fl^ 'Geen compromis van stijlen, maar het beste resultaat' 'Er zijn een heleboel talenten die thuis zitten' m. A Heel oud-Vlaardingen op tekening in nieuwe atlas Zo veel mogelijk daglicht was rode draad bij ontwerp fusieziekenhuis jgenda Zaterdag 13 juni 1998 Hoe ontwerp je een ziekenhuisgebouw? Architect Bas Molenaar mocht de afgelopen paar jaar zijn hoofd breken over de praktische uitvoering van deze vraag. Het resultaat van zijn inspanningen ligt op het moment op het bureau van de directie van het Schiedams/Vlaar- dings fusieziekenhuis. Na haar voorlopige goedkeuring zullen vervol gens de toekomstige gebruikers van de nieuwbouw hun oordeel uit spreken over het ontwerp voor het ziekenhuis dat vanaf eind 1999 moet verrijzen op een steenworp afstand van NS-station Nicuwland in Schiedam. De architect ziel het oordeel van de toekomstige gebrui kers met spanning tegemoet. Want het gebouw dat hij heeft ontwor pen lijkt weinig op het Holy-of het Schieland Ziekenhuis. „Mijn ont werp is geen platte schijf voor alle behandelfuncties met daar boven op een toren voor de verpleegbedden. Die manier van denken en bou wen is achterhaald." Door Edwin Cornells se Schiedam Les één: de zieken- huisgebouwen zoals we die nu kennen zijn geen lang leven meer beschoren. De medische sector verandert bijna met de dag en de bouwwereld kan zich niet langer onttrekken aan de gevolgen van deze omslag. Rode draad door het veranderingsproces is de wens van de overheid om minder bed den in het ziekenhuis te hebben. Bedden zijn duur en slokken een groot deel van de overheidsbud getten voor de gezondheidszorg op. Ter illustratie: een zieken huisbed kost twee keer zoveel als een bed m het Hilton. Bovendien is een aantal van die ziekenhuis bedden niet meer nodig want dc medische techniek heeft er. sa men met de vorderingen op het gebied van de medicijnen, voor gezorgd dat paticnten korter in het. ziekenhuis verblijvenWaar je vroeger minstens twee weken plat voor moest, is nu m een dag ge piept Uiteraard poliklinisch. Het ziekenhuis voor na de eeuw wisseling heeft dus minder bed den. Het beddenaantal van het nieuwe fuzieziekenhuis is daar een goed voorbeeld van. Van 3.4 naar 2,6 promille per inwoneraan tal moet het gaan jn de regio SchiedamAflaardingen/Maas- sluis. En uiteindelijk is het de be doeling om het zelfs terug te bren gen naar twee promille. Dit maat schappelijk gegeven was het uit gangspunt voor architect Bas Mo lenaar bij zijn ontwerp voor het Schiedam se fusieziekenhuis. Minder bedden en geen vcrpleeg- toren. De noodzaak om flink de hoogte in te gaan met het ontwerp was dus sowieso niet aanwezig. Het ontwerp voor het ziekenhuis komt dan ook niet verder dan een hoogte van z.o'n achttien meter. Tegelijkertijd diende zich een an dere maatschappelijke ontwikke ling aan. de herontdekking van de mens als centrale factor in het ziekenhuis. Waar de patient vroe ger nog was 'overgegeven' aan hel almachtige ziekenhuis; lijken de rollen nu af en toe omgedraaid Patiënten zijn mondiger gewor den en samen met een grote di versiteit aan belangenverenigin gen, hebben ze ervoor gezorgd dat de medische sector uit haar ivo ren toren is gekomen. Het draait nu om mensen beter maken, niet om ziektes bestrijden. Het ontwerp van Molenaar, ver bonden aan het Dordts/Rotter- damse bureau EGM Architecten, kan gezien worden als een samen bundeling van de twee bovenge noemde maatschappelijke ont wikkelingen. Het ziekenhuisge bouw dat hij beeft ontworpen voor Schiedam is dan ook maximaal Architect Bas Molenaar met een maquette van het fusie ziekenhuis dat zal verrij zen op een steenworp af stand van het politiebureau in Schiedam. De grote hap die uit de ge vel is geno men zorgt er voor dat al van een grote af stand duide lijk is waar de hoofdingang zich bevind. Foto Roel Dijkstra vier verdiepingen hoog en heeft veel elementen in zich om het de mensen binnen haar muren zo aangenaam mogelijk te maken. Ruwweg betekent dit: een over zichtelijke indeling, gemakkelijk in het gebruik en veel daglicht. „Heel veel daglicht." benadrukt de architect. „Niets is zo belang rijker dan een goede toetreding van daglicht. Studies hebben aan getoond dat mensen zich pretti ger voelen als ze daglicht hebben tn hun werkomgeving. Transpa rantie is dan ook een sleutelbe grip voor mijn ontwerp. In drie kwart van het te bouwen zieken huis kan daglicht komen. En de plaatsen waarbij dat niet haalbaar was, zijn veelal bestemd als maga zijn of ruimte waar je slechts tij delijk verblijft." Mensenstromen Een ander element dat opvalt m het ontwerp van Molenaar is de manier waarop de verschillende diensten zijn gehuisvest in het nieuwe gebouw. Leidraad daar by was bezoekers zo min mogelijk Door Judith van Klaveren Maassluis Om langdurig werk lozen weer actief te betrekken bij de samenleving is in Maassluis het project Onbenutte Kwalitei ten gestart. Maandag is er een conferentie waarvoor allerlei clubs, verenigingen, instellingen en organisaties zijn uitgenodigd om te discussieren over de moge lijke rol die zij hierin kunnen ver vullen. „Er zijn een heleboel men sen n-rt een heleboel talenten die thuis zitten, waardoor ook de sa menleving veel misloopt," onder bouwt Ella Postema van de Stich ting Samenlevingsopbouw Maas sluis het doel van het project, „Het is belangrijk dat deze men sen en de samenleving nu de kans krijgen om die talenten te gebrui ken," vervolgt Postema. „Er gaat gewoon veel verloren als mensen die kans niet krijgen." Mensen die langdurig werkloos zijn hebben in veel gevallen te maken met beperkingen in hun sociale contacten. Met name het ontbreken van een werkkring en voldoende financiële middelen zijn daaraan debet. Onbenutte Kwaliteiten richt zich op het voor komen en doorbreken van het maatschappelijk en sociaal isole ment waarin zij terecht (dreigen te) komen. Het project biedt Maassluizers voor wie de kans op een baan zeer gering is de mogelijkheid een ac tiviteit op te pakken waar zy zelf iets in zien. Dat kan gaan om vrij willigerswerk, maar ook het vol gen van een cursus behoort tot de mogelijkheden. De deelnemers worden aangesproken op kwali teiten die zij wel hebben, maar in de huidige omstandigheden niet of onvoldoende benutten. Het is gericht op mensen voor we de sociale dienst en het arbeids bureau op dit moment niet zo veel kunnen betekenen, legt Postema uit Ze hebben moeite om aan werk te komen, omdat er dingen aan de hand zijn. Dat kan van al les zijn: taalbarrière, leeftijd, li chamelijke of psychische klach ten, relatieproblemen. En hoe lan ger ze thuis zijn. hoe moeilijker het wordt dingen op te pakken." Kandidaten worden geselecteerd en benaderd door de sociale dienst. Er is ruimte voor vijftig plaatsingen over twee jaar. Poste ma schat dat van de duizend bij standsgerechtigden in Maassluts vier* tot vijfhonderd mensen in aanmerking komen. Nadat een kandidaat is geselecteerd volgt een gesprek met Postema. „Eerst gaan we kennismaken," licht zij de procedure toe. „Het is belang rijk om te weten wat iemand leuk vindt. Wat zijn dc hobby's en waar gaat de belangstelling naar uit In die gesprekken zoek Ik die klik: ja, daar ga ik voor'. Vervolgens kijken we welk middel het beste bij deze persoon past. Bijvoor beeld vrijwilligerswerk, maar een cursus is eveneens mogelijk. Dat kan zijn ter ondersteuning, zoals een telefoontraining, of creatief. Een activiteit op eigen initiatief is ook mogelijk. Misschien wil ie mand samen met een groep ande ren lezen of vissen. Dan ga ik kij ken of zo'n groep bestaat of dat ik er een kan opzetten. Maar het kan ook dat iemand zegt 'ik heb al zo veel aan mijn kop'. Dan is inten sieve begeleiding van het maat schappelijk werk wellicht meer op zijn plaats. We leveren dus echt maatwerk." Zodra duidelijk is welke plek de beste is voor iemand wordt geke ken of dit te realiseren is. Hier voor wordt een gesprek tussen de organisatie en de deelnemer tot stand gebracht. „Alle partijen moeten 95 procent overtuigd zijn," vindt Postema. Als dit het geval is, wordt een vrijwilligers contract gesloten. De begeleiding en verantwoordelijkheid liggen vanaf dat moment bij de organisa tie, maar Postema biyft er zijde lings bij betrokken. „Als alles goed loopt doe ik uiteraard een stapje terug, want ik wil de deel nemer niet betuttelen." Deelname aan het project brengt meerdere voordelen met zich mee. Zo krijgt de gegadigde vrij stelling van de sollicitatieplicht. Daarnaast wil het gemeentebe stuur premies aan het vrijwilli gerswerk verbinden. Wie vijf tot tien uur per week werkt, ontvangt hiervoor vijftig gulden per maand; bij deelname van meer dan tien uur per week bedraagt de premie honderd gulden. Deelna me is in principe voor een half jaar, maar kan worden verlengd. De bedoeling is dat de deelnemer op den duur terugkeert naar het arbeidsproces. Winkeltje In september wordt de OK-bank geopend, een activiteiten- en va caturebank waar potentiele deel nemers kunnen rondkijken wat er mogelijk is. Deze bank wordt eveneens ondergebracht bi) het kantoor van SSM aan de Noord- vliet. „Het wordt een soort winkel tje voor zowel deelnemers als or ganisaties," aldus Postema. „Met mappen met vacatures en activi teiten." Bang dat organisaties de winkel voorbij zullen lopen of links laten liggen, is zij niet. „Als ze niet komen, dan bel ik ze wel," reageert ze resoluut. 'Mooi' is volgens Postema verder dat het hele maatschappelijk mid denveld samenwerkt: het maat schappelijk werk, de sociale dienst en alle organisaties. „Daar staat of valt het slagen van het project wel mee. Daarvoor is ook de conferentie maandag. We moe ten organisaties betrokken en ge ïnteresseerd krijgen. Het is be langrijk dat ik goed zicht krijg op de plekken en mogelijkheden voor de deelnemers. En ik wil zicht hebben op alle cursussen en activiteiten in Maassluis. Juist vanwege dat maatwerk moet ik het hele scala kennen." Postema heeft na een inventarisa tie inmiddels ontdekt dat er in de gemeente honderd instellingen en organisaties zijn. „Met enkele heb ik al gesprekken gehad. De meeste reageren enthousiast. Ik heb al twintig vacatures." Het is volgens haar te vroeg om uitspra ken te doen, maar de mogelijkhe den lopen uiteen van toezichthou der bij activiteiten voor kinderen, functies in het wijkbeheer en bar- werkzaamheden bij creatieve cen tra. De conferentie 'Sociale activering m Maassluis' is maandagavond van J9.30 tot 22.00 uur in de Bur gerzaal van het stadhuis. Voor in formatie: SSM. telefoon 5918228. j het gebouw in te 'trekken'. Om het aantal mensen in het gebouw aanwezig tot een minimum te be perken, is de indeling dusdanig aangepast dat niemand ver het gebouw in hoeft en er daardoor onnodig lang hoeft te verblijven. „Dat resulteerde in een hal op de begane grond, tussen de twee po ten ingeklemd, met daarom heen alle belangrijke functies en voor zieningen voor de patiënten," zegt Molenaar. „Door zaken als fy siotherapie, huisartsen steun punt, thuiszorg centrale en apo theek dicht bij de hal te plaatsen, stuur je mensen met nodeloos het hele gebouw door. Ze maken een korte wandeling van de receptie naar de plek van bestemming. Voor het ziekenhuis heeft dat als voordeel dat er op andere verdie pingen geen grote mensenstro men ontstaan." Deze manier van denken heeft ook gezorgd dat de poliklinieken op de eerste drie verdiepingen lig gen en niet hoger. Bezoekers hoe ven ook hierdoor niet onnodig diep het ziekenhuis in Een logi sche voortzetting van de leidraad bij het ontwerp is dat administra tie en bestuur op de bovenste ver dieping worden gehuisvest. Vorm De vorm van de kavel waarop het ziekenhuis komt te staan, heeft grotendeels de vorm van het ge bouw bepaald. In eerste instantie werd nog gedacht aan een hoofd gebouw met een aantal kleine pa viljoens ernaast. Maar daar kleef den te veel nadelen aan. De inde ling zorgde bijvoorbeeld voor gro te mensenstromen en dat was nou net wat men niet wilde. „Al snel kwam toen het ontwerp met de die twee benen op tafel," zegt Mo lenaar. „De vorm van de kavel grond, een soort patatzak, dwong dit eigenlijk af. Én je merkt dan dat het allemaal klopt. Het ge bouw zit nu op een logische ma nier op zijn plek. Het voegt zich in het landschap." Het gebouw dat Molenaar heeft ontworpen voegt zich als het ware in het landschap, De Poldervaart (onder), de spoorlijn (rechts) en de Nieuwe Damlaan (linksboven) vormende begrenzing van de zie kenhuislocatie. De parkeerplaatsen komen aan de andere kant van de Poldervaart (linksonder). Tekening Bas Molenaar,€GM Architecten Door de lange poten en de knik ken erin roept het gebouw ver schillende gevoelens op. Het ligt er net aan vanaf welke plek er wordt gekeken naar het zieken huis. Vanaf de zijde van het spoor oogt het zakelijk en ietwat geslo ten, terwijl het gezien vanaf de zij de van de Poldervaart open cn veel meer toegankelijk oog. Dat is overigens ook precies de bedoe ling want aan de Poldervaartzijde zit de hoofdingang. Eentje die overigens moeilijk over het hoofd valt te zien. Van een afstand lijkt het alsof er een brede en hoge hap uit de voorgevel is genomen waar door een grote poort is ontstaan. „Van een kilometer afstand moet je kunnen zien: daar is de in gang," zegt Molenaar. „Mensen die voor behandeling naar een zie kenhuis komen, zijn meestal ge spannen. Dan moet het in één keer duidelijk zijn waar ze het ge bouw binnen kunnen. De spoedei sende huip zit pal naast deze hoofdingang. Dat is ook met voor niets. Mensen die op die afdeling moeten zijn hebben op dat mo ment wel wat anders aan hun hoofd dan wegwijzers en routebe schrijvingen. Als ze hun auto par keren, moeten ze de ingang bij wijze van spreken al in hun vizier hebben." Naast de hoofdingang aan de zij de van de Poldervaart komt er ook aan de andere kant een ingang tot de centrale hal in het hart van het gebouw. Deze vormt een directe verbinding tussen NS-station Nieuwland en het ziekenhuis. „Je kan zo uit de trein het ziekenhuis is," zegt Molenaar. De architect zegt veel plezier be leeft te hebben aan het ontwerpen van het nog naamloze fusiezie kenhuis. Dat kwam ook door de opstelling van zijn gesprekspart ners in het ziekenhuis. „De zie kenhui sleiding heeft zich een am bitieuze opdrachtgever getoond," zegt Molenaar. „Ze liet vooraf dui delijk blijken dat ze geen middel matige prestaties geleverd wilde krijgen. Dat hebben we ook zo af gesproken. Wederzijds, Dus het werkt twee kanten uit. Er werd by het hele proces van voorbereiding en begeleiding niet gezocht naar een mooie middenweg. Het ging niet om een compromis van stij len, maar om het beste resultaat." Zaterdag 13 juni SCHIEDAM Lange Haven. Grachtenconcert, 18.30- 20.00u Podium Cafe. Deborah J. Carter (jas. soul, blues latin), 22.00u. VLAARDINGEN Ujnbasnhallen. Rommelmarkt. 08.00- 16 OOu Zwem- en recreatlebad De Kulk. WK 98 Oranje Zwemmstuif, tot 15 30u. 't Nleuwelant. Rommelmarkt, tot 16.00u. Cra te Kerk. Wandelconcert. 15.00-17.00u. Hoevenbuurt. Bingo Hoofdsteden, 20.00- 22.30u. MAASSLUIS Groote- of Nieuwe Kerk. Govert van Wijn Or gelconcours, totl7.00u HOEK VAN HOLLAND Kustverllctitlngmuseum. Rondleiding in de oude vuurtoren, tot 16 OOu MAASLAND Complex MVV27. Sport- en speldag. ROTTERDAM De Vlerk 22.00 Drum Bass in your face. HAL gebouw 22.00-06.00 M.T.C pre- sents'Overexposed.Ptan-C 22.00Pleisters. BonheurBonheur Festivaltheater't Kapel letje 20.30 Winnaar vol verdriet. Nlghttown Rotterdam Fashion Summer Night. Zondag 14 juni SCHIEDAM De G roen e R aat. Themamiddag onkruid in de tuin, 13.30-15 OOu. Stedelijk Museum. Le zing René Magntte, 15.00u, Podium Café. Op zondag kan het anders. 21.30u, Dc De 4 Mo lens. Contactmiddag, 13.30-16.00u. VLAARDfNGEN Lljnbaanhallen. Boeken- en ansichtkaarten- Deura, 09.00-16.00u. Krabbeplas. 15e Vlaardmgse tnathlon, 10.00-15.00u. Dc Soenda, Zomer thé-dansant, 14.00-16.00u HOEK VAN HOLLAND Kustvertlchtlngmuseum. Rondleiding m de oudevuurtoren, 13 00-16.00u. ROTTERDAM MarKlem Museum Prins Hendrik 12.00- 16 OOCinemantiem.ParkopdeWilhelmina- kade 15.00 Circo Fiasco, de Doelen Gr.2.14.30 Meestere aan het klavier. L'Esprtt 2100 Jamsessie, Dodorama 15.00 John Tchicai- Informatiecentrum Kop van Zuid 11.00-17.00 Dagje uitop Kop van Zuid. Park op de Wilhelm in akade diverse tijden Wlfbel- mina's Zomers 1998, vrij Entrepot Dagje uit op de Kop van Zuid. Bioscopen Va n do11 t/m wo. 17 jun I. ROTTERDAM Cinerama 1; 'DeepImpact' (12) dag. 12.15- 15.15-18.15-21.15. Gin.2: 'Picture Perfect' (a!) dag. 12 30-15.30-18.30-21.30. Ctn.3: 'Les Visiteurs* (al) dag, 12.15-15.15-18.15- 21.15. Cln.4: 'Left Luggage' (al) dag. 12.45- 15.45-18.45-21.45. Cln.S: 'Air Bud' (al) dag.12.30-15-18 30. 'Scream 2' (16) dag. 21. ImaxTheatar. Theiwmgsea' (al)dag-(beh.vr- ,2a18. 'Amazon' (al) dag. 15-17, vr.za.ook 19. 'Everest' (al) dag.(beh.vr.za.) 14-16- 19.15, vr.za.14-16-18-20. Titanic' (12) dag. (beh.vr.za )20.30,vr.za.21.15,za.zo.ock 10. Ven.l: Who the heil re Juliette' (16) dag. 20- 22vr.19.30-22ma.niet om 22. Sneak Pre view (16) ma.22. The incredibietrue adventu res of two giris in love (16) vr, 15.30. Ven.2: 'Die SaLtmanner von Tibet' dag.13.30-21.45, ma.niet om 19.30. vr, 15.30. Repulsion' ma. 19 30. Ven.3; On connart fa chanson' (16) dag. 22, do.Vm zo.ook 19,30, 'De Poolse bruid(12) zo.i/m wo.19.30. Ven 4: 'Leve and death on Long Island" (16)dag. 20. 'ManeBaie des anges' (16) dag.22. Lumlère 1 'Mercury Rising' (16) dag.13- 15.30-18.30-21.15. lum. 2: 'Grease" tal) dag.13-15.30-18.30-21.15. üim. 3: 'Repla cement Killers (16) d3g.19-21.30,do.vr.ma- .di.ook 14-16.30. Lum. 4: "Spawn' (16) dag. 16.15-21, cfo.vr.ma.di.ook 13.50-16, Rexane: Vung vlees' (18) do. Vm zo, doorf. voorst. 'Opwindendedromen' (18) ma.t/m wo. doori .voorst Pathé: 'Deep Impact' (121 dag. 11-13-35- 16.10-18.50-21.20. Jackie Brown' (16) dag. 11.10-14,40-17.50-21. 'Leslie N le'sen is Mr- Magoo' (al) dag. 11.30-13.30-15.35- 17.35-19.40-21.30. 'Red Comer1 (16) dag. 16.30-19-21.30, do.vr.ma.di.ook 11.10- 13 40. The big Lebowski' (12) dag. 16.20- 18 55-21.40.do.vr.ma.di.ook 11.20-13.50. 'U S.Marshals' (16) dag. 18.20-21.20, do.vr .ma.di.ook 11.40-15.20. 'Titanic' (12) dag. 11.30-15.30-19.30. Sneak preview; 'Hagel1' (16) di aiJO. Nachtvoorste Hingen; Lum.lt 'Mercury Rising" (161 vr,za.00.30. Lum.2: 'Jackie Brown' (16) vrzd.00.15. Lum.3: 'Replace ment Killers' (16) vrj3.00.30. Lum.4; 'Spawn' (16) vr.za.00.15. Kindermatinees; Lum J: 'Air Bud' za.zo.wo. 13.15-16. Uim.4: 'Pippi Langkous' za.zo.wc. 13-15.30. Patfió 'Air Bud* za.zo.vvo.il- 13.10-15.20. 'Rubber' za.zo.wo.11-13. "Mouse Hunt'za-zo.wo.11.20-13.50- Door Ben van Haren Vlaardingen De ontwikkeling van de stad Vlaardingen tussen de zestiende en negentiende eeuw is af te lezen van kaarten in de Historische Atlas van Vlaardin gen, die over enkele maanden verschijnt. De invloed van de gro te stadsbrand in 1574 en de groei in de nchting van de rivier en het westen zijn erin te zien. Er zitten tekeningen bij die pas kortgeleden zijn aangetroffen in het nationale archief van Belgie in Brussel. De atlas beslaat de pe riode 1542 tot 1832. het jaar waarin de eerste kadastrale kaart is ge maakt. Burgemeester Stam krijgt op 10 september het eerste exem plaar uitgereikt. Bij intekening kunnen nu reeds bestellingen ge daan worden. De oud-stadsarcheoloog Jeroen ter Brugge vond in Brussel onge veer twintig eeuwen oude stads plattegronden van Vlaardingen. Een daarvan, omstreeks 1635 ver vaardigd door de bekende kaar tenmaker Joan van Beest, toonde hij gisterenmiddag in het Stads archief. Het gaat om een fraaie in gekleurde kaart. De Historische Atlas van Vlaar dingen wordt uitgegeven door de serviceclub Ronde Tafel 56 Vlaar dingen. Deze club uil met deze bijzondere uitgave winst boeken ten behoeve van een goed doel. De opbrengst van de verkoop komt volledig ten goede aan de Stichting Tijdelijk Wonen Vlaar- OS-Kl Een pas ontdekte stadsplattegrond van Vlaardingen, die omstreeks 1635 is vervaardigd door de bekende kaartenmaker Joan van Beest. Hetiseenvandefraaiegekleurdeplaten inde nieuweHis- torische Atlas, Repro Roel Dijkstra dingen/Opvanghuis Elckerlyc. Het is de tweede 'Atlas van Vlaar dingen'. Diiejddi geleden kwam ter gelegenheid van het 100-jang bestaan van het Viaardingse stadsarchief bij de Eui-opese Bi bliotheek in Zaltbommel dat prenten- en tekenmgenboek uit met prachtige afdrukken van te keningen, schilderijen, foto's en kaarten. Deze geeft een beeld van de rijke verzameling van de Topo- gidfischtr-IIiStüiiSChc AtluS Vuil het Stadsarchief. In die atlas zitten twee stadsplat tegronden. Een gekleurde uit 1632, die door Balthasar Flonszn van Berckenrode is getekend en in 1649 deel uitmaakte van de be kende Steden atlas der Vereenig- de Nederlanden van Joan Blaeu. Verder een 'Grondteekening der Stede liluwTu'r "ei' gemaakt door ene Spindcr om streeks 1770 en uitgegeven als ko pergravure door Johannes Gail- iard te 's-Gravenhage. Compleet In de nieuwe Historische Atlas. die na de zomer voor 29,95 te koop is, zitten meer dan vijftig plattegronden. Een ruim aantal in kleur, maar het merendeel is in zwart-wit. Ter Brugge: „Het gaat om alle plattegronden, die er in de loop der eeuwen van Vlaardingen zijn gemaakt. De atlas geeft een goed beeld van de ontwikkeling van de stad. Het leek ons nuttig om eens een complete verzameling kaar ten te maken in een boek en de vondst van die twintig verschil lende tekeningen in Belgie was een mooie aanleiding. Het wordt een fraaie uitgave, waarin de ver anderingen van de stad in tijd herkenbaar zijn. Zo is bijvoor beeld te zien waartoe de grote stadsbrand in 1574 heeft geleid. Wijzigingen van straatpatronen worden duidelijk." Ook kaarten uit de verzameling van het Stadsarchief zijn in de nieuwe atlas opgenomen. Zo ook de tot nog toe oudst bekende kaart van Vlaardingen. die Jacob van Deventer omstreeks 1560 maakte in opdracht van de Spaan se koning. De vondst in Belgie heeft tot nog toe onbekende kaar ten opgeleverd en die hebben een vooraanstaande plaais gekregen m de Historische Atlas. Een inleiding verduidelijkt aan de hand van de kaarten de ruim telijke ontwikkeling van Vlaar dingen. Een toelichting over de makers, hun opdrachtgevers en de juiste datering completeren de atlas.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1