4 Vrouw en kinderen dempen drankgebruik jonge mannen k P r°° Hje5S In een huis van stro ademen de muren Vi Sprookjes over Westerbork Studie naar zeppelins Tjoelker-zaak aangehouden Brand werd aangestoken 'GFT-afval beter scheiden' Medewerker valt 15 meter Keffertje wint wereldshow Baro-museum is 'even' gered Limburger promoveert op 'maatschappelijk relevant onderwerp'. V\aiHp vexn C icxcvr ht- t~" i rl FRT EL5£-lt}£^ Ta n tb DFT Belastinghervorming mag 3,5 miljard kosten Burenruzie na vijftien jaar beslecht met verhuizing Rotterdams Dagblad Dinsdag 16 juni 1998 Leeuwarden Het Leeuwarder gerechtshof heeft het hoger be roep tegen de drie verdachten in de Tjoelker-zaak gisteren aange houden, omdat het onderzoek naar de rol van de vierde verdach te mogelijk 'gegevens kan opleve ren die een ander licht werpen' op de doodslag op Meindert Tjoelker. Twee van de drie verdachten wa ren aanwezig. De mannen, een 28- jarige inwoner van Stiens en een 25-jarige Leeuwarder, moeten zich verantwoorden voor hun rol in de vechtpartij op 13 september vorig jaar. De rechtbank veroor deelde deze twee hoofdverdach ten eerder tot twee jaar gevange nisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk wegens openlijke geweldpleging. Dat hun aandeel in de vechtpartij leidde tot de dood van Tjoelker achtte de recht bank niet bewezen. Het OM, dat drie jaar tegen de hoofdverdach ten had geeist, vond de straf te laag en ging in hoger beroep. De derde verdachte was niet aanwe zig. Het openbaar ministerie had zijn oproep ingetrokken en daar om hoefde de verdachte gisteren niet te verschijnen. Harderwijk—De brand die in janu ari een kamerverhuurbedrijf in het centrum van Harderwijk vol ledig is de as legde, is ontstaan doordat een 35-jarige vrouw gas kranen opendraaide en daarna vuurmaakte. Deze conclusie staat in het onderzoek door de politie. Bij de brand kwamen twee brand weerlieden en een kamerbewoner om het leven. De vrouw zit nog vast. Het Pieter Baan Centrum onderzoekt geestelijke gesteld heid van de verdachte. Utrecht Een aantal gemeenten kan meer groente-, fruit- en tuin afval gescheiden ophalen. Zij moeten hun bewoners beter moti veren om GFT-afval apart te be waren. Dat vindt het Afval Over leg Orgaan. De achterlopers zou den de kunst moeten afkijken van plaatsen die voorop lopen. Men sen houden byna 60 procent van hun GFT-afval apart, het percen tage dat de overheid ooit als doel stelling heeft vastgesteld. In 1996 ging het om 59 procent, voor 1997 bedraagt dat percentage waar schijnlijk 60. In 1996 is 1445 mil joen kilo ingezameld. Bergen op Zoom - Een 36-jarige 'man uit Goes is gistermiddag om het leven gekomen door een be drijfsongeval bij Philip Morris in Bergen op Zoom. De medewerker viel van vijftien meter hoog toen tdj een storing aan een kraan wi de verhelpen. Het ongeluk ge beurde in een magazijn van de si- garettenfabrikant, waar drie kra nen de voorraden in de rekken plaatsen. Helsinki Een Nederlands schoothondje heeft in de Finse hoofdstad Helsinki de Wereld- hondenshow gewonnen. De klei ne spaniel, Loteki Supernatural Being genaamd, werd uit 15.628 honden van driehonderd rassen gekozen. Het zijdeachtige zwart witte diertje met hangoren is ei gendom van John Oulton en Lou Ann King uit Huis ter Heide. Ook de nummer twee, de deerhound Kilboume Quebee, is uit Neder land afkomstig. Het dier woont in Someren. Het vier dagen durende evenement werd bijgewoond door meer dan vijfduizend hondenlief- hfibbers. Alle hotels van Helsinki waren volgeboekt. Den Haag—Het voortbestaan van het Barometermuseum in Maar tensdijk i* in elk geval voor een aantal jaren gegarandeerd. De im port er. productie van kwikbaro- meters blijft in eik geval tot 2005 toegestaan. Alleen als ook andere Europese landen daartoe over gaan, wordt dat jaar een verbod van kracht Het museum vreesde kopje onder te gaan toen minister De Boer (Milieu) aankondigde dat zij de productie van kwikbarome ters met ingang van 1999 wilde verbieden. Hetzware metaal kwik is giftig en niet afbreekbaar. Het museum verkoopt jaarlijks hon derden kwikhoudende meetin strumenten aan bezoekers. Een eenmaal opgebouwd drinkpatroon is zeer moeilijk te wijzigen. En als er problemen ontstaan met de alcoholconsumptie, stappen met name jonge kerels en mannen met betaald werk niet snel naar een hulpverlener. Dit concludeert Klaas Jan Hajema in zijn proefschrift 'Sociologische aspecten van drinkgedrag, alcohol-gerelateerde pro blemen en bet zoeken van hulp'. Hij pleit dan ook voor speciale aan dacht voor deze groepen in alcohol-campagnes. ro! in het maatschappelijk ver keer tussen mensen. Dat glaasje kunnen er ongemerkt eenvoudig meer worden, en voor je het weet heb je een drinkpatroon opge bouwd waarvan je maar zeer moeilijk weer afkomt, ontdekte Hajema, De ontwikkeling van iemands drinkgedrag door de jaren heen was een van de hoofdpunten van Hajema's studie. Gaat iemand in de loop van de tijd meer of minder drinken, en welke factoren zijn hierop van invloed? Een groep van 1300 proefperso nen hield voor het onderzoek twee keer een week lang het drinkgedrag bij. Tussen de twee weken lag negen jaar. Daarnaast beantwoordden de deelnemers beide keren vragen over werk, ge zinssamenstelling en dergelijke. Door Menno Pols Maastricht Wie betrokken is bij een .onderzoek naar de maat schappelijke aspecten van drank gebruik, krijgt onherroepelijk de neiging de resultaten op zichzelf te betrekken. Dat geldt ook voor Klaas Jan Hajema, die vrijdag 19 juni aan de Universiteit van Maastricht promoveert op een proefschrift over dit onderwerp. „Ik was geen groot drinker, maar ik dronk toch wel vijf dagen in de week twee a drie glazen. Ik ben er achter gekomen dat het bestgoed is om eens een dag helemaal niet te drinken Hajema (35) „had helemaal niets met alcohol" voor hij aan het on derzoek begon. „Ik heb in Gronin gen sociologie gestudeerd. Mijn scriptie ging over de taakverde ling binnen het huishouden. Ik zocht wel naar een actueel en maatschappelijk relevant onder werp om onderzoek naar te doen." Aan die voorwaarden voldoet een studie naar drankgebruik zeker. Negentig procent van de bevol king drinkt wel eens een glaasje en alcohol speelt een belangrijke Partners Mannen drinken drie keer zo veel als vrouwen, zo bleek uit het on derzoek. Ook werd duidelijk dat drinkpatronen over het algemeen op jongere leeftijd worden opge bouwd (tot begin dertig) en zeer hardnekkig zijn. .Alleen het krij gen van een partner en kinderen had een duidelijk dempend effect op het drinken," aldus Hajema. „Het krijgen van werk echter weer niet. Dit komt wellicht door dat het hebben van een baan ie mand in allerlei situaties brengt waarin wordt gedronken. Daarbij geldt nog steeds datje er niet he lemaal by hoort als je niet mee drinkt. Ook is het zeer verleidelijk om na eén lange dag hard werken, thuis een paar pilsjes te pakken." Ook het verband tussen verschil lende soorten drinkpatronen en het ontstaan van problemen maakte deel uit van de studie. „Bij vrienden thuis drinken bij voorbeeld is redelijk 'veilig'. De aanwezigheid van de vrienden werkt remmend. Met vrienden in de kroeg drinken is echter wel weer riskant, omdat in het café so ciaal veel meer is geaccepteerd wanneer je aangeschoten raakt." Taboe Op het zoeken van hulp bij een drankprobleem, bijvoorbeeld bij het CAD (Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs) of bij de Riagg, rust een taboe. Vooral jonge man nen met een betaalde baan stap pen niet snel naar een hulpverle ner. Dit deel van het onderzoek heeft Hajema overigens alleen bij mannen uitgevoerd, om de een voudige reden dat er bij de onder zoeksgroep te weinig vrouwen za ten met een alcoholprobleem om onderbouwde conclusies te kun nen trekken. „Onder jonge mannen is het stoer om veel te drinken. Het geeft sta tus. Vandaar dat jongeren niet snel naar een hulpverlener stap pen. Ze vinden gewoon niet dat ze een drankprobleem hebben." Betaald werk Mannen met betaald werk, heb ben iets om zich achter te ver schuilen. Ais ze op hun drinkge drag worden aangesproken, rea geren ze vaak in de trant van: *Wat zeur je nou over een drankpro bleem, ik heb toch werk, alles gaat toch goed?' Pas wanneer de dok ter, de baas of de partner hem er toe aanzet, is hij bereid iets aan zijn probleem te doen." Het zou volgens Hajema dan ook goed zijn wanneer in alcoholcam pagnes speciale aandacht aan de ze risicogroepen zou worden ge schonken. Hij heeft er zelfs een vari de stellingen uit zjjn proef schrift aan gewijd. „Hier in Lim burg heeft het CAD een speciaal voorlichtingsprogramma voor be drijven. Het is misschien moeilijk om goede resultaten te boeken, want het drinken zit bij veel be drijven in de cultuur ingebakken. Maar aan de andere kant, in de ja ren vijftig rookte ook negentig procent van de Nederlandse man nen. Nu is dat nog maar dertig veertig procent. Het kan dus wel." Het lijkt spelen met vuur, maar een strowoning is volgens de voorstanders goed bestand tegen brand, vocht en ongedierte. En het binnenklimaat is prima. Foto Pieter HontioTf/GPO Wonen in een huis van stro is mi lieuvriendelijk, goedkoop, ge zond en comfortabel. Volgens de net opgerichte werkgroep Stro- bouw Nederland is stro bet bouwmateriaal van de toekomst. De eerste huizen met muren van puur natuur zijn in de maak. Ve le zullen volgen, is de teneur van een op 23 juni te houden sympo sium in Den Haag. Door Marco Krijnsen Den Haag Een brandverzeke ring voor een strowoning? Het lijkt spelen met vuur. Maar Jan Sonneveld ondervond geen pro blemen, toen hy zijn toekomstige onderkomen wilde verzekeren. De strowoning is goed bestand te gen brand, en trouwens ook tegen vocht en ongedierte. Maar vooral heeft het huis een prettig leefkli maat: de muren ademen. Strobouw is een nog onbekend fe nomeen in Nederland. Het nieu- we huis van Sonneveld, in het Zeeuwse Ouwerkerk, is het eerste in zijn soort. Komende zomer hoopt hij zijn stulpje te betrek ken. „In zo'n betonnen bunkerwil ik niet wonen. Die voelt zo kil aan. De akoestiek is er niet fijn," zegt de Zeeuw. „Geef mij maar stro. Het bouwmateriaal is milieu vriendelijk, want voor de produc tie heb je geen machines nodig. Het is onbeperkt voorhanden én het is gezond. Er vindt door de strobalen permanente luchtver versing plaats." Het huis van Sonneveld is er ge komen dankzij de werkgroep Strobouw Nederland. De werk groep heeft zich ten doel gesteld het alternatieve bouwmateriaal breed onder de aandacht te bren gen. Want er zit toekomst in stro, vindt initiatiefnemer Martin Oehlmann. Hoewel hij zelf eerst nog zijn twijfels had. „Ik dacht: dat is leuk voor kinderen. Ik was echt stomverbaasd om te horen dat er in Amerika en Canada al decennia lang mei stro wordt ge bouwd. Het experimentele stadi um zijn ze daar al lang voorbij." Leem Een strowoning ziet er aan de bui tenkant normaal uit. De muren zijn binnen en buiten gestuukt met leem of kalkmortel. De angst voor brand is daarom onterecht, meent Oehlmann. „Stro brandt al leen als er zuurstof is. De Balen zijn zo sterk samengeperst dat het vuur er moeilijk bij kan. Zo'n leemlaag is bovendien twee uur lang bestand tegen een hitte van duizend graden. In Amerika be staat zelfs een brandweerkazerne van stro. Dat zegt wel genoeg." Om de interesse voor stro te ver groten geeft Oehlmann geregeld workshops. Daar ontmoette hij drie kunstenaars die hun artistie ke opleiding wilden gebruiken voor het ontwerpen en bouwen van milieuvriendelijke huizen. Het trio besloot om het meteen professioneel aan te pakken. RAM Strobouw werd geboren. Een unieke onderneming die in middels het eerste project bijna heeft afgerond: een vakantiehuis je in Hierden. Momenteel wordt gewerkt aan een grote strooien schuur in Hoenderloo. Hoe je met stro moet ontwerpen en bouwen? Rob Kaptein, één van de drie oprichters van RAM, iegt zijn elektrische heggenschaar even neer tussen de strobalen. „Gewoon logisch nadenken. De balen zijn 55 centimeter dik. Daar moet je dus rekening mee hou den. Er is dus iets meer ruimte no dig om te bouwen. Maar je kunt het materiaal helemaal naar je hand zetten." Om vocht - één van de grootste vjjanden van stro - op afstand te houden is de schuur bij Hoender loo gebouwd opeen betonnen fun dering. Er bovenop staat een hou ten skelet, het geraamte voor de muur van puur natuur. De bin nenmuren zijn aan de onderkant van steen. Pas op 20 tot 25 centi meter hoogte beginnen de stroba len, die met verticale pinnen aan elkaar worden gespietst. Houten kozijnen voor ramen ontbreken niet. De muren worden geschoren en daarna gestuukt. Het overhan gende dak moet voorkomen dat de regen vrij spel heeft tegen de buitenmuur. „Nee, het dak wordt niet van stro, maar van kunststof platen," zegt Kaptein. „Jammer, ja. De opdrachtgever had niet ge noeg geld. Maar beter iets dan niets. Je veroordeelt een vegetari ër toch ook niet als hij leren schoenen draagt?" Goedkoop Het gesprek komt op geld. Voor veel mensen zal dat het criterium zyn om wel of niet met stro te bou wen. ..Over het algemeen is duur zaam bouwen duurder dan regu liere bouw," zegt Kaptein. „Maar ik denk dat het bij stro niet zo is. Het is moeilijk te zeggen, want ei genlijk moet je ook rekening hou den met de bouwtijd en energie kosten straks. Die spreken duide lijk in het voordeel van stro. Een baal kost ongeveer een rijksdaal der. Een vierkante meter muur komt dan op 7,50 gulden. Dat is gewoon goedkoop. Ik weet zeker dat er toekomst in zit. Vanuit de bouwwereld wordt met veel inte resse naar ons gekeken." Voorlopig is de scepsis over bou wen met stro nog groot. Het aan tal aanmeldingen voor het sympo sium valt tegen. „Het is slechts een eerste stap," houdt organisa tor Martin Oehlmann de moed er in. „We hopen daarmee de aanzet te geven tót de volgende fase. Er moeten namelijk meer onderzoe ken en proefprojecten komen. Pas dan zullen mensen zien dat het leven tussen de strobalen een comfortabele manier van wonen is en niets te maken heeft met een plaggenhut." TewviNcrt VAN V/W De 18-jarige Detje Pinkhof verzorgde zelf de illustraties voor de stripverhalen, diezij In kamp Wes terbork voor haar jongere, zieke zusje maakte. iiustratieANP Hooghalen In doorgangskamp Westerbork, het Nederlandse tus senstation voor ruim 100.000 jo den op transport naar de vemiet- ingskampen in het Oosten, zijn sprookjes geschreven. De in 1924 geboren Detje Pinkhof, die in 1943 vergast werd in Sobibor, schreef de kaboutersprookjes voor haar jongere zusje. Herinneringscentrum Kamp Wes terbork in Hooghalen presenteert op 19 juni een uitgave over de sprookjes, die ook over het kamp leven gaan, en wijdt meteen een tentoonstelling aan het onder werp. Die is ook voor jonge kinde ren bedoeld. .Aigemeen wordt aangenomen dat behandeling van het onder werp jodenvervolging pas zin heeft bij kinderen van tien jaar en ouder. Maar ons museum wordt jaarlijks ook door grote aantallen jongere kinderen bezocht. Daar om organiseren we ook al enkele jaren kinderactiviteiten," vertelt een woorvoerder. Detje Pinkhof was een 18-jarige juf op een Amsterdams fröbel- schooitje voor joodse kinderen toen ze met haar hele gezin naar Westerbork werd overgebracht. Daar schreef ze Sprookjes uit het kamp van Claartje Pink voor haar 14-jarige, zieke zusje. Detje maak te zelf de illustraties. De verhaaltjes gaan over stadska- bouters die moeten verhuizen naar een kamp ver op de hei, Wes terbork dus. „Op eenvoudige, maar indringende wijze heeft Detje de essentie van de gevan genschap in kamp Westerbork weten weer te geven," zegt de woordvoerder. Een fragment: 'Toen de volgende dag aanbrak, kwamen ze bij een grote hei. Ze hoorden een fluit. En meteen kwa men er honderden en nog eens hon derden kaboutertjes aanrennen. De reuzen spanden de bunzings uit en gingen ioeg. De staaskabou- tertjes werden door de heikabou tertjes meegenomen. O, wat waren ze moe.' En wat hadden ze een /lon ger/ Maar nu zouden ze wat kun nen uitrusten.' Detje en haar familie werden na drie weken weer naar huis in Am sterdam gestuurd, maar later op nieuw naar Westerbork en uitein delijk naar Sobibor gebracht. Al leen Detjes oudste zusje Esther overleefde de oorlog. Na de terugkeer in Amsterdam heeft Defje nog een sprookje over het - naar later bleek tijdelijke - afscheid van het kamp geschre ven, dat ze gamen met Sprookjes uit het kamp van Claartje Pink uit Westerbork in haar dagboekje over de fröbelschool plakte. Het boek, met foto's van de leerlinge- tjes, bleef achter in Amsterdam. Het wordt nu bewaard door het Ghetto Fighters' House in Belt Lohamei Haghetaot (Israël). Den HaagDe informateurs Kok, Zalm en Borst leggen zich er niet zonder meer bij neer dat de belas tinghervorming in de komende kabinetsperiode tot een lastenver lichting van vijf miljard gulden leidt. Ze hebben de werkgroep van fractiespecialisten die de be lastingoperatie moet uitwerken, gevraagd ook te studeren op een variant die de schatkist 3,5 mil jard kost. Aanvankelijk moest de werk groep twee scenario's bekijken: één met een lastenverlichting van 2,5 miljard en één waarvoor vijf miljard nodig zou zijn. De werk groep kwam tot de bevinding dat 2,5 miljard te weinig is. Ook 3,5 miljard is volgens een fractiespecialist echter 'kiele-kie- le'. Willen alle burgers erdoor de belastingherziening echt op voor uit gaan, dan is een 'smeergeld' van vijf miljard toch echt gebo den, stelt dit Kamerlid. De werkgroep is het er in grote lij nen over eens dat de belastingta rieven (nu 37, 50 en 60 procent) fors omlaag moeten naar circa 50, ruim 40 en ruim 30 procent. Ver der moet de belastingvrije som (het bedrag dat iedereen voor de belasting mag aftrekken) zo vorm krijgen dat vooral de lagere inko mens ervan profiteren. Momen teel werkt de belastingvrije som met name in het voordeel van de midden- en hogere inkomens. Deze maatregelen moeten, behal ve door lastenverlichting, gefi nancierd worden door het schrap pen van fiscale aftrekposten en door het verhogen van energie heffingen en de BTW. heden voor een zeppelinhaven na bij Maastricht Aachen AirporCïn Duitsland wordt een nieuwe gene ratie luchtvrachtschepen ontwik keld die tot 160 ton vracht kunnen vervoeren. Vanuit dat land wordt gemikt op een netwerk van zeppe linhavens, omdat er anders geen belangstelling komt om daadwer kelijk iets te vervoeren, Den Helder Den Helder kan een eigen luchthaven krijgen voor zeppelins. De marinestad moet deel gaan uitmaken van een net werk van havens voor de moderne 'vliegende sigaren' die zich toe leggen op goederentransport. Met dat toekomstbeeld voor ogen wil len twee Statenleden van de WD dat de provincie de haalbaarheid onderzoekt van een zeppelinha ven in Den Helder. De provincie Limburg houdt al een onderzoek naar de mogelijk- „Vervoer per zeppelin is snel en betervoorhet milieu dan vliegtui gen," aldus de initiatiefnemers.' Utrecht Een Utrechtse buren ruzie die al vijftien jaar duurt, is gisteren voor de rechtbank in Utrecht tot een voorlopig eind ge komen. Op dringend advies van de president van de rechtbank gaan moeder en zoon Chong op zoek naar een ander huis. Buur vrouw W. Vingerhoed, die het kort geding had aangespannen, betaalt mee aan de verhuiskos ten. De partijen leven al sinds be gin jaren tachtig in onmin met el kaar. De twee vrouwen beschul digen elkaar van smaad, laster, het bekladden van een huis met vet, het elkaar belagen en peste rijen. In 1992 stonden zij ook al tegen over elkaar in kort geding, des- tijds aangespannen door de Chongs. Toen oordeelde de rechtbank dat 'het maar eens af gelopen moet zijn'. Sinds die rijd is het sarren over en weer echter Gif De tamiïie Chong viel met name over de beschuldiging van Vin gerhoed dat er met gif m haar tuin zou zijn gestrooid. De Chongs, op hun beurt, betichtten Vingerhoed ervan te prostitue ren. Beide partijen gebruikten een videoband en foto's om hun gelijk aan te geven. De rechtbank waarschuwde al vast dat de schuldvraag niet in kort geding kauworden opgelost, maar dat daar een jarenlange bo demprocedure voor nodig is. „HeUiedft geen zin teblijven dis cussiëren. En dan nog is het niet zeker dat de rechter tot een oor deel komt over wie schuldig is," aldus de president Zij adviseerde de Chongs dan ook met klem hun huurwoning^ vaarwel te zeggen, en genoegen te nemen met een bijdrage aar de verhuiskosten van Vinger hoed. Die woont in een koophui" en zou veel meer schade oplopen- bij een verhuizing. De familie Chong protesteerde in eerste in-,, stantie, maar bond in nadat de rechtbank had uitgelegd dat een verhuizing niet betekende dat zij schuldig was aan de gebeurtenis sen van de afgelopen jaren. Woningbouwvereniging MIItos heeft al aangeboden binnen vier weken passende woonruimte voor de Chongs te zoeken. Lukt dat niet dan treffen de partijen elkaar opnieuw in de rechtbank.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6