13 r Betalen voor urgentieverklaring Rotterdams Dagblad m Poppe vraagt opheldering aan staatssecretaris Nieuwe huurders WBS kunnen met korting huis verbouwen Speelveldje Stationsstraat alleen geschikt voor onderwatersporten Automatiseringsbedrijf legt schuld bij Noordvest m Conferentie sociale activering levert tientallen vacatures op Groenlinks wil opheldering over subsidie Beishop na overname Over paar weken uitsluitsel over de Oost Reporter Drempels en poorten tegen sluipverkeer Slachtoffer heeft dubbele pech Nekletsel vrouw bij aanrijding Paard verwondt jnan bij proefrit Visdievegge €'^Wëüwël^s^ë^lfïrwiM^öndërëë^7iW^föïë^arkëergar^g¥^Köm wni^len in cfh Nieuwe Passage ScNïèdanr r-ïxi Rotterdams Dagblad X Waterweg Donderdag 18 juni 1998 m Den HaagMaardingen Tweede Kamerlid Remi Poppe vindt het 'merkwaardig' dat Vlaardingen, Schiedam en Maassluis 170 gulden in rekening brengen bij woningzoekenden voordat een urgentieverklaring in behandeling wordt genomen. Met schriftelijke vragen heeft bij bij staatssecretaris Tommei van VROM om opheldering gevraagd. Hoewel een aantal groepen - stadsvemieuwingsurgenten en huishoudens met een minimum inkomen op of onder het bij standsniveau - is uitgezonderd, moeten degenen die als urgent willen worden aangemerkt eerst MaassluisDe conferentie 'Soci ale activering in Maassluis' die deze week in het stadhuis werd gehouden, heeft enkele tientallen vacatures opgeleverd. De confe rentie was georganiseerd in het kader van het project Onbenutte Kwaliteiten en is gericht op het doorbreken van het sociaal en maatschappelijk isolement van langdurig werklozen. Organisator Ella Postema van de Stichting Sa menlevingsopbouw Maassluis (SSM) is tevreden. „Er was een be hoorlijke opkomst en de deelne mers hebben heel enthousiast aan de workshops meegedaan." Onder de ongeveer zeventig men sen die de conferentie bezochten, bevonden zich onder anderen af gevaardigden van instellingen en organisaties, de ouderenzorg, het Albedacollege en mensen uit de lokale politiek. Volgens Postema zijn er 'ontzettend veel vacatures' uit de workshops gekomen. „Dat loopt in de dertig veertig. Ên ze zijn heel gevarieerd: administra tief, barwerkzaamheden, tuinon derhoud, reparaties, sport, jeugd- begeleiding, redactiewerkzaam heden voor huisbladen, bood schappen voor ouderen en hulp bij koken." De komende maanden zal Poste ma alle organisaties persoonlijk bezoeken om specifieke informa tie over de vacatures te verzame len en deze in kaart te brengen. De informatie wordt In mappen ondergebracht in de OK-bank die in september wordt geopend in het kantoor van SSM aan de Noordvliet. Vlaardingen De fractie van Groenlinks in Vlaardingen wil opheldering over de overname van-de Belshop door een super markt Vooral wil de oppositiepar- ti^sveten wat er met de subsidie gebéurt die de gemeente heeft overgemaakt aan de boodschap- penservice. Vorige week werd bekend dat de Belshop is overgenomen door su permarkt-eigenaar Cor Christen (van de E-Markt in de 2e Van Ley- den-Gaelstraat). De Belshop be zorgde boodschappen aan huis in Vlaardingen en omstreken. Het ging om een werkgelegenheids project dat drie jaar geleden op initiatief van de Rotary tot stand is gekomen. De overname van de Belshop ging met gesloten beur zen. Alleen voor de inventaris heeft Christen wat betaalt én hij neemt één van de banenpoolers in vaste dienst. Hoewel de gemeente niets met de zelfstandige Stichting Bood schappendienst te maken heeft, is er wel financieel bijgesprongen toen bleek dat de Belshop de ex ploitatie niet rond kon krijgen. Dat ging om forse bedragen: 100.000 gulden in 1997 en 80.000 gulden dit jaar. Groenlinks vraagt zich nu af of met het overdragen van de Belshop aan een commerciële on derneming ook de helft van de ge meentelijke subsidie wordt over gedragen aan een commerciële onderneming. Als dat zo is, lijkt Groenlinks het niet meer dan lo gisch om dat bedrag terug te vor deren. Mochten b en w van me ning zijn dat er geen subsidie is overgedragen, dan wil de fractie weten wat de Belshop, die als (kleiner) bedrijfje bbjft bestaan, met de subsidie gaat doen. 170 gulden op tafel leggen. Met een urgentieverklaring komen mensen bij een woningcorporatie eerder in aanmerking voor een bepaalde woning. Gratis Poppe vindt dat de gemeenten en woningcorporaties in Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis, die daarover vorig jaar met z'n alle een eensluidende afspraak heb ben gemaakt, 'de mensen zo pro beren een oor aan te naaien'. Uit puttend onderzoek heeft hij er niet naar gedaan, maar het Vlaar- dingse Kamerlid is er inmiddels wel achter dat het Waterweg-ge bied erg hoog zit met dat bedrag. Remi Poppe. Archieffoto Socialistische Partij „In veel gemeenten is zoiets gra tis," aidus Poppe, die het 'niet zou verbazen' als er in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis wordt verdiend aan die 170 gulden. „En als dat de werkelijke kosten zijn, dan is dat erg aan de hoge kant. Het lijkt er op dat ze hier van de nood een deugd proberen te ma ken." In elk geval, zegt Poppe in een re actie, vindt hij dat Tommei maar eens moet uitzoeken hoe het zit met die verschillen. En waarom die er zijn. „En wat hij daarvan vindt," vult Poppe nog aan. „Be halve dat het onacceptabel is dat er honderden guldens verschil in zit, is het helemaal schrijnend als je bedenkt dat de woonlasten in dit gebied al tot de hoogste van Nederland behoren," aldus Pop pe. Hij vindt dat Tommei met richtlij nen moet komen die in heel Ne derland gelden. Behalve de kos ten voor een urgentieverklaring, zouden daarbij ook die van in schrijving als woningzoekende, de afgifte van een woonruimte vergunning en ae contract- en ad ministratiekosten worden betrok ken. Op die manier zou de staats secretaris de dure gemeenten in toom kunnen houden. Schiedam Nieuwe huurders van Woningbouwvereniging Schiedam ontvangen vanaf vol gende maand een klantenpas van bouwmarkt Karwei Schie dam. Daarmee krijgen ze drie maanden lang tien procent kor ting op de aanschaf van materia len uit deze winkel. Deze klant vriendelijke actie is in eerste in stantie niet bedoeld om nieuwe huurders te trekken. „Maar het speelt wel een rol, gezien de hui dige ontwikkelingen op de markt en de toenemende concur rentie," beaamt directeur F. de Graaf van de WBS. Hoewel ze niet verwacht dat iemand vanwe ge de kortingskaart een huis van de vereniging wil huren. „De kwaliteit van de woning staat bij de huurder natuurlijk op de eer ste plaats." De vereniging wil haar huurders een goed product aanbieden en met de kortingskaart tegemoet komen in de kosten die zijn ver bonden aan een ander huis. Er moet op z'n minst worden ge schilderd en behangen. Hoewel sommige huurders nog een stap je verder gaan en complete lami- naatvloeren leggen of de boel grondig verbouwen. Het rigou reus afbreken van alle gedane in vesteringen hoeft tegenwoordig niet meer. De vereniging werkt aan nieuwe, ruimere regels in welke staat de huurder z'n wo ning moet achterlaten. Terug brengen in de 'originele' staat, is vervangen door terugbrengen in 'goede' staat. Huurders kunnen dus met een gerust hart gebruik maken van de klantenpas van de bouw markt. „De kaart is niet alleen geschikt voor doe-het-zelvers, maar ook handig voor mensen die een kast, kapstok, spiegels of lampen nodig hebben," doet De Graaf er nog een schepje boven op. Karwei Schiedam was direct be reid aan de actie mee te werken. De bouwmarkt is redelijk nieuw in Schiedam en had volgens De Graaf belang bij wat meer naamsbekendheid. „Deze win kel past goed bij ons. Het is een overzichtelijke, keurige zaak, iets wat wij ook willen uitstra len." Ze sluit met uit dat er naast de klantenpas van de bouwmarkt, overigens een primeur voor deze regio, straks ook een voordeelpas van bijvoorbeeld een super markt aan de huurders wordt verstrekt. Daarnaast krijgen de huurders van WBS in de toe komst ook meer service wat be treft het plaatsen van een nieuwe keuken door de vereniging. Er komt een groter assortiment waaruit bewoners hun keuze kunnen maken. De woning bouwvereniging wil met deze ac ties het felbegeerde kwaliteitsla bel voor haar organisatie in de ■wacht slepen. De kortingskaart wordt voor één jaar op proef uit gedeeld aan de circa vierhonderd nieuwe huurders die WBS jaar- Door Edwin Comelisse Schiedam Bespeelbaar is het trapveldje, dat zit ingeklemd tus sen de Celriusstraat, de Reaumurstraat en de Stations straat al geruime tijd niet meer. Tenzij het gaat om onderwater sporten. De regen heeft het veldje aan de rand van de Schiedamse wijk Oost namelijk veranderd in een zwembad. Maar de wijkbewo ners ervaren het veldje als méér dan alleen een onbespeelbaar grasveld. Volgens de buurt en de bewonersvereniging Oost is het óók een duidelijk voorbeeld dat verschillende gemeentelijke afde lingen niet met elkaar praten en overleggen. De ellende met het speelveldje achter de Horvathweg sleept al een paar jaar voort. In die periode heeft de gemeente de situatie zelfs nog wat erger weten te ma ken. De eerste wensen van buurt bewoners om het veldje op te knappen dateren van ruim drie jaar terug. In die periode vroeg het college van b en w aan de in woners van Oost om al hun klach ten en wensen te ventileren. Dit leidde tot een dik boekwerk: het wijkveiligheidsplan Oost. Hierin stonden alle wensen, voorstellen en suggesties die volgens de wijk bewoners zouden leiden tot een veiliger Oost, Eén van die wensen was dus het opknappen van het trapveldje bij de Stationsstraat Er kon. echter niet zo maar even tjes aan de slag worden gegaan. Want met het opknappen was een flinke som geld gemoeid. Omdat het vervolgens lange tijd stil bleef, heeft Oost 26,000 gulden uit de gelden van het wijk- en buurt beheer gereserveerd voor het speelveldje. Dat zou de boel weer wat opporren, zo was de verwach ting. Kort daarna ontstond het idee om ook het groen, de straten en de Voordebuurt is degang vanzaken rond hetspeelveldje bij de Stationsstraat eentriest voorbeeld vanhetfeit dat verschillendegemeentefijkeafdelingenblijkbaarnlet met elkaar overleggen. Foto Roei Dijkstra trottoirs aan te pakken. Door op deze manier te werk te gaan, zou de overlast in de buurt slechts eenmalig zijn. Bovendien zou de rekening van de werkzaamheden lager uitvallen aangezien mens- Schiedam Het duurt nog een paar weken voordat er duidelijk heid komt over de voortzetting van de Oost Reporter en of er in de rest van Schiedam wijkkran ten komen. Wethouder Aad Wiegman, die deze week bij de verdeling van de wijken in het college Oost in zijn portefeuille heeft gekregen, verklaarde gis termiddag dat hij zich nog over de kwestie moet buigen. „Ik ga eerst maar eens met alle betrok ken partijen praten," aldus Wiegman.- En dat zijn er nog al wat. Het be gint met de redactie van de wijk krant, die een brief heeft ge stuurd naar onder anderen bur gemeester en wethouders waar in de problemen rond de Oost Reporter uit de doeken worden gedaan. Het blad wordt uitgege ven doo1- de Stichting Wijkkrant Schiedam. En verder zijn er nog de Bewonersvereniging Schie- dam-Oost en het wijk- en buurt beheer die wat in de melk te brokkelen (willen) hebben. De Oost Reporter is drie jaar ge leden als experiment gestart. De krant, die tien keer per jaar ver scheen, werd volgeschreven door een club vrijwilligers uit de wijk. Maar de experimenteerpot met geld is nagenoeg leeg. Er zou nog tweeduizend gulden in kas zijn. Dat is precies genoeg voor één krant, De redactie wil graag doorgaan en is bereid te zoeken naar alter natieven om de Oost Reporter in stand te houden. Dat zal wel moeten, zeggen ze bij de Stich ting Wijkkrant Schiedam. Want zolang de gemeente niet met geld over de brug komt, is het niet mogelijk om de Oost Repor ter te behouden. In het stadhuis moet die discussie nog uitkris talliseren. Het experiment Oost Reporter wordt waarschijnlijk vanuit de gemeente alleen voortgezet als alle wijken een ei gen krant krijgen. Dat is dan meteen ook het probleem, want daarvoor is al gauw meer dan honderdduizend gulden per jaar nodig. Wiegman zegt nog niet zo ver te zijn. „Ik ga eerst eens in Oost praten. Daarna kyken we wel verder: stoppen of doorgaan." kracht en materieel niet twee keer aangevoerd hoeft te worden. De buurt was wel te porren voor het idee en opnieuw werden ideeën aangedragen aan hoe het allemaal nog beter en mooier kon worden in de omgeving van de Stations straat. De boosheid maakte plaats voor enthousiasme, want het zou er dan toch eindelijk van komen, was de verwachting. Piekfijn Maar de boosheid kwam zo'n twee maanden geleden weer net zo snel terug. Dit voorjaar werd de straat opgebroken, de riolering gerepareerd en werden nieuwe klinkers en tegels gelegd. Alles zag er weer piekfijn uit toen de laatste tegel op zijn plaats werd gelegd. Alles, behalve het speel veldje. Dat was niet alleen onaan geroerd, het was er zelfs stevig op achteruit gegaan. Want door het ophogen van de omgeving was het grasveldje opeens het diepste punt van de buurt geworden. De regenbuien die volgden deden de rest. Voetballen werd in eerste in stantie waterballet en later totaal onmogelijk. „Er is absoluut geen coördinatie bij de gemeente," zegt voorzitter J. Klijn van de Bewonersvereni- ging Schiedam Oost (BVSO). „Er wordt hierdoor slecht omgespron gen met geld en middelen. Maar het ergste is het effect dat dit heeft op de motivatie in de buurt. De mensen hebben twee keer ac tie ondernomen, hun mening ge geven. En dan blijkt vervolgens dat wél de straat en niet het speel veldje wordt opgeknapt Die men sen geloven het nu wel. Die heb ben totaal geen vertrouwen meer in de gemeente.' Gemeentemedewerker A. Mol, tot voor kort coördinator van het wijk-en buurtbeheer in Oost, kan de uitspraak van de voorzitter van de BVSO alleen maar beamen. „Hoe vervelend ik het ook vind: het klopt allemaal," zegt hij. „Het is vervelend dat het allemaai zo loopt. Ik begrijp heel goed dat de mensen in de wijk gedemotiveerd raken. Er ligt al een plan klaar maar het is op het moment een kwestie van centen. Voor het op knappen is naar schatting hon derdduizend gulden nodig. Uit de wijk- en buurtbeheerpot is al 26.000 gulden opzij gelegd maar de rest moet nog worden vrijge maakt. Ik verwacht dat dit binnen een paar weken gebeurt." Schiedam Niet het computer programma van automatiserings bedrijf Casa Volkshuisvesting bv is de oorzaak van de fout bij de toekenning van de huursubsidie, maar Noordvest zelf. Medewer kers van de woningstichting heb ben bij het gebruik van het pro gramma een fout gemaakt waar door bij eer» groot aantal huurders van Noordvest maandenlang meer huursubsidie is berekend dan waar ze recht op hadden. De woningstichting heeft de betrok ken huurders onlangs een brief gestuurd, waarin ze worden ver zocht het bedrag terug te betalen. Deze brief was voor de Schiedam se fractie van de SP aanleiding om zich in de zaak te verdiepen. In de brief aan de betrokken huurders werd namelijk de in druk gewekt dat de fout is veroor zaakt doordat de huurders onjuis te of onvolledige gegevens heb ben verstrekt aan Noordvest Ver schillende telefoontjes van SP- raadslid Y. Haan brachten aan het licht dat de oorzaak van de fout op het kantoor van Noordvest ge zocht moest worden. Daar was blijkbaar iets misgegaan met het computerprogramma dat Noor- vest heeft aangeschaft bij het au tomatiseringsbedrijf NCR, inmid dels omgedoopt in Casa Volks huisvesting bv. Dit bedrijf is on derdeel van de Nationale Woning raad. Over de oorzaak van de fout be stonden verschillende lezingen. Met name vanuit de woningstich ting werden meerdere oorzaken aangedragen. Y. Haan kreeg in eerste instantie van Noordvest te horen dat er foute gegevens ston den in de tabellen van het minis terie. By het ministerie van VROM kreeg het raadslid echter te horen dat medewerkers van Noordvest hadden verklaard dat een fout of onvolledig computer programma de oorzaak was. Op basis van deze informatie schreef het SP-raadslid een brief aan de woningstichting met de suggestie om de huurders de helft van het te veel aan huursubsidie kwijt te schelden en het automati seringsbedrijf aansprakelijk te stellen. In de antwoordbrief van Noordvest wordt de eerste sug gestie resoluut afgewezen. Het is nu tevens de vraag of aan de twee de suggestie gehoor wordt gege ven nu Casa Volkshuisvesting bv te kennen heeft gegeven dat de fout bij de gebruikers van het computerprogramma gezocht moet worden. De Schiedamse fractie van de SP heeft de zaak inmiddels aange kaart bij wethouder A. Reijnhout van volkshuisvesting. „Noordvest laat duidelijk weten niets te wil len doen voor de gedupeerde huurders," zegt Haan, „Die men sen hebben te goeder trouw ge handeld en kregen in eerste in stantie de schuld ook nog eens in de schoenen geschoven. Het is in derdaad geld waar ze eigenlijk geen recht op hadden, maar ge zien de hele gang van zaken zou Noordvest zich toch wel wat fat soenlijker op kunnen stellen. Het argument daavoor is dat er bijna memand heeft geklaagd. Maar dat is natuurlijk ïaar. Een fout is een fout Ook als er niemand klaagt." Maasland Er komen nog voor 4 juli vier verkeersdrempels tussen de verlengde A 4 en de rijksweg A 20. De raadscommissie openba re werken van Maasland heeft dat besloten. De bestaande drempels bij de fietspaden worden opge hoogd. De maatregel wordt nu bij de pro vincie neergelegd, die de drem pels moet aanleggen. Twee ter hoogte van Schipluiden en twee bij de kruising Molenweg/West- gaag/Oostgaag. Haast was gebo den, omdat op 4 juli de verlengde A 4 tot aan Schipluiden open gaat voor het verkeer en Maasland sluipverkeer vreest. Bovendien gaat de provincie de provinciale N468 (waarlangs de drempels moeten komen) opnieuw asfalte ren. Voor een bescheiden bijdrage kan Maasland dus nu de drempels ia- ten aanleggen. Schipluiden wei gert nog steeds mee te betalen, omdat het sluipverkeer in de ogen van de andere Midden-Delfland gemeente een probleem van Maasland is. De palen-met-came-' ra's om het verkeer op snelheid te controleren komen op z'n vroegst in het najaar, aangezien dat nog door de ambtelijke molen van de provincie moet. Naast de drempels gaat Maasland ook wegversmallingen creëren bij de ingangen van het dorp. Deze wegversmallingen moeten het verkeer attenderen op de over gang van maximaal 60 kilometer per uur naar 50. Op den duin- wordt dit zelfs 30 kilometer per uur. De fietsstroken langs de provinci ale weg tussen de A 4 en Maas land gaan niet door. Ook dit was een maatregel om sluipverkeer te ontmoedigen deze route te ne men. Maar deze stroken wil de provincie, de wegbeheerder, niet. Schiedam Een fietsongeluk op de Schiedamse Lorentzlaan heeft een man gisteravond dubbele pech opgeleverd. De man reed op zijn fiets tegen een auto, waardoor hij zijn pols brak. Toen de politie ter plaatse kwam, rende het slachtoffer echter hard weg. Na aanhouding bleek de man niet over identiteitspapieren te be schikken en een gebruikershoe- veelheid cocaine bjj zich te heb ben. Na behandeling aan zijn pols in het Schieland Ziekenhuis is de man het land uitgezet Vlaardingen Bij een aanrijding in haar woonplaats heeft een 32- jarige Vlaardingse gistermiddag nekletsel opgelopen. De vrouw moest met haar auto een noodstop maken in de Mahlerstraat omdat een kind plotseling de weg over stak. Een auto achter haar kon daardoor met meer tijdig remmen en reed achterop. Het slachtoffer moest door de brandweer uit haar voertuig worden bevrijd. Vervol gens is ze overgebracht na^r het Holy Ziekenhuis. Maassluis—Een 41-jarige man uit Monster is gisteravond, in de Maassluise Zuidbuurt gewond ge raakt aan zijn schouder door een op hol geslagen paard. Het slacht-1 offer was met zijn dochter het* beest aan het bekijken om het] eventueel te kopen. De dochter, voor we het paard bestemd was,\ durfde echter geen proefritje maken omdat het paard haar te wild leek. Daarop probeerde de vader het. Het paard ging er ver-l volgens in galop vandoor. De man werd tegen een hek gesmeten, waardoor zijn arm uit de korn schoot. Schiedam De Schiedamse poli-f tie heeft gisteren in een super- markt in het Hof van Spaland een 38-jarige vrouw aangehouden we- gens winkeldiefstal. De Schie-» damse had geprobeerd voor enke- le tientallen guldens aan vis te stelen. Zij werd tijdens haar actie 1 echter betrapt door personeel van de winkel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1