2 tra Lekker ken' OOGopdo li Gezocht: homo's, kraamvrouwen en doeners Bejaarde zonder brevet zet kist aan de grond l#li§ 0 Wiegel niet naar landgoed Carter, Sadat en Begin in monument Tuinbonen met oude Goudse Oudste onder gekroonden wereld Crosby voor Tibet Premier past op baby Tuinceremonie Twee uitersten Strips Yves Montand ««O m.s,-NJir Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 i v. f-, - hS.'- Vrijdag 19 juni 1993 Hans Wiegel heeft zijn pas ge kochte landgoed aan de Tjeerd Roslaan in Oudeschoot verkocht. De snelle verkoop houdt verband met de ziekte van zijn vrouw Ma rianne. Het gezin stelt andere prioriteiten dan de geplande in grijpende verbouwing van het on derkomen. De oud-commissaris van de koningin in Friesland zou eind dit jaar naar Oudeschoot ver huizen. De woonhoeve, bestaande uit een woonboerderij, een werk- en gas tenverblijf en een tuinmanswo ning ligt op 1,6 hectare grond en grenst aan de bossen van Oranje woud. De nieuwe eigenaar is Sjoerd Feenstra, voorheen mede- eigenaar van Feenstra Verwar ming en tegenwoordig algemeen directeur van schilders- en onder houdsbedrijf Wits Groep. Het gezin Wiegel kan nog toch eind dit jaar in Gytsjerk blijven wonen. Hun huis daar is verkocht aan André Olijslager, topman van Friesland Cobereo Dairy Foods. Een 81-jarige Amerikaan zonder vliegervaring is erin geslaagd on der mondelinge begeleiding via de boordradio een Cessna-sport- vliegtuig aan de grond te zetten nadat de piloot (52) was overleden. Robert Kupferschmid greep de stuurknuppel nadat zijn vriend Wesley Sickle gisteren in elkaar was gezakt. „Het vliegtuig dook naar beneden. Ik vroeg via de ra dio om hulp," zei Kupferschmid. De noodkreet werd gehoord door Mike Bowen, die 30 kilometer ver derop een inspectievluehtvoor de controle van gasleidingen uit voerde. Bowen geleidde Kupfer schmid met zijn aanwijzingen over de boordradio naar het dichtstbijzijnde vliegveld, dat van Mount Comfort in de staat In diana. Hij vloog daarbij vlak ach ter het in nood verkerende toestel De Amerikaanse president Jimmy Carter is te iaat geboren om net als zijn voorgangers te worden vereeuwigd in Mount Rush more, maar bin- ■nenkort zal zijn beeltenis toch worden uitgehouwen - in een rots in de Is raëlische Hegev-woesty n. De Israëlische gebroeders Nakash, eigenaars van de Jordache spijker broeken, zijn van plan een monument op te richten voor de onderteke naars van het in 1979 gesloten vredesakkoord tussen Israel en Egypte. Behalve Carter zijn dat de korte tijd na de ondertekening vermoorde Egyptische president Anwar Sadat en de in 1992 overleden Israëlische premier Menaehem Begin. Avï Nakash zei woensdag dat Carter en de families van Sadat en Begin zijn uitgenodigd om in oktober de eerste-steenlegging bij te wonen van het monument en een bijbehorend park in de regio Ramat Hanegev. Verse jonge tuinbonen kun je, wanneer ze dubbelgedopt wor- -den, rauw in salades venverken. 1 Tuinbonen die niet zo jong meer -zijn, kunnen beter enkele mïnu- jp ten worden geblancheerd voordat £ze de saladekom in gaan. Onder fhet dubbeldoppen verstaat men dat de eenmaal gedopte tuinbo- 1 nen ook van de omhullende schil letjes worden ontdaan. De bonen vallen dan in twee delen uiteen. Maaltijdsalade voor 4 personen: I 1/2 kg jonge tuinbonen in de dop; 1 stukje oude of overjonge Goudse kaas, ca. 250 gram; 2 bosuitjes; zout; witte peper uit de molen; I eetl. (kmi(kn)azijn; zout; tuitte peper uit de molen; 1 teentje knof look, uitgeperst; 4 eetl. olijfolie (extra vergine); 1/3 krop botersla gewone kropsla); 4 kleinere trostomaten, bij voorkeur Red Pearl, ontveld. Dop de tuinbonen en zet ze op met ruim kokend water, waaraan geen. zout mag worden toegevoegd. Laat de boontjes 4 5 minuten ko ken. Doe ze daarna over in een zeef en spoel er zoveel koud water over tot ze volkomen zijn afge koeld. Wrijf daarna de bescher mende schilletjes van de tuinbo nen af. Snijd de kaas in piepkleine blok jes. Snipper de bosuitjes. Maak'de dressing door eerst azijn te vermengen met wat zout en pe per. Blijf zolang roeren tot het zout is opgelost. Klop er daarna knoflook en olie door. Schep in een kom tuinboontjes en kaas luchtig door elkaar. Strooi de bos uitjes er over en voeg de dressing toe. Schep alles enkele malen luchtig om. Dek de kom af met plastic folie en plaats hem een half uurtje in de koelkast. Schep de salade daarna nogmaals luch- tigom. Bedek de spiegels van de borden met in stukjes gescheurde slabla deren. Snijd de tomaten elk in 6 parten en bestrooi ze met wat zout en peper. Schep de salade in het midden op de borden en schik de tomatenparten er rondom. Tip: geef er beboterde sneetjes bruinbrood bij. Horizontaal: i. Voor naam genodigde; 7. bybeice stad; 8. grondtoon; 10. grote bijl; 13. Umusterm; 15. bijwoord; 16, Franse stuiver; 18. rund; 19. salonmeu- bel; 21. sneeuwhui; 23. thans; 24. oude lengtemaat; 25. schenking; 27. melk- klier; 29. muzieknoot; 30. loofboom; 32. Ja pans bordspel; 33. in orde; 35. oogholte; 36. voorzetsel: 38. deel v.e. bureau; 39. kabel baantje om skiërs naar boven te bren gen. Verticaal: 2, Soort rietgras; 3. bijwoord; 4, uitroep van pijn; 5. bevel; 6. titel; 9. vreemde munt; 11. ziekenhuis; 12. muzieknoot; 14. ambtgenoot; 16. murieknoot; 17. bolgewas; 20. vunzig; 22. scheepstouw; 25. twaalf do zijn; 26. voorzetsel; 27. klein kind; 28. kleur; 31. persoonlijk vnw,; 34. bouwland; 35, graanafval; 37. tandeloos zoogdier; 38. Chinese munt. Oplossing dagpuzzel donderdag Horizontaal: 1. Krap;4. fair; 7. ia; 8. oma; 10. na; 13. pleitrede; 16. er; 17. do; 18. juli, 19. pink; 20. ze; 22. pa; 23. peperduur; 25. ui; 27. och; 29. ei; ■30, golf; 31. aalt. Verticaal: 1. Klip; 2, ra; 3. Po; 4. fa; 5. in; 6. rage; 9. Metz; 13. verlept. 12. Oedipus; 14. leuze; 15.Donau;2L truc; 23.plug;24. ruit; 26. Io; 27, of, 28 ha; 29. el. JP-50 De balis rond, de wereld ook. In deze dagelijkse rubriek geven in Rotterdam en omgeving Wo- nende baitenlanders, uit aüe 32 deelnemende landen, hun visie op het WK voetbal. Leeft het spektakel in Frankrijk, zijn zij ook aan de buis gekluisterd, wat denken zij van de kansen van hun landgenoten, hebben zij vertrouwen in Oranje? Vandaag: Arturo Gaitan (Colom bia), installateur te Rotterdam Naam: Arturo Gaitan Leeftijd: 46 jaar Beroep: installateur Woonplaats: Rotterdam Land van herkomst: Colombia Hoe kijktu als 'icereldburgefaan tegen deze 'strijd tussen de lan den'? „Ik heb me erg verheugd op het WK. Vooral omdat ook de kleine landen aan bod komen. Ik ben al tijd voor de kleine landen. Maar de schorsing van Kluivert vond ik wel een beetje eng. De organi satie lijkt mij wel erg autoritair." Waar kijkt u naar de wedstrij den? „Ik kijk thuis op de bank naar de wedstrijden. Maar in het cultu reel centrum Odeon in de Gou- vemestraat worden alle wedstrij den van Colombia op een groot scherm uitgezonden. Als Neder land later in het toernooi tegen Colombia zou moeten spelen, dan ga ik daar zeker kijken." Bent u supporter van Nederland of steunt u alteen uw eigen land Arturo Gaitan. FotoCorVw „Ik steun Nederland, natuurlijk. Maar ais Nederland tegen Colom bia speelt dan ben ik wel voor Co lombia. In principe ben ik toch voor het kleine voetballand." Wat eet en drinkt u tijdens de „Ik drink een biertje, maar maak geen speciaal eten." Hoe blijft u tijdens het WK op de hoogte van uw eigen land? „Hoe Colombia zich heeft gekwa lificeerd, dat zou ik echt niet we ten. Maar op zondag ontmoet ik andere Colombianen in de rooms-katholieke kerk in de Een- drachtsstraat. Daar wordt veel over het WK gesproken. En daar heb ik ook gehoord over de uit zendingen op een groot scherm." Welk land wint volgens u het WK? „Nederland." Wie is uw favoriete speler? „Bergkamp." En wie is in uw ogen de absolute ster van het WK? „Dat wordt een nog onbekende speler. Lk heb wel al een aantal goede spelers gezien." Welk land ligt er na de eerste ron de uit? „Tunesië en Roemenië, Colom- Wat is het beste team ooit? „Nederland toen Van Basten nog speelde tijdens het Europees Kampioenschap. Hij kon echt to veren metdebaL" De Britse koningin-moeder Elizabeth is nu de oudste per soon geworden van het Britse koningshuis. Zondag brak zij met 97 jaar en 315 dagen het record vart de in 1981 overle den prinses Alice, kleindoch ter van koningin Victoria. De moeder van de huidige konin gin Elizabeth li wordt op 4 au gustus 98. Elizabeth trouwde In 1923 in de koninklijke fa milie en was 51 toen haar echtgenoot, koning George VI, in 1952 overfeed. Hoewel zij de afgelopen tweeëneen half jaar aan beide heupen werd geopereerd vervult zij nog altijd openbare taken. Deze maand legde ze nog de eerste steen voor een kinder ziekenhuis. Archieffoto Rotterdams Dagblad Op de bres vooreen .yrfjUbgfcf;: minder dan Da;~ vld Cros- by, van Crosby, Stjlls, flash Young. In navol ging van acteur Richard Gere steunt Crosby de internationale campagne, die China onder druk moet zetten om Tibet op te geven. Hier praat hij met volksvertegenwoordiger Nancy Pelosi. Gere, die zich maandag ook liet zien tijdens de rally in Washington DC, hoopt dat de grote opkomst Clinton zal doen beslissen om Tibet ter sprake te brengen tijdens zijn bezoek aan China later deze maand. Tim Sloan/EPA Premier Paavo Upponen wordt het eerste lid van het Finse kabinet dat ouder schapsverlof neemt. In Fin land hebben vaders recht op 18 dagen verlof na de ge boorte van een kind. Uppo nen neemt slechts zes dagen vrij en zal een ouderschaps uitkering krijgen. De babyvan Upponen (56) en zijn vrouw Paivi Hertzberg (30) wordt over enkele maanden ver wacht. Paivi mag 105 betaal de verlofdagen opnemen. Foto Yves Herman/Reuters Toppunt van romantiek: sexy, sjleke Journaliste chartert pi loot met ruwe bolster om haar narr Tahltltevliegen. Twee uitenten die plotseling tot elkaar worden veroor deeld, want ruw weer maakt een noodlanding op een tro pisch eiland noodzakelijk. 'Six days, seven nights' heet de juist uitgekomen film met Harrison Ford en Anne Heche. Onlangs poseerden zij samen ten behoeve van een actie ter bestrijding van borstkanker. Foto Dave Allocca/AP De stiöfdochter van de Tsjechische premier Vaclav Havel is in het huwelijk getreden. Nina Novakova (22), dochter van Mavefs vrouw Dagmar Havlova, is zondag getrouwd met de Israëlische klavecimbel-virtuoos Shalev Ad-El (30). Het stel trouwde tij dens een besloten ceremonie in de tuin van het presidentiële buiten in Lany, bij Praag. Rechts staan Havel en zijn vrouw. Foto Alan Pajer/EPA Ze zitten nog met smart op een stapel brieven te wachten, de mensen van het project 'Brieven aan de toekomst'. Een leuk idee natuurlijk, om de details van ons leven in kaart te brengen voor de onderzoekers van de toekomst, maar dan moet je wel genoeg re acties krijgen. En, net zo belang rijk, dan moet ook echt alles erbij zitten, om een beetje een realisti sche doorsnee van onze huidige samenleving te bieden. 42.000 brieven zijn er inmiddels binnengekomen by 'Brieven aan de toekomst'. Om wetenschappe lijk verantwoordelijke conclusies te kunnen trekken uit die schat aan informatie, moeten dat eigen lijk 50.000 brieven worden, zegt Ineke Strouken, voorzitter van de Stichting Brieven aan de Toe komst. Ze vertelt dat er boven dien bepaalde hiaten zitten in de binnengekomen brieven van mensen die beschrijven hoe ze de dag van 15 mei 1998 hebben door gebracht. „Heel opvallend is, dat de brieven heel vaag worden bij het moment van naar bed gaan. Daar wille" veel meer over we ten." Bedoe s? „Ja, ook, maar niet a. Gewoon: poetsen menst- um tanden? Wat zijn hun avondrituelen?" Tot haar spijt wordt er niet of nau welijks bevalen in de binnenge komen brieven. „Er moeten toch baby's zijn geboren die dag? Daar willen we dolgraag over lezen." Verder roept Strouken bepaalde categorieën mensen op om alsnog te schrijven, omdat die nog nau welijks worden vertegenwoor digd. „Homoseksuelen. Er zullen toch ook wel homo's zijn ge trouwd die dag, of hun huwelijk hebben voorbereid? Verder mis sen we mannen met een niet- schrijvend beroep, zeg maar de doeners. Bijvoorbeeld taxichauf feurs, stratenmakers. Mensen die nndden in hun eindexamens za ten missen we ook nog. Logisch, want die hadden toen geen tyd. Misschien dat ze nu alsnog een brief kunnen schrijven..." De vrouwen zijn enigszins over vertegenwoordigd, maar daar zit Strouken niet mee. „Vrouwen ko men in de bestaande archieven juist weinig voor." Het is Strouken opgevallen dat de mensen die al hebben gereageerd, de opdracht zeer serieus namen. „Hele boekwerken kregen we soms binnen. Heel fijn, maar het hóeft niet; we zijn met een klad blaadje al blij. Op een gegeven moment moet je zeggen: ik stop het gewoon in een envelop. Wat we V Jen weten? Alles wat men sen jezighoudt." Ze zegt dat het verhaal niet per se hoeft te gaan over wat men precies deed op 15 mei; het gaat de stichting er meer om dat een beeld ontstaat van hoe allerlei mensen op dit moment le ven, voelen en denken. Alle inzendingen worden kort sa mengevat in de computer. De brieven zelf worden bewaard in zuurvrije enveloppen en gearchi veerd. „Daarna mogen alleen seri euze onderzoekers erin," verze kert Strouken. „Zij moeten daar toe een contract ondertekenen, dat de privacy van de brie venschrijvers waarborgt." Tot uiterlijk l juli kunnen mensen nog een brief schrijven naar Brie ven aan de Toekomst, Postbus 15598,3503 AZ Utrecht. Mijn vader was doodgra ver. Begin jaren vijftig verdiende hij ruim hon derd gulden per week. Zelfs voor toenmalige begrippen was dat uit zonderlijk weinig. Inmiddels zyn de salarissen van grafdelvers op getrokken, maar ik wed dat ze nog steeds tot de laagstbetaalden be horen. Waarde beloning voor ake lig werk zo schamel is, is verbitte ring troef. Wie verbitterd is, heeft weinig moraal; is, om maar iets te noemen, makkelijk omkoopbaar. Zouden de doodgravers die Yves Montand hebben opgegraven ter- wille van een DNA-onderzoek zijn omgekocht? Heeft u, bijvoorbeeld bij Ivo Niehe, de hoekige jongeda me gezien die beweert dat zij de dochter is van Yves Montand? De gelijkenis is verbluffend, Haar ge baren, haar mimiek, haar manier van lopen, haar dictie - het is Montand in vrouwelijke vorm. Toch zou genetisch onderzoek nu hebben uitgewezen dat zij niet de dochter is van Yves Montand? Vlak na de geruchtmakende op graving wilde Karei van de Graaf in zijn zaterdagavondprogramma aandacht schenken aan deze zaak. Bij de voorbespreking zei ik (Elsbeth Etty kan dat getuigen): 'Het staat voor mij als een paal bo ven water dat dat meisje de doch ter is van Yves Montand, maar het is zeer de vraag of man die nu is opgegraven Yves Montand is.' Uiteindelijk is het onderwerp bij Karei afgevoerd. Het werd te ge waagd gevonden. Daardoor heb ik, spijtig, toen. niet op de buis mijn voorspelling kunnen doen: 'Je zult zien dat het DNA-onder zoek uitwijst dat dat meisje niet de dochter is van Yves Montand.' Waarop baseerde ik die overtui ging? Op drie dingen. Ten eerste heeft Yves Montand tijdens zijn leven altijd geweigerd mee te doen aan een genetisch onder zoek. Als hij er zo zeker van was dat dat meisje zijn dochter niet is, had hij met een gerust hart daar aan mee kunnen doen. Daaruit blijkt al dat Montand zelf natuur lijk donders goed besefte dat dit wel degelijk zijn dochter is. Ten tweede hebben de nabestaan den van Yves Montand er alle be lang bij deze onwettige dochter uit de buurt van de erfenis te hou den, Ten derde is het voor een doodgraver een koud kunstje met het verkeerde lijk tevoorschijn te komen. U zult zeggen: maar Mon tand werd onder toezicht van de rechter opgegraven. Ach, er kan tevoren al wat gerommeld zijn en aan stoffelijke resten kan edit niemand meer afzien of ze afkom stig zijn van de gezochte persoon. Een lijk verteert zo snel! Uit de praktijk van mijn vader heb ik weet van zeer krasse staaltjes! Overigens is ook nog mogelijk dat niet op het kerkhof, maar in het laboratorium gefraudeerd is. Een stukje gebit heb je zo verwisseld. Als tijdens het leven van Mon tand, omdat hij dat niet wilde, nooit DNA-onderzoek is uitge voerd, valt van opgegraven resten nimmer aan te tonen dat dat over blijfselen zijn van Montand. Daar schuilt het zwakke punt in deze bewijsvoering. Ach, wat een prachtige thriller zou je hierover kunnen sehryven. Ik ga meteen aan het werk. Ondertussen is het wel zuur voor die onwettige dochter en haar moeder. Als er echter ergens tus sen graf en laboratorium sprake is geweest van fraude, doet iemand zijn mond open. Tenzij hij zijn mor'5 mst dichthoudt, omdat de nat iitóen van Montand hem .regelmatig wat toeschuiven. mr. Jesse van Muylwyck Heinz Rene Windig en Eddie de Jong HEX SMT Nier ZO BEST Al ET AUl_|EU f-X AJZ-T-f-XS-t. VtXf-X X-£--/*PZ IA/-T te-0-AW-T &-&AF AWP-T fi-T<OA» MXSA1AAJZ OP J0D0COS, WAWAS&ATZ fS f/MP J. UthftlVWf Fred Basset Peanuts Charles M.Schnlz VËfUAATtf£rSCHIPi VffOUW£NENKtHP£g£rt eet&T'. wacht fne> even KAPTElH, W£2JNKENSNEL{ ..en honden dan? MAAR (ZZPPtNGS &OT&J'. HÉ, CHARLES MAM WIL DAT JE DE HOND OPHAALT.. HIJ ZIT "WEER LIMONADE TE DRINKEN IN ONZE KEU KEN..-OKÉ, IK ZAL HET ZEGGEN.. GENERAAL PERSHING 6ELDE.. ALLE VERLOVEN ZIJN INGETROKKEN.. JE MOET ONMID DELLIJK terug NAAR DE VUEG8A6I61 m f MET of ZONDER t ZOENTJE?J ftW gi ZONDER..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2