13, Ziekteverzuim onder ambtenaren blijft stijgen Woningen 'opplussen' voor ouderen in Maassluis Rotterdam* Dagblad Nieuwland weer voor camera Schizofreen gaat door het lint om een bedrag van 150 gulden aaan E KnJKENSmiMO fcONMNENIHIK «>TO?fNI)Pf€HT Vlaardingen wil snel duidelijkheid over oorzaken Vlaardingen houdt twee ton over Hoogwitte torent al boven Vlaardingen ui rrrwrmj <\e Lingerie van waslijn gestolen Mishandeling door politieman Rijontzegging Vrijspraak voor overvallen Doorgereden na ongeval Man gaat boom met boor te lyf 50% ICOBMfll 0800-06 42 X ut Waterweg Dinsdag 23 juni 1998 Hoek van Holland Een onbe kend persoon heeft het afgelo pen weekeinde een opmerke lijke slag geslagen. Van een waslijn achter een woning in Hoek van Holland werd name lijk de nodige lingerie en zwemkleding gestolen. De da der klom in de nacht van zater dag op zondag over een tuin hek van het huis aan de Rad- marstraat en wist zo bij het be geerde goed te komen. Hp ging er vervolgens met een bi kini, vyf slipjes en een bh van door. Hoek van Holland Een inwoner van Hoek van Holland heeft afge lopen weekeinde aangifte gedaan van mishandeling door een poli tieman, Een lange burenruzie tus sen de twee mondde zaterdagmid dag uit in een flmke aframmeling van de buurman door de agent. De politieman was op hel moment van de vechtpartij niet tn functie. Dc politic heeft de zaak in onder zoek. Zolang de schuld van de agent met is bewezen mag hy ge woon zijn werk uitvoeren. Hoek van Holland Op de Dirk van de Burgweg in Hoek vari Hol land is gisteren een 24-jange in woner van het dorp aangehouden omdat htj reed terwy] hy een rij ontzegging had. Bovendien bleek de auto van de man onverzekerd. De Hoekenaar kreeg voor zijn ver grijpen meerdere proces-verba ten. De auto is in beslag genomen tot de papieren in orde zijn ge maakt. Maassluis In hoger beroep voor het hof van Den Haag heeft de openbaar aanklager gisteren vrij spraak gevraagd voor een 20-jari- ge man uit Krimpen aan de IJsset voor twee inbraken in Maassluis. Dc man werd ervan verdacht ccn bewoner van een pand in de Fa zantstraat en van een huis in de Zwaluwstraat met bedreiging van geweld geld te hebben afgeperst De Knmpenaar was ai eerder voor de Rotterdamse rechtbank van deze feiten vrijgesproken. Voor een reeks diefstallen uit wonin gen in Rotterdam werd tegen de man zes jaar cel geëist. Voor de overvallen in Maassluis en in Rot terdam werd vorig jaar wel een in woner van Maassluis, die als de kompaan van de Knmpenaar werd gezien, veroordeeld tot tien jaar cel. ?."r. .".r.hslre!*..-! mobiiist is gisteren in de namid dag in Schiedam doorgereden na- - dat hij een 8-jarig kind had ge raakt. Het meisje stak een zebra pad op de P. J. Troelstralaan over toen ze door een personenauto werd geschept Het slachtoffertje werd vervolgens naar het Schie- land Ziekenhuis gebracht. Na on derzoek kon het weer naar huis. De politie is op zoek naar de da der. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het ziektever zuim onder het personeel van de gemeente Vlaardin gen is vorig jaar opnieuw ge stegen. Het gemiddeld ziek teverzuim bedroeg in 1997 7,44 procent. Het is het derde achtereenvolgende jaar dat het aantal ziektemeldingen stijgt. In 1996 lag het percen tage op 6,79 en het jaar er voor was het 6,69. In 1995 was het voor het laatst dat het ziekteverzuim omlaag ging. Het ging om een minimale daling van 0,12 procent. Vlaardingen voert sinds 1992 een ziektever zuimbeleid. Dat was erdestyds op gericht om het percentage terug te dringen tot 5,93. Ondanks dat daarop een aantal jaren van lichte dalingolgde, kwam het nooit la ger dar» 6,69(1995). Naar aanleiding van de laatste cij fers is er een nieuw project m het stadhuis opgestart. De afdeling personeel en organisatie gaat op korte termijn een opiniepeiling houden onder leidinggevenden en de ambtenaren die zich in 199? ziek hebben gemeld. Daaruit moet blijken 'wat er precies aan de hand is', aldus een woordvoer der vanmorgen. Nog voor de zo mer moeten de conclusies op tafel liggen Uit het onderzoek moet ook blijken of het m 1992 afge sproken streefpercentage van 5,93 nog wel realistisch is Ook in buurgemeente Maassluis is het ziekteverzuim vong jaar omhoog gegaan van 6 naar 7,26 procent. Of er sprake is van een tendens, durft een woordvoerder van de gemeente met te zeggen. In 1995 lag het ziekteverzuim op 6,9 procent. Bovendien, consta teert de woordvoerder, is het ver zuim in de categorieën 1 tot 8 en 8 tot 43 dagen 'wat afgenomen'. De groei wordt vooral veroorzaakt door een stijging van het langdu rig ziekteverzuim. „Dat wordt me de veroorzaakt door een toename van het aantal zwangerschapsver loven," aldus de Maassluise woordvoerder. In Vlaardingen, waar zwanger schapsverlof met onder ziektever zuim wordt gerekend, is 'een voorlopig eerste constatering' dat het vooral om een toename van kortdurende ziektes gaat Het gaat dan om een afwezigheid van korkr dan zes weken. Door de wij ze waarop het ziekteverzuim wordt geregistreerd is het niet mogelijk om in Vlaardingen ach teraf aard en oorzaak van het kort durend verzuim te traceren. Om redenen van privacybescherming van de zieke werknemer is ervoor gekozen geen redenen van (kort; ziekteverzuim te registreren. Ook by de ar bod lenst zijn die gege vens niet bekenu, omdat de mede werkers die kort ziek zijn met worden opgeroepen voor een ge sprek. Uit ervaring is wel bekend dat kortdurend verzuim voorna melijk wordt veroorzaakt door griep en verkoudheid, aldus de gemeente. Pas wanneer er sprake is van frequent kort verzuim, vijf keer of meer per jaar, 'kan dit een indicatie zijn dat er sprake is van onvrede op of met het werk'. Gevolgen voor de kosten van de gemeente heelt dit met direct, al dus de woordvoerder. „Dit soort korte ziekteperiodes worden op gevangen door collega's. Die moe ten zich dus extra inspannen." De gemeente Schiedam was met in staat om cijfers over het ziekte verzuim te geven. Schiedam De afgelopen nacht is een 33-jarige Schie dammer aangehouden die met een boormachine, gasbrander en bijl bezig was een grote boom te vernielen op het Al beit van Rasiiepldr.. Al eerder dit jaar was een paar keer ge probeerd de boom in brand te steken en om te zagen. De poli tie gaat onderzoeken of de ver dachte ook voor deze vernielin gen verantwoordelijk is. Tot nu toe is het motief van de man, die gebukt gaat onder persoonlijke problemen, om de boom te molesteren nog onbe kend. Langzaam maar zeker, om precie* te zijn met een ver dieping per week, torent de Hoogwitte boven Vlaardingen uit Op het moment zijn de bouwvakkers met de zeven tiende verdieping bezig. De versmalling in het ontwerp is inmiddels gemaakt. Twee, drie weken na de vakantie, eind augustus of begin sep tember, wordt het casco van de laatste verdieping, de twee penthouses op de vier entwintigste, er bovenop ge legd. Dan is op tachtig meter het hoogste punt van Vlaar- dingens hoogste gebouw be reikt. De zeventig apparte menten worden aan het einde van het jaar opgeleverd. De winkels beneden in de Hoog- witte zijn dan al open. Om Vlaardingen op de hoogte te houden van de vorderin gen, wordt elke week, op elke kant een bordje met het num mer van de verdieping gehan gen. Opvallend is dat de bord jes met het nummer 13 ont breken. Volgens een woord voerder van bouwer Muwi heeft dat niets met ongeluk of bijgeloof te maken. ,,Ze zijn het die week gewoon ver geten," is zijn verklaring. Toe val of niet, de woordvoerder vezekert echter dat de ver dieping er in elk gevai wel tussen zit. Kopers hoeven zich dus (nog) geen zorgen te maken. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft vo rig jaar bijm twee ton minder uitgegeven dan was begroot. Dat blijkt uit de gemeentelijke jaarreke ning, die volgende maand door de gemeenteraad wordt besproken. Eerder werd nog uitgegaan van een tekort van bijna zeven ton op een begroting van 340 miljoen gulden. Maar met het doorberekenen van de bezuinigingen en 'terughoudend beleid' is er toch nog wat overgehouden. Ondanks onder meer ook het onvoorziene miljoen dat vorig jaar aan het Holy Ziekenhuis is overgemaakt in ver band met een dreigend faillissement van het hospi taal. Het overschot, 189.000 gulden om precies te zijn,is het sal do van een aantal grote mee- en tegenvallers. De tegenvallers komen bij de Facilitaire Dienst (wi der meer door extra kosten), Dienst Welzijn (educa tie) en Dienst Stadswerk (inhuren extra personeel) vandaan. Ook bij het realiseren van de bezuinigingen heeft de gemeente een veer gelaten. Nadat twee jaar om en nabij de 95 procent van de afgesproken bezuini gingen ook daadwerkelijk werd gehaald, viel dat percentage in 1997 terug naar 79,3. Van de 53 mil joen, die vorig jaar moest worden bezuinigd, is 4,2 miljoen gulden binnengehaald Achterblijver hier is onder meer de afdeling beheer gebouwen van de Facilitaire Dienst. Van de afge sproken bezuinigingen kon 'vrijwel niets' worden gerealiseerd. Hierdoor is een tekort ontstaan van 248.000 gulden. Dit is vooral het gevolg van het uit blijven van besluitvorming bij andere partijen dan de Facilitaire Dienst, waardoor gebouwen niet leeg opleverbaar vrij kwamen of de huur niet kon wor den aangepast. Een forse tegenvaller wasook het niet halen van de beoogde bezuinigingen op de inkoop. In plaats van de berekende 700.000 gulden is slechts 222.000gul den daarvan ook echt bespaard. Burgemeester en wethouders verwachten in de loop van dit jaar wel minder uit te kunnen geven aan de inkoop van goe deren. 1 MaassluisDe galerijflat aan het ElzendaJ van de Woning Stichting Maassluis wordt nog voor het jaar 2000 aangepast aan de wensen van ouderen, Aangepaste wonin gen zijn hard nodig, want ouderen blijven tegenwoordig steeds lan ger zelfstandig wonen. Hierdoor is er een tekort ontstaan aan voor hen geschikte woningen. Het col lege van burgemeester en wet houders heeft 26 mei in een verga dering al 45 000 gulden toege zegd. Hel aanpassen van de bestaande woningen voor ouderen, heet te genwoordig 'opplussen'. Het mi nisterie van VROM i» namelijk kort geleden met de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) het 'opplus-experiment' be gonnen, Den Haag wil vanwege de vergrijzing van de samenle ving stimuleren dat ouderen lan ger zelfstandig blijven wonen. "Volgens de stuurgroep moet een opgepluste woning aan minimaal 37 eisen voldoen. Er moet hierby vooral gedacht worden aan 'toe gankelijkheid, bruikbaarheid en veiligheid voor ouderen en men sen met een lichte handicap'. „Het betekent dat een woning vooral comfortabel moet zijn voor bijvoorbeeld iemand die slecht ter been is," licht WSM-woordvoer- derA. van Vlier toe. Geen obstakels „Die persoon mag dus geen obsta kels, zoals hoge opstapjes en drempels, in en rondom de wo ning tegenkomen," gaat Van Vlier verder. Volgens haar kost dit soort aanpassingen een hoop geld. „Vandaar dat de woningstichting in aanmerking wil komen voor het opplus-experiment." Eén van de vereiste om mee te mogen doen en subsidie van de SEV te ontvangen, was dat de ge meente ook een financiële bijdra ge zou leveren. De maximale SEV-premie per woning is dui zend gulden als de gemeente een zelfde bedrag bijlegt De woning stichting is bereid tweederde deel van de opplus-kosten voor haar rekening te nemen, „Dit komt neer op zo'n vierduizend gulden per woning, als de SEV het maxi male uitkeert," aldus Van Vlier. De WSM wil voorlopig 44 wonin gen aan het Elzendal aanpassen. Wanneer er wordt begonnen aan de verbouwingen in de galerijflat is nog onduidelijk, omdat er nog 0een formele toezegging is van de SEV. „Zeker is in elk geval dat de woningen voor 2000 gereed zijn. Dan krijgen we als woningstich ting het zogenoemde opplus-label en wanneer er behoefte aan is zul len we meer woningen aanpas sen," voorspelt de woordvoerster. Wat de opgepluste woningen gaan kosten is nog niet bekend volgens Van Vlier. „Maar ik betwijfel dat alle aanpassingen worden doorbe rekend in de huur. Wij zijn een so ciale woningstichting, dus dat doen wij nooit. Bij de ouderenwo ningen van de Elementumflats waren de kosten zo'n driehonderd gulden per woning. Hiervan is maar honderd gulden doorbere kend." Schiedam Over de Schiedamse wijk Nieuwland wordt voor een tweede keer een film gemaakt. De 25 minuten durende film wordt een tijdsdocument waarin de ver anderingen in de naoorlogse wyk worden vastgelegd voor volgende generaties. De film is een vervolg op een productie uit 1990. Met het vervaardigen van het tijdsdocu ment is een investering gemoeid van ruim 35.000 gulden. In 1990 is er al een film gemaakt over de veranderingen in de stadsvemieuwingswijk Nieuw land. Het doel van de historische verslaglegging was om de veran deringen in de wijk vast te leggen; zowel voor de bewoners van de wijk zelf, als voor buitenstaan ders. ïn 1988 is het beheersplan Nieuwland vastgesteld en daar mee stond de door grote proble men geplaagde wijk aan de start van een ingrijpend veranderings proces. Doel van de plannen was om de monotonie in bouwstyl, be volkingsopbouw en daaruit voort komende problemen als verpau pering en verkrotting aan te pak ken. Dat veranderingsproces is nu ver gevorderd. Flats worden gesloopt of ingrijpend gerenoveerd en op de grond die vrijkomt door sloop, verrijzen nieuwe, veelal duurde re, woningen, Door dit alles heen loopt ook nog eens de aanleg van de metro. Dit grote bouwproject dat in 2002 moet zijn afgerond, zorgt voor ingrijpende verande ringen in de woonomgeving van Nieuwland. Op sommige plaatsen verdwijnen oude straatpatronen en worden geheel nieuwe aange legd. Rode draad De aanleg van de metro is ook de rode draad van de nieuwe film die deze zomer wordt opgenomen in Nieuwland. De film is een denk beeldige metrorit door Nieuwland waarbij wordt gepauzeerd bij de verschillende metrostations in de wijk. Dezelfde thema's als in de film uit 1988 komen in de nieuwe productie aan bod. Door wonen, werken, recreëren aan bod te la ten komen, wordt goed zichtbaar gemaakt hoeveel er al is veran derd in de Schiedamse naoorlogse stadsvemieuwingswijk. Dat beeld wordt helemaal compleet als de twee fiims achter elkaar worden bekeken, Bewoners van Nieuwland gaan een rol spelen in de film die deze zomer wordt opgenomen. Er zal namelijk een aantal straatinter views in de film voorkomen waar in de wijkbewoners uitgebreid aan het woord komen. Hoewel de gemeente Schiedam als opdrachtgever fungeert, wor den de totale kosten van de film (35.056 gulden) verdeeld over de gemeente en de woningstichting Noordvest. Het is de bedoeling dat deze laatste 12.000 gulden bij draagt. De rest wordt door de ge meente op tafel gelegd. Het colle ge wil ruim 17.000 gulden van haar aandeel financieren uit de gelden voor de stadvemieuwjng De Schiedamse gemeenteraad moet nog wel zijn goedkeuring geven aan het plan. Het is de bedoeling dat de film in het najaar klaar is en wordt ge toond aan de wijk. De gemeente denkt hierbij aan een wijkfeest of een andere feestelijke gelegen heid. Door Marc Floor Rotterdam/Vlaardingen—Het begon in de schemerwereld aan de Rotterdamse Kei- leweg. In de zomer van 1997 betaalde de 31-jarige Vlaardinger R. H. daar een hero- inehoertje om met hem mee te gaan voor het verlenen van seksuele diensten. De deal leek rond, alleen wilde de vrouw eerst nog even het vooruit gegeven geld in drugs omzetten. Helaas voor H.: zyn wachten op haar terugkomst bleek ver geefs. De goedgelovigheid van de Vlaar dinger kostte hem 150 gulden. Maar H. vergat een gezicht niet snel. Ruim een halfjaar later, op 14 maart 1998, zag hij de prosxituée terug in het metro station Marconiplein. Alle stoppen sloe gen bij hem door. Hij stormde op de niets vermoedende vrouw af, sloeg haar met enkele klappen tegen de grond en bleef haar vervolgens schoppen waar ny maar kon. Een RET-medewerker zag het alle maal gebeuren, maar besloot de man te laten gaan. De onverholen woede in de ogen van H. deed hem terugdeinzen. De woedeaanval van H. had een voorge schiedenis, bleek gisteren op de zitting voor de Rotterdamse meervoudige straf kamer, De Vlaardinger is zwaar schizo freen en had voorafgaand aan de dag van de mishandeling - volgens eigen zeggen vanwege ruzie met zijn psychiater- al enkele weken zijn medicijnen niet inge nomen. En dan valt op een gegeven mo ment met H. geen land meer te bezeilen. De verdachte zei rechtbankpresident S. J. van Klaveren zich ook niets meer van het voorval te kunnen herinneren. „Ik heb in m'n dossier moeten lezen dat ik me op de Mathenesserweg bevond toen ik werd aangehouden," hield H. hem voor. „Het kan zijn dat ik daarvoor in het metrosta tion Marconiplein ben geweest." Maar H. ontkende de feiten niet. Hij wist zich nog wel voor de geest te halen dat hij de vrouw tegen was gekomen. „Zy was degene die me belazerd had," stelde hij, „Ik betaalde 150 gulden voor gemeen schap, waarna zij ervandoor ging." H. heeft al een uitgebreid strafverleden van geweld fn diefstal. Niet alleen gaat hij gebukt onder ernstige psychische stoornissen, ook kampt hy al jaren met een gokprobleem. In oktober 1996 werd hij tot twintig maanden celstraf veroor deeld wegens een aantal tasjesroven. De tien maanden voorwaardelijke detentie die hij daarbij kreeg, kwamen gisteren weer bovendrijven aangezien zijn proef tijd nog niet was verlopen. PaKje sigaretten Volgens het slachtoffer van de mishande ling, op 14 maart dit jaar, had H, haar met alleen in elkaar geslagen, maar haar ook beroofd van een portemonnee met vijf tien gulden en een pakje sigaretten. Deze goederen werden echter niet meer bij H. aangetroffen op het moment van aanhou ding. Voor de beroving met geweld eiste offi cier van justitie S. P. de Haas een celstraf van acht maanden. Vanwege de schen ding van zyn proeftijd konden wat hem betreft daar nog eens de tien nog open staande maanden bijkomen. Bovendien achtte hij een voorwaardelijke tbs-straf op zijn plaats. Als voorwaarde stelde hij dat H. zyn behandelingen door een psy chiater en het Riagg zou voortzetten In dien hjj dat niet doet, zou een gedwongen opname in een tbs-klimek moeten vol gen. De Haas wilde met meteen aan een dwangbehandehng omdat het gevaarlijke gedrag van H. voor hem onlosmakelijk was verbonden met het niet innemen van zyn medicijnen. „Uit de psyschologische rapporten is het dilemma op te maken dat H. wel in staat ts om op eigen benen door het leven te gaan." concludeerde de offi cier. „Mits hy die medicijnen maar slikt." Raadsvrouwe van de verdachte. C.J. Fnkkee, vond de diefstal van de porte monnee en de sigaretten met bewezen Niemand had gezien dat H. de goederen wegnam en ze werden later ook niet bij hem gevonden Daarby vond zij de ten lastelegging van zware mishandeling m, dit geval niet op zijn plaats. Zy beargu menteerde dat met een rits aan uitspra ken van de Hoge Raad, die zouden aange ven dat voor een dergelyke mishandeling meer nodig is dan het vuisten- en voeten werk dat H. had laten zien. „Voor het toebrengen van zware lichame lijke mishandeling worden dingen ge bruikt als een mes of desnoods een strijk ijzer," betoogde Fnkkee. „Er is kortom een wapen of zwaar voorwerp bij nodig. H, had niet eens stalen neuzen in zyn schoenen." Zy vond dan ook een voor- waardeiyke celstraf voor haar client een betere oplossing. Een verplicht contact met de reclassering en het Riagg zou daarbij voldoende moeten zyn voor H. om zich goed staande te kunnen houden in de maatschappij. Het laatste woord was zoals altijd voor de verdachte H wilde «ileohti één Hing kwyt: ..Ik heb geen sigaretten gestolen, meneer. Echt niet." Uitspraak op 23 juni. Ne©m :iu een proefabornemo Dasbla 0 Ja, nóteêrmV voer zo'n voofdeVepniüMMn^rawt Adres: V Postcode:,.,,;:', wl TelefowÜ.'... Stuur Üëzeborvin eenënvetepionair j»stasg$p«8ɧÉl Rotterdam» Dje«Ma<l, 'AM. Abonnee - Antwo«rdnummer7.S79,3000VB DORPSSTRAAT 174 2992 A8 BAMNDRKMT BU DE WATERTOREN J TtL 01*0-611100 MAANDAG GESLOTEN - VRUDAG KOOPAVOND i i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1