2 Sissi's leugen voor de eeuwigheid Mini-jurk Tina Turner op veiling voor buddyproject Pastasalade met garnalen Nationale wedstrijd hoofdrekenen Dagpuzze! Hulp Strips u; l j Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 Donderdag 25 juni 1998 In het tijdperk van gameboys, tamagotchi's en rekenmachines strijden zaterdag in Amsterdam 48 leerlingen uit de laatste twee groepen van het basisonderwijs om het Nederlands kampioenschap hoofdrekenen. Zij doen dat met zogenoemde 24 gamekaarten, een spel dat driejaar ge leden overwaaide uit de Verenigde Staten en voor het eerst verscheen op de achterkant van flippo's. Op de kaarten staan vier cijfers, die door optellen, aftrekken, vermenigvuldigen of delen het getal 24 vormen. Volgens initiatiefnemer Sven ten Bokkel-Hunnik van The Game Facto ry blijken de kaarten een beproefde methode om „rekenzwakke" leer lingen aan te zetten tot onvermoede rekenprestaties en worden ze op di verse scholen gebruikt als leermiddel. „Ook in Thailand. En een paar maanden terug waren er nationale kampioenschappen in Portugal." Circa 4200 kinderen uit het hele land speelden de afgelopen maanden mee in de voorronde kampioenschappen. Uit elke provincie plaatsten zich vier leerlingen voor de finale in Amsterdam. Vorig jaar kwam de toen 11 -jarige Winnie Man uit Harderwijk als beste uit de bus. Net als zij mag ook de kampioen van dit jaar met de hele klas twee dagen naar War ner Bros Movie World in Duitsland. Een zwart satynen mini-jurkje van Tina Turner is een van de ob jecten die 31 juli te koop zijn op een benefietveiling voor het ho- mobuddyprojeet van de Amster damse SAD Schorerstichting. De veiling zal worden gehouden door Max Hemelraad, werkzaam als veilingmeester by Sotheby's. Be halve Tina Turner hebben ook Rob Scholteen grootheden als Vi- vienne Westwood, Madonna, Inez van Lamsweerde en Naomi Campbell een inbreng toegezegd. Volgens Hemelraad kan de orga niserende stichting Tenacity aan de voorwerpen van de sterren ko men door contacten van Jim Cook in het internationale modeleven. Cook werkt op de mode-afdeling van het Groninger Museum. De SAD Schorerstiehting wil de opbrengst van de veiling gebrui ken om een bezuiniging van 100.00Q gulden tecompenseren en ondersteunende activiteiten voor de 250 vrijwilligers van het bud dyproject te financieren. Het pro ject biedt hulp aan homoseksuele mannen met aids. Het kan voorkomen dat er in de keukenkast verschillende kleine hoeveelheden van eveneens ver schillende pastasoorten aanwezig zijn. Met de kleinere soorten, die ook verschillend van kleur mogen zijn, kunt u pastasalades samen stellen. De salade van vandaag be treft een complete maaltijd. De sa- Iade kan zowel lauwwarm als koud worden opgediend. Zelf be valt mij de lauwwarme versie het beste. Maaltijdsalade voor 4 personen: 300 a 350gram gepelde rose garna len; 250 pram uerschtflende Itali aanse pastasoorten(zeehout; 211 2 eetl mayonaise; 1 eetl. fijnge hakte (blad)petetselie; 2 bosuitjes, ragfijn gesnipperd; 1 komkom mer; l eetl. limoen- of citroensap, gezeefd; 1 theel balsamica; 3 eetl. olijfolie feztra vergine), witte pe per uit de molen; 8 uerse basili cumblaadjes. Spoel de garnalen onder stro mend koud water. Laat ze in een zeef uitlekken en zoveel mogelijk opdrogen (plaats zeef op tochtige plek). Kook de pasta beetgaar in ruim water, waaraan wat zout is toege voegd. Laat de pasta even in een zeef uitlekken. Doe ze terug in de pan waarin zq werd gekookt Voeg mayonaise, peterselie en bos uitjes toe en schep alles enkele malen goed om. Leg het deksel op de pan wanneer u'de salade lauw warm wilt opdienen. Boen de komkommer onder stro mend koud water schoon. Neem de uiteinden weg. Snijd de kom kommer in dunne plakjes. Legde plakjes in wijde cirkels (op de spiegels tegen de randen) op de borden. Snijd vier basilicumblaadjes in ui terst smalle reepjes. Roer in een kom limoen- of citroensap en bal- samico met wat zout en peper, zo lang tot het zout is opgelost. Klop er daarna de olie door, Breng in een stoompan enkele de ciliters water aan de kook. Voeg er wat zout aan toe. Stort de garna len op het geperforeerde deel van de pan. Strooi de basilicumreep jes er over, Sluit de pan met het deksel en laat de garnalen beslist niet langer dan 2 3 minuten sto men. Doe de garnalen onmiddel lijk daarna over in de kom met de dresing en schep alles goed om. Schep de pasta als bedjes in het midden op de borden. Verdeel de garnalen er over en leg op elk ge recht een basilicumblaadje. Tip: wanneer u de salade koud wilt presenteren dan behoeven de garnalen niet te worden gestoomd en kunnen dan, zo droog moge lijk, direct met de dressing wor den aangemaakt. Geef er in de oven geroosterde sneetjes ciabattabrood bij en zet een flacon met olijfolie (om het brood te besprenkelen) op tafel. Horizontaal: L Sluikhandel tandglazuur; 10. wandpilaster, 12. kleur; 14. per soonlijk vnw.; vluchtige stof; 16. plus; 17 nagerecht; 19. varkenshok; 21. mannetjeshond elektrische eenheid mondrand; 25, voor (Latijn); muzieknoot; 27. wees gegroet; 28 loolboom; 29. kijken; 32. Chi nese winkel; 34. uitzoeken; 36. af richten van dui Verticaal; Voorzetsel; 3. Griekse Jetter; 4. bazige vrouw; 5. verkoophuisje; 6. ieder, 7. spinnenweefsel; 9, aarden vaas; 11. mistig; 13. gedeelte v.e. (Woonvertrek waar men eet; 18. vadsig; 2ö.gehoororgaan;24. forum; 25. doopgetuige;26. drinkgerei29. korte kous; 31, ivoor; 33. Engels telwoord; 35. persoonlijk vnw. Oplossing dagpuzzel dinsdag Horizontaal: 1. Kerf; 4. kuif;8. are; 10. Ino; 11. wan; 13.om; 15. ora; 16. si; 17. apostel; 20. elan; 21heat; 22. ikebana; 24. te; 25. ril; 26. na; 28. fes; 29. gup; 32. gil; 34. arak; 35. poot. Verticaal: 1Kano; 2. er;3. re; 5. ui; 8. in; 7.fooi; 9. hars; 11. woonerf; 12,na- thals; 14.mal;e; 16,slaan;18.pak; 19. een; 23. bies; 24. toga; 26. aait; 30. Ur; 31. pa; 32, go; 33.10. De bal is rond, de wereld ook. In deze dagelijkse rubriek geven in Rotterdam en omgeving wonen de buitenlanders, uit alle 32 deelnemende landen, hun visie op het WK voetbal. Leeft het spektakel in Frankrijk, zijn zij ook aan de buis gekluisterd, wat denken zij van de kansen van hun landgenoten, hebben zij vertrouwen in Oranje? Naam Angel Estirado Leeftijd: 33 jaar Beroep: account-manager Woonplaats: Rotterdam Land van herkomst: Spanje Angel Estirado was 5 jaar toen hij naar Nederland kwam. Hij noemt zichzelf'sportgek' en bewees dat tot voor kort ook- Voetbalde jaren in het eerste van hoofdklasser Papendrecht, maar deed een paar stappen terug, omdat zijn gezin en zyn werk teveel tijd opgingen slokken. Angelis vader van de bijna 3 jaar oude Tamara, een tweede kind is op komst. Hoe beleef jij de verrichtingen van Spanje? Je bent tenslotte we reldburger. „Het spijt mij, maar ik beleef het toch met een Spaans gezicht, Nu Voor deze rubriek - De bal Is rond - Is de redactie naarstig op zoek naar iemand uit Saudi Arable die in Rotterdam of omge ving woont/werkt Uw tips graag op telefoonnummer 010- 4004355. Angel Estira do. Foto Peter Mol kontoor Spanje is weggevallen, stap ik zondermeer over naar Neder land. Dat is het voordeel van twee culturen. De uitschakeling van Spanje doet pijn, verliest Neder land dan vind ik dat jammer." Wie is sterker, Spanje of Neder land? „Spanje heeft meer voetbalcapa citeiten, buiten kijf. Het pro bleem bij het Spaanse voetbal is echter de mentaliteit. Ze spelen veel te arrogant, en daarom zal Nederland ver komen en is Span je gisteren uitgeschakeld. Neder land speelt het spelletje veel ef fectiever." Zit je de WK-wedstrijden tn je eentje thuis te bekijken? „Ben je mal, ik kijk zeker niet al leen, Ik heb nogal wat familie hier wonen dus er zal altijd wel ergens een huiskamer vol zitten. Dat heeft alles te maken met emoties." En het thuisfront, heb je daar con tact mee? .Absoluut. Mijn moeder woont nog in Spanje en haar vriend is ook helemaal gek van voetbal. Ik kom uit Seviüa en daar wordt van het voetbalnog een hele show ge maakt Ik zei al dat in onze cul tuur het delen van emoties met elkaar heel belangrijk isVoetbal is ook emotie. Ik hang dan ook re gelmatig met mijn familie aan de telefoon, want Internetten en al dat soort zaken is nog wat te mo dem voor ze." Je bent kenner, wie wordt wereld kampioen? „Ik denk dat Brazilië in de finale speelt tegen een Europese ploeg. Nee, Spanje dusniet Ik verwacht Duitsland, want die gasten heb ben zo'n geweldige mentaliteit Maar ik zie Nederland en Italië ook ver komen. Maar uiteindelijk wordt Brazilië wereldkampioen." En wie is in jouw ogen de absolute ster van het WK? „Dat was Romano, ik vind het vreselijk jammer dat hij niet meedoet want het blijft toch een wereldvoetballer. Ronaldodoet ook hele leuke dingen maar is veel minder vindingrijk dan Ro mano. Mijn grote favoriet is nu echter Luis Enrique, vanwege zijn dynamiek en zijn enorme loopvermogen. Bij Spanje had ik overigens een paar favorieten. Hierro is top, en Alfonso is dat ook." Is de WK voor jou iets speciaals? „De WK is een feest Dit is iets waar ik vier jaar op zal teren. Ik hoop echt alle wedstrijden te kunnen zien, desnoods neem ik er een paar op. Al moet ik dan niet al de uitslag weten anders vind ik er geen zak meer aan. Maar het leven staat natuurlijk niet stil. Wij venvachten ons tweede kindje, en daar moet zelfs het voetbal voor wyken." Door Kees van der Linden De Oostenrijkse hoofdstad Wenen staat dit jaar in het teken van Sis si, de keizerin van Oostenrijk die in 1898 in Genève door een anar chist werd doodgestoken. Onder de titel 'Schönheit für die Ewigkeit' trekken exposities in de voormalige keizerlijke paleizen drommen bezoekers. In de etala ges liggen de Sissi-boekjes, de Sissi-pruilaria en de Sissi-snoep* jes hoog opgetast. Het sterfjaar gaat zelfs aan Nederland niet on gemerkt voorby. In het onlangs gerenoveerde Doelen Hotel in Amsterdam, dat de ongelukkige keizerin ooit tot zijn gasten mocht rekenen, is vanaf deze week een bescheiden boeken- en foto-expo sitie over haar te zien. De vitrines in het hotel zijn inge richt door crècheleidster Simone Buijnsters (30) uit Purmerend, die al sinds haar middelbare-sehool- tijd in de ban is van Sissi. De éch te Sissi wel te verstaan, niet het suikerzoete Beierse prinsesje dat Romy Schneider ooit neerzette op het witte doek. Buijnsters leest en verzamelt alles wat licht werpt op de reizen die de keizerin in 1884 en 1885 naar Nederland maakte. „Ik ben naar Wenen geweest, maar daar wordt geen aandacht besteed aan haar verblijf in Ne derland", zegt ze teleurgesteld. De Oostenrijkse keizerin kwam naar Amsterdam voor een consult bij de Nederlandse arts Johan Mezger, „Een beroemde arts die zijn patiënten ook masseerde. Je zou kunnen zeggen: een soort Ted Troost Sissi leed aan allerlei kwa len en was voortdurend op zoek naar dokters en kuren. Het hielp nooit, omdat ze zich maar een paar dagen aan de voorschriften hield." Mezgers rauwe, ongekunstelde optreden maakte indruk op Sissi. „Hij had totaal geen ontzag voor haar. Een keer viel hy bars tegen haar uit en waarschuwde: 'Als je niet doet wat ik zeg, word je een oude vrouw'. Daar schrok ze ge weldig van." Kuren in zeewater was volgens Mezger een probaat middel tegen veroudering. En dus stapte Sissi in Zandvoort in een badkoetsje. Of liet ze het zeewater in houten karren vervoeren naar het Doelen Hotel in Amsterdam, waar het op gewarmd in een badkuip werd ge stort. Buijnsters; „Ze hield van Nederland omdat ze hier geen be zienswaardigheid was, In Zand voort keek ze graag in alle rust naar de vissers, als die de vangst binnenhaalden." Met een raderboot maakte de kei- zerin tochtjes op zee vanuit de IJmuidense haven. Ook bezocht ze de Ruïne van Brederode, Op spontane uitnodiging van baro nesse Olga Wüste von Gotsch lo geerde ze in Santpoort enkele da gen op het landgoed Spaarnberg. Als slaapverblijf kreeg Sissi een Zwitsers chalet op het terrein toe gewezen. Helaas zijn al die uit stapjes in Zuid-Kennemerland nooit fotografisch vastgelegd. De Oosten rijkse keize rin Sissi leed aan allerfel kwalen, was voortdurend op zoek naar dokters en kuren en wil de bijna nooit Op de fOtO. Fo to'» Babotte Sta- pel/GPD Hoewel Sissi een verwoed ama teur-fotografe van haar eigen fa milieleden was, weigerde ze zelf voor de lens te poseren. De waar heid achter de mythe van haar eeuwige schoonheid mocht door niemand worden vastgelegd. Haar angst om oud en dik te wor den dreef Sissi tot wanhoop. Tot behoud van haar blanke teint sliep ze met kalfslapjes op haar gezicht. Haar meterslange haren werden gewassen met dertig eier dooiers en brandewijn. Melk, fruit- en vleessappen vormden de hoofdbestanddelen van haar di eet. „Maar soms liet ze alles weer varen en bestelde ze bij de ban ketbakker heel veel taartjes en De kamer in tiet Amsterdamse Doelen Hotel waar Sissi ooit sliep is nu Ingericht ais bruldsul- te, zoetigheid. Het heeft er inder daad alle schijn van, dat ze een eetstoornis had", meent Simone Buijnsters. Driemaal daags stond Sissi op de weegschaal om haar gewicht (tus sen de 45 en 50 kilo bij een li chaamslengte van 1.72 meter) te controleren. „In de keizerlijke Hofburg in Wenen deed ze dage lijks oefeningen op gymnastiek- toestellen, heel modem eigenlijk, een soort fitnessapparatuur. En ze liep elke dag vele kilometers. Geen gewoon wandeltempo, maar echt marcheren. De hofdames hadden de grootste moeite haar bij te houden, Op het strand van Zandvoort ploegden ze achter haar aan door het rulle zand." De broodmagere, opgejaagde kei zerin balanceerde op de rand van de waanzin, zo blijkt uit tal van verhalen. Zo uitte ze haar liefde voor paarden door het schuim van hun bitten te likken. „Excentriek en krankzinnig liggen natuurlijk dicht bij elkaar", zegt Buijnsters vergoelijkend. „Misschien dat er felijkheid bij haar gedrag nog een rol speelde. In de adellijke fami lies waren huwelijken tussen vol le neven en nichten heel ge woon." Tot overmaat van ramp was het huwelijk van Sissi ongelukkig. Haar obsessie om jong en mooi te blijven had een equivalent m haar mans krampachtige pogingen om de Oostenrijks-Hongaarse dub belmonarchie bijeen te houden. Opkomend nationalisme bedreig de de stabiliteit en eenheid van het keizerrijk; keizer Franz Jo seph had dus nooit tijd voor zyn echtgenote. Niet verwonderlijk dus dat Sissi er nogal wat buiten echtelijke verhoudingen op na hield. Buijnsters: „Tenminste, dat wordt gezegd. Vooral de geruch ten over de Hongaarse graaf An- drassy waren hardnekkig. Ook zou ze lesbische relaties hebben gehad met enkele hofdames. Maar bewijs daarvoor ontbreekt." Kinderen Haar wi* "Kinderen waren ook al geen levensvervulling; de opvoe ding van de prinsen en prinsesjes lag in handen van Sissi's strenge tante en schoonmoeder Sophie. Op de kleine prinses Maria Vale rie na- die regelmatig met Sissi op reis ging, waren de kinderen bijna vreemden voor haar. Kroonprins Rudolph ontwikkelde zelfs zo'n weerzin tegen zijn hysterische moeder dat alleen ai de geur van haar viooltjesparfum hem deed flauwvallen. Het Amsterdamse Doelen Hotel trekt zich niets aan van het ont luisterende beeld dat kenners en historici van de keizerin schetsen. Voor hotelmanager Frans D. Reitzke is Sissi romantiek en daarmee uit. De afgelopen twee jviar heeft hij het logement, dat flnk in verval was geraakt, terug gebracht in de deftige stijl waarin het ooit werd neergezet- De kamer waar de keizerin ooit sliep is ingericht als snoeprose bruidssuite; in de aangrenzende badkamer kunnen jonggeliefden plaats nemen in een hartvormig bubbelbad. Prijs per nacht: 1050 gulden. Niet niks, maargoed: het comfortabele ledikant belooft ten slotte een intieme kennismaking met een legende. Buijnsters waar schuwt opnieuw voor mystifica tie. „Het is niet bekend in welke kamer ze precies sliep. Ze huurde trouwens niet één kamer, maar twee hele verdiepingen." De expositie 'Sissi op klompen' is tot en met 15 augustus te zien op de derde verdieping van het Doe len Hotel aan de Doelenstraat 24 in Amsterdam. Anna Bridie De vrouw die my met haar we kelijkse zorgen behoedt voor ver vuiling is van Britse aflromst. Ze heet Jane en houdt gelukkig van schoonmaken. Lang voordat haar goedverdienende man verdween met een meisje m pofmouwtjes had Jane voor haar plezier al een paar werkhuizen. Nu is dit werk de enige bron van inkomsten voor haarzelf cn haar twee puberdoch ters. De meisjes hebben het ver- -trek van pa niet uitgelegd als een bewijs van vaderliefde: de een werd onhandelbaar en de ander kreeg anorexia. Jane eet haar bordje zorgen ge duldig leeg cn meldt mij regelma tig tn vrijwel vlekkeloos Neder lands de stand van zaken, terwijl ze opgewekt spinnen verjaagt en vloeren dweilt. Ze heeft recht op klagen, maar ziet voortdurend grotere ellende om zich heen: „Je zult toch maar de vrouw van die Zuidkoreaanse voetbaicoach zyn en je man ontslagen thuiskrijgen na zo'n verschrikkelijke neder laag. Nee, ik heb het eigenlyk nog heel goed getroffen." Ze toont aan hoe je zelfs uit het WK voetbal troost kunt putten. Ik ben iemand die een dagje regen al voldoende reden voor grote som berte vind en Jane's optimisme en veerkracht komen my dan ook heroïsch zo niet onwaarschijnlijk voor. In een andere tijd had ik haar wellicht voorgedragen voor zaligverklaring. Het ziekenhuis waar haar 35 kilo wegende dochter wordt behan deld, heeft praatgroepen georga niseerd voor ouders van kinderen met anorexia. Er wordt veel ge huild, maar ook veel gelachen, be grijp ik uit haar verhalen. „Geen van de andere ouders zijn ge scheiden," vertelt Jane, „en som migen zijn zelfs psychiater of psy choloog," Het neemt iets weg van het schuldgevoel dat als een koud stortbad over alle ouders valt als er iets mis gaat met hun kinderen In de praatgroep wisselen ze erva ringen uit en vertellen hoe de kin deren hun magerte maskeren door wijde truien of dikke lagen kleren over elkaar heen te dragen. Een moeder zegt dat haar dochter elke keer 'met lood in de schoe nen' naar de verplichte weging gaat. Jane, die de uitdrukking niet kent, zegt meelevend: „Ja, dan zal ze flink wat meer wegen." Als een van de kinderen wordt op genomen omdat haar lichaamsge wicht kritisch is, trekken de ande re ouders een warmtecordon rond het getroffen gezin en houden de moed erin. „Die van my was vorig jaar ook nog maar 25 kilo, maar moetje haar nu eens zien!" Elk hapje yoghurt wordt toegejuicht en elk gewonnen gram is een 5-0 zege. Jane's andere dochter wordt nog onhandelbaarder door alle aan dacht voor haardunne zus en wordt uit huis geplaatst. De maat schappelijk werkster die aan Jane is toegewezen heeft het zelf ook erg moeilijk cn lucht meer haar eigen hart dan dat van Jane. Ik kyk naar de wolken die zich sa menpakken boven mijn dak en zeg mokkend; „Dat wordt weer re gen." Jane grijnst:Maar gister was het nog veel erger!" en dweilt vrolijk verder. Ze is een grote hulp. mr. Jesse van Muyiwijck Heinz Rene Windigen Eddie de Jong waar.Hl<f *3 kvnnen wtj h/(C' nog-, H/<\ Zijn /victrr Eem kwartier vöók oe wepstrjp Nepe«V-A/vlI?-AieXit© STBUT AVE.fl oe AwW wféfSEM DB /WVXiMGM- SAievHtóDSR&Seti BUiTE/U WERKiAtó E3C Os/F.RHElD UCEFT OOK. AtoE MET HET HOE PAAI wk voer&At-1 -ro&s ALT/JD w/zvf Fred Basset Peanuts Charles M.Schulz WOE WA5HET? SLECHTi LECHT VIN&ERWEKK, ZWAkiTEMPO, NIETOM A AH TE HOREN,,, Zfitstn eenrotvu u OOIT WORD IK f.60 M EN DAN KIJKT IEDEREEN NAAR ME OP. 15 DAT ERG MOET JE DOEN. LANG. f.60? ■Stomme, vraag i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2