Actueel Opvallen voor 75 mille Schiedamse politie wist niet dat kinderen werden misbruikt m Mergaarée sehdclt blockers ge dwongcti yrrn yleormniyen Rekeningrijden mfm Bijna driekwart van de kipfilet is niet in orde De New Beetle trekt als geen ander de aandacht Rotterdams Dagblad Commentaar 30% EXTRA DISCOUNT Djanko DE VoLk$wA0£" Bttne TifEkT xEEL gE|$ks Rotterdams Dagblad Donderdag 25 juni 1998 Rotterdam De vleermuisgrot in de Rotterdamse Diet gaarde Blij dorp gaat weer open, maar echt con tact met de nieuwe vleermuiskolome zal niet meer rmigtjiyk zijn. Blijdorp heeft besloten vleermuizen «Uftfónek gescheiden te houden, omdat het niet lukt aan te tonen dat het vorig jaar vastgestelde hondsdolheidsvirus ongevaarlijk is. Sterker nog: Blijdorp denkt dat de vorig jaar geconstateerde be smetting een heel andere is dan het European Bat Lyssavirus (EBL). Blijdorp heeft vorig jaar juli de fameuze vleermuis grot moeten sluiten. Het grootste deel »van de uit ruim vijfhonderd dieren bestaande kolonie is toen op last van het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij en het ministerie van Volksgezond heid afgemaakt. 'Onnodig', vindt men in Blijdorp nog steeds. Dc infectie kwam vong jaar aan het licht nadat in de dierentuin in het Deense Odense twee uit Rotter dam afkomstige Rouzet-vleermuizen dood waren aangetroffen m een ventilaticschacht. Bij een routi necontrole op de kadavers bleken de dieren drager van het EBL-virus, één van de acht bekende honds- dolheidstypes „Ik ben er zeker van dat die twee vleermuizen m Denemarken gewoon van de honger zijn overleden," zegt Bhjdorp-dierenarts W. Schafte naar. „De dieren waren er relatief nieuw en zijn per ongeluk in dat ventilatiekanaal terechtgekomen In Rotterdam werden na ontvangst van de onheils tijding uit Denemarken 274 vleermuizen gedood voor onderzoek. Uiteindelijk werd in het laboratori um-van het Parijse Insfitut Pasteur vastgesteld dat één, vaïi de dieren het rabiësvirus draagt Schafte- naar: „En dan ging het alleen maar op genetisch ma teriaal'*' „Nomina! gesproken zou bij een besmetting van hondsdolheid binnen enkele dagen een heleboel tfl'ëfrtrtiizen moeten zijn doodgegaan," vertelde die- rentumdirecteur A. T. Dorresteyn vorig jaar. „Dat is niet gebeurd," De Blijdorp-vleermuizen waren in hét'geheel niet ziek. „Ze markeerden helemaal De vleermui zen gaan vooriopigach- ter glas. Archieffoto ANP niks," zegt dierenarts Schaftenaar bijna een jaar la ter. Dat geldt ook voor andere uit Rotterdam afkom stige vleermuizen in dierentuinen elders. Het besmette materiaal uit de Blijdorp-vleermuizen is getest op muizen. Van de honderdveertig voor de ze proef gebruikte muizen is er evenmin één ziek geworden, al zijn er tijdens de test wel drie overle den. Schaftenaar: „Maar het staat allerminst vast dat het bewuste virus daar de oorzaak van is ge weest. Het echte klassieke EBL-virus had onherroe pelijk tot de dood van de muizen moeten leiden." Behalve de 274 vleermuizen die werden gedood voor nader onderzoek zyn eind september vorig jaar ook de resterende dieren uit de kolome 'geruimd'. Op vijftig exemplaren na. Die zijn verhuisd naar de me- dikhe faculteit van de Erasmus Universiteit waar uiteindelijk viroloog prof. dr. A. D. M. E. Osterhaus bij wijze van uitzondering ioestemming kreeg voor een vervolgonderzoek. Die dieren zijn niet ziek ge worden. Een woordvoerder van het ministerie van Volksge zondheid laat daar geen twijfel over bestaan: „Wordt dit virus of iets dat er op lijkt opnieuw aangetoond, dan moet de hele populatie worden afgemaakt, of ze er nu ziek van worden of niet." Veterinair inspecteur van de gezondheidszorg J. Nieuwenhuijs is genuan ceerder. „Het is wel een lyssavirus, maar het ge draagt zich anders." Maar de wet geeft hem geen an dere mogelijkheid dan in voorkomend geval de die ren te 'ruimen'. De discussie heeft zich inmiddels verplaatst naar de internationale medische vakbladen. Tot ongenoe gen van dierenarts Schaftenaar hebben de onder zoekers van de Nederlandse overheid recent het Blijdorp-ineident aangegrepen voor een beschou wing. „Dat was een weinig wetenschappelijk ver haal," geeft Schaftenaar mopperend aan. Zijn weer woord moet nog worden gepubliceerd. In Blijdorp gaat ondertussen over enkele weken de vleermuisgrot weer open voor het publiek. Maar de unieke grot, door Blijdorp in 1991 speciaal ontwor pen vooreen spannende kennismaking met de dier soort, wordt grondig verbouwd. Van direct contact met de vleermuizen zal geen sprake meer zijn. Een stevige ruit scheidt voortaan mens en dier. „Het is toch een beetje een theaterachtige aanpak gewor den," geeft verzorger R. van Herk toe. De nieuwe bewoners,zoVi zeventig in getal, zijn al in Blijdorp aangekomen, vanuit Zwitserland en Enge land. Zij zitten nu in quarantaine. „Wij kunnen wel vinden dat er met de vleermuizen niets aan de hand is, maar bewijzen kunnen we het niet," zegt dieren arts Schaftenaar. „Daar moet nog heel wat onder zoek voor worden gedaan. We hebben gewoon geen zin meer in discussies met de overheid, daarom gaan we onze vleermuisgrot maar verbouwen." Bij die verbouwing wordt er overigens rekening mee gehouden dat ooit zal worden aangetoond dat van een hondsdolheidbesmetting geen sprake kan zijn. Als dét duidelijk wordt, dan wordt de schei dingswand direct weggehaald; dat zal een fluitje van 'n centzijn. Nederland kent een Veewet die rabiës als een ge vaarlijke en besmettelijke ziekte bestempelt De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees is de controlerende instantie. „Rabiës is een gevaar voor de volksgezondheid," zei een woordvoerder van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Sport vorig jaar resoluut. „Bij één vleermuis is rabiës aan getoond en dus kunnen geen risico's worden geno men." De halsstarrige opstelling by de diverse ministeries is Blijdorp ook na bijna een jaar nog een doom in het oog. „Het ministerie van Landbouw is allergisch voor hondsdolheid," meent dierenarts Schaftenaar, Blydorp-diredeur Dorresteyn is doodsbang dat in de toekomst opnieuw 'iets' bij de vleermuizen wordt gevonden. „Wat gebeurt er dan?" vraagt hij zich af. „Wordt dan weer de hele kolonie afgemaakt? Mis schien zijn er al achthonderd vleennuizen voorniets gedood. Moetje op grond van een klein stukje erfe- lyk materiaal een hele soort verdoemen?" Dom On no Bu ili t Rotterdam/Maassluis En of K' opvalt m dr New Beetle! Hot nieuwsle 'eullwagentje' van Volkswagen kan reke nen op waanzinnig veel be kijks Automobilisten han gen btjnu uit hun rarnen, Aaan op hun rei innen of kij ken bngduug in hun acht ei - uilkijkspiegels nam !v4 auto- tji dat m Neder Ui nu -Uicieel i.'tg niet ie koop is. maar via de grijze importkanalen al op de wegen te zien is. Andere weggebruikers, zoals fiet sers, rijden bijkans tegen de stoep op, als de New Beetle voorbijkomt, Klaarovers ver geten op de schoolkinderen te letten en roepen 'leuke au to, joh'. Overstekende voet gangers staan liever even op de zebra stil om te kijken, steken hun duim op, of be ginnen een praatje. Voor je het weet klets je heel wat af met volstrekt onbekenden. Alleen over auto's natuurlijk. „Super, prachtig," luiden de be wonderende kreten als de wagen even op, de stoep geparkeerd staat ..Leuke auto," roept de klgprover in Maassluis bij het voorbijrijden Mevrouw en me neer Panne koek uit 's Graven/an- de, stappen van hun fietsen by een geparkeerde New Beetle. „Dat wagentje onderscheidt zich dui delijk* maar het is geen wagen geutje voor de happy-few." stellen /ij vtthl, nadat zij de prijs hebben gehooid Er zijn ook Kever-lie (hebbers die het maar niks vinden: „Te veel nep Ik kies voor het klassieke model Dat heeft meer uitstra ling." Met de New Beetle steel je de ahow en sta je in het middelpunt van de helangstellmg. Dat zal ook nog wet even duren, omdat er voorlopig nog met ?o gek veel op de weg zullen komen. Zet al die oude aandachttrekkende karre tjes maar bij de sloper, zoals de Moreedes SLK. de BMW 318i en allerlei by/ondere Italianen. Die halen het qua aandacht niet by de ïjfëw Beetle. Wat de wagen nog lp eer bijzonder maakt: hij is met [loteatiebepalend, geen manne lijk verlengstuk, maar geschikt voorbelde sexen. Mevrouw en menoerPanne- koek uit 's Gravenzande: 'Dit Is geen wagen voor het volk meer. Dft Is een auto voor de happy few'. FotoNieis van der Hoeven/Rotterdams DegWad Goedkoop is al die aandacht niet. Je moet er wel je portemonnee voor opentrekken. Hoewel de prijs voor levering in Nederland via de officiële kanalen, vanaf eind 1999, nog niet bekend is, maar waarschijnlijk rondom de 55.000 gulden zal liggen, moet je er momenteel 75.000 gulden voor neertellen om in een New Beetle te kunnen rijden. Dan heb je wel een wagen die zeer comfortabel rijdt, is voorzien van allerlei elek tronische bedieningen, een hifi stereo, cruiseeontrol en aircondi tioning. De wagen heeft Amerikaans com fort, maar een Europees rijge drag. De 2-liter motor is redelijk pittig en brengt het karretje aan een top van rond 200 kilometer per uur. Daarmee is de wagen ab soluut niet meer te vergelijken met zyn voorganger, die met het bekende boxermotorgeluid al op honderden meters afstand geï dentificeerd werd. Deze wagen is met zijn voorkomen allereerst een blikvanger, Je zit met deze Kever ook niet bepaald met je neus te- Ben Wissen burg (rechts) en hoofd ver koop Carel Breukei: "We hebben er ai dertig ver kocht en we hebben er ne gen op voor raad'. Foto Niels van tier Hoeven/Rotter dams Dagblad gen een platte voorruit aan. Tus sen de voorruit en de bestuurder zit maar liefst zestig centimeter ruimte en daarvóór zit dan nog de neus van het karretje. Alleen de vorm, de ronde kilometerteller en het bloemenvaasje op het dash board doen nog aan de oude Ke ver denken. Een van de weinige leveranciers in Nederland is Autoservice Wis senburg in Maassluis, die de wa gens zelf vanuit Mexico en Ameri ka importeert. Hij heeft er in de afgelopen weken at dertig ver kocht en heeft er negen in de showroom staan. Ze gaan als war me broodjes over de toonbank. Wie voor de autootjes 75.000 gul den, 77.500 gulden voor een auto maat of 80.000 gulden voor een dieseluitvoermg over heeft is vol gens Ben Wissenburg wel duide lijk: „De liefhebbers, hobbyisten, die willen opvallen," is het duide lijke antwoord. „Veel mensen wil len graag als eersten in zo'n ding rijden. Het slaat gigantisch in. En om een of andere reden is de kleur geel favoriet. We waren drie weken bezig om een gele hier naar toe te krijgen. Daarvoor zijn klanten zelfs bereid 5000 gulden meer te betalen." Hoe Wissenburg de wagens van typegoedkeuring en kentekenre gistratie weet te voorzien blijft on bekend, maar het is volgens ver koper Carel Breukei van Wissen burg allemaal legaal, „Dat is het geheim van de smid," zegt hij. Als ik dat vertel, zet ik de concur rentie op het spoor." Voor de hand liggend is dat de typegoedkeuring via een ander land m de Europese i Unie verloopt en dat Nederland als EU-land de wagens niet kan weigeren. De wagens komen in de Amster damse haven binnen. Wissenburg klaart ze zeifin en rijdt ze met zijn personeel naar Maassluis. „Dat wil nog weieens problemen ge ven. Een van mijn mensen zat drie uur in de cel, omdat de BPM {belasting personenauto's en mo toren) nog betaald moest wor den." Het gezag blijkt overigens ook on der de indruk van de wagen te zijn. „Op de rijksweg hierheen werden we door de politie aange houden. Niet om te controleren, maar om de New Beetle eens even goed van binnen en van buiten te bewonderen." De dochter van Breukei, de ne gentienjarige Kim, heeft w een maand tijd al zo'n duizend kilo meter met de New Beetle afge legd en heeft niet over aandacht I te klagen. „Overal waar je komt, rijdt of staat, ben je met de wagen het middelpunt. Je krijgt heel de dag leuke opmerkingen te horen en er is niemand die niet kijkt. Ik reed laatst in het Westland rond en mensen die me zagen njden stonden dezelfde middag nog bij ons op de stoep om te komen kij ken." Schiedam Een Tonde zaak', zo leek liet Er was een lijk en een da der dte bekende En dus zocht de Schiedam se politie de afgelopen maand niet vei der naar feiten rond de dood van een 37-jarige Duitse vi ouw Geen moment werd er aan gedacht dat haar drie kin deren, meisjes van 11 en 12 cn een jongetje van 4, nog veel meer leed was aangedaan. Waar het leek dat /ij van hun moederwaren beroofd door haar nieuwe vriend, werd nu duidelijk dat deze man de Kinae ren ook nog eens seksueel heeft misbruikt. Bij hel onderzoek door de Neder landse politie was nooit een aan wijzing naar bovengekomen rich ting seksueel misbruik van de kinderen. „Daar is de Duitse poli- tie kennelijk op eigen houtje ach tergekomen," zegt de Rotterdam se persoffcier mevrouw C. de Kimpe. De politie sloot de zaak af toen de 32-jange vriend bekende de dader te zijn. Hij zei de moord te hebben gepleegd 'omdat de vrouw zo las tig was.' De andere man die was aangehouden, een 29-jarige Duit ser, werd vrijgelaten. Volgens de Schiedamse recherche had hij niks met de moord te maken. De Duitse politie ontdekte het ware verhaal. De Duitse vrouw en de twee man nen woonden sinds enige tijd in Schiedam, samen met de drie kin deren van de vrouw. Zij hielden zich afzijdig van de buurtbewo ners. Alleen de kinderen, die naar een schooi in Schiedam Oost gin gen, raakten ingeburgerd omdat zij in de regel door hun ouders aan hun lot werden overgelaten. Meestal werden de twee meisjes en het jongetje 's ochtends de straat op gezet om pas 's avonds laat weer het huis te worden bin nengelaten. Een aantal ouders van speelkameraadjes ontfermde zich overdag meestal over het drietal. Volgens woordvoerder van de Duisburgse politie R, Pape heb ben alle gearresteerde mannen gisteren zowel de moord als het misbruik van de kinderen be kend. „De vrouw was absoluut on schuldig wat het misbruik be treft," stelt Pape. „Ze is vermoord omdat ze de politie van de praktij- *an haar vriend op de hoogte - ".j stellen." Jje Duitse politic heeft tot nu toe nog geen films of foto's kunnen vinden waarop het misbruik van de kinderen is te zien. Ook wordt niet gedacht dat met de arresta ties slechts een tipje van de sluier van een pedofielennetwerk is op gelicht. „We gaan ervan uit dat we met deze aanhoudingen alle be trokkenen hebben," zegt Pape van de Duitse politie. „Het gaat niet om een omvangrijke zaak zo als in Belgie heeft gespeeld." De twee mannen die met de vrouw in Schiedam samenwoon den en de 78-jange man uit Dus- seldorf zijn volgens de Duitse po litie ook betrokken bij de handel in heroine. Uitlevering De Duitse otitic zal nu om vering gaan vragen van de 32-jari- ge man die in Schiedam is gear resteerd. Alle verdachten zullen in Duitsland voor de moord en het kindermisbruik worden berecht. De drie kinderen zijn onderge bracht bij familie in Duitsland. Het verkeersakkoord van de politieke onderhandelaars die werken aan Paars II, baart weinig opzien. Dat ze het eens zouden worden over 'rekeningrijden', een systeem van tolheffing voor randstedelijke automobilisten in de ochtendspits, lag voor de hand. Hierover ligt immers al een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer van verkeersminister Jorritsma van de WD. Haar eigen partij is er weliswaar nooit enthousiast over geweest, maar die heeft haar verzet ter wille van de lieve vrede binnen paars nu la ten varen. Ook aanvullende maatregelen zoals een maximumsnel heid van 100 kilometer overdag op de randstedelijke snelwegen, zyn niet echt politiek controversieel. Sommigen trachten aan de hand van deze plannen nog wel kramp achtig de indruk te wekken dat Paars op een geweldige manier aan het 'auto-pesten' is. Maar ieder weldenkend mens beseft dat derge lijke maatregelen, mede ten behoeve van de weggebruikers zelf, on ontkoombaar zijn. Niet om de files te laten verdwijnen, want met dat probleem moeten we nu eenmaal leren leven omdat het onop losbaar is. Wel om de ellende tot min of meer aanvaardbare propor ties terug te brengen, zodat een spits-automobilist in de Randstad uiteindelijk niet alleen weet dat hij lang onderweg zal zijn, maar ook hóe lang ongeveer Dat er een extra prijskaartje komt te hangen aan het gebruik van het in de Randstad zo schaarse product 'ruimte', is te verdedigen. Als een automobilist iedere keer 5 gulden moet betalen als hij 's ochtends van huis naar werk rijdt, is hij misschien wat eerder be reid over deze wijze van verplaatsing nog eens goed na te denken. Het woon-werkverkeer wordt zo op jaarbasis immers al gauw 1000 gulden duurder. Over de gevolgen van die bezinning moet men zich overigens niet ai te veel illusies maken, zeker niet als werkge vers die extra kosten massaal gaan vergoeden. Maar alle kleine beetjes helpen en daartoe behoort ook een maatre gel als de 100-kilometerlimiet die desgewenst al op 1 januari vol gend jaar kan worden ingevoerd. Het zijn maatregelen die ertoe bij dragen dat het verkeer wat minder onveilig en wat minder vervui lend wordt en dat het economische verlies dat dagelijks wordt gele den door al die improductieve files enigszins wordt beperkt. Al die maatregelen doen inderdaad de files niet verdwijnen, maar ze bren gen m elk geval veel geld in het laatje. Het zou mooi zijn als de on derhandelaars Wallage, Bolkestein en De Graaf het ook zo snel eens worden over de vraag waaraan die extra inkomsten het best kunnen worden besteed. Bijvoorbeeld aan het openbaar vervoer, dat een spectaculaire kwaliteitsverbetering heel goed kan gebruiken. Het is de enige manier om een werkelijk betekenisvol aantal automobilis ten zijn voertuig uit te krijgen. Den Haag Bijna driekwart van de kipfilet, gekocht m super markt, bij de slager, poelier of marktkraam, is besmet met Cam pylobacter of salmoneliabacterie en veel kipfilet is niet vers. De kans dat de consument een stukje kip koopt waar niets aan man keert is nog steeds zeer klein, blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. Vergeleken met het vorige onderzoek, twee jaar geleden, is de besmetting licht gedaald. De besmetting met salmonella liep terug van 23 naar 14 procent, die met Campylobac ter van 74 naar 64 procent. De Consumentenbond wyst erop dat de maatregelen van de over heid om de besmetting grondig aan te pakken, wel iets heeft ge holpen. Doel is dat in het jaar 2000 de besmetting met Campylobacter tot minder dan 15 procent is te ruggedrongen en die met sal monella tot minder dan 10 pro cent. Het besmettingsrisico dat dan overblijft moet de consument opvangen met een goede hygiëne. Uit onderzoek van het ministerie van Volksgezondheid is gebleken dat vorig jaar ruim 3G pet van het kippenvlees in de winkel besmet was met een van de ziekteverwek kers, Uit gegevens van de pluim veesector blijkt dat een kwart van de bedrijven met vleeskuikens besmet is met salmonella, Jaarlijks lopen 400.000 mensen een voedselvergiftiging op na het eten van kip. Toch blijft kip ra zend populair. De meeste mensen denken dat-ze door het vlees goed te verhitten de bacteriën doden. Veel besmetting komt echter van handen, messen en snijplanken die in aanraking zijn geweest met de rauwe kip. ON SELECTED MERCHANDISE O ai» walk Calvin Klein Jeans- Hemes Timbcriand Wcstewaganstraat 68/Passage 25, Rotterdam AMSTEAOAM APELDOORN AHNHCM DEN *1 AMHH wat tl 5£H4T)"E HÈ jA.jE Zo<< HgM Mch-j HEEfï kiiUFF&lïN ui OE NEuS VA VooRÓ/WÓéE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3