4 Voetbalpoldermodel bij EK 2000 Forensentrein met fietsenrek en muziek Chaos door stormloop op Air Miles-artikelen VanGeWeren Lancee wijst bod half miljoen van de hand £Lï 40 jaar in 10 tot 30% 'k, KUur&ckte< ^(ibieduuf 1795,- Maurits en Marilène naar Mauritius Afkicken onder narcose Fraude met merkkleding Vierjaar voor overval Donken jongen dreigt met mes Oude stort vlinderplaats Rellengoeroe: 'Zet politie tussen supporters in om zo geweld in de kiem te smoren' ITAL, U KOMT ER GRAAG. OVER DE VLOER Perzische Tapijten Invulxen keukens-sanitGir LAGERWMRD Rotterdams Dagblad - j Donderdag 25 juni 1998 Den HaagPrins Maurits en prin ses Marilène zullen in september namens de Nederlandse regering de viering bijwonen van het 400- jqrig bestaan van het eiland Mau ritius. In 1598 zette de Nederlan der Jacob van Neck er voet aan land, Hy vernoemde het eiland naar de toenmalige stadhouder prins Maurits. Vertegenwoordi gers van het eiland Mauritius wa ren vorige maand in Apeldoorn aanwezig bij het huwelijk van Maurits en Marilène in Apel doorn. Maurits en Marilène zullen ook worden ontvangen door de president van Mauritius. Cassam Uteem. en de minister-president. Navinchandra Ramgoolam. BilthovenIn een kliniek in Bilt- hoven kunnen verslaafden onder narcose afkicken. Sinds decem ber zijn negentig mensen behan deld, veelal personen die meerde re drugs gebruiken. De verslaaf den krijgen onder narcose nal trexone toegediend. Het middel verwijdert alle opiaatresten uit het lichaam. Na ongeveer zes uur is de patient lichamelijk clean. Dankzij de narcose hebben de pa tiënten geen last van de lichame lijke ontwenningsverschijnselen waarmee dat gepaard gaat. In Ne derland zijn alleen enkele experi menten bezig met afkicken onder narcose, onder andere in Amster dam, Het ziekenfonds vergoedt de behandeling, die in totaal 7500 gulden kost, niet. Den HaagDe Economische Con troledienst heeft een groep frau deurs van merkkleding opgerold. De bende liet kleding maken in Turkije en verhandelde de textiel onder bekende merknamen als Levi Strauss en Australian in Ne derland. De kleding kwam met grensdocumenten van Duitse be drijven Nederland binnen. De re chercheurs vermoeden dat in de periode van eind 1996 tot medio 1997, toen het onderzoek begon, voor een straatwaarde van 4 mil joen gulden aan 'merkkleding* is binnengesmokkeld Alkmaar De rechtbank in Alk maar heeft een 24-jarige inwoner van Den Helder na een eis van acht jaar veroordeeld tot vier jaar celstraf. Hij is schuldig bevonden aan het medeplegen van een bankoverval in 't Zand op 27 fe bruari, samen met de inmiddels overleden hoofddader Okan O. Die werd er ook van verdacht meer te weten over de verdwij ning van zjjn ex-vriendin Marion van Buuren en hun dochtertje Ro my. Tot op zijn doodsbed ontken- de hij echter daar iets mee te ma- -ken te hebben. De buit, circa 120.000 gulden, is nooit terugge vonden. De Heldenaar was vol gens de rechtbank ook betrokken bij de poging tot doodslag op en kele politieagenten en een 32-jari- ge vrouw uitDen Helder die bij de achtervolging door 0. in haar milt werd geschoten. Helmond Een dertienjarige jon- gen uit Helmond heeft gistermor gen in een winkelcentrum in zijn woonplaats meerdere mensen be dreigd met een dertig centimeter lang vleesmes. Na zijn aanhou ding bleek het kind dronken te zijn, De jongen is een bekende van de politie. Hij had het mes ge stolen in een van de zaken in het winkelcentrum. Zonder enige aanleiding maakte hij vervolgens allerlei dreigende bewegingen in de richting van het winkelend pu bliek. Een 37-jarige Helmonder zag kans de jongen te overmeeste ren en hem in bedwang te houden totdat de politie arriveerde. Bergen Op Zoom De voormalige vuilstortplaats Kragge in Bergen op Zoom heefl een nieuwe be stemming. vlinderplaats. De Kragge ib v< as beLi okkeneu de eerste vuilst' m Nederland die een natuurt unetie heeft gekre gen. De voormalige vuilstort plaats werd eindjaren tachtig offi cieel gesloten. De gemeente be sloot het terrein vervolgens aan de natuur te geven. De eerste koolwitjes zijn al gesignaleerd. Door Nathalie Strijker Utrecht/Hoofddorp Air Miles-spaarders hebben de afgelopen twee maanden mas saal gebruik gemaakt van de mogelijkheid om hun gespaarde miles' in te wisselen voor geschenken. Door de onverwacht gro te toeloop zijn de meeste artikelen uit de Air Milescatalogus inmiddels uitverkocht. De telefonische klantenservice is vrijwel onbereikbaar en de wachttijd in de speciale AirMileswinkels is lang. Smds april biedt Air Miles de mogelijkheid om te sparen voor artikelen. Tot die tijd konden de gespaarde miles alleen ingewis seld worden voor reizen en dagjes uit. Wie echter voor de vakantie nog even snel een paar badhanddoeken of een set tuinstoelen wil bestellen, komt bedrogen uit. De wacht tijd voor de meeste Air Miles-artikelen is in middels opgelopen tot meer dan tien we ken. Naast de vaak lange levertijden blijkt ook de bereikbaarheid van de klantenservice een groot probleem. Bellen met die afde ling is vooral een dure grap. Het 0900-num- mer dat vijftig cent per minuut kost. kent lange wachttijden. Na het bellen van hel nummer is een mededeling als 'Er zijn nog 39 wachtenden voor u' eerder regel dan uit zondering. Klanten die keurig op hun beurt wachten, zijn op die manier al snel twintig gulden aan telefoonkosten kwijt. Bij de Consumentenbond zijn de laatste weken veel klachten binnengekomen van ontevreden Air Miles klanten. Woordvoer ster N. van Zanten: „Opvallend veel men sen hebben ons de laatste tijd gebeld met klachten over de bereikbaarheid van de te lefonische diensten van Air Miles. En als mensen dan eindelijk contact hebben, blijkt de levertijd van de gewenste artike len vaak erg lang. In de catalogus staat een levertijd vermeld van maximaal drie we ken. maar dat blijkt allang achterhaald.." Van Zanten vindt een wachttijd van ruim een half uur voor de telefonische klanten service absoluut onaanvaardbaar. „Voor een gratis nummer zou zo'n wachttijd al niet netjes zijn maar voor een nummer dat vijftig cent per minuut kost is het natuur lijk helemaal te gek voor woorden." R. Van Amen. woordvoerder van Air Miles, ontkent dat de massale verzilvering van Air Miles is ontaard in een chaos. Volgens hem is er eerder sprake van een 'fantastisch suc ces'. Ook het feit dat de telefonische klan tenservice regelmatig onbereikbaar is. baart hem niet echt zorgen. „Onze klanten service is belast maar niet overbelast." stelt hij. Dertig minuten wachten voor vijftig cent per minuut vindt Van Amen boven dien niet onaanvaardbaar. „Op het moment dat iemand 39 wachtenden voor zich heeft, is dat inderdaad niet de meest ideale situa tie." formuleert hij voorzichtig, „maar als een klant later terugbelt is er best kans dat het dan een stuk rustiger is." Sinds de bestedingsmogeiykheden m april zijn verruimd, worden volgens de woord voerder dagelijks tussen de anderhalf en twee miljoen Air Miles voor artikelen inge wisseld. Een aantal artikelen is populairder dan verwacht en is dus niet meer voorradig. Vooral servies en tuinartikelen doen het bo ven verwachting goed. Door Menno Pols Heeze Politieagenten en ME'ers moeten zich bij drei gende voetbalrellen niet te genover de hooligans opstel len. Ze moeten zich tussen de supporters mengen, om zo het geweld in de kiem te kunnen smoren. Zo luidt de visie van Otto Adang, de man die door de politie in dienst is genomen om nieuwe impul sen te geven aan de strijd te gen het voetbalgeweld. Zijn denkbeelden zullen in prak tijk gebracht worden tijdens de Europese Kampioen schappen voetbal in Neder land en België in 2000. „Hooligans zoeken de confronta tie. Daarin meegaan is het domste wat politie en ME kunnen doen. Dat versterkt alleen maar het 'zij en wij-gevoel'. Dan ontstaat er in derdaad een massale vechtpartij." Volgens Adang is de grootste ver gissing van de ordehandhavers bij voetbalrellen de afgelopen twintig jaar geweest dat ze de rel- sehoppende supporters steeds als een groep beschouwd hebben. Vanuit die visie is ook tegen hen opgetreden. „Maar de harde kern van de sup porters van een club vormt hele maal geen homogene groep. Die bestaat uit een heleboel kleine groepjes van een paar man. Alle maal jonge mannen, uit alle lagen van de bevolking. Sommigen ko men voor het vechten, anderen zullen uit zichzelf nooit geweld gebruiken. Vechtpartijen begin nen dan ook altijd met provocatis van enkelingen. Daarom moeten de politie en de ME tussen de sup- portersgroepen lopen, al voor de rellen uitbreken. Dan kunnen ze meteen ingrijpen, nog voor het geweld om zich heen kan grij pen." Adang weet waar hij over praat. Als bioloog was hij altijd al ge boeid door het gedrag van men sen en dieren. Voor zijn proef schrift observeerde hij de gedra- Adang: 'Het zou toch schitterend zijn wanneer het EK n 2000 hele maal pro- beemoos verloopt en we met ons eigen voet balpolder model' de wereld ver overen? 'CAO GPD gingen van chimpansees in Bur gers' Dierenpark in Arnhem. Daama richtte hij zijn aandacht op de menselijke soort. „Mijn kritiek op de bestaande ge dragswetenschap is dat die te veel werkt met schriftelijke enquêtes en interviews. Mensen zeggen niet wat ze werkelijk doen als het hen gevraagd wordt. Daarvoor moet je ze bekijken in hun na tuurlijke situaties" Hij besloot zich te concentreren op het gedrag van mensen tijdens relsituaties. In 1986 deed hij een onderzoeksvoorstel by het minis terie van Justitie, en dat werd ge honoreerd. Zijn werk resulteerde in 1990 in het rapport 'Geweld en politieoptreden in relsituaties'. Voor deze studie bezocht hy on der meer een groot aantal risico- wedstrijden in het Nederlandse betaalde voetbal. Daarbij ging hij de rellen bepaald niet uit de weg. „Misschien ben ik zelfs wel eens overmoedig geweest. Ik heb er in ieder geval met mijn neus boven op gestaan." Eenmaal kreeg hy zelf een klap van een politieagent Hij hield er een bebloed gezicht en een kapotte bril aan over. Enkele jaren geleden werd het Politie Instituut Openbare Orde en Veiligheid (PIOV) opgericht. Adang werd aangetrokken als trainer en adviseur. Het PIOV leidt ME'ers en leden van arresta tieteams op, maar doet ook aan in novatief onderzoek op politiege- bied. Binnen dit instituut heeft Adang een belangrijke rol in het bepalen van de strategie van poli tie en ME bij voetbalrellen. Twee weken geleden verscheen van zijn hand het boek 'Hooligans,au tonomen, agenten', een geactuali seerde en uitgebreide versie van het onderzoeksrapport uit 1999. Stammentwisten Volgens Adang is het voetbalvan dalisme diep geworteld in de mens. „Mensen willen graag bij een groep horen en jonge mannen hebben daarnaast altijd en overal de behoefte gevoeld zich tc bewij zen. Zo kunnen gevechten tussen groepen ontstaan. Dat gaat ai te rug tot de tijd van de stammen twisten." Die gevechten ontstaan echter nooit zo maar. „Daar gaan kleine schermutselingen aan vooraf. Ie mand roept wat, een paar mensen gaan zuigen, provoceren. Dat kan wel twee uur doorgaanvoordat de vlam in de pan slaat. Als je dan pas ingrijpt, heb je het als politie niet goed gedaan. Je bent immers een ordehandhaver, en orde is er dan al niet meer." Vandaar dat het volgens Adang zaak is om kleinschalig op te tre den. „Zorg als club en als politie dat je de relschoppers kent. Haal ze uit de anonimiteit, ga er tussen staan. Dat doet Ajax-voorzitter Michael van Praag zo goed. Als er dreiging is, gaat hij op de F-side staan. En daar hebben de suppor ters respect voor. Dat moeten de politieagenten ook doen. Als de supporters de man of vrouw ken nen die naast 2e staat, worden ze niet zo snel gewelddadig." „Bovendien kun je dan snel in grijpen. Als iemand gewelddadig wordt, kun je hem eerst aanspre ken. Blijft hij doorgaan, dan moet je ook consequent zijn en hem meteen uit de groep halen. Dan kan de rest zien wat de gevolgen zijn van zulk gedrag." Adangs denkbeelden zullen tij dens het EK 2000, dat in Neder land en België gehouden wordt, tn de praktijk worden gebracht, „Ik heb niet de illusie dat geweld by voetbalwedstrijden kan worden uitgebannen. Maar op deze ma nier kan het wel een stuk beter in de hand worden gehouden. Het zou toch schitterend zyn wanneer het EK in 2000 helemaal pro bleemloos verloopt en we met ons eigen 'voetbalpoldermodel' de we reld veroveren?" Het liep de eerste dag niet storm, maar Lovers Rail zegt zich daar geen zorgen over te maken. De mensen moeten gewoon nog i pen wennen aan de comfortabe- e forensentrein tussen Amster- d^un en Haarlem. "Wat ik al heb besloten is dat er ook nog een leestafel in komt'. Door Danny Verbaan AmsterdamOmdat het deze dag feest is by spoorwegmaatschapij Lovers Rail, wandelt cateringper- soneel met een mand vol petit- fours door de trein. 'Mogen we u iets aanbieden', klinkt het bij elke passagier die net is binnenge stapt. De reizigers knikken aan genaam verrast en laten zich de miniatuur traktatie goed smaken. Met een tevreden gevoel worden daarna steevast het gebakspapier tje en het servet tot een propje verfrommeld. Zoiets gooi je in zo'n nieuwe trein natuurlijk niet achteloos op de grond. Maar hé: geen prullenbakjes? Nee. Geen prullenbakjes, rea geert later Peter Sul, de algemeen directeur van vervoersbedrijf Lo vers Rail: het is een van de dmgen die nog moeten worden verbe- j. _J1,:: „:.,u ttriu, yivuvcn &iU> tc «cjucui- gen. „Dezeweek moetje eigenlijk zien als proefweek. Volgende week zijn we helemaal op orde." Keukenhof Dat was gisteren, enkele uren na dat Lovers Rail haar eerste ritten maakte tussen Amsterdam en Haarlem. Twee keer per uur kan in beide steden worden ingestapt. Voor het bedrijf betekent het een belangrijke uitbreiding, want tot nog toe omvatte de dienstregeling slechts het vervoer vanuit de hoofdstad naar de Keukenhof (in het voorjaar) en, in de zomer, IJmuiden. De groei gaat zelfs nog verder. Nog dit jaar wil Sul ook op de tra jecten Den Haag/Leiden en Utrecht/Hilversum de strijd aan binden met de Nederlandse Spoorwegen. „Ik denk dat we van ochtend in de spits een honderd vijftig, tweehonderd passagiers hadden. Dat viel me eigenlijk wel mee." Dat het niet meteen storm liep. heeft volgens Sul te maken met de doelgroep: de trein richt zich vooral op het forensenverkeer. „En dat is nu eenmaal geen im pulsieve vervoerscategorie. De mensen hebben tijd nodig om te beslissen wat ze willen. Met de Keukenhof-Expres was dat an ders. Die is voor toeristen en heeft vanaf de eerste dag vol gezeten." Om klanten binnen te halen heeft Lovers Rail (vernoemd naar me de-initiatiefnemer Karei Lovers) twee uitgangspunten hoog in het vaandel staan: dc tarieven moe ten lager zijn dan die van de NS, terwijl hij bovendien van reizen iets prettigs wil maken. Dus is veel plaats ingeruimd voor een lonkende bar waar volop koffie, broodjes en drankjes verkrijgbaar zijn. Er omheen is ruimte om met elkaar te kletsen. Complete cou- De Lovertrein op het station. Foto anp Sul: 'De mensen hebben tijd nodig.' Foto GPD pés richtte Sul voorts in voor het stallen van fietsen. Zeifs biedt hij, in samenwerking met het Friese bedrijf Nationale Fiets Projecten, de mogelijkheid om zo'n tweewie- Ier te leasen. Leestafel „Wat ik al heb besloten is dat er ook een leestafel in komt," zegt Sul. „En wie weet gaan we ook iets doen met een stomerij. De kleding die je 's ochtends afgeeft, kun je dan 's avonds op de terug weg weer ophalen." Gewoon rustig zitten mogen de reizigers overigens ook. Wel zijn overal in de wanden aansluitpun- ten gemaakt, cm ook dat mets- doen te veraangenamen: de men sen kunnen er koptelefooritjes (verkrijgbaar bij de bars) inpnk- ken, waarna ze de keus hebben uit diverse muziekkanalen. Bo vendien kan op de diverse tv's naar nieuwsprogramma's worden gekeken. Nu ja: gisteren klonk nog een zware storing door de ge- hoorscheipjes. Sul knikt. Ook dat behoort nog tot de kinderziektes van de aanloopfase. Hij had ze graag al verholpen, maar de leve ring van zijn treinstellen liep ver traging op door stakingen in Frankrijk. Dc eerste trein arriveerde pas af gelopen weekeinde, de tweede wordt over enkele dagen ver wacht; de betreffende ritten wor den zolang met andere wagons gemaakt. „De treinen die we op dit tracé in zetten zijn volledig gestript en verbouwd in Cannes. Het zijn ou de Belgische rijtuigen. Die heb ben we gekozen omdat de instap heel breed is en ze sowieso breder en hoger zijn dan de Nederlandse rijtuigen." Even wennen is het wel. Bij bin nenkomst in het Centraal Station van Amsterdam oogt de opge knapte trein niet erg modern door het gedateerde model en de wel héél erg donkerblauwe kleur. Bin nen ruikt daarentegen alles nog naar verf en lijm. Behalve het plaatsen van prullenbakjes en het verbeteren van de geluidsvoorzie ning moeten er echter ook nog an dere dingen gebeuren. Conductri- ce Catelyne Pool (25) loopt bij voorbeeld in een spijkerbroek. Met, dat wel, het grasgroene jasje dat normaal op de Keukenhof-Ex pres wordt gedragen. „Ons uni form is nog niet klaar," vertelt ze. „Het wordt donkerblauw, met een zalmkleurig overhemd en een groen sjaaltje erbij." Den Haag—Ex-politiechef Lancee uit Schiermonnikoog is nog met akkoord gegaan met het tweede cn laatste aanbod van minister Sorgdragor voor een schadever goeding. Dat heeft Sorgdrager dc Tweede Kamer gisteren meege deeld in het laatste debat over de ze zaak voor het zomerreces. Het gaat om een bedrag van een half miljoen gulden. De Kamer had enkele weken gele den aan minister Sorgdrager ge vraagd eer. ruimhartige regeling te treffen met de voormalige poli tieman, die ten onrechte door een blunderend Justitie is beschul digd van incest met zyn dochter. Hij eist een bedrag van bijna een miljoen om een nieuw leven in het buitenland te beginnen Sorg drager zei gisteren dat /e Lancee een „passend" financieel aanbod heeft gedaan, maar dat /,e nog steeds geen antwoord van de cx- politiechef heeft gekregen. De Tweede Kamer ging gisteren nauwelijks meer in op de gebrek kige informs "voorziening van Sorgdrager over de /.aak I*mcce Adverteren? Tel: 010 - 4004 264 DE SPECIALIST IN DESIGN VLOÉREN R'dam Vierbaverostroat 19, 3029 BB Tél.: OIO - 476'2054 A'dom (Z.W.) Joh. Huixingo!n. 322, Tel.: 020 - 617 64 50 E-Mcrilodrev itol.ceromicOheinet.jil üvNion«ind»Gaid»>(3a»^S] Deze maand vieren wU ons 40-jarig bestaan van de verkoop van Perzische tapijten. Let op! De maanden juni en juli veel aanbiedingen. Teheran 1958 Rotterdam 1998 .Meent öG-68. 3011 JN Rotterdam. Telefoon 010 - 414 58 7 ALLE BEKENDE IViEUBELMERKEN ONDER EEN DAK KEUKEN AANBIEDING diverse kleuren 2.70 incl. apparatuur /a.9oo,- - jfl^MathenesserstraatiS Schiedam (Grerts Rotterdam Schiedam) Tel: 010 - 4270909 Fax: 4261333 ...KAttAMfUjk, bij LajjerKMAycb Deze 'Svecfex Solution" slaap- kamerkast is in alle opzichten een ruimtewonder. De aan- bouwkast kan naar wens In diverse uitvoeringen worden geleverd. Bovendien blijft-de gepatenteerde 'Superlak', ook na jarenlang intensief gebruik, krasvast en kleurecht. Van de prijs hoeft u niet wakker te hggen. Lagerwaard Design heeft de 'Svedex Solution' (2.25 m breed en 2.24 m. hoog) tijdelijk heel speciaal geprijsd: LJesign Kanaaiweg 39-53 Capaiead IJssei GSIQD Te) 010-4507466 PIOtflltot!«n 30B Qitign

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4