li, Schiedam Zuid slaat alarm over gebrek aan politie op straat Eïïïiüïhu DRD Momee Service Rotterdams Dagbiad 'Bang om een tweede Spangen te worden' Rover werd gelyncht met bezemsteel, tafelpoot en kapmes Appelmarktbrug straks verboden voor auto's Hogere straffen geëist na overvallen Muziek 'We willen ze honden, die vnilstortkokers' m Voor sfeervol wo^jToJ^eeli Klasgenootje mishandeld Eventjes taart halen: fiets weg Twee dieven aangehouden Vogeltje gered Alleen een bult - Informatie over bezorging van de krant: maandag tón vrijdag van 18.00 tot 19.Ü0uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 geeft vrijheid. En Lundia geeft u alle ruimte om uw eigen audio/videomeubel te componeren. 50% Kor^EIn Of bel gratis oogstraat 171, tel. 412 04 47 <\t Waterweg Donderdag 25 juni 1998 Maassluis Een scholier uit Maasland is gisterochtend in win kelcentrum Koningshoek door een klasgenootje uit Maassluis mishandeld, omdat hij geen geld wide afstaan. De 14-jarige jongen hep tijdens schooltijd, omstreeks kwart voor tien, door het winkel centrum toen hij twee klasgenoot jes tegenkwam. Een van die twee jongens vroeg aan hem of hij 2,50 gulden kon lenen. De scholier had twee guldens op zak en heeft dat gegeven. De andere klasgenoot, eveneens 14 jaar, wilde toen ook geld. De jongen wilde of kon dat met ge ven, waarop die jongen hem naar de keel vloog Het slachtoffer ver klaarde later, dat zyn luchtpijp werd dichtgeknepen en dat de agressieve jongen om geld bleef vragen. Zodra de scholier kon ont snappen. ts hy direct naar dc poli tie gelopen om aangifte te doen. De agressieve klasgenoot is opge pakt cn heeft bekend. De jongen die wel geld heeft gekregen, is verder niet bij het incident be trokken geweest. Schiedam Een Schiedammer uit de Gorzen moest gistermiddag heel even bij de bakker aan de Groenelaan zijn. Hij wordt van daag 72 jaar en ging daarom een verjaardagstaart bestellen. Maar zijn feeststemming werd ruw ver stoord op het moment dat hij de bakkerij weer uitliep. Zijn fiets was gestolen. Hij had zijn rijwiel onafgesloten voor de deur van de bakker geparkeerd Schiedam Twee Rotterdam mers van 38en 43 jaar probeerden gisterochtend gratis te winkelen aan de Hoogstraat m Schiedam Erg succesvol waren de mannen met in hun dubieuze actie. Bij de politie kwamen al rond negen uur twee meldingen bmnen. De twee Rotterdammers zyn aan gehouden in een tramhokje aan de Broersvest ter hoogte van het Emmaplein. Ze hadden onder meer filmrolletjes, videobanden en geurtjes van de drogist bij zich. Maassluis De politie en de brandweer van Maassluis zijn gis teravond aan de Piet Heinstraat enkele uren bezig geweest met een reddingsoperatie voor een vo gel. Bewoners zagen rond acht uur een vogeltje onder een dak pan dat verstrikt zat in een touw. Direct werd de hulp van de politie ingeroepen. De agenten ter plaat se konden het vogeltje, dat drie meter hoog vast zat. ook niet hel pen en hebben de brandweer ge alarmeerd. Die rukte uit met een ladderwagen en de brandweer lie den konden het beestje snel uit 7<tn benarde positie helpen Vlaardingen Het jongentje dat gistermiddag omstreeks half twee op een voetgangers-oversteek plaats werd aangereden, heeft er enkel een grote bult aan overge houden. Na de aanrijding op de oversteekplaats bij het Fortuna- pad in Vlaardingen-West rukte er een ambulance uil. Het jongentje bleek in het Holy Ziekenhuis geen ernstig letsel te hebben en kon direct naar huis. Door Marc Floor Schiedam De Bewoners Vereniging Schiedam Zuid (BVSZ) heeft bij politie en gemeente de noodklok ge luid over de afgenomen politiesterkte in de wijk. Vol gens de vereniging is de poli tie meer niet dan wel op straat te zien. Dat zou leiden tot een toename van kleine criminaliteit en van het on- veiligheidsgevoel bij de be woners van Schiedam Zuid. Bovendien meent de vereni ging dat de uitvoering van het zogeheten activiteiten plan in het geding is geko men. In dat plan worden de taken en prioriteiten van de politie voor de wijk beschre ven. Burgemeester Sehecres heeft de BVSZ deze week per brief laten weten weinig aan de problema tiek te kunnen doen. Hij erkent wel dat Zuid heeft te kampen met een tekort aan politiemensen. Niet alleen heeft Schiedam, zoals vele andere districten, last van een overvloed aan vacatures waardoor agenten in spe een rijke keuze hebben bij het solliciteren. Het zuidelijk stadsdeel is nog eens extra getroffen door het rampzalige incident aan de Lek straat in de nacht van 12 op 13 fe bruari van dit jaar. Toen raakten twee Schiedamse politiemannen ernstig gewond bij een gasexplo- sie. Eén van hen -overigens geen agent van het wijkteam Zuid - is nog altijd niet aan het werk. ..We merken dat de politie niet ge noeg mensen heeft doordat er nog amper agenten m onze wijk zijn te zien," zegt voorzitter A. Bons van de BVSZ. „Er rijdt hooguit eens een auto door de wijk. Maar de po litie heeft geen vat meer op een heleboel zaken in Zuid. Er wordt zelfs al op bepaalde plekken door jongeren gedeald, fk ben bang dat als het zo doorgaat we een tweede Spangen gaan worden." Door de gasontploffing is het per centage ziekmeldingen bij het wijkteam Zuid de afgelopen maanden omhoog gegaan. Een aantal politiemensen dat ten tijde van het ongeval werkte, hield daar naderhand psychische pro blemen aan over. Inmiddels zijn deze agenten weer allemaal aan het werk. Wel zijn momenteel drie van de tien formatieplaatsen in het wijkteam vacant. Politiechef van het wijkteam, J. Dekker, erkent dat de surveillan ce in de wijk er de laatste maan den bij is ingeschoten. Ze bena drukt dat het personeelstekort bij de politic momenteel een lande lijk probleem is, waarbij Schie dam zelfs nog gunstig afsteekt. ..Maar je moet daardoor nu een maal keuzes maken in je prioritei ten," stelt ze. ,.En de surveillance is één van de minder verankerde zaken in het beleid. De keuze tus sen fijnmazigheid en noodhulp moet nu eenmaal worden ge maakt." Bons van de BVSZ zou graag zien dat het toezicht en de zichtbaar heid van de politie in Zuid meer prioriteit zou krijgen, zoals in het in februari gepresenteerde activi teitenplan werd beloofd. Volgens hem heeft kleine criminaliteit de laatste maanden meer kans ge kregen. „Dan heb ik het over za ken als inbraakjes door jongeren of het fout parkeren van auto's. Problemen die zonder ingrijpen steeds groter kunnen worden, tot dat ze uiteindelijk onhoudbaar zijn. Voor dergelijke zaken is to taal geen prioriteit bij de politie. Daardoor zijn bijvoorbeeld al de nodige burenruzies ontstaan." Dekker stelt echter dat het activi teitenplan met de nodige terug houdendheid is voorgelegd aan het Wijkbeheer Overleg Sehie- dam-Zuid (WBO). „We hebben het toen heel enthousiast gepresen teerd, maar daarbij wel in alle eer lijkheid de nodige 'mitsen en ma ren' by aangegeven," verklaart ze. „En die hadden betrekking op het incident in de Lekstraat, dat een aantal politiemensen fysiek en psychisch heeft verwond, en op het ontstaan van vacatures. Naar aanleiding van die opmer- kmgen is kennelijk bij de burge meester aan de bei getrokken door de BVSZ." Volgens Dekker kan haar team bepaalde, gestructureerde zaken met laten liggen, omdat die een vast onderdeel van het politie werk vormen. Zoals het school adoptieplan, waarbij agenten op treden als hoeder van schoolklas sen. „De jeugd heeft bij ons priori teit," zegt de chef wijkteam daar over. „Dus kunnen we dat niet la ten vallen. Evenals bijvoorbeeld het papierwerk dat agenten 's ochtends moeten afhandelen als hun collega's in de nacht daarvoor aanhoudingen hebben verricht." Burgemeester Scheeres heeft aan de BVSZ laten weten dat haar vraag om een uitbreiding van het politiepersoneel in Schiedam- Zuid niet kan worden gehono reerd. Hy deelt mee dat de leiding van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond alleen de vacatures in de leiding van het district Schie dam met spoed zal proberen te vervullen. Wat het straatperso- neel betreft zullen andere distric ten met grotere personeelsproble men voorrang krijgen. Schiedam/Rotterdam Hij was op de bewuste dag op het rumoer in de gebruikerskamer afgerend van het drugspand aan de Rotterdam se Mathenesscrstraat. Toen de 25- jarige M.W. daar twee mannen zag staan -eén met een pistool en één met een hakbyitje - die de aanwezige gebruikers wilden be roven. bedacht hij zich geen mo ment. De Schiedammer pakte een bezemsteel en begon het duo te bedreigen. Drie toegesnelde kom panen van W. lieten-zich ook niet onbetuigd en grepen een tafel poot en een kapmes. Daarna moesten de twee rovers, met hun buit van twee gouden kettinkjes, rennen voor hun ieven. De rover met het vuurwapen wist te ontkomen. De tweede was min der gelukkig: W. wist hem met zijn bezemsteel te laten struike len in de Schaepmanstraat. Daar na hakte het viertal achtervolgers in op de man met hun geïmprovi seerde wapens. W. betoogde gisteren voor de Rot terdamse meervoudige strafka mer niet aan de lynchpartij te hebben deelgenomen. „Ik heb hem alleen laten struikelen en op zijn handen geslagen," zei hij. „Nadat zijn hoofd begon te bloe den vond ik het genoeg en ben ik weggegaan." Maar W.'s raadsman hoefde deze versie niet eens te herhalen. Offi cier van justitie P. G. Blanken be sloot uit eigen beweging de po ging tot moord, die aanvankelijk tenlaste was gelegd, te laten val len. Aangezien één van W.'s me destanders eerder tot twaalf maanden celstraf -waarvan 6 voorwaardelijk - was veroordeeld voor poging tot zware lichamelij ke mishandeling, icstte de offi cier niets anders om het daar voor de Schiedammer ook op te gooien. W. moest zich gisteren echter voor nog twee andere feiten verant woorden. Hij zou op 14 maart van dit jaar met een maat een Opel Kadett hebben gestolen vanuit de Rotterdamse Catharina Beers- mansstraat en die vervolgens to tal loss hebben gereden tegen een lichtmast. Bovendien zou hij op 6 januari een man een mes op de keel hebben gedrukt om hem van 100 gulden te beroven. Maar ook wat de autodiefstal be trof had officier van justitie Blan ken last met de bewijsvoering. W. was namelijk met de diefstal m verband gebracht omdat een ge tuige hem na de aanrijding uit het gestolen voertuig had zien stap pen. Volgens H. had hij echter slechts een lift gekregen van de man die het voertuig daadwerke lijk had gestolen. Om ook dat ver haal te kunnen bestraffen, wierp de officier op dat W. zich schuldig zou hebben gemaakt aan schuld- heling. Een term die koren op de molen was van W.'s raadsman J, Kielke- ma Want hoe kan iemand zich schuldig maken aan heling door zich in een gestolen voertuig te bevinden? Daar is tenslotte wei nig financieel voordeel uit te be halen. „Met een beetje goede wil kan ik er hooguit joy-riding in zien," schamperde Hielkema. Ook van het derde feit kon de raadsman geen ordinaire straat roof maken, zoais de officier het eerder stelde, W. zou slechts een schuld bij het slachtoffer hebben geïnd en daarbij wat krachtsver toon hebben laten zien. Maar een mes was niet in het spel geweest. Dat was ook onnodig geweest, vond Hielkema. „Zoals u ziet is mijn dient nogal potig, terwijl het slachtoffer vrij ie] schijnt te zijn." Voor het drietal feiten eiste de of ficier van justitie tegen W. acht tien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Officier Blanken wees overigens de flinke eis tot schadevergoe ding van het slachtoffer van de lynchpartij voor 'fysiek en emo tioneel letsel' voor het grootste deel van de hand. „Ik kan me best voorstellen dat het slachtoffer angatgevoeieiis dan die dag heeft, overgehouden," zei hij richting de betreffende persoon, die vanaf de publieke tribune de zitting volg de. „Maar daar heeft hij zelf voor een aanzienlijk deel aan bijgedra gen door de beroving op touw te zetten." Uitspraak op 8 juli. Binnen afzienbare tijd zal de Appel marktbrug over de Lange Haven in Schiedam worden afgesloten voor au- to's. De historische brug, die dateert uit 1859, heeft te veel te lijden onder het autoverkeer dat de laatste jaren fors is toegenomen. De gemeente wil de brug dan ook beschermen door hem alleen nog maar toegankelijk te laten zijn voor fietsers en voetgangers. Bij andere, veelal jongere, Schiedamse bruggen kunnen voorzieningen worden getroffen die voorkomen dat de slijtage door auto's extreem snel gaat. Hierbij moet worden gedacht aan het vervan gen van de houten dekplaten door ijze ren dekplaten. Maar bij monumentale bruggen als de Appelmarktbrug is dit niet mogelijk omdat dan de stijl en au thenticiteit van de brug wordt aange tast. Afsluiten voor het autoverkeer is dan nog het enige middel dat rest. Dc gemeente moet zich dan wel beraden over een alternatieve route voor deze vorm van het gemotoriseerd verkeer. Dit zal dan ook gebeuren en wel in het kader van het verkeerscirculatieplan voor de Schiedamse binnenstad. Foto Roet Dijkstra Den Haag/VlaardingenDe 34-jari- ge E. J. uit Delfzijl, die door de rechtbank in Rotterdam tot twee jaar cel was veroordeeld wegens de overval op de ABN AMRObank aan de Van Hogendorplaan in Vlaardingen 17 juni vorig jaar (buit 60 mille), heeft daar gisteren in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof nog eens vier jaar bo venop horen eisen. De aanklager, mr. D, Merx, schoof namelijk nog drie overvallen in de schoenen van de verdachte. De rechtbank had de man eerder van die drie overvallen vrijgesproken, omdat het bewijs niet afdoende zou zijn, met name omdat er procedurele fouten zouden zijn gemaakt. Er zijn echter sterke aanwijzin gen dat de verdachte ook de dader is van de overval op het postkan toor aan de Loper in Vlaarüingën. Daar werd 27 mille buitgemaakt, In Delft en Zoetermeer zou Jé man ook tienduizenden guldens hebben buitgemaakt. Niet alleen zijn eigen moeder en een broer herkenden de verdachte van di verse foto's en video-opnamen, ook waren er reacties van onaf hankelijke getuigen na een uit zending van het televisiepro gramma Opsporing Verzocht Dan was er een vingerafdruk op de bankdeur in Vlaardingen aan getroffen en een DNA-test wees ook al in de richting van de ver dachte. De test werd door de rechtbank echter ongeldig ver klaard omdat er een procedure fout was gemaakt. De verdachte ontkende alles, ook de overval waarvoor hij wel is ver oordeeld. Hij heeft geen alibi, De man zegt te leven van de handel in 'pilletjes'. Lachend daagde hij zijn rechters .gisteren uit jZp hebben.me daarvoor nog pooit ge pakt,'ik ben best wel clever Hofaanklager Menrviri'öt dat' de rechtbank alle bewijzen'önterecht als onvoldoende heeft gewaar merkt Hij wees het hof erop dat het Openbaar Ministerie op de dagvaarding al minstens zes an dere zaken had laten vallen waar van men denkt dat de man uit Delfzijl ook de dader is. Verdachtes advocaat mr. G.'Breu- ker vindt dat zijn cliënt geheel vrijuit moet gaan vanwege de pro cedurele fouten van het OM. Het hof doet 8 juli uitspraak, Het Flexibele Woonsysteem Alexandrium HI, Watermanweg 205", RnttPffjam Knrto Hocg*tr3at 19. Rotterdam www.lundia.com Maassluis „Wat dach ie van de winter, als het vriest Moetje he lemaal naar buiten lopen. Vorig jaar heeft een man zto been ge broken toen die naar de groen- container moest." Verontwaar digd zijn de oudere bewoonsters van de derde Van Beethoven- laanflat in Maassluis. En boos, over het besluit van woningstich ting WSM om de vuilstortkokers af te sluiten. Ze worden vervangen doof con tainers die buiten staan, terwijl de bewoners met hun vuilniszak nu slechts naar het trappenhuis van hun eigen etage moeten lo pen. Daar waar de opening naar de vuiistortkoker zit. Klep open, zak er in en hem laten vallen naar de vuilcontainer die op de begane grond staat. Eenvoudiger kan niet. In het 'Praathuis', de gemeen schappelijke ruimte in de flat, ra ken de koffiedrinkende dames er niet over uitgepraat. „We zit ten hier in deze flat met een troe- pie ouwe mensen. Die kunnen al lemaal niet meer zo goed lopen. We willen ze houden, die ko kers!" Arrogantie Ton van Gils, voorzitter van de bewonerscommissie, is het roe rend eens met de dames. Het be sluit van de WSM, de verhuurder van de flatwoningen, ziet hij als 'arrogantie van de macht'. „De minder valide, oudere en alleen staande bewoners worden ge dwongen hun huisvuil van één- of negenhoog naar beneden te brengen en ook nog de straat over te steken" Dat is, vindt Van Gils, sterk in te genspraak met de door veel in stanties geuite wens om ouderen *rr\ 1 „T,ft nnnnli^ •mlfr+A.v'Krr laten wonen. „En het is een ver worven recht, de kokers zitten in de huurovereenkomst." Geconfronteerd met het besluit, hield de bewonerscommissie een 'bliksemhandtekeningenactie'. Met resultaat: zeker zeventig procent van de ruim driehonderd Van Beethovenlaan-huishou- dens blijken het oude afvalverza- melsysteem niet kwijt te willen. Bij de WSM vindt men de vuil stortkokers daarentegen 'niet meer van deze tijd'. Uit andere hoge flats in Maassluis, zoals die aan de Zwaluw- en Buizerd straat, zijn ze al eerder verwij derd. Het regelmatig schoonma ken vormt één van de grootste bezwaren. Er suizen immers niet alleen dichte vuilniszakken door het stortkanaal. Huub Warmer van de WSM: ,Xos vuil, grof vuil, frituurvet, eigenlijk wordt er van alles ingestort." liet zorgt mei al leen voor een 'heel pregnante vuilnislucht', maar ook voor ver stoppingen. „Die dingen moeten dan door een schoonmaakdienst worden doorgeprikt. Iets dat van de ARBO-dienst niet meer mag," aldus Warmer. „Heel spijtig voor de mensen die het altijd netjes en keurig hebben gedaan" Het is ook de gedachte die by het groepje dames in het Traathuis' leeft. Sommige flatbewoners ver zieken het voor de anderen. Iets dat ook de woningstichting zich mag aantrekken, vinden ze.„In de eerste flat is veel verloop, maar er wordt nooit door de WSM voorlichting gegeven over het gebruik van de vuiistortko ker. Ook is er gevraagd om bord jes boven de vuilstortkleppen te plaatsen met daarop de tekst 'al leen zakjes'. Daar is niks mee ge daan." Naam;.. Adres: Noem nu een proefabonnemen «g&rdsunèDa 01 Ja, noteer ml) voor zo'n voordelig proefabonnement' .Voorb, Nr: >m/v Postcodes Plaats: Telefoon: ..(foun, eontrotaiw/wgirtgj f» Stuur deze bon in een envelop zonder' postzegel naar; Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service/ Antwoordnummer 1679, 3OO0 VB Rotterdam CiCbUdf üSufli g&iiaaa

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5