12 Taxipolitie overlegt met sociale diensten omliggende gemeenten 'Snelheid Maastunnel beter regelen' 'Hogeschool moet kennis organiseren' Twee nieuwe apensoorten, één bisonjong in Blijdorp -;.C£Sr^| Pas volgende week extra raad over ENECO CDA tegen ENECO-stadion Hondenkop blijft op Noordereiland Boosheis over wegblijven Simons Werkstraf voor diefstal uit kassa's Albert Heijn Acht jaar voor Siegfried S. Albeda en McDonald's slaan de handen ineen Charlois wil strenger controleren en einde maken aan onduidelijkheid Bromfietser (82) verkiest de rijksweg Voor de deur neergeschoten Botsing van auto en tram Ontucht met minderjarige Rotterdams Dagblad 5 m W" r? fö Donderdag 25 juni 1998 Rotterdam —Wethouder Simons (haven en economische zaken) kan het beter niet nog eens wagen een vergadering van 'zijn' raads commissie over te sJaan. Tot grote woede van vooral WD'er J. C. van Duin vergaderde de commissie gisteren zonder Simons. „Laten we maar stoppen" opperde Van Duin. „Eens maar nooit weer," kreeg hij byval van P. J. Aubert (PvdA). Van Duin' schoot gisteren uit zijn slof tijdens het eerst e deel van de vergadering samen!met de com missie buitenruimte en milieu. Van die commissie ontbrak voorzitter wethouder E. L. Kuijper ook al. Alleen wethouder J. C. Kom brink (ruimtelijke ordening) was van de partij in ver band met de discussie over de Rotterdamse reactie op de startnotitie van het Project Mainportontwikke- ling Rotterdam (PMR). Toen, zoals aangekondigd, Kombrink na een een uur de vergadering verliet, was voor WD'er Van Duin de maat vol. „Dit kan absoluut niet," sprak hij. „We kun nen wel leuk onder elkaar wat babbelen, maar wie be antwoordt onze vragen aan het college? Dit mag nooit meer gebeuren." En B. Bourzik (GroenLinks): „Dit getuigt niet van respect," Waarnemend-voorzitter raadslid R. M. van Middel koop (PvdA) kon er ook niks aan doen, probeerde hij nog. Wethouder Simons, zo verklaarde Van Middel koop desgevraagd, verblijft deze week in Amerika, samen met algemeen directeur mr. W. K. Scholten van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. „Voor dringende commerciële belangen," zo wist Van Middelkoop nog te melden. RotterdamWegens de hulp bij diefstal van geld uit afroomboxen bij AH-kassa's is de 27-jarige Rotter dammer Aad A gisteren door de rechtbank in de2e stad veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan de helft voorwaardelijk. Het onvoorwaardelijk deel mag worden vervangen door een werkstraf. Na aftrek van de tijd dat de man in voorarrest zat moet daarvan nog 206 uur worden volbracht. Terwijl een aantal knapen met een kleine hoeveel heid boodschappen het zicht ontnam van kassame dewerkers in de kassarij, dook een 14-jarige 'specia list' onder een onbemande kassa en peuterde er pijl snel meteen pincet het geld uit. Daarin stoppen kas samedewerkers uit veiligheidsoverwegingen grote geldbedragen. De buit werd vervolgens verdeeld en ging op aan gokken en uitgaan. Officier van justitie mr. A. P. G. de Beer had eerder tegen Aad A een jaar gevangenisstraf geëist, waar van de helft voorwaardelijk. De veroordeelde is de zwager van de twee minderjarige hoofdverdachten. Aad. A. bekende met de auto van zijn baas de jongens naar verschillende vestigingen van de grootgrutter in de Rijnmond te hebben gereden. Het groepje van vier jongeren uit Rotterdam-West en Aad A peuterde vanaf vorige zomer tot hun arresta tie in februari dit jaar by vestigingen in de hele Rijn mond ongeveer 65.000 gulden uit de boxen. Een groot aantal supermarkten in Rotterdam, Dordrecht, Pa- pendrecht, Capelle aan den Ussel, Spijkenisse, Maassluis, Ridderkerk, Zwijndrecht en Schiedam werden in wisselende samenstelling door het clubje bezocht Den Haag/RotterdamSiegfried S. is in hoger beroep tot acht jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld wegens zijn aandeel in onder meer een ont- snappings- en gijzelingsdrama en een schietpartij in Schiedam. S. zit al dertig maanden in voorarrest, waarvan het grootste deel in de zwaarst bewaakte gevangenis van Nederland. In die afgelopen tweeeneenhalf jaar werd hij door de Rotterdamse rechtbank tot zeven jaar cel veroordeeld nadat er tien jaar tegen hem was geeist Vervolgens ging S. in hoger beroep en waren er vijf zittingen met meer dan twintig getuigen nodig bij het Haagse gerechtshof voordat procureur-generaal R. Duindam twee weken geleden tot een nieuwe eis van negen jaar kon komen. Het woensdag uitgesproken arrest van het gerechts hof is gebaseerd op vier geweldsmisdrijven. S. wordt gezien als het brein achter de ontsnappingspoging uit penitentiaire inrichting 'De Schie' op 30 maart '93 waarbij twee topcriminelen met een binnengesmok keld pistool bijna ontkwamen. Verder is hij aangewe zen als de schutter bij een schietpartij in de Parkha ven op 23 april '93 waarbij drie gewonden vielen. Ook zou hij agenten met een vuurwapen bedreigd heb ben. S. heeft altijd iedere betrokkenheid bij deze misdrijven ontkend. Alleen het vierde en minst em- stige vergrijp, het voorhanden hebben van een vuur wapen, is door S. bekend. Voor een vijfde misdrijf - waarbij S. langs de Al6 op twee agenten zou hebben geschoten - volgde con form de eis wegens gebrek aan bewijs vrijspraak. RotterdamHet Albeda College en McDonald's heb ben op een bijzondere manier de krachten gebun deld. Het regionaal opleidingscentrum en de fast- food-magnaat willen 100 tot 150 mensen aan een baan als horeca-assistent helpen. De opleiding duurt een jaar en bestaat uit theoreti sche scholing (Albeda College) en een praktijkoplei ding (McDonald's). De beide organisaties worden daarbij ondersteund door het Onderwijscentrum Ho reca in de gemeente Zoetermeer. Toekomstige cursisten kunnen het leertraject op twee manieren afleggen. Wie kiest voor werkend le ren gaat één a tweedagen naar school en doet drie tot vier dagen praktijkervaring op bij McDonald's. Wie kiest voor dagonderwijs met stage gaat full-time naar school en loopt gedurende een bepaalde periode sta ge bij McDonald's. Wie de cursus met goed gevolg doorloopt, kan het certificaat Bedieningsassistent of Keukenassistent halen. Wie beide certificaten heeft, krijgt zelfs het di ploma Horeca-assistent, dat toegang geeft tot diverse vervolgopleidingen. Omdat ervaring bij fastfood-za- ken alleen niet genoeg is om voornoemde certifica ten te halen, wordt de kennis die niet op de werkvloer wordt opgedaan in het leslokaal aangevuld. Wethouder Simons laad de de toom van de com missie haven op zich. Hij is op dienstreis In Amerika. Archieffoto Rotter- Rotterdam De maximum snelheid in de Maastunnel moet beter worden aangegeven en strenger worden gecontroleerd. Dat wil de deelgemeente Charlois bereiken in overleg met de gemeente Rotterdam. Handhaving van de toegestane snel heid in de tunnel is een gemeentelijke aangelegenheid. Over de toegestane snelheid in de Maastunnel bestaat volgens de deelgemeente Charlois bij veel automobilisten grote onduidelijk heid. Doordat sommige wegge bruikers zich houden aan de offi ciële maximumsnelheid van vijf tig kilometer, en anderen de 'offi cieuze' snelheid van zeventig ki lometer aanhouden, gebeuren er regelmatig ongelukken. Vaak wordt er nog harder gereden dan zeventig. Volgens deelraadslid P, van Oos terhout (PvdA) zyn slechts weinig mensen op de hoogte van de wet telijk toegestane maximumsnel heid in de tunnel. Zelfs Van Oos terhout nam tot voor kort voet stoots aan dat de toegestane li miet bij zeventig kilometer lag. Hij werd daarna op zijn vingers getikt door de verkeersofficier van justitie. Oosterhout diende deze week een motie in met de strekking een einde te maken aan de gevaarlijke onduidelijkheid. Opvallend ge noeg wordt in zijn motie de ge wenste maxiumumsnelheid open gelaten. Oosterhout zegt in een toelichting dat veel deelraadsle den', onder wie hij zelf, voorstan der zijn van een limiet van zeven tig kilometer. Dat zou de doorstro ming van het verkeer bevorderen. Oosterhout: „Maar waar je de grens ook legt, het is vooral van belang dat duidelijk wordt aange geven hoe hard er in de tunnel mag worden gereden. De politie moet vervolgens strenger gaan toezien dat het verkeer zich houdt aan die snelheid. Dat kan bijvoor beeld met radar of met camera's." De motie sluit aan bij het streven van de deelgemeente om op de doorgaande wegen in Charlois een grotere verkeersveiligheid te bereiken. De maximumsnelheid (vijftig ki lometer) op deze wegen wordt vaak overschreden. Daardoor doen zich dikwijls gevaarlijke si tuaties voor. De deelgemeente heeft om die reden al geld gere serveerd voor snclheidsremmen- de maatregelen op de Dorpsweg en de Groene Kruisweg. Rotterdam De hogeschool als open bloem. Minister Ritzen van Onderwys had gisteren een metafty/r gekozen om zijn toe spraak ter gelegenheid van de eGfsit paal van de nieuwbouw van de Ichthus Hogeschool op de Kop van Zuid te dragen. Een bloem is niet alleen maar mooi om te zien, ze vormt ook nog eens een schakel in een voedsel keten en ze zuivert de lucht van giftige stoffen. Maar het kern doel van haar bestaan is en blijft toch voorplanting. En wie wil voortbestaan, moet vernieuwen en aanpassen, steeds weer opnieuw. Zo moet een hogeschool voortplanting van kennis organiseren, aldus Ritzen. „Zoals de bij op bezoek komt om gebruik te maken van de bloem, zo komen studenten en bedrijfsleven langs om te snoepen van keimis."Om ver volgens via nog meer bijen, nec tar en kruisbestuiving aan te landen bij de kernvraag: kern vraag van zyn betoog: hoe ko men we tot een betere kennis- doorstroom? De antwoorden daarop: via een geavanceerde informatie- en communicatie technologie en een intensive ring van de contacten met het bedrijfsleven. Rotterdam Diergaarde Blijdorp is een nieuwe apenfamilie rijker. Het gaat om vier uiterst zeldzame Alaortra bamboemaki's, die af komstige zijn uit de dierentuin van Jersey. Blijdorp gaat samen met de zoo's van Jersey en Bristol deelnemen aan het internationale fok- en herintroductieprogramma dat voor deze halfaapjes is gestart. De Alaortra bamboemaki-apen komen uit Madagaskar, waar ze door de snelle ontbossing, de jacht en de toenemende bevol kingsdruk met uitsterven worden bedreigd. De Alaortra bamboema- ki bewoont de riet- en papyrusvel- den rond het Alaortra-meer. De dierentuin van Jersey heeft nu Blijdorp het fokstel vader Mahan- ta en moeder Tiana gegund, sa men met hun tweelingzonen Zo- zoro en Bararat, Tiana is in gevan genschap op Jersey geboren, va der Mahanta is in 1990 vanuit Ma dagaskar geïmporteerd. In Blijdorp zijn de bamboemaki's 'ingekwartierd' in het apen- en nachtdierenhuis. Daar is zowel hun binnen- als buitenverblijf met bamboe, grassen en andere levende planten ingericht. De Alaolra bamboemaki's zyn niet de enige nieuwe apen. Vanuit de dierentuin in het Zweedse Bor as heeft Blijdorp, na zestien jaar, weer een drietal kuifmakaken ge kregen. Kuifmakaken zijn pik zwarte, krachtig gebouwde, staartloze apen die oorspronkelijk voorkomen op Sulawezi (het vroe gere Celebes). Uit het Engelse Chester komen nog drie kuifmak aken en samen zullen zy de ei landjes in het Aziatische moeras van Blijdorp gaan bewonen. Ook over de bisons had Blijdorp goed nieuws. Gisteren werd in de die rentuin een bisonjong geboren. Het was de tweede bisonbaby bin nen een week in de Rotterdamse dierentuin. Nog wankel staat dit bisonjong tegen zijn moeder aangeleund. De moeder, die nog een deel van de nageboorte draagt, zette het jong zonder enige hulp gisteren In Diergaarde Blijdorp op de we reld. Foto Cees Kuip e r/Rotterdams Dagbla d Rotterdam Er komt vanavond geen extra raadsvergadering over het banenverlies bij ENECQ. Waarschijnlijk gebeurt dat nu vol gende week, op dinsdag of op don derdag. Burgemeester en wethouders ver zochten SP-fractieleider Chr. van Heumen gisteren om af te zien van zyn verzoek om een spoed vergadering. Het college ziet de noodzaak en spoedeisendheid niet in en voelt zich in die opvat ting gesterkt door de fractievoor zitters van PvdA, WD en CDA Burgemeester Peper is als voor zitter van de gemeenteraad bo vendien gehouden aan het regle ment van orde, waarin bepaald is dat de raadsleden tenminste vijf dagen tevoren een uitnodiging behoren te krijgen voor een ver gadering. Daarom heeft Van Heu men het college nu verzocht dan maar een extra vergadering voor volgende week uit te schrijven. Het college van b en w meent dat Van Heumen inhoudelijk reeds op zyn wenken bediend is. Gister ochtend heeft de raadscommissie namelijk over de ENECO-proble- matiek vergaderd. Daarbij was de directie van ENECO aanwezig en heeft ook de SP-fractie ruim van de gelegenheid gebruik gemaakt om een veelheid aan vragen te stellen. ENECO is hierbij zelfs ingegaan op zaken die de gemeente als grootaandeelhouder strikt geno men niet aangaan. Het college wijst erop dat de gemeente met een structuurvennootschap een andere relatie heeft dan met een gemeentelijke tak van dienst. De discussie in de commissie doet volgens het college de noodzaak van een extra raadsvergadering wegvallen. Het terugbrengen van het personeelsbestand bij ENECO is een proces dat al tien jaar gaan de is. De op handen zijnde reorga nisatie is vastgelegd in een meer- jarenbeleidsplan dat in de vorige raadsperiode in de havencommis sie behandeld is en dat vervol gens is goedgekeurd op de alge mene vergadering van aandeel houders. Volgens het college zijn er geen nieuwe feiten, die een spoedvergadering nodig maken. Van Heumen bestrijdt dat. „Er is slechts op een beperkt deel van onze vragen toereikend ingegaan. Er is meer dan voldoende reden vooreen spoedeisend raadsdebat In een commissievergadering wordt informatie vergaard, die is te gebruiken voor het doen van raadsuitspraken. En uitspraken over gewenst beleid zijn primair een zaak voor de plenaire raads vergadering." Rotterdam De gemeenteraads fractie van het CDA wil niet dat het nieuwe Sparta-stadion de naam van sponsor ENECO krijgt. Fractievoorzitter L. Bolsius heeft dat gisteren gezegd tijdens de vergadering van de commisse verkeer, vervoer, sport en recrea tie. Bolsius, die zich realiseert dat de gemeenteraad geen zeggen schap heeft over de naamgeving van het nieuwe Kasteel: „Bij de Kuip is dat ook niet gebeurd, dus bij het Sparta-stadion moetje dat ook niet doen. Aan het Kasteel is een historie verbonden, de men sen kennen het stadion al zo lang onder die naam. En stel dat ENE CO zijn naam verandert. Moet het stadion dan ook weer een andere naam krijgen? Wij zeggen: joh, niet doen." Oud-voorzitter P. van der Burg van Sparta, die momenteel is be last met de coördinatie van de nieuwbouw van het stadion, zegt dat Sparta wel degelijk historisch besef heeft. „De vorm van het kas teel komt terug in het nieuwe sta dion," meent Van der Burg. Hij wijst erop dat het kasteeigedeelte aan de Spartastraat blijft bestaan. Hij vervolgt: „Op het hoofdge bouw komt ENECO te staan. Die afspraak hebben we met de spon sor gemaakt en daar zijn wij blij mee. Een voetbalclub is een com merciële instelling. Die kan al leen blijven bestaan als er een in komstenstroom is.' Over de mogelijkheid dat de sponsor zijn naam verandert zegt Van der Burg: „Waarom zouden ze dat doen? En mocht het gebeu ren, dan zullen ze die naam ook zo goed mogelijk willen promoten. Maar dat is de verantwoordelijk heid van ENECO." Rotterdam —Een 82-jarige man uit Zwijndrecht is gistermiddag met zijn brommer door de politie van de autosnelweg A16 gehaald. De bejaarde verklaarde dat de snel weg voor hem de veiligste en kort ste route naar zijn kapper in Rot terdam was. De man bleek hard leers: 's ochtends had de politie hem al van de Al5 geplukt, toen hy daar tuffend op zijn brommer werd gesignaleerd. Nadat de man de politie plechtig had beloofd dat hij het nooit meer zal doen, kreeg hij zijn tweewieler terug. RotterdamVoor de deur van zijn woning aan de Zevenkampse Ring is gistermiddag een 46-jari- ge Rotterdammer neergeschoten. De dader ontkwam in een witte bestelbus, die later brandend aan het Schildmeer werd aangetrof fen. De politie vond daar ook het vuuiwapen. Het slachtoffer werd in zorgwek kende toestand door familie by het ziekenhuis afgeleverd. Rotterdam Op de kruising van de Melanchtonweg en de Wilgen- plaslaan in Schiebroek is gister morgen een personenauto tegen een tram gebotst. De bestuurder, een 38-jarige Rotterdammer, raakte bekneld en moest door de brandweer uit zijn wagen worden gehaald. Rotterdam Een 42-jarige Rotter dammer is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie omdat hij ervan wordt verdacht ontucht te hebben gepleegd met een min derjarig meisje. De handelihgèn zouden hebben plaats gehad tij dens een sessie van een Suri naams ritueel De 'hondenkop'zou eigenlijk weg moeten. Maaromzo'n gevaarte weg te krijgen, is Veel geld nodig. Foto Jaap Rozemafltotterdams Dagblad Rotterdam De hondenkop op het Noor dereiland heeft zijn beste tijd gehad. Het ziet er niet naar uit dat er enige beweging in het gevaarte komt. Opknappen is zinloos, omdat de kop, het uiteinde van een trein, te erg is toegetakeld door vandalen en de kans groot is dat hij na een opknapbeurt direct weer onder handen wordt genomen. Het treingedeelte heeft al een lange bewo gen geschiedenis achter zich. Na jarenlang als uithangbord van het informatiecentrum bij de Rotterdamse bibliotheek gediend te hebben, werd het begin 1996 verplaatst naar het Noordereiland. A Canter Cremer, bestuurslid van de Be wonersvereniging Noordereiland en 'initia tiefnemer' van de plaatsing, geeft de belab berde staat van de inmiddels beroemde hondenkop toe. „De hondenkop zou eigen lijk weg moeten. Maar om zo'n gevaarte weg te krijgen, is geld nodig en het heeft al zo veel gekost om hem hier te krijgen." De Nederlandse Spoorwegen ziet er geen heil in om een nieuwe beschikbaar te stel len. Woordvoerder M. Jonker; „Het is veel te vandalismegevoelig. Verder moeten we het transport en alle andere kosten zelf be talen. Plus dat we geen hondenkoppen op voorraad hebben." RotterdamHij kan zich nog her inneren dat een taxi zo slecht was dat de klant er met deur en al uit viel, Maar dat is, ter geruststel ling, alweer vele jaren geleden. Zo gevaarlijk zijn taxi's niet meer, verzekert politieman Henk van den Akker, coördinator taxizaken bij het Rotterdamse korps. Toch, bij een controle vorige week werden 67 chauffeurs gecontro leerd en leverde dat 51 processen- verbaal op. Niet weinig. De chauf feurs werden onder meer bekeurd omdat de taxi's niet afdoende ge keurd waren en elf van hen geen verklaring van goed gedrag kon overleggen. Hoe fout zijn die taxichauffeurs „Dit betrof specifiek het schooi en ziekenvervoer. Dat wordt voor een flink deel gedaan door bedrij ven van buiten ons gebied. Die komen alleen voor dit werk in de stad. Daar, in hun thuisplaats, is de controle ietsje minder, voor zichtig uitgedrukt. Ook al gelden er dezelfde regels. Maar inder daad, de mate van controle is daar zodanig dat ze hier tegen de lamp lopen." Hfas er een aanleiding te controle ren? „Nou, het is betaald vervoer dat recht heeft op controles. Dat geldt ook voor de Rotterdamse taxi's. Nee, er waren geen signalen die een speciale aanpak vereisten. We zijn al jaren projectmatig bezig met deze aanpak. Maar die blijft dan ook nodig. Je ziet iedere keer dat er met de be zettingvan de taxi's andere chauf feurs komen." Wordt er gebeunhaasd? „Dat komen we ook tegen, ja. Dus we controleren ook samen met de sociale dienst van Rotterdam. We hebben daar zulke goede contac ten mee dat we ook buiten kan tooruren informatie kunnen krij gen. We gaan de contacten met de om liggende sociale diensten verbete ren om ook de chauffeurs van bui ten de stad gerichter te kunnen controleren. Helaas is het een be roepsgroep die redelijk anoniem kan opereren. Zeker, kenteken en soms taxtnummer zyn bekend maar dan weet je nog niet wie er achter het stuur zit. Dat is de zwakke schakel in het geheel." Is een verklaring van goed gedrag overal een vereiste? „Ja, die moet bij de gemeente worden aangevraagd. Dan wor den de antecedenten nagetrok ken. Dat duurt een week of twee, drie. Bij de laatste controle be schikten er elf chauffeurs niet over zo'n verklaring. We weten niet waarom dat 20 was. Het is ook niet onze taak uit te zoeken of bij voorbeeld de verklaring verlopen is. Wij constateren de overtreding en bekeuren." Hoe is de kwaliteit van de Rotter damse taxi's „Daar hoeven we echt niet over te klagen. Als politie proberen we dat met nogeens twee man al sinds jaar en dag in goede banen te leiden. Ja, we werken bij het re giokorps Rotterdam-Rijnmond, maar feitelijk zijn we alleen in Rotterdam echt actief. Soms ver lenen we assistentie aan omlig gende plaatsen." Dus in bijvoorbeeld Maassluis doet U niets? „Daar is het helaas wat minder. Het komt voor dat mensen ei spe ciaal mee bezig zijn, maar die doen dan soms weer snel andere dingen en dan moet je de zaken opnieuw opstarten. Dat kan soms hard nodig zijn. Be gin vorig jaar bijvoorbeeld reden er illegaal taxibusjes naar en van discotheken op Goeree-Overflak- kee. Daar hebben we wat aan ge daan," Zijn er nog problemen te verwach ten? „Het is nu wat rustiger in actie- land. Maar over twee, drie jaar wordt er geen maximum meer ge steld aan het aantal vergunnin gen. Dat zien de chauffeurs als een hele grote bedreiging, zeker de eigen rijders en de mede-ex ploitanten. Die hebben voor tien duizenden guldens een vergun ning gekocht en zien hun inkom sten onder druk komen. Dat borrelt, ja. Deels heeft men gelyk, De oplossing? Je zou de verhuur van vergunningen kun nen legaliseren, of de vergunnin gen anders laten gebruiken dan de wet voorschrijft. Het is een in gewikkelde zaak." Heeft U meer middelen nodig voor de handhaving van de regels? „Nou, er zouden eigenlijk geen gedoogsituaties meer moeten zijn. Daar is nogal wat gehakke tak over. Er lopen procedures over de rechtspositie van taxi chauffeurs en intussen worden er zaken gedoogd. Ik heb goede hoop dat alles in het reine komt. Maar ja, die hoop heb ik ook alweer vyf jaar."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6