Actueel voetbalwedstrijd rust op straat n "De signalen van seksueel misbruik van de kinderen waren er gewoon niet' Kater na vrijage ^Vingerafdrukken leiden naar kinderpornografen Gratis groeten. Rotterdams Dagblad Commentaar Peuter verminkt door honden Djanko Rotterdams Dagblad Vrijdag 26 juni 1998 Terrassen waren alleen stampvol als, zoals op de Cool si ngel i ri Rotter dam, dè wedstrijd kon worden bekeken, fow N»cJsvanüej,Hpc^BJVRotle«lam& Dagblad Links: Het stadhuis plein bleef leeg. FotoNieis vanderHoeven/RotterdamsDag olad Rotterdam In spanning en met hoge verwachtingen heeft een groot deel van de Nederlandse be volking gisteren van alles gere geld en opzij gezet om de voetbal wedstrijd Nederland-Mexico te kunnen zien. Na afloop van de wedstrijd was van een uitgelaten stemming én feestgedruis in de Nederlandse straten echter wei nig te merken. Niet alleen het elf tal zelf, ook de Oranjefans toon den zich teleurgesteld over het verloop van de wedstrijd. De middagspits begon uitzonder lijk vroeg. Hoewel in veel bedrij ven op de werkvloer naar de wed strijd werd gekeken, hadden hon derdduizenden mensen eerder vrij genomen. „Je kunt duidelijk spreken van een vervroegde avondspits," zei een woordvoer der van het Korps Landelijke Po litiediensten om drie uur's mid dags. „Normaal staan er om deze tijd twee of drie files, nu zijn. het er tien. Wij denken dat ongeveer de helft van de Nederlandse wer kenden de wedstrijd thuis wilde volgen. De andere helft kijkt op het werk. We hebben zelf ook een televisie in de kantine gezet. De telefoon hebben we doorgescha keld." Ondanks het eerdere begin van de wedstrijd stonden rond de klok van Ï6.30 uur nog veertien files op de Nederlandse wegen. Deze be stuurders waren gedwongen Ne derland-Mexico via de autoradio te volgen, Aan een groep leerlingen van de Haagse Hogeschool is alle com motie geheel voorbij gegaan. De Hogere Europese Beroepen Om leiding, een onderdeel van de Haagse HBO-opleiding, had na melijk uitgerekend van 16.00 tot 19,00 uur een herexamen ge pland. Negentien studenten ston den op de lijst voor het tentamen Strategisch Management. „We hebben alles geprobeerd, maar het herexamen kon echt niet op een ander moment worden ge houden," aldus A Beute, de man die de planning van de examens op de Haagse Hogeschool doet. „We hebben een krap schema waarin tientallen examens en ten tamens moeten worden geperst." Zo'n 5500 mensen in de Groning se plaatsen Oude Pekela, Nieuwe Pekela en Muntendam hebben gistermiddag driekwart van de voetbalwedstrijd moeten missen. Door blikseminslag in een elektri citeitsstation in Winschoten kwa men zij zonder stroom te zitten. Pas kort voor het gelijkmakende doelpunt van de Mexicanen de den hun tv's en radio's het weer. De kabelexploitant heeft beloofd de gedupeerden als pleister op de wonde 'een leuk presentje' te zul len sturen. Een belangrijk deel van de rest van Nederland volgde in de na middag de wedstrijd wel. Tussen vier en zes uur waren veel Neder- Kabinetsin- formateurs Borst en Kok bekeken in de ministers- kamerde wedstrijd. Fo to Cees Zom/GPD landse straten uitgestorven. Ook in politiek Den Haag werden voor even vrijwel alle werkzaamheden stilgelegd. Gezamenlijk keken de informateurs naar de wedstrijd. In de Tweede Kamer heerste een Door Carel van der Velden Duisburg Vingerafdrukken op de rubberen rand van de vrieskist vormden de sleutel tot de toedracht en achtergronden van de gruwelijke moord op een 37-jarige Duitse vrouw in Schiedam. Dat vertelt R. Pape van dë Duisburgse politie in een toelichting op de spectaculaire ontknoping van de eind mei ge pleegde moord. De zaak leek eerder deze maand afgedaan toen de 32- jarige vriend van het slachtoffer het delict bekende. Een conflict in de relatiesfeer noemde hij als motief. In werkelijkheid bleek de vrouw verstrikt te zijn ge raakt in een web van kinderpornografen. Aanvankelijk arresteerde de Schiedamse politie naast de 32-jarige vriend ook de 29-jarige huisgenoot van het stel. Dat gebeurde nadat de mannen de poli tie hadden gebeld dat zij het lijk hadden gevonden in eéh diepvriezer die niet was aangesloten op het elek triciteitsnet. Na sporenonderzoek en enkele onder vragingen leek de Schiedamse politie de zaak snel rond te hebben. De vriend nam alle schuld op zich. De 29-jarige huisgenoot werd vrijgelaten. Naast de vingerafdrukken van de vriend trof de re cherche op de vrieskist echter ook de vingerafdruk ken van een onbekende aan. Deze gegevens werden opgestuurd naar de Duitse politie. „Daarmee konden wy wel wat," vertelt de woordvoerder van de politie in Duisburg. „De gegevens bleken te corresponderen met een bekende van ons, een 25-jarige Duisburger uit het criminele milieu. Wij hebben hem opgepakt, ondervraagd en zijn verder gaan rechercheren. Toen is het ware verhaal op tafel gekomen." De 25-jarige bekende als huurmoordenaar te hebben geholpen bij het 'opruimen' van de 37-jarige vrouw. Samen met de 32-jarige partner van het slachtoffer sloeg hij op gruwelijke wijze toe. De 25-jarige man verklapte dat hij was ingehuurd door een 78-jarige man uit Düsseldorf, als producent van kinderporno eveneens een oude bekende van de politie. Duidelijk werd dat de huisgenoten de drie kinderen seksueel misbruikten voor het maken van pornofilms. De vrouw verzette zich tegen de mishan deling van haar kinderen. Toen ze dreigde de politie in te schakelen, kwam het moordplan op. De kinderen krijgen op een geheim adres in Duits land psychiatrische behandeling. Door Marc Floor Schiedam Niemand in Schiedam - Oost heeft gemerkt dat het zo mis was in het Duitse gezin. Het was een vreemde combinatie, een vrouw en haar drie kin deren met twee mannen, dat wel. Maar het drietal volwassenen zonderde zich zo af dat geen wijkbewoner er achter kwam hoe de vork in de steel zat. Nie mand die wist dat de vrouw na een moei lijke scheiding haar vaderland was ont vlucht met haar nieuwe 32-jarige vriend en haar drie kinderen. In de Schiedamse Van Marumstraat vondhet vijftal onderdak, bij een29-jari- ge Duitse kennis. Dat huis bleek al snel te klein te zijn, zodat de huisbaas voor stelde een andere woning te betrekken in de Boerhaavelaan, zo'n vijfhonderd meter verderop. Aan het pand moest al leen nog het nodige worden verspijkerd. Geen probleem vonden de Duitse man nen: dat zouden ze zelf wel ter hand ne men. De drie kinderen werden ingeschreven bij een school in de wijk. Een alledaagse aangelegenheid, taxeerde directeur Ron Abel in eerste instantie. Maar er was toch iets. „Die vriend viel mij op," herin nert Abel zich. „Ik vond het een vreem de man, vooral door de wijze waarop hij steeds de gesprekken domineerde. Maar de kinderen waren niet bang van hem of zo." De twee jongste kinderen, een jongetje van 4 en een meisje van 11konden zon der al te grote problemen meteen mee doen in de schoolklassen. Vooral de kleuter had weinig moeite in te vallen, omdat zijn Duitse spraak gezien zijn leeftijd niet zo'n belemmering vormde. Ook het meisje maakte snel vriendin nen. Een kindje uit Duitsland, dat had- aen ze nog niet op de school, dus dat vonden de leerlingen wel interessant. Alleen de oudste van 13 vormde een pro bleem. Ze had een flinke leerachter- stand, maakte haar stiefvader in het in take-gesprek met de schooldirecteur duidebjk. Abel voelde dat er iets scheef zat bij het meisje. „Ze was opvallend stil," beschrijft hij nu. De stiefvader ver telde dat de oorzaak van de leerachter- stand te maken zou kunnen hebben met mishandelingen in het verleden. Die wa ren niet door hemzelf gepleegd, beweer de de man. De schooldirecteur besloot het meisje in contact te brengen met de leerplichtambtenaar. „Omdat ik zag dat er mogelijk iets niet in orde was met haar." Toch kregen de directeur en de buurt geen echte signalen dat er ernstige pro blemen in het Duitse gezin Werden de drie volwassenen door hun teruggetrok ken leefwijze al snel outsiders, de kinde ren waren gezien in de wijk. Ze waren heel beleefd, weet de uitbater van de snackbar om de hoek. „Ze kwamen hier bijna iedere dag om snoep te kopen. Net jes en beleefd waren ze en ze zagen er heel normaal uit. Niet onverzorgd of zo." Het enige abnormale aan de kinderen vond de snackbarmedewerker dat ze van zonsopgang tot zonsondergang bui ten waren. Gooide hij 's ochtends zijn zaak open, dan waren de kinderen al aan het spelen voor zijn deur. En waren alle koters in de buurt al op bed, dan was het drietal nog steeds op straat. „Ik dacht eerst dat ze vakantie hadden. Soms za ten ze de hele dag bij mij in de zaak. Dan deed ik wel eens de Duitse tv-zender voor ze aan." Ook bij veel buurtbewoners konden de kinderen regelmatig terecht. Een paar bordjes extra aan de eettafel was voor veel moeders geen probleem. Maar met de ouders kwam memand in contact. De kinderen waren daar zelf bijzonder wei nig mededeelzaam over. Dat er sprake was van een vreemde en harde opvoe ding was de meesten wel duidelijk. Zo moest het oudste meisje regelmatig in haar eentje het huis schrobben. Van het deze week op tafel gekomen misbruik van de kinderen heeft nie mand echter wat geweten. „Die signalen waren er gewoon niet," zegt schooldirec teur Abel, „Wij zijn op onze school heel alert op dat soort dingen. We hebben er ook cursussen voor gevolgd. Deze kin deren leken hooguit wat ontheemd. Niet zo gek natuurlijk, als je net naar een an der land bent verhuisd." Volgens Abel is de periode waarin de kinderen op zijn school hebben gezeten ook te kort om een leerling echt te Ieren kennen. „Een kind gaat zich pas na een half jaar profileren," is zijn ervaring. „Ze zijn hier maar drie weken geweest Als je kinderen zeven jaar op je school hebt gehad kun je zeggen: waarom heb ik niks gezien?" Jacob Boven, coördinator van het On derwijs Voorrang Gebied, sluit zich daar bij aan. Bij zijn organisatie volgde het oudste meisje een Nederlandse taalcur sus. „Ze heeft bij ons misschien vijftien dagen les gehad. Dat is zo'n korte perio de, dat ik niets over het meisje kan zeg gen." Schiedam Oost is een volksbuurt waar de bewoners een sterke sociale controle koesteren. Toch kon niemand er achter komen welke gruwelijke taferelen zich afspeelden in het Duitse gezin. Het lijk van de moeder werd in de nacht van 31 mei op 1 juni gevonden in de nieuwe wo ning aan de Boerhaavelaan. Vermoord door haarvriend, omdat ze met mee wil de werken aan de seksuele exploitatie van haar kinderen. Abel b eschnj ft het gevoel dat nu bij hem en in de wijk heerst. „Het enge aan de si tuatie is dat je probeert zo goed mogelijk op te letten, maar je daarin toch beper kingen blijkt te hebben. Je probeert sig nalen te herkennen, maar je moet tege lijkertijd voorkomen dat je te ver door slaat. Iemand moet natuurlijk wel ge woon een kind een aai over de bol kun nen geven." licht opgewonden sfeer. Op de laatste werkdag van de Tweede Kamer voor het zomerreces - ge woonlijk van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat volgepropt met ver gaderingen en stemmingen - was nu maar één besloten overleg gepland: over het onderzoek te gen Bouterse. Dat was in record tempo afgelopen. De leden gingen liever voetbal kijken, gaf één van hen besmuikt toe, en dat deden ze fractiegewijs. Helemaal ongestoord bleef dit 'parlementaire' kijken niet. Om vijf over half vijf klonk door het Kamergebouw de stemmingsbel, ten teken dat iedereen zich naar de grote vergaderzaal diende te begeven om nog over een aantal moties en wetsontwerpen te stem men, Onwillig repten de Kamerle den zich uit alle hoeken en gaten naar de vergaderzaal. Toen voor zitter Jeltje van Nieuwenhoven meldde nog een laatste bericht te hebben, riepen enkele leden en thousiast: 3-0! Maar nee, het was de CDA'er Biesheuvel die een stemverklaring wilde afleggen. Na het teleurstellende gelijkspel tegen Mexico bleef een uitgelaten stemming in de straten van Ne derland achterwege; luid toete rende auto's werden in de grote steden nauwelijks gesignaleerd. Na een voorzichtige vrijage van amper vier maanden is het huwelijk tussen de Rotterdamse havenbedrijven Van Ommeren en Pakhoed van de baan. De megafusie had moeten leiden tot een krachtig internationaal concern met 9000 werknemers dat wereldwijd 30 procent van de tankopslagmarkt zou beheren - in Europa en Afrika zelfs 65 procent. De fusie is afgebla zen door Pakhoed, omdat de Europese Commissie eiste dat meer opslagcapaciteit in de Rotterdamse zou worden afgestoten, want er zou anders geen enkele concurentie meer overblijven. Pakhoed vindt dat de pijn van de fusie te eenzijdig werd verdeeld, want door aanvullende eisen van Brussel moest niet de Botlek-ter minal (1 miljoen kubieke meter, 290 werknemers) van Van Omme ren in de verkoop, maar de tegenoverliggende grotere terminal van Paktank (1,5 miljoen kubieke meter. 190 werknemers). De eisen van Brussel kunnen niemand hebben verrast, want vanaf het begin lieten beide concerns weten grondig te beseffen dat er be drijfsonderdelen zouden moeten worden afgestoten. Men zou eerst eens goed gaan luisteren wat de wensen van Brussel waren. Niet doorgaan van de fusie komt niet door de strikte Europese concur rentieregels, maar heeft uiteindelijk vooral te maken met puur menselijke zaken als emoties en gekrenkte trots: het gaat het er niet om hoe de pijn wordt verdeeld, maar hoe krachtig een nieuw bedrijf kan zijn. Het heeft kennelijk ontbroken aan een gemeen schappelijke visie op de toekomst. De onzekere ontwikkelingen door de economische crisis in Zuid- Oost-Azié kunnen op de achtergrond de blik op de toekomst wat hebben versluierd. Een bedrijf als Van Ommeren is in dat deel van de wereld wat sterker, maar dus ook kwetsbaarder. Maar juist in de Chinese havenstad Zhuhai houden Pakhoed en Van Ommeren een gemeenschappelijk belang in de gigantische terminal die ze daar samen ontwikkelen en beheren. Aan die situatie verandert niets. Door het afketsen van de fusie worden grote kansen gemist, omdat de bedrijven elkaar wereldwijd op een natuurlijke wijze aanvullen. Financieel zouden ze samen ook sterker staan voor het ontwikkelen van nieuwe activiteiten en het verbreden van de basis door nieuwe overnames in het buitenland. Er blijft dan ook een redelijke kans dat na het herstel van de kater, waar beide partijen nu ongetwijfeld mee zitten, het realiteitsbesef overwint: de fusie is immers niet ver boden door Brussel, maar vastgelopen op fouten in de regie. Nijmegen Twee agressieve hon den hebben gisteren in Nijmegen een 3-jarig jongetje gegrepen. Het kind ligt zwaargewond in het zie kenhuis en moet plastische chi rurgie ondergaan. Eerder kreeg de politie al vijfmaal klachten over het agressieve gedrag van de herder en de boxer. De honden liepen vaak los op straat. De mi- lieupolitie vaardigde onlangs een aanlyn- en muilkorfgebod uit, maar dat was nog niet van kracht. De 31-jarige vader van het kind wilde met zijn zoontje op bezoek bij de hondeneigenaar. Toen die de deur opende grepen de honden het kind en sleurden het de straat op. De vader probeerde zijn kind te redden, maar telkens als hij een hond de baas was begon de ander opnieuw te bijten. Het kind liep over het hele lichaam en in het ge zicht bijtwonden op. De vader raakte gewond aan zijn benen. De politie heeft de honden gevangen en naar het asiel gebracht, De ei genaar heeft afstand gedaan. H.ERMEE UTe^ MAAR De TNT Post Groep.de holding waaronder TNT en PTT Pest zijn ondergebracht, krijgt maandag 29 juni een eigen beursnotering. En dat viert PTT Post met heel Nederland. In de postcatalogus die iedereen in januari thuis heeft ontvangen, vindt u op pagina 1 een zegel van o cent. Deze zegel i;> alleen op 29 juni So cent waard. Iedereen mag die dag aus met die zegel een kaartje ot brief naar wie dan ook in Nederland sturen. Gratis. Van ons voor u. Wij zorgen ervoor. BS58BI

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1