4 'Tbs niet afschaffen, wel strenger optreden' Na 600 jaar herleeft middeleeuwse zeilvaart op het IJsselmeer Hïü Familie bezorgd over verdwenen zakenman in Saudi-Arabië ;1 Zorg om zwervende verslaafde Aanpak vroege schoolverlaten Vergoeding voor klappen politie Brand verwoest keukenzaak Zeelandbrug afgesloten Asielzoekers in studentenhuis Foute studie gezondheid Hoogleraar Kortmann pleit voor verandering wetgeving 'Langdurige bestrijding processierups blijft nodig' Bemhard: „Ik ben realist en idealist genoeg" Rotterdams Dagblad Ié as? W-I Pr Ih l Vrijdag 26 juni 1998 AmsterdamStichting De Regen boog in Amsterdam maakt zich zorgen om de opvang van vaak langdurig verslaafden die rond zwerven, Volgens de stichting neemt de druk op opvangcentra toe en is uitbreiding van voorzie ningen noodzaak. De Regenboog heeft twee aanloopcentra in het centrum van Amsterdam waar verslaafden kunnen douchen, kleding ruilen en een maaltijd krijgen. Het gemiddeld aantal da gelijkse bezoekers is gestegen van 80 in 1996 tot 116 vorig jaar. Den HaagDe Tweede Kamer wil dat het volgende kabinet snel komt met een alomvattend plan om het voortijdig schoolverlaten aan te pakken. Alle leden van de onderwijscommissie hebben de missionair minister Ritzen giste ren per brief dringend verzocht deze wens over te brengen aan zijn opvolger. De nieuwe onder wijsminister moet ook andere de partementen betrekken by de be strijding van dit maatschappelij ke probleem, vinden de Kamerle den. Amsterdam Twee demonstran ten die tijdens de ondertekening van het Verdrag van Amsterdam in oktober klappen kregen van politieagenten in burger, krijgen van de gemeente Amsterdam schadevergoeding uitgekeerd. Tijdens de ondertekening demon streerden tweehonderd actievoer ders op de Dam, waarna een van hen bewusteloos werd geslagen door een zogenoemde stille. De tweede klager kreeg een klap in haar gezicht. De hoogte van de vergoeding is nog niet vastge steld. De Commissie voor de Poli tiemachten achtte het bezwaar van het tweetal over het politieop treden gegrond. Sittard Een felle brand heeft gisteravond het keukenbedrijf Hom in Sittard in de as gelegd. Van het bedrijf op het industrie terrein Bergerweg staan alleen de buitenmuren nog overeind. De schade loopt volgens de politie in de miljoenen guldens. De oorzaak is onbekend. Goes De Zeelandbrug is in de nachten van 6 op 7, en van 7 op 8 juli van middernacht tot vijf uur 's ochtends gestremd voor alle ge motoriseerd verkeer. Gedurende die uren wordt aan de laagwerker van de Zeelandbrug gewerkt. De ze is nodig voor onderhoud en conservering van de buiten- en onderzijde van de brug. Ook wor den de rij-ijzers, de overgangen tussen de brugdelen, vernieuwd. Het verkeer wordt via informatie borden omgeleid via de storm vloedkering. Ambulances kun nen in noodsituaties wel de brug gebruiken. Kampen Burgemeester Klee- - mans van Kampen wil de Tweede Kamer inschakelen om te voorko- men dat zestig asielzoekers wor den ondergebracht in een studen tenhuis in zijn gemeente. Het pand is eigendom van woning bouwvereniging Kampen. Deze organisatie wil het pand afstoten aan een particulier. Die wil het op zijn beurt verhuren voor opvang van vluchtelingen. Omdat de ge meente de verhuur niet kan te genhouden, wendt hij zich tot de politiek in Den Haag. Nijmegen Het onderzoek naar de verspreiding van kankerver wekkende stoffen in Nijmegen- West dat de provincie Gelderland en de gemeente in 1997 hebben la ten doen, deugt niet. De conclusie dat de luchtkwaliteitsnorm in het gebied niet overschreden wordt, is onbetrouwbaar. Dat stellen twee ondeizoekeis van de Weten schapswinkel van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Zij her haalden het gezondheidsonder zoek op verzoek van de bewoners, die niet tevreden waren over de eerste uitslag. Door Judith Flier Den Haag Afschaffen van de Terbeschikkingstelling (Tbs) zou eeuwig zonde zijn. Maar zoals het nu gaat met de dwang verpleging voor psychisch gestoorde criminelen, kan het echt niet langer. Hoe moet het verder met het paradepaardje van Justitie? Hoogleraar en psychiater Frank Kortmann vindt een strengere wetgeving voor de tbs een goed alternatief. Op z'n vroegst volgende maand sie van afschaffen is te voorbarig komt een ambtelijke werkgroep met een rapportage en advies voor het (nieuwe) kabinet over de toekomst van de tbs. Met verba zing reageerden de leden van de groep dan ook op het uitgelekte bericht als zou al zijn besloten lot opheffing van de maatregel. Wel is inmiddels bekend dat de infor mateurs kijken naar bezuini- gingsmogelijkheden op dit ter rein. Kortmann is lid van de werk groep. Daarnaast maakt hij deel uit van de Centrale Raad voor de Strafrechtstoepassing, die de uit voering van de tbs controleert en daarover advies uitbrengt aan de minister van Justitie. „Ik kan niet ontkennen dat de tbs-instellingen al jarenlang met ernstige proble men kampen." Het aantal tbs-gestelden dat na een gevangenisstraf een dwang verpleging voor onbepaalde tijd moet ondergaan, stijgt enorm. Sinds 1985 is sprake van een ver dubbeling, het aantal ligt nu op bijna 1100. Binnen tbs-klinieken zijn 800 plaatsen beschikbaar. Dat betekent dat een aanzienlijk aan tal op de wachtlijst staat. Eind vo rig jaar werd een wet van kracht waarin staat dat de overheid een schadevergoeding moet betalen aan tbs-gestelden die langer dan een halfjaar moeten wachten. De gemiddelde wachttijd is nu een jaar. Kortmann: „Maar de condu- en hoogstwaarschijnlijk niet eens aan de orde. Waar wij naar kijken zijn mogelijkheden om de tbs- maatregel efficiënter te laten ver lopen." De belangrijkste oorzaken van het capaciteitsprobleem zijn de lange duur van de behandeling, gemiddeld zeven jaar, en het lage aantal 'genezen' tbs-ers dat terug keert in de maatschappij. „In het kort komt het hierop neer: tbs-ge* stelden zitten te lang op te dure plaatsen en daar moet verande ring in komen," aldus een woord voerder van Justitie. Kortmann: Alleen maar bijbouwen en uit breiden, zoals tot nu toe is gedaan, is geen oplossing voor de lange termijn. De duur van de tbs moet worden verkort, maar dat doe je niét één-twee-drie." Als mogelijke oplossing draagt de hoogleraar een verandering in de wetgeving aan, speciaal voor de categorie psychisch gestoorde cri minelen. „In de jaren zeventig werd in de wet het zelfbeschik kingsrecht van de patiënt ver sterkt. Dat houdt in dat mensen behandeling kunnen weigeren. De autoriteit van de psychiater daalde en veel vormen van dwang werden taboe. Die omwenteling is voor een heleboel mensen gunstig geweest. Maar de categorie tbs- gestelden zou bij een strakke structuur en dwang juist wel ge baat kunnen zijn." Kortmann: „Aleen maar bijbouwen en uitbreiden is geen oplossing voor de lange termijn." FotoGerLMffen/GPO Met het kunnen afdwingen van behandeling en strenge regels en sancties zouden reguliere psychi atrische ziekenhuizen volgens Kortmann in staat zijn na ontslag uit een tbs-kliniek de patiënt ver der te behandelen en begeleiden. Een tbs-instelling is dan geen ver gaarbak meer voor hopeloze ge vallen waar de maatschappij niets mee kan. Kortmann was zeven jaar lang tot 1993 directeur van een gerefor meerde psychiatrische kliniek in Wolfheze, waar in de jaren vijftig en zestig zeer strenge regels gol den. Weigerde iemand mee te doen aan het programma, dan ging hij voor straf'in de separeer', ofwel werd hij alleen gezet. „De algemene psychiatrische zieken huizen zeggen dat ze moeilijk kunnen omgaan met zwaar ge stoorde delinquenten, en dat is ook logisch binnen de huidige wetgeving. Met een zeer agressie ve patiënt is het moeilijk een goed gesprek te voeren. Het zou mak kelijker kunnen zijn als je stren ger kon optreden. In Wolfheze konden ze dertig jaar geleden al beter met deze categorie uit de voeten." Een tweede mogelijke oplossing om de doorstroom van psychisch gestoorde criminelen te bevorde ren ziet Kortmann in de vraag of binnen de tbs-instellingen wel op timaal van medische midcielen gebruik wordt gemaakt „D^bio- logische kant van de psychiatrie raakt meer in zwang. Niet alles is met alleen praten op te lösséh. Binnen de tbs-instellingen wordt heel verschillend gedacht en om gegaan met bijvoorbeeld rem mende middelen op seksuele aan drang. Ais die middelen helpen, zouden patiënten misschien snel ler uit de tbs kunnen, Daar moet een gericht beleid voor komen." Of zijn visie een klankbord vindt in de werkgroep die voor de rest uit louter ambtenaren bestaat, kan Kortmann niet zeggen. Hoe het in de toekomst verder zal gaan met de tbs-maatregel is ook voor de leden van de groep een vraag teken. „Het doel moet in ieder ge val zijn om tbs-gestelden zo snel mogelijk terug te krijgen in de maatschappij. De instelling is in principe geen verblijfskliniek, maar een behandeikliniek." Na zes eeuwen zal er weer een kogge varen op het IJsselmeer. Foto Jacob MeitsservANP KampenMet heel bijzondere ge voelens zullen twaalf mannen morgen op het IJsselmeer het zeil hijsen op hun schip. Zij zijn zich er zeer van bewust dat ze na 600 jaar de middeleeuwse zeilvaart op de voormalige Zuiderzee laten herleven. Vrijdag zal namelijk voor het eerst na zes eeuwen een kogge zeilen op de historische wa teren van weleer. Eén van de twaalf zeilers is Gerald de Weerdt (50), conservator van het museum het Behouden Huys op Terschelling. Hij is één van de initiatiefnemers achter de stich ting De Kamper Kogge, de organi satie die het schip uiterst nauw keurig heeft laten nabouwen aan de hand van een wrak uit de 13e eeuw. Voor de bouw en uiteinde lijk de eerste zeiltocht met het schip legde De Weerdt acht jaar geleden de kiem toen hy nog ver bonden was aan het toenmalige museum van scheepsarcheologie in Kelclliaven. „De kogge," zo legt De Weerdt uit, „was voor de middeleeuwse mens, wat de computer is voor de hedendaagse. Het was een van be langrijkste technische innovaties die de samenleving van toen net zo drastisch heeft veranderd, als de computer de onze. De kogge is één van de bewijzen dat er in de Middeleeuwen grensverleggende zaken hebben plaatsgehad, dat de Middeleeuwen allesbehalve een duistere tijd was, zoals wij meest al zeggen, maar een bruisende tijd met scherpdenkende men sen." De kogge was revolutionair, om dat het schip voor het eerst in de geschiedenis uitgebreide interna tionale handel mogelijk maakte. „Met de schepen tot aan de tijd van de kogge kon men hooguit wat rondscharrelen vlak onder de kust. Ze konden maar weinig vracht meenemen. De handel was vooral aangewezen c;j vervoer over land. Met kar en paard over slechte wegen, belaagd door struikrovers, met dagen lang op onthoud bij de tollen in de steden onderweg. De koggeachtige sche pen brachten daarin verandering. Die konden wel vijftig tot tachtig ton vracht meenemen en ze voe ren op zee." De kogge is met steun van onder andere de Europese Unie en de gemeente Kampen als replica her bouwd van een nabij Nykerk ge vonden wrak Dat schip, ongeveer 22 meter lang en 6,5 meter breed, was nog voor 85 procent herken baar, zodat de scheepsarcheolo- gen in Ketelhaven voor het eerst een zeer natuurgetrouwe naboot sing van het schip op papier kon den zetten. „De middeleeuwers bouwden hun schepen namelijk op het oog. De vroegste bouwbesehrijvingen van schepen dateren van 1671. De pri mitieve schilderkunst biedt ook nauwelijks aanknopingspunten omdat de afbeeldingen vaak sym bolisch waren. Mensen werden vaak veel te groot in verhouding tot het schip afgebeeld, omdat die mensen in de voorstelling het be langrijkstewaren." Bewust kozen De Weerdt en zijn mede-initiatiefnemers voor Kam pen als bouw- en ligplaats voor de kogge. De Hanzestad aan de mon ding van de IJssel in de vroegere Zuiderzee was in dc Middeleeu wen veruit de belangrijkste ha ven- en handelsstad van Europa. „Kampen kun je de Europoort van de Middeleeuwen noemen," trekt De Weerdt een vergelijking met het huidige Rotterdamse ha vengebied. „Kampen was het cen trum van de toenmalige handels vaart met koggen tusser. de Balti- sche staten, Noordoost-Duitsland en Denemarken enerzijds en Mid den-Europa aan de andere kant." De bouw van historische schepen biedt niet zo veel geheimen meer, het zeilen ermee is echter nog een volledig duistere aangelegenheid, De ene, ongeveer twintig meter hoge mast van de Kamper kogge voert een razeil van maximaal 110 vierkante meter. Dat zeil kan bij zwaar weer gereefd (verkleind) worden tot ongeveer de helft van die oppervlakte. „We zyn heel benieuwd hoe het schip zal zeilen, hoe goedje ermee kunt opwerken tegen de wind. Hoe de zeilvaart werkelijk in die tijd plaatshad, is een gat in de kennis over de geschiedenis van de grootschalige commerciële handelsvaart. Door met de kogge tc gaan zeilen, zullen we daar meer van gaan begrijpen." De eerste proeftocht op het IJssel meer is nog maar het begin; de Noordzee met ruw water en flinke wind lokken als ultieme uitda ging. Door Jelie Boonstra Merknesse/Ryaad - „Mijn broer Wim is een hele rustige jongen. Iemand die geen vlieg kwaad doet Al met al woont hy nu zes jaar in Saudi-Arabië. Kortom; hij kent dezeden en gebruiken. Het is iemand waar je eigenlijk niets op aan te merken kunt hebben." Juist daarom is het voor familie, vrienden en verdere achterban in Nederland absoluut een raad sel waarom Wim den Hartog(35) vorige week zonder uitleg door de Saudische politie in Riyad is opgepakt Z'n vrouw kreeg te horen dat hy binnen een uur wel weer thuis zou zyn. Maar inmid dels is anderhalve week verstre ken en nog is de zakenman uit Marknesse (in de Noordoostpol der) niet teruggekeerd. Sterker nog: niemand weet precies waar hij is gebleven. De autoriteiten weigeren elke vraag te beantwoorden. Zelfs ge zanten van de Nederlandse am bassade zijn tot nu toe conse quent afgescheept Het is zelfs gissen op welke beschuldiging Den Hartog eigenlijk door de po litie is ingerekend. De echtgeno te van Den Hartog wordt geen contact met haar man toege staan. Zy wacht met haar drie jonge kinderen, van wie dejong- ste in Riyad is geboren, gespan nen af wat er verder gaat gebeu- ren. „We maken ons grote zorgen," zegt broer Dirk, die gisteren op zijn fruitteelbedrijf in Marknes se het comité Tree Wim' in het lieven riep. Niet eens zozeer ran geld bij elkaar te brengen voor juridische bijstand. „Het gaat ons er meer om dat de druk wordt opgevoerd. Dat er reacties komen, dat mensen zich gaan roeren. Misschien kan dat Wim helpen." Den Hartog zou met z'n familie volgende week net naar Marknesse komen, „Dat is zo de gewoonte. Elke zomer komen ze een maand of twee over naar Ne derland." Activiteiten Wim den Hartog besloot een jaar of acht geleden zijn heil in Sau di-Arabië te zoeken. Eerst om komkommers en tomaten aan de man te brengen, die daar in kassen worden gekweekt, eeft logisch verlengstuk van z'n acti viteiten als agrarisch onderne mer in de polder. Tussendoor woonde hy kortstondig nog even in Nederland, maar sinds twee jaar is Riyad weer een per manente residentie geworden. Sinds kort werkt hij bij een fir ma die CD's met klassieke mu ziek importeert - een hele ande re stiel De familie Den Hartog heeft in middels ook hulp gekregen van de stichting Open Doors in Er- melo, die christenen of kerken bijstaat in landen waar de gods dienstvrijheid in het gedrang is. Volgens de stichting stond Den Hartog in Riyad bekend als 'en thousiast christen'. Of dat aspect aan zijn arrestatie heeft bijge dragen, durft wqprjlvoerder Ruud van EyTen -van Open Doors niet te zeggen; "„Dat zou gissen zijn, ook wij kennen de precieze reden van de aanhou ding niet. Maar we weten wel dat christenen in Saudi-Arabië in grote problemen kunnen ko men. Zelfs Nederlandstalige by- bels in reisbagage worden door de Arabieren al in beslag geno men." Christen Dirk den Hartog denkt evenwel dat zijn broer precies weet wat hij zich wel en niet kan permit teren in Saudi-Arabië met z'n strenge islamitische wetten. „Myn broer is een gelovig chris ten, net als ik. Het enige verschil is dat hij er misschien wat meer over praat." Maar het thuisfront in Marknesse kan zich niet voor stellen dat hij luidruchtig propa ganda voor het christendom zou hebben bedreven of zelfs lectuur heeft verspreid. Wim leidde in de Saudische hoofdstad tot nu toe een onopvallend bestaan en er is geen reden aan te nemen dat hy die levenswijze nu op eens zou hebben veranderd. In middels neemtde politieke druk toe om de gearresteerde Neder lander actiever een helpende hand toe te steken. De eerste Ka mervragen over de zaak zijn in middels gesteld. Fruitteler Den Hartog: „En dins dag zyn we zelf naar Den Haag gereisd om persoonlijk met mi nister Hans van Mierlo te spre ken. Een goedgesprek.Hij heeft beloofd dat Buitenlandse Zaken zijn uiterste best zal doen. Dat geloof ik ook. Inmiddels zyn we elke dag keurig door het minis terie op de hoogte gehouden. Op korte termijn zal er niet veel schot in zitten, want op vrijdag en zaterdag ligt het leven in Riyad nagenoeg stil: te vergelij ken met het weekeinde hier." Breda Gemeenten waar de ei- kenprocessierups is gesignaleerd moeten nog minstens een maand doorgaan met de bestrijding. Doen ze dat niet, dan is de kans groot dat de plaag volgend jaar weer net zo groot is als in 1996. Dat stelt drs. H, Jans van het Pro vinciaal Bureau Medische Milieu kunde in Breda. Hij coördineert de bestrydingscampagne. Twee jaar geleden hebben ruim 164.000 mensen in Zuid-Neder land op een of andere manier last gehad van de rups. Vorig jaar wa ren dat er nog maar 54.000. Het aantal rupsen was ten opzichte van 1996 met vijftig tot tachtig procent gedaald. Het vermoeden bestond dat de plaag daarmee over zijn hoogtepunt was. Dit jaar blijken er echter veel meer rup sen te zijn dan was verwacht. Elke rups is goed voor vele dui zenden brandhaartjes. Die veroor zaken heftige irritaties aan huid, ogen en luchtwegen. In sommige gevallen kunnen ze zelfs blijvend letse! veroorzaken. De wind kan de haartjes over grote afstanden verspreiden. Ook blijven er grote aantallen achter in de nesten. De brandharen blijven vijf tot zes jaar actief. De grootste concentraties komen momenteel voor in de omgeving van Zundert, Oisterwijk, Some ren en Laarbeek. Op sommige plaatsen zijn de bomen waarin de beestjes nestelen helemaal kaal gevreten. De rupsen worden be streden door ze weg te branden en vervolgens op te zuigen in een wa terton. De inhoud daarvan wordt vervolgens gestort in speciaal daarvoor gegraven kuilen. De vermindering van het aantal rupsen vorig jaar is volgens de Piantenziektenkundige Dienst in Wageningen te danken aan een combinatie van massale bestrij ding, een toename van de natuur lijke vijanden van de rups en de weersomstandigheden in de zo mer van 1996. De zomer van vorig jaar was juist uitstekend voor de vlinders, die alle kans hebben ge had hun eitjes te leggen. Toen die dit voorjaar uitkwamen, waren de omstandigheden andermaal goed. Er was volop voedsel, waar door vrijwel alle beestjes in leven zijn gebleven. Amsterdam Prins Bernhard, die maandag 87 wordt, heeft gisteren in Amsterdam de jaarlijkse Zilve ren Anjers uitgereikt aan vyf mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de cultuur en de natuur. „Ik ben oud genoeg om te denken: hoeveel Anjers kan ik nog uitrei ken? Maar ik ben jong genoeg om te zeggen: vooral geen eindpunt! Het levenswerk gaat immers door tot na de levensweg," aldus de prins. „Ik ben gelukkig realist genoeg om grenzen en obstakels le ken nen; ik ben idealist genoeg om steeds het doel in het vizier te houden. En in deze geest wil ik opnieuw, en graag, de Zilveren Anjers overhandigen." De laureaten waren J. Voerman voor het behoud van historisch rollend materieel, J. Steemers voor zyn stimulerende rol in de orgelcultuur, E, Voges voor zyn inzet voor de monumenten op Cu rasao, A, Vos voor de wederop bouw van de synagoge van Mid delburg en het nog lopende her stel van de Portugees-Israëliti sche begraafplaats in de Zeeuwse hoofdstad en J. Zwier voor zijn in zet op het gebied van natuurstu die en-behoud. De dragers van een Zilveren An jer zijn vaak plotseling in het werk gerold waarvoor zij de on derscheiding hebben gekregen, vertelde de prins. „Eerst onder gaan ze het als een aardigheidje. Ze weten nog niet dat zij op weg zijn naar idealisme. Ze denken vrijblijvend rond te wandelen. Dat intussen hun tweede ik, hun betere ik, hen bij de hand heeft genomen om hen naar een levens doel te voeren, merken zij pas als het te laat is. Dan zitten ze al in het bestuur." „Dan moeten ze al fondsen 'wer ven. Want haast alle dragers van de Zilveren Anjer zijn enorme be delaars, al is het tegen wil en dank. Zij zijn redacteuren, rond leiders, onderhandelaars, manus jes van alles. Op een receptie staan ze niet met een glaasje te stralen, ze denken: ha, de direc teur van de spaarbank, die heb ik nèt nodig voor myn volgende idee!" Prins Bemhard werd tijdens de prijsuitreiking in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam verge zeld door koningin Beatrix.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2