ïi Brandbrief over Groenoord Rotterdams Dagblad Strengere regels voor oude huisvuilstort Leo van Ierland ^onjngd^TVerio^ L^nba^5D ^ï^ëuïtlOl^r^nT^esirgë^ M ^IITmartinshof (jff Het gevecht van én voor de kleine, leuke winkeltjes Echtpaar voorkomt overval Supporters duiken in de Oudehaven Dieren verwaarloosd Lintjesregen democratisch 'Afspraken worden niet nagenomen en beloofde maatregelen niet uitgevoerd' Wijkoorlog over sproeiers Brandende brommer Schiedams duo spil in Turkse drugslijn Of bel gratis Rotterdams Dagblad Vrijdag 26 juni 1998 N, m Waterweg MaassluisTriest vindt centrum manager Leo Leiehtenberg het verdwijnen van snoepwinkel Pie- temei Net nu hij er samen met anderen een heleboel energie in steekt om de Maassluise binnen stad aantrekkelijker en gezelliger te maken, 'brokkelt het aan de an dere kant weer af. Juist met win keltjes als Pietemei. cadeauboe tiekjes cn andere speciaalzaakjes wil Leiehtenberg - die ook voor zitter is van de Stichting Promotie Maassluis - de stad onder de aan dacht brengen. Om het centrum ook voor de win kels economisch aantrekkelijk te maken, moet het recreatief win kelen worden bevorderd, vindt Leiehtenberg. „Door voortdurend Maassluis te promoten, leuke din gen te organiseren en de horeca uit te breiden." Zaken waar vol gens de actieve centrummanager hard aan wordt gewerkt. „Op die manier moeten we loop creeren, dan komen de leuke win keltjes vanzelf." Een dwingende mvloed om kleine speciaalzaakjes aan te trekken, heeft Leiehten berg echter niet. „Zoiets moet spontaan gebeuren. Het is moei lijk te zoeken, het is vaak iets dat by een particulier als hobby ont- Schiedam Dnc gewapende mannen hebben gisternacht ge tracht een horecagelegenheid aan de Snelliussingel in Schiedam te beroven. Door mgrypen van klan ten, een echtpaar, moesten de overvallers zonder buit de zaak verlaten. Even na middernacht stormden de drie mannen, gemas kerd, het etablissement binnen en riepen: „Dit is een overval.'' Een klant aarzelde geen moment en dook op één van de gewapende mannen. Zijn echtgenote schoot hem hier by te hulp. De overval lers schrokken zo van het echt paar, dat ze de kuierlatten namen. Bij de worsteling is wel een wapen afgegaan en werd de vrouw ge raakt. In het Scbieland Zieken huis bleek zij een schampschot aan haar hoofd te hebben. De ver wonding was niet ernstig. De vrouw is een nachtje ter observa tie in het ziekenhuis gehouden. Vlaardingen Direct na de voet balwedstrijd Nederland-Mexico zijn zeker zo'n vijftig supporters een kroeg aan de Westhaven plaats uitgestormd en in de Vlaar- dingse Oudehaven gesprongen. Zij waren duidelijk erg gelukkig met het verloop van de wedstrijd (2-2), waardoor Oranje zich heeft geplaatst voor de volgende ronde van het wereldkampioenschap. Café Centraal aan de Westhaven- plaats is een 'echte Oranje-kroeg' en had gisteravond een groot scherm in de zaak staan, waarop de verrichtingen van het Neder landse team zijn te volgen. Uit baatster Bianea Gordijn zegt niet veel gemerkt te hebben van de massale zwempartij in de haven. „Ik stond binnen, achter de bar, dus ik heb niks gezien. Wel rende iedereen direct na de wedstrijd naar buiten." Volgens Gordijn hebben supporters vorige week, toen Nederland tegen Zuid-Korea speelde, ook al een koele duik ge nomen. „Maar toen waren het er zeker geen vijftig." SchiedamEen pony met veulen, twee schapen, een melkgeit en een jong dwerggeitje staan ver waarloosd aan de Jan van Rie- beeckweg in bedrijvenpark 's Graveland. De dieren staan nu nog vast aan touwen op een nau welijks afgezet stukje grond. De touwen zijn met elkaar verstren geld, waardoor de dieren geen be wegingsvrijheid hebben en moei lijk aan voedsel kunnen komen. De eigenaar van de dieren is door de politie gesommeerd de dieren van de touwen te ontdoen en een omheinig te maken om het weitje. De politie biedt de eigenaar de kans de situatie aan te pakken Blijft hij de dieren verwaarlozen, dan worden ze inbeslaggenomen. staat." Eén zo'n particulier is Ro- salien in 't Veld. Aan de Noord- vliet runt ze al weer driejaar Het Kleine Volk. Het knusse winkel tje ligt vol met vooral poppen. Al lemaal hebben ze iets te maken met sprookjes en legendes -ka bouters, tovenaars, trollen. In 't Veld, die de poppen niet alleen verkoopt maar in de winkelruim te ook cursussen geeft over het maken er van, vertelt dat haar speci aalzaakje goed loopt. Er zou den veel meer kleine zaakjes moeten komen, vindt ook zij. Maassluis heeft sfeer en is cr een prima piek voor. „Het is hartstik ke mooi met bet kerkeiland, de sluis en de vlieten." In *t Veld zegt zeker te weten dat het goed komt met hetMaasstuise centrum en de kleine winkeltjes. „Menseazün de grote zaken zat. Kom je in een willekeurig winkel centrum, zie je overal Blokker en Kwantum. Iedereen heeft dat on derhand wel gez'en." Daarnaast ziet de trollenverkoop ster het centrum graag autoluw worden en wil ze meer activitei ten. „Zo'n Midsummemightfesti- vai van vorige week zou je verder aan kunnen sullen. Met 's mid dags poppenkast voor de kinde ren en Maassluise bandjes voorde jeugd." Ook Joyce van den Broek van Seels, aan de andere kant van de vliet, is van mening dat er meer georganiseerd moet wor den. In het voormalige pand van banketbakker De Boode verkoopt ze sinds een maand potten, 'stro- dingen' en andere hebbedinge tjes. Van den Broek komt uit Mon ster, maar koos voor Maassluis onder meer vanwege de sfeer. „Het heeft wat. De pandjes, de vlieten..." Van klanten krygt ze inmiddels veel positieve reacties. „Mensen zijn heel enthousiast over dit soort winkels. Zeker in vergelij king met andere pandjes die leeg kwamen en waar een reisbureau inging of een makelaar. Dat zijn geen trekkers." Over de klandizie zegt de Monsterse 'nog niet te mopperen'. „Maar we hopen dat het wel drukker wordt. Ik had ei genlijk gedacht dat er meer aan loop zou zijn. We hebben wel veel leuke reacties gehad, maar de zaak moet natuurlijk wel gaan lo- 13; Snoepwinkeltje van tante Pieternel sluit de deuren. Maassluis D66 in Maassim» heeft er bij burgemeester en wet houders op aangedrongen het de mocratische gehalte van de lint jesregen meer gestalte te geven, door meer voorlichting naar clubs die voordrachten mogen doen. Enkele jaren geleden is het deco ratiestelsel rond de koninklijke onderscheidingen ter gelegen heid van Koninginnedag gewij zigd. De belangrijkste verande ring was dat het decoratiestelsel democratischer moest worden. De nadruk zou meer worden gelegd op bijzondere en persoonlijke ver diensten. En, ook belangrijk, de geluksvogels moesten uit alle ge ledingen van de maatschappij ko men. Om dit te stimuleren worden ver enigingen, instellingen en maat schappelijke organisaties ge vraagd een rol te spelen bij het doen van voorstellen van mensen die een lintje verdienen. By de Maassluise fractie van D66 heb ben ze niet de indruk dat dit nu goed gebeurt. Door Edwin Comehsse Schiedam Bij de leden van de Schiedamse Klankbordgroep Groenoord is boosheid en ernstige verontrusting ontstaan over de inzet voor de wijk van de zijde van de gemeente en de woningbouwcorporaties WSN en WBS. Vergaderingen van werkgroepen worden uitgesteld, planningen worden veelvul dig overschreden en er worden zaken in gang gezet die een goede ontwikkeling van een wijkvisie frusteren. De leden van de klankbordgroep hebben eerder een brief geschreven aan het college. Tot op heden is daarop geen reactie ontvangen en daarom richt de Klankbordgroep zich nu met een brandbrief tot de gemeenteraad. klad in de voortgang. Zelfs dusda nig dat de wijkbewoners zich in middels ernstig zorgen maken over de toekomst en de ontwikke ling van de wijkvisie. „Het laatste halfjaar merken we dat er nauwe lijks voortgang wordt gemaakt. Vergaderingen van werkgroepen worden uitgesteld en er is nu sprake van een soort windstilte," De bewoners van Groenoord is bijna twee jaar geleden gevraagd mee te denken en mee te werken aan de ontwikkeling van een wijk visie. Afgevaardigden van de be woners hebben zich vervolgens aangemeld voor zitting in een overkoepelend orgaan: de Klank bordgroep Groenoord. Maar na de vlotte start kwam er ernstig de schrijven de leden van de klank bordgroep. Daar komt nog eens bij dat op het moment dat de wijkvisie blijkbaar op een laag pitje staat, er ontwik kelingen in gang worden gezet die een goede invulling van een wijkvisie frustreren. Een voor beeld hiervan is volgens de leden van de klankbordgroep het voor nemen om de islamitische school El Furkan uit te breiden. „In het kader van de visie ontwikK Ung is door meerdere partijen nadruk kelijk vastgesteld dat de school een regionale functie heeft en daarom op een beter bereikbare plaats gehuisvest dient te wor den," aldus het klankbord. „Bo vendien is het voldoende bekend dat de beschikbare oppervlakte volstrekt onvoldoende is voor een uitbreiding van het aantal lokalen en dat de verkeerssituatie ter plekke door de haal- en brengbe- wegingen chaotisch is." Een ander bewijs van de uiterst moeizame voortgang is volgens de klankbordieden de manier waarop met afspraken wordt om gegaan. In 1997 heeft wethouder Reijnhout volgens de Groenoor- ders beloofd dat de singel bij het SchuberVLisztplein zou worden uitgebaggerd in verband met ern stige stankoverlast. „Nu blijkt de singel voorlopig toch niet uitge baggerd te worden omdat er geen budget meer voor zou zijn," schrijft de Klankbordgroep. „Ook is er m 1997 toegezegd dat er een coordinator zou worden aange steld die de voortgang en de uit voering van de wykvisie zou con troleren. Deze coördinator is tot op heden nog niet aangesteld en dat blijkt ook uit de wijze waarop deelplannen naast elkaar gepro duceerd worden." Niet serieus Ook de belofte van het opzetten van een wyksrrvicepunt is niet nagekomen. Na de meldingen dat de budgetten gereserveerd zou den worden voor het wijkservice- punt, heeft de Klankbordgroep niets meer vernomen hierover. De Klankbordgroep waarschuwt de gemeente en de twee woning- corperaties dat het zo niet meer verder kan. De bewoners van de wijk voelen zich niet serieus ge nomen en zijn steeds moeilijker te motiveren om zich in te zetten voor de ontwikkeling van de wijk visie voor Groenoord. Het college was eerder al verzocht om een noodvergadering, maar op die brief heeft de Klankbordgroep nog steeds geen antwoord ontvan gen. Daarom is er nu een brand brief naar de politiek gestuurd. „Omdat we menen dat u, als ver tegenwoordigers van mondige burgers van deze zaken op de hoogte dient te zijn," aldus de le den van de Klankbordgroep. Vlaardingen De oude huisvuil stort m de Broekpolder zou de ge meente Vlaardingen nog weieens op een forse kostenpost kunnen komen te staan. Door strengere milieuwetten moeten er allerlei maatregelen worden genomen. De vraag op het moment is hoever de gemeente moet gaan. Met de DCMR Milieudienst Rijnmond wordt daarover momenteel onder handeld. Omdat de uitkomst daarvan én dus ook de financiële gevolgen nog niet duidelijk zyn, is het één van de financiële risi co's die is opgenomen voor de ko mende jaren. Het gaat om vele tonnen. Tussen I960 en 1972 is er in de zuia-oosieijjke vieugei van de Broekpolder een enorme hoe veelheid huisvuil gestort. Hoewel de stortplaats kort daarna werd beplant met populieren en inmid dels ook veel ander groen wortel heeft geschoten, kan het niet ver bloemen dat de huidige situatie niet meer voldoet aan de aange scherpte milieueisen. De belang rijkste waag die speelt in de on derhandelingen met de DCMR, dat binnenkort een 'Plan van Aan pak' presenteert, of de huisvuilde- pots mogen worden afgedekt met groenafval en in hoeverre ze aan de onderkant moeten worden ge saneerd. Als waarborg' dat de ver vuiling niet in het grondwater kan komen. Behalve de voormalige huisvuil stort liggen er in dezelfde hoek van de noordkant van de manege tot aan de Watersportweg nog twee andere opslag- en verwer kingsplaatsen die geschikt moe ten worden gemaakt om aan de nieuwe eisen te voldoen. Het gaat om een zogenoemd shbdepot waarin nu licht verontreinigde grond wordt gestort, Daarvoor is momenteel een vergunningaan vraag de deur uit om daar in de toekomst het Vlaardings rioolslib heen te brengen. Die piek wordt dan gebruikt om het water eruit te laten lopen en af te voeren, waar na de rest kan worden herge bruikt: tachtig procent van het ri oolslib bestaat uit zand. Op de derde locatie moet een voorzie ning worden gemaakt om zwaar der vervuilde grond te kunnen op slaan. Het krijgt de functie van een over slagdepot: op het moment dat er genoeg is verzameld vqor een vol le vrachtwagen, brengt die de hele partij naar de vuilverbranding. XA - "X'" XX f- De weelderige begroeiing kan niet verbloemen dat strenge re milieuwetten de gemeente Vlaardingen weieens voor for se kosten kan stellen om de voormalige vulfstort In de Broekpolder voldoende In te pakken. Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland De mede werkers van de dienst gemeen tewerken in Hoek van Holland stonden woensdagmorgen toch wel even gek te kijken. Zij dachten de bewoners van de Comelis Sterrenburgstraat en de Tasmanhof een plezier te doen. Veel eerder was er name lijk al een besluit genomen om de singel, die tussen de twee straten loopt, te voorzien van een fontein. De voorzieningen daarvoor waren probleemloos aangebracht. Maar toen de fon tein ging proefdraaien kwa men er al direct klachten van de bewoners van de senioren- woningen aan de Cornells Sterrenburgstraat. Het vallen de water maakte te veel lawaai en bovendien zorgde de wind voor het nodige stuifwater. De senioren konden daardoor Rauwelijks nog lekker in hun tuin zitten. Maar geen nood, op de fontei nen moesten nog spuitkoppen geplaatst worden. Die zouden het water beter verdelen en het lawaai verminderen. Woens dag werd er dus geëxperimen teerd met verschillende soor ten spuitkoppen die de water straal een leuk effect gaven. Maar volgens sommige senio ren was het nog steeds niet ac ceptabel, anderen waren wel bereid akkoord te gaan als de hoogte van de straal werd ver minderd. „Voor my hoeft dat ding helemaal niet Ik loop de hele dag heen en weer naar het toilet door die waterstraal," al dus één van de ouderen. Inmiddels hadden ook bewo ners van het Tasmanhof zich in de woordenstrijd gemengd. Zij wonen iets verder van de singel en hebben mede door de veelal heersende westenwind, minder last van het geluid. Zij zijn daarom uitgesproken voorstanders van de fontein. Dat leidde tot wat gespierde opmerkingen over en weer, waarbij ook akkefietjes tevoor schijn werden gehaald die wei nig met de fontein hadden te maken. Inmiddels bleven de mensen van gemeentewerken heen en weer varen met hun roeibootje om met steeds weer andere mogelijkheden te experimen teren. Inmiddels is al toege zegd dat de fontein niet eerder dan 's morgens tien uur zal gaan spuiten en niet later dan tot 's avonds negen uur. SchiedamEen 40-jarige man uit Schiedam-West wilde gisteravond rond zeven uur met zijn bromfiets wegrijden, maar dat zou wel een erg hachelijke onderneming zijn geworden. Zijn Suzuki-brommer wilde in eerste instantie niet starten. De Schiedammer bleef het stug pro beren. Toen hij het voertuig ein delijk aan de praat had en hij weg wilde rijden, vloog het ding spon taan in de brand. De man heeft het brandje zelf kunnen blussen. Schiedam/Rotterdam Twee Schiedammers worden ervan ver dacht betrokken te zijn bij groot scheepse heroïnesmokkel van Turkije naar West-Europa. De mannen, beiden van Turkse origi ne, hebben volgens justitie vanuil Rotterdam transporten naar Duitsland en Engeland georgani seerd. Gisteren vond de eerste strafzit ting van het duo plaats voor de Rotterdamse meervoudige straf kamer. Daarin werd duidelijk dat de twee ervan worden beschul digd deel uit te maken van een groot internationaal misdaadsyn dicaat. Leden van deze organisa tie zijn ook aangehouden in Enge land, Duitsland en Turkije. De 28-iarige Schiedammer C. G. zou leiding hebben gegeven aan de smokkel van tien kilo heroïne vanuit Turkije naar het Duitse Dusseidorf. De drugs zaten ver stopt in de dubbele bodem van een koffer. Ook zou hij de hand hebben gehad in een heroine- transport van 77 kilo in Engeland. Daar werd de waar in een vracht wagen aangetroffen. G.'s kompaan Y. D. zou als zijn rechterhand hebben gefunctio neerd bij de organisatie van de smokkel. Hij moet zich voor de rechtbank bovendien verantwoor den voor het bezit van een pistool, waarmee hij in Schiedam op 17 maart van dit jaar werd gesnapt. Officier van ïustitie H.F. Mos schilderde G. af als een man die er niet voor terugdeinst geweld te gebruiken. Hij haalde een afge luisterd telefoongesprek aan waarin de verdachte iemand dreigde dood te schieten indien die een heroïnetransport zou la ten mislukken. ,.G. was kennelijk in deze organisatie de man met zijn vinger aan de trekker," con cludeerde Mos. De officier vroeg de rechtbank gisteren om onmiddellijke aan houding van de zaak, aangezien justitie het vooronderzoek nog niet had afgerond. Vooral de om vang en het internationale karak ter van de zaak waren daarvan de oorzaak. Alleen voor de vertaling van alle buitenlandse politie- en justitiedocumenten zijn al vijftien medewerkers van justitie ingezet. Bovendien wordt de verzameling van de bewijslast vertraagd door de weinig voortvarende aanpak van de Turkse overheden. De twee advocaten van de ver dachten vroegen de rechtbank om een onmiddellijke opheffing van het voorarrest. G.'s raadsvrouwe I. N. Weski eiste dat vooral omdat een beroep tegen een negatieve uitspraak over eenzelfde verzoek nog altijd niet is afgerond. Dat be roep is acht dagen geleden inge diend en had volgens Weski me teen moeten worden behandeld. Daarbij vond zij, evenals D.'s raadsman J.L.A. Ie Cocq-d'Ar- mandville, dat het vooronderzoek tegen de beide verdachten slordig en te langzaam werd uitgevoerd. „Zo heb ik gisteren nog een hele doos met verklaringen in deze zaak op mijn kantoor gekregen," illustreerde Weski, „Terwijl daar van niet één betrekking had op m|jn cliënt." Tot slot voerde de advocate aan dat haar cliënt een 'ondraaglijk en geestelijk onaanvaardbaar' be staan leidde in het huis van bewa ring. G. zou al vijfjaar psychische problemen hebben, onder meer door een ernstig auto-ongeval waarbij zijn moeder omkwam. „Hij raakte daarbij zo gewond en geestelijk gebroken, dat hij is af gekeurd," deelde Weski mee. Komende dinsdag zal de recht bank uitspraak doen over een eventuele opheffing van het voor arrest van het Schiedamse duo. 'tA' I. 1 ""VV^ Cl Ja, noteer ml] voor zo'n voordelig oefaboitneitient -■ rJT\ ::.VÓortr'::^U^;SyVr' Naam:x.u',.X,„. Adres: „J V - --V'. /V-i 'C J*-,5r Postcode: Plaats:u, X Telefoon:.. Stuur deze bon In een envelop Rotterdam» Dagblad Antwoordnummer:L579,3QOO VB Rottwdamft i n*ty,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3