Gemeente maakt automatisme van advies vrouwen bij bouwplannen Rotterdams Dagblad g g KtUKCNSIUDIO MKONIJNENPIJ* BAPfNDPEfJHT VAC voortaan vanaf begin betrokken bij procedures Een skatebaan, een voetbalkooi en een JÏP voor beter jongerenbeieid Stedelijk Museum krijgt schenking hedendaagse beeldende kunst Spoordijkje Beatrixpark in volle bloei PvdA wil geen barbecuende mensen in Beatrixpark Dief laat zich insluiten in kerk Verraden door zaklantaarn Motor klapt tegen auto Eis drie jaar voor misbruik van zoontjes Nieuwe klinkers op Stationsplein Abonnee Service AOV voelt zich achtergesteld jip Bomen worden klaargemaakt voor verhuizing Vlaardingen begint een Starterswinkel in Hoogstraat Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 30 juni 1998 Schiedam Een nog onbekende man heeft zich gistermiddag la ten insluiten in De Ark aan het Hargpiein en het kerkgebouw uit gebreid doorzocht, 's Middags was er een dienst in de kerk en toen deze was afgelopen werden alle deuren afgesloten, 's Avonds werd echter ontdekt dat een van de nooddeuren openstond. Ver moedelijk heeft een van de kerk bezoekers zich laten insluiten in de kerk. In het gebouw zijn ver schillende deuren en kasten ge forceerd. Uit de keuken is dertig gulden weggenomen. Vlaardingen Een autokraker is afgelopen nacht m Vlaardingen tegen de lamp gelopen. De zak lamp om precies te zijn. De man die nog steeds weigert zijn naam en leeftijd te zeggen, scheen met een zaklantaarn in auto's die wa ren geparkeerd in de Riouwiaan. Bij een van de auto's forceerde hij de deur en nam hij de radio weg. Dat werd echter gezien door een bewoner van de aangrenzende Bomeoslraat die vervolgens de politie belde. De autokraker kon in een tuin in de Riouwiaan wor den aangehouden. In de auto van de man vond de politie verschil lende cd's en autoradio's. Boven dien was de bedrading van de au to doorverbonden, waardoor de politie vermoedt dat ook deze uit diefstal afkomstig is. Schiedam Een 33-jarige motor- rijderuit Schiedam is gisteren ge wond geraakt bij een botsing op de 's-Gravelandseweg. De man botste door nog onbekende oor zaak tegen de achterkant van de auto van een 24-jange Rotterdam mer. De onfortuinlijke motorrij der is met een gebroken sleutel been naar het Schieland Zieken huis gebracht. Daar is hem ook wat «jloed afgenomen omdat de politie iiet vermoeden heeft dat er alcohol in het spel is. Rotterdam/Schiedam Officier van justitie mr. P. Notenboom heeft gisteren drie jaar gevange nisstraf geèist tegen een 43-jarige Schiedammer. De man wordt er van verdacht zijn twee zoontjes, die toen 8 en 3 jaar oud waren, seksueel te hebben misbruikt. De Schiedammer beging zijn da den vlak nadat een proeftijd die hem was opgelegd wegens mis bruik van twee nichtjes. Verder bleek dat ook de verdachte zelf vroeger het slachtoffer is geweest van seksueel misbruik. De verdediging drong bij de Rot terdamse rechtbank aan op een intensieve behandeling van de Schiedammer. Als de verdachte bereid is daaraan mee te werken, dan mag van de officier een half jaar van de geëiste celstraf wor den omgezet in een voorwaarde lijk deel. De rechtbank doet 13 juli uitspraak. s In de loop van deze week wordt begonnen met werk zaamheden voor het herstraten van het Stationsplein bij station Maassluis-Centrum. De klus neemt naar verwachting enkele weken in beslag. Doorgaand verkeer blijft wel mo gelijk, belooft de gemeente, maar er moet wel rekening worden ge houden met enige overlast. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Vlaardingen De gemeente Vlaardingen vraagt voortaan au tomatisch advies aan de Vrouwen Advies Commissie over bouwplannen. Ook wordt er minimaal één keer per jaar over legd tussen beide partijen. Dat is vastgelegd in een conve nant. De Vrouwen Advies Commissie (VAC) beoordeelt plannen voor nieuwbouw en geeft adviezen aan architecten, woningbouwvereni gingen, gemeenten en projectont wikkelaars. „Nog altijd botsen deuren tegen elkaar," zei voorzit ter W. van Netten-Silvis enkele maanden terug in een interview met deze krant naar aanleiding van de twintigste verjaardag van de VAC. Hoewel het VAC in Vlaar dingen meent serieus te worden genomen, was het nog altijd geen automatisme om bouwtekenin gen naar de commissie te sturen. Alleen Woningstichting Samen werking deed dat. Voor het overi ge was het van belang om alle aan kondigingen in de kranten te vol gen en dan bij de diverse partyen informatie opvragen. Een met wa terdichte methode, bleek in de praktijk. Door het convenant met de ge meente, waar binnenkort Van Netten en wethouder Van der Windt hun handtekening onder zuilen zetten, wordt de VAC al bij de voorbereiding van de bestem mingsplannen betrokken als deelnemer aan de inspraakproce dure. Automatisch. Voor het uit brengen van een effectief advies is het van essentieel belang om in een zo vroeg mogelijk stadium te worden betrokken bij de plannen. Op het moment dat de Imkszwaai- ende deuren al zijn besteld, heeft een advies om dat andersom te doen niet zo veel zin meer. Nu wordt het zo dat de VAC al in de zogenoemde voorlopige ontwerp planfase in de gelegenhetd wordt gesteld advies uit te brengen. „Dat is eigenlijk vanaf het begin," zegt voorzitter Van Netten. „Vaak moesten we zelf achteraan hollen en op het moment dat wy dan met suggesties voor veranderingen kwamen kregen we te horen: 'Wat jullie willen vertraagt de procedu re'. Schakel ons dan eerder in zo dat wij in een vroegtijdig stadium mee kunnen praten, hebben wij toen gezegd," aldus de VAC-voor- zitter, die daarom nu ook al me* haar club meepraat over de bouw plannen rond het Buizengat. Van elk woningbouwproject in Vlaardingen ontvangt de VAC voortaan dus zo'n voorlopig ont werp, met van de kant van de commissie de belofte dat binnen twee weken advies wordt uitg. bracht. Behalve met de plattegrond m van woningen, bemoeit de T AC zich ook met de pluimen van openbare gebouwen en over (her) inrichtingsplannen van openbare ruimte. Met name op het gebied van sociale veiligheid. Geen enge, donkere plekken. „Dat is langzamerhand zo ge groeid. Sociale veiligheid is na tuurlijk heel belangrijk. Daarom letten we bijvoorbeeld ook of er genoeg licht is, de bosjes niet te hoog groeien en de fietspaden vtïj liggen." Schiedam De AOV-fractie voelt zich 'genegeerd en achtergesteld' in de Schiedamse politiek. Alle fracties hebben namelijk een ei gen kamer gekregen op het Stads kantoor, behalve de eenmansfrac ties AOV en Centrumdemocraten. Fractievoorzitter C. Raaphorst-de Groot van de ouderenpartij be grijpt op zich wel dat er niet ge noeg kamers zijn. „Maar het feit dat ik zelfs niet ben uitgenodigd voor de bijeenkomst waarbij alle kamers werden verdeeld, vind ik onrechtvaardig. Door toeval moest ik ontdekken dat alles zon der mijn medeweten in kannen en kruiken was gegoten. Na de bijeenkomst ben ik door een colle gafractie benaderd waarom ik er niet by aanwezig was." Op deze manier ontstaat er rechtsongelijkheid, volgens Raaphorst. „Wij hebben net als ie dere andere fractie recht op een vergaderruimte. Voor de komen de week heb ik ruimte moeten hu ren bij de gemeente om te kunnen vergaderen. Dat is toch gewoon weg belachelijk." De fractievoorzitter heeft inmid dels een brief op hoge poten naar burgemeester Seheeres gestuurd om voor haar situatie aandacht te vragen. Gisteren tijdens de verga dering van de commissie algeme ne en economische zaken, waar van Seheeres voorzitter is, legde zij haar probleem voor aan de an dere fracties. De PvdA en de SP boden direct hun eigen vergader ruimte aan. „Natuurlijk kan er van onze ka mer gebruik worden gemaakt, als wij zelf niet vergaderen," zei M. Siljée, fractievoorzitter van de PvdA. „Op die momenten kan ze weer gebruik maken vin onze ruimte," vulde Y. J. Haan van de SP aan. In de kamer van de SP mag AOV bovendien haar kast neerzetten. Maar daarmee is de zaak nog niet afgedaan. Volgens Raaphorst is het verontrustend dat de een mansfractie 3 sowieso worden ach tergesteld. „Eenmansfracties in Vlaardingen, toch een gelijkwaar dige gemeente, hebben wél alle maal een eigen kamer." Het wordt zomer en dat bete kent dat de bloemetjes en plantjes weer de kop opste ken. Zo ook op de kinderboer derij 't Hoefblad in het Schie damse Beatrixpark. Daar is in het klein een aantal Zuidhol landse landschappen aange legd om de bezoekers op een klein stukje grond de flora te laten zien die in de provincie voorkomt. Naast onder meer een akker- en een veenland- schap is er daarom ook een stukje oude trelnrail neerge legd. Langs treintrajecten groeien veel bloemen en planten die op andere plaat sen in Zuid-Holland niette vinden zijn, zodat die ook een plekje verdienen in de tuin van de kinderboerderij. Keurig op een dijkje, omringd door een schelpenweggetje, ligt het drie maanden geleden aangelegde spoorrallsje er vredig bij. De kale vlakte heeft inmiddels plaatsge maakt voor een fleurig tafe reel, waarbij de planten het stukje trein rails geheel aan het zicht hebben onttrokken. Verstopt tussen de gele roos achtige bloempjes van de teunisbloem, de kleine paar se bloemen van de bolderik en de ted-anjers, de gele en witte honingklavers en de lange groene stengels van de toorts, steekt alleen het rode stootblok nog boven alles uit. De zomer is begonnen, ook in het Beatrixpark. Foto Roel Dijkstra Schiedam Er wordt veel te veel gebarbecued in het Beatrixpark volgens fractievoorzitter M. Siljée van de PvdA. De woordvoerder van de sociaal-democraten uitte gisteren zijn ergernissen over de wijze waarop er gebruik wordt ge maakt van het Schiedamse stads park. Hij deed dat tijdens de com missievergadering algemene en economische zaken. Het Beatrixpark is volgens Siljée niet om te barbecuen. „Bovendien zie ik weieens dat deze barbe-~ cuende mensen ook tenten opzet ten. Op deze manier lijkt het park steeds meer op een kampeerter rein en dat lijkt mij toch niet de bedoeling," Siljée vroeg aan burgemeester Seheeres of er by de politie geïn formeerd kon worden naar sanc tiemogelijkheden tegen deze bar becuende mensen. Seheeres wist duidelijk niet wat hij met het ver haal van zijn partijgenoot aan moest. „Het is toch niet strafbaar ris iemand voor één dag in het Beatrixpark een tentje opzet en het na het eten weer direct af breekt?" merkte hij. op. „Mij lijkt het toch een redelijk ge vaarlijke situatie. Dat gebarbecue en tenten erbij," probeerde Siljée zijn woorden nog kracht bij te zet ten. De burgemeester haalde zijn schouders op en beloofde intus sen te kijken wat hij kan doen. Telefoon: 010-4004 444 Maasland Een voetbalkooi, een baan voor radiografisch bestuur bare auto's, een jongeren infor matiepunt (JIP), verbeterde ska- tevoorzieningen en een jongeren activiteiten centrum (JAC): dat zyn de voornaamste voorzienin gen die nodig zijn voor een beter jongerenbeleid in Maasland. Dat concludeert de tijdelijk aangestel de jongerenwerker J. van der Spek, nadat zij de afgelopen maanden heeft bekeken wat er zich zoal aan groepen jongeren ophoudt in het groene dorp. Er zijn, schrijft ze, in Maasland weinig plekken voor jongeren om tussendoor een balletje te trap pen. Het veldje bij De Schutse is te klein en er staan geen goede doelen. Op veld vier van MVY27 kan alleen worden gevoetbald als er geen trainingen zyn. Bij deMo- lenweide en op het trapveldje bij MW27 zijn de doelen wegge haald. De mogelijkheden zijn dus schaars. De skatende tieners -het zijn er ruim veertig in Maasland - zien graag een grotere halfpipe, gaa" Van der Spek verder. De halfpipe die bij de Molenweide staat is niet geschikt voor inline-skates en zit bovendien vol gaten en butsen. Omdat er ook een groep is die zich zeer fanatiek bezighoudt met ra diografisch bestuurbare autootjes - ze doen zelfs mee aan Neder landse kampioenschappen- is een baan voor deze groep ge wenst. Omdat veel jongeren vin den dat er weinig te doen is in Maasland en dus wegtrekken naar bijvoorbeeld Maassluis, en omdat ze in cafés niet altijd een voor hun budget prijzig drankje willen kopen, staat ook een cen trum voor jongerenactiviteiten op Van der Speks lijstje van aanbe velingen. En een 'hangplek', waarvoor 'een bankje met prul lenbak' al genoeg is. Van der Spek is een aantal jonge rengroepen tegengekomen tij dens haar werk. Een vrij grote groep van zo'n veertig kinderen wil in de wijk achter de Hofsingel en op het schoolplein van De Schutse nog wel eens wat slopen. Maar doorgaans is het 'vrij rustig' op straat, vindt Van der Spek. Wel zijn veel jongeren lawaaiig, zeker als de scholen uitgaan bij voorbeeld. Echte overlast heeft ze echter niet geconstateerd. Dat wil niet zeggen dat inwoners geen overlast ervaren. Groepsvorming kan bedreigend overkomen, rot zooi op een pleintje en 's nachts ■"akker worden van rumoerige Jd zorgen voor de nodige irri- tatf. bij sommige Maaslanders. Naast de al genoemde aanbevelin gen denkt Van der Spek aan een jongeren informatiepunt (JIP). Dat kan bijvoorbeeld in de biblio theek. Eén uur per week kan een jongerenwerker de JIP beman nen om informatie te geven aan de jeugd over diverse zaken. Volgens verantwoordelijk wet houder P, Bouvy (WD) zullen niet alle adviezen van Van der Spek haalbaar zijn. „Dan ben je een enorm bedrag kwijt, dat is niet reeel," zegt ze, in de weten schap dat de hele Maaslandse po litiek nu gaat bepalen hoeveel geld er voor het opgestarte jonge renbeleid wordt vrijgemaakt. Za ken als een jongerenactiviteiten- eentrum en het opknappen van de halfpipe lijken haar op het eerste gezicht dringender dan een voet balkooi of een baan voor radiogra fisch bestuurde auto's. De nieuwe jongerenwerker Rei- nier van der Zande gaat nu met de nota aan de slag. Schiedam Het Stedelijk Muse um Schiedam heeft een collectie hedendaagse Nederlandse beel dende kunst aangeboden gekre gen ter waarde van anderhalf mil joen gulden. Het gaat om de Alte- na Boswinkel-collectie die bestaat uit ongeveer 1500 tekeningen, bladen grafiek, collages, schilde rijen, objecten en sculpturen. De werken zijn momenteel eigen- doir van de Stichting Altena Bos winkel Collectie die als doel heeft de verzameling te beheren, con serveren en zo mogelijk uit te breiden. De kunstwerken zijn onderge bracht in de woning van het echt paar Altena Boswinkel in Rijssen. Maar leeftijd, gezondheid en ruimtegebrek geeft het tweetal aanleiding de collectie elders on der te brengen. Het Stedelijk wil de collectie graag binnen haar deuren hebben. De werken, veelal vanaf 1065 tot heden, passen goed in de doelstelling van het Schie dams museum om kunstvoorwer pen te verzamelen die representa tief zijn voor de ontwikkelingen in de Nederlandse beeldende kunst vanaf het midden van deze eeuw. Bovendien bevat de collectie vee! werken van kunstenaars van wie het museum al werken in het be zit heeft. De schenking kan ook de lacunes in de collectie van het Stedelijk opvullen. Het museum heeft de ontwikkelingen in de ja ren tachtig en de vroege jaren ne gentig niet goed gevolgd en het is precies in deze periode waar het zwaartepunt ligt van de schen- 'Schiedam Bijna 40.000 gulden zal nodig zijn om de 31 bomen in het gebied Parkweg Oost voor te bereiden op hun aanstaande ver huizing. De bomen langs de Bur gemeester van Haarenlaan moe ten wijken voor woningbouw. Sn het gebied, dat wordt begrensd door de Parkweg, de Burgemees tervan Haarenlaan en de Burge meester Honnerlage Gretelaan, moet namelijk een groot aantal woningen verrijzen. Omdat de gemeente toch wat zuiniger wil omspringen met het milieu worden de bomen, veelal linden, niet gekapt maar ver plant. Om de overlevingskansen zo groot mogelijk temaken, moe ten de bomen in het voor- of na jaar worden voorbereid op hun op handen zijnde verhuizing. Rondom de wortelkluit van de bomen zal een sleuf worden ge graven waar folie in wordt ge legd. Dit zorgt ervoor dat de bo men tijdens het groeiseizoen een stevige en compact wortelkluit vormen. Na wat extra bemesting en een kleine snoeibeurt worden de bo men van hun plek gehaald en verhuisd. king. Er is wei een voorwaarde verbonden aan de collectie. De stichting die de collectie beheert, heeft namelijk een schuldbewijs van 180.000 gulden openstaan aan de oprichters. Dit is volgens het Stedelijk echter een 'particulier vangnet' en het echtpaar heeft geen intentie zijn vordering op te eisen. Inlossing zal pas plaatsheb ben als het echtpaar in zaken als thuiszorg, woningaanpassingen en medische voorzieningen finan cieel met de rug tegen de muur komt te staan. Als het aangewe zen zou worden op ondersteuning door sociale instanties en het bin nen de mogelijkheden van het ei gen pensioen niet de nodige voor zieningen kan treffen, komt het opeisen van de vordering in beeld. Catalogus De schenking zal overigens niet geheel kostenlooszijn. Het catalo giseren van de collectie brengt na melijk veel werk met zich mee. Hiervoor zal het museum een tij delijk medewerker in dienst moe ten nemen. De kosten daarvan worden beraamd op 50.000 gul den. Bovendien zal nog eens zo'n bedrag nodig zijn om een catalo gus uit te kunnen geven van de collectie. Dc raadscommissie cultuur van de gemeenteraad van Schiedam buigt zich volgende week dinsdag over de schenking. Vlaardingen In een poging startende ondernemers beter op weg te helpen opent de ge meente Vlaardingen rond sep tember een zogenoemde Star terswinkel in de Hoogstraat Vanuit dit pand worden men sen ondersteund by het opzet ten van een eigen bedrijf. De meeste aandacht gaat daar bij uit naar werkzoekenden. In de Starterswinkel worden onder meer individuele onder steuning en cursussen aange boden, maar bijvoorbeeld ook financieringsondersteuning. Het is de bedoeling dat men sen zo worden gestimuleerd om op verantwoorde wijze een onderneming te beginnen. De officiële doelstelling luidt het voorkomen van instroom en het vergroten van de uit stroom van uitkeringsgerech tigden én het aanjagen van de economische dynamiek. Bij het initiatief van de ge meente zijn onder meer ook de Industriële Kring Vlaardin gen, de Organisatie Vlaarding- se Ondernemers, het midden- en kleinbedrijf en diverse Vlaardingse bedrijven. DORPSSTRAAT 174 2992 AU HARENOftECMT BU DE WATERTOREN TEL. 0180-611100 MAANDAG GESLOTEN - VRIJDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3