18 Alle 'vliegveldbomen' aangepakt 2 'De slavernij is alleen op papier afgeschaft' Rijnhaven aan de beurt met modernisering Route Carnisseiande-lijn onzeker Sportvliegtuigje stort neer bij Arnemuiden Uitstel voor vernieuwde vloer Schouwburgplein pm Afspraken over 3500 bomen*Gemeentewerken: aftoppen betekent dood 'Prijs op hoofd verdachte in Spijkenisser moordzaak' Messentrekker zaait paniek Pui café geramd Pleidooi voor jaarlijkse herdenking van slavernij Rotterdams Dagblad Dinsdag30juni 1998 Rotterdam De deelgemeente Hillegersberg-Schiebroek en de gemeente Rotterdam ondertekenen binnen enkele weken een convenant, waarin afspraken worden gemaakt over een gefaseerde aanpak van de 3500 te hoge 'vliegveldbomen' in Schiebroek. Dat zijn beide partijen afgelopen vrijdag overeen gekomen. Het convenant geldt voor de duur van vijf jaar. Daarin vormen de veiligheidseisen «-ond de hoogten van bomen bij vliegvelden in het Verdrag van Chicago, de basis. Verder wordt op korte termijn met alle betrokken bewoners- en belangengroepen gewerkt aan een herinrichtingsplan voor het gebied, om het verloren groen te vervangen. De deelgemeente, ge meente en Rotterdam Airport gaan onderhandelen over de fi nanciering van de herinrichting. Hiermee lijkt een eind te zijn ge komen aan een maandenlang ge touwtrek tussen de deelgemeente en de Cootsingel. Aanleiding was de aanvraag voor een rooivergun- ning van 630 bomen in het Schie- broekse Park en het Wilgenplas- park in november vorig jaar. De bomen zyn te hoog en hinde ren daardoor het vliegverkeer van Rotterdam Airport. Het dagelijks bestuur van de deelgemeente wei gerde in maart de rooivergunmng te verlenen. De Coolsingel over woog de bevoegdheden van de deelgemeente op dat gebied in te trekken. Bij de deelgemeente zijn twee of ficiële bezwaarschriften inge diend tegen de weigering van de rooivergunning. Naast Rotterdam Airport heeft ook de vliegtuig maatschappij Transavia bezwaar gemaakt. De maatschappij zou wekelijks 40.000 gulden verliezen, omdat men bij de vluchten reke ning moet houden met de bomen en daardoor minder passagiers kan vervoeren. Veiligheidseisen Vorige maand ging de deelge meente door de knieen, nadat nieuwe feiten op tafel waren ge komen. De deelgemeente heeft zich te houden aan de internatio naal bindende veiligheidseisen in het Verdrag van Chicago. Het ging toen ook niet meer om 630, maar om 3500 bomen die de ko mende vijfjaar de wettelijk toege stane hoogten rond vliegveld.-n zouden overstijgen. Wethouder E. Kuyper heeft on langs in een brief aan een lid van het Comité tot Behoud van het Schiebroekse Park een eind ge maakt aan de onzekerheid rond de aantallen waar het om gaat. Het gaat in eerste instantie om de 630 bomen, waarvan 200 in het 'productiebos' aan de Doenkade al jaren geleden gesneuveld zijn. De komende vijfjaar zouden nog eens 2900 bomen te hoog worden. In het compromisvoorstel tussen de gemeente en de deelgemeente is afgesproken dat van de 630 'dringende' gevallen, per boom (groep) bekeken wordt of ze ge topt dan wel gekapt moeten wor den. Maar volgen* Gemeentewer ken staat het bijna wel vast dat ook de getopte bomen niet meer levensvatbaar zullen zijn en ge kapt moeten worden. Als het aan dagelijks bertuurder M.J. Spaapen van de deelge meente Hillegersberg-Schiebroek ligt, komen daar bij de herinrich ting in ieder geval geen snelgroei ende en hoge soorten als populie ren en wilgen voor terug, om een dergelijke discussie in de toe komst te vermijden. Rotterdam De inpassing van de TramPluslijn over de Groene Hil- ledijk - onderdeel van winkelpro menade Boulevard-Zuid - is voorlopig van de baan. Het pro jectbureau van de RET onder zoekt nu een aantal alternatieve routes voor de toekomstige Car- nisselande-lijn, waarbij aanleg van de trambaan over de winkel straat niet meer noodzakelijk is. Uitgangspunt is dat de nieuwe trambaan aansluit op het reeds bestaande spoor van lijn 20 op de Molenvliet. Deze koppeling kan worden gemaakt via een tram baan over de Spinozaweg, de Smeetslandsedijk of-de Groene- zoom. In het laatste geval kan de geplande halte bij het Zuiderzie kenhuis blijven. Eigenlijk had het projectbureau deze maand al tot een definitieve inpassing van het nieuwe spoor over de Groene Hilledijk willen komen. Dit in samenspraak met bewoners, winkeliers en de poli tiek. De alternatieven zijn aange dragen door bewoners en winke liers van de Groene Hilledijk die eerder fel hebben gepiotesteerd tegen de plannen, De middenstanders zijn bang d?f ze door de langdurige werkzaam heden over de kop zullen gaan. Iets wat eerder een flink aantal winkeliers aan de Beijerlandse- laan overkwam tijdens de aanleg van lijn 20. De bewoners vrezen dat de fraaie bomen op de pas op geknapte promenade moeten wij ken voor rails. „In september gaan we weer met alle belanghebbenden rond de ta fel zitten als er een kosten- en op brengstenanalyse is gemaakt," al dus projectmanager L. Hel wig. Het voordeel van de alternatieven is dat ze in aanleg goedkoper zijn. Ze gaan immers voor een groot deel over bestaand spoor. Maar de RET wil, gesteund door Rotterdam Voor advocaat mr. R. J. Baumgardt was het zo klaar als een klontje. Zijn client, de zwijgzame D. P. (26) uit Spijkenis- se, was hooguit getuige geweest van de moord op Viola Schilte (26) en Ronald van Hunnik (32), en is zeker géén dader in deze gerucht makende verdwijningszaak. „Op het moment dat de moord zou zijn gepleegd" lichtte hij gis teren in de Rotterdamse recht bank toe, „is mijn cliënt vol wal ging de woning uitgerend. En. is in verwarde toestand naar En schede gereden. En heeft getele foneerd. Wat ze nu aan het doen zijn, riep hij, ze lijken wel gek ge worden. Ik denk dat ook de offi- - cier van justitie moet toegeven dat mijn cliënt hiervoor nooit kan worden veroordeeld," Aanklager mr. H. H. J. Harmeijer bleek niet van zijn stuk gebracht. Geen haar op zijn hoofd die erover dacht om P. als verdachte van dë lijstte schrappen. „Mijn insteek is duidelijk anders dan die van de raadsman," luidde zijn repliek. En was er dus wei van overtuigd dat deze verdachte betrokken was bij de dood van Schilte en Van Hunnik, in een hennepkwekerij in een woning in Spijkenisse. De officier had de rechter ge vraagd de zaak voorlopig door te schuiven naar 20 juli. Omdat, zo legde h(j uit, er nog veel onder zoek in deze omvangrijke zaak moet worden gedaan. „Uitgebreid en ingewikkeld," vond mr. Har meijer. En recente aanhoudingen bieden bovendien nieuwe gezichtspun ten. Gezien al dit werk voor de boeg zal ook volgende maand geen inhoudelijke behandeling kunnen plaatsvinden, P. wordt een aantal dingen in de schoenen geschoven. Zo zou hij, net als andere verdachten, deel hebben uitgemaakt van een cri minele organisatie. En wordt hij verantwoordelijk gehouden voor een aantal inbraken, onder meer in Spijkenisse en Enschede. Verder wordt hem verweten be trokken te zijn geweest bij een po ging tot moord op een politieman in Spijkenisse én dus de dubbele moord op Schilte en Van Hunnik. Spoorloos Hun lichamen zijn nog immer spoorloos. Bij de speurtocht naar beiden werd eerder gebruik ge maakt van infra-roodcamera's in F!6-straaljagers. Ze werden op 10 december vorig jaar voor het laatst in levende lijve gezien in het Carlton Oasis Hotel in Spijke nisse. Advocaat Baumgardt deed giste ren verwoede pogingen zijn cliënt 'los te weken' van de andere ver dachten. En hem apart terecht te laten staan, „Hij heeft allerlei ver klaringen afgelegd," zei de raads man, „die de hoofdverdachten niet bepaald als vriendschappe lijk hebben ervaren. Ze hebben nota bene een prijs op zijn hoofd gezet. Rechter mr. S.J. van Klaveren wees de verzoeken van de hand. Pogingen van de advocaat om de dagvaarding nietig te laten ver klaren stTandden eveneens. En hy v/as het - op basis van de pro cesstukken - niet eens met de be wering dat P. bij de poging tot moord op een Spijkenisser agent een ondergeschikte rol zou heb ben gespeeld. De raadsman kwam tot die constatering, omdat zijn cliënt bij deze schietpartij vanuit een auto achter het stuur zat, en dus zelf niet kon schieten. „Het is overduidelijk," sprak de rechter evenwel, „dat de rol van de bestuurder bijzonder zwaarwe gend is geweest. Hij is gestopt, achteruit gereden, om op die ma nier zo dicht mogelijk bij de poli- tie-auto te komen." Mr. Harmeijer eiste in een eerde re zaak tegen de 45-jarige Bernis- ser W. v. d. V. 21 maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. Hij wordt onder meer *:rdacht van het voor handen hebben van door P. gestolen horloges, een mishan deling en wapenbezit. In deze zaak doet de rechtbank over twee weken uitspraak. Arnemuiden Een sportvlieg tuigje met vier inzittenden is gistermiddag in een uienveld van landbouwer' De Winter in Arnemuiden verongelukt De piloot en drie inzittenden uit Rotterdam en Dordrecht kwa men met de schrik vrij. De luchtvaartpolitie stelt een on derzoek in. Gedacht wordt aan een stroomstoring. De piloot wilde landen op vlieg veld MIddenZeeland bij Ame-' muiden. Eerder had hij het vliegtuigjein Le Touquet Paris Plage aan de grond willen zet ten, maar zag er vanwege slecht weer van af. Op enkele honder den meters voor de landings baan in Zeeland kwam het vliegtuigje in een uienveld tot stilstand. Rotterdam Het leggen van een nieuwe vloer op een cleel van het Schouwburgplein is uitgesteld. Het werk, dat deze zou be ginnen, kan pas in de laatste week van augustus van start. Le vertra ging is het gevolg van de lange le vertijd van sommige materialen. Volgens de Dienst Gemeentewer ken heeft het uitstel geen gevolg voor de oplevering van de vloer. Die Is nog steeds gepland voor eind september. Daarna wordthet truuwens te vochtig voor het kar wei. Een deel van de vloer van het Schouwburgplein heeft sinds de ingebruikname vorig jaar voor grote problemen gezorgd, doordat het regenwater erop blijft staan. Pogingen om de problemen met technische ingrepen te verhelpen hebben niets opgeleverd. Verwij dering van de bovenlaag, gevolgd door het aanbrengen van een nieuwe vloer, is volgens de des kundigen de enige oplossing. Volgens Gemeentewerken zal de groene epoxyiaag worden vervan gen door een laag staaivezelbeton van enkele centimeters dik. Voor dit materiaal is gekozen omdat het zowel duurzaam is als licht in gewicht. Zware materialen zijn onbruikbaar, gezien de last die anders op het dak van de parkeer garage onder het plein zou komen te rusten. De kosten van het leg gen van de nieuwe vloer zijn be groot op 635.000 gulden. De Erasmuslljn (noord-zuid) wordt gemoderniseerd en dat betekent ook een opknapbeurt voor metro station Rijnhaven. Daar is gisteren begonnen met de verwijdering van de overkapping op straatniveau. Om de overlast voor omwonenden te beperken, wordt alleen overdag gewerkt. Er zal wel af en toe een uitgang worden afgesloten. Het werk moet eind juli klaar zijn, gelijk met de reparatie aan de perron- randen en de vernieuwing van de perronvloeren. De RET laat ook werkzaamheden uitvoeren aan de metrostations Leuvehaven, Hoogvliet, Poortugaai en Rhoon. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagölad de Stadsregio Rotterdam, ook een zo'n snel mogelijke verbinding hebben vanuit Carnisselande richting het stadshart van Rotter dam. En die route loopt over de Groene Hilledijk. Een langere route is minder aan trekkelijk voor de tramgebruiker en automatisch minder rendabel voor de vervoersmaatschappij. Maar Heiwig wil de alternatieven niet bij voorbaat als kansloos be stempelen. „We gaan dat eerst al lemaal uitrekenen." Volgens de aanvankelijke planning moet m november over de oplossing wor den gesproken binnen de deelge meente Feijenoord. Die streefda tum wordt niet gehaald. Heiwig: „Maar ik hoop toch dat dit voor het eind van dit jaar gebeurt." In 2003 moet de Carnisselandelyn gereed zijn, voordat de eerste be woners op de nieuwe woonlocatie arriveren. Of dat wordt gehaald? „Er zit nog wel wat rek in het hele proces, maar het wordt wel erg krap allemaal." Inmiddels is er ook een onderzoek gestart naar de economische gevolgen voor de middenstanders op de boulevard bij de aanleg van het spoor. Zij kunnen later eventueel aan spraak maken op schadevergoe ding door misgelopen inkomsten. Rotterdam Een 36-jarige win keldief die volgens de politie 'on der invloed' verkeerde, is gister middag in winkelcentrum Kei- zerswaard in IJsselmonde door ferm optreden van een omstander in de kraag gevat. De dief was in korte tijd tweemaal betrapt. Eerst door de bedrijfsleider van een su permarkt, toen de dief zonder be talen iets wegnam. De dader wist weg te komen, nadat hij de be drijfsleider met een mes had be dreigd. Beveiligingsbeambten wilden hem aanhouden, waarop de dief met het mes zwaaide.Dat bracht paniek teweeg bij het win kelend publiek. Rotterdam De politie heeft van ochtend een 26-jarige man uit Rotterdam gearresteerd die even tevoren met zijn auto de pui van een café aan de 's-Gravendijkwal heeft geramd. De man was samen met twee kornuiten de kroeg uit gezet na een ruzie. Twee cafébe zoekers raakten licht gewond door de ram-actie. Een raam, een vensterbank en een radiator van de centrale verwarming werden vernield. Door Peter de Lange Rotterdam De slavernij is afge schaft, maar niet vergeten. Al thans niet door de nazaten van de slachtoffers. Het heeft alleen lang geduurd voordat het verwer kingsproces op gang kwam. Pas 135 jaar na datn klinkt de roep om een debat: wordt het niet eens tijd dat de blanken excuses ma ken voor de vernederingen die zij 'de zwarten hebben aangedaan. Oud-wereldkampioen boksen Re- gilio Turn dringt aan op een jaar lijkse herdenking. Opdat de sla vernij niet wordt vergeten, wil hij een zioarte historie maand instel len. De schrijver Frank Martirms Arion bepleit de bouw van een monument. Hoewel veel Nederlanders liever zwijgen over deze zwarte bladzij de uit de geschiedenis, zijn er ook blanken die de stilte rond het pijnlijke onderwerp slavernij wil len doorbreken. Het Nederlandse onderwijs moet meer aandacht besteden aan het kolonialisme en zijn gevolgen. Dat betogen stu denten en docenten van de Zwol se en Tilburgse lerarenopleiding in een speciale, aan de slavernij gewijde editie van het multi-cul- tureie weekblad Contrast. Ook in Rotterdam woedt de dis cussie. Een groepje Rotterdamse Surinamers, verenigd in het Co mité 1 juli, dringt aan op een ver zoening tussen daders en slacht offers. Maar dan moet de overheid wél eerst ophouden, Surinamers met een Nederlands paspoort al lochtonen te noemen. Comitélid Ramon Hooplot ziet al leen al in die afstandelijke en bo vendien onjuiste betiteling een bewijs dat de slavernij eigenlijk alleen op papier is afgeschaft. „Een Belg is geen allochtoon, een Surinamer die hier is geboren wél Rara." Het oude idee - de blanke is su perieur aan de zwarte - heerst nog steeds, zegt Hooplot. „Het Ramon Hooplot: 'Blank en zwart zouden 1 juli voortaan samen moeten vieren.' FotoCees Kuiper/Rotterdams Dagblad. gaat alleen vee! subtieler. Onder de slavernij was je een werktuig. Nu ben je een schim. Je bestaat niet echt. je wordt buitengeslo ten." Anders dan ten tijde van de sla vernij, toen een neger openlijk als inferieur werd afgeschilderd en behandeld, is racisme in de huidi ge, 'tolerante' samenleving maar moeilijk bewijsbaar. Maar hoe moet je het anders noemen, wan neer je als zwarte man een vrouw in de trein beleefd vraagt of je op de lege plek naast haar mag plaats nemen en het antwoord luidt: 'Liever niet'? Of wanneer je als enige kleurling in een café in Rotterdam-Zuid wordt gejend, doordat ze speciaal voor jou een tv-uitzending aanzet ten met Janmaat als spreker? Het overkwam Ramon Hooplot. Hij bewaarde zijn kalmte, maar kook te innerlijk van woede. „Weetje hoe ze mijn consumpties hadden bijgehouden aan de bar? Ze kenden mijn naam niet. Daar om hadden ze maar CD op het bonnetje gezet." Ramon Hooplot, nu 39, kwam een paar dagen voor zijn 21e verjaar dag naar Nederland. Wat discri minatie inhield, had hij al veelvul dig in Suriname aan den lijve on dervonden. Bijvoorbeeld die keer dat hjj zich ging opgeven voor de katholieke mulo. „We stonden in de rij om ons te la ten inschrijven en het viel me op dat degenen in de rij allemaal zwart waren. Terwijl ik gedurig - blanken langs zag lopen. Zij hoef den niet te wachten, zij konden zo naar binnen voor de inschrijving. Uit prok ben ik weggelopen, en naar de openbare mulo gegaan." Oude Toen op 1 juli 1863 de Surinaamse slaven hun vrijheid kregen, be gon voor hen niet meteen een nieuw, onafhankelijk bestaan waarin ze een eigen cultuur en zelfbewustzijn konden ontwikke len. Veel bleef bij het oude. Tot op de dag van vandaag zijn velen in hun denken afhankelijk van de vroegere overheerser. Hooplot: „Hoe kan het ook an ders? De Surinaamse bevolking is altijd opgevoed volgens Holland se principes. De zwarten spraken onderhng Nederlands, ze schaam den zich voor hun eigen taal. Die beschouwden ze als een brabbel taaltje. Je ouders in het Surinaams aan spreken was een belediging. Als je op school een taalfout maakte, ging het meteen de hele speel plaats rond. Heb je het gehoord? Hij zei: die meisje! Negers zeiden doe niet zo vemegerd tegen elkaar. Als het je gelukt was een partner te vinden met een lichte huids kleur, was jc een eind gestegen op de maatschappelijke ladder." De Nederlanders die in Suriname woonden, gaven de plaatselijke bevolking ook een totaal verkeer de indruk van de Nederlandse sa menleving. Hooplot: „Iedereen ging er voetstoots vanuit dat elke Nederlander hoog geschoold was.. Begrijpelijk, want wij hadden al leen te maken met ingenieurs, priesters, artsen en geschoolde ambtenaren. Ik heb een kennis in Vlaardingen die ronduit geschokt was toen hy zag dat hier blanken achter de vuilniswagen lopen. Hy zette een vuilniszak met poepluiers van zijn kind op de stoep en bleef er speciaal voor thuis om te zien hoe een blanke die zak van de stoep pakte en in de vuilnisauto gooi de." In Nederland zijn veel Surina mers in een soort halfslaap te recht gekomen, betoogt Hooplot. „Vergelijk het maar met een situ atie datje een mooie auto cadeau krijgt, alleen krijg je de sleuteltjes er niet bij. Je zit achter het stuur en je hebt de illusie dat je rijdt, want op een doek voor de auto wordt een film van een weg met bomen erlangs geprojecteerd. Maar in werkelijkheid kom je geen meter vooruit." Die nep-auto, legt Hooplot uit, is een metafoor voor het stelsel van sociale voorzieningen in Neder land. „Soms zou je willen dat je niet zomaar een uitkering en een huis krijgt, maar dat je er voor moet vechten, zoals in Amerika of Engeland, Als je wordt gehard door de strijd, vergroot datje zelf bewustzijn." Ramon Hooplot is een van de sprekers die op vanavond in de Laurenskerk stilstaan bij 135 jaar afschaffing van de slavernij. Zijn bijdrage zal gaan over de nood zaak van een verzoening. „De eerste juli is niet alleen voor de zwarten een feestdag. We zou den die dag voortaan samen moe ten vieren. De slavernij is een ge meenschappelijke geschiedenis van zwart én blank." Aan de herdenkingsdienst in de Laurenskerk (aanvang 18.45 uur) wordt vandaag ook medewer king verleend door de jazz-zan- geres Denise Jannah. Zij zal on dermeer een lied over dc slaver nij zingen. Morgen wordt de af schaffing van de slavernij ge vierd met een ^oot feest in de EnergiehaL Eerder die dag start om 14.00 uur bij het vrouwenhuis Prefoeroe aan de Doelstraat een straatparade van Afro-Surina- mers in hun oorspronkelijke kle derdracht. Het weekblad Con trast heeft een special uitge bracht onder de titel 'Echo's van de slavernij'. Amsterdam Nederland zou elk jaar op 1 juli de pynhyke ge schiedenis van de slavernij in Suriname en het Caribiscft ge bied moeten herdenken. Door zo'n dag in te stellen zou de overheid kunnen laten zien* dat Nederland deze zwarte bladzijde in de geschiedenis niet wil vergeten. Dat pleidooi hield de Suri naamse imam I. Spalburg gis teren. Op 1 juli is het 135 jaar geleden dat Nederland onder zware internationale druk de slavernij in Suriname en de Antillen afschafte. Een schuld belijdenis hoeft van Spalburg niet per se. Hij wil autochtone Nederlanders niet met een 'schuidcomplex"" opzadelen. „Maar het zou goed zijn als de overheid een gebaar zou ma ken waarmee ze laat zien dat ze er bij stil wil staan"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4