Vlaardingse woningstichtingen fuseren Rotterdams Dagblad Alleen Samenwerking wil 'het liefst zelfstandig blijven' Chopin begeleidt eerste paal 'Museum doe je open of niet' Supermarkt Bas van der Heijden gaat naar Buitenhavenweg, maar wanneer is de vraag Cel voor oplichter Nieuw gemaal Loodstender redt collega's Positief resultaat Moiy Ziekenhuis Tapasbar Perrito Caliente Spaanse keuken catering terras op het water Lange Haven 26,3111 CG Schiedam Telefoon 426 38 98 Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 2juli 1998 Rotterdam/Schiedam De Schie dammer J. S., die samen met twee Rotterdammers een aantal ban ken voor 436.000 gulden had opge licht, is gisteren door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot achttien maanden celstraf. Daar van zijn zes maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van twee jaar. Zijn 48-jarige Rotterdamse schoonvader R. G. kreeg zes maanden celstraf, wat mocht wor den omgezet in 240 uur werkstraf. De tweede Rotterdammer moet nog voorkomen. Het trio had op grote schaal gesto len bankcheques verzilverd. Schiedammer S. regelde bij ken nissen bankpassen en rekening nummers waar het geïnde geld op kon worden gestort. De kennissen kregen voor hun medewerking enkele duizenden guldens. S. wist de bankpassen los te krij gen door het verhaal op te hangen dat hij die nodig had om het geld van vermogende buitenlanders te witten. S. en zijn twee Rotterdam se kompanen stortten vervolgens met bij inbraken buitgemaakte of gestolen bankoversehrijvingen van bedrijven geld op de rekenin gen. Zo werd in de periode tussen februari 1995 en maart 1996 een aantal bedrijfsrekeningen voor bijna4,5 ton geplunderd. De scha de daarvan kwam voor rekening van de betrokken banken, die het ontvreemde geld aan hun cliën ten moesten vergoeden. S. werd door justitie ais de scha kel gezien tussen de 'boven- en onderwereld' van een criminele groep. Waren er weer cheques buitgemaakt, dan werd de Schie dammer ingelicht. Vervolgens trok hy met de opdrachtgevers langs een aantal banken in de Rijnmond, waaronder vestigin gen in Vlaardingen en Schiedam, om de overschryfkaarten te be nutten. Daarna werd het gestorte geld opgenomen van de vooraf ge regelde rekeningen en kon het worden verdeeld. De Rotterdamse rechtbank ver oordeeld S. gisteren ook tot het te rugbetalen van een groot deel van het door hem met de illegale transacties verdiende geld. Hoek van Holland De waterover last op het industrieterrein De Haak in Hoek van Holland zal spoedig te het verleden behoren. Gemeentewerken heeft woens dagmorgen een nieuw gemaal la ten plaatsen naast de Krimsloot, Het ongeveer acht ton wegende gemaal werd met een dieplader aangevoerd en binnen een uur met een kraanwagen op zijn plaats gezet. Langs de Krimsloot was daarvoor een enorm gat ge graven, dat werd beschermd door een damwand. Het gemaal moest eerst worden gekanteld, maar dat leverde geen enkel probleem op. Verschillende bedrijven op het in dustrieterrein hadden bij zware regenval regelmatig te maken met wateroverlast. Bij enkele be drijven waren de machine zelfs voor alle zekerheid al op vlonders geplaatst om schade te voorko men. De voorziening kost in totaal een half miljoen gulden. Hoek van Holland Naar nu pas bekend is geworden, is het loods- afhaalvaartuig Atlantis in de nacht van 24 naar 25 juni in bot sing gekomen met een drijvende boei op zee. Het ongeluk voltrok zich op enkele mijlen afstand van de zuiderpier bij Hoek van Hol land. Geluk was dat een andere loodstender van het facilitaire scheepvaartbedrijf Loodswezen BV in de buurt was. De beman ning en het schip, dat aan de bot sing een scheur onder de water lijn overhield, konden hierdoor al snel in veiligheid worden ge bracht. De nieuwe Hoekse reddingboot Kapiteins Hazewinkel is die nacht ook uitgevaren. „Maar het bleek al gauw, dat het Loodswezen het alleen af kon," licht J. B. Troost van de plaatselijke afdeling van de Reddings Maatschappij KNRM toe. „Wij konden vrijwel direct weer terug naar de haven." Het Loodswezen wil weinig ver tellen over het incident en de oor zaak ervan. Woordvoerder R. Ei- chelsheim: „Er was geen sprake van een noodsituatie. We hadden alles onder controle. Wij beschou wen het als een interne zaak." Vlaardingen Patrimoniums Woningstichting en Stichting Woningbedrijf Vlaardingen (SWV) gaan fuseren. De Raden van Toezicht van beide Vlaardingse woningstichtingen zijn het daar deze week over eens geworden. Op papier moet de fu sie per 1 januari 1999 zijn voltooid. Op 1 juh van dat jaar zullen de beide stichtingen ook or nisatorisch samengaan. Een naam voor de nieuwe woningstichting is er nog niet. De woningstichtingen willen door de samenwerking de doelmatig heid en de financiële armslag ver groten. Bovendien denken ze ge zamenlijk de woonproblematiek in de stad beter te kunnen aan pakken. Volgens de stichtingen kampt Vlaardingen momenteel met een overschot aan goedkope woningen en met een tekort aan eengezinswoningen. „Voor die goedkope woningen is momenteel weinig belangstel ling," zegt directeur A. Theissen van SWV. „Bovendien vindt er momenteel zowel een ontgroe ning als een vergrijzing plaats. Jonge mensen met kinderen trek ken vanwege het tekort aan ge zinswoningen naar elders, terwijl oudere mensen juist blijven. We willen nu de handen ineen slaan om die ontwikkeling tegen te gaan." Door de fusie zullen waarschijn lijk geen ontslagen vallen, zeggen de directeuren van beide woning stichtingen, maar garanderen kunnen ze dat niet. Volgens hen hebben beide corporaties momen teel zelfs te maken met een tekort aan personeel. „We kunnen el kaar juist versterken," meent di recteur B. Pluimervan Patrimoni ums. „Het is een kwestie van één en één is \|ier." Patrimoniums Woningstichting heeft momenteel een kleine 5000 huizen in haar bestand, terwijl SWV er ruim 10.000 heeft Door de fusie zal 'een stichting ontstaan met ruim 15.000 woningen in be heer. Daarmee wordt de enige overgebleven concurrent Woning stichting Samenwerking Vlaar dingen veruit overtroffen. Die heeft zo'n 4300 verhuureenheden, waarvan een kleine 4000 wonin gen betreft. Samenwerking Directeur N. Nieuwstraten van woningstichting Samenwerking zegt zich weinig zorgen te maken over de fusie van de concurren ten. Interesse om als derde part ner deel te nemen aan het ver bond had hij niet. „Wij villen het liefst zelfstandig blijven," zegt Nieuwstraten. „Zo doen we het al 85 jaar. We hebben de woning stichtingen gefeliciteerd met de fusie, maar ik wil de voordelen daarvan nog wel eens horen." ^Nieuwstraten deelt ook niet de vi sie van SWV en Patrimoniums over de Vlaardingse woonproble matiek. „Wij constateren geen te kort aan eengezinswoningen. En er is juist ontzettend veel vraag naar seniorenwomngen." Volgens SWV en Patrimoniums was woningstichting Samenwer king welkom om aan de fusie deel te nemen. In het verleden was al eens een eerder samenwerkings verband tussen Patrimoniums en Samenwerking gestrand. „Maar we hebben de deur ook nu voor Samenwerking opengehouden," stelt directeur Theissen van SWV. „Wantje komt elkaar in het werk voortdurend tegen. En de visie van Patrimoniums en die van ons bieken op elkaar aan te sluiten. Dan kun je beter in één organisa tie gaan werken." Vlaardingen Het Holy Zieken huis is financieel weer aan de be terende hand. Er is dit jaar zelfs sprake van een positief resultaat. Die verwachting spreekt direc teur M, Rook uit in een brief aan b en w van Vlaardingen. Een jaar geleden nog stevende het ziekenhuis af op een faillisse ment. Door financieel wanbeheer liepen de tekorten enorm op. On der de druk van tientallen ontsla gen en een mindere positie tegen over het Schieland Ziekenhuis met het oog op de fusie, sprong de gemeente Vlaardingen bij. De ge meenteraad haalde een miljoen uit de - niet al te goed gevulde - gemeentekas. Uit de jaarrekening over 1997 die het Holy Ziekenhuis naar het stadhuis heeft opgestuurd, blijkt dat minder dan de .helft (450.060 gulden) is aangewend om overtol lig personeel te betalen. De rest, zo blijkt uit de toelichting van di recteur Rook, js tot op de gulden precies gereserveerd om de extra loonkosten op te vangen waarmee het ziekenhuis dit jaar wordt ge confronteerd. Die boventalligheid voert (ook) dit jaar nog door om dat het extern plaatsen van een aantal personeelsleden - hetgaat daarbij om niet-verplegend perso neel- wat trager is gegaan. Ver der blijkt uit de jaarrekening dat ook andere partijen aan hun ver plichtingen hebben voldaan. Eén van de voorwaarden van de ge meente om een miljoen te gireren was dat ook de ziektenkostenver- zekeraar en de bonden hun deel zouden leveren. De bijdrage van de ziektekostenverzekeraar le vert twee keer 400.000 gulden op. De vakbonden (lees: het perso neel) dragen 'enkele tonnen' bij door een versnelde afbouw van de vergoeding voor het ouderschaps verlof. VlaardingenDe strijd was vanaf het begin al ongelijk: de pianist en zijn vleugel op een aanhanger- tje, tegen de achttien meter hoge betonnen paal, in bedwang ge houden door een reusachtige hei stelling. Even nog probeerde hij er tegenop te spelen, maar de mu ziek van Chopin werd bedolven onder de woeste stampen van de heistelling. Het gehei werd bo vendien nog eens versterkt door dat het aan drie kanten omgeven was door hoogbouw. Na vijf minu ten liet pianist Hugo van Neck het hoofd maar in de handen zakken, de ellebogen op de vleugel Een si garet, de vingers in de oren. Bottleneck Het duurde ook zeker twintig mi nuten voordat die eerste paal erin zat. Maar eigenlijk keek daar nie mand vreemd van op. Al vanaf 1989, het moment dat de centrale bibliotheek vertiok naar de Waal straat, is geprobeerd een bouw plan uit de grond te stampen. Bas Goudriaan was er toen nog bij be trokken als wethouder. De afgelo pen driejaar heeft diezelfde Gou driaan als projectontwikkelaar een plan van appartementen met op de begane grond een grandeafé proberen te realiseren. Het café bleek de 'bottleneck'. Want dat was volgens Goudriaan en zijn mede-investeerders alleen maar haalbaar als de normale horeca- sluitingstijden zouden gelden. De gemeente had in het bestem mingsplan echter bepaald dat er alleen een daghoreea-voorzie- ning kon komen. Eentje die ge lijktijdig met de winkels sluit. Jarenlang gesteggel tussen bei de partijen en een aantal buren hield de boel op, totdat project ontwikkelaar ANVA Vastgoed het overnam van Goudriaan en de be gane grond reserveerde voor winkelruimte. Daar bovenop heeft de Vlaardingse architect Willem-Jan Droog zes appar tementen, een maisonnette en een penthouse-maison- nette getekend. Zowel de winkel ruimte (aan belegger Centraal Be heer) als woningen zijn inmiddels verkocht. Over een jaar knjgt ie dereen de sleutel. Omhoog Daar bovenop kregen architect, constructeur en bouwer nog met een technisch probleem te ma ken. Het nieuwe gebouw rust voor een groot deel op de kelder van de voormalige bibliotheek. Omdat het complex toch iets groter wordt moeten er echter dertien palen omheen worden geslagen. Het ri sico bij dat soort technische hoog standjes is dat de hele kelder, on der druk van het grondwater door het ondergrondse geweld dat de nieuwe palen te weeg brengen, omhoog komt. Na heel wat gedok- ter is men er echter in geslaagd om het grondwater in bedwang te houden. Wethouder Kees"van~3ir Windt (stadsontwikkeling), die samen met zjjn collega Henk Roijers (economische zaken) de eerste paal in de grond sloeg, refereerde aan de problematische totstand koming van 'een betrekkelijk klein' project, f „Maar dat hoort bjj bou wen in de binnenstad. Daar heb je met heel veel belangen te maken. Dat is heel wat anders dan ergens een nieuwe wijk bouwen, maar iets waar we;in Vlaardingen de ko mendejaren nog heel veel mee te maken krijgen," aldus Van der Windt, die aan de andere kant vond dat projecten als 'de Paris' - de naam die de makelaar voor het gebouw heeft verzonnen- 'bij dragen aan de aantrekkelijkheid van onze binnenstad'. Verwijzing Als medio volgend jaar aannemer Van der Lugt het gebouw oplevert wordt de Fransenstraat ook ver fraaid met een beeld van de Schie- darase kunstenaar Diet Wiegman. Het gaat om een kunstzinnige verwijzing naar de naamgever van de straat, ene Frans, de eerste 'stadsarchitect' die enkele eeu wen geleden op deze plek woonde en werkte, én naar de schoenma- "kërij die, op de plek van de huidi ge schoenmakerij, by archeologi sche opgravingen tijdens riole ringswerkzaamheden tevoor schijn kwam. Een bizar tafereel: een con certvleugel probeert de hei stelling aan de Fransenstraat in de Vlaardingse binnenstad te overstemmen. Na een paar minuten geeft pianist Hu- go van Neck het maar op. Foto's Roel Dijtetra Door Jan Rozendaal Vlaardingen De Stichting Ar cheologie en Bouwhistorie Vlaardingen zal het besluit van de gemeenteraad over het Moer man-museum respecteren. „En zo ver is het nog niet. Ook al heb ben burgemeester en wethou ders nu gezegd dat er geen mu seum komt. De uiteindelijke be slissing ligt bij de gemeente raad," aldus voorzitter Jeroen ter Brugge van de Stichting Archeo logie en Bouwhistorie Vlaardin gen. De gemeenteraad neemt naar verwachting in september een besluit. „Wij hopen dat de ge meenteraad dan een beslissing neemt op basis van een afweging van élle argumenten. En die staan niet in het voorstel van burgemeester en wethouders," aldus Ter Brugge. „Het moet niet louter om emo ties en juridische argumenten gaan. Het gaat ons ook niet om de persoon Moerman of diens therapie, maar om het in stand houden van de huisartsenprak tijk uit de jaren dertig en om de geschiedenis van de boerderij Hoogstad, die stamt vanuit de Middeleeuwen." „Natuurlijk," vervolgt Ter Brug ge, „kun je dan niet om de bewo ners en dus ook niet om Moer man heen. Maar dat wilden wij heel objectief doen. Soms leek het er weieens op of wij de vaan deldragers van Moerman waren, maar wij zijn ten onrechte zo af geschilderd. Er is absoluut geen sprake van persoonsverheerlij king, daarom zou het wat ons be treft ook geen Moerman-muse um gaan heten, maar Dokters praktijk Hoogstad." Inspreken De Stichting Archeologie en Bouwhistorie Vlaardingen zal maandagavond, als de fractie voorzitters met de burgemeester de stand van zaken bespreken, inspreken. Daarbij zal ook dui delijk worden gemaakt dat de stichting niets voelt voor de sug gestie om de praktijk open stel len voor leden van de Moerman- vereniging. „Dat vind ik een beetje half slachtig. Je doet het museum open of niet," aldus Ter Brugge, die tussen de regels laat door schemeren dat de gemeente het dan verder ook maar uit moet zoeken. „Als de gemeenteraad het be sluit van b. en w overneemt zul len wij de opdracht die we heb ben gekregen om een museum van de boerdery te maken terug geven aan de gemeente." De stichting, die het complex van de gemeente huurt, heeft daarbij nog een aardige troef in handen. Destyds is de inboedel gekocht van de erven van Moer man. De gemeente, die op straffe van een miljoen gulden contrac tueel verplicht is de boerderij tot 2013 in de originele staat te be houden, zou onder druk kunnen worden gezet door de inboedel in een verhuiswagen te laden er er gens anders uit te stallen. „Theoretisch bestaat die moge lijkheid," zegt Ter Brugge. „Maar wij willen helemaal niet onderhandelen met de gemeen te. Wij respecteren het besluit en willen allen een redelijk bedrag voor de spullen omdat wij daar in hebben geïnvesteerd." p i^'1t YffjipQppt, Door Edwin Cornelisse Schiedam De supermarkt van Bas van der Heijden in Schiedam gaat verhuizen van het Broers- veld naar de Buitenhavenweg. Hierover zijn alle partijen het wel eens. Maar over het tijdstip van de verhuizing zijn. de meningen ver re van unaniem. Gemeente, Cen trummanagement en eigenaar, het Dirk van den Broekconcem, hebben er al menig gesprek aan gewijd. Er valt veel te zeggen voor een verhuizing. Het zou bijvoor beeld een einde maken aan een aantal knelpunten aan het Broersveld. Maar tegelijktertijd ligt het gevaar van de uitholling van de winkelfunctie van de straat op de loer. Er wordt op het moment druk ge praat over het verhuizen van de supermarkt. Aan de Buitenhaven weg is meer ruimte voor parkeren en laden en lossen, zo draagt de gemeente aan. Er doen zich nu al problemen voor bij de bevoorra ding van de winkel. Dat wordt waarschijnlijk nog erger als straks het Broersveld tot voetgan gersgebied wordt verklaard. Lo gistiek lijkt alles dus te pleiten voor een verhuizing. Bovendien ziet het supermarktpand aan het Broersveld er niet uit. Het standpunt van de gemeente Schiedam is echter niet eenduidig ten gunste van een verhuizing. „Schiedam heeft het op het mo ment moeilijk met de winkels," zegt algemeen bestuursadviseur L. F. Griffioen. „Dat zal over een tijdje wel beter worden, maar tot die tijd moeten we ais gemeente voorzichtig zijn. Die supermarkt trekt op het moment publiek naar het Broersveld en dat hebben we wel nodig. By een eventuele ver huizing biijfL er ook een gat achter in de winkelstraat. En je moet je als gemeente realiseren dat je dat niet één-twee-drie kan opvullen." Het Centrummanagement is wél eenduidig in haar standpunt. Een verhuizing moet op het moment met alle middelen worden voorko men, luidt het dringende advies van deze instantie. Later is het verplaatsen van de supermarkt misschien mogelijk. „Als je Bas van der Heijden nu verhuist naar de Buitenhavenweg haal je een belangrijke trekker weg uit het winkelhart. Daar is niemand mee gediend," zegt voorzitter C. Cop- pens. „De Buitenhavenweg is geen winkelgebied. Als je daar een supermarkt als Bas van der Heijden neerzet, laat je heel veel extra's verloren gaan. Zo'n wankel heeft ook effecten op de omge ving. Het trekt mensen, zorgt voor levendigheid. De Buitenhaven weg mag misschien een geschikte plek zijn om boodschappen te doen maar het is zeker geen plek om te winkelen." Papieren klaar Het lijkt of Bas van der Heijden de knoop moet doorhakken. Maar eigenlijk heeft het bedrijf dat al gedaan. De dagen aan het Broers veld zijn eindig, zo meldt de su permarktketen die graag wil ver huizen naar de Buitenhavenweg. Sterker nog: de bouwtekeningen en de papieren voor de grond- transactie liggen al klaar. „Alleen de toestemming van de gemeente is nog nodig," zegt directeur J. van den Broek. „Maar wij begrij pen ook dat de winkelfunctie van het Broersveld wordt uitgehold als wij daar weggaan. Daarom wil len wij m goed overleg met de ge meente op zoek naar een nieuwe bestemming voor ons pand. Maar voor ons is het Broersveld een af lopende zaak. Wij hebben met de concurrentie rekening te houden en die heeft vaak wel een ruime winkelruimte en veel parkeerge legenheid." Het vinden van een eigenaar voor het Van der Heijdenpand zal niet makkelijk zjjn. Want het gaat hier om zo'n tweeduizend vierkante meter winkelvloer die de super marktketen in eigendom heeft. Directeur Van den Broek rekent er dan ook niet op dat de gemeen telijke goedkeuring snel binnen is. „Ik nodig de gemeente uit om samer met ons te zoeken naar een nieuwe eigenaar. Misschien iets voor de Hema? Ik zie ons in elk geval de eerste vijfjaar niet weg gaan. We laten het pand ook op knappen en huisvesten onze slij terij, die een stukje verderop aan het Broersveld zit, binnen de su permarktruimte. We moeten het voorlopig nog even uithouden aan het Broersveld. Maar als het voor ons te nijpend wordt in de winkel straat dan willen we toch écht ver huizen. Het moet gewoon niet te lang duren anders gaat de deur dicht, het licht uit en verlaten we Schiedam." J ja.r iljvonrsi ,ra,n Naam: Adres:.. L,L V-V* 4'J-Ji* Postcode:.. v,cPldats:„';.:.,5,.;J Telefoon:'si,..^,,5, Stuur deze bon in een en wlop zónder Rotterdams Dagblad, Afd<'AbonneJ%e^c<e§-&a Antwoordnummer1579,3QOOVB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1