9 7 'Niemand is bij mij een bankstelletje komen neerzetten' Moeilijke tijden voor nationale cricketteam Jalabert start als UCI-leider De Veth sterk in Helsingborg Nijssen wordt tenniscoach Van Scheppingen Martin Bruin eerste Nederlandse juryvoorzitter in de Tour de France Ullrich is 'heiss' bij bookmakers Hoezo, medisch geheim? UCI buigt zich over Telekom-pakken Romme op schaats- én op wielerplste Ook veld Holy wordt als nieuw Vijftien 'Rijnmonders' in halve triathlon van Stein Cricketers Hermes DVS tweemaal aan de bak Rotterdams Dagblad Vrijdag 10 juli 1998 Pafijs Laurent Jalabert begint mdrgen in Dublin als aanvoerder van de UCI-ranglijst aan de Tour. De Fransman leidt het klasse ment van de wereldbond met 2938 punten. De Zwitser Alex Zulle volgt met 2201, voor de Italiaan Michcle Bartoli (2097). Jan Ullrich staat zesde met 1432 punten. Mi chael Boogerd is de beste Neder lander: zestiende met 999 punten. Helsingborg Bokser Steve de Veth heeft gisteravond bij de Hel singborg Games in Denemarken op punten gewonnen van de rechtsvoorstaande Deense licht gewicht Nasser Ali. Alle drie jury leden zagen het Rotterdamse sporttalent van 1997 als winnaar. Ook de Bosschenaar Dennis Groenhof boekte een punten2ege. Groenhof en De Veth bereiden zich voor op de Europese jeugd kampioenschappen die eind au gustus in Yurmala (Letland) wor den gehouden. Heerlen Tennisser Tom Nijssen heeft na veertien jaar zijn profcar- rière abrupt beëindigd. Hij is de vaste coach van Dennis van Scheppingen geworden. Aanvankelijk wilde Nijssen (34) aan het einde van dit seizoen stop pen. „Maar nu het aanbod er lag om coach van Van Scheppingen te worden, heb ik besloten meteen te stoppen. Op één uitzondering na. Ik had al een contract onderte kend om in de Nederlandse eredi visie voor Doetinchem te spelen. Die verbintenis kom ik wel na." Hjj neemt als coach van de 23-jari- ge Van Scheppingen, de huidige nummer 107 van de wereld, de plaats m van Dick Suyk, die niet de tijd kan vrymaken om met de speler de wereld over te reizen. Suyk heeft een gezin en werkt als trainer-coach bij Amstelpark. Nijssen boekte zijn grootste suc cessen in het dubbelspel, in het enkelspel was zijn hoogste note ring de 87e plaats in 1989, Sportagenda Zaterdag Oefenvoetbal: Voorecholen -Feyenoo rd (16 00 uur). Wielrennen: Ronde van Giessonburg, Vie- rendeeJweg. recreanten/cyelo'sA'eteranen 12 00 uur); amateurs over 80 km 15.30 u). Zondag Cricket: VOC-Rood Wit, Overschiese Keiweg (tl 00uur) Softbal Sparta/Feycnoord-Ducks, Edo Borgsroaweg (14.00 uur; double-header). Maandag Voetbal; eerste trainingen Sparta en Excel sior £10 00 uur) Dublin/Maasdijk Het poloot- je van de Tourstart in Ierland heeft de voorzitter van de jury alvast aan, ook al betreft het hier slechts de Ronde van Maasdijk. „Vorig jaar ge kregen," zegt Martin Bruin, vanaf morgen de oppervva- ker over het 'gele boekje' voor de Tour, zijnde de regle menten. De Tour de France of een regio naal criterium onder de rook van Hoek van Holland - Bruin draait (50) voor beide zijn hand niet om. Mountainbiken vindt hij niet op windend, maar ook daar laat hij zich zonder tegenzin voor inde len. Het is de consequentie van spelleider te willen zijn. Een kwart eeuw al, omdat hij destijds vond dat er nogal eens een foute uitslag werd opgemaakt. Martin Bruin begint aan zijn der de Tour, promoveerde zelfs tot voorzitter na het turbulente Tour jaar 1997. 'De juiy won drie etap pes', heette het toen: Marennes - Blijlevens in plaats van Zabel; Perpignan - Desbiens in plaats van Oetsjakov; Dijon - Traverso- ni in plaats van Voskamp. Maar in de ogen van de UCI deden Bruin c.s. het uitstekend. De Scheveninger, zaalchef van een casino, is de eerste jury-voor zitter in de Tour met een Neder lands paspoort. Zelfs Wim Roo senburg, Jean Houben en Wim Je- remiasse reikten nooit zo hoog. Hoe is het zo gekomen? Bruin - lang, wit-blond, een bijna rieten gestalte: „Mijn vader was voorzitter van een wielerclub, De Kampioen, ik ging altijd met hem mee. Ik heb zelf maar een blauwe maandag gefietst, maar de sport trok me. Ik reed jongens naar de kcers, supporterde Hertje Pronk, en dan zie je iemand als vyfde fi nishen die achtste wordt gegeven. Dat klopt niet, je gaat verhaal ha len, je wilt het zelf gaan doen. Een cursus van zes, zeven weken en je bent juiylid. En dan groei je van zelf: criteriums, Ronde van Zuid- Holland, nationale wedstrijden, internationaal, baan, wereldbe ker, Tour. In 1994 en 1997 als ge woon commissaris, nu voorzitter. Het is het proces van krullenjon gen tot directeur. Er zijn acht in ternationale juryleden in Neder land, ik ben de eerste met deze functie in de Tour." Waar gaat het om bij jureren? Bruin: „Je moet er naar streven dat iedereen na de koers kan zeg gen: we hebben een geslaagde dag gehad. Ik vind er heel veel dingen in terug van mijn werk als zaalchef. Je moet het reglement kennen en toepassen. Om dat goed te doen moet je over contac tuele vaardigheden beschikken. Je moet lota-pro/ïle bezig willen zijn. Voortdurend attentzijn op de kleinste problemen, die bij voor baat zien te tackelen voor ze uit groeien tot een echt conflict. Ik heb vorig jaar tot het laatst toe ge communiceerd met Cees Priem, nadat we Voskamp hadden moe ten deklasseren. Je ziet elkaar im- Dublin De Engelse bookma kers weten het zeken Jan Ull rich rijdt ook dit jaar weer Pa- rij s binnen in de gele trui. De Duitse titelverdediger staat met een quote van 1-1 als to renhoge favoriet genoteerd voor de eindzege in de Tour, die morgen van start gaat in Dublin. UUrich wordt gevolgd door de Fransman Richard Vi- renque (8-1), de Italiaan Marco Pantani (9-1), de Deen Bjame Riis en de Spanjaard Abraham Olano (beiden 10-1). Juryvoorzitter Martin Bruin: Het zal mij persoonlijk een zorg zijn of Cipollini in een groene of een gele broek rijdt voor mijn part rijdt hij m zijn b ote reet Het medisch dossier van Jan UUrich is niet bepaald geheim. Voor een haag aan cameraploegen werd de Duitser gisteren gekeurd voor de Tour. Zijn fans kunnen gerust zijn: de Tourwin naar van '97 is gezond. Foto Laurent Rebour&'AP mers alle dagen weer?" Wielerjurylid of scheidsrechter, ivat is het verschil? Bruin: „Dick Jol, de voetbal scheidsrechter, is een vriendje van me. We praten wel eens over onze hobby. Hij moet helemaal in een split second beslissen, wü wat minder. Kunnen nog eens een fi- nishfoto bekijken. Maar als je ie mand uit koers zet is het toch ook onder de spanning van de wed- str Het voetbal speelt zich af op .i veld, in een beperkte ruim te, met ook nog een waarnemer op de tribune. Bergetappes worden verreden met een peloton van soms wel vijftien kilometer leng te. En omdat je niet achter iedere renner een commissaris kunt zet ten rijdt er best wel eens iemand door rood zonder dat hij wordt ge flitst. Het is niet anders." Moet je je ogen kunnen slatten uoor overt redingen Bruin: „Ze zeggen dat ik niet rigi de ben, nogal eens flexibel bij overtredingen. Maar ik wil niet constant de politieagent uithan gen die met zijn geweer langs het parkoers staat. Ik hoef geen boe- tepot van 20.000 Zwitserse franc. Ik wil wel dat mijn grenzen wor den gerespecteerd. Ais een ploeg leider mij vraagt of hy by de kop groep mag, of in het peloton, dan moet hij niet meteen jasjes aan pakken of bidons geven." Mensen verleggen grenzen, dus ze ker in de wielersport. Bruin: „Het zal mij persoonlijk een zorg zijn of CipoÜini in een groene of een gele broek rydt. Voor mijn part rijdt hij in zijn blo te reet. Maar het reglement schrijft voor: alleen in bij de UCI gedeponeerde kleding. Daarom werd hem vorig jaar iedere keer 1200 Zwitserse franc boete opge legd. Maar zijn sponsor lachte zich rot; die had de publiciteit. Nu mag het wel: gele trui plus gele broek, enzovoort. Het 'Cipollmi- reglement', wordt het al genoemd. In wezen is de wielersport conser vatief. Maar als je geen reglement hanteert wordt het een zootje. Over de fietsen bestaat nu duide lijkheid. Als ze straks in de tijdrit ten met schaatsstrips gaan rijden is dat reglementair niet verboden, dus het mag. Maar twee maanden geleden hebben we allemaal een mail gehad, dat rugvinnen niet waren toegestaan. Had iemand weer jets aërodynamisch uitge vonden, in de vorm van een ge stroomlijnde rug. Mag dus niet." In vroeger jaren speelde Tour-di recteur Lévitan de baas over de jury; nu is de juiy autonoom. Maar de Touijuiy zit niet in qua rantaine, maakt deel uit van het circus. is een jurylid te beïnvloeden? Bruin: „Ik ben net een mens, heb natuurlijk ook mijn voorkeuren. Maar ook voor mijn beste vrien den gelden alleen de regels. Als ik iemand die lost 'het gat' moet ge ven, dan krijgt hij 'het gat'. En of ik te beïnvloeden ben - er is de af gelopen weken niemand een bankstelletje bij me komen neer» zetten. Met uitslagen is ook niet te manipuleren. Waar gaat het om in de wielersport? Om de winst. Je kunt een fmishfoto moeilijk gaan bewerken. Natuurlijk zijn er slimme ploeg leiders, die weten dat ze de jury beter goeiemorgen kunnen wen sen dan ons straal voorbij te lo pen. Maar iedereen die heeft ge fietst kent de ongeschreven wet ten van het peloton. Ik ben nog nooit gepaaid, maar ook nog nooit bedreigd; dat gebeurt eerder op mijn werk. Hoewel..." Juryleden zijn liefhebbers, non professionals. Hoe plooi je dat? Bruin: „Ik ben niet getrouwd, heb geen kinderen, wel een vriendin. Ik heb niet zoveel nodig. Vieren eenhalf jaar geleden heb ik beslo ten voor zestig percent te gaan werken en de rest van de tijd te besteden aan de wielersport Het houdt me 120 dagen van het jaar bezig, waarvan 70 in het buiten land. We krijgen daar een vergoe ding voor, een kleine, Een te ver waarlozen fractie van de vijftig mille voor de scheidsrechters op een WK-eindronde. Je komt er net mee uit." Dublin De technische commissie van de Inter nationale Wielren Unie (UCI) buigt ach over de vraag van de Duitse ploeg Telekom of hun ren ners morgen in de proloog van de Ronde van Frankrijk mogen starten in futuristische wieier- pakken. Martin Bruin, de voorzitter van de Touijuiy, heeft het probleem naar het hoofdkantoor van de UCI in Lausanne doorgeschoven. Jk kan nog niet zeggen of de pakken van Tele kom morgen gebruikt mogen worden. Ik heb het voorgelegd aan de hogere machten in Lausanne. Ik wil best een beslissing nemen, maar heb liever dat de commissie zich erover uitspreekt. Ik hoor wel hoe het verder gaat, aldus Bruin in Dublin. Alleen Telekom heeft bij Bruin aangekaart of de door de Amerikaanse kledinggigant Nike ontwik kelde pakken door de beugel kunnen. Ze zouden volgens assistent-ploegleider Rudy Pevenage en kele seconden tijdwinst in de proloog over 5,7 ki lometer kunnen opleveren. De Nederlandse formaties TVM-Farm Frites en Rabobank willen in Dublin gebruik van maken van de strips, die eerder dit jaar zo succesvol wa ren bij de schaatsers tijdens de Olympische Win terspelen in NaganoBruin heeft geen verzoek ge had zich d airover uit te spreken. Bij TVM is voor vier renners materiaal voorradig, de Rabobank heeft strips voor alle negen coureurs. „Ze zijn vrij in hun keuze," meldt ploegleider Theo de Rooij. Alkmaar Tweevoudig olympisch schaatskampioen Gianni Romme is de grote publiekstrekker voor het Nederlands kampioenschap baanwielrennen in Alk maar, eind deze maand. De stayer uit Made, die door financiële beweegredenen uit de kernploeg stapt, heeft zich ingeschreven voor de tijdrit overéén kilo meter en de individuele achtervolging. Gianni Romme trainde de laatste tijd al regelmatig in Alkmaar met zijn vriendin Mariëlle van Scheppin gen, lid van de nationale baanseleetie. Onder de 32 NK-insehrijvers bevindt zich ook Rotterdammer John den Braber. Bij de vrouwen wil Leontien Zijlaard-Van Moorse!, eveneens uit Rotterdam en afgelopen weekeinde nog nationaal wegkampioene, op de achtervolging kwali ficatie afdwingen voor het WK in Bordeaux. Vlaardingen Honk- en softbal- vereniging Holy viert volgend jaar haar veertigste verjaardag op een totaal nieuwe accommodatie. Na de nieuwbouw van het club huis en kleedkamers wordt deze zomer net vela gerenoveerd. De Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie (VRSR) heeft inge stemd met een complete renova tie waarmee rond de 160.000 gul den overheidsgeld is gemoeid. In september wordt begonnen met het karwei. Het gras op het honk- balveld wordt hersteld, de huidige gravellaag wordt afgegraven en opnieuw geplaatst. Het softbal- veld ondergaat een complete ge daantewisseling. Het binnenveld wordt geheel van gravel. Voorzitter Louis den Hartog is met de opknapbeurt van het Holy- complex bijzonder in zijn nopje's. „Het leven begint bij veertig, wordt weieens gezegd. Als de voortekenen ons niet bedriegen, gaat dit gezegde voor Holy hele maal op," schrijft de preses in het clubblad. „We moeten nog even volhouden en in gedachten hou den dat wij in 1999, als onze ver eniging haar veertigste levensjaar ingaat, wü op een totaal nieuwe accommodatie zitten. Vol vertrou wen gaat ons duppie de eenen twintigste eeuw in, met een nieuw onderkomen en een nieuw veld. Dat is een mooi gedachte om mee op vakantie te gaan." Sportagenda Tips voor deie rubriek? Bel de sportre dactie: 010-2732700 (far. 0104265227) en In de avondnremmderOIM0043l0. ZATERDAG 11 JULI CRICKET: 11.00 Rood Wit Kcnr.es DVS. ZONDAG 12 JULI CRICKET: 1100 Excelsior'20-Quick Haag, VRA-Hermes DVS HONKBAL: 14,30 Euro Stars-Holy, 14.30 Spijkenisse-Schiedam. TENNIS: Finales Bequick, Maassluis. Door Paul van den Bosch Amstelveen Terwijl Tim de Leede, de captain van het Neder lands elftal, binnen de lijnen Zuid-Afrika probeert partij te ge ven, verkoopt zijn vrouw in een kraam langs het veld crieketkle- ding. Elders op het complex doet Steven Lubbers, de voorganger van De Leede als Orarye-aanvoer- der, hetzelfde in een andere uit stalling. Onderwijl praten afge zwaaide internationals elkaar bij, het glas bier nonchalant in de hand. Cricketinterlands hier te lande zijn reünies, waar ons inderdóód ons kent. En dat het Nederlands elftal deze week in Amstelveen geen moment de illusie van een zege op Zuid-Afrika kon wekken, ach... Wie had daarop gerekend? Zuid-Afrika is sinds de afschaf fing van de Apartheid weer één van de toplanden in de internatio nale cricketwereld, Oranje bun gelt in de subtop. Een confronta tie tussen de twee is als Zuid-Ko- rea tegen Nederland op het WK voetbal. Een nederlaag is dan ook geen schande, want hier leven evenveel cricketers als in een wil lekeurige grote stad in Zuid-Afri ka. Bij elkaar zijn het zo'n vijfdui zend spelers, van wie eenderde deel ook nog eens van buitenland se (Engeland, Pakistan, India, Ca- rïbtsch gebied) afkomst. Voor bondscoach Emrnerson Trotman - zelf een West-Indiër, voorheen spelend by het Sehiedamse Excel sior, nu nog altijd voor het Haar lemse Rood Wit - is de keuze beperkt Hij mag al blij zijn dat zyn internationals voldoende me dewerking krijgen van hun werk gever of niet omkomen in tenta menstof. „Telkens als het iets lijkt te gaan worden met het Nederlands team, Bondscoach Emerson Trotman, zelf ook nog actief als speler in de hoofdklasse, mag al blij zijn als zijn cricketinternationals vol doende medewerking krijgen van hun werkgever of niet omko men In de tentamenstof. Archieffoto Peter Molkenboer kiest er wel een international voor z'n carrière," stelt aanvoerder Tim de Leede. „Dan is het moei- lyk om aan een vast team te wer ken." De grote uitdaging ligt echter nog ver aan de horizon. Over drie iaar mag het Nederlands team op nieuw proberen zich te plaatsen voor het wereldkampioenschap van de A-landen. Tot die tijd moet de selectie van bondscoach Trot man zich tevreden stellen met stoeipartijen tegen, grootmachten als Zuid-Afrika, met een jaarlijkse (en steeds kanslozere) deelne ming aan de bekercompetitie in Engeland of het Europees kampi oenschap, zoals volgende week zaterdag begint in Den Haag. Zo'n EK stelt minder voor dan de titel doet vermoeden, want uit het topland Engeland komt een ama- teurploeg. De Engelse profs blij ven thuis, maar zo'n amateur- ploeg blijft een moeilijke klus voor de collega's van het vaste land. Andere tegenstanders zijn de Denen, Ieren en Schotten. De Leede: „Tegen zulke landen móe ten we ons waarmaken. Niet te gen Zuid-Afrika. van dat niveau zyn we niet." Op de kaart Eén keer plaatste het Nederlands elftal zich voor het WK, dat van 1995 op het Indiase subcontinent. Geen eendaagse wedstrijd wist de ploeg er te winnen, maar Oranje stónd op de kaart. „Dat heeft ons ongelooflijk veel krediet en waar dering opgeleverd," zegt Steven Lubbers, in die tijd aanvoerder, „De spelers hebben kunnen proe ven aan topcrickei, de andere lan den vonden het geweldig dat een landje met slechts vijfduizend spelers zó ver was gekomen. Die groep heeft toen laten zien datje echt naar dat niveau kan toegroei en." Het was echter een nationale ploeg met een internationaal tint je. Voor een deel gevuld met cric keters uit West-Indié, Pakistan, Australië en Sri-Lanka, die al zo lang - de meesten tegen betaling - in Nederland speelden dat ze ook voor hun tweede vaderland mochten uitkomen. Maar de meeste van die zogeheten 'resi dents' zijn gestopt als internatio nal, net als aanvoerder Lubbers. Het woord is aan de jongeren, maar die kunnen niet tippen aan het niveau van hun voorgangers. Een moeilijke periode dient zich aan voor de Nederlandse selectie. „Het zal nog wel een paar jaar du ren," houdt coach Trotman goede hoop. „Men zal geduld moeten hebben." Lubbers (ex-Hermes DVS): „Een speler heeft vijf jaar nodig om een volwaardige inter national te zijn. De bond moet de huidige groep de tijd gunnen." „Misschien dat de laatste jaren te weinig aandacht is besteed aan het cricket in de breedte, bij de jeugd," zegt bondsvoorzitter Re- né van lerschot. „Het is goed be leid geweest om met de 'buiten landse internationals' naar de we reldtop toe te groeien. Maar er is wel te weinig aansluiting geweest. Vandaar dat het nu wel goed is dat er vrijwel alleenNederlandse cric keters in de nationale ploeg staan. Op deze manier krijgen ze erva ring." Veel geld heeft de cricketbond niet. De mislukte kwalificatie, vo rig jaar in Maleisië, heeft de KN- CB tonnen aan misgelopen start- geld gekost; grote sponsors zijn niet voorhanden. Vandaar dat Joop van der Heijden, interim voorzitter van NOC'NSF, deze week een graag geziene gast was tijdens de interland in Amstel veen. De subsidie van de sport koepel is geen stromende geld kraan, maar wel onmisbaar voor de bond. „Daarom denk ik ook niet dat je van een professionele cricket- sport in Nederland kunt spre ken." zegt Van Ierschot. „Ik blijf van mening dat er niet betaald moet worden aan spelers. Eén be taalde speler-coach perclub, méér niet. Bij clubs is de sponsoring be perkt en er wordt geen entree ge heven. Laten ze hun geld dus goed besteden aan de jeugdoplei ding en niet aan cricketers uit hun eerste elftal. Zeker omdat er een tendens is dat spelertjes op 13-, 14-jarige leeftijd andere inte resses krijgen en afhaken. Zo dreigen we in de toekomst hele generaties te missen." Intussen probeert de cricketbond haar ta lenten een gedegen opleiding te bieden. Deze winter worden enke le beloftevolle spelers uitgezon den naar Zuid-Afrika, waar ze on der leiding van Trotman zullen overwinteren bij een club. Schiedam Triathionvereniging Rijnmond is ko mend weekeinde goed vertegenwoordigd in het Open Nederlands Kampioenschap halve triathlon in het Limburgse Stein. Vijfien 'Rijnmonders' verschij nen zondag om 12.00 uur aan de start. De wedstrijd gaat over 2,5 kilometer zwemmen, 80 ki lometer fietsen en 20^kilometer hardlopen. Er wordt gezwommen in het Julianakanaal, daarna wordt er gefietst met een aanloop van 1 kilometer met vervol gens drie ronden van rond de 27 kilometer. Per ronde zijn er in totaal drie beklimmingen - Snij- dersberg, Dennenberg en Maasberg - met een stij ging s percentage van tussen de tien en veertien pro cent. Na het fietsen moeten de deelnemers nog drie ronden van 6,6 kilometer hardlopen om vervolgens te finishen in het zogenoemde Mega Limburg Finish Stadion waar duizend kijkers worden verwacht. De halve triathlon van Stein kent een sterk deelne mersveld. Eric van der Linden, de enige Nederlandse World Cup winnaar (Embrun 1997), is van de partij en ook Rob Bare! (wereld- Europees- en nationaal kam pioen) is kanshebber voor het eresehavot. Triathionvereniging Rijnmond vaardigt de volgende atleten af: David Lewington, Aad Geluk, Leon van der Wilde, Gerard Lagerwerf, Dennis den Ouden, Pe ter DuUaart, Peter van de Ham, Arjo van Vliet, Peter Mestrini, Gerard Oomen, Peter van de Emden, Arjen van de Bos, Marcel Verburg. Huibrecht Lagerwerf en Richard de Groot. Schiedam Hoofdklasser Hermes DVS heeft voor komend weekeinde een 'dubbel' op het programma staan. De Schiedammers gaan morgen voor de derde maal dit seizoen naar Haarlem om de eerder verre gende wedstrijd tegen Rood Wit in te halen. Zon dag speelt de ploeg van captain Nick Statham een uitwedstrijd tegen het Amstelveense VRA. Hennes DVS kan stadgenoot Excelsior'20 een handje helpen in ci Arijd om de landstitel door koploper VRA te verslaan. De Amstelveense formatie is lijst aanvoerder met 16 uit 11, Excelsior'20 volgt met 15 uit 12, de derde plaats wordt gedeeld door HCC en VÖC (beiden 11-14) waarna HBS (10-13) en Hermes DVS (11-10) volgen. Rood Wit, morgen de tegen stander, deelt de onderste plek (11-6) met VCC. Het overige programma voor zondag 12 juli: Excei- sior'20-Quick Haag. VOC-Rood Wit, HBS-Gandhi, VCC-HCC.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1