9 Hoogstraat nieuw stijl: rode klinkers, molsgoten en hydraulische paaltjes m Dichten tegen hondenpoep Rotterdams Dagblad KflJttrNCTUPlO KONMNENPIJK g BAHNPEtm Geen wijze mannen voor vuilcontainers Koe zorgt voor modderboel Pas volgend jaar terrassen op Maassluise Markt mm Eindelijk ontstijgen de plannen het vergadercircuit Wapen in buddyzit Drie jaar voor incestpleger 'Een ansicht uit Dublin' 5 Iconilii Of bel gratis Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 14 juli 1998 Door Edwin Com el is se Schiedam Een roodstenen wandelroute met hier en daar een grijskleurig natuursteentje en aan beide kanten zogenoemde molsgoten. Dat is in een notendop de Schiedamse Hoogstraat nieuwe stijl zoals die er voorjaar 1999 bjj moet liggen. En om er voor te zorgen dat het ook echt een wandelroute blijft, worden alle toegangwegen naar de winkelstraat voorzien van hydrauli sche paaltjes die naar believen in het wegdek wegzakken of omhoog komen. Nog nooit zal het woord 'eindelijk' zo vaak hebben geklonken in Schiedam als gisteravond toen de gemeente de plannen voor de hoofdwinkelstraat presenteerde. Na een lange periode van praten, overleggen, vergaderen en nog eens praten, is het dan eindelijk zover: de Hoogstraat gaat op de schop. En dit keer onstijgen de plannen het vergadercircuit want er gaat echt wat gebeuren in de zieltogende Hoogstraat. Zo rond week 40, dus na de Brandersfees ten, worden de stenen uit de straat gelicht en wordt een begin gemaakt met de langverwachte facelift. De winkelstraat zal worden vóór zien van een roodachtige klinker die veel lijkt op de steen die al is gebruikt aan het Broersveld. Daar tussendoor worden vlakken ge maakt met klinkers van grijs na tuursteen. Aan weerszijde van de straat komen zogenoemde mols goten. Deze zorgen voor een snel le afvoer van het regenwater en zijn nog het best te omschrijven als een lang lint van zeer smalle roosters die worden aangebracht over de gehele lengte van de Hoogstraat. Nieuwe, modern ogende bankjes en de vertrouwde straatverlichting completeren het beeld in 1999 in de negenhonderd meter lange winkelstraat. Bij de straatrenovatie worden ook de pleintjes, de zijstraten en steegjes onder handen genomen. Zo zal de afrit naar het Broersveld waarschijnlijk nog worden ver fraaid met een lange natuurste nen bak waar water doorheen kan stromen. Met dit plan, dat op het moment wordt bekeken op haal baarheid, wil de gemeente zorgen dat de afrituitnodigender wordt dan nu het geval is. Wandelaars laten het Broersveld nu nog veelal linksliggen. Ook bij de afrit naar de Lange Achterweg wil de gemeente flink ingrijpen in de huidige situatie. Het hellende pleintje wordt nu veelal nog over het hoofd gezien door voorbijgangers. Dat moet veranderen door het aan één zijde iets te verhogen waardoor het hel lend effect enigszins wordt tegen gegaan. Op dit vlakke pleintje is vervolgens beperkt ruimte voor een terras. Een uiterst ingrijpende operatie staat de Appelmarkt en het plein voor het Stedelijk Museum te wachten. De Appelmarkt wordt omgetoverd in een aantrekkelijk plein midden in de Hoogstraat dat een verbinding vormt tussen de twee helften van die winkelstraat. Op dit moment bewerkstelligt het plein het tegenovergestelde: wan delaars maken subiet rechtsom keert omdat ze denken dat de winkelstraat ophoudt. Om het plein Levendiger en uitno digender te njaken zal het worden afgesloten voor het autoverkeer en aan weerszijden worden be plant met bomen. Deze bomen worden, net als alle andere bomen in de winkelstraat, voorzien van een zwartstalen korf en rooster om respectievelijk stam en wor tels te beschermen. Terras Het aangrenzende pleintje voor het museum gaat ook flink op de schop.. De museumteiding wil het toegankelijker maken voor het publiek en zet daarvoor in eik ge val overdag de ijzeren hekken 'wijd open. Het pleintje achter de ze hekken wordt ook herstraat en beplant met kleinere bomen dan nu het geval is. De huidige bomen onttrekken het museum aan het gezicht en zorgen voor een som bere sfeer. Met lichtere straatklin kers, betere verlichting, bankjes Vlaardingen Er komt geen com missie voorwijze mannen om een plekje te vinden voor de huisvuil containers in de Kornoeljedreef in Vlaardingen. Vorige maand nog stemde de gemeenteraad in met een initiatief van de WD om een commissie van wijze mannen in te stellen die alle betrokken partijen op één lyn moest krij gen. In de Kornoeljedreef in Holy- Noord wordt al vier jaar geruzied over de plek waar de containers moeten komen te staan. Een grote meerderheid van de bewoners wil. dat het huisvuil wordt verzameld ter hoogte van de nummers 2 en 43. Maar degenen die daar wonen voeren al jarenlang actie tegen en voelen zich gesteund door een toezegging uit het verleden van ambtenaren, raadsleden en het college van burgemeester en wet houders. Begin vorige maand leidde de kwestie nog tot een ordinaire scheldpartij in de raadzaal. Nadat nDe politie in Vlaar dingen "heeft gisteravond een luchtdrukwapen van een 26-jari- ge Vlaardinger in beslag geno men, De man werd aangehouden tijdens een controle van de politie op de Ida Maria de Raathstraat. De bromfietser trok de aandacht omdat de gele platen oranje wa ren gemaakt. Dit was gebeurd om de brommer te 'veranderen' in een snorfiets. Bovendien was het framenummer weggeveild. Bij nader onderzoek van het voertuig trof de politie het luchtdrukwa pen met veertien kogeltjes aan. Volgens de man had hij dit wapen nodig om zich te kunnen verwe ren als hij zich bedreigd voelde. de gemeenteraad vol verbazing de verbale taartsmijterij van alle par tijen had aangehoord, werd be dacht dat een club van wijze man nen, geformeerd uit raadsleden, de boel op één lijn zou moeten krijgen. Maar van die uitzichtloze missie is nu toch maar afgezien. Een strikt formele weg lijkt de enige oplossing. En die loopt via een bouwvergunning. Daarbij kun nen tegenstanders inspraak avonden en via het doorlopen van bezwaarschriftenprocedures tot en met de Raad van State keurig volgens vastgestelde regels hun grieven uiten. De onafhankelijke rechter in Den Haag bepaalt dan tenslotte waar de huisvuikontai- ners komen te staan. Rotterdam/Schiedam De 46-jari- ge H. A. B. uit Schiedam is maan dag door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot een celstraf van drie jaar waarvan een jaar voorwaardelijk. De Schiedammer kreeg de straf opgelegd omdat hij zyn twee zoontjes, die toen 3 en 8 jaar oud waren, seksueel heeft misbruikt. Bovendien moet B. zich tijdens een proeftijd van twee jaar hou den aan een reelasseringscon- traet. Ook is de Schiedammer ver plicht een trainingsprogramma voor incestplegers te volgen in Rotterdam. B, pleegde de incest vlak na een proeftijd die hem was opgelegd wegens misbruik van twee nicht jes, De dader bleek ook zelf slachtoffer te zijn geweest van seksueel misbruik. en kleinere bomen wil de muse- umleiding een meer uitnodigend plein voor de deur leggen. Er wordt zelfs gedacht aan een hore cafunctie door bijvoorbeeld een klein terras te beginnen op het museumplein. Ook alle stegen en straatjes die op de Hoogstraat uit komen worden onder handen ge nomen bij de grote opknapbeurt van de Schiedamse winkelstraat. Bovendien worden alle toegangs wegen tot de Hoogstraat voorzien van hydraulische paaltjes. Deze kunnen elektronisch in het weg dek zakken, zodat ambulances, politiewagens, brandweerauto's en bevoorradingsverkeer in de Hoogstraat kan komen. De gemeente hoopt in het najaar te kunnen beginnen met de lang verwachte facelift van de Schie damse hoofdwinkelstraat. Na de Brandersfeesten zou dan acht we ken lang gewerkt kunnen wor den. Hierna moei de straat weer een beetje worden ontzien aange zien het dan Sinterklaas- en Kersttijd is en winkeliers in die periode hun hoogste omzetten moeten draaien. Na de feestdagen mogen de stratenmakers er weer flink tegenaan zodat, als het weer ook meewerkt, de Hoogstraat in april van het volgend jaar in zijn nieuwe jas zit. Een koe in een weiland aan de Schiedamse Joppelaan die gisteravond vlak voor zonsonder gang in de sloot gleed, veroorzaakte daarbij een flinke modderboel bij politie- en brandweer lieden die het dier te hulp schoten. Nadat de boer omstreeks kwart voor tien constateerde dat zijn koe in de sloot was gegleden, schakelde hij de hulpdiensten in. Intussen slaagde hij erin het hoofd van het dier boven te houden. De brandweer moest veel trek- en hljswerk ver richten om de koe met behulp van een lier u'rt de diepe, modderige greppel te trekken. Door dat ze flink spartelde, zaten politie en brandweer zelf ook helemaal onder dé modder. Foto Ro&t Dijkstra <«V;f honth'ii hi m ft kintk «ViVli voor oase Eén van de drie protestgedichten tegen de mensen die hun honden op het grasveldje aan de Vaartweglaten poepen. Poto Roet Dijkstra Vlaardingen Het grasveldje op de hoek van de Delftseveerweg en de Vaartweg aan de rand van het centrum van Vlaardingen is sinds enkele dagen opgesierd met drie gedichten. Twee hangen aan een paaltje in het gras, de derde is aan een boom bevestigd. Stuk voor stuk zijn de gedichten gericht aan het adres van de hondenbezitter die op die plek z'n huisdier uit te laten. 'Het gras bij een ander is altijd groener. Behalve in de straat waar u uw hond(je), terwijl u dit leest, ook nu weer met vaste regelmaat hink stap springend over grote kleffe hopen, poepen laat. Het gras hier wordt dus almaar brui ner en zitten onze kinderen dage lijks onder uw stront," dicht initia tiefnemer Dirk Tempelaar. die z'n buren steeds vaker hoorde klagen en het gras bruiner en bruiner zag worden. „De kinderen," zegt de Vlaardin ger in een reactie, „spelen hier vaak en wij hebben hier nog wei eens gebarbecued met de buurt. Maar je kan er nu niets meer doen. Het is begonnen met een kleine hond. Dat werden er twee, vier, zes en toen kwamen er grote honden bij. Kijk, als iemand z'n hond tegen de boom laat piesen, stoort me dat niet. Maar je gaat hier zo'n beest toch niet bewust laten kleien." En," zegt hij met een licht verba zing in de stem, „het werkt. Men sen gaan het lezen, roepen hun hond en gaan verder. Waar naar toe? Ja, waarschijnlijk om ze een stoepie verder hun behoefte te la ten doen. Misschien moet ik ze over een poosje vervangen. En dan iets doen in de opvoedende sfeer. Dat als je een hond hebt, je gewoon drie keer per dag een pest end moet lopen om zo'n dier uit te laten. Zo simpel is het toch. En je moet ze natuurlijk opvoeden. Ik kan met mijn hond tot de Broek polder lopen voordat ie z'n be hoefte doet. Dat is een kwestie van opvoeden. Want het is natuur lijk niet de schuld van die dieren, maar van hun baas." Geen beleid De gemeente Vlaardingen heeft jaren geleden eens een ambitieus hondenpoepbeieid gepresen teerd. Op het Liesveld en directe omgeving zou zelfs een honden verbod komen en voor de rest van de binnenstad moest de mens aan de andere kant van de riem altijd iets kunnen tonen waarmee hij eventuele ongelukjes op niet daarvoor bestemde plekken kon opruimen. De politie zou er op toe zien. Maar uit het voorgaande ver haal - het gediehtenveld is letter lijk op een steenworp afstand van het politiebureau - blijkt dat daar niet al te veel van terecht is geko men. Een woordvoerder van de .gemeente bevestigt dat: „Een echt beleid hebben we niet. Men sen die klachten hebben over hondenpoep moeten het clean team bellen en die komen de hon denpoep met een speciale zuiger opruimen." Maar viereneenhalf jaar na de presentatie van de ambitieuze plannen worden toch voorzichtig wat stappen gezet. Zo komt er op het Mende)ssohnplein in de Vet- tenoordsepolder een heus hon dentoilet. By de grote opknap beurt van de speelplaats die daar op stapel staat, wordt er een om heinde zandbak ingeriehi waar de honden hun behoefte kunnen doen. Enkele keren per week wor den de bakken schoongemaakt. Bijna zeker is dat er ook eentje komt in de 1ste Van Leyden Gael- straat in de Oostwij k, op het voor malige schapenweitje. „Het gaat om experimenten," benadrukt een woordvoerder. Als het aan slaat komen er vermoedelijk meer in Vlaardingen. Verder verrijzen er op enkele plekken in Vlaardingen zoge noemde gedragsborden. Een beetje la de gedichten van Tem pelaar of het bord dat bewoners van de Curacaolaan hebben ge maakt, maar dan officiëler. „Een oud-wethouder van een Rot terdamse deelgemeente heeft de borden ontworpen." zegt Henny Huizer van de gemeente Vlaar dingen. „Het zijn borden met droevig of juist vrolijk kijkende honden erop en een tekst waarin de bazen op een vriendelijke ma nier op hun gedrag worden aange sproken. De borden komen bij speelplekken en schoolpleinen." De borden, zo hoopt de gemeente, zijn een extra drempel voor de hunuenuezillei um iiuu huisdier op die plek te laten poepen. Maassluis—Horeca-ondememers zijn niet geïnteresseerd om de Maassluise Markt nog deze zomer te vullen met terrassen. Niet het regenachtige weer, maar het ex perimentele karakter van het aan bod van de gemeente is daar de reden van. Om de binnenstad op korte ter mijn aantrekkelijker te maken, besloot het gemeentebestuur en kele weken geleden meer ruimte te geven voor terrassen. Geen de finitieve maatregel, maar eentje voor de zoroerweekeinden, bij speciale evenementen. „Daar hebben we niets aan," meent Theo Lejeune, voorzitter van Horeca Maassluis. „Wij als horeca willen erg graag een 'up grading' van de binnenstad, maar dan hebben we weinig aan een terras dat maar twee dagen per week open is. Dan kan je niets doen met planten, schotten en ro- tanstoelen. Wat we nodig hebben is een kwalitatieve verbetering, dat wil de gemeente ook." In de huidige situatie (met op de Markt slechts een cafetaria, een Chinees restaurant en een vlaai enwinkel) ziet Lejeune ook logis tieke problemen. „Als er een ge zin komt, bestelt de één dit en de ander dat. Dan moet je wel één zaak hebben die dat allemaal heeft. Je kan niet een vlaai bij de één halen en een patatje bij de an der. Dat is niet te doen." Wethouder ruimtelijke ordening Frank Koen erkent het bezwaar van de 'noodmaatregel'. „Het is best een moeilijke zaak. Wie gaat er bijvoorbeeld die tafels en stoe len betalen." Hij ziet het dan ook slechts als een gebaar en als een voorproefje. De gemeente is im mers druk bezig er voor te zorgen dat er op de Markt een definitieve plek wordt ingeruimd voor de ter rassen. Om daarvoor te zorgen wordt ingezet op een bestem mingsplanwijziging en op het ver soepelen van de horecanota. Koen: „We zijn dat nu aan het op starten zodat we er volgend jaar een aantal gelegenheden bij heb ben. En dan doen we het echt vol gens de regels." Maassluis—In fullcolour staan ze op de omslag: cafés, shoar mazaken, twee hotels en ande re Maassluise gelegenheden waar iets valt te eten of te drin ken. „De geveltjes doen me denken aan een ansichtkaart uit Dublin," was de reactie van wethouder Frank Koen. Giste ren kreeg hij als het eerste het Maassluise horecaboekje over handigd. Het-pocketgidsje be vat foto's en geschreven por tretjes van een kleine dertig horecagelegenheden.- 'Maas sluis: voor elke trek een plek' - zo heet het boekje - is onder meer bedoeld voor nieuwe in woners. - Noem nu een proefabonnem rdams DatiblatLan og&wan Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefatxmnëuient Naam: Adres:." .Postcode: Plaatst Telefoon•- Stuur deze bon in een envelop zoi^r poi^ Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnea Servlce ffl ^Antwoordnummer 3.579,3' JOjiVB II ÏTiV DORPSSTRAAT 174 3992 Afl BARENOMCHT BU DE WATERTOREN TL 0180-651100 MAANDAG GB LOTEN - VEUDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1