13» College ligt onder vuur Rotterdams Dagbiad Actie tegen j randjepik voor bouw parkeergarage m Homosoos alternatief voor 'gevaarlijk' Lickebaertbos Kringloopbedrijf kan jaarlijks 563 ton afval 'besparen' 0 Financiën baren Vlaardingse raad zorgen Onderzoek naar uitbreiding van huursubsidielijn Tuinman bekent oplichtingen JöWM. Op fiets van tas beroofd Man bekent twintig inbraken Bromfietser tegen auto Paard op hol 50% i€©rtiii Of bel gratis 0800-06 42 mh Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 16 juli 1998 m Schiedam De gemeente Schie dam kan jaarlijks 563 ton her bruikbare goederen buiten de af valstroom houden als er een kringloopbedrijf op poten wordt gezet Daarbij moet worden gedacht aan een professioneel opgezet bedrijf met een vloeroppervlakte van zo'n tweeduizend vierkante me ter waarvan de helft is bestemd als winkel. Het bedrijf zou werk kunnen bieden aan 24 mensen. Tot deze conclusie komt het Veenendaalse Bureau Wesseling dat in opdracht van de ONS Mi lieu een onderzoek heeft gehou den naar de haalbaarheid van een Schiedams kringloopbedrijf. In het onderzoek heeft het bu reau de huidige Schiedamse af valinzameling tegen het licht ge houden en berekend hoe een kringloopbedrijf verbetering kan brengen in de huidige manier van afvalscheiding. De onder zoeksopdracht is voornamelijk ingegeven door de richtlijnen van het ministerie van VROM die voorschrijven dat in het jaar 20ÜÜ zo'n 60 procent van al het ingeza melde afval hergebruikt moet worden. Bovendien zijn er voor de eeuw wisseling nog meer richtlijnen. Zo mogen gemeenten in 2000 nog de helft van het huishoudelijk af val en eenderde van het grof vuil verbranden. Dat betekent dus dat vijftig procent huishoudelijk af val en maar liefst zeventig pro cent grof afval moet worden her gebruikt. Het oprichten van een kringloopbedrijf is hiermee bijna een noodzaak geworden want zonder deze voorziening lijken al de richtlijnen niet haalbaar. In Schiedam hebben nu al op be perkte schaal kringloopactivitei ten plaats. Er is een kringloop winkel maar deze heeft geen sa menwerking met ONS Milieu en is qua omvang te klein om een re delijk hergebraikpercentage te realiseren. Het initiatief levert dus ook geen wezenlijke bespa ring bij de verbrandingskosten op. ONS Milieu heeft echter ook niet stilgezeten en is, zoals voor genomen in het Milieubeleids plan van de gemeente Schiedam, gestart met het ontwikkelen van kringloopbedrijvigheid. Dit re sulteerde onder meer in de op dracht aan het Bureau Wesseling tot het schrijven van een project plan dat als uitgangspunt kan dienen voor het operationeel ma ken van een kringloopbedrijf op bedrijfseconomische basis. Later uitbouwen Volgens het onderzoeksbureau is er zeker plek voor een kringloop bedrijf in Schiedam. Er wordt echter wel geadviseerd om voor lopig met een minimale variant van start te gaan en dit, indien wenselijk, later verder uit te bou wen. Bij deze minimale variant zamelt het bedrijf alleen her bruikbare (verkoopbare) goede ren in. Bij de maximale variant wordt alle grof afval ingezameld om vervolgens op een sorteersta- tion te worden gescheiden op bruikbare goederen, bruikbare grondstoffen en restafval dat de verbrandingsovens in gaat, Maar de Schiedamse minimum- variant kan volgens het onder zoeksbureau nog wel verder wor den 'aangekleed'. Zo moet de huis-aan-huis papierinzamelïng worden uitgebreid. In circa 45 procent van de Schiedamse wij ken wordt het oud papier opge haald door scholen en verenigin gen die daarbij hulp krijgen van een door de ONS Milieu beschik baar gestelde wagen met chauf feur. Ook de resterende 55 procent van de huishoudens moet in de toe komst op deze manier bediend worden. Verder met er ook huis- aan-huis een bruingoedinzame ling komen, adviseert Wesseling. Deze kan dan als aanvulling dienst doen op de inzameling van kapotte koelkasten waarmee ONS Milieu in oktober 1997 van start is gegaan. Als derde zou ook textiel bestemd voor de kring loopwinkel huis-aan-huis ingeza meld moeten worden. Het opzetten van een kringloop winkel zal in de beginfase een forse investering vergen, zo te kent het onderzoeksbureau aan. Zo zal er 231.000 gulden geïnves teerd moeten worden om het be drijf van de grond te krijgen. In het eerste jaar zal het bedrijf bo vendien een verlies lijden van 131.030 gulden, heeft Bureau Wesseling becijferd. Het kring loopbedrijf heeft ook inkomsten (winkelomzet, verkoop textiel en papier en diverse bijdragen uit fondsen en subsidiepotten op het gebied van werkgelegenheid) maar die zyn in de startfase nog niet groot genoeg. In het tweede jaar zal het verlies echter teruglo pen tot 71.260 gulden en het der de jaar valt er zelfs een beschei den winst van 46.567 gulden te verwachten. De notitie van Bureau Wesseling ligt op het moment op het bureau bij de afdeling VROM van de ge meente. Deze zal het plan, voor dat het bij het college ter besluit- voming wordt voorgelegd, van een advies voorzien en aangeven hoe het 'handen en voeten' moet krijgen. Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gister avond forse kritiek geuit op het college van burgemeester en wethouders over de financiële handel en wandel van de ge meente. Opvallend was dat ook de woordvoerders van de coa litiepartijen voor hun doen flink uit de slof schoten. De kritiek richtte zich vooral op het voorziene tekort voor dit jaar van 4.2 miljoen. En dat terwijl een half jaar geleden nog een sluiten de begroting werd gepresenteerd. Dat er inmiddels verkiezingen zijn geweest en er een nieuw col lege is samengesteld, kan deze keer niet als excuus gelden, von den ook coalitiepartijen. „Drie van de vier wethouders die in het vorige college zaten, zitten immers nu weer in het college," riepen diverse woordvoerders in koor. „Ik word hier niet vrolijk van en vind dat het eigenlijk niet kan," oordeelde financieel specia list van de WD J. Bamouw over 2ijn partijgenoot wethouder H. C. J. Roijers. De oppositie was ongemeen hard in haar oordeel. W20QQ vond dat het college de consequentie dient te trekken en op moet stappen. C. A. E. de Jonge /an de SRCrff ac tie sloeg burgemeester en wet houders met eigen teksten om te oren: 'de begrotings- en budget discipline ontbreekt, het reali teitsgehalte van de begrotingen is twijfelachtig' en 'de administra tieve organisatie en de daarin functionerende informatievoor- Vlaardingen Er komt in Vlaardingen een onderzoek naar uitbreiding van de huur subsidielijn. De gemeenteraad van stemde gisteravond una niem in met een initiatiefvoor stel dat de Socialistische Partij had ingediend. De huursubsidielijn moet een belangrijke taak krijgen bij het bevorderen van het gebruiken van allerlei aanvullende finan ciële regelingen die er bestaan voor minima. Veel mensen die recht hebben op bijvoorbeeld kwijtschelding van belastin gen of bijzondere bijstand ma ken daar uit ontwetendheid geen gebruik van. De gemeen te Vlaardingen heeft in het ar moedebeleid al als doel gesteld de bereikbaarheid van de be staande mogelijkheden zo groot mogelijk te houden. In de plannen van de SP moet het gaan om een gratis tele foonnummer en waarbij ook de deskundigheid van instan ties als het Wooninformatie- centrum, waterschappen en sociale diensten worden inge schakeld. De Rechtenlijn, zo als de SP het servicenummer al heeft gedoopt, zou op 1 janu ari 1999 moeten starten. De SP in Schiedam heeft in middels eenzelfde voorstel in gediend, dat nu bij b en w in behandeling is. Ondanks dat ér in Maassluis geen SP-fraetie in de raad zit, gaan er stemmen op om ook Maassluis bij het initiatief te betrekken. ziening Iaat te wensen over', ci teerde hij. Wethouder Roijers pareerde de aanval met de mededeling dat hij nooit heeft gezegd dat Vlaardin gen het financiële lek boven had na de bezuinigingsoperatie van achttien miljoen gulden in de vo rige periode. „Dat duurt zeker nog jaren." Dat baarde CDA'er C. Bot zorgen. Want hoe moet het college dan ooit uitvoering geven aan de plan nen die de nieuwe coalitie heeft gemaakt? Zijn fractie, zo zei hij, heeft er geen zin in om weer vier jaar lang alle eindjes aan elkaar te knopen en alleen maar bezig te zijn met bezuinigen. „Wij eisen dat er heel snel orde op zaken wordt gesteld," aldus Bot. Ook na aandringen van zijn eigen fractie durfde Roijers geen datum te noemen waarop hij met een plan van aanpak voor het op orde stellen van de gemeentelijke fi nanciën komt. En het geld voor nieuw beleid zal moeten komen door het schrappen van andere uitgaven, aldus de wethouder. Geen grip De oppositie toonde zich ook ver bolgen over de manier waarop het college van plan is het tekort van 4,2 mihoen weg te werken. En dan vooral omdat de gemeenteraad daarop geen grip heeft. „Er valt voor ons niets te sturen," aldus D86-fractievoorzitter T.W. van der Steen. Want b en w hebben aan de raad geméld dat het tekort van 4,2 mil joen wordt opgelost bij de tweede kwartaalafrekening. Op die ma nier wordt de raad buitenspel ge zet, oordeelde oud-wethouder van financiën en tegenwoordig raadslid van oppositit W2000, J. Ranshuijsen. „De mag dan alleen nog maar ja zeg gen tegen het door b en w inmid dels al uitgevoerde beleid. Zeker voor een college en coalitie die zeggen de actieve betrokkenheid van de raad zo hoog in het vaandel te houden een weinig fraaie zaak. Een rommeltje." Bewonersvan deMaassluissedijkin Vlaardingen zette neen schutting neer omdemuurvandenieuweparkeergarageuithiintm'nte houden. Opdevoorgrondhetdeksel waarin één van de heipalen zou moeten verdwijnen. Fota Roet Dijkstra Door Jan Rozendaal Viaardingen Een aantal bewo ners van de Maassluissedijk in Vlaardingen heeft gisteravond in allerijl een schutting geplaatst op de plek waar bouwer Slokker mor genochtend heipalen wil slaan voor de nieuwe parkeergarage. De buitenmuur van de garage, die zo'n drieenhaive meter hoog wordt, komt tien centimeter over de erfafseheidingsgrens. In een brief, die vanmorgen bij de uitvoerders van de bouwer en op het stadhuis is bezorgd, leggen de bewoners uit dat zij eerst met bou wer en gemeente willen praten voordat er verder wordt gebouwd. Probleem daarbij is dat een flink deel van de bewoners van de zes benedenwoningen aan de Maas- sluissedyk die de parkeergarage in de tuin krijgen, op vakantie is. Maar dat probleem is niet door de bewoners veroorzaakt, vinden ze. „Pas op 14 juli, eergisteren dus, vernamen wij dat Slokker van plan was om morgenochtend die paien te gaan slaan en daarmee tien centimeter van onze grond toe te eigenen. Omdat wij hiervan niet eerder in kennis waren ge steld en niet in de mogelijkheid zijn gesteld om hierover te praten, hebben wij in de vanmorgen afge leverde brief de partijen te ken nen gegeven dit niet toe te staan," licht bewoonster Iteke Vonk toe- Om een gesprek af te dwingen is na het inwinnen van 'undisch ad vies besloten om snel even een schutting neer te zetten op de kadastrale grens, die gisteren tot twee keer toe door officieel inge huurde landmeters is bevestigd. De achterliggende gedachte daar bij is dat de heiers die schutting niet zo maar zonder overleg weg kunnen halen. En dan hebben de bewoners hun zin: overleg. Voor de zekerheid is de opdrachtgever ook alvast aansprakelijk gesteld voor eventuele schade en ge maakte kosten. Alleen zal dit wel tot gevolg heb ben dat de bouw vertraging op loopt. Eerder drongen de bewo ners van de Maassluissedijk ook al met succes aan op aanpassin gen in het plan. Het ging daarbij vooral om de uitstoot van de uit laatgassen uit dc parkeergarage, die in hun ogen niet goed was ge regeld. Daarbij kwam nog dat de gemeente in deze kwestie een stempeltje was vergeten, zodat van de Raad van State een groot deel van de procedure over moest worden gedaan. Dit leidde tot een vertraging van een jaar voordat met de bouw van Park Vlaerdin- gerhout kon worden begonnen. In totaal komen er naast het stad huis 99 woningen en dus een par keergarage met op het dak een parkje. Op de bouwtekening van het plan lijken er geen problemen met de buitenmuren van de garage. „Maar," zegt Vonk, „daarin wordt uitgegaan van het hart van de mu ren. En die muren van de garage worden twintig of vierentwintig centimeter dik. Dat betekent dus tien of twaalf centimeter op onze grond. Dat lijkt misschien niets, maai wij hebben onze schuren daar neergezet nadat de gemeen te precies had uitgemeten waar de kadastrale grens liep. Voor het pad bleef dan negentig centime ter over. Dat was net genoeg om met de fiets doorheen te kunnen. Als daar tien centimeter vanaf gaat, geeft dat problemen Dan kunnen de deuren waarschijnlijk niet eens meer fatsoenlijk open." Een woordvoerder van de ge meente erkent dat er bij het uit meten 'iets is misgegaan'. De ver antwoordelijkheid daarvoor ligt volgens hem bij de aannemer, Hoewel het volgens de gemeente in eerste instantie een zaak tus sen aannemer en bewoners is, heeft de gemeente als opdracht gever voor de bouw van de par keergarage wel belangen. Daarom wordt in het stadhuis driftig mee gedacht hoe het nu verder moet. „Punt is dat die garage bestaat uit prefabonderdelen. Dus die tien centimeter terugsmokkeien, wordt lastig," aldus de woord t- der, die aanstuurt op overleg lus sen aannemer en bewoners. „Het liefst zo snel mogelijk. Want het streven is er nog steeds naar om vrijdag te heien." Vlaardingen De Vlaardingse re cherche heeft een 29-jarige Haar lemmer aangehouden op verden king van diverse oplichtingen. De man gaf zich uit als tuinman en belde bij mensen aan met de aan bieding hun tuin op te knappen. Hy inspecteerde vervolgens de tuin en maakte de rekening op. Die bedroeg over het algemeen tussen de 300 en 500 gulden en moest vooraf worden betaald. Na dat hij het geld had geïncasseerd liep hij weg met een smoes, om niet meer terug te komen. Zo wist hij een halfjaar lang toe te slaan m onder meer in Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Den Haag, Utrecht en Haarlem. ij»? r; '—{««ctLf ^t«K££fll| Schiedam Twee onbekende knapen hebben gisteravond een 62-jarige Schiedamse van haar handtas beroofd. De vrouw fietste over de Kerklaan, toen de twee jongens op een scooter langszij kwamen rijden. Ze grepen vervol gens de handtas uit de mand aan het fietsstuur en gingen er van door richting de Koekoekslaan. Vlaardingen Tegenover Vlaar dingse rechercheurs heeft een 18- jarige man uit Spykenisse giste ren toegegeven verantwoordelijk te zijn voor in totaal zo'n twintig inbraken in Spykenisse en vier in Vlaardingen. De man zat al vast nadat hij was betrapt tijdens een inbraak in een school in Vlaardin- gen-Oost. In verhoren direct daar na had de Spijkemsser al drie an dere inbraken in Vlaardingen be kend. In het huis van bewaring wilde de man schoon schip maken en biechtte nog 20 kraken op. Vlaardingen—Een 19-jarige Vlaar- dinger is gistermiddag gewond geraakt nadat hy op zyn brom fiets w-as aangereden door een au tomobilist. De automobilist, een 41-jarige man uit Vlaardingen, wilde in de Van Hogendorplaan zijn auto parkeren toen de brom fietser uit tegengestelde richting naderde. Doordat de auto tijdens de insteekmanoeuvre de weg blokkeerde, klapte de bromfietser tegen het voertuig. Het slachtof fer moest met beenveiwoncüngen naar het Holy Ziekenhuis. Maassluis Een op hol g paard heeft gistermiddag rond 14.00 uur voor de ncdige conster natie gezorgd in Maassluis. Door nog onbekende oorzaak ging het dier er vandoor toen het aan de teugels van de Deltadijk werd ge leid. Op de Noordzee maakte het paard een schuiver toen het de hoek om wilde slaan en kwam in botsing met een geparkeerde au to. Het rechtervoorbeen van het dier schoot door de voorruit, waar door een grote wond ontstond. De viervoeter is voor behandeling naar een dierenkliniek gebracht. Elroy Heesbeen, een Maas sluis' lid van het Rotterdamse C.O.C., gaat proberen in zijn woonplaats een sociëteit voor homoseksuelen van de grond te krij gen. De ontmoetingsruimte voor homo's en lesbiennes moet een alternatief worden voor het Lickebaertbos. Deze ontmoetings plek rond het parkeerterrein bij restaurant Oeverbos is in de ogen van Heesbeen im mers geen ideale. „Het is er soms nogal ge vaarlijk. Er is wel eens iemand neergesto ken." Om mee te starten denkt de initiatiefnemer aan het huren van een zaaltje in bijvoor beeld ontmoetingscentrum Koningshof, één keer in de twee weken of één keer per maand. „Daar is denk ik wel belangstelling voor. Heel veel mensen hebben daar be hoefte aan omdat ze voor een C.O.C. anders helemaal naar Rotterdam moeten." Omdat ook in Vlaardingen een dergelijke ontmoetingsplek ontbreekt, wil Heesbeen aan de homosoos een regionaal karakter ge ven. Een aan de gemeente Maassluis ge richt verzoek om mee te werken aan het ini tiatief is inmiddels afgewezen. De gemeen te vindt dat Heesbeens verzoek met con creet genoeg ingaat op de kosten en op de verwachte belangstelling voor de soos- avond. Bovendien heeft het gemeentebe stuur geen rekening gehouden met subsi dies voor dergelijke zaken. „In het pro gramma op hoofdzaken 1998-2002 wordt niet gesproken over activiteiten voor lesbi sche, homo- en biseksuele inwoners van Maassluis als prioriteit van het gemeente lijk beleid." Het ontbreken van deze prioriteit heeft te maken met eerdere ervaringen met de Stichting Werkgroep Homofilie Maassluis motiveert de gemeente. Deze werkgroep kreeg tot en met 1991 subsidie voor de be langenbehartiging van lesbische, homo- en biseksuele Maassiuizers en voor het organi seren van activiteiten. Omdat er m 1991 door een gebrek aan belangstelling geen activiteiten zijn georganiseerd, besloot de stichting zich op te heffen. Kanttekening Heesbeens idee wordt, met een kantteke ning, ondersteund door het C.O.C. Rotter dam. Voorzitter Jetje Valk: „Een leuk initia tief, maar ik weet van niets. De gemeen to beschouwt hem als een eenling die etn soosavond wil in Maassluis. Niet zo handig Als hij slim is, waagt hij juist ons erbij." Dit laaiste heeft de Maassluizer inmiddels al gedaan. ,.ïk ga over twee weken met het C O C in Rotterdam om de tafel zitten Mis schien dat de gemeente wel akkoord gaat als de plannen duidelijker zyn." Het Rot terdamse C.O.C., dat zo'n 25 a 30 leden uit Vlaardingen en Maassluis telt, ziet een soort Maassluise afdeling niet als concurre rend voor haar eigen activiteiten. „Juist zo'n regioavond zou drempelverlagend kunnen werken." De gemeente Maassluis heeft het initiatief van Heesbeen dan wel verwoipen, maar pluspunt is dat hij de gemeentelijke vlag tijdens de Gay Games mag dragen. De toe stemming daarvoor is volgens hem geen goedmakertje. „Ik had de vraag of ze een vlag beschikbaar konden stellen namelijk al eerder ingediend." Met trots zal Hees been, die tijdens de Gay Games meespeelt tn een voetbalteam, de Maassluise drie kleur - blauw, wit. blauw - tijdens de wed* pm nu een proefabonnemi iDagbl.-idwn ojforan 0 Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement Plaats:, ,,,T;7.Vobrtrinr/v -J Adres: - j* .Postcode: Telefoon:-t.r {ï.vjti.'cbntr^ée«rfging> Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar:;; - Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer ±579, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1