10 Het wonder van Delfshaven' Morgan Freeman speelt zijn zwaarste rol sinds jaren Voorvechter vaste boekenprijs overleden m Veiling van 007-memorabiïia Niet Krabbé, maar Benigni wint filmfestival Jeruzalem BB's: spannende hiphop Rotterdams Dagblad Maandag 20 juli 1998 Door Canis Zijlmans Rotterdam - Duizenden bezoekers genoten zaterdagavond en zon dagmiddag van het tweede Kolk- Konsert in Historisch Delfshaven. Nadat 'publiekslieveling' Wibi Soerjadi vorig jaar was gepro grammeerd om het klassieke mu- ziek-evenement naam te geven, was het dit jaar de beurt aan vio list Jaap van Zweden, pianist Da niel Wayenberg en het Rotter dams Philharmonisch Orkest (RPhO) om Toeristisch Delfsha ven' verder op te stuwen in de vaart der volken. Organisator Yvonne Nesselaax van de Stichting Klassiek Delfs haven, die het evenement met an derhalve ton sponsorgeld op po ten zette, knorde zondagmiddag als een tevreden kat. Zjj had om wonenden op het hart gedrukt te duimen voor mooi weer en 'het wonder van Delfshaven' ge schiedde. Na een week van wind en regen hield bij aanvang van het Kolkkonsert zaterdagavond in de Aelbreehtskolk de bewol king haar druppels vast. Ook de wind was gaan liggen tot een voor een broos klassiek openluchtcon cert aanvaardbaar niveau. Zondagmiddag, toen twaalf strij kers van het RPhO hun opwach ting maakten op het drijvende po dium, zaten genodigden op de platbodems, die als tribune dienden, te y puffen van de hitte. Pro grammaboek- Ademloos luisteren naar Daniel Wayenberg, Jaap van Zweden en het RphO: Delfshaven stond dit weekeinde geheel in het teken van klassieke muziek. Foto Nfeisvander HoeverVT?otterdamsDag&lad van instrumenten. „De instru menten zyn inderdaad zeer teer gevoelig en je moet het ook niet dagelijks doen. Maar twee of drie keer per jaar kan het wel. Zeker als je eens een ander publiek wilt bereiken, kan je er niet om heen. Het is iets aparts, maar het moet kunnen," zei Van Zweden desge vraagd. Geheel in sfeer zette het evene ment zich zondagmiddag zelfs zonovergoten voort met gospels en 'negrospirituals' uit onder meer Pörgy en Bess van de uit Brits Guyana afkomstige tenor David Sam. Maar het onbetwist hoogtepunt van de middag was het optreden van de twaalf van het RPhO met als dirigent Hans Leenders. Het ensemble speelde werken van Mendelssohn, Bach, Mozart, Molter, Barber en Grieg. Charlotte Potgieter en Mieke Bruijning soleerden wondermooi in het soloconcert in D. kleine terts van J.S. Bach. Het nieuwe concertseizocn van het RPhO in De Doelen begint op 28 augustus. Valery Gergiev brengt dan een programma rond het thema van de tragische liefde. Hierin worden stukken uit Mozarts 'Don Giovan ni', Strauss' 'Don Juan' en 'Sym phonic Fantastique' van Berlioz voorgedragen. jes werden ge- zonnehoedjes. KolkKonsert trekt dankzij mooi weer duizenden toeschouwers De brandweer had de organi satoren toestemming gegeven maximaal 7600 bezoekers toe te laten tot het evenement. Volgens de politie waren het er verspreid over de zaterdagavond en zondag middag zo'n 7000. Het is voor de organisatoren te hopen, dat de voor volgend jaar geprogram meerde winnaar van het Liszt- concours '97 Igor Roma uit Italië net zoveel mensen op de been zal brengen. Na een voorprogramma van bei aardier Geert Bieriing op het ca rillon van de Pelgrimvade rskerk speelde de 69-jarige pianist Da niel Wayenberg zaterdagavond drie van de twaalf Etudes van Fran2 Liszt. Het waren de door Liszt zelf herschreven versies van 'Harmony du Soir', 'Chasse Neige' en 'Feux Foiietes'. „Want de eer ste kon de componist alleen zelf spelen," legde presentator Cees van Drongelen (ook van Kunst &Kitsch)uit. Met Wayenberg speelde Jaap van Zweden vervolgens van C. Franck diens vioolsonate in A. De pianist en de violist, die sinds enige tijd een duo vormen, speelden als so list in alle belangrijke muziekcen tra van de wereld. Ook in Delfsha ven zorgden zij voor ontroerende momenten. Omwonenden hingen uit de ra men van historische panden en zaten eerste klas. Net als de opva renden van de binnenvaartsche pen, plezierjachtjes en vlotten, die een plaatsje vonden in de Ael breehtskolk. Eén toeschouwer raakte te water toen hij van bin nenvaartschip De Volharding wil de overstappen op een kleinere schuit. Tot grote hilariteit van het publiek hing hij minutenlang aan de scheepsreling tot zijn middel in het water zonder dat toegesnel de helpers erin slaagden hem op het droge te krijgen. Echte ere plaatsen hadden twee jongetjes weten te bemachtigen. Op een stapel piepschuim voeren zij tus sen de platbodems door om het vlot aan een schip vast te binden. Plastic krukken werden uitge reikt en met een theelichtje in een jampotje genoten zy van hun meegebrachte borrelnootjes. Iets minder luxe hadden toe schouwers zit- en leunplaatsen gevonden op en om de kademu ren. Dames op leeftijd waren al een uur voor aanvang met klap stoeltjes op de brug gaan zitten. Anderen moesten zich met staan plaatsen tevreden stellen. Maar niemand maalde erom. Tot tevredenheid van het publiek speelden Van Zweden en Wayen berg na de pauze losser en laagd- rempeliger werk met het in 1979 opgerichte Amsterdam Saxopho ne Quartet, Dit stevig aan de weg timmerende veelzijdige viertal speelt, naast voor .saxofoonkwar tet gecomponeerde werken uit de klassieke Franse school of de avant-garde, een veelheid aan genres. Samengewerkt werd on der meer met Hans Duifer, The Nits en Manke Neïis. Wayenberg, die zelf ballet- en ka mermuziek, een Triple Concerto voor drie piano's en orkest en een symfonie voor groot orkest com poneerde, bracht met het viertal werk van Gershwin ten gehore. Gespeeld werd een medley met onder meer The man I love'en 'Nice work if you can get it'. Hier- na volgde 'Rhapsody in blue'. Dat een viool en vier blazers onge kende mogelijkheden hebben, be wees het optreden met Jaap van Zweden. De violist was 17 jaar concertmeester van het Konink lijk Concertgebouw Orkest, is sinds twee jaar vaste gastdirigent van het Brabants Orkesten schit tert inmiddels ook als chefdiri gent van het Orkest van het Oos ten. Hij speelde met de koperbla zers hoogtepunten uit West-Side Story van Bernstein, die regelma tig door het publiek werden mee- geklapt, „Japie, JapieT scandeer de de menigte uitzinnig na afloop en scheepshoorns braehtten ge past een ode. „Is hy een gabber?" vroeg een jongetje aan zijn moe der, toen de kaalgeschoren Van Zweden vlak langs hem liep rich ting kleedkamer. Jaap van Zweden toonde zich na afloop 'zeer gelukkig' met het op treden. .Dit is echt uniek," sprak de violist. „Zeker met deze ambi ance. Ik had veel angst voor het weer, want dat maakt of breekt een klassiek openluchtoptreden. Met regen krijgt het toch niet die impact, die het verdient. Goed weer is een vereiste." Van Zweden deelt niet de weer zin, die een aantal vertolkers heeft tegen spelen in de open lucht uit vrees voor het wegwaai en van het geluid er. beschadiging Door Pieter van Lierop Los Angeles In de actiefilm 'Hard Rain' wordt tijdens een overstroming een stadje ont ruimd. Christian Slater speelt een chauffeur die de voorraad cash van een bankfiliaal in veiligheid moet brengen en in een hinder laag loopt van plunderaars- Hij weet met een grote zak geld te ontkomen en de rest van de film wordt er jacht op hem gemaakt Aanvoerder van de overvallers is Morgan Freeman, de zwarte ac teur die wereldberoemd werd met 'Seven'. Sinds die superieure psyehothril- ler is de rijzige, aristocratisch ogende Freeman een veel ge vraagd acteur geworden die in zijn eentje een matige actiefilm meerwaarde verschaft door de in telligente subtiliteit van zijn spel, het vermogen desnoods alleen met zijn ogen te acteren zoals ook een Gene Backman dat kan. Morgan Freeman speelt dus een bankrover. Niet het meest geme ne type crimineel, maar meedo genloos genoeg om zijn doei te kunnen bereiken. In het oor spronkelijke script werd hij in de finale dood geschoten. Dat werd ook zo opgenomen. Maar zoals wel vaker gebeurt met dit type films: er werden proefvoorsteüin- gen georganiseerd en het publiek mocht zeggen wat men mooi vond of minder kon waarderen. Het sterven van Freeman bleek moei lijk te verteren. Dus werd een nieuwe versie gemaakt, waarin de overleving mogelijk werd voor de ze acteur, die blijkbaar op veel sympathie van het publiek kan re kenen. Morgan Freeman kan erom grin niken: ,.Ik vond dit een aantrek kelijk personage om te spelen. En ik zeg in zo'n geval niet: 'Ik wil die rol wel doen, maar ik vind dat de vent niet dood moet.' Van mij mocht hy dood. En ais men ver volgens bedenkt dat hij alleen maar een beetje gewond hoeft te raken, dan vind ik het ook best. Toch vond ik het in dit geval iets om over te twisten. Dit soort films vindt zyn weg voornamelijk naar een jeugdig publiek. En wat er nu gebeurt is dat het kwaad onge straft blijft. Dat is een slechte boodschap. Als we willen weten Morgan Freeman: 'Als we willen weten waarom jongeren doen wat ze doen, dan moeten we eerst maar eens kijken naar hoe we hen informeren over de gang van zaken in de wereld'. FotoGPD waarom jongeren doen wat ze doen, dan moeten we eerst maar eens kijken naar hoe we hen in formeren over de gang van zaken in de wereld." Daar maakt u zich zorgen over? „Natuurlijk doe ik dat." Hoe zat dat dan met Seven, uw meest fameuze film tot dus ver? Daar beleefde het absolute kwaad de totale triomf. Toen zei u dat het maar entertainment is. „Het is ook entertainment. Voor jou. Maar voor, zeg jouw zoontje van elf, ligt dat anders. Ik houd se rieus rekening met dat soort ef fecten en kijk op dat punt heel kritisch naar scripts. Niet dat er zo veel gewelddadige scripts op mijn bureau terechtkomen. Maar is er sprake van bijzondere geweldda- uigheiu, dan £<u zo n scrip* erg helder verklaard moeten worden vanuit de karakters, zoals by Se ven het geval was. Maar als ik denk dat het geweld alleen maar bedoeld is omwille van het geweld zelf, dan hoeft men op mijn deel name niet te rekenen. Een film ais Last Man Standing vind ik ver foeilijk." —Je gaat akkoord met de morele lading van een script en achteraf wil men er toch iets heel anders van maken, omdat de film dan beter verkoopt. Wat doe je dan als acteur? „Praten met de regisseur en de producent. Maar uiteindelijk zijn we allemaal nog altyd de slaven van de studio die niet alleen de geïnvesteerde miljoenen terug wil zien maar er het liefst ook nog een paar miljoen extra aan over houdt. En als die lui zeker menen te weten dat de film zo? Ij hij is ge worden niet zal verkopen, wie ben jij dan om ze te verplichten het toch te laten zoals het is? Het is hun geld. Niet het jouwe. Dus je probeert tot een compromis te ko men. Maar dat gaat ten koste van je eigen gevoel voor2o'n film en je eigen integriteit en het is zeker niet zo dat we daarmee een dienst bewijzen aan het jeugdige pu bliek." „De man die ik speel is geen door trapte crimineel maar iemand die zich buiten de wet heeft geplaatst. Hij is een vrijbuiter. Het romanti seren van outlaws heelt een lange traditie. Iemand die wordt betrapt bij het stelen van iets kleins, krijgt een tik op zijn vingers. Ie mand die erin slaagt om zich met 18 miljoen uit de voeten te maken, wordt heimelijk bewonderd. Toch vind ik dat dit verhaal op een be langrijk punt een lijn trekt. Ieder een in deze film, op Slaters perso nage na, wordt gedreven door hebzucht. Dan wordt hem ge vraagd: 'Wil jij werkelijk beweren dat jij al die tijd op die hoop geld zit, zondereen moment te hebben overwogen om er zelf mee tussen uit te knijpen?' De implicatie van die vraag is niet dat we in wezen allemaal slecht zouden ^jn, maar da*, we allemaal fantasieën heb ben over 2owel goede als kwade dingen. Maar wat je bent wordt uiteindelijk uitsluitend bepaald door wat je doet en niet door wat je fantaseert. Ik kan fantaseren over bungeejumpen, maar het is uitgooien dat ik dat ooit zal doen." Nacht en ontij U bent meer een zeiltype schijnt het. U houdt van water. Maakte dat het gemakkelijker om in een film te spelen ais Hard Rain? „Niet echt. Er zit nogal wat ver schil tussen zeilen en twee maan den opnamen in een gigantisch bassin met water waar je aldoor wordt nat gespoten en probeert om niet te verzuipen. Ais ik zeil blijf ik meestal droog. Ik heb een nogal grote boot. Eerst had ik er een van negen meter, nu een van dertien. Ik zit veel tussen de Cari bische Eilanden. Heerlijk! Ik lig ook graag in het water; warm Ca- ribisch water, in de volle zon. Zwemmen met alleen vliezen aan je voeten, dat is groots. Dan ben ik Esther Williams. Maar de opna men voor Hard Rain, in dat bas sin, dat was anders." Duikpakken „Om te beginnen speelt de film zich hoofdzakelijk af bij nacht en ontij. En de temperatuur van dat water was ook niet lekker. Ik kan slecht tegen kou, heb een pro bleem met mijn bloedcirculatie. Vanwege die kou hadden we duik pakken aan en daar overheen ge wone kleren. Maar dat beweegt waanzinnig zrwaar. Ik ben niet zwak gebouwd, maar dit was uit puttend. Ik ben nog nooit zo ge lukkig geweest als op de dag dat deze opnamen voltooid waren." Iii een paar maanden tijd za gen we u in vier films. U bent erg druk de laatste tijd. „Dat valt mee. Het punt is dat Kiss The Girls en Hard Rain vee! later zijn uitgebracht dan de be doeling was en daardoor bovenop Amistad terecht zijn gekomen, op de voet gevolgd door Deep Im pact. In werkelijkheid heb ik al een half jaar geen steek uitge voerd. Maar ik kan goed wachten op een script dat me ligt en pro beer te vermijden dat mijn rollen te veel op elkaar gaan lijken, want ik ben geen John Wayne. Soms maak ik een verkeerde keuze zo als iedereen. Chain Reaction heb ik aangepakt om het geld, op een moment dat er nog geen behoor lijk script op tafel lag. Deep Im pact is een ander verhaal. Ik had voor Spielberg net Amistad ge daan en toen zei hij: 'Ik heb hier nóg een script voor je liggen!' Dat was Deep Impact. Ik zou de eerste zwarte president van de Verenig de Staten moeten spelen en het was amper een week werk. Dat sprak me aan, daar is verder niet lang over nagedacht." „Zo'n gastrolletje in Deep Impact, een boef als in Hard Rain, of die rol in Amistad, ik neem ze in gelij ke mate serieus. Want Amistad mag dan een film zijn die een be langrijk historisch verhaal te ver tellen heeft, dat maakt mijn acte ren daarin niet moeilijker of mak kelijker. Want ik hoef als acteur niet de hele ballast van het histo risch belang, de ambities van de regisseur en het totale concept van zo'n film op mijn rug mee te sjouwen. Het enige dat telt is wat je moet doen in iouw scène Wat dat betreft werden aan mij in Hard Mn zwaardere eisen ge steld dan in Amistad. En meen niet dat, omdat Amistad veron dersteld werd een meer serieuze film te zijn, de sfeer daar anders was dan normaal. Het is gewoon werk. En daar werd meer bij gela chen en gedold dan op menige set waar ze een komedie maken." Marihuana „Ik ben geen zwaartillend mens. Je moet zorgen zo veel mogelijk stress bij je vandaan te houden, want daar krijg je maar kanker van. Of ik rook? Nee! Dat wil zeg gen: alleen marihuana. Jazeker, waarom daar moeilijk over doen? Nee, niet elke dag. Er is niets, als ik het vermijden kan, dat ik elke dag wildoen. Nou, bijna niets. Ma tigen en weten te doseren, dat is de kunst van het leven. Nee, ik rook nooit marihuana op de set. Ik zou niet eens op het idee komen een biertje te drinken als ik ver volgens moet acteren." ,Wat ik denk van vrij beschikbare soft drugs in Holland? Ik snap niet waar men zich druk over maakt. De meest gemene drug in de wereld is alcohol. Het is alcohol die de meeste levens, carrières en families kapot heeft gemaakt, niet marihuana. Maar onze cul tuur is daar heel huichelachtig in. Herinner je je The Last Boy Scout? Daar zit bijna geën scène in zonder Bruce Willis met een glas in zijn poten. Hij zuipt zich klem. Dan gaat hij een keer zijn badkamer in en betrapt gabber Damon Wayons die een lijntje co ke snuift. Bruce wordt furieus, grijpt die vent, scheldt hem ver rot, rammelt hem door elkaar en smijt hem het huis uit. Ik denk dan: Hallo, wat is de boodschap hier?" Barcelona - Aan het begin van zijn vakantie in Barcelona is afgelo pen week op 51-jarige leeftijd Ton Hulskamp overleden. Als direc teur van dc boeken brancheorga nisatie Koninklijke Vereenïging ter bevordering van de belangen des Boekhandels (KVB), heeft hij de afgelopen jaren als een leeuw voor behoud van de vaste boeken- prys gevochten Dit systeem, waarbij Nederlandse boeken slechts tegen een door de uitgever vastgestelde prijs ver kocht mogen worden, ligt met grote regelmaat onder vuur Te genstanders gruwelen van het door de overheid gesanctioneerde prijskartel. Hulskamp liet geen gelegenheid onbenut om vol vuur uitte leggen dat het mechanisme een breed titelaanbod garandeert, boekhandelaren kunnen met een gerust hart langzaam lopende ti tels inslaan: uitgevers kunnen de winst op bestsellers gebruiken om ook minder commerciële boeken te lanceren. Hulskamp moest op verschillen de fronten aan de bak Hij proce deerde tot aan het Europese Hol tegen ontduikers van dc boeken prijs (Free Record Shop. Belgisch Boekhuis) en vocht tegelijkertijd een stevig robbertje met Euro pees Commissaris Van Miert (Me dedinging). die de boekenprijs ke ver vandaag dan morgen zou af schaffen Hulskamp wist zich ge steund door staatssecretaris Nuis van Cultuur. Behalve als KVB-directeur was Hulskamp ook in andere functies actief m het boekenvak Hij werk te voor uitgeverij Bosch Keu- nmg en was dertien jaar lang com missaris bij het Centraal Boek huis. Christopher Lee alias Scaramanga (uit The Man with the golden gun', 1974) met enkele Bond-memorabilia. foioEpa Londen - Veilinghuis Christie's is van plan ongeveer 250 curiositei ten uit James Bond-films te vei len. De bekendste stukken zyn vier auto's waarin ïan Flemings* 007 de slechterikken achtervolg de en vrouwen verleidde en de do delijke bolhoed met stalen rand uit 'Goldfinger'. Christie's ver wacht met de veiling die eind de ze maand wordt gehouden onge veer 660.000 gulden op te halen. De bolhoed uit 'Goldfinger' (1964) heeft een geschatte waarde van 66.000 gulden. Eén van de auto's die geveild worden is de Lotus Es prit SI die in The Spy Who Loved Me' (1977) verandert in een onder zeeër. Jeruzalem - De Italiaanse film 'La Vita Bella' van Roberto Benigni heeft op het vijftiende Jeruzalem- se Filmfeslivai zaterdagavond de Jewish Experience Award gewon nen'La Vita Bella' (Het Leven is Mooi) versloeg Left Luggage, het eveneens genomineerde regiede buut van Jeroen Krabbé.Zowel La Vitaé Bella" als Left Luggage" de den veel stof opwaaien in Jeruza lem. De film van Benigni. die het leven in een concentratiekampen fascistisch Italië met veel humor weergeeft, werd door sommige van de links-liberale bezoekers van hel Jeruzalemse festival al woedend als 'revisionistisch' be- stempeld.'Left Luggage', die over de relatie tussen een seculier- joods meisje en een chassidisch gezin in Antwerpen handelt, kreeg ïr, Jeruzalem vooral een po litieke lading mee. Hoewel veel orthodoxe joden in Krabbe een soort verlosser zien die voor het eerst in 2000jaar een goed en eer lijk beeld van het charedjsche jo dendom heeft durven geven, was er uit dezelfde hoek felle kritiek op de twee door hen als aanstoot gevend beschouwde naaktscènes m de film. Nederland was dit jaar met zes films in Jeruzalem verte genwoordigd. Mel name 'All Stars' van regisseur Jean van de Velde en 'De Poolse Bruid' van Kanm Traidia kregen na de eer ste vertoning een overdonderend applaus. 'Left Luggage' viel eer der wel in de prijzen. Óp het film festival van Berlijn werd de film vier ketri under scheiden cr, ir, Emdenéén keer. anrsfin hr».5t talie nsste bum Hello Nasty' labo Grand Royal/ EM! d u u 67:28 min. De Beastie Boys hebben een merkwaardig verleden. Ze beginnen ooit als punkband, maar verdiepen zich gaandeweg in de New Yorkse hip- hop-seene, waar ze naar verloop van tijd zelfs de dienst gaan uitmaken. En dat vooral omdat ze experimenteren met hardrock en later vooral funk, dub. jazz en ander moois. Dat geèxperimenteer is op 'Hello Nasty bepaald niet voorbij, maar wel is duidelijk gekozen voor hiphop als be langrijkste ingrediënt. Gelukkig is dat geen reden om andere stijl bloempjes links te laten liggen. 'Song for the man', met z'n jaren-zestig-tic, is eerder Beach Boys dan Beastie Boys, 'And me' is pure drum 'n bass, het instrumentale 'Song for junior staal ooi van ue saisc. ei ia ieggae mti Ltrc SmculL Po rj, ,n Br. Lee, PhD' en er is een eenvoudig en mooi liedje als 'I don't know'. Maar hiphop maakt de dienst uit, met voortreffelijke oldschool-nummers als Three MC's and one DJ' en 'Unite'. Alleen de hardrock-elementen van weleer keren op 'Hello Nasty' niet meer terug. Wie wel helemaal terug keren zijn de Beastie Boys zelf. Terwijl de activiteit van andere hiphop crews vooral bestaat uit het elkaar naar het leven staan, bewijzen de Beastie Boys dat het mogelijk is om hiphop louter op muzikaal gebied spannend te houden. Gert Meijer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2