22 sUpêftt o p Oranje bede World Leag Tommy Post vertrouwt op zakjapannertje Ba 'Sparta heeft behoefte aan spanning' Volleybalteam rest troostprijs na collectief falen tegen Rusland Nicole Nederland eerste op de wereldranglijst Brabantse renner herhaalt zege in Rotterdamse zesdaagse Rotterdams Dagblad Maandag 20 juli 1998 Door Jaap Kiers Milaan Hooguit na een kwartiertje waren de volleyballers gisteren de teleurstelling voorbij. Het verlies tegen Cuba (3-1 via de setstanden 16-14,16-14,8-15,15-3) was, ondanks de ver nietigende laatste set, eervol en min of meer ingecalculeerd. Nee, de grote deceptie had al een dag eerder plaats gevonden. Toen vergooide Nederland de eindoverwinning in de Final Four en een kapitaal aan dollars door van Rusland te verlie zen: 0-3(8-15,5-15,11-15). Milaan De Nederlandse vol leyballers hebben Italië op de wereldranglijst afgelost als koploper. Orapjewcs de Italia- 'nen door topprestaties bij Olympische Spelen en het EK 3 tot op drie punten genaderd. De wereldranglijst wordt opge- "ïftaakt op grond van de presta- ties over de laatste drie jaar in WKs, EK7s, Olympische Spe len, World League en het jaar lijkse intercontinentale toer nooi in Japan. De Nederlandse volleyballers verdienden met hun derde plaats in Milaan 300.000 gul den. Van dat geld gaat onge veer twintig procent naar de stichting Top Volleybal Neder- land, de rest wordt door de spe lers onderling, nèar gelang de speelminuten, verdeeld, y Een collectieve off day bedierf de negende editie van de World Lea gue voor Oranje. En dan te beden ken dat Oranje dinsdag in Alican te de Russen nog had vernietigd met soortgelijke cijfers. Voor bondscoach Toon Gerbrands was het aanleiding geweest om te stel len dat zijn collega Gennadi Sjipoelin er geen snars van be grijpt. Nederland vierde zelfs nog een feestje in de Spaanse bad plaats, toen de Russen zich een dag later naar de Final Four sloe gen, Dat was een meevaller. Bra zilië weg, opgeruimd staat netjes. Het was of Oranje zaterdag leed aan collectieve zelfoverschatting tegen de Russen. Gerbrands ont kende dat in alle toonaarden, Mentaal, zo heette het, hadden zijn spelers zich na de fraaie over winning op aartsvijand Italië bin nen 24 uur niet meer kunnen op- Iaden voor het treffen met Rus land. Ook voor het toernooi was de mis kleun van Nederland uiterst spij tig. Oranje wist na het verlies te gen de Russen al dat het de World League niet meer kon winnen. Marko Wok bedekt zjjn gezicht met eentra nspira- tiedoekje. Hij teleurstelling na de neder lagen tegen eerst Rusland en gisteren Cuba. FotoTous Daardoor werd de wedstrijd tegen Cuba, dat zaterdag Italië met 3-0 had afgedroogd, met de gedroom de finale. Misschien was dat ach teraf maar goed ook, want op het Cubaanse volleybal stond in Mi laan geen maat. Eerste hoofd pry s Nederland speelde goed tegen de ploeg die voor het eerst in de vol leybalhistorie een hoofdprijs pak te, laat dat voorop staan. De equi pe van Gerbrands smaakte als enige het genoegen de Cubanen een set afhandig te maken in de Final Four. Bovendien mocht de ploeg zich terecht bestolen voelen door de scheidrechters, die twee loepzuivere punten vandeNeder- landers in de eerste set wegwuif de. De triomf van Cuba was er met minder verdiend om. De Cubanen van bondscoach Dia2 volleyballen alsof ze het hebben uitgevonden. Met een fabelachti ge techniek, fenomenale sprong en slagkracht, onwaarschijnlijk atletisch vermogen en spelvreug de. Dat ze nooit eerder een hoofd prijs pakten, is te wijten aan hun spreekwoordelijke nervositeit als het er op aankomt. Voor het eerst hielden de Cubanen de zenuwen in een groot toernooi in bedwang, Diaz liet achteraf niet na te bena drukken hoe trots hij met name op dat laatste aspect was. Voor Nederland resteerde de troostprijs, een derde plaats. „Na tuurlijk kunnen we over dit week einde niet tevreden zijn, stelde aanvoerder Guido Gortzen. „Over de wedstrijd tegen Italië kunnen we tevreden zijn. tegen Cuba wa ren we er weer dichtbij, maar het duel met Rusland hadden we nooit mogen verliezen. Deson danks hebben we aangetoond dat we een flexibel team zijn. De ne derlaag tegen Rusland hebben ws heel snel moeten verwerken en dat is goed gelukt. Gerbiands was het met zijn aan voerder eens dat Nederland een hoog niveau haalde tijdens de World League. „Het is een top- team, in dit soort wedstrijden zijn we goed. Maar op bepaalde mo menten worden er nog te veel fou ten gemaakt. De olympische ge neratie was in doen en laten rusti ger. Deze ploeg kan die vastigheid nog met brengen. Aan de andere kant: als er iets gebeurt, een gele kaart of onrecht, kunnen ze in eens een verdieping hoger gaan spelen." Opzichtig Diaz genoot na afloop opzichtig van zijn triomf en verloor daarby de realiteit een beetje uit het oog. De Cubaanse bondscoach repte van een World League die wéér sterker was geweest dan vorig jaar en zei de favorietenrol die Cu ba voor hetkomendeWK in Japan nu onvermijdelijk krijgt aange meten niet te vrezen. In de prak tijk zullen Nederland (met Bas van de Goor). Brazilië (met waar schijnlijk Negrao) en Italië (met Gardini en Gravma) in Japan ster ker voor de dag komen tegen Cu ba. Dollars Dollars spelen daarby traditioneel een grote rol waar het (ex-)com- munistische landen betreft. Fidel Castro zal ongetwijfeld wel raad weten met de 500,000 spijkerhar de dollars die de Cubanen in Mi laan opstreken, „Het grootste deel van het bedrag wordt aangewend voor de verbetering ran de sport, stotterde aanvoerder Ihosvany Hernandez. „En een klein percen tage gaat naar de spelers." Door Hans van Houdt Rotterdam Tommy Post her haalde in de Rotterdamse wieier- zesdaagse zijn overwinning van vórig jaar. In een spannende fina le toonde hij zich, naast een voor treffelijk coureur, een net zo goed cijferaar. De Brabander, die zater dag aan de Doenkade in de door Ene Bos gewonnen etappe de lei ding in het klassement zag over gaan in handen van zijn grote concurrent Faik Leuschner, goo chelde in de laatste rit als een vol leerd boekhouder met de punten. In de rit aan de Mariniersweg, met de uitblinkende Jan van Velzen als winnaar, wisselde hij voortdurend met de Duitser als leider van het klassement. Dan weer stond hij nipt voor, dan weer greep de met een oranje-rode haarband getooide renner van de ploeg uit Dresden de eerste plaats. Tot het voorlaatsie klasse ment, het moment om volgens Tommy Post om toe te slaan. „In de eindsprint had ik het waar schijnlijk tegen Leuschner af moeten leggen. In de sprint is hij veel rappen dan ik. Maar bij dat voorlaatste klassement lette hy even niet op, toen ik er vandoor ging.". Met die manoeuvre verschafte Post zich het voordeel van een lut tel puntje. Hij werd weer terugge pakt, waardoor de laatste sprint de uiteindelijke beslissing moest brengen om de winnaar van dit in ternationale evenement in de Maasstad te kunnen aanwijzen. Het werd een uitermate spannend gevecht, dat de gewiekste Post, gepokt en gemazeld op de wieler banen, in zijn voordeel besliste. Hij liet zich knap door zijn ploeg maten in een gunstige positie ma noeuvreren. „By de bel voor de laatste rende wist ik al dat het goed zat," genoot de Brabander van zijn geslaagde actie. „In de weerspiegeling van de winkelrui ten zag ik Leuschner zeker twin tig renners achter mij. Nog wist de renner uit Chemnitz een groot aantal van die tussenlig- gers te passeren, op de meet kwam hij echter een lengte te kort om Postte verslaan.Alleslach te deze laconiek, „wat ik daarvoor heb moeten slikken is een klein zakjapannertje. Het was uiteinde lijk veel rekenwerk en daar ben ik gelukkig redelijk goed in." Waarmee een eind kwam aan een spannende wielerzesdaagse. Dit in tegenstelling tot vorig jaar, toen ai na drie dagen ue eindwin naar bekend was. „De inbreng van de buitenlandse ploegen maakte het verschil met de vorige editie," meende Chris de Veth, voorzitter van het organisatieco mité. JMaar niet alleen in de koers, ook daarbuiten tekenden die mannen voor de ambiance. Die vonk is kennelijk overgesla gen, Het inspireerde zowel de ren ners als de organisatie tot een top prestatie. Het scheelde ook niet veel, of de buitenlanders hadden de hoofd prijs mee naar huis genomen. Vooral door het winnen van de af- Tommy Post gaat als triomfator van do Rotterdamse Zesdaagse over de finish. „Een veel mooi ere overwin ring dan die van vorig jaar," vond hij. „Het peil was nu veel hoger. Daarom geeft deze zege meer voldoening." foto Mie hei Biemuuen/co/vos valling, zaterdag op de Doenkade, verschafte Leuschner zich een goede uitgangspositie. Hij pakte er de leiderstrui mee af van Heer- ko Gorter, die vrijdag nog als lei der was gehuldigd. Tevens pas seerde hij er ook Post mee in het klassement, die in het criterium weer wat goed maakte door voor zijn concurrent te eindigen, maar achter een vijftal koplopers, van wie Erik Bos zich de slimste toon de. Hij was de enige, die niet door de Duitser Metzner werd gecoun terd. Jeroen Hermes, Martin Schouten en vooral Peter Voshol kregen geen millimeter ruimte van de ploegmaat van Leuschner. Het was voor de Rotterdammer de eerste seizoenzege, „Eigenlijk een logische overwinning," meen de hij.Als je ziet hoeveel tweede en derde plaatsen ik al heb gere den. Het enige dat ontbrak was een beetje geluk. Dat had ik van- In de rit van zondag was Jan van Velzen de smaakmaker. De cou reur uitZoeterm eer reed een toer tje meer dan de drie leiders van het klassement Post, Leuschner en Gorter, die slechts oog voor el kaar hadden. De rit verliep als in een echte zesdaagse, met renners die ronden namen om ze zo weer te verliezen. „Een koers over tach tig kilometer komt mij beter uit," vertelde winnaar Jan van Velzen, „Al dat gesprint - dat is niet zo mijn specialiteit, maar ik ben blij toch een rit te hebben gewonnen. Mijn derde zege dit jaar." Het meest tevreden toonde zich echter eindwinnaar Tommy Post, die met zijn club De Hoekse Ren ners ook het ploegenklassement won. Een veel mooiere overwin ning dan die van vorig jaar," vond hij. „Het peil was nu veel hoger. Dat blijkt ook wel, want in de zes daagse was er elke dag een andere leider. Nu had ik veel meer tegen stand, dan geeft die eerste plaats ook veel meer voldoening." Vrouwen In de rit bij de vrouwen moest Le- ontien van Moorsel haar rivale Debby Mansveld voor laten gaan. „Die rijdt alleen maar in mijn wiel en doet verder niets," verwoordde de Nederlands kampioene haar teleurstelling, „Dan kan ik ook wel afwachtend gaan rijden, maar daar is het publiek in mijn stad Rotterdam niet voor gekomen," Zaterdag nog behaalde de 43-jari- ge Ton Griep aan de Doenkade zijn eerste zege dit seizoen bij de amateurs. In een omnium behaal de hij de meeste punten. Uitslag Rotterdamse tesd&aigse: 5e rit Doenkade: 1. Enk Bos (Rotterdam), 2 Lulz Metzner (Dresden), 3 Jeroen Her- mes (Liempde),4. Martin Schouten (Vlaar- dtngen), 5. peter Voshol (Nieuwerkerk a/d IJsset), 6 Emiel van Dijk (Spijkenisse), 7. Tommy Post (Breda), S John den Braber (Rotterdam), 9 Falk Leuschner (Dresden), 10. Roel de Beukelaer (Antwerpen), 11 Heerko Gorter fVierhouten), 12 René Obst (Keulen), 13 Peter Giesken (Voorburg), 14. Marc van Westerlaken (Den Dungen), 15 Johannes Thiel (Keulen) 6e rit Mariniersweg: 1 Jan van Vetzcn (Zoetenneer),2 Ronald Roos (Zoelermeer), 3, Niels vander Steen (Hoogland),4.Emie! van Dijk, 5 Tommy Post, I. Falk Leusch ner, 7. Peter Voshol, 8. Stefan Slager (Rhe- noy), 9 Lutz Metzner, 10 Johannes Thiel, 11 Rene Obst, 12 Martin Schouten. 13 Heerko Gorter, 14 Lex Nederiof (Oostvoor- ne), 15 Jeroen Noordenneer (Ooslvoome) Eindstand: 1 Tummy Post 210 put 2 Falk Leuschner 208 3 Heerko Gorter 190 4 Re- né Obst 166 5 Johannes Thiel 1516 Peter i'oshoi 149 7 Emiel van Dijk 127 8 Martin Schouten 124 3 Roel de Beukelaer 12010 Perry Bothof 118 11 Lutz Metzner 108 12 Enk Bos 10613 Jan ran Velzen 104 14 Ste fan Slager 91 15 Ronald Roos 89 16 John den Braber 80. Ploegen: 1 De Hoekse Renners. 2 Dres den. 3 De Volharding (Utrecht). 4 Golff. 5 Delta, 6. Antwerpen. 7 Ahoy 8 De Batau- wers (TieD. 9 Keulen, 1" Axa Vrouwen:! Debby Mansveld (Gasseltemj- ven), 2 Leontien Zijlaard van Moorsel (Rot terdam), 3. Josd Laan (Middelie), 4 Wendie Kramp (Klaaswaal), 5 Fenr»y Wekema (Ro den), 6 Hester maneke Krws (Langmar), 7, Bianca Netzler (Auckland), 8 Astnd van Tol (Nieuwveen), 9 Angela van Smooren burg (Langeraar), 10 Sissy van Alebeek (Schyndel), 12, Conne Griep (Voorst), 13 Joyce van der Nulft (Spuke-usse). 16 Sas- kia de Vries (Rotterdam! Amatenra/cyclos: I. Ton Gnep (Bergschen- hoek), 2 Peter Fils (Voorburg). 3 Sander Mol (Arnhem). 4. Jelle de Kroon (Rotter- ter Zuidhoek (Noordwijk), 7 Pieter Hen driks (Rotterdam), 8. Michiel Faro (Rotter dam), 9. Ray Ganiiur (Nieuwerkerk a/d Us- sel), 10. Martin Kempenaar (Zevenhoven), 11. Ferry van der Touw (Vlaardingen), 12 Bastiaan Berkhout (Schipluiden). 13. Peter van der Knoop (Rottetdam), 14 Ger Jongen Sptjkenisse), 15. Mohamed Oufiur (Rot terdam) Veteranen, 1 Ton van Duyvenbo- de (Noordwijk), 2. Willem Varenkamp (Hel- levoetsluis), 3. Hans Lap (H ÏAmbacht), 4. Ron Smit (Haarlem), 5 Ton Elom (Spaarn- dam) Veteranen 50+; 1. Piet de Haas (Tiel). 2 Hans Egberts (Leiderdorp). 3 Leo Berg (Noordwijk), 4. Sjaak H oogevee n(Zever.ho- ven),5 Piet Gruteke (Rotterdam) Recrean ten, 1.1. Jan Olsthoom (Den Haag), 2. Jo* han Mulder (Spykcmsse), 3, Bram Bakker (Rotterdam), 4 Henk van der Wel (Berg- schenhoek),5 Ton deKeijzer(Sliedrecht). Eneco verbindt zijn naam aan het Kasteel. Voormalig bestuurs lid Henk Hendriks: „Dat is mooi, want Sparta heeft al jaren behoef te aan spanning." Oud-linksback Toon Nijssen (79), die revalideert van een hart operatie, loopt dagelijks enkele rondjes op het trainingscomplex Spartanello. Tinus Hosselaar: „Hij denkt zeker dat nu de ge broeders De Nooyer zijn vertrok ken nog kans te maken op een ba sisplaats." Bij het slaan van de eerste paal voor het nieuwe Sparta-stadion waakte Nieo Jalink over de rijzige verzorger Henk Hamer. „Straks nemen ze nog de verkeerde hei paal," sprak de middenvelder be zorgd. Wethouder Kombrink hield zijn toespraak na het slaan van de eer- ste paal opvallend kort. Sparta's oud-secretaris en gepensioneerd gemeentesecretaris Han Ban- nink: „Logisch, hij gaat vanavond met vakantie." Oud-Spartaan Michel Valke, thans jeugdtrainer bij Dor- drecht'90, kwam per fiets naar de oefenwedstrijd tegen Sparta. Zijn vroeger zo weelderige haardos is niet meer. Zijn kalende hoofd ver toont zelfs vele grijze haren. Val ke: „Vind je 't gek, als je bij een dub als Dordrecht werkt." Na de wedstrijd wilde Valke op zijn fiets huiswaarts rijden. Zijn band bleek echter plat. „Ze heb ben het ventiel eruit getrokken," sipte Valke. „maar gelukkig woon ik hier vlak om de hoek." Cor Lems staat ook nog onder contract bij Dordrecht'90. Hele wedstrijden spelen doet hij niet meer. Alleen het laatste half uur ais dat noodzakelijk mocht blij ken. Michel Valke: „Dus elke wedstrüd Gebleken is dat Dennis de Nooijer nog een rekening open heeft staan in het suppor tershome, Kosten: 30 gulden. Sportclub Heracles, de eerste di visionist uit Almelo, heeft een nieuwe naam. Voortaan heet de club Herades Almelo. Met de naamswijziging loopt de histori sche club alvast vooruit op een nieuw tijdperk met een nieuw sta dion aan de oostkant van Almelo. Het Italiaanse Lazio Roma heeft aan nieuwe spelers voor het ko mend seizoen al 160 miljoen gul den uitgegeven. Daarmee is de dub keener ran de Serie A In ter en AC Milan investeerden tot nu toe de helft van dat bedrag. Kampioen Juventus spendeerde 'slechts' 34 miljoen aan nieuwko mers. Lazio haalde de Chileen Marcelo Salas voor ruim veertig miljoen gulden van River Plate. Andere aankopen waren de Span jaard Ivan de la Pena van Barcelo na (28 miljoen) en de Joegoslaaf Dejan Stankovic van Rode Ster Belgrado (25 miljoen). Aan de ver koop van de Argentijn José Anto nio Chamot en de Joegoslaaf Vla dimir Jugovic hield Lazio 38 mil joen over. Parma gaf ook een bij zonder groot bedrag uit aan nieu we spelers. De club kocht onder anderen de Argentijn Juan Vëion voor 40 miljoen van Sampdoria. Romano (ex-PSV en Barcelona) gaat acteren. De 32-jarige spits van Flamengo krijgt de hoofdrol in een nieuwe Braziliaanse soap op TV-Globo met de toepasselijke naam 'Hoofdzonden.' De rol die Romario moet spelen, is hem op het lijf geschreven. Hij moet een profvoetballer neerzetten die op het slechte pad komt. Romario, berucht om zijn escapades in het mondaine nachtleven, ontvangt per aflevering een bedrag van 80.000 gulden. De selectie van de Spaanse club Seviila is op zeer ongebruikelijke manier begonnen aan de voorbe reiding op het nieuwe voetbalsei zoen. Op last van trainer Arago- nes hebben de spelers van Seviila zich gemeld bij een ingehuurde tandarts. Volgens de 59-jarige coach heeft een slecht gebit een negatieve invloed op de gezond heid. „Gaatjes kunnen tot ontste kingen in de spieren leiden," do ceerde Aragones. Zelf hoefde hij niet in de tandartsstoel plaats te nemen. Hij heeft al jaren een kunstgebit. WIE IK NOG NIET heb ge hoord over de meest be sproken befdesaffaire van de afgelopen week is Michael van Praag, de voorzitter van Ajax. Hoe zullen ze in Amsterdam den ken over de relatie van hun direc teur met die van Feyenoord? Waarem. zo vraag ik me af, ral Jonen van den Henk af van Nico le Edelenbos en Michael van Praag niet van Maarten Olden- hof? Waarom moet zij het kind van de rekening worden, terwyl haar ge liefde gewoon mag blyven zitten waar hy zit? Omdat kennelyk nog steeds voor een vrouwelijk perso neelslid geldt: bevalt ze. moot ze weg. Bevalt ze niet, moet ze ook weg. Twee geloven op een kussen, daar slaapt de duivel tussen, rijmde myn moeder vroeger als een ka tholiek met een protestant trouw de. Maar omdat religie tegenwoor dig een modern begnp sciujnt te zijn voor voetbal kan ik me de commotie op Zuid wel voorstel len. Gemengde huwelijken kwamen vroeger zelden voor. Ik kan me slechts een enkele herinneren uit het Feyenoord- en Sparta-kamp en dat leidde tot een zondagse ve te, die nooit »s bezworen. Daar weet Jonen van den Henk trouwens nog wel iets van, toen hij als werknemer van Lou Mast - begin-jaren'70 bestuurslid van Sparta - verplicht moest juichen ter bevordenng van de algehele sfeer op de werkvloer de volgende dag, als collega Co Onsman tegen Feyenoord had gescoord. Jonen kennende, denk ik dat hij allang heel stiekem ruggespraak gehouden met Michael van Praag over de 'affaire' en zyn zy mis schien wel tot het compromis ge komen dat niet hy (Maarten), maar zy (Nicole) met een afkoop som moet worden afgescheept en dat Ajax voor de helft van de kos ten opdraait. Dat zou mijns inziens een billijke oplossing zyn. Aan de andere kant: waarom zou Feyenoord zo'n haast hebben met dat ontslag, ter wijl ik me kan voorstellen dat Ni cole op een zwoele zomeravond meer te weten kan komen van hem dan hy van haar. 'Zeg Maarten, hoe zit 't met die linkerspits die Ajax wil kopen?' En als hij dan weigert iets los te la ten, kan zij zich gekrenkt om draaien met de mededeling me teen te gaan slapen. Een spion als het ware in het kamp van de grootste concurrent. Wat wil je nog meer? Ik zou me als Ajax ernstiger zor gen maken om de verhouding dan Feyenoord, waarvoor ae voorde len veel groter zijn. Maar dat Ajax dit niet doet, lijkt me ondertussen ook duidelijk. Wat interesseert het Ajax als Fey enoord op de hoogte zou zijn van de volgende aankoop in Amster dam? Die kan Feyenoord immers toch niet betalen. En wat maakt het Ajax uil, als Feyenoord weet hoeveel is ont vangen voor Ronald en Frank de Boer; dat Nicole voorkennis zou hebben op de beurs. En dat niet de Arena, maar de Kuip de finale van het EKin 2000 krijgt? Zo min het Ajax zal interesseren als Nicole zich zou laten ontvallen dat Feyenoord volgend seizoen Robert Fuchs aantrekt, dat Leo Beenhakker met anderhalve spits zal aantreden tegen Ajax en dat Jean-Paul van Gastel die wed strijd als doorschuivende vrije verdediger zal opereren. Bij die mededelingen 'off the re cord' zal Maarten slechts in diepe slaap vallen en zich de volgende dag niet eens meer kunnen herin neren wat haar slaapkamerge heimpjes waren. Pillotiz talfc, noemen ze zulke ver houdingen dan ook in Amerika. Je schijnt er onzettend goed en snel van onder zeil te gaan. Wat ik me alleen nog afvraag: zal zoon Berend nou Ajax- of Feye- noord-supporter worden?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4