Nederland vraagt Italië om uitlevering van Belg 'Cybercop' speurt naar digitale kinderporno Zedenpolitie terug 'We hebben wel de kennis, maar niet de tijd' Rotterdams Dagblad Commentaar Geld te rug van piramidespel Djanko Rotterdams Dagblad Donderdag 23 juh 1998 Door Hans de Bruyn en Eelcovan der Linden Den HaagRobby Van der P.. de 23-jan- geBeigdiedeZandvoorterGt- "Ulrich zou hebben gedood, zegt niets ie hebben geweten van diens activiteiten met kin derporno. In de Italiaanse krant II Tirre- no zegt hij zelf 'slachtoffer var» pedofie len' te zyn, omdat hy al sinds zijn 14de gedwongen is tot prostitutie. „Ik was een catlboy." De Nederlandse justitie heeft Italië om uitlevering gevraagd van Van der P., die wordt gezien als kroongetuige in de Zandvoortse kinderpomozaak. Van der P. zit sinds 24 juni in Pisa in een cel voor zijn betrokkenheid bij de dood van IJl- rich. die op die dag dood werd gevonden op een schietbaan langs een weg m Toscane. Het uitleveringsverzoek is ge daan, omdat de kans bestaat dat Van der P, een dezer dagen op vrije voeten wordt gesteld. Volgende week beslist de rechter in Pisa over het lot van Van der P. Vooralsnog wordt hem alleen verboden wapenbezit en "onopzettelijke doodslag' ten laste ge legd. Van moord is in de aanklacht geen sprake. Daardoor maakt een verzoek tot invrijheidstelling door de advocaat, mr. A. de Ranieri, een kans. Nu er een for meel uitleveringsverzoek ligt, zal de rechter dat wellicht niet meer doen. Van der P. zit op eigen verzoek geïso leerd in de gevangenis van Pisa. omdat hij bang is voor wat andere gevangenen hem zouden kunnen aandoen. Over de dood van Ulnch vertelt hij mets. omdat het Italiaanse gerecht die zaak nog moei behandelen. Wat hij ervan vindt dat Ne derland en Belgieom uitlevering hebben gevraagd? „Ik blijf liever in Italië." Van der P. zegt pas m de gevangenis uit de krant te hebben vernomen wat er m Nederland is gebeurd. Hij weet pas sinds kort dat Ulnch zich met kinderporno be zighield, maar zegt er /elf nooit aan mee gedaan te hebben. Hij is een paar maan den geleden door de Nederlandse politie ondervraagd over de activiteiten van Ul nch Wanneer dat was en waarover dat ging. zegt hij niet In Tl Tirreno zegt hij als 14-jange jongen uit een Belgische jeugdinrichting te zijn weggeplukt, naar Amsterdam te zijn ge bracht en daar als prostitué 'op straat te zijn gegooid'. Al snel leerde hij Gerrie Ul nch kennen, die in die kringen klant was. ..Wij werden vrienden. Wij waren als vader en zoon," vertelt hij Hij ontkent overigens een seksuele verhouding met Ulrich te hebben gehad. De dood van Ulnch blijft nog met raadse len omgeven. Volgens bronnen in Italië zou een onderzoek op hetlichaam heb ben uitgewezen dat Ulrich inderdaad aan aids in het terminale stadium leed. Al eerder verklaarde een functionaris van de justitie in Pisa dat Van der P. zijn vriend 'uit zijn lijden had verlost' en dat daarom geen aanklacht wegens moord is ingediend. De kmdcrpomobestnjders van de Belgi sche Werkgroep Morkhoven, die voor het uitlekken van de Zandvoortse zaak nog contact met Van der P. hadden, menen dat Ulrich is gedood, omdat hij uit de or ganisatie wilde stappen en belastend ma teriaal aan de werkgroep had gegeven. Volgens Morkhoven zou Van der P. trou wens ook verantwoordelijk zijn voor het meelokken uit onder meer Berlijn van Duitse jongens, onder wie de al vijf jaar vermiste Manuel Schadwald. Door Marc Floor Schiedam Het bureau staat vol met alles wat er maar op computergebied denkbaar is. Een klik op de muisknop en het beeldscherm toont files met namen als 'lolita-fucking' en 'ero- tica.teens'. Vroeger wist de kenner dat in dergelijke files kin derporno was te vinden. „Tegenwoordig zijn deze namen slechts lokkertjes voor gewone porno," weet de rechercheur. „Om nu nog kinderporno op Internette kunnen vinden, moet je je gedragen ais een ware liefhebber. En wil je vervolgens ook nog de herkomst bepalen, dan ben je zo vijf. zes uur ver der." De Nederlandse politie kan wel kinderporno traceren op Internet, maar maakt er gewoon nog met genoeg ttjd voor vrij. In de politie regio Rotterdam-Rijnmond is nu de basis gelegd voor effectievere bestrijding. De Schiedamse re chercheur Computercriminaliteit Dirk Fokkenrood heeft er inmid dels voor gezorgd dat een 38-jari- ge Schiedammer twee weken ge leden is aangehouden voor het be zit van kinderporno en het ver spreiden daarvan op Internet. Een aanhoudingsbevel voor een tweede verdachte uit Rotterdam ligt al klaar Maar het kan stukken beter, vindt Fokken róód „Het moet by de po litie meer prioriteit krijgen Het is met /o dat we de kennis met in huis hebben, maar we kunnen er nu de tijd nog niet voor nemen om op intensieve wy/e di gitale kinderporno op te sporen." Fokkenrood (47is de regionale pionier m het bestrijden van kinderporno. De computerfreak zetle zich een half jaar geleden aan het ontwerpen van een eigen site voor de Schiedamse politie. Al snel stuitte hij op kinderpornografi sche plaatjes. „Ik was eigenlijk gewoon op zoek naar leuke files voor onze homepage en dan ga je vanuit beroepsmatige interesse al gauw kyken of er ook iets op In ternet is te vinden over pistolen, drugs of kinderporno." Fokkenrood schrok ervan hoe ge makkelijk kinderporno in die tijd te krijgen was. Hy legde de dis trictsleiding zijn bevindingen voor en ook die was onder de in druk. Zo kwam het dat de Schie damse rechercheur in januan dit jaar de eerste deelnemer werd van de cursus computercriminali teit. Van de Schiedamse districtslei ding kreeg Fokkenrood de beste apparatuur om zijn taak zo goed mogelijk te kunnen uitvoeren. En - nog veel belangrijker- de uren Zo'n tien uur per week is hij naast zijn gewone recherchewerk in zijn computer aan het grazen naar dingen die wettelijk niet door de beugel kunnen. Traceren „De plaatjes vinden is nog wel eenvoudig." licht hij toe. „Maar de verspreider traceren, dat is moei lijk." Lieden die kinderporno op het net 'zetten doen dal het liefst via een zo lang en dus onnaspeur baar mogelijk traject. „Zo kunnen ze heel goed verstoppen waar het vandaan komt. Sturen ze het bij voorbeeld via een Zuia-Ameri- kaanse provider Nou. deponeer daar maar eens een verzoek om rechtshulp Dat wordt niks Is de provider ge vonden - het be drijf dus dat het kinderpomoma- tenaal van een abonnee vaak on wetend ver spreidt- dan moet die ook nog eens worden overgehaald de naam van de ver dachte klant vrij te geven Gaat het om buitenlandse providers, dan tipt rechercheur Fokkenrood particuliere opsporingsinstanties of de politie in dat land. Betreft het een Nederlandse, dan wordt een gerechtelijk vooronderzoek gestart. „Dan gaan we de naam van de verdachte abonnee vorderen bij de provider. Die wordt meestal 'De plaatjes vinden is eenvoudig,' weet rechercheur Dirk Fokkenrood, 'maar deverspreidertraceren, dat is moeilijk ."Foto Roel Dijkstra Advertentie wel gegeven, want anders krijgt ie een paar moeilijke rechtszaken voor de kiezen. Bovendien /yn providers vaak zich/elf respecte rende mensen die in het ge- bruiksreglement een verbod op verspreiding van kinderporno hebben opgenomen De Nederlandse wetgeving ver toont overigens nog te veel hiaten om kinderporno goed te kunnen opsporen. Verspreiders van het materiaal hebben zich goed inge dekt en laten gebruikers van hun site zich eerst met naam en credit kaartnummer aanmelden „Iede re particulier kan een valse naam opgeven," legt de rechercheur uit, „maar wij willen als poiitie met open vizier strijden. Ik moet dus Politie Rotterdam-Rijnmond als gebruikersnaam invullen. Dirk Fokkenrood mag gewoonweg nog niet." Daarom wacht Fokkenrood in spanning af wat er gaat gebeuren Hellen in je va kunt ic- Fruis met 'n liricsson voor uit-en-thuis. in de rechtszaak tegen de van ver spreiding van kinderporno ver dachte Schiedammer. Jurispru dentie op dit gebied is hard nodig. „Het verschynsel en de bestry- ding daarvan zyn voor ons als po litie redelijk nieuw. Daarom heb ben we nu met die Schiedammer eerst een kleine vis aan de haak geslagen. Kleinere zaken worden sneller behandeld en dus is er eer der jurisprudentie. In de politieregio Rotterdam- Rijnmond zyn naast Fokkenrood drie andere rechercheurs Compu tercriminaliteit actief. Wat de Schiedamse rechercheur betreft moet zo snel mogelyk een specia listisch team op poten worden ge zet, dat zich met digitale crimina- liteitsbestrijding gaat bezighou den. „Wy spreken nu al van 'ey- bercops'. Ik ga daar nu met de re gionale recherche over praten. Ik wil mijn kennis zo breed mogelijk verspreiden. We huren allemaal wel eens een pornofilm, maar op die ïnternet-plaatjes worden kin deren gewoon verkracht, gedwon gen seks met elkaar te hebben of opgedragen speelgoed in hun va gina te stoppen. Als je dat leuk vindt, ben je dan ziek of niet?" Door Bemadette Neelissen Rotterdam Rasti Rosteüi komt naar Rotterdam. De hele stad hangt vol met posters waarop de exotisch ogende beeltenis van de hypnose- annex telepathie-artiest prijkt. Vanaf maandag geeft de omstreden artiest, die beginjaren negentig al een aantal keren in Rotterdam te zien was, opnieuw een serie shows in Rotterdam. De grote ster belt 'zelf om u ervoor uit te nodigen. Wees met verbaasd als de telefoon gaat en een sonore bas zich meldt: „U spreekt met Rasti Rostelli." Rosteiii (geboren op Aruba in 1949 als Ronald van den Berg) laat de computer willekeurige telefoon nummers in Rotterdam bellen. Wordt er opgenomen, dan krijgt de abonnee een bandje met de stem van Rostelli te horen, die een genereus aanbod doet: bel een 0900-nummer (één gulden per minuut) en verdien een gratis kaartje. „Géén geld uit de zak- klopperij," vindt impresario Jacques Cornel van United Stars Ik-lieu vanuit het tl u iii pension, in et cc n ccluc Ericsson.... Productions in Eindhoven, „Een kaartje kost normaal 37,50. Als je gebeld wordt door de computer en je belt het nummer dan krygje een dame van de reserveringshjn aan de telefoon. Het duurt niet langer dan een minuut om je op te geven voor een vrij kaart. Op de2e manier worden dertig kaarten per show aangeboden, waarvan de 'eerste ronde' nog tot morgen duurt. Daarvan zyn er volgens Cornel nu zo'n twintig vergeven. De methode is overi gens legaal én beproefd. Karin Bloemen heeft er met succes ge bruik van gemaakt, Om Rostelli te pluggen is boven dien bij vijftig videotheken m Rotterdam een band van de eerste Rasti Rostelli tv-show (medio ja ren '90 uitgezonden door Veroni ca) verkrijgbaar. Men mag de band één dag gratis bekijken, daarna is het de bedoeling dat zo veel nieuwsgierigheid is gewekt dat ook een kaartje voor de show wordt gekocht. Is dat nu allemaal echt nodig om die 330 stoelen in Zaal Engels ge vuld te krijgen? Ja, maar het is niet -/o dat de belangstelling voor Rostelli gering is, bezweert Cor nel; „Een artiest heeft volle zalen nodig. Vooral voor de eerste drie, vier avonden is dat cruciaal. Daar na doet mond-tot-mond-reclame zyn werk wel." Hypnotiseur Rasti Rostelli in actie tijdens een van zijn eerdere ShOWS in Rotterdam. Foto Roel Dijkstra ten nieuwe impresario, een nieu we manier van klantenwerving en een nieuwe lokatïe moeten de vloedgolf van negatieve bericht geving over Rostelli en zijn shows doen vergeten. De kranten ston den er destijds vol van: een op lichter was ie, een charlatan en, erger nog, gevaarlijk. Het instituut voor geestelijke ge zondheidszorg Riagg Rotterdam- Noord waarschuwde voor de ris kante praktijken van Rasti Rostelli: 'geef geen vervolg op de hypnose of een nabehandeling'. In Brabant moesten toeschou wers die bij Rostelli over hete ko len hadden gelopen zich met brandwonden by de dokter mel den. In Puttershoek baden groep jes bezorgde christenen buiten voor de zaalingang voor de bezoe kers van zijn shows. Rostelb liet zich immers in met 'duistere machten'. Bovendien zou Rostelli na zyn omstreden eerste optre dens in de Maasstad in het voor jaar van 1990 z'n hotelrekening met betaald hebben. Geen ge meente in Nederland die na al die negatieve publiciteit zyn show nog in huis wilde halen. Rostelli zelf sprak van slechte planning en voorpubliciteit. Hij noemde zijn toenmalige manage ment 'zakenlui die denken dat je een artiest net zo verkoopt als een pond tomaten'. Bovendien zou den mensen die na het bijwonen van zijn show van slag waren, geestelijk tóch al met zo sterk m hun schoenen staan: „Gaat ie mand na het zien van Rambo III zyn familie uitmoorden, kun je dan zeggen dat de film daar de schuld van is?" zei Rostelli in 1990 in een interview. Toch hgt tie Rosieiii-ciub nog steeds niet al te best in Rotter dam. De in eerste instantie voor spoedig verlopen besprekingen met het Maastheater, waar de nieuwe shows oorspronkelijk ge pland stonden, liepen uitemdelyk toch stuk. Cornel: „Het schijnt dat de eigenaar alles eerst met z'n personeel bespreekt, als een soort ambassadeurs van de zaak. Een paar van zyn mensen hebben ge zegd: daar moetje niet aan begin nen. OK, heb ik gezegd, even goeie vrienden." Maastheater-eigenaar Koos Hanenberg: „Ik was er best voor m. We zouden er dan wel niet de wereld aan over houden, maar ach, het is tóch zomervakantie, dan is het wat stiller, afyn je snapt 't wel. Maar inderdaad, ik leg al tijd alles eerst voor aan het perso neel, tot aan de glazenophaler toe. Daarbij is met name het barperso- neel een belangrijke graadmeter. De meesten hadden zoiets van: 'Foute man, foute show, wy zou den het niet doen'. Dus.Maar alles is verder keurig afgehan deld, Pais en vree, ja." Jacques Cornel staat hoe dan ook pal voor zyn artiest. Natuurlijk weet hij van de rel die in 1990 in Rotterdam ontstond naar aanlei ding van de show van de omstre den entertainer. „Ook een rel is goede publiciteit. Ik weet dat Rot terdam 'moeilijk' is, maar dat maakt de uitdaging alleen maar groter. Ik ken de mcgcly kkeden van hypnose en hy heeft gewoon de perfecte show. Ronald heeft z'n carrière zelf opgebouwd en heeft iemand nodig die nu nóg verder doorbouwt. Dat doen wij dus. Ik heb er alle vertrouwen in." Het meldpunt dat nu driejaar strijdt tegen kinderporno op het internationale computernetwerk Internet, dreigt zichzelf op te heffen. De particuliere organisatie zegt moe te zijn geworden van het feit dat politie en justitie zo weinig doen met de tips die deze amateurspeurders aandragen. Het dreige ment moet vooral worden gezien als een signaal naar de officiële in stanties die geacht worden zaken aan te pakken die beslist niet door de beugel kunnen. Het ziet er naar uit dat dat noodsignaal wordt opgepikt. De afschu welijke Zandvoortse kmderporno-affaire heeft nu ook de ogen ge opend van politici in Den Haag. PvdA, WD en CDA willen de poli tie de mogelijkheid geven de uitwassen van de vrye seksuele mo raal beter aan te pakken. Beter althans dan nu gebeurt, met ruw weg 'anderhalve man en een paardenkop' die zich met de bestrij ding van de productie en distributie van kinderporno bezighouden. Dat het om zaken gaat waar voor het overgrote deel van de samen leving een taboe op rust, mag duidelijk zijn. Ieder normaal mens is ervan geschrokken dat pornografische beelden worden gemaakt en verspreid waarop zelfs baby's zijn te zien. Dat een deel van dat ma teriaal door montagetrucs tot stand is gekomen, doet niets af aan de ernst van het probleem. Het gaat om afgrijselijke activiteiten waar kennelijk vraag naar is en waar dus ook geld aan wordt verdiend. Op dit terrein willen we liever geen 'mainport' zijn, maar de indruk bestaat dat Nederland ook niet achterop loopt waar het gaat om de vervaardiging en verspreiding van dat ongewenste materiaal. De zorgen van de Tweede Kamer zijn daarom beslist op hun plaats. Vraag is alleen of die zorgen nu ook eens kunnen worden vertaald in daden, zodat het meldpunt voor kinderporno zichzelf inderdaad kan opheffen, maar dan met een gerust hart. In de wetenschap dat het recherchewerk van particulieren is overgenomen door vakbe kwame, goed uitgeruste professionals. Daar schort het op dit mo ment helaas nog aan, hoewel de makers van kinderporno tegen woordig veel zwaarder kunnen worden gestraft dan vroeger en zelfs bezitters van dat vunzige materiaal kunnen worden aangepakt. In theorie althans, want wat komt daar in de praktijk van terecht als er nauwelijks menskracht en middelen vrij worden gemaakt voor de bestrijding van dit kwaad? Het is de afgelopen jaren al vaker geconstateerd, maar het zou in derdaad een goede zaak zijn als alle regiokorpsen in Nederland de na 1994 veelal opgeheven afdelingen jeugd- en zedenpolitie nieuw leven inblazen. Afdelingen die nauw met elkaar samenwerken en ook internationaal goede contacten hebben, want (kinder)porno is immers een internationaal fenomeen. Het gaat dan om andersoorti ge politieagenten dan die van vroeger, die nog jacht maakten op mannen die op straat met hun naaktheid te koop liepen. De bewa kers van de goede zeden van deze tijd behoren een flinke dosis ken nis te hebben op het gebied van de informatietechnologie. Met de aanstelling van deze 'cybercops' moet maar niet te lang worden ge wacht, wil men niet weer - net als bij de opkomst van de drugs - enorm achter de feiten aanhollen. Washington De Amerikaanse overheid heeft meer dan zes mil joen gulden inleggelden van een piramidespel teruggestuurd naar 'spelers' in zeventig lan den. In Nederland hebben 582 men sen cheques met een totale waarde van 210.621 dollar (424.000 gulden) ontvangen. De Amerikaanse justitie had beslag gelegd op het geld dat was inge legd by Fortuna Alliance. Deel nemers hadden bedragen ge stort variërend van 250 tot 17.500 dollar na de belofte dat ze zeker 10,000 gulden per maand zou den 'verdienen' zodra zich meer mensen aansloten bij het pira midespel. En vanaf elke andere plek in Nederland Het gemak van Libertel iZi, de luxe van een échte Ericsson. In meer dan I 000 winkels vindt u i één verpakking een Libertel 1Z1 GO! met uw eigen telefoonnummer en een beltegoed van f 90,-* Plus de Ericsson GA 628. Een technisch geavanceerd toestel met verwisselbaar front. Inclusi"f een modieus tweede frontje. Dat alles voor f529»- incl. BTW, ERICSSON g RftsTï RqSTeIU PRofAooX Show peg. T^efoow WAAR DiE CHAR|ATan Dit oPbCHTER MooiT? o, je hert jRykAARTjtS- oké w£ 6AA*r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1