9 Forse kritiek op werkwijze kredietbank Maasland meldt tien monumenten bij het rijk OORE8E! Rotterdams Dagblad Ombudsman laakt in rapport administratieve organisatie 'Bank medeverantwoordelijk voor royement uit verzekering' Noordvest gaat met verhuizing midden tussen huurders zitten Werk van Vlaardingse docent gefilmd in Kenia li ff KHJKENSTUPIO KONUNCNBHJK SMM I b< Brandje op boot Afsluiting Plein 1940-1945 Bach op beiaard 50% 0 Ja, noteer vnlj voor zo'n voordelig proefabonnement r Of bel gratis 0800-0642 U Rotterdam» Dagblad Dinsdag 28 juli 1998 Waterweg w Door Jan Rozendaal Vlaardingen Een administratie waarbij te betalen rekenin gen achter kopieerapparaten terecht kunnen komen omdat er geen adequate procedures zijn, ambtenaren die niet reageren op herhaalde telefoontjes en een organisatie die haar verant woordelijkheden niet waarmaakt. Dat beeld schetst de gemeentelij ke ombudsman mr, M.H.J.M. van Kinderen van de Gemeente lijke Krediet Bank Vlaardingen. Hij doet dat in een rapport dat hij heeft opgesteld naar aanleiding van een klacht van een anoniem Vlaardings ge2in over het optre den van de gemeentelijke dienst in het kader van de schuldhulp verlening. In de onderzochte zaak (zie inzet voor een uitvoerige beschrijving) wordt de kredietbank door de klaagster verweten onzorgvuldig en onbehoorlijk te hebben gehan deld. Het gezift had de hele admi nistratie in het kader van de schuldhulpverlening aan de bank overgedaan en daarbij zijn de pre mies van de inboedelverzekering niet betaald. Dit betekende uit eindelijk een royement, waardoor het gezin na een brand in de wo ning vorig jaar naar de verzeke ringspenningen kon fluiten. De ombudsman komt in zijn 23 pagina's tellend rapport tot de conclusie dat 'de bank van de ge meente Vlaardingen medeverant woordelijk is voor de door haar onzorgvuldig optreden veroor zaakte gevolgen en schades'. Over de hoogte ervan Iaat hij zich niet uit. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben inmid dels laten weten dat zij de aanbe velingen van de ombudsman zul len opvolgen. Los van de ene zaak waarnaar het onderzoek is ge daan, is de ombudsman kritisch over de werkwijze van de krediet bank bij de schuldhulpverlening in het algemeen. Ook daarover willen burgemeester en wethou ders 'nader overleg voeren'. In zijn aanbevelingen stelt hij dat de kredietbank helderder moet zijn in de afspraken en ook de consequenties bij niet nakomen er van vooraf duidelijk op tafel moet leggen. Zo vindt hij de procedure rond welke rekeningen er allemaal van cliënten binnenkomen onzorgvul dig. Het is mogelijk dat betalings- verzoeken binnen de bank op een of andere wijze zoek raken: 'uit mappen vallen, achter kopieer machines terechtkomen, plakken aan andere papieren, in de oudpa- pierdozen vallen etcetera'. Dat heeft weer tot gevolg dat het niet mogelijk is om vast te stellen of cliënten alle rekeningen heb ben opgestuurd; omdat de proce dures met waterdicht zijn. In zijn aanbevelingen stelt de ombuds man verder dat de kredietbank helderder moet zijn in de afspra ken en ook de consequenties bij niet nakomen er van vooraf dui delijk op tafel moet leggen. Ook moet er adequater worden gereageerd op signalen ('hoe ge brekkig die ook mogen zijn') als het niet goed gaat tussen client en bank. Tenslotte moet de admini stratie beter op orde worden ge steld en dient de bank extra alert te zijn op het bewaken van zoge noemde risico-betalingen, als leve ranciers van energie en huur, maar ook de verzekeringen en be lastingen. De ombudsman stelt teleurge steld vast dat de bank vindt dat 'de client altyd honderd procent verantwoordelijk blijft voor de eventuele nadelige gevolgen van zijn of namens hem gedane han delingen'. De ombudsman vindt niet dat er sprake is van 'volstrekt eenrich tingsverkeer als het gaat om de verdeling van risico's en aanspra kelijkheden'. En in deze zaak heeft 'het feitelijk optreden' van de bank met betrekking tot de verzekering (onderhandelingen starten om tot een ander pakket te komen, waarvan het gezin de uit komsten afwachtte) 'hiervan een gedeeltelijke verantwoordelijk heid' gemaakt. Tot slot stelt de ombudsman vast dat de computeruitdraai waarmee de bank de clienten op de hoogte houdt van de stand van zaken 'erg onduidelijk' is en 'geen uitnodi ging bevat om een inhoudelijke controle uit te voeren'. Als bij de bank zelf de uitdraaien al niet in één oogopslag de informatie heb ben gegeven die leidde tot verifi catie van de claims van de verze keringsmaatschappij dat er ach terstanden in de betalingen zou den zijn, is zeker voor administra tief minder weerbare en onderleg de mensen de controle 'geen reële optie'. graafplaats en de oude pastorie van □e Hervorm de Kerk aan het Kerkplein aanmerking om rijksmo nument te worden. Foto Fred Ubochant/ Roel Dijkstra - De gemeente Maas land heeft tien gebouwen aange wezen die ervoor in aanmerking komen om rijksmonumentte wor den. Het onderzoeksbureau Mat- tie De Moor gaat onderzoeken of deze tien objecten voldoende cultuur- en architectuurhistori sche waarde hebben om bescher ming van de rijksoverheid te krij gen. Bewoners en eigenaars van de potentiële monumenten zijn inmiddels van het onderzoek op de hoogte gebracht, met het ver zoek hieraan mee te werken. De rijksoverheid is in 1987 begon nen met het inventariseren van alle gebouwen uit de jaren 1850- 1940 die Nederland rijk is. In de provincie Zuid-Holland heeft dit zogeheten Monumenten Inventa risatie Project (MIP) van 1988 tot en met 1993 geduurd. Aan het eind van de rit kwamen er speci fiek voor Maasland 170 objecten op de inventarislijst te staan. Daarvan bleven er uiteindelijk tien over die mogelijk een monu ment kunnen worden. Het gaat in Maasland om twee boerderijen aan de Commandeurskade, de ou de begraafplaats, een herenhuis aan de 's-Herenstraat, een woon-/ pakhuis en de Oude Pastorie van de Hervormde Kerk aan het Kerk plein, een boerderij aan de Kwa- kelweg, een gemaal en een mole naarswoning aan de Molenweg en tenslotte een boerderij aan de Oostgaag. Het is uiteindelijk aan de Maaslandse gemeenteraad om te beslissen welke van deze tien objecten wordt voorgedragen als rijksmonument. Voorafgaande aan deze beslissing wordt voor al le betrokkenen een hoorzitting gehouden. Hier krijgen zij de uit komsten van het onderzoek van Mattie De Moor te horen en mo gen daarover hun mening geven. Als de eigenaren niet wülen dat hun pand een rijksmonument wordt, kunnen zij daar tot twee maal toe bezwaar tegen aanteke nen. Eerst bij de gemeente, voor dat die een voorstel tot benoe ming aan het rijk doet. En daarna bij de minister nadat die de defi nitieve beslissing aan de eigenaar heeft gemeld. Schiedam In feite had de plek die Woning Stichting Noordvest heeft gekozen voor het nieuwe on derkomen niet centraler kunnen liggen. De nieuwe behuizing, het pand van de Nationale Woning raad aan de Valeriusstraat in Schiedam, staat tussen de twee wijken waar de verhuurder de meeste huurwoningen bezit: Groenoord en Nieuwland. Zo'n beetje op de grens van deze twee wijken kunnen de huurders van Noordvest vanaf november ken nis maken met de 'meer klant vriendelijke manier van werken'. Want de meeste veranderingen die de WSN doorvoert met de ver huizing zijn gericht op het verbe teren van die klantvriendelijk heid. Beperkingen De verhuizing van Noordvest die met zijn tienduizend woningen degrootste verhuurder van Schie dam is, zat er eigenlijk al een tijd je aan te komen. Het huidige on derkomen aan de Noordvest is al een paar keer verbouwd om gelij ke tred te kunnen houden met de eisen van de moderne tijd. Maar de mogelijkheden raakten op en het gebeurde de laatste jaren steeds vaker dat de medewerkers tegen de beperkingen van het pand opbotsten. Bijvoorbeeld: on nodig veel gewandel door het ge bouw omdat afdelingen die veel vuldig contact hebben met elkaar, niet naast elkaar zijn gehuisvest. De WSN had bovendien nog een aantal wensen op het gebied van serviceverlening. Een ruimere en meer klantvriendelijke balie bij voorbeeld. En computers wier de cliënten op hun gemak het actue le woningaanbod kunnen bekij ken. Kortom: wensen die onmoge lijk in het huidige pand konden worden uitgevoerd zonder het zo'n beetje van de grond af op nieuw op te bouwen. En aange zien dit ettelijke miljoenen zou kosten, was de keus al snel ge maakt om te verhuizen. Het vrijkomen van het pand van de Nationale Woningraad -goed voor tweeduizend vierkante me ter vloeroppervlakte- opende nieuwe perspectieven. Zo kunnen veel van de wensen die de ver huurder al een tijdje op het lijstje had staan, nu eindelijk worden uitgevoerd. Vandaar ook dat in ie der geval de medewerkers van Noordvest uitkijken naar de ver huizing. Publieksruimte Waarschijnlijk het meest ingrij pende plan van de gehele verhuis- operatie is de verbouwing van de begane grond van de nieuwe be huizing. Hier komt in het hart van het pand een ruim opgezette pu blieksruimte (twee keer zo groot als de huidige ruimte) die dusda nig wordt ingericht dat de huur der zo snel en efficiënt mogelijk wordt geholpen. Of zichzelf kan helpen, want het is de bedoeling dat er computers worden geïnstal leerd waarmee een kijkje kan worden genomen in het actuele woningaanbod van Noordvest. Ook zal er een televisie met een instructievideo worden neergezet waarmee bezoekers zichzelf kun nen Ieren gebruik te maken van de interactieve teletekst. Hiermee heeft men weer toegang tot het woningaanbod in andere gemeen- De ruimte zal verder worden voor zien van ruime balies, afge schermde spreekkamers en een wachtsysteem met nummertjes. Bij dit laatste zal bovendien me teen een onderscheid worden ge maakt tussen de verschillende diensten en soorten vragen. Hier door staat niet iedereen in dezelf de rij te wachten. Aangrenzend aan de publieksruimte, dus ook op de begane grond, zitten alle diensten en afdelingen die maar enigszins te maken hebben met de huurders. Twee miljoen De verhuizing zal waarschijnlijk het laatste weekeinde van oktober worden uitgevoerd. Vrijdag, zater dag en zondag wordt er ingepakt, verhuisd en uitgepakt zodat op maandag de deuren open kunnen en de eerste klanten geholpen kunnen worden in de Valerius straat. Met de verbouwing en ver huizing is een investering ge moeid van zo'n twee miljoen gul den. Het pand aan de Noordvest is inmiddels verkocht aan een pro jectontwikkelaar. Vlaardingen Een paar jaar gele den klopte het jonge Vlaardingse gezin aan bij de Gemeentelijke Krediet Bank om uit de financiële problemen te komen. De afspraak werd gemaakt dat het salaris rechtstreeks door de werkgever naar de bank zou worden overge maakt. Verder werden alle open staande rekeningen ingeleverd. De bank saneerde zoveel moge lijk de schulden en betaalde van het salaris de rekeningen. Voor het gezin bleef een huishoudgeld van 175 gulden over dat wekelijks bij de kas van de bank aan de Schiedamseweg moest worden opgehaald. Met vallen en opstaan - de ombudsman moest al eerder bemiddelen tussen bank en gezin omdat rekeningen niet op tijd werden betaald en het gezin dus met incassomaatregelen en extra kosten werd geconfronteerd - werd de schuldenlast langzaam afgebouwd totdat een jaar gele den het noodlot toesloeg. Het huis brandde uit en er moest elders in Vlaardingen een onderkomen worden gezocht. Daarvoor werd bij de sociale dienst snel 6500 gul den geleend om de nieuwe wo ning zo goed en zo kwaad als het ging enigszins aan te kleden. De rapen zijn gaar als blijkt dat de verzekering niets uitbetaalt. De inboedelverzekering is niet meer geldig omdat de verzekeringspre mie niet is voldaan. Het gezin is geroyeerd door de verzekerings maatschappij. De vraag die de ombudsman op verzoek van het gezin moest op lossen is wie er nu verantwoorde lijk is voorde wanbetaling met als direct gevolg dat royement, Het gezin stelt dat het onverzekerd zijn is te wijten aan onzorgvuldig handelen van de bank. Zij hebben immers een schuldregeling op zich genomen en stellen boven dien dat zij steeds alle rekeningen (inclusief de drie aanmaningen voor de premie van de inboedel verzekering, die tenslotte op 21 maart vorig jaar is geroyeerd we gens wanbetaling van 105,22 gul den) hebben opgestuurd naar de bank. De kredietbank vindt daarente gen dat de schuld niet aan de Schiedamseweg ligt. Na het vori ge ingrijpen van de ombudsman zijn alle rekeningen prompt be taald. De bank kan maar één ding concluderen: als er achterstanden zouden zijn ontstaan die hebben geleid tot het royement, dan is dat aan het gezin te wijten omdat die dan kennelijk hebben verzuimd de rekeningen van de verzeke- Vlaardingen Op een boot van een 48-jarige Vlaardinger die was afgemeerd aan de Westhavenka- de is gisterochtend een brandje ontstaan. De brandweer wist het vuur te doven voordat het grote vormen aan kon nemen. De tech nische recherche vermoedde aan vankelijk brandstichting aange zien er een aantal brandhaarden was in de boot. Onderzoek kon dat echter niet bevestigen, zodat de oorzaak onbekend bleef. nngsmaatschappij in te leveren bij de bank. „Of de rekeningen al dan niet aan de dienst (is kredietbank, red.) zijn aangeleverd is niet bewijs baar," stelt de gemeentelijke om budsman mr. M. H J. M. van Kin deren. „Daarom is eveneens niet bewijsbaar aan wie het te wijten is dat de betalingsverzoeken niet zijn voldaan." Maar dat dit zo is verwijt hij de bank, omdat 'vaststaat dat de niet adequate administratieve organi satie van de bank het onmogelijk maakt om vast te stellen aan wie het te wijten is dat er ten onrechte niet werd gereageerd op de beta lingsverzoeken van de verzeke raar'. Daartussendoor speelt nog het verhaal van de verzekeringsagent van het gezin, die vijf dagen na het royement, op 26 maart vorig jaar, een huisbezoek bracht, en te lefonisch contact heeft gezocht met de bank om te praten over be talingsachterstanden. Uit dat ge sprek, stelt de ombudsman vast, is het gevoel achtergebleven dat de bank 'geen (compleet) over zicht had van wat er gaande was SchledanVVlaardingenReizigers van de buslijnen 52 (Station Schiedam Centrum/Vlaardingen Wester hoofd) en 54 (Station Schiedam Centrum/ Schiedam Woudhoek) moeten in augustus rekening houden met een flinke omleiding van hun buslijn en een extra reistijd van circa vijf minu ten. In verband met de werkzaam heden voor de Beneluxlijn wordt Plein 1940-1945 in Schiedam afge sloten. De werkzaamheden wor den uitgevoerd van maandag 3 augustus tot en met zondag 23 au gustus. Lijn 52 wordt van het station Schiedam omgeleid via de profes sor Kamerlingh önneslaan, Boer- haavelaan, Boerhaaveplein, Rot- terdamsecüjk en komt via de Koe markt weer op eigen route. Lijn 54 volgt dezelfde route als lijn 52 en gaat na de Koemarkt via de Gerrit Verboonstraat, Oranjestraat, Nieuwe Haven, Nieuwe Damlaan en de Burgemeester van Haaren- laan weer naar de eigen route. Reizigers kunnen op de omlei dingsroute opstappen op de be staande haltes. met de verzekeringen'. Wel werd de tegenvraag gesteld om eens te kijken naar een afslanking van het verzekeringspakket, waarin bijvoorbeeld een fietsverzekering zat. De meningen over de contac ten daarna lopen uiteen. De bank zegt dat er geen contacten meer zijn geweest, terwijl de verzeke ringsagent stelt 'na talloze ver geefse pogingen' gestopt te zijn met het zoeken naar contact met de behandelend ambtenaar die nimmer terugbelde en nimmer bereikbaar was. Intussen meende het gezin dat beide partijen over legde over wat de beste verzeke ring voor hun was. In strijd met het initiatief om te komen tot een afgeslankt verzekeringspakket en de voorwaarden in de schuld- regelingsovereenkomst om verze kerd te zijn tegen onder meer in- boe del schade, verweert de bank zich door te stellen dat het verze kerd zijn of blijven van de cliënt 'niet behoort tot de belangen van cliënten die beschermd moeten worden'. „Dat is moeilijk te rij men," stelt de ombudsman op zijn beurt, die de bank medeverant woordelijk acht voor het niet ver zekerd zijn van het gezin. Vlaardingen—Twee medewerkers van de Video-en Joumaalgroep 's- Gravenzande vertrekken van daag voor een reis van tien dagen naar Kenia. Zij gaan daar het werk van Wim van den Burg, do cent Engels aan 't Groen in Vlaar dingen en inwoner van 's-Graven- zande, op film zetten. Dit moet re sulteren in drie afleveringen van twintig minuten, die in samen werking met de Westlandse Om roep Stichting, in oktober op de Westlandse kabel worden gezet. Al meer dan tien jaar verricht Van den Burg ontwikkelingswerk in Mpeketoni in Kenia. Twee jaar ge leden bouwde hij samen met een club leerlingen van 't Groen een schoolgebouw. Terug in Neder land zamelde hij meteen weer geld in voor waterputten en scho len in het geïsoleerde gebied. „Hij doet dat met een gedrevenheid die ik onwaarschijnlijk vind," zegt filmer Wim van Wensveen. Samen met Wim Stam doet Van Wensveen een grote wens van Van den Burg in vervulling gaan. Bij het maken van een portret van de particuliere ontwikkelingswer ker vorig jaar verzuchtte deze dat hy zo graag de resultaten van de afgelopen tien jaar zou laten vast leggen. Met name streekgenoten die het werk mee hebben betaald, kunnen zo zien wat met hun geld nu eigenlijk gebeurt. Van Wensveen en Stam van de Vi deo- en Joumaalgroep gaan de projecten op film zetten. Boven dien spreken zij met de plaatselij ke bevolking en autoriteiten over de betekenis van Van den Burg voor Mpeketoni. Geheel zonder gevaar is dat niet. aldus Van Wensveen. Niet alleen hebben de twee 's-Gravenzanders dure appa ratuur bij zich, maar ook bevin den zy zich in een zeer geïsoleerd gebied. „We hebben afgesproken dat als één van ons tweeën ziek wordt, we meteen weer naar huis gaan." In Mpeketoni, dat anderhalf maal zo groot is als het Westland en waar dertigduizend mensen wonen, is geen dokter aanwezig. Op de mis sie, waar Van Wensveen en Stam overnachten werken wel ver pleegkundigen. Een project waar Van den Burg zich dan ook dit jaar tijdens zijn onbetaald verlof voor gaat inzetten, is het opzetten van een laboratorium waar dan ook een arts zou moeten gaan werken. De iso en Journaal- groep gaat samen met de WOS ac ties houden om geld in te zamelen voor een dergelijk laboratorium. VlaardingenNet als ongetwij feld vele andere musici en mu ziekliefhebbers zal ook Vlaar dings stadsbeiaardier Bas de Vroome morgen aandacht be steden aan de herdenking van de sterfdag van Johann Sebas tian Bach. Tijdens zijn weke lijkse bespeling van het caril lon in de toren van de Grote Kerk vertolkt hij werken van deze grote musicus, die leefde van 1685 tot 1750. Omdat geen van de werken van Bach oorspronkelijk voor beiaard is geschreven, brengt De Vroome uitsluitend bewer kingen ten gehore. Op het programma dat hij voor dit concert heeft samenge steld, staan werken uit ver schillende muziekdisciplines. Dit zyn koor en orkest (slotko- ralen uit de Johannes en Mat- thaus Passion), orgel (Preludi um in a) en luit (Luitsuite in c). De beiaardier speelt van 11.30 tot 12.30 uur. Noem nu een proofahonnemoinftoD het -jj. ,jdairo^Da^a4-:||n 4 woken lang Indé bus 14,- 'VuleneldetooriiJcr*:y: Naam:.., Adres: m/v .Nr:, h Postcode: Plaats: 1J r„ Telefoon:- {J.v.m. controle Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1.579, 3000 VB Rotterdam 'fgfKLRREtKM. ||y SQBwfainP jj DORPSSTRAAT 174 2932 AB 8AH5NDRECHT 6U DE WATERTOREN TEL 01M-C11100 MAANDAG GESLOTEN - VRUDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1