Welzijnswerk loopt vast AimMM !Lj - kiE lmcmdcccbi; Rotterdams Dagblad Schilderbeurt tegen verpaupering Beach Party duurt een heïe week Aandacht van gemeente voor Nieuwland verslapt D66 wil gratis fietsenstalling in centrum van Vlaardingen Brandweer verzet zich tegen 'juichstemming' rond fusie Vernielingen Kelderbox opengebroken Kinderboerderij de Gorzen heeft bouwvergunning binnen Boekhuis den Draak ,Winkelen öO% Icoar-fjit 0800-0642 l Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 30 juli 1998 Door Sentina van der Meer Schiedam De gemeente Schiedam Iaat het welzijnswerk in Nieuwland vastlopen. In de wijk wordt geklaagd dat er twee jaar al geen serieus gesprek meer is geweest. Mensen die na mens de wijk die gesprekken zouden moeten voeren laten zelfs termen als 'onfatsoenlijk' vallen en zeggen dat de ge meente 'weinig betrokken' is bij het wel en wee in Nieuwland. De projectleiders in het stadhuis wisselen elkaar om de haver klap af, wat de continuïteit schaadt. ze ook bezig met de reorganisatie en dus zijn we van hun deelname ook nooit zeker," gaat Wouterse „Bewoners, winkeliers zijn het op een gegeven moment spuugzat," waarsehuwt André Wouterse. Hij is directeur Stichting Stedelijk Welzijn Schiedam (SSWS) en ook hij wordt aardig moe van de ge meente, die zich volgens hem te weinig inzet voor Nieuwland. SS WS is een onafhankelijke stich ting die in opdracht van de ge meente sociale taken verricht in de diverse wijken. Met het Beheerplan Nieuwland heeft de gemeente in 1992 allerlei processen in gang gezet om de Schiedamse probleemwijk op te kalefateren. Zo ook het project Sociale Wijkaanpak Nieuwland. Maar de aandacht van de gemeen te is in de loop der jaren behoor lijk verslapt, ervaren Wouterse, winkeliers en bewoners. Volgens de directeur van het Stedelijk Welzijn komt 'als het zo doorgaat de continuïteit van het sociaal werk in Nieuwland in gevaar'. „De mensen die zich voor Nieuw land inzetten hebben constant te maken met mensen die niets van de wijk afweten, Telkens worden opbouwwerkers, projectleiders, en noem het maar op overge plaatst binnen de gemeente of ze gaan helemaal weg. Constant moeten wij en de bewoners weer investeren in nieuwe mensen, die moeten worden bijgepraat over wat er in de wijk gebeurt. Op een gegeven moment ben je het zat dat je wéér met een ander te ma ken hebt" Waling Koomneef, voorzitter van de "Winkeliersvereniging Nolen- slaan, noemt de houding van de gemeente zelfs 'onfatsoenlijk' en 'weinig betrokken'. Zo ergert hij zich enorm aan het feit dat er in middels een vijfde,projectleider Nieuwland bij de gemeente zit. „Met alle respect voor de persoon, maar we hebben aan de projectlei der steeds minder. De eerste was een hele goede, zijn opvolger ook en de derde ging nog wel. Die wist nog waar wij mee bezig waren. Maar sinds de vierde en de vijfde vindt er bijna geen overleg meer plaats." Wouterse vult aan: „Het lijkt wel water naar de zee dragen. Telkens weer nieuwe gezichten. Ik weet wel dat het deels komt door de re organisatie, die onlangs is doorge voerd bij de gemeente. Maar het mag toch niet zo zijn dat daardoor ons project Sociale Wijkaanpak Nieuwland in gevaar komt? Bij het wijk- en buurtbeheer zijn verder. „Dan zijn de woningbouw verenigingen bezig meteen fusie. De afgelopen tijd heb ik daar nie mand over de wijk kunnen spre ken. En dan vinden er ook nog bij de politie grote veranderingen plaats en heeft het korps Schie dam last van een groot verloop, waardoor het moeilijk is met ie mand afspraken te maken." Sociale Wijkaanpak Nieuwland is een onderdeel van het beheerplan en draait sinds juni 1996. Wouter se probeert nu door middel van een tussenrapportage (juni 1996 - juni 1998 Sociale Wijkaanpak Nieuwland) de politiek te attende ren op 'hoe belangrijk het project is'. „Het project heeft nog één jaar te gaan en ons werk is nog lang niet af. Wij willen dat het sociale werk een meer structueel karak ter krijgt." De winkeliers van Nieuwland za gen hun project binnen het be heerplan deze maand ai verlengd worden. Het 'GRES-Nieuwland' {voluit: Gewenste Ruimtelijke Economische Structuur voor de wijk Nieuwland) is per 15 juli met nog eens vijf jaar verlengd. Koomneef: „Het is mooi hoor dat de gemeente de winkeliers blijft ondersteunen. Maar er wordt geen enkel overleg met ons ge voerd." Volgens de voorzitter van de win keliersvereniging is het inmid dels twee jaar geleden dat er spra ke was van een serieus gespiek tussen de gemeente en de winke liers van Nieuwland. „Voorheen werd er altijd m samenspraak met elkaar gehandeld via de GRES- werkgroep winkels en bedrijven. Van die werkgroep is niks meer over." Vorige week heeft hij een poging gedaan het overleg nieuw leven in te blazen. „Maar ik heb er weinig vertrouwen in. dat het is gelukt." Van de werkgroep sociale wijk aanpak is volgens Wouterse ook weinig over. Hij pleit in zijn tus senrapportage dan ook voor een zogenoemde stuurgroep. „Daarin moeten allemaal beslissers zitten, zoals een wethouder en leidingge venden van onder meer wijk- en buurtbeheer, woningbouwvereni gingen en de SSWS. Het gaat om personen die wat voor elkaar kun nen krijgen en de aandacht vast kunnen houden. Zij moeten een paar keer per jaar bij elkaar ko men om er voor te zorgen dat tijd. geld, ruimte en mankracht in vol doende mate én op tijd ter be schikking worden gesteld." Vlaardingen D86 in Vlaardin gen wil een gratis bewaakte fiet senstalling in het centrum van de stad. Als mogelijkheid wordt geopperd om de bewaakte stal ling bij de Joubertstraat, waar nu moet worden betaald om de tweewieler te stallen, gratis te maken. De exploitant zou dan in dienst van de gemeente moeten komen. In schriftelijke vragen heeft fractievoorzitter Ton van der Steen aan burgemeester en wethouders gevraagd een onder zoek naar de mogelijkheden daarvan te doen. De exploitant van de bewaakte stalling zou daar ook wel wat voor voelen. D66 stoort zich al een tijdje aan het 'lukraak neerzetten' van fiet sen rondom Veerplein en Lies veldpassage. Vooral sinds de verplaatsing van de weekmarkt naar Veer- en Schoutplein is dat volgens de partij 'enorm toege nomen'. Van der Steen noemt dat 'geen verrijking van het toch behoorlijk verbeterde uiterlijk van ons stadscentrum'. Boven dien wijst hij erop dat 'onze zui nige aard' er waarschijnlijk de bet aan is dat de bewaakte fiet senstalling aan de Joubertstraat niet goed wordt gebruikt. D66 ziet geen heil in een (grote) uitbreiding van het aantal fiets- klemmen. Dat vinden ze bij de democraten ook niet echt een verfraaiing van het straatbeeld. Het liefst willen ze zelfs dat het huidige aantal standaards wordt verminderd. Een nette, gratis bewaakte fietsenstalling draagt er volgens D66 aan bij dat meer mensen op de fiets naar het cen trum komen en dat het aantal fietsdiefstallen zal afnemen. Om de kosten te dekken worden door D66 drie -met elkaar te combineren- mogelijkheden opgevoerd. Een deel van de fi nanciering kan worden gehaald uit het budget voor het onder houd van wegen en fietspaden, ook zou ('uitgaande van het prin cipe de vervuiler betaalt') het kaartje voor de parkerende auto mobilist wat duurder kunnen worden gemaakt en tenslotte kan de ondernemers in het cen trum om een bijdrage worden gevraagd, aldus D66. Vlaardingen„Fusie zonder pijn? Hoe komt commandant Ad van Leeuwen erbij?" De onderne mingsraden van de per 1 januari 1999 fuserende brandweerkorp sen Schiedam. Vlaardingen en Maassluis waarschuwen voor 'een veel te grote juichstemming'. Van Leeuwen, die het samengaan van de korpsen leidt, zou veel te ge makkelijk over de fusie denken. Vier leden van de ondernemings raad (or) zaten gisteren bij elkaar op de Vlaardingse kazerne aan de Hoflaan, Jan Boender, Thomas van der Jeugd (Vlaardingen), Bert van Biezen (Schiedam) en Floor Verboom (Maassluis) komen gere geld samen om de op handen zijn de fusie te bespreken. „Er is zeker nog een aantal zware bergetappes te rijden," concluderen de man nen. „Tijdens die etappes zal het zeker nog tot conflicten tussen personeel en leiding komen," kondigt Boender alvast aan. Dat de brandweerkorpsen Schie dam, Vlaardingen en Maassluis per 1 januari 1999 samengaan, vinden de vier or-Ieden een goede zaak. ..Maar Van Leeuwen (pro jectleider van de Brandweer-Sa- Met z'n vijfentwintigen heb ben ze gistermiddag de lege etalages aan de Laan van Bo- l'Es in Schiedam een schil derbeurt gegeven. De kinde ren (van ongeveer 4 tot 13 jaar) uit Groenoord-Zuid wer ken op die manier mee om de verpaupering tegen te gaan.- En wat gezelligheid kan de buurt best gebruiken nu een maand geleden de laatste winkel, supermarkt de Kro- mar, Is vertrokken. Daarom heeft eigenaar Woningbouw vereniging Schiedam het initi atief genomen tot deze actie. „Wat me opviel aan de men sen die hier gistermiddag langs Hepen was dat ze alle maal lachten," zegt Hester Verbeek van de woningstich ting. „Het ziet er heel leuk uit. Ook 's avonds, ais de ver- - lichting brandt. Heel wat be ter in elk geval dan die dicht geplakte etalages." Hoe fang de omgeving het met de schilderkunst moet doen la nog onzeker. De woningstich ting had enkele jaren geleden al een plan om wat flats neer te zetten op deze plek, maar daar haalde de Wet Gelul- dhlnder een streep door. Nu wordt samen met gemeente en omwonenden aan nieuwe Ideeën gewerkt die moeten passen in herstructurerings plannen van de wijk. 'Binnen nu en enkele jaren'worden er nieuwe huizen neergezet, meldt de Wonlngbouwverenh' ging Schiedam. Foto Fred Ubo- cfwnt/Roet Dijkstra menwerking Waterweg en sinds vorig jaar mei commandant van alle drie de korpsen) denkt te makkelijk over cultuurverschil len en de 32-urige werkweek van de Vlaardingse brandweer. De commandant is een trots man en heeft de afgelopen weken een jui chend verhaal opgehangen. Vol gens hem zouden wij zomaar wil len overstappen van de 32-urige werkweek naar een 36-urige," zegt de Vlaardinger Boender. „Maar dat is absoluut niet het ge val. Het Vlaardingse personeel wil een vergoeding als het vier uur langer gaat werken en daarover weigert Van Leeuwen vooralsnog te praten. Wij juichen dus nog he lemaal niet. Cultuurverschillen Er wordt nauwelijks naar ons ge luisterd," aldus Boender. Dit blijkt volgens hem duidelijk uit de 'tussenrapportage Brandweer- Samenwerking Waterweg'. „Onze op- en aanmerkingen zijn er hele maal niet in meegenomen." Ter wijl door hen voorspelde proble men, veroorzaakt door cultuur verschillen, zich overduidelijk zouden voordoen. „Met name op de afdelingen pre ventie, die sinds deze maand sa men op kantoor in Schiedam zit ten," zegt Boender. In een inter viewmet het Rotterdams Dagblad liet Van Leeuwen zich vorige week zeer tevreden uit over de huidige samenwerking van de drie afdelingen preventie, die on der meer gebouwen controleren op brandveiligheid en vergunnin gen verstrekken. „Hij doet alsof die medewerkers spontaan een half jaar voor de fusie bij elkaar gaan zitten," zegt Boender. Vol gens de or-leden zijn de drie afde lingen als een soort pilot-project bij elkaar gezet met de bood schap; zoek het zelf maar uit wel ke werkwijzes het beste zijn en wie straks hoofd van de nieuwe af deling wordt. „Maar elke afdeling vindt natuur lijk zijn eigen manier van werken het beste," zegt de Schiedammer Van Biezen. „En dat de drie afde lingshoofden met elkaar moeten gaan uitvinden wie straks de baas wordt, zorgt er helemaal voor dat ze elkaar op dit moment constant aan het bestreden zijn," meent Boender. En dat zou nog maar een voorproefje zijn. De samenvoe ging van de bedrijfsorganisatori sche afdelingen, zoals de admini- strie, zal volgens de or-leden hele maal zorgen voor fricties tussen de medewerkers. „De strijd zal echter niet plaatsvinden op de werkvloer; onder de brandweer lieden zelf," verwacht Boender. „Die zijn gelijkwaardiger." Bo vendien zouden de spuitgasten hun werk meer als een roeping zien. „Het gaat hen om de veilig heid van Schiedammers, Vlaar- dingers en Maassluizers. Zij zijn minder met hun carrière bezig." Hoek van Holland Negen jaar ge leden organiseerde Rob Kanters voor de eerste keer zijn Beach Party in Hoek van Holland. Na dat eerste experiment is het feest niet meer weg te denken van het Hoekse strand. Inmiddels is com- Vlaardingen Onbekenden heb ben gisteren in Vlaardingen ver nielingen aangericht. Rond 15.00 uur werd van een school aan de Pompenburgsingel een drietal hekken vernield. Schroeven wer den losgedraaid en platen verbo gen. Twee uur later werd een an dere vernieling op het Kruiden pad geconstateerd. Een klimrek was daar volledig uit de grond ge trokken. De schade bedraagt een kleine duizend gulden. Schiedam Uit een kelderbox aan het Schiedamse Willem Lan- dréplein is gistermiddag een fiets gestolen. Onbekenden hadden eerste de deur van de box gefor ceerd en konden cr daarna met de fiets vandoor gaan. pagnon Peet Faase ook in de orga nisatie gestapt en dat is er mede de reden van dat het feest de laat ste jaren belangrijk is uitgebreid. Deze keer is er zelfs een complete feestweek tot stand gekomen die wordt gehouden in een megatent op het grote parkeerterrein aan de Badweg. Op zaterdag 1 augustus is er een Beach Party met een aantal be kende dj's. Ronald Molendijk is winnaar van de Planet E contest van Stadsradio Rotterdam. Miss Monica en Koen van Thijn zijn eveneens bekend van die zender. Mark van Dale is populair bij ver schillende zenders. Evil Ed, de Hoekse dj, is ook van de partij en behoeft nauwelijks introductie: hij werd dit jaar gekozen tot beste discjockey. „Ik verwacht op de Beaeh Party toch wel weer 1500 bezoekers na het succes van vorig jaar," zegt Kanters. In de voorver koop kosten de kaartjes 35 piek, op de avond zelf 40. Het feest be gint om negen uur en duurt tot zes uur in de morgen. Dart toernooi Echt uitslapen is er dan niet bij, want vanaf 12.00 uur staat zondag 2 augustus het Dommelsch Open Darttoemooi voor mannen en vrouwen al weer op het program ma. Met een totaai prijzengeld van 10,000 gulden de moeite om de ogen open te houden, al moet er hoogstwaarschijnlijk wel wor den opgebokst tegen een aantal bekende darters. Woensdag is gereserveerd voor de kinderen. Dan treedt vanaf 14.00 uur de clown Theodoor op. De toe gang is gratis. „Het is weliswaar vakantie, maar we hebben alle ba sisscholen in de omgeving vroeg tijdig op de hoogte gesteld," zegt Kanters, Op de woensdagavond van 5 augustus is er een grote geldbingo. De opbrengst daarvan is bestemd voor de Stichting Zon nehof in Naaldwijk. „Ik ben daar zelf geweest en wat je daar ziet is schrijnend," zegt Kanters. Een Super Disco Glitter Party staat op vrijdag 7 augustus op het programma. De bekende Disco en Sou] Masters dj Wipneus en Pim draaien muziek uit de jaren vijftig tot en met tachtig. Er is een prijs voor de gekst geklede discogan ger. Het feest begint om 20.00 uur en duurt tot 02.00 uur. De toe gangsprijs is tien gulden. De negende editie van Beachpop vormt op zaterdag 8 augustus het sluitstuk. Tussen 19.00 en 02.00 uur hebben de feestgangers gratis toegang tot de grote tent. Daar staan onder meer de groepen ZO- AB, Miscellaneous, Valium, Le thal Attack, Scally Wag en de Groeten van Henk en Bep. Schiedam Kinderboerderijver- enjging De Gorzen mag bouwen. Matthijs Rorije wilde deze week de zoveelste actie beginnen om de ambtelijke molen van de gemeen te Schiedam wat harder te laten draaien. „Gelukkig blijkt er toch eindelijk wat schot in de zaak te komen," 2egt de voorzitter van de vereniging, die al ruim vier jaar bezig is om een kinderboerderij in de Gorzen te realiseren. Sinds deze week ligt de bouwver gunning voor de plek aan de Jachthavenlaan klaar op het Stadskantoor. Hij vreesde eerder dat door ziekte van zeven ambte naren van de afdeling bouw- en woningtoezicht de verstrekking van de vergunning lang op zich zou laten wachten. Gisteren had hij daarom uit protest een contai ner. die tijdelijk moet gaan die nen als opslag en stal, laten plaat sen. Alle dieren en konijnenhok ken hebben we van de tijdelijke locatie aan de Buitensluis wegge haald en aan de Jachthavenlaan neergezet. We waren het nu na vier jaar echt zat. Ook al zouden we deze week geen vergunning hebben gekregen. We waren van plan om gewoon aan de slag te gaan," zegt de voorzitter die zich dc afgelopen vier jaar 'zeer aan het lijntje gehouden voelt door de gemeente'. Drie jaar geleden was de plek in de buurt van de Maasboulevard al aangewezen. „Maar alles wat mis kon gaan, is ook misgegaan," ver telt Rorije. „De gemeente hoefde naast de vergunning alleen maar het terrein beschikbaar te stellen en bouwrijp te maken. De rest doen de bewoners zelf." De gemeente heeft de vereniging al eerder 50.000 gulden geschon ken, zodat de bewoners zelf kon den regelen dat de grond bouw rijp werd gemaakt. Ook is er in middels van dat geld een hek ge plaatst. „Maar in februari dit jaar kwam de gemeente met het ver haal dat de riolering en de beka beling voor stroomvoorziening verouderd zijn. Het kost enorm veel geld om dat te kunnen ver nieuwen, wat volgens de gemeen te absoluut moet. Dus ondanks de bouwvergunning, kunnen we nog geen stal bouwen," zegt Rorije. Volgens Cees van Oorschot, ont werper van de gemeentelijke af deling voorbereiding groenvoor ziening en natuur, is er uiteinde lijk een bedrag nodig van 250.000 gulden om de kinderboerderij te realiseren. Dat is inclusief de eer der geschonken 50.000 gulden. „Ook al doen de vrijwilligers uit de buuit veel zelf. Dan zullen ze waarschijnlijk toch op zo'n bedrag uitkomen," zegt Van Oorschot. H.N RO\t \V \\l [K im M. TOl VI.I l.l N. M.\ \K \N |S \l- \V| KM I I KI II II) djDeBoekenj Verkri[gha.irbi): Veerplein 33-35 Vlaardingen tel. (010)43563 22 TAPASBAR Perrito Caliente Spaanse keuken Catering service Terras op het water op z'n Spaans Lange Haven 2G 3111 C(i Schiedam Fjx/te!efoon 0104263S98 Neem nu een proefabónriem rdaots Daabladan noteer mU Vödrïo'ri Naam: Adres: Postcode: Plaats Teefoon Stuur deze bonip.^aetwd Rotterdam» Antwoordnubn DORPSSTRAAT 174 2992 AB BAKBiORKHT BU Dï WATERTOREN TEL 01BO-61UOO MAANDAG GESLOTEN - VRÜDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1