22 Simrk Karavaan keert Frankrijk opgelucht de rug toe JL Rabo kan voor de dag komen een kopman als Boogerd Johan Neeskens wil rechterhand van Hiddink blijven DmI üfi EPC1I ÜCS Jan Ullrich naar Chaam; Roosendaal nog onzeker over Pantani Ploegleider Theo de Rooy: 'We hebben allemaal verloren in deze Tour de France' X ^3- Boertjes Wat HADDEN DIE broertjes van De Boer nou eigenlijk ge dacht? Dat de arbitragecommis sie van de KNVB zou zeggen, jul lie hebben helemaal gelijk. Die trainer deugt niet, jullie verdie nen te weinig en dat contract is helemaal waardeloos dus hollen maar. Rotterdams Dagblad Maandag 3 augustus 1998 Parijs Het heeft meer moeite gekost dan ooit, maar 'het podi um' van de Tour komt naar Ne derland om criteriums te rijden, Komende woensdag is Jan Ullrich de grote trekpleister in de Acht van Chaam, volgende week maan dag rijdt Bobby Julich zeker en Marco Pantani hoogstwaarschijn lijk in de Draai van de Kaai te Roosendaal. Criterium-coördinator Gerrie van Gerwen is de afgelopen dagen uren in de weer geweest om de ve detten vast te leggen. „Ik doe dit nu bijna dertien jaar, ik raak niet zo gauw in paniek, maar het was een heidens karwei. Gewoon om dat niemands hoofd ernaar stond in de Tour. Wat natuurlijk te be grijpen is, maar ik heb ook mijn klanten." Van Gerwen is verantwoordelijk voor vijftien na-Tourcriteriums in Nederland, De situatie voor hem werd dit jaar extra moeilijk door de doping-affaires in de Tour. Zo is het helemaal de vraag of de ren ners van TVM hun verplichtingen wel kunnen i-akomen. De TVM- ploeg is vanmorgen in Reims door de politie verhoord, vanavond om aqjjf, uur zouden ze in Boxmeer moéten starten. Vqji Gerwen; „Het Nederlandse wielerpubliek staat massaal ach ter zijn Tourhelden, ik hoop dat de helden iets voor dat publiek te rug willen doen. Maar ik kan best begrijpen dat ze vandaag wat an ders aan hun hoofd hebben, Ek hou niet van doemscenario's, maar het is wel zo: als ze über haupt vrij zijn." De TVM-renners hadden voor de meeste van de vijftien criteriums contracten getekend. Anders dan in Frankrijk het geval is, is Van Gewen niet van plan wedstrijden af te gelasten. „Er zijn renners ge noeg. Alhoewel... Vrijdag zag het er nog naar uit dat we het dit jaar zonder het Tour-podium moesten stellen. Maar dat is nu veranderd. Al kost het wel wat meer, en wil den ze pas heel laat tekenen." Alleen de komst van Pantani is nog niet voor 100% zeker. De Tourwinnaar heeft zijn financiële eisen flink opgeschroefd. Roosen daal en Pijnacker (22 aug) zijn daarop ingegaan, maar Pantani wil daar dan ook resp. Surhuister- veen en Almelo aan vastplakken. Michael Boogerd rijdt slechts vier criteriums in Nederland: van avond Boxmeer, morgen in Stip hout, woensdag in Wateringen en volgende maandag in Roosen- Moet kunnen ,Jk heb wel een groot Feye- -.noord-hartmaar ik zou het ÏJgcfi wel erg aardig vinden om straks met AZ van ze te win- j Tj/jtn. Dan lever ik met plezier j Öm baikjehart in. Willem van Hanegem in a Sportweek ■/}Se hoort trainers wel eens zeg gen dat ze op weg naar huis een knop omzetten, alles uan zich af kunnen zetten. Ik hoop dat ze mij eens kunnen vertellen waar die knop zit, want ik kem 'm nop niet ontdekt." Nogmaals de Kromme in Sportweek Voor mij geen bootreisjes op de Rijn met m'r. collega's. Want weet je wat het is? Als je dan op de loopplank loopt, hopen ze dat je in 'net water donder- - straalt. Komt er weer een baan tje vrij" - Opnieuw Van Hanegem in Sportweek aMisschien is het beter als je 'Zegt dat het koekenbakkers zijn. Dan worden ze wel ge kocht. Daar ben ik onderhand "■'iiiel achter. Het is me vaker óverkomen. Of het nou om Win- terging, of om Solas en Ortega. Ja, die hadden bij Feyenoord kunnen voetballen. .We waren er in een vroegdus betaalbaar stadium bij. Maar dan gaan andere mensen ze bekijken en dirt constateren dat de één geen goed linkerbeen heeft en dat de ander te balverliefd is. Als ik zie voor hoeveel ze nu getrans fereerd worden, dan moet ik daar erg om lochen Van Hanegem in Sportweek „Iemand roept de naam van Wim Jansen en meteen neemt. iedereen dat klakkeloos over. Als ik op die manier bonds coach zou moet-r** worden, nee, dan maar niet an zou ik me diep schamen. Ik toil alleen op m'n kwaliteiten beoordeeld .worden." En nog één keer Willem in Sportweek, om het af te leren Door Joop Holthausen Parijs Vandaag wappert de Nederlandse vlag bij de wo ning van Theo de Rooy in Holten. De Rabo-ploegleider en het complete team waren in-gelukkig toen ze gister avond de Franse grens pas seerden op weg naar Neder land. De 'Tour de Dopage' heeft diepe sporen achterge laten, ook bij diegenen in de Tourkaravaan die niet direct bij de geruchtmakende affai res waren betrokken. De verbeten jacht van de Franse justitie op ieder tabletje, op elk drankje dat m de Tourkaravaan kon worden gevonden, heeft ertoe geleid dat bij sommige ploegen él- le middelen door het toilet wer den gespoeld. Soigneurs kieper den vitaminetabletten uit de au to's, gooiden pilletjes tegen de verkoudheid in containers en hadden te weinig materiaal om de coureurs de noodzakelijke verzor ging te geven. Een Tour doet een aanslag op het menselijk lichaam. Er ontstaan tekorten, die in normale gevallen worden aangevuld. Die aanvul ling ontbrak in he t laatste gedeel te van de Tour en dat verklaart mede waarom een groot deel van de karavaan gistermiddag volko men leeggereden de Champs Ely- sëes bereikte. Paranoïde Theo de Rooy is er de afgelopen veertien dagen paranoïde onder geworden. Steeds weer was er die angst dat er bij Rabo een groot scheeps onderzoek zou worden gehouden. Niet dat de Rabo's ver wachtten dat er verboden midde len zouden worden aangetroffen, maar wel dat de recherche tablet jes die ze niet onmiddellijk thuis konden brengen aan een uitvoe rig en dus tijdrovend onderzoek zou onderwerpen. De Rooy had Finimal bij zich, een pijnstiller die in Nederland zo on geveer op iedere hoek te koop is. De Rooy: „In ieder tabletje Fini mal zit wel 50 milligram cafeïne, een middel dat op de dopinglijst staat. Dan heb je dus volgens de Franse wet een verboden product in je auto. En de afgelopen weken is gebleken dat zoiets een reden kan zijn je achter slot en grendel te zetten. Als ik een thermoskan koffie in. de wagen heb, hoor ik niemand, maar een tabletje Fini mal wordt ais doping be schouwd." De Rabo-ploegleider heeft zijn koffer zorgvuldig geïnspecteerd, nadat de recherche de kamers van de TVM-ploeg had doorzocht. „Ik kwam in mijn koffer een potje te gen met anti-oxydant-tabletjes. Die zaten oorspronkelijk in door- drukstrips, maar heb ik voor het vervoer in een potje gestopt. Dat potje heeft geen etiket. Als de Franse recherche dat potje vindt, zou dat een reden kunnen zijn het m een laboratorium te laten on derzoeken. Dat ligt daar twee da gen voordat de uitslag bekend is en ondertussen word ik opgepakt en vastgezet. De Tour draait wel door. Maar ik krijg dan de comple te sportpers rond mij heen han gen als ik word afgevoerd. Dat moet ik niet hebben." Afstand De renners en begeleiders hebben met een gevoel van opluchting Frankrijk verlaten. De Rooy kan nu al afstand nemen van de tur bulente en vaak uiterst emotione le gebeurtenissen van de afgelo pen weken. „De winst van deze OA Opgelucht keert de Tourkaravaan Frankrijk,Parijs en de Are de Triomphe de rag toe. De Tour de Dopage' heeft diepe sporen achtergelaten. Foto Paul H an na/Reuters actie'van de Franse justitie is dat er een aantal zeer kwalijke kan ten uit de wielersport worden weggesneden. Maar ik geloof ook dat er een aantal mensen slachtof fer is geworden van de omstan digheden. Ik denk dat het in het geval-TVM inderdaad zo is. We hebben allemaal verloren in deze Tour de France. Dat maakt dat ik ondanks onze eigen successen toch met gemengde gevoelens naar huis ben gegaan." In Rabo-kringen is uitvoerig ge sproken over de mogelijke conse quenties als ook deze ploeg be zoek zou krijgen van de Franse justitie. Hans Smits, voormalig di recteur van Schiphol en beoogd opvolger van Herman Wijffels als voorzitter van de directie van Ra- bo-bank, volgde met De Rooy de etappe naar Les Deux Alpes en Gert Sluis, hoofd communicatie van de bank, was in de slotfase in de Tour aanwezig. Vertrouwen Sluis ziet ondanks de golf van ne gatieve publiciteit het wielrennen nog altijd als een voortreffelijk re clamemedium. „Wij hebben het volste vertrouwen in de ploeglei ding. Onze quipe mogen ze door zoeken op verboden middelen. Er zal niets worden gevonden." De acties van de Franse recherche hebben geen invloed op het Rabo- wielerplan. Sluis: „De sport boeit nog altijd heel veel mensen, het boeit de renners en het is interes sant voor de sponsor. Wij gaan in ieder geval door tot en met het jaar 20QQ. Binnen een jaar wordt er een beslissing genomen over de verdere sponsoring van de wie lerploeg. Maar tot nu toe staan we er heel positief tegenover." Mlchet Boogerd steekt de vlag uit. Ook de Nederlandse kampioen, vljfdë'ln het eindklasse ment, Is dol blij dat de Tour erop zit. Foto Cor Vos Door Joop Holthausen Parijs De Tour de France is nog maar amper achter de rug of Mi chael Boogerd denkt al weer aan zijn derde grote doel voor dit jaar: het wereldkampioenschap in Val kenburg. Dat tekent de ambiteuze instelling van Nederlands beste wielrenner na een Tour de Fran ce, die dit jaar niet alleen fysiek maar vooral mentaal de renners heeft gesloopt. Zelfs als we in aanmerking ne men dat de uitsluiting van de Fes- tina-formatie {Virenque, Zülle, Dufaux) en het voortijdig vertrek van Kelme (Eseartin) Michael Boogerd hoger in het klassement hebben gebracht dan normaal het geval zou zijn geweest, dan nog kunnen we constateren dat hij zich definitief in het groepje van de top-twaalf van de ronderen ners heeft genesteld. Hij beteu gelde in de eerste Tourweek zijn aanvalsdrift, handhaafde zich in de Pyreneeën en Alpen in de elite groep, al was het soms 'aan het elastiek' en kende eigenlijk alleen de laatste dagen een mindere pe riode. Dat werd vooral weerspie geld in zijn laatste tijdrit, die hij beneden zijn kunnen reed. Hij miste die laatste week ook Erik Dekker, de Drent, die in het begin van de Tour zo pijnlijk ten val kwam. Dekker is in een Tour een gouden helper, die juist in het laatste gedeelte tot zijn beste prestaties komt. Bovendien is hij ook buiten de koers de man die zorgt voor sfeer in de ploeg. De dopingjacht van de Franse jus titie heeft iedereen in de Tour aangegrepen, maar twee renners bij Rabo moet het bijzonder heb ben geraakt dat de TVM-formatie in zo'n kwaad daglicht werd ge steld. Maarten den Bakker maak te tot vong jaar deel uit van TVM en TVM-coureur Steven de Jongh en Boogerd zijn boezemvrienden, die in het Belgische Essen het zelfde appartementcomplex be wonen en samen trainen. In de roerige periode dat TVM in deze Tour onder vuur lag, was er over en weer contact. De hardhandige behandeling van vriend De Jongh door de Franse politie moet Boo gerd door de ziel hebben gesne den. Dat hij niettemin overeind bleef en zich uiteindelijk in de top-vijf van het klassement hand haafde, belooft veel voor de toe komst. Zelf zegt hij dat rijn ritme gebro ken werd door de 'stakings-etap- pe' naar Aix-Les-Bains. „Ik had naar die rit toegeleefd. Maar toen er niet gekoerst werd, was het over." Boogerd heeft een realis tisch doel voor de volgende Tour: een plek bij de eerste vijf. Dat heeft hij nu ai bereikt, maar als hij dat in 1999 waar maakt met een compleet rennersveld is hij weer een stukje gegroeid. Boogerd heeft ieder jaar nog progressie ge boekt, niet spectaculair, maar wel degelijk. Als die ontwikkeling zich voortzet, kan hij over twee jaar meespelen in de strijd om de podiumplaatsen. De Rooy heeft nu al contacten met buitenlandse coureurs, die Boo gerd volgend jaar moeten bij staan. Samen met de toppers uit de huidige formatie moet dat vol doende zijn om ook in de volgen de Tour een opvallende rol te kun nen spelen. Als we de renners beoordelen op hun prestaties in deze Tour, dan zien de rapportcijfers er als volgt uit: Rugnummer 51, Michael Boo gerd: 8. Hij had een half puntje meer kunnen verdienen als hij in de tijdrit nog een plaats was ge klommen in het klassement. Voor een 9 moet hij de top-drie berei ken (Ullrich en Julich) en een 10 is slechts weggelegd voor een spec taculaire winnaar als Pantani. Rugnummer 52, Erik Dekker. Geen beoordeling mogelijk. Moest al in Ierland de slnjd sta ken. Rugnummer 53, Maarten den Bakker: 6,5. Harde werker voor de ploeg, die echter niet het hoge niveau van dit voorjaar bereikte. Rugnummer 54, Patrick Jonker: 6-. Veel gewerkt op het vlakke, maar haalde in de bergen nooit het niveau van twee jaar terug, toen hij in dienst van Zülle reed. Rugnummer 55, Robbie McE- wen: 7-. Haalde als sprinter veel ereplaatsen, maar is nog altijd geen winnaar. Rugnummer 56, Koos Moeren hout: 7,5. Was dè verrassing in de Rabo-ploeg. Kan uitgroeien tot een subtopper. Een uitstekende knecht voor Boogerd. Rugnummer 57, Leon van Bon: 7* Van Bon is een klasserenner en daarvoor mag de lat hoger worden gelegd. Hij behaalde een ritzege en was bij een andere grote ont snapping betrokken. Hij voldeed, maar niet meer dan dat. Vandaar dat 'minnetje1 op zijn condui testaat. Rugnummer 58, Aart Vierhou ten: 7. Een knecht pur-sang. die zwoegt, een aardige sprint heeft en ook nog voor dagsuccesjes zorgt. Onmisbaar in de ploeg. Rugnummer 59, Beat Zberg: 4. De enige onvoldoende bij Rabo, Reed een goed Ronde van Zwit serland, maar was in de Tour slechts een meerijder, die in de bergen nooit tot steun kon zijn voor zijn kopman. Zbergs capaci teiten staan echter buiten kijf. Hij en zijn begeleiders moeten plan matiger naar de Tour toewerken. Johan Neeskens is bereid trai ner Guus Hiddink bij Real Ma drid te vergezellen, indien hij daarvoor wordt gevraagd. De oud international, tijdens het WK in Frankrijk één van de assistenten van Hiddink, legde een bezoek af tijdens het trainingskamp van de Spaanse winnaar van de Cham pions League in de Zwitserse plaats Nyon. Neeskens, die gedurende vijf jaar voor Barcelona speelde, heeft er geen moeite mee voor de aarts rivaal te gaan werken. „Natuur lijk zal ik die jaren bij Barcelona nooit vergeten, maar ik ben prof. Ik ga werken waar ik word ge waagd. Als ik bij Barga zou kun nen werken, zou me dat ook zeer aangenaam zijn." De oud-international verwacht overigens beduidend meer van 'De Koninklijke' dan van Barcelo na. „De strijd tussen Hiddink en Van Gaal wordt één van de grote attracties van het komende Spaanse voetbalseizoen. Maar ik denk dat Real meer spektakel zal gaan brengen, omdat Hiddink via motivatie, vertrouwen en takti- sche discipline meer rendement haalt uitzijn spelers." Opvallend detail bij Jan Bos- sink. Sparta's voorzitter, tiidens de persconferentie op het Kasteel, waar hij woensdag het samenwer kingsverband met Barcelona be kend maakte: hij droeg twee ver schillende schoenen. En terwijl hij het woord wilde geven aan trainer Hans van der Zee: „Naast mij zit de voorzitter, die daar alles over kan vertellen." Becijferd was dat Spana onder Hans van der Zee een gemiddelde van 0,93 punten had behaald. Sparta's trainer tegen de woord voerder van hoofdsponsor De Goudse Verzekeringen: ..Ik hoop dat uw andere berekeningen be ter kloppen." Marilia ontbrak zaterdagmid dag op het Barendreehtse sport park De Bongerd, Hij moest zijn aanstaande van Schiphol halen. Onder het motto 'Bekijk Sparta van alle kanten' heeft de club een folder uitgegeven, waarin staat op welke tribunes de supporters, le den en clubcardhouders dit sei zoen komen te zitten tijdens de bouw van het nieuwe stadion. Er wordt steeds van tribune gewis seld, zodra een nieuwe klaar is. Sparta overweegt slechts de thuiswedstrijd tegen Ajax op 4 ok tober in de Kuip te spelen. Sammy Morgan, ex-spits van Sparta en FC Groningen, komt als jeugdmanager van Norwich City naar het Maasstad-toernooi van Spartaan'20, dat van 14 t/m 16 au gustus aan de Oldegaarde wordt gehouden. Simon Kelder, Excelsiors nijve re directeur kwam vorige week in aanrijding met een vrachtwagen. „Nee," aldus het Barendreehtse gemeenteraadslid, „uitzagen was gelukkig niet nodig. Want dan had iedereen me laten zitten." Sparta zal toch niet hebben ge dacht dat Barcelona van plan was de 'Boertjes' op Spangen te 'stal len'? Alle voetballers mei langlopende verbintenissen zouden erachter aan zijn gaan hollen en alle con tracten hadden zo in de vuilnis bak gekieperd kunnen worden Ik had gedacht dat ze Ajax een fikse afkoopsom hadden moeien betalen om te mogen vertrekken, zoals dat twee jaar geleden Nico Jalink overkwam, toen hij van Sparta - waarmee hij al tot over eenstemming was gekomen - naar NAC wide. Het kostte Jalink drie ton - voor Frank er» Ronald had dat bedrag voor mij in de miljoe nen mogen lopen. Nico Jalink kon met meer terug naar Sparta, vertelde hy destijds voor de arbitragecommissie, om dat gezien allemaal was voorge vallen er geen weg terug meer was Een onwerkbare situatie zou zyn ontstaan, zoals dat heet Maar zie: een jaar later kwam hij vrolijk terug naar het Kasteel, Die werkbare situatie zal voor de broertjes De Boer ook wel meeval len, al stellen ze zich onverzoen lijk op, omdat ze per se naar Bar celona willen. Of bever, omdat de schoonvader van Ronald graag wü dat zij daar heengaan. Vanmiddag hadden zij een ge sprek met het Ajax-bestuuren ik weet nu al wat de uitkomst za! zijn. Ajax blijft bij het standpunt dat ze niet weg mogen en eist dat ze zich vanaf morgen weer op de training melden. En ik weet de volgende stap van de gebroeders ook al: ze melden zich morgen ziek. Zoals ook David Connolly dat heeft gedaan. De Ierse spits van Feyenoord, die bij trainer Leo Beenhakker in ongenade is geval len, werd onlangs teruggezet naar de B-selectie. Hij kreeg zelfs de opdracht zich te melden vooreen jeugdtoernooi m het buitenland. 'Slaapzak, onderlaken en kus sensloop zelf meenemen', ver meldde de brief ook, waann hij werd gesommeerd te komen op draven. Het is precies het tegenoverge stelde geval van de broertjes bij Ajax. Feyenoord wil Connolly kwijt, maar de Ier, die m de Kuip het aardige sommetje van zo'n 1,2 miljoen gulden per jaar verdient, wil met weg, omdat hy bij een an dere club dat bedrag nooit kan krijgen. Feyenoord kon hem dat salaris bieden, omdat de spits transfer vrij van Watford was overgeko men en voorzitter Jorien van den Herik zal zich destyds al verge noegd in de handen moet hebben gewreven met de gedachten aan een eventuele verkoop, die louter winst zou opleveren. Een club kan het een speler ech ter beduidend lastiger maken, dan andersom. Natuurlijk kun nen de Boertjes zeggen: we spe len. Om vervolgens hun plichten te verzaken in het veld, waardoor ze op de bank zouden belanden. Maar daar zullen de supporters zich dan weer mee gaan bemoei en, waardoor ze geen leven meer hebben. Wat is wijsheid? De arbitragecommissie had moe ten voorstellen dat de broertjes te gen de door Barcelona geboden afkoopsom van 44 miljoen gulden mogen vertrekken, maar dat zij dan in het kader van het samen werkingsverband tussen Barcelo na en Sparta volgend seizoen voor straf een jaar op het Kasteel moe ten spelen. Ajax tevreden, Barcelona tevre den en Sparta helemaal tevreden. Alleen is de vraag of de Boertjes dat zelf ook zijn. Maar die conse quenties zouden ze dan maar moeten accepteren. Het is in eik geval beter, dan je laf ziekmelden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4