2 Lekker ken 't Geruzie knettert door de paleizen van Brunei k 1 Ncmnenkap als 'bandana'? Farfalle met tonijn en olijven Prins Jefri vreest fundamentalisme en wil niet meer naar sultanaat terug Prinses Irene 58 jaar 'BilïSux' Koninklijke piercing Poppen treuren om Shari Monster-zwemrace in Loch Ness Zandsculptuur toont viertal «nststeden Zomer Strips Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 Woensdag 5 augustus 1998 «Srt-- v- Daar keken de bezoekers van de internationale beurs voor sportkleding in München toch even vanop; onverwacht kregen ze een foto in handen gedrukt, waarop de Viva Marla-lijn, modi euze kledij van de Berlijnse firma Nastrovje, wordt getoond. Op de 200 meter hardlopen zien we de dames we! vaker zo zomers uitgedost, maar zouden ze, in navolging van Jacky Durand en Marco Parrtani die in de Tour de France opeens met kleurige bandana's om het hoofd fietsten, nu ook opeens met nonnen- kappen op over de horden gaan? FojoNastroyje/EPA met Hans Beiterman In de eosmopolitische keuken is men bijzonder gesteld op salades met Italiaanse pasta. In New York worden dergelijke pastagerech ten voornamelijk bij de lunch op gediend. Dat behoeft u er echter niet van te weerhouden om zo'n maaltijdsalade ook 's avonds te presenteren. De pastavlinders kunt u eventueel vervangen door een van de vele andere kleine pas tasoorten. Bedenk daarbij' wel dat de holle pastasoorten er eigenlijk minder goed voor in aanmerking komen want die zijn er om in ge rechten te verwerken waarin een gebonden saus een rol speelt. Maaltijdsalade voor 4 personen: 250 a 300 gram. farfalle (vlinders); zout; ca. 400 gram tonijn, naturel (op water), uit blik, uitgelekt, in kleine stukjes; 200 gram mozzarel la, in kleine stukjes24 zwarte olij ven, gehalveerd, ontpit; 12 basili cumblaadjes, in uiterst smalle reepjes; ca. 100 gram raketsla (ru- cola) of ueldsla; 2 grote trostoma ten, ontveld, vruchtvlees in blok jes; 2 eed. kappertjes, uit potje, uitgelekt; 1 eetl. fijngehakte plat te) peterselie. Voor de dressing: 1,5 eetllimoen-of Citroensap; wit te peper uit de molen; 4 eetl. olij/- olie (extra vergine). Kook de pasta zoals op de verpak king is aangegeven in ruim water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de farfalle even in een ver giet uitlekken en spoel er daarna zoveel koud water over tot de pas ta is afgekoeld. Laat de pasta op nieuw uitlekken en zoveel moge lijk opdrogen. Schep in een kom de helft van de farfalle, tonijn, mozzarella, olijven en basilicum luchtig door elkaar. Maak de dres sing door eerst het limoen- of ci troensap te vermengen met wat zout en peper. Klop zodra het zout is opgelost de olie er door. Schenk de dressing over de inhoud van de kom en schep alles enkele malen luchtig door elkaar. Bedek de spiegels van de borden met de ra ket- of veldsla en schep de reste rende pastavlinders er in het mid den op. Verdeel er daarna de in houd van de kom over. Bestrooi de salades met tomatenblokjes, kappertjes en peterselie. Tip: geef er warm en knapperig, zelf afgebakken, ciabattabrood bij. Zet een flacon met olijfolie (extra vergine) op tafel. Cryptocrack Horizontaal: L die wielren ner houdt veel vocht vast (il): 7. blijf jezelf m Legoland(3);8. gek op 'n slee (3k 9. nog dne meer Elsevier (5); 10. met zo veel wijn kom je met weg (5) 12. was vroe ger het beëin digen van een gebed een be- Van Dale slaat over (5); 14, meerprijs (5); 17al tweemaal getob, voordat men in de socië teit komt (9); 18. die babbelaar blijft kleppen (5); 19. hij had vele oogap pels (5); 20. Tommy Cooper was goedgemutst (3); 21. zeer slecht café (3); 22. worden voor zandkastelen opgetrokken (11) Verticaal: 1. sneeuw en ijs na elke herfst opnieuw (10); 2. doornat bij slecht weer (7); 3. zo te horen is een Friese vader geen groentje meer (7); 4. daarin lezen we, hoe we onderweg een nederlaag leden (13); 5. men kan er rustig op gaan zitten (5); 6. men ziet wel 's bij terugkeer een hele rij dj; ii. men kan ze voor de vorm in andermans zaken bleken (10), 14. lijkt dat dier soms op u Nee toch (7); 15. de hond laat horen, dat-ie ge wapend is (7); 16. zij komen voor éénmaal bij u thuis (5); 17, heeft de koe zich gebrand (5) Oplossing vorige week Horizontaal: 1. doliard; 7. fineer; 8. ckido; 11. papeterie; 14. instructie- bad; 17. kraamvrouwtje; 19. hetzelfde; 21. sport; 23, roller; 25. slinger. Verticaal: 1. doodziek; 2. lui; 3. rij; 4, zittribunes; 5. teer; 6. tree; 9. op trommelen; 10. opschrift; 12. ida; 13. asla; 15. bits; 16. dienster; 18. roe; 19. hark; 20. tilt; 22, oog; 24. el. Door Stephen Vines Een deur van de gewoonlijk zo geheimzinnige en gesloten we reld van de fabelachtig rijke koninklijke familie van het sulta naat Brunei is opeens opengewaaid door de storm die opstak toen prins Jefri Bolfctah uit al zijn publieke functies werd ge zet; ook als bestuursvoorzitter van de Brunei Investment Agency (BIA) werd hij opzij geschoven. Prins Jefri werd opge volgd door de conservatieve minister van Onderwijs, Aziz Umar, en dat is volgens een woordvoerder van de prins 'reden tot bezorgdheid'. Hij zei dat de veranderingen aan de top van de puissant rijke inves teringsmaatschappij zijn georkes treerd door een groep conserva tieve moslims die, gesteund door buitenlandse adviseurs van twij felachtig allooi en met duistere motieven, zo langzamerhand een 'ongezond grote invloed' op zijne majesteit de sultan hebben gekre gen. Prins Jefri denkt dat die advi seurs uit Iran en Libië komen en van plan zijn Brunei in de rich ting van een fundamentalistische moslimstaat te drijven. Volgens de zegsman van de prins zijn de conservatieve krachten in zijn land daar ook al volop mee bezig. De positie van prins Jefri raakte binnen de koninklijke familie om streden na berichten dat zijn mi ni-conglomeraat Amedeo was in eengestort, met achterlating van zo'n 35 miljard gulden aan schul den. Daaraan vooraf was de prins al zwart gemaakt door de gebroe ders Manoukian, die in Londen, tijdens een proces over omstre den vorderingen op Amedeo, op hef maakten over Jefri's seksuele avonturen en over zijn zeer extra vagante levensstijl. De zaak werd buiten de rechter om geregeld, nadat prins Jefri's reputatie door de beschuldigingen zwaar was aangetast. Intussen trachtte een üoonrcaligt- Miss Amerika in de VS ook nog eens een zaak tegen prins Jefn aanhangig te maken, doorhem er van te beschuldigen haar in Bru nei als seksslavin te hebben vast gehouden. Maar die zaak ging niet door, omdat de affaire buiten de jurisdictie van een Amerikaan se rechtbank valt. Spuugzat „De prins is het zo langzamer hand goed beu om uit de conser vatieve hoek steeds maar klappen om zijn oren te krijgen," zei Jefri's zegsman, „hij is het spuug zat om als zondebok voor de eco nomische problemen van Brunei te moeten opdraaien." De prins ontkent trouwens glas hard dat zijn Amedeo-conglome- raat onder een zee van schulden is bezweken. „Volstrekte larie koek," noemt hij die bewering. Volgens Jefri's zegsman zijn de schulden van Amedeo normaal voor een bedrijf van die grootte. „Dat Amedeo in Brunei niet kan functioneren, is geheel te wijten aan de regering, die allerlei bezit tingen onteigent. Maar buiten Brunei, waar normale rechtsre gels van kracht zijn, doen de vele grote ondernemingen van de fa milie van prins Jefri, in Azië. Eu ropa en de VS, het nog altijd goed.'" Tot die ondernemingen behoren het luxueuze Belair Hotel in Los Angeles, het New York Palace Ho tel, het Plaza Athene Hotel in Pa rijs, en het befaamde Britse juwe- licrshuis Asprey Garrard. In Bru nei zelf heeft Amedeo zeer veel bezittingen, waaronder belangen in de bouw- en telecommunicatie - maar hoe het daarmee zal ver gaan is de vraag. De zegsman van de prins: „In Brunei kunnen de religieuze con servatieven wel heel gemakkelijk de wetten zo maken zoals het ze uitkomt, maar in de rest van de wereld zou zo'n manier van om gaan met de zakenbelangen van prins Jefri's familie eerst nog maar eens moeten worden ge toetst aan échte wetten en voor échte rechtbanken." De prins geeft toe dat het niet zal meevallen om zijn bezittingen in Brunei weer in handen te krijgen, „maar hij is vastbesloten zich hef tig te verzetten tegen welke po ging dan ook om ook aan zijn be zittingen in het buitenland te ko men," aldus de zegsman. Te liberaal Volgens het kamp van de prins vloeien alle problemen die hij mo menteel ondervindt voort uit het feit dat hij de enige binnen de ko ninklijke familie is die er liberale ideeën en een westerse manier van denken op na houdt, waar- Prins Jefri Boikiah van Brunei isuttalzijr» publiekefunctiesgezet Archieffoto Reuters door hij een gemakkelijk doelwit is voor conservatieve elementen naar wie de sultan zijn oren laat hangen. Toch wijst maar weinig erop dat Brunei inderdaad een fundamen talistische staat zal worden. De hele geschiedenis van de islam in Brunei is er een van relatieve tole rantie. De vrouwen hebben in Brunei veel vrijheid, andere reli gies worden ook geaccepteerd en de Sbaria, de islamitische wet, geldt er niet voor de meeste as pecten van het burgerleven; Bru nei is nog lang niet op weg om een islamitische staat in Iraanse stijl te worden. Prins Jefri is inderdaad heel wat liberaler dan andere leden van de koninklijke familie, maar zijn ex travagante levensstijl loopt ook veel meer in het oog. Momenteel verblijft de prins in de VS en hy zou niet van plan zijn om op af zienbare termijn ooit nog naar Brunei terug te keren. In Brunei komen ruzies binnen de regerende Bolkiah-familie zel den naar buiten. De sultan, prins Jefri's oudere broer, dankt zijn positie aan een paleiscoup in 1967. waarbij hij zijn vader, Sir Omar Ah Saifuddtn, met hulp van de Britten tot aftreden dwong. Ironi- scherwijze hadden de Britten er destijds voor gekozen dezoon te steunenomdat zijn oude vader te reactionair was om de veranderin gen p gang te brengen die Brunei nodig had. ic) The IndrjKndrnt/RoUf rtlmis Dagblad Veel hebben we de laatste tijd niet meer van haar ge hoord, maar vandaag gaat bij de ware Oranje-fan toch de vlag uit, ook al is ze dan geen lid meer van het koninklijk huis. Prinses Irene is 58 jaar geworden. Ze viert haar ver jaardag in besloten kring. De Britse koningin-moeder, Elizabeth I, is gisteren 98 jaar geworden. Bij haar Londense residentie Clarence House stond een lange rij mensen om haar te kunnen felicite ren. Sommigen hadden de nacht doorgebracht voor het huis, waar de familie, inclu sief de 72-jarige koningin Eli zabeth II, gezamenlijk de lunch gebruikte. Chips-bakker Intel is volgens het Amerikaanse weekblad Ti me ernstig in verlegenheid ge bracht door oud-werknemers, die op de computerchips van het bedrijf -dat veel zaken doet met Bill Gates, topman van Microsoft- in geniepig kleine letter^ es 'Bill Sux5 heb ben geëtst 'Bill sucks' durfden ze blijkbaar niet aan. De oud werknemers zijn volgens Intel opgespoord. Maar hun beledi ging aan het adres van Gates is volgens Time slechts met een zeer krachtige microscoop te vinden. Grote opschudding binnen het Britse koninklijk huis. Zara, de 17-jarige dochter van prinses An ne en kleindochter van de Britse koningin Elizabeth V, heeft èen piercing in haar tong. De tabloid krant The Sun meent te weten dat Zara op het veijaardagsfeest van prins Charles tegen aUe genodig den haar tong uitstak. Volgens The Sun is Zara niet de eerste liefhebber van piercings in de familie. Ook prins Albert, de echtgenoot van koningin Victoria was een aanhanger. Nog vandaag de dag is een piercing naar de prins genoemd. Een 'prins Albert' is een ring door de penis, meldt The Sun. Decennia lang vermaakte de legendarische poppen speelster en buikspreekster Shari Lewis de kleintjes in de VS met haar tv-serie met in de hoofdrollen 'Lamsbout', 'Hush Puppy' en 'Paard Charlie'. 2e won er ook een Emmy Award mee. Op de Amerikaanse tv loopt de serie *7tie Charlie Horse Music Pizza' nog. Voor veei (voormalige) fans van Shari kwam haar dood af gelopen weekeinde, door kanker en longontsteking, dan ook als een schok. Shari, die 65 jaar werd, zal in Los Angeles wor den begraven. Archieffoto ioeTabacca/AP De befaamde lange-afstandzwem- ster Tammy van Wisse wil de re cordtijd op het Schotse meer Loch Ness aanvallen. Afhankelijk van de weersomstandigheden wil de 30-jarige Australische een poging wagen tussen 29 augustus en 2 september. Het gaat om een over steek van 36,5 kilometer. De re cordtijd staat op naam van de Britse Rachel Godbum. Zij zwom in 1995 een tijd van 9 uur, 25 mi nuten en 37 seconden en kwam het monster niet tegen. Van Wisse heeft veel ervaring met het zwem men van lange afstanden. Het En gelse kanaal bedwong ze in 1993 in 8 uur en 35 minuten. In 3996 was ze de eerste zwemmer die van het vasteland van Australië naar Tasmanië zwom. Daarbij over brugde ze 97,4 km in bijna 18 uur. Tachtig internationale bou- wk Nederlan- 3ers^inaken. een reusachtig -zandbouwwerk in het Belgi sche Zeebrugge. Op het strand van de badplaats zullen vier Belgische kunststeden - Brugge, Antwerpen, Gent en Brussel - in zand verrijzen. De zandsculptuur, de grootste en hoogste ooit in België ge bouwd, moet over twee weken klaar zijn als het Festival in Zeebrugge begint Het werk wordt 50 meier breed, 70 meter lang en 13 meter hoog, verge lijkbaar met een flat van vier verdiepingen. Vanuit het Ne derlandse Cuyk is 2000 kubie ke meter (ongeveer 20Q vracht wagens vol) speciaal, hoekig zand aangevoerd. Bij het project zijn tachtig kun stenaars betrokken uit België, Nederland, Spanje, Frankrijk, de Verenigde Staten, Ierland en Denemarken. Ze zullen twaalf bekende monumentale bouwwerken uit de vier steden in zand optrekken, waaronder het Antwerpse Centraal Sta tion, de Brugse Salvatorska- thedraal en de Brusselse Basi liek van Koekelberg. Daar naast geven ze een impressie van alle facetten van de kunst. De opening van het project is gepland op 13 augustus. Tot 15 september is het bouwwerk te bezichtigen. Het is zomer in de stad. een zomer die geen zomer worden wil. Drei gende wolken versluieren de zon. regendruppels verwateren het stadsleven, een aanzwellende wind doel elk zomergcvoel ver waaien. Gure Zomer, dichtte J. C Bloem. Ononderbroken teisteren de dagen Een grauwe wereld, die geen zon bescheen, En met hun onierbiddehjke vla gen Regent de laatste hoop uit 't leren heen. Op weg naar het graf is men met meer verbolgen. Men macht gelaten wat het lot be sloot En denkt aan 't enige teut nog kan volgeti Najaa r en ouderdom, winter en dood. Een zomer zonder zon is een mis lukte zomer. De wereld wordt er kleurloos van. gevangen in een eindeloze grauwsluier. Elke dag na het opstaan de gordijnen ope nen en zien dat het vandaag weer mets zal worden, uit het weerbe richt opmaken dat wind en regen in aantocht zijn, dat een dagje strand tot de onmogelijkheden behoort. Al leen zo kunnen dagen de wereld teisteren. Je wordt er moedeioos van. Aanhoudende la gedrukgebieden - het zal El Nino wel weer wezen vergallen elke voorgenomen vorm van vermaak. De herinnering speelt hier een be langrijke rol. Het is natuurlijk niet elke zomer slecht weer. Er zijn ook zomers met mooie dagen, met veel zon. Alleen de herinne ring aan zulke, uitbundig met zonlicht overgoten dagen kan de dichter nu met zware gevoelens van melancholie vervullen: toen teisterden de dagen de wereld niet, en de wereld was toen ook niet grauw, maar vrolijk, door zonlicht beschenen, glanzend en glimmend, uitnodigend tot actie, inspirerend tot onbedwingbare dadendrang, Dat de zon zich zelden laat zien, maakt sombere gevoelens in ons wakker. De dagen regenen de laatste hoop uit het leven heen. Hier wordt al voorzichtig een link gelegd tussen het jaargetijde en ons leven. De dichter weet dat al die regen deze zomer nooit meer goed maakt: hoop op betere tijden vervliegt bij voorbaat, kijk maar vooruit, de dagen worden korter en korter. We moeten ons erin schikken. Zoals in het gevoel van onmacht, wanneer iemand is overleden.. Dat is een ramp, een groot verdriet, maar wanneer de rouwstoet zich in beweging zet naar het pas gedolven graf, wijkt- de woede en daalt een algemeen' besef op de rouwenden neer: dat het zo moest zijn en, vreemd ge noeg, niet anders kon, Maar dat niet alleen. Wie meeloopt is zich even bewust van wat ook hem te wachten staat. 'Men wacht gela ten wat het lot besloot', Het is al voor ons bepaald, Het leven, dat onherroepelijk naar het graf leidt, is als de jaargetijden. Na de zomer komt het kille najaar. Na jeugd volgt ouderdom, Zo staat een mis lukte zomer voor een levensfase. Een verregende zomer is even jammer als een vervlogen, ver lummelde en onbestede jeugd. Het najaar eindigt in de winter. De ouderdom in de dood. Zo is de gure werkelijkheid van het leven. Wat een zomer. De rechter mr. Jesse van Muylwück Heinz Rene Windig en Eddie de Jong WAARDOOR PMRMEe ZOK&BfJ ZE PAT DE kOMErJOE JAAR WEBR AUUE A4i Ai INTERS OP riüNi stoei- wuyveM t-Ittcsv ZTK1KA7Ol&ZAl. SOMS KWAMSM Z'J '*rT£ T6*S*/. MtJ TeSSU. Peanuts Fred Basset Charles M. Sehulz Nietedan bevelen Poe dit, doe daU 2fc..W9Cht«.v0(g Vleselijk Wie zei er dat Het 20 leuk Is op Dto AVONDS MORGEN MISSCHIEN GESEURT ER NIKS.. ROOD PEG WATFÖ ecnooi GOED WEER IN DE AAN BOORD SLOOT HClNp SCHOOL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2