B en w wijzen bezwaren tegen bouw noodschool af Schijnheiligheid domineert in debat over casino Rotterdams Dagblad College Vlaardingen blijft vasthouden aan locatie in de Hartmansstraat Klacht over Speelgoed en couveuse voor het Holy Ziekenhuis Meubels belangrijkste reden om geld te lenen Booreiland voor de Hoekse kust brandgevaar oud papier Mededader Oldham blijft in Jeugdinrichting 'VP5 Boetes by controle Winkeldief direct gepakt «ereR hatteti Fesfiv«f Benzine voor 8.250 auto's 6 weken Of bel gratis 0800-0642 Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotter (tams Dagblad Waterweg Woensdag 5 augustus 1998 Vlaardingen Bij de GKB in Vlaardingen hebben zich vorig jaar 1221 mensen gemeld voor een kredietaanvraag. Omdat ruim een kwart van de aanvragen werd afgewezen, verstrekte de bank vo rig jaar 832 leningen voor een to taalbedrag van G,8 miljoen gul den, Een kwart van de mensen die geld bu de GKB lenen ge bruikt dat om andere schulden af te betalen. Vaak gaat het om duurdere afge sloten kredieten die via adverten ties zijn afgesloten. Door die met een nieuwe lening over te sluiten dalen de maandelijkse lasten. De meest voorkomende reden om by de GKB aan te kloppen voor een lening blijft de aanschaf van nieu we meubels, vloerbedekking en behang: 28 procent, vorig jaar goed voor een bedrag van 1,9 mil joen. In totaal heeft de GKB op het mo ment 9,9 miljoen gulden uitstaan by ruim 1500 klanten, van wie de helft behoort tot de doelgroep die de bank graag wil uitbreiden: de commerciële kredieten. Het be lang van die groep wordt nogeens aangegeven door het uitgezette bedrag waar de helft van de klan ten goed voor is: 8 miljoen van de 9,9 miljoen gulden. Zie ook pagina 13: GKB wordt met verhuizing naar het cen trum ook een tikje commerciëler Hoek van Holland De Nederland se Aardolie Maatschappy (NAM) plaats op medio augustus een booreiland voor de kust by Hoek van Holland. Het gaat om een zo genaamde Q16-blok die op acht kilometer uit de kust komt te staan. Het booreiland moet een negen jaar oude put gereed ma ken, want begin oktober wil de NAM daar beginnen met gaswin ning. In 1989 heeft de aardoliemaat schappij via een proefboring een gasveld met een geschatte reser ve van ruim. vijf miljard kubieke meter ontdekt. Er is inmiddels al een pijpleiding aangelegd tussen de put en een gasproductieplat form van oliemaatschappij Amo co, dat bijna 20 kilometer uit de kust ligt. Daar wordt het gas ver werkt, zodat het afgeleverd kan worden. Het booreiland moet de bestaan de put eerst van binnen schoon maken. Vervolgens wordt er een productiebuis in het boorgat ge plaatst. Daarbovenop komt, op 23 meter diepte op de zeebodem, een aantal afsluiters met bescherm- kap. In de loop van september verwacht de NAM een productie test te nemen, waarbij op enkele dagen gas afgefakkeld zal wor den. Na het vertrek var» het boor eiland, is er boven water niets meer te zien van de gaswinning. Afgelopen winter heeft de aard- oliemaatschappij iets dichter bij de kust nog een succesvolle proef boring naar aardgas uitgevoerd. De winning van dit gas zal naar al le waarschijnlijkheid vanaf een landlocatie gebeuren, samen met het gas uit het in 1997 ontdekte veld voor de kust bij 's-Graven- zande. Vlaardingen B en w in Vlaardingen hebben de bezwaren van bewoners tegen de bouw van een noodschool in de Hartmans straat afgewezen. De bedenkingen geven het college 'geen of onvoldoende aanleiding' om terug te komen op het plan om een noodschool te bouwen in de straat in de wijk Ambacht. He* college heeft gisteren daarom besloten de bouwvergun ning voor de school te verlenen. De noodschool zal blijven staan tot een definitieve school elders is gebouwd, overigens met een maximum termijn van vijfjaar. Het plan om de noodschool te bouwen op de plek waar de Hart mansstraat. de Goudsesingel en de Anthony Knottenbeltsingel bij elkaar komen en waar eigenlijk een buurtspeelplaats is voorzien, zorgde voor veel benen ng onder de buurtbewoners. Het gebouw, acht lokalen en twee verdiepin gen hoog, komt vooral bij de be woners van de splinternieuwe huizen in de Hartmansstraat pal voor de deur te staan. De omwo nenden waarschuwden het colle ge tijdens een verhitte informatie avond dan ook dat het gemeente lijk plan 'niet ongeschonden de eindstreep zal halen'. De noodschool moet verrijzen om debasisscholen 't Ambacht (chris telijk) en Jan Ligthart (openbaar) uit de brand te helpen. De twee scholen in de kinderrijke wijk Ambacht barsten namelijk uit hun voegen. Het gebouw van de Jan uigthart herbergt zo'n hon derd leerlingen meer dan waar het voor is gebouwd, 't Ambacht heeft met het bereiken van een leerlingaantal van 350 zelfs een leerlingstop ingesteld voor kinde ren buiten de wijk De school moet nu al op twee plekken leer lingen onderbrengen buiten het hoofdgebouw. De gemeente heeft het bouwplan voor de noodschool begin vorige maand twee weken ter inzage ge legd zodat eenieder zyn bezwaren kenbaar kon maken. De onwo- nenden hebben dit gedaan maar het heeft ze weinig opgeleverd want alle bezwaren en bijbehoren de argumenten zyn gisteren door het college afgewezen. De omwo nenden hebben onder meer aan gedragen dat er onvoldoende on derzoek is gedaan naar alternatie ve locaties. Het college weerlegt dit. Andere plekken zijn in be schouwing genomen maar zijn af gevallen om verschillende rede nen: Landje van Chardon (ge luidsoverlast rijksweg en protest bewoners). Plein Emails (te klein en aantasting van groen), gras veld by school 't Groen (geen toe stemming eigenaar), Plein 1940 (bouw flat), speeltuin 't Goud haantje (niet aan de orde nu daar een speeltuin is). „Uit het locatie- onderzoek is de Hartmansstraat in de huidige omstandigheden onmiskenbaar als de meest ge schikte locatie voorde noodschool naar voren gekomen De bereik baarheid en de nabijheid van de hoofdvestiging zijn gunst'g. De locatie ligt redelyk centraal en er zyn geen of nauwelijks proble men met verkeersveiligheid en verkeerslawaai," zo schrijft het college in de brief aan de omwo nenden. Deze hebben ook vraagtekens ge zet bij de termijn van vijfjaar dat de school er zal staan. Deze zou bekort moeten worden. Het colle ge antwoordt dat het hierbij om een maximumtermijn gaat die niet volledig benut hoeft te wor den, Het college zal zich, gezien de onrust die is ontstaan in de buurt, sterk maken dat de school zo kort mogelijk blijft gehand haafd. Verder leeft er by de omwonen den veel kritiek op de gemeente lijke manier van informeren. Zo vmden de buurtbewoners dat ze te laat op de hoogte zijn gebracht van de bouwplannen. Pas bij de uitnodiging voor de inspraak kre gen ze de plannen gepresenteerd en dat is te laat, zo stellen ze. Het college vindt echter dat niet kan worden gesproken van een la te en onzorgvuldige manier van informeren. Bij de plannen zijn de regels van de Algemene In spraakverordening gevolgd waar door ruim voldoende informatie is gegeven. Bovendien is de infor matie in de ogen van het college ook. tijdig -ruim voorafgaand aan de besluitvorming- gege ven. „Van een onzorgvuldige in formatieverstrekking kan ons in ziens dan ook niet worden gespro ken," aldus het college. Den HaagMaardingen Een brand bij de oudpapierhandel Akkerman B.V. aan de Pro- duktiestraat in Vlaardingen zal altijd beheersbaar zijn. Dat stelde C. Vermeer, hoofd pre ventie van de Vlaardingse brandweer gisteren tijdens een rechtszaak bij de Raad van State in Den Haag. Daar proce deerde het loodgietersbedrijf De Herder v.oi. tegen de nieu we milieuvergunning die de gemeente Vlaardingen aan haar buurman Akkerman B.V. heeft verleend. Volgens De Herder vormt de manier waar op Akkerman de geperste ba len papier mag opslaan voor groot brandgevaar. Het lood gietersbedrijf pleitte er giste ren bij de Raad van State voor dat de papieropslag- wordt overdekt De oude vergunning verplichtte Akkerman een overkapping aan te brengen. Vanwege de kosten is het be drijf daar nooit aan begonnen. Het gemeentebestuur heeft de oudpapierhandel nooit gesom meerd de vergunning na te le ven. In de nieuwe vergunning komt geen overkapping voor. Brandweerman Vermeer zei gisteren dat aan Akkerman be perkingen zijn opgelegd nu de overkapping van de baan is, Zo mogen de balen voortaan nog maar twee hoog worden opge stapeld. Ook moet het papier in compartimenten worden op geslagen zodat er brandgan gen ontstaan. Tot dusver wer den de balen papier acht hoog opgeslagen. Die kunnen gaan schuiven als er brand is. Om dat ook een adequate brand muur van voldoende hoogte ontbreekt, mag voortaan niet hoger worden opgestapeld dan tussen de twee en öc vier me ter. Het loodgietersbedrijf vindt dat hierdoor het risico onvoldoende wordt weggeno men en klaagt er ook over dat de containervrachtwagens van Akkermans haar geparkeerde bestelbusjes beschadigen. Rechter Hulshof doet over drie weken uitspraak als zowel De Herder als Akkerman terug zijn van vakantie. Schiedam De voor de moord op John Oldham veroordeelde Schie dammer N. H. mag blijven in de Jeugdwerk Inrichting (JWI). Gis teren besloot de Rotterdamse rechtbank positief over de verlen ging van het verblijf. H. was op 12 mei van dit jaar veroordeeld tot deelname aan het JWI-program- ma. Ten tyde van de moord was hij mindeijarig. Inmiddels is H. 18 jaar. Na drie maanden verblijf In de gesloten inrichting in Veen- huizen, waar zware lichamelijke arbeid wordt verricht, bekijkt de rechtbank altijd of de veroordeel de zich naar wens gedraagt, Zo niet, dan kan de JWI-straf alsnog in celstraf worden omgezet, H. zal nu zes maanden gaan doorbren gen in een open inrichting, waar de nadruk op scholing zal komen te liggen. Over drie maanden zal de rechtbank wederom beoorde len of H. zich goed aan de regels van het programma houdt. Vlaardingen Een verkeerscon trole rond 12.00 uur op de Vlaar- I dingse Marathonweg heeft ver schillende bekeuringen opgele verd. Een 49-jarige Vlaardinger kreeg een boete en een rijverbod omdat hij met een slok op achter het stuur zat. Nog eens twaalf au tomobilisten kregen een bon om dat ze geen autogordel droegen. De afgelopen nacht werd rond 1.30 uur nog een Vlaardinger be trapt op het rijden onder invloed in de Jubananlaan. De automobo- list kreeg een boete en rijverbod. Schiedam Een dief is afgelopen nacht direct, nadat hij een in braak had gepleegd in een winkel aan het Broersveld in Schiedam, opgepakt. Een 39-jarige man zon der woon- of verblijfplaats had in gebroken door een steen door de winkelruit te gooien. Hy werd echter goed gezien door omstan- dersDe politie kon hierdoor de man gemakkelijk op de Koemarkt uit de tram plukken. Hij bekende direct dat hij geld en wat spulle tjes had gestolen. Volgens hem was er nog een tweede persoon bij de inbraak betrokken. Het Holyzlekenhuls heeft gis teren ruim negentienduizend gulden aan speelgoed mogen ontvangen. De gulle gever was wijkcentrum De Telder, die als klap op de vuurpijl ook nog een cheque van vijfdui zend gulden overhandigde als aanbetaling voor een nieuwe couveuse. In juni is er In de Vlaardingse wijk een groot feest gehouden waarbij onder meer een plaatsje in het Guinness Record Book is ver overd met 'de meeste deel nemers aan country line dan cing' (1491). Er is daarbij veel geld opgehaald. Dat is nu om gezet in speelgoed voor de kinderafdeling van het Holy. Bert van Huizen van de kin derafdeling van hetïoly Zie kenhuis kreeg van Telder- voorzitter Hannie van Inge on der andere fietsjes, een play station en een videorecorder overhandigd. Foto Fted übocoant/ Roel Dijkstra Door Marc Floor Schiedam De gemeente Schie dam ziet niets liever dan de terug keer van de middenstand aan het Broersveld. Hoeveel belang daar aan wordt gehecht, maakt by voor- beeld het plan voor herinrichting Broersveld duidelijk Vanuit dat oogpunt zou de gemeente bly moeten zijn met de komst van een grule zaak naar de straat Alles is immers beter dan leegstand. Toch vindt de gemeente een casi no aan het Broersveld onwense lijk. Het voornaamste argument dat zij voor die opvatting in het openbaar hanteert, is dat de club zou zorgen voor onacceptabele ge- luids- en parkeeroverlast. Ondanks de leegstand hoeft de gemeente natuurlijk ook niet voor Van alle raffinaderijen in de Rotterdamse haven is die van Shell veruit de grootste. De bewerking van ruwe olie levert er een veelheid van nieuwe (half)producten op. Eén er van kennen we allemaal en gebruiken we dagelijks: benzine voor onze auto. a'tttH.n Rotterdam ruws olie, asuIaiite ohe Inhoud van 120*"^ Bij Shell in Pernis staat de grootste opslagtank voor benzine met een inhoua van 10.000 kubieke meter ofwel 10 miljoen liter. een gemiddeld verbonk van 1:10 {één liter benzine voor tien kilometer) en een gemiddelde van 16.000 kilometer per jaar, kunnen dus met de benzine uit één Pemisser opslagtank 6.250 auto's een heei jaar njoen. Op een nj vormen die auto's een aangesloten file op de Ruit om Rotterdam. eJWftiafclbl Rotterdams Dagblad Peirdre Fabery de Jonga Bron Shell ieder initiatief aan het Broersveld te juichen. Maar wordt het argu ment daarbij dat een nieuwe ne ring voor te veel parkeeroverlast zorgt, dan sluit de gemeente daar mee meteen een groot aantal za ken uit die zy wel degelijk graag ziet komen aan het Broersveld. Ok de klanten van warenhuizen en winkels moeten immers hun auto kwyt. Wat de geluidsoverlast betreft, daarvan zal de gemeente waar schijnlijk weinig hebben te duch ten. Een casino is wat anders dan een kroeg of disco. Niet alleen zal het volume van de stereoinstalla tie acceptabel zijn afgesteld, ook is vanwege het ontbreken van een tapvergunning geen overlast door overmatig alcoholgebruik te ver wachten. Daarbij zal het casino, zich bewust van de rand waarop zy opereert, er alles aan doen om overlast te voorkomen. Het is de exploitant immers wel duidelijk dat gemeente en politie elke gele genheid zullen aangrijpen om de tent te sluiten. Maar ook de uitbater van het casi no bedient zich in de discussie van weinig steekhoudende argu menten, Volgens de viee-voorrit- ter van het casino, waarvoor een veremgingsvorm is bedacht, en zijn advocaat heeft De Joker voor namelijk een sociale functie. Vooral ouderen zouden te weinig van hun gading vinden in het amusementsaanbod van Schie dam. Die kunnen nu in het casino gezellig bij elkaar komen, en daarbij een leuk spelletje spelen. Met het gebruik van deze argu menten geeft de exploitant aan wetmg kennis van het casinopu- bliek te hebben. Speelclubs- en hallen worden immers bevolkt door mensen van alle leeftijden Zelden domineert een sociale functie. Integendeel, gokken - het spelen van een behendig heidsspel zo u wilt- is een uiter mate individuele bezigheid. De aantrekkelijkheid die kan leiden tot gokverslaving zit juist m het opgaan in het spel en in afsluiting van de buitenwereld. Een casino open je niet uit sociaal oogpunt, maar gewoon om geld te verdienen. Volgens de statuten mag dan een winstdoel ontbre ken, de salarissen van hel vereni gingsbestuur zuilen zeker niet van bijstandsniveau zijn. De vereniging kan daarbij wel stellen dat het verschil tussen kosten en omzet naar goede doe len gaat, het is maar zeer de vraag of een organisatie als het Rode Kruis daarop zit te wachten. Ook donaties van sigaretten- en alco holfabrikanten wordt door deze instelling niet geaccepteerd. Zo als een woordvoerster het stelt; „Zaken die indruisen tegen de kwetsbare samenleving, druisen ook in tegen het belang van het Rode Kruis. Daar valt wat ons be treft een club als de-& onder." Daarnaast beweert de exploite rende vereniging dat er binnens huis slechts behendigheidsspelen zyn te vinden en niet de verboden gokspelen. Volgens de letter van de wet is dat op het moment juist. De veremging maakt gebruik van de mazen van die wet, en zolang die er zyn is daar niks mis mee. Maar het feit dat De Joker open lijk als casino wordt aangeduid, geeft wel aan dat de exploitant maar wat graag onder die vlag wil varen. Wil je immers alle twijfel wegnemen, dan is dat wel de laat ste naam om je mee te afficheren. Bovendien is het spel dat wordt gespeeld, Euro Observatie Game, met zo duidelijk een behendig heidsspel als de exploitant wel wi! doen geloven. Een geoefende spe ler zou dan immers de bank fail liet kunnen spelen. Behendigheid is vaardigheid, en die kan met ge noeg oefening uitgroeien tot per fectie. Hoe is bovendien de situa tie te noemen van een speler die zyn geld inzet, maar tydens het draaien van de schyf even zyn plaats verlaat? De gemeente Schiedam, met de politie aan haar zijde, werkt even eens met oneigenlijke argumen ten. Zy vreest in werkelijkheid vooral de aantrekking van crimi nele activiteiten door het casino. Van oudsher heeft de penoze zich bemoeit met speelclubs, simpel weg omdat er veel geld mee valt te verdienen. Met een stad als Rot terdam in de buurt zeker geen on terechte angst. Daarbij mag je er rustig vanuit gaan dat De Joker zich niet onder scheid van andere speelclubs wat de omliggende problematiek aan gaat. Waar met geld wordt ge speeld, ontstaat gokverslaving. Dat de eerste routiniers al hun weg naar Schiedam hebben ge vonden, was reeds merkbaar op de openingsdag. Overdreven ba gatellisering van het spel en de eventuele gevolgen -een uitge sproken kenmerk van versla ving- was gemeengoed onder de gasten. Het zou de exploitant van De Jo ker én de gemeente Schiedam sie ren als zy met hun werkelijke be weegredenen op tafel het debat aan gaan. Dat toont respect voor je klandizie en je bewoners. Ge draai om de kern van de zaak heen leidt tot weinig overtui gingskracht proefabonneme 0 Ja, noteer mij voor zo'n voordeligproefabonrioment, - -T6,wel^voOT«lBchts/2SA NaamCi.'.:.-.;......, Adres:.".:.: Postcode:.. Piaats:.. v- 1*?-> Telefoon:.. .tj.vezorgris) Stuur deze bon Ineen envelop zonder postzegel/vaar: Rotterdams Dagblad, Afd.Abonnee Service ,v{3 AntwoordnifmmerJL579, 3DOQ VBRotterti4tm B,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5