12 Perais verbiedt straatvoetbal 4, Grenzen aan aanpak drugsrunners Roze Markt moet nog groeien in Rotterdam Keileweg-prostituees verkracht: drie jaar cel Havenziekenhuis opent afdeling geriatrie TV Rijnmond te groot voor studio NAM gaat gas winnen voor kust van Hoek van Holland Zakenlieden hollen in pak voor Rode Kruis Rotterdams Dagblad Woensdag 5 augustus 1998 Door Diny van der Voorn Rotterdam Wie overlast ondervindt van hardnekkige balletje-trappers» en meent dat de politie daar niet genoeg aan doet, kan de wijkraad bellen, advi seerde een dezer dagen het lokale bestuur van Pernis aan de bewoners. Ogen schijnlijk heeft de Rotterdamse wijk te maken met overmoedige voetbalpret van luidruchtige buurtbewoners en schooljeugd tijdens de lange zomeravon den. Maar er is meer aan de hand. Pemis wil géén Hoogvliet of Delfshaven worden en tracht daarom bestaande normen en waarden op woongebied op voorhand al te beschermen. En vooral te handhaven, als het kan, Met of zonder gezaghebbende on dersteuning. bevestigt voorzitter R. van der Tak van wijkraad Per nis. Verontruste voorstanders van rust en orde in de wijk staan alle maal achter het aangekondigde 'indamplan' maar de gewraakte 'voetbalterreurgroep" zelf spreekt minachtend over wauwelende droogzeikers en uitgeknepen knollenvreters. „Het wordt tijd dat er leven in de brouwerij komt, want Pernis is net hG slaapkas- teel van Doornroosje," zegt een flitsend-ogende krullenbol met Kluivert-aspjraties namens de nieuwgekomen wijkbewoners. Een zwart-witte patstelling tussen oud en nieuw Pernis, die moeilijk te doorbréken ljjki. Bijkleuren Dykdorp Pemis ontkomt niet lan ger aan een bewonerstoeloop van buitenaf. Het jongste woningtoe- wijzingshuurbeleid van de Maas stad is daar grotendeels debet aan, constateert een bezorgde Van der Tak. Hij ervaart steeds direc ter dat ook Rotterdamse buiten gebieden als Hoogvliet, Pemis en Hejjplaat niet langer ontkomen aan de grootstedelijkheid en dus bet 'bijkleuren' var. de bevolking. Iets dat niet meevalt voor deze van oudsher ons-kenl-ons-leefge- meensehap. Van der Tak: „We zijn altyd een dorp geweest van harde werkers. Met hechte huisgezinnen, waar van de man zijn geld verdient in de continu. Dat betekent dat er al tijd wel 'ergens' in een van de hui zen van ccn straat overdag gesla pen wordt. Iedereen, ook de op groeiende buurtjeugd. hield daar altijd als vanzelfsprekend reke ning mee. Met de komst van nieu we wijkbewoners is daarin veran dering gekomen. Zij hebben een andere tijdslimiet en begrijpen de oude vertrouwde leefgewoontes van deze wijk niet. Zoiets vraagt om problemen," stelt hij. „Laten we eerlijk zijn, er hoeft geen gedonder te komen. Pemis heeft nog steeds veel speelplek ken waar géén woningen staan. Daar mag naar hartelust worden gevoetbald. Maar er is een groei ende groep buurtbewoners die daar geen trek in heeft. Die zoe- Voorzrtter R. van der Tak van de wijk raad Pernis bij het pro bieemplein: „Iedereen, ook de op- buurtjeugd, hield vroeger rekening met elkaar. Foto AadvanderVoonv ken het nabijgelegen straatje, het winkelpleintje of het rozen plant soen op. Vooral nieuwe huurders van de sociale woningbouw trap pen het liefst de voetbai zo vanuit de geopende voordeur dc straat op," weet Van der Tak. Hinderlijk gedrag misschien, maar op zich geen halszaak, vindt ook hy persoonlijk. Toch is het volgens de wijkvoorzitter wel een teken aan de wand, want de oude en nieuwe bewoners botsen steeds vaker. Vooral geboren Pcr- mssers voelen zich niet meer thuis m dc buurt, waar ze hun he le leven ai wonen - ze willen weg. Om een aantal beschermende randvoorwaarden voor ongewens te vormen van overlast - waaron der ook het balletje-trappen wordt gerangschikt- te scheppen zijn onlangs zes politiesurveillanten ingezet. Zij zullen voor oppas- en begeleiding van de 'wildvoetbal- lers"zorgen. De zes surveillanten zullen waarschuwen, wanneer voetballers weer een balletje trap pen tegen woningmuren in vooral de Verheulstraat en directe omge ving. Ook het winkelpleintje plus het plantsoen is voortaan taboe voor straatvoetbal. Zie het als een buurtproef. Zet die politiebe geleiding zoden aan de dijk, dan zijn we alsnog op de goede weg. Zo niet, dan komen er hardere maatregelen en dringt de wijk raad van Pemis zeker aan op di rect politieoptreden in de vorm van bekeuringen en inbeslagna me van (voet)bailen," legt Van der Tak uit. „We gaan los hiervan ook nog eens ernstig praten met woning verhuurder Maasoevers in Hoog vliet. En met het college van bur gemeester en wethouders van .Rotterdam. De commissie In de Wijk vindt dat zoiets inmiddels hard nodig is." Rotterdam De Nederlandse Aardolie Maatschappy (NAM) gaat dit najaar in zee bij Hoek van Holland gas winnen. Het gasveld acht kilometer uit de kust werd al in 1989 ontdekt. De omvang van de gasvoorraad wordt geschatop vijf miljard ku bieke meter. Binnen enkele weken wordt bo ven het gasveld een booreiland geplaatst om de oude put gereed te maken voor productie, De put op 23 meter diepte moet worden schoongemaakt. Zodra de pro ductiebuis is geplaatst, vertrekt de boortoren weer. Wel wordt tij dens een test in september gas afgefakkeld. In oktober gaat naar verwach ting de winning van het gas van start. Het gas wordt met een pijpleiding naar een platform twintig kilometer uit de kust vervoerd. Daar wordt het gas verwerkt. Voor de kust van Zuid-Holland worden regelmatig gasvelden aangetroffen. Eerder dit jaar had de NAM ook succes met een proefboring dichterbij de kust van Hoek van Holland. Dit gas wordt waarschijnlijk samen met een eerder ontdekt gasveld in zee by 's-Gravenzande vanaf een locatie op het land gewon nen. Personeel van het Havenziekenhuis zette gisteren de eerste twee patiënten van de afdeling geriatrie in de bloemen. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Het Havenziekenhuis heeft sinds deze week zijn eigen afdeling geriatrie. De eerste twee patiënten, een 78-jarige man en een 86-jarige vrouw, werden gis termorgen in de met gekleurde vlaggetjes versierde 'huiskamer' met een handdruk en een bosje bloemen verwelkomd op de nieu we afdeling. De twee senioren wisten niet wat zij er van moesten denken. „Zijn wij echt de eerste patiënten?" vroegen zij vol verba zing aan de verpleegkundigen. Na een voorbereiding van twee jaar is gistermorgen, om tien uur officieel de afdeling geriatrie in gebruik genomen. De afdeling is speciaal bedoeld voor oudere mensen die meerdere 2iekten te gelijk hebben en door hun licha melijke en/of geestelijke staat af hankelijk zijn van hulp van ande ren. Het Havenziekenhuis heeft de be schikking over twaalf bedden en omdat geriatrie een apart specia lisme is, zijn er sinds januari twin tig speciaal opgeleide verpleeg kundigen aangetrokken om de patiënten goed le begeleiden. De geriatrische verpleegkundigen moeten een speciale opleiding volgen, omdat iedere aandoening gepaard kan gaan met heel ande re symptomen dan bij jonge men sen. Zo kan bijvoorbeeld een sim pele blaasontsteking zich uiten door hoge koorts en psychische verwardheid, terwijl het bij jonge mensen alleen pijn bij het plassen veroorzaakt. De verpleegkundi gen moeten dus in staat zijn om op tijd de juiste diagnose te stel len. Zij hoeven hier ook voor min der patiënten te zorgen. Waar de verpleegkundigen op andere af delingen voor acht of meer patiën ten moeten zorgen, krijgen ze op de geriatrie afdeling er maar drie toegewezen. „Daardoor kunnen zij meer tijd aan iemand besteden en wordt de band ook persoonlij ker," vertelt zorgcoördmator Mar leen Zoetemeijer. Zoetemeijer is in januari speciaal door het Havenziekenhuis aange trokken, omdat zij in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht al eerder een geriatrie afdeling heeft opgestart. Zij is erg blij met de komst van de afdeling, zeker om dat het niet gebruikelijk is dat een middelgroot ziekenhuis als het Havenziekenhuis een Geriatri sche afdeling krijgt. In Rotterdam beschikt alleen het Dijkzigt Zie kenhuis over zo'n afdeling. „Er was hier een duidelijke behoefte aan een Geriatrisch afdelmg, want er komen veel oudere pati ënten in dit ziekenhuis en tot nu toe kwamen zij altijd op verschil lende andere afdelingen terecht. Maar daar kregen ze vanwege de onvoldoende medische kennis of het tijdgebrek bij de verpleegkun digen niet de verzorging die zij moesten krijgen. Hier kunnen we ze ruimschoots onderzoeken, be handelen, observeren en als het nodig is, de zelfstandigheid van de patiënten trainen door allerlei spelactiviteiten in de 'huiskamer' te houden. Die uitgebreide aan dacht kunnen we op een normale afdeling absoluut met geven." RotterdamEen 43-jarige Rotter dammer is gisteren tot drie jaar gevangenis veroordeeld, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man werd schuldig bevonden aan het op bizarre wijze verkrachten, mishandelen en van hun vrijheid beroven van Keileweg-prostitu ees. De officier van justitie had twee weken geleden vijfjaar cel geëist tegen de verdachte. In totaal heb ben zes vrouwen die werken als straatprostituee een aangifte ge daan tegen de Rotterdammer. De man was vroeger een sucesvolie zakenman, die door verslaving aan cocaine op hol is geslagen. Onder invloed van de drug deed hij de gekste dingen met de vrou wen, die meegingen met gratis co caïne als lokkertje. De ten laste gelegde feiten behel- sen verkrachting en mishande ling met de grofste middelen: zo beweert een vrouw met visdraad in de schaamlippen te zijn gesne den en zouden vrouwen met een leren riem zijn geslagen of zijn vastgebonden. Twee weken geleden probeerde de raadsman van de verdachte, mr. O. G. Trojan, twijfel te zaaien over de verklaringen van de vrou- RotterdamDat de Rotterdamse politie po tentiële drugsrunners mag volgen en foto graferen, iets wat de rechter deze week nog heeft goedgekeurd, daar wil de Nationale Ombusdman niet aan tornen. Dat drugs overlast wordt aangepakt, is alleen maar te pryzen. „Maar de aanpak van de politie kan ook uit de hand lopen," zo waarschuwt woordvoerster Eefje van der Broek van de ombudsman. Van der Broek refereert aan de klacht die een Rotterdammer tegen de politie indien de en die de ombudsman deze week ge grond achtte. De man, van Marokkaanse komaf, hield zich op 10 september 1996 tien minuten op bij een tramhalte voor het Cen traal Station. Agenten, gespitst op potentiële drugsrun ners die in de praktijk vaak van Marok kaanse origine zijn, vroegen hem wat hij daar deed. Toen de man antwoordde dat hij op een kennis wachtte, werd hij meegeno men naar het politiebureau omdat hij voor overlast zou hebben gezorgd. Daar werd hij uitgebreid verhoord en werd een foto van hem gemaakt. Toen bieek dat hij geen drugsrunner was. mocht hij weer naar huis. De Rotterdammer voelde zich in zijn goede eer aangetast en uealuiu ue idak lc laten voorkomen bij de politierechter, die oor deelde dat de man ten onrechte was meege nomen voor verhoor. Concrete hinder Antwoord op dc klacht die hij daarna in diende by de politie liet erg lang op zich wachten, waarna hij naar de Rotterdamse Anti-Discriminatie Raad (RADAR) stapte. Deze schakelde op zijn beurt de Nationale Ombudsman in. De Haagse klachtenin stantie concludeert dat de Rotterdammer met aangehouden had mogen worden, om dat niet duidelijk is geworden waaruit de concrete hinder door de man heeft bestaan. Verder vindt de ombudsman het onbehoor lijk dat de Rotterdammer onvoldoende is geïnformeerd over de reden voor het ma ken van een foto. De man had daar uitdruk kelijk om gevraagd. Ook heeft de politie in de ogen van de ombudsman tegenstrijdige informatie gegeven over het al dan niet ver- nietingen van de foto. wen. De handelingen zouden vol gens de verdediging met weder zijdse instemming zijn gebeurd, in een ifeeï v«m sado-masochisti- sche seks met cocaïne als stimule rende factor. De rechtbank achtte gisteren ech ter de meeste feiten bewezen. Be halve de gevangenisstraf moet de verdachte ook zijn bolide inleve ren waarmee hij de vrouwen soms oppikte. „Op zeer grove wijze zijn de vrouwen gedwongen. En dat om uw seksuele lusten bot te vie ren," las de rechter het vonnis voor. De straf viel lager uit dan de eis onder meer omdat de drugs verslaafde prostituees bereid wa ren veel te accepteren. Rotterdam In het centrum van Rotterdam wordt vrijdag 25 sep tember een opmerkelijke inzame lingsrace gehouden ten bate van Het Rode Kruis. Ruim vijfhon derd deelnemers lopen in zakelij ke outfit een ronde van 3,5 kilo meter. Naast hun zakenpak dra gen de lopers waarschijnlijk ook een attachékoffer en een mobiele telefoon. Het enige sportieve kle dingstuk, dat is toegestaan, is het schoeisel. Inschrijven voor de lu dieke loop kan met het formulier dat bij de folders zit, of via de web site httpV/www.ra trace.nl. Nellie Cooman heeft medewer king toegezegd aan de Rat Race, die mogelijk gemaakt is door hoofdsponsor Albron Catering uit Capelle aan den IJssel, Het initia tief ligt bij de Junior Kamer Rot terdam, de organisatie is in han den van de stichting Rat Race Rotterdam en het Rode Kruis. Rotterdam Een speciale homo fietsroute en verschillende optre dens vormen het zwaartepunt van de vierde editie van de Roze Markt, die tijdens de zondags markt van 23 augustus wordt ge houden. De markt is dit keer uit- gebred met sponsors. Marq Oudshoff, bestuurslid van COC- Rotterdam: „Rotterdam is moei lijk. Er is minder geld over om hier dit soort activiteiten te orga niseren." Er zijn dit jaar op de Binnenrotte ongeveer vijfentwintig kraampjes te vinden met informatie over Rotterdamse verenigingen en in stellingen die zich met homo- cn lesbische emancipatie en hulp verlening bezighouden Dat is meer dan vorig jaar, /egt Ouds hoff. „Maar de commerciële orga nisaties /yn moeilijk te bewegen Hel moet allemaal nog groeien Overzicht COC-Rotterdam. Humamta*. Buddygroep Rotterdam. Netwerk Biseksualiteit en Orpheus zijn slechts enkele van de deelnemers van de Roze Markt. „Bezoekers kunnen kennismaken met deze organisaties, misschien willen ze zich daarna ergens by aansluiten. Die organisaties zijn als enkeling vaak niet zichtbaar. De markt biedt gelegenheid om meer deel nemers op dat gebied bij elkaar te brengen. Zo ontstaat er in een middag een overzicht Eén van de kramen wordt ingeno men door de vakorganisatie Abva Kabo. „Er bestaat een grote homo groep binnen deze vakbond." weet Oudshoff. „Er is onlangs nog een onderzoek gedaan naar het verschil tussen homo's cn he tero's op dc werkvloer cn over hoe de homo's zich op het werk voe len." Amusement Natuurlijk is er ook amusement. Vanaf 13.00 uur wordt een pro grammageboden met Rotterdam se groepen en artiesten op het po dium \an Stadsradio Rotte mam Er /yn optreden- win de tr.iu- tiel Mistv en een band die FiaiH' chansons cn Rotte:dam-e ïiedie- ten gehore brengen Soundmix- show-winnaar Al ex.) n d vi Was hington treedt op eve na i- Fab Fag. een travestietcn-tr iu a ia The Su pro mes In sa meiwei king met het Rotter dam Straatfestival i-er muziek en hu mm van de Enge Rurenon ZwoelleTioelie- Informatiefolder Tijdens de Roze Markt wmdt het eeiste cxemplaui van de nieuwe informatiefolder van het Stads- broed Oveileg oveiiiundigd aan de wethouder Van den Muizen berg van sport mi teeieaüe De wethouder krijgt teven-de Roze Kaart ILHO. een fiets mute door Rotterdam, oveinawhgri „De Fietstoute voert lang- plekken waar beroemde nun-en wonen zoals Anna Bijman, een van de eerste vrouwen m Neoeilaim die vont haar lesbische geaaidheirl uitkwam Verder gaat de tocht langs kioegen en ontmirolmg- plaat.-en an hnmo-ek-uelen Het i- een manier om de -tad antius te leren kennen Ook de Rotterdamse winnaais van de Gav Games 1998 worden in het zonnetje ge/et Ten-lol te wordt er aan het einde an cV dag een beker voor de mooj-le en ori gineelste stand uitgereikt De Roze Markt wordt gemgum- seerd door het SUidshieed Ovei leg Homo- lesbische Oigann-a- lies. waarin al deze organisaties vertegenwoordigd zijn. met steun van de GGD Rotterdam IV GGD draagt financieel bij maar de orga nisaties krijgen ook -ub-idies Verder ts er een gezamenlijke pot van de organisaties met geld voor dit soort projecten De Roze Markt wordt gehouden tussen 12.00 en 17.00 uur op het Binnenrotteplein, naast de Cen trale Bibliotheek, en is gratis te bezoeken. Onder hoofdredacteur Cees van der Wel wordt de programme ring van TV Rijnmond uitgebreid. De studio aan de Mathenesser- laan groeit uit haar Jasje. Nieuwslezeres Karin Ingelse (links) heeft tegenwoordig ietsje meer ruimte om te verzitten, want Phf- lomena Bijlhout (rechts) is meer het reportagewerk buiten do deur gaan doen. Foto Jaap Razema/Rotterdams Dagblad Rotterdam Gebrek aan ruimte en een krappe begroting, die uit breiding eigenlijk niet toestaat. De werkvloer in het complex van TV Rijnmond aan de Mathenes- serlaan in Rotterdam is veel te krap. Directeur P. Hendriks beaamt dat door uitbreiding van de programmering het gebrek aan voldoende studio- en andere werkruimte behoorlijk voelbaar Dat zijn omroep in zijn geheel ver kast naar het multi-mediacen- trum in de Schiecentrale, verwijst Hendriks naar het Jand der fabe len. In de voormalige elektrici teitscentrale zijn onder anderen Blue Horse van Chiem van Hou- weninge en andere productiebe* drijfjes gevestigd. De komst van TV Rijnmond zou volledig passen in het concept. „Hoewel de gemeente Rotterdam daar reeds lang op aanstuurt, heb ben wij het geid niet voor een ver huizing van de Schiecentrale." benadrukt Hendriks. „Er moet echter ruimte bykomen. Het is puur een kostenplaatje. Op dit moment wordt onderzocht wat haaibaai' is. Mocht blijken dat ruimte in de Schiecentrale voor ons te duur is, dan zoeken we goedkopere ruimte in de omge ving van de huidige studio." TV Rijnmond is gevestigd in de ruimten van het voormalige Stads TV Rotterdam, dat ook gebruik maakte van een studio in de cata comben van de Erasmus Univer siteit. Die ruimte is ontmanteld, nadat TV Rijnmond vorig jaar een studio had laten bijbouwen aan de Mathenesscrlaan. Blue Horse Produktions heeft in het pand aan de Lloydsti aat /elf één van de twee studio's in de Schiecentrale in gebruik. „Ruim te om TV Rijnmond ter wille te zijn is ruimschoots vooi handen. Niet alleen voor pioductiewerk- zaamheden, maar ook bovenin het gebouw om kantoren m de herbergen," meldt Blue Horse-be- drijfsassistenteM Nauta En: „Ik denk niet dat een eventuele komst van TV Rijnmond voor ons bedrijf problemen geeft. Studio 2 verhuren we nu incidenteel voor feesten of iets dergelyks." De ruimte is ook gebruikt door on der anderen Jos Stelling voor op namen voor zijn film 'De Vliegen de Hollander', maar slaat nu al weer geruime tyd leeg. Ol'er in de toekomst een andere, vaste be stemming voor is, zegt Nauta niet te weten. T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6