13, m Opvang voor vroegtijdige schoolverlaters lORTSIUl Rotterdams Dagblad Zonnige jeugdspektakeldag Achter de wallen van de NAM u Spanning bij opbouw varend corso: 'geknakte' Euromast in een schuitje Schiedammer belde 's nachts moeder over fictieve gijzeling zoon 16 welien voer 28,- Schiedam heeft voortrekkersrol bij project dat jongeren helpt diploma te halen Vrouw vliegt in brand Scooterdieven aangehouden Inbreker gepakt in gestolen auto Brand in station Of bel gratis 0800-06 42 Jji» Tapasbar Perrito Caliente Spaanse keuken catering terras op het water Lange Haven 26,3111 CG Schiedam Telefoon 426 38 98 Rotterdam» Dagblad Vrijdag 7 augustus 1998 Rotterdams Dagblad Waierweg Donderdag 6 augustus 1998 Door Sentina van der Meer Waterweg Voortijdig schoolverlaters uit Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis worden vanaf 1 september opgevangen door het Steunpunt Onderwijs Nieuwe Waterweg Noord. Dit steunpunt wordt gehuisvest in een pand aan de Van Hogen- dorpstraat in Schiedam, Al vanaf 1994 is er sprake van een regionale aanpak van voortijdig schoolverlaters. Scholen voor het voortgezel onderwijs hebben na melijk vaak vestigingen in ver schillende gemeenten. En de schoolkeuzen van leerlingen cn ouders beperken zich steeds min der tot de gemeentegrenzen. Nu wordt deze gezamelijke aanpak vorm gegeven in het steunpunt in Schiedam waarin de drie Water weggemeenten, de Stichting Jeugdzorg, de scholen cn instan ties als de GGD en de politie parti ciperen. Jongeren die langdurig spijbelen of door problemen thuis hun op leiding niet afmaken vomien een risicogroep in de samenleving. Jeugdcriminaliteit, overlast van jongeren uit de wijk, kindermis handeling, verwaarlozing in de opvoeding, prob'emen op de ar beidsmarkt, zijn dan ook zaken die in het plan voor de oprichting van het steunpunt in één aderri worden genoemd met voortijdige schoolverlaters. Kwetsbaar In het Waterweg-gebied zijn onge veer 10.000 leerlingen ingeschre ven in het voortgezet (speciaal) onderwijs en met name deze jon geren in.de puberleeftijd zitten in een extra kwetsbare periode van hun leven. Als zij achterstand op lopen m het onderwijs, moeten al le zeilen worden bijgezet. In het Vlaardingen Door neg onbeken de oorzaak is gisteren rond 19,00 uur een inwoonster van Vlaardin gen in brand geraakt. De 54-jarige vtouw vatte vlam in haar woning aan de Asserstraat. De politie en brandweer troffen haar zwaar ge wond in de woning aan. Ze is ver volgens met een spoedtransport overgebracht naar het brandwon dencentrum in het Zuiderzieken huis in Rotterdam. Haar toestand is kritiek. Schiedam Twee Schiedammers van 17 en 18 jaar zijn gisteravond in hun woonplaats op het Van 't Hoffplein aangehouden nadat ?.c hadden geprobeerd een scooter te stelen. Getuigen hadden gezien hoe het duo. zelf ook op de scoo ter, het voertuig probeerden te stelen op de 's-Gravelandseweg. De politie zette de achtervolging in en wist ze even later aan te hou den. VlaardingenOp verdenking van inbraak in een woning aan de Sehiedamseweg in Vlaardingen heeft de Rotterdamse politie gis teren twee mannen aangehouden. Een alerte getuige had afgelopen zaterdag een kenteken genoteerd van een verdachte auto bij de po ging tot inbraak. Het kenteken bleek afkomstig te zijn van een auto die in Franeker was gestolen. De 28-jarige bestuurder uit Frane ker kon gisteren in Rotterdam worden aangehouden. Hij wordt ook verdacht zich schuldig te heb ben gemaakt aan heling en aan het wegrijden bij tankstations zonder te betalen. Verder wordt hij verdacht van een aantal wo ninginbraken in Franeker. De man zal worden overgedragen aan justitie in die plaats. Schiedam De brandweer moest er aan te pas komen om vanoch tend vroeg rond 5.30 uur een brand te blussen in het NS-slation Schiedam Centrum. Onbekenden hadden een houten wand in brand gestoken. Door het vuur gingen naast enkele houten wanden ook een aantal rijtijdenborden verlo- pand Van Hogendorpstraat 105 gaat zich daarom ook het Bureau Jeugdzorg Nieuwe Waterweg Noord van de Stichting Jeugdzorg Zuid Holland-Zuid vestigen. Op dit moment zit het bureau nog in Vlaardingen. Door het samen voegen van het Steunpunt Onder wijs en het Bureau Jeugdzorg ,n het pand aan de rand van ie Schiedamse wijk Nieuwland ont staat er een integrale aanpak van risicojongeren. Met integrale aan pak wordt bedoeld, meer samen werking en vooral gebruik maken van eikaars deskundigheid. In de regio Waterweg heeft Schie dam een voortrekkersrol op dit gebied, staat in het plan te lezen. De gemeente stimuleert namelijk met haar eerder gestarte Integra le Jeugdbeleid al langer dat orga nisaties meer met e* tsr samen werken. Bovendien is de gemeen te het langst en intensiefst bezig op het gebied van bestrijding van onderwijsachterstanden. Zo werkt zij samen met verschil lende scholen (het speciaal onder wijs met name) in het Opvangpro- ject Klas-*-. In dit project wordt het onderwijs meer afgestemd op de leerling. Sommigen, die het m het reguliere beroepsonderwijs niet redden, kunnen bijvoorbeeld met praktijkonderwijs (stages) wél een diploma halen. Dit alles is de voornaamste reden dat het steunpunt in Schiedam komt en niet elders in de regio. Medio september gaat Bureau Jeugdzorg verhuizen. „Wij blijven onze spreekuren houden in Vlaar dingen en Maassluis," wil team leidster van de jeugdhulpverle- ners, Annette Cools, van het Bu reau Jeugdzorg nog benadruk ken. In de eerste week van no vember wordt het pand *Van Ho gendorpstraat 105' officieel ge opend. Op de aankondiging stond dat bij slecht weer zou worden uit geweken naar Sportzaal Zuid. Maar dat bleek overbodig want de jeugdspektakeldag In Schiedams Zuid ging gisteren ver- gezefd van volop zon. En dat is heel wat waard, zo is tot nu toe deze zomer gebleken. Op de grasvelden achter bet eet huis aan de Maasboulevard konden de kinderen zich uitleven met stoepkrljten, vliegers beschilderen, de verkeerstuin in of op het scateparcours op. Ook de politie was van de partij en dat gaf dit meisje de kans om eens op een echte politiemotor te zitten. Foto Fred Ubotfiant/Roel Dijkstra Door Victor Schildkamp Maasland Contrast aan de Col- denhovelaan in het Maaslandse landschap: een lieflijk tafereeltje van geiten, kippen en schapen op een weilandje, bijna weggedrukt door enorme metalen geluidswal len waarachter de wereld van de Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) schuilgaat: metaal, modder, olie, gas er lawaai. De 58 meter hoge boortoren van de NAM is sinds februari een op vallende verschijning in het Maaslandse landschap. Vooral 's avonds, wanneer de verlichte toren als een reuzenlantaam te gen het donker afsteekt. Sinds fe bruari dus, toen er geboord ging worden naar een mogelijk gas- veld onder de Maasdijk. Nu wordt er geboord naar het bestaande 'Gaagveld', waar veel meer gas is te halen dan bij de ontdekking, ja ren terug, werd gedacht. Niemand is blij als de NAM komt. Gas is heel gewoon. Dat er naar geboord moet worden is echter vervelend. Boortorens zijn lelijk, stinken en maken herrie. „Maar als we de mensen een rondleiding geven, kijken ze er vaak. ai anders tegenaan," zegt voorlichter Wim van de Wiel. „Dan weten ze wat we doen en weten ze wat er ge beurt." Het handjevol omwonen den van 'locatie Gaag' is daarom al op uitgenodiging een kijkje ko men nemen. De locatie ziet er, zo in de regen, mottig uit. Veel metalen buizen, veel grote silo's, een betonnen modderige vloer en behoorlijk wat herrie van de boringen én van de installatie waarmee de NAM z'n eigen elektriciteit opwekt. „We hebben iets in^sr stroom no dig dan een stekker in een stop contact aankan," zegt Van de Wiel droogjes. In de silo's zit boorvioeistof. Deze is nodig om het vermalen ge steente, dat zo fijn is dat het er uit ziet als bagger, naar boven te transporteren en, om de 'beitel" van de boor koel te houden .-Er wordt naast gSftalen steen.overi- gens nooit jets geks naar boven gehaald. En al zou dat zo zijn dan zou het netjes worden meegema- len door de kracht van de boor. De boorvioeistof wordt zoveel moge lijk opgevangen en hergebruikt want het is nogal duur spul. Mocht er worden gemorst dan is dat niet erg. Moeder Natuur kan dat wel aan. Eventuele vuile vloeistof op deze Er komen nog mensenhanden aan te pas als er een nieuwe buis van 27 meter lengte aan de boor wordt vastgemaakt. Foto Westlands Fotoburo locatie wordt via goten naar een betonnen put. een bak eigenlijk, geleid. Die bak is nu gevuld met grijze drab. Maar het schijnt zo te zijn dat als er niet wordt geboord op delceatie (die als sinds 1989 be staat, maar pas sinds februari weer wordt gebruikt), de bak zich met regenwater vult, zo schoon dat er zelfs kikkers en salaman ders in zwemmen. De plank in de put is ook voor die kikkers, dan kunnen ze uit hun 'zwembad' klauteren. Maar sinds februari wordt er weer geboord op Gaag en in de genoemde grijze drab is geen leven mogelijk. Het gaat hier om de toren, 58 me ter hoog en daarmee een van de grootste van het uit zeven torens bestaande NAM-ar senaat. De boorput is niet meer dan een hal ve meter breed. Met een snelheid ..Van twintig meter per uur wordt de boor de grond in geduwd door een .motor die een druk van zo'n vijf- tot tienduizend kilo uitoe- ïerit. Het is het wat nnkende ge luid van die motor overigens, waarom de geluidswallen er staan. Dat werkt prima. De beitel van de boor zit al zo'n vier kilometer in de grond, waar het zo'n honderd graden boven nul is, vertelt Van de Wiel tussen neus en lippen door. Elke kilome ter de grond in, schijnt het dertig graadjes heter te worden. De boor wordt steeds verlengd met holle buizen van 27 meter lang. Dat gebeurt op een platform een meter of zes boven de grond. De ruimte daar bestaat uit een en al vettig metaal De werknemers van de door de NAM ingehuurde Duitse aannemer dragen helmen, beschermende brillen en 'regen pakken' die onder de smeer zit ten. Het is opmerkelijk dat het vast zetten van de nieuwe buis bijna handwerk is, al wordt de 1500 kilo wegende buis wel met een kraan opgetild uiteraard. Maar voor het vastzetten ervan zijn nog zes mensenhanden nodig. Van de Wiel: „Er zijn wel boortorens waar computers en robots het doen en dat zal op den duur bij alle torens zo zijn. Dit is relatief nog best ge vaarlijk werk."- 1 Er werken zo'n twintig mensen op 'locatie Gaag'.-Veel werk is onder houd, maar de boor moet ook wel eens afgeremd worden. De druk op de boor is weliswaar vijf- tot tienduizend kilo, de boor zelf is nog veel zwaarder. Gaat het boren te snel dan gaat ie stuk. En vertra ging wil de NAM graag voorko men. Dat is voor iedereen het bes te. Door Sandra Put Maasland„Wat zijn ze hier alle maal aan het doen," vraagt een fietser voor de Oude Veiling in Maasland verbaasd. „Wat een troep zeg. Varend Corso West- land? Wat is dat?" De man schudt zijn hoofd. „Moetje zien wat er al lemaal in het water ligt." Met een flink tempo rijdt hij weg. Het is inderdaad nog een armoe dig gezicht, daar in het water rond de Oude Veiling. Kriskras liggen boten en overal staan, drijven, lig gen en hangen houten decorstuk ken. Er wordt flink gewerkt. De schuiten moeten namelijk mor genmiddag gereed zijn om een rondje door de Glazen Stad te va ren. „Dit wordt een druivenkas," legt Zuidkoop-medewerker R. van Dieren uit. Behendig springt hy van de ene naar de andere boot. „Dit is het ontwerp," laat hij met enige trots zien. „We mogen de boten niet aantasten. Daarom moeten we sommige decorstuk ken hier ter plekke nog op de juis te maat maken. We mogen name lijk niet in de boot gaan zagen." Van Dieren vertelt dat hij en zijn collega's al heel wat uren in de bo ten van het Varend Corso West- land hebben gestoken. „De decor stukker. moeten natuurlijk zo mooi mogelijk worden en dat kost nu eenmaal tijd. We hebben bij voorbeeld tien Griekse zuilen moeten maken. Nou, daar ben je toch wel twee dagen mee bezig." De man is duidelyk in zyn nopjes met het maken van de decors. „Het is leuk werk. Normaal ge sproken doen wij aan stands bou wen voor beurzen en we werken ook. mee aan het corso in Aals meer. Dat lijkt op wat we hier doen, maar dit is toch iets anders. Het varend corso heeft een be paalde charme. Al is het alleen maar alle bruggetjes waar we re kening mee moeten houden. Dat zorgt toch voor een aparte inspan ning." In een boot naast hem ligt de Eu romast 'geknakt', „Die heeft dui delijk scharnieren," larht Van Dieren. ..Eenmaal het bruggetje onderdoor, kan hij zo weer recht op worden gezet." De knutselaar gaat nog even vrolijk verder met het relaas over zijn werkzaamhe den, maar moet dan toch echt weer aan de arbeid. Samen met een collega draagt hy één van de decorstukken naar een schuit. „We moeten vandaag nog zeker vijftien boten afkrijgen," is zijn veronderstelling. Zij n baas, Piet Vellekoop, lacht als hij hoort dat zijn werknemer heeft gezegd nog vijftien boten te moe ten maken. „Dat is iets overdre ven. We hebben nog tijd zat." Geeft toe: „Ik heb ze wel gezegd dat er vijftien klaar moeten zijn, maar dat is om de druk op de ketel te zetten. Het moet toch allemaal in zeer korte tyd gebeuren. Dead line is nu eenmaal deadline. En dat zijn ze wel gewend, want daar werken we altijd al mee." De schuiten van Valstar zullen echte bloemenboten worden, want daar is het bedrijf nu een maal in gespecialiseerd. Met die van Zuidkoop krijgen de bezoe kers al weer iets meer decorstuk ken te zien. „En wij zijn meer voor de decorwerken dan voor de bloe men," vertelt M. van Bentvelzen van Inter-Art uit Honselersdijk. Hij is pas vorige week met de de cors begonnen. „We waren het ei genlijk eerder van plan geweest, maar we hadden het gewoon te druk om ook maar iets aan het va rend corso te doen." Gelukkig heefi Van Bentveizen samen met zijn collega maar vier boten onder zijn hoede. „Maar ja, eigenlijk zij wij natuurlijk maar met zijn tweeën. De rest, Zuid koop en Valstar, is natuurlijk met meer. Gelukkig het 't myn collega zijn broertje nog meegenomen en vanmiddag komt er nog iemand helpen. Dus dan schiet het waar schijnlijk wel op." Strandjutier In het water liggen de schuiten achter elkaar. Dat is makkelijk, want zo kunnen de harde werkers van d_ ene naar de andere boot springen. „Dit wordt een Strand jutter," legt Bentvelzen uit en hy wijst op de eerste boot waar de stinkende visnetten al klaar lig gen om op de juiste wijze te wor den gedecoreerd. „Dan hebben we nog een veiling in een café. Dat zijn twee biljartta fels. De derde boot staat in het te ken van Westland goes Bio'. Dat wordt een grote vlinder, geloof ik. De laatste schuit wordt een Cadil lac. Die vind ik zelf erg leuk." Bij Inter-Art lijkt atlas vrij soepel te verlopen. Doordat zij vorige week pas zijn begonnen decors te maken, wisten ze al de juiste ma ten van de boten. „De anderen hebben eerst de decors gemaakt en gewoon maar de grote van de boten geschat. Nu moeten ze soms stukken afzagen. By ons past het gelukkig in één keer." Voor het laatste stukje van de bo ten heeft Bentveizen twee bloem- stekers uit Hilversum en Boskoop benaderd. „Wy zijn tenslotte tim merlui en hebben nu eenmaal geen verstand van bloemen. Die stekers komen voor de oaseblok- ken, waar je de bloemen inzet, en de bladeren op aanbrengt. Ze kunnen morgen in één keer de bloemen erop bevestigen." Vellekoop spreekt over wel vijftig bloembinders die komen helpen. „Ze komen echt uit alle streken van het tand. want tn het West- Land zijn, ze nauwelijks te vin den." De schuiten moeten mor- genmiddagrond vier uur klaar zyn. Om half zes kan het Varend Corso dan aan de reis gaan begin- Door Marc Floor Rotterdam/Schiedam - Midden in de nacht, rond 5.00 uur, ging de te lefoon bij de Maassluise familie H.. De moeder van het gezin nam op. Een man die zich voorstelde als een vriend kwam met een angstwekkende mededeling. „Uw zoon heeft problemen met twee mannen. Ze hebben hem gegij zeld. Maar hij kan niet aan de lijn komen omdat ze 7iin neu^ en mond hebben gebroken." Een uur later belde dezelfde man weer. „Ik weet niet of ik die twee kan tegenhouden," meldde hy nu. „Ik kan slechts hopen dat er verder niks met uw zoon gaat ge beuren. Hij heeft 50.000 gulden van die mannen opgemaakt, die ze terug willen hebben. Hij heeft ze belazerd.'Toen de moeder in huilen uitbarstte, legde R.D. be schaamd de telefoon neer, „Ik kon het niet langer volhouden," vertelde de 31-jarige Schiedam mer gisteren aan de Rotterdamse politierechter. „Ik kende die men sen nota bene niet eens." Volgens R.D. was hij op de bewus te nacht rond de jaarwisseling van 1996 op 1997 plots uit bed gebeld door twee Maassluizers. De vage kennissen, van wie er eentje nog 3000 gulden moest terugbetalen aan D., stonden voor zijn deur. Of hij 5000 gulden wilde verdienen met het plegen van wat telefoon tjes. D. was volgens eigen zeggen niet makkelijk te overtuigen, maar besloot uiteindelijk toch aan het verzoek gehoor te geven. Wat hij echter niet wist, was dat de twee telefoongesprekken meteen op band kwamen te staan. De poli tie was op hoogte gesteld door de familie H. van eerdere pogingen tot afpersing, en had een tap op de telefoon gezet. In verband met de zaak werden uiteindelijk naasi D. nog twee mannen gearresteerd, waaronder de beruchte Maassluizer Y. K.. Hij zou het brein achter de poging tot afpersing zijn geweest, zo getuig de" D. en de derde betrokkene. Als aangetrouwde familie van het gezin H. wist hij dat een van de zoons al een tijdje uit het zich1 was verdwenen. Niemand van de familie wist waar de jongen uit hing. Dat bracht Y. K. op een idee waarmee de nodige centen kon den worden verdiend. Centen die hard nodig waren voor de aan he roïne verslaafde K. en zijn maat. Zij besloten te doen alsof zij de vermiste zoon hadden gekidnapt omdat hij 50.000 gulden van hen zou hebben geleend zonder dat te rug te betalen. Drie maanden lang bestookten zij vervolgens de Maassluise familie met bedreigin gen. Kwam het gezin niet met vijf tig mille over de brug, dan moest de zoon het bezuren. Zo werd onder meer een brief in de bus gegooid met de medede ling 'Als jullie vandaag het geld niet brengen, vinden jullie mor gen het lijk van jullie zoon voor de deur'. In het kader van deze ter- reurcampagne werd ook de Schie dammer D. ingeschakeld, met wie zo in één klap een schuld kon wor den vereffend. En dus stond het Maessluise duo 's nachts om 3.00 uur bij hem voor de deur. „Ik vind het heel erg w0t ik ge daan neb," beweerde D. gisteren voor politierechter K. L. van Zet ten over de telefoontjes. „Niet al leen dat ik om drie uur 's nachts mijn bed ben uitgegaan om ande ren aan geld te helpen, maar ook wat :k die familie heb aangedaan. Ik weet niet eens waar ze wonen." De eveneens gearresteerde Y. K. wees in verklaringen aan de poli tie echter D. als bedenker van de afpersingsplannen. D. zou hem zelfs met een pistool hebben ge dwongen mee te werken aan de bedreigingen. Maar officier van justitie R. Steen kon die stelling niet bewijzen. „Wat precies de rol van D. is ge weest zal altijd in het vage blij ven," zei deze, „Vast staat wel dat hy heeft gebeld en op die manier heeft meegewerkt aan het plan om de familie geld afhandig te maken. Ik denk wel dat hy een ondergeschikte rol heeft ffehad in het geheel en dus medeplichtig aan een poging tot afpersing is." Steen eiste een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan twee voorwaardelijk, eventueel om te zetten in dienstverlening. „Want deze mensen zijn doodsbang ge weest," motiveerde de officier zijn eis. „Zij dachten hun zoon nooit meer terug te zien," D.'s raadsman R.M.M. Righarts zag liever een veroordeling tot een lichte geldboete met een vol ledig voorwaardelijke celstraf. „Het enige wat kan worden bewe zen is dat myn cliënt twee tele foontjes heeft geoleegd," stelde hij. „Hy is niet medeplichtig aan afpersing, maar is alleen behulp zaam geweest in de verwachting dat hij eindelijk eens zijn geld te rug zou krijgen. Hetgeen nikt eens is gebeurd." Rechter Van Zetten achtte echtfer de medeplichtigheid wel bewe zen. „Hij is weliswaar geen mede dader, meer heeft wel opzettelijk geholpen," zei hy. „En om men sen op die manier angst in te boe zemen is een ernstig feit, waarbij gevangenisstraf op zijn plaats is." Van Zetten veroordeelde R. D, tot een celstraf van drie maanden. Die mochten wat hem betreft wor den omgezet in een werkstraf yan 140 uur. Een aanbod dat D. direct accepteerde. iNeem nu een proefabonnemeï^^li] voordelig proefabonnement. noteer ml] Adres: Nr.:w.r Postcode: Paats: Telefoon control* bezorging} Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel na* srds.^3 CsgSïad, Antwoordnummer tL579, 3000 VB Rotterdam naar:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1