11, Pandemonium sluit deuren Rotterdams Dagblad Geen volkstuin, maar gewoon om van te genieten Bankovervaller moet zijn haar laten groeien i Leo van Ierland Koning der Verlovingsringen Lijnbaan 50 Keuze uit 10 merken üeslree MARTINSHOF (j)J mam ff Omwonenden geplande noodschool in Vlaardingen naar bestuursrechter Vernielingen bij scholen Huurder poppodium neemt de benen en laat financiële chaos achter Hoeken m Kritiek op Tramplusplan in de Overschiesestraat weken Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 1 augustus 1998 Door Edwin Comelisse Vlaardingen De omwonenden van de plek waar het Vtaardings college van b en w een noodschool wil bouwen, stappen naar de rech ter om te voorkomen dat het twee verdiepingen tellende gebouw voor hun deuren verrijst. Ze wil len de bestuursrechter in Rotter dam verzoeken het collegebesluit van afgelopen dinsdag te schor sen. B en w besloten drie dagen geleden de bouwvergunning voor de noodschool te verlenen en de bezwaren van de omwonenden ongegrond te verklaren. Het plan om een noodschool te bouwen op de plek waar de Hart mansstraat, de Goudsesingel en de Anthony Knottenbeltsmgel bij elkaar komen en waar eigenlijk een buurtspeelplaats is voorzien, heeft felle weerstand opgeroepen bij de omwonenden. Het gebouw, acht lokalen en twee verdiepin gen hoog, komt vooral bij de be woners van de splinternieuwe huizen in de Hartmanssiraat pal voor de deur te staan. B en w heb ben bij hun beslissing overigens wel aangegeven dat de nood schoot er hooguit vijf jaar zal staan. Deze periode zal misschien zelfs korter worden als het ver vangende permanente schoolge bouw elders in de gemeente eer der klaar is. Maar met het collegebesluit om de bezwaren af te wijzen en de bouwvergunning te verlenen is het verhaal niet af. Zeker niet wat de omwonenden betreft. Eerder tijdens een informatieavond lie ten zeal weten dat het eotlegeplan niet ongeschonden de eindstreep zal halen. En hun gang naar de be stuursrechter in Rotterdam maakt duidelijk dat het de omwo nenden ernst is. De omwonenden geloven ook zeker niet dat ze strij den voor een verloren zaak. Inte gendeel. „Een groot advocaten kantoor heeft gezegd dat we een redelijke zaak hebben," zegt woordvoerder P. Harent die zo'n beetje recht tegenover de beoogde bouwlocatie woont. „De gemeente heeft juridisch én inhoudelijk veel fouten gemaakt: informatie is te laat gegeven en er zijn toe zeggingen gedaan. En die fouten zullen we zeker gebruiken in de rechtszaal als we proberen het col legebesluit te laten schorsen." Om welke fouten het precies gaat, wil Harent niet vertellen uit angst dat hij de gemeente in de kaart speelt. „Ik heb het idee dat we dit al te veel hebben gedaan toen we onze bezwaren tegen het bouw plan kenbaar hebben gemaakt," Vlaardingen Bij twee scholen in Vlaardingen werden gistermid dag vernielingen aangericht. On bekenden gooiden bij een school aan de Van Boisoistraat drie rui ten in. Bij een school aan de Pom- penburgsingel werd een hangslot van een toegangshek gestolen en het hek geforceerd. zo zegt hij. „Zo hebben we het col lege veel stof gegeven om een uit gebreide onderbouwing te schrij ven. Dat zal geen tweede keer ge beuren. Het volgende moment dat de gemeente onze argumen ten hoort zal bij de bestuursrech ter zijn." De noodschool moet verrijzen om de basisscholen 't Ambacht (chris telijk) en Jan Ligthart (openbaar) uit de brand te helpen. De twee scholen in de kinderrijke wijk Ambacht barsten namelijk uit hun voegen. Het gebouw van de Jan Ligthart herbergt zo'n hon derd leerlingen meer dan waar voor het is gebouwd, 't Ambacht heeft met het bereiken van een leerlingaantal van 350 zelfs een leerlingstop ingesteld voor kinde ren buiten de wijk. De school moet nu al op twee plekken leer lingen onderbrengen buiten het hoofdgebouw, De zaak bij de bestuursrechter kan het Vlaardings college in gro te problemen brengen. Als de rechter de omwonenden in het ge lijk stelt en het collegebesluit schorst, kan er voorlopig niet wor den begonnen met de bouw. En de gemeente heeft de twee met ruimtegebrek kampende scholen beloofd dat ze bij aanvang van het nieuwe schoolseizoen over extra ruimte zullen beschikken. Die ex tra lokalen zijn ook hard nodig want in september staan er nieu we groepen voor de deur waarvoor eigenlijk geen ruimte is. Door Mariëtte Olsthoom Vlaardingen Muziekcentrum Het Pandemonium is niet meer. Financieel wanbeheer en het ontbreken van de juiste diploma's bij de exploitant hebben volgens betrokkenen ge leid tot het faillissement van het poppodium aan de Vlaar- dingse Zomerstraat. Exploitant John Goodenough is verdwenen en zit in Zuid-Afrika, waar hij oorspronkelijk vandaan komt. Bovendien zou zijn ver blijfsvergunning zijn verlopen. Binnenin het pand, waarin ook jongerenwinkel Vitamine J en de Vrijwilligers Vakature Bank zijn gevestigd, is het een ravage. Be zoekers die op het afscheidsfees tje van Het Pandemonium afkwa men en voor een gesloten deur kwamen te staan, sloegen een week of drie geleden de boel kort en klein en namen de rest mee. „Het Pandemonium was John bo ven het hoofd gegroeid," meent voormalig eigenaar van het mu ziekcentrum Paul Post. „Hij was niet de geschikte figuur om de tent te runnen," zegt hij achteraf. „Met name het financieel wanbe leid liep op een gegeven moment uit de klauwen. Toen hij de reke ningen niet meer kon betalen, is hy in paniek geraakt en heeft de benen genomen." Maar niet al leen de administratie klopte niet, weet Post. Goodenough miste ook de juiste diploma's om het mu ziekcentrum te runnen. En het lukte hem maar niet om deze als nog te halen. Volgens een oud-medewerker van Het Pandemonium was er meer aan de hand. „Op zich liep het niet slecht," stelt de oud-medewerkeT. die het erg jammer vindt dat het muziekcentrum op deze 'respect loze' manier aan z'n einde is geko men. „Mede gezien de drankom- zet, die niet slecht was. Maar er gaan geruchten over geld dat me teen werd omgezet in stimuleren de middelen. Goodenough die op een zaterdagavond een graai in de kassa deed en buiten spullen stond te kopen." Pandemonium-medewerker Igor noemt een andere reden voor Goodenoughs vertrek. Toen 'de baas' overspannen raakte, heeft hij samen met collega Pascal als vrijwilliger het poppodium ge rund, zegt hij. „Toen John te ho ren kreeg dat zijn opa in Zuid- Afrika was overleden - wij waren erbij toen hü het telefoontje kreeg- heeft hij meteen het vliegtuig gepakt en is ernaartoe gegaan. Dat is 3 of 4 juli geweest." Dat de verblijfsvergunning van Goodenough verlopen zou zijn, bestempelt Igor als onzin. „Hij zou zich rot lachen als hij dit zou horen. Het gaat nu hartstikke goed met hem en misschien komt hij wel terug naar Nederland." En over Het Pandemonium: „Dat gaat snel weer open." Een medewerker van de Vlaar- dingse drankgroothandel Wem- ka, leverancier van Het Pandemo nium, houdt de sluiting van het muziekcentrum echter ook op het ontbreken van de juiste diploma's van Goodenough. Ook het vertrek van de exploitant naar Zuid-Afri ka zou volgens hem te maken hebben met zijn verblijfsvergun ning die niet werd verlengd. „Vol gens mij was Goodenough met hele andere dingen bezig dan zijn opa." Laatste feestje Het personeel heeft Het Pande monium na het vertrek van Goodenough geprobeerd open te houden. Paul Post, die het pand dit jaar verkocht aan de nieuwe ei genaar in Schiedam: „Maar die si tuatie kon niet duren. Dat wilde de eigenaar niet en de brouwerij ook niet." Want wie draaide er op voor de openstaande rekeningen? Een laatste feestje werd gepland. Een beetje een miskleun, weet Post, want de sleutel was al inge leverd. Zo'n honderd man hadden zich volgens hem die bewuste vrijdagavond voor de deur verza meld en hebben zich, toen die ge sloten bleef, zelf maar toegang tot het pand verschaft. Post: „Ze heb ben alles kort en klein geslagen." De muziekapparatuur in de oe fenruimten was toen al wegge haald door een gokexploitant bij wie Goodenough in het krijt stond. En ook de drankgroothan del had maatregelen getroffen. Een medewerker: „Toen ik te ho ren kreeg dat het fout zat in Het Pandemonium, heb ik opdracht gegeven om de drankvoorraad weg' te halen. Voor het afscheids feestje in het weekeinde was er dus geen drank of in ieder geval weinig. Maar ik heb gehoord dat ze nog een aardig 'feestje' hebben gehouden." Ondertussen zijn onderhandelin gen met potentiële nieuwe huur ders in volle gang. Financiers bij wie de vorige huurder nog in het krijt staat, hebben er belang bij dat het muziekcentrum zo snel mogelijk weer opengaat. Volgens Post geeft de nieuwe eigenaar het pand binnenkort een grote op knapbeurt, Post, die ook een zaak heeft in Haarlem, hoopt binnen drie weken de nieuwe exploitant bekend te kunnen maken. „An ders gooi ik het zelf weer open. Op vrijdag en zaterdag. Of ook de oe fenruimtes weer gebruikt gaan worden, hangt af van de onder handelingen." Elysium, Het Balkon, Vondel park, De Meesters; zomaar enke le woningbouwprojecten die in Maassluis zijn gepland of al wor den gebouwd. 'Maassluis volbou wen' is de leus van gemeepte en woningstichting WSM. En dat terwijl De Eerste Stad aan de Waterweg nu al één van de dichtst bevolkte gemeenten in Nederland is. Toch zijn er ook nogwel groene plekken te vin den. In de stad, maar logischer wijs toch vooral aan de randen van de bebouwde kom van de stad. In een korte serie een blik op de vier groene hoeken van Maassluis. Vandaag deel 1. Door Jos van Nierop Tussen spoorlijn, vlieten Zuid buurt heeft Maasslulzer Gerrit Damme vaneen woestenij eentuinge- maakt waar menigeen jaloers op moet zijn. Foto Fred uboctent/Roei Dijkstra Maassluis Gerrit Damme ligt tussen twee bomen op zijn zelfge maakte schommelbank. Aan de ene kant de Boonervliet met uit zicht op een groene wand van treurwilgen, aan de andere kant Damme's eigen paradijsje. Tussen spoorlijn, vliet en Zuid- buurt heeft de Maassluizer van zenr.etjc, een klein beetje groente een woestenij een tuin gemaakt maar toch vooral heel veel bloe waar menigeen jaloers op moet men. „Ik ben inderdaad allemaal zijn. De appelbomen stonden er bloemen gaan planten. Nooit heb al, de rest nog niet. Zoals het ga- ik de intentie gehad er een volks tuin van te maken. Het is gewoon om te genieten." Genieten van het water, de bloemen en toch ook de rust. Damme: „Er komt acht keer per uur een trein langs, maar dat hoor je niet meer." In de tuin staat ook een gedeelte lijk groen-wit geschilderd huisje. Opvallend zijn de in het gebouw tje verwerkte dikke bielzen. „Die zijn van een vergane schuur die hier stond. Het zijn oude spoor bielzen," verklaart Damme. Niet verwonderlijk is het dan ook dat het stukje land -dat vlak onder de spoorlijn ligt- eigendom is van de spoorwegen. „Aan de an dere kant van het spoor stond vroeger een dienstwoning die op een gegeven moment is afge brand. Dit was de tuin van die mensen." Ook Gerrit Damme werkte bij de NS en dus was hij op de hoogte van het niet meer gebruikte stuk je grond. Sinds 1981 huurt hij het nu van zijn vroegere werkgever. Hij is waarschijnlijk ook de laat ste huurder omdat de tuin slechts te bereiken is via doorgangen waar onbevoegden eigenlijk niet mogen komen. Over de brug naast het spoor lopen mag niet, terwijl je slechts onder de spoor brug kuiit komen via het scou tingterrein. „De NS gaan niets meer verhuren wat alleen via het spoor te bereiken is," weet Dam me. I Woonmall Alexandrium III 2* etage Watermanweg 201 Rotterdam OIO - 2S61912 -'i'>' "T'j r -néÉnm ihbhbmmw WHHMHMM8B SSBHSSSffiW Schiedam/MaaslandEen 36-jari- ge Rotterdammer, die wordt ver dacht van overvallen op ING-ban- ken in Schiedam en Maasland, weigert iedere medewerking aan een psychiatrisch onderzoek. De man vreest opsluiting in een tbs- kliniek. Toch heeft de Haagse rechtbank gisteren de strafzaak tegen hem aangehouden tot 2 no vember van dit jaar om de ver dachte door een deskundige te la ten onderzoeken. Die kan de rechtbank een advies geven over of het zin heeft de Rotterdammer in het Picter Baan Centrum in Utrecht psychiatrisch te laten ob serveren. De rechtbank kwam gis teren ook met een opmerkelijk verzoek. De Rotterdammer moet zijn haar laten groeien. Justitie wil de man namelijk nog confron teren met getuigen van de over val. Tot op heden was dat onmoge lijk omdat de man zich in de ge vangenis heeft laten kaalscheren om herkenning te voorkomen. De verdachte heeft tot dusverre de kaken stijf op elkaar gehouden tijdens de verhoren door politie en justitie over de bankoverval len. Tijdens de strafzitting veran derde de man zijn houding niet. „Ik heb een al keer een rechts zaak van veertig dagen doorstaan en kan het wel tweehonderd da gen volhouden," was het enige wat hij kwijt wilde, voordat hy door bewakers naar zijn cel werd teruggevoerd. Het is dan ook niet de eerste keer dat de Rotterdam mer met justitie in aanraking komt. In het verleden bracht hij wegens onder meer bankoverval len twaalf jaar door in de gevange nis. Hij gaat echter liever opnieuw voor enkele jaren achter de tralies dan dat hij ten gevolge van een onderzoek door de psychiater ter beschikking van de staat wordt gesteld. Bij de overval op de ING- bank in de 's Herenstraat in Maas land op 23 april van dit jaar werd het personeel bedreigd met een namaak-pistool. „Als je niet mee werkt, schiet ik je dood want ik ben gek," riep de overvaller daar bij. Enkele dagen later werd de man in Schiedam door de politie aangehouden toen hij in de gesto len auto wilde stappen waarmee de overvaller jn Maasland op de vlucht was geslagen. De eigenaar had de politie gewaarschuwd dat hij zijn gestolen voertuig in de omgeving had teruggezien. Bij de overval op de ING-bank aan de Nieuwe Haven in Schiedam werd op 9 april van dit jaar een bedrag van 10.895 'gulden buitgemaakt. In het bankgebouw riep de over valler „Ik wil geld, groot geld," eveneens met dreiging van een nepwapen. Schiedam Bewonersvereniging Schiedam Oost heeft forse kritiek op de plannen die de gemeente heeft ontvouwen in het vooront werp bestemmingsplan Tramp- lus Overschiesestraat'. Volgens de BVSO is in het Stadskantoor niet goed nagedacht oveT de uit werking van sommige ideeën uit het plan voor het gebied tussen de Schie en Singel. Bovendien vindt de bewonersvereniging het mo ment van ter visie legging, mid den in de vakantietijd, uiterst on gelukkig. Veel mensen kunnen nu niet op tijd reageren op het plan omdat ze op vakantie zijn. De gemeente heeft het vooront werp bestemmingsplan opgesteld omdat het gebied tussen Singel en de Schie te maken krijgt met een aantal drastische wijzigingen. Zo is het de bedoeling dat de tram straks door de Overschiesestraat gaat rijden als onderdeel van de nieuwe route tussen Broersvest en NS station Schiedam Centrum. De gemeente heeft daarbij het plan om de woningen en bedrijfs panden aan de oneven zijde van de Overschiesestraat {de water kant) te slopen. De ruimte die daarmee vrijkomt wordt dan ge bruikt om de trambaan aan te leg gen. De resterende ruimte moet worden ingericht als lintpark. Met deze plannen wil de gemeente van. de Overschiesestraat een dui delijke route maken tussen het NS-station en de Schiedamse bin nenstad. De BVSO is zeer ver baasd over dit plan. Tot voor kort was namelijk de Singel de aange wezen straat om de relatie tussen centrum en station te verbeteren. Deze route is bovendien korter dan door de Overschiesestraat. Bovendien kleven er aan een trambaan door de Overschiese straat veel bezwaren. „Een tram baan, omzoomd door hoge hek ken om onveilige situaties te voor komen, is een meer realistisch beeld dan de idylisch voorgestel de wandelpromenade, 'waar het geluid zal worden gesmoord in ge- luidfsabsorberende gras banen'," zo schrijft de BVSO aan de ge meente. De bewonersvereniging is het ook niet eens met de constatering van de gemeente dat er geen aanvul lende maatregelen nodig 2ijn om overlast door trillingen en herrie van de tram in te dammen. In de straat zal de afstand tussen tram baan en woningen straks tien me ter zijn, Om de overlast van de tram een beetje buiten de deur te houden, is er volgens de BVSO minstens twintig meter nodig. wmenaa per dag epark Duinrell in Wassenaar proefabonneme E3 Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. (6 weken vwatecftt*. 28,-) Naam:Voód: Adres; Postcode: Nn-.. ...„U.i Telefoon: ™..tl.VTn.cortrotet«zorön2> Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, A*d. Abonneeservice Antwoordnummer 157S,3000VB Rotterdamfcjjjfi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3