12 Noodzaak N470 twijfelachtig Pijnackerplein werd 'n beetje té gezellig Vrouwenhandel vanuit de cel: 3,5 jaar extra Speciaal lexaanglas moet bushokjes heel houden Verdachte documentenfraude zou ook in gevangenis vervalsen Verdachte in pillenzaak is weer op vrije voeten Werkgroep Gehavend Rotterdam tegen provinciale weg naar Pijnacker O, la Man filmde blote jongens Smokkel van marihuana RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Vrijdag 7 augustus 1998 Rotterdam Het is twijfelachtig of tussen Schiebroek en Pijn acker een provinciale weg moet worden aangelegd. De aanleg van die weg (de N470 gedoopt) komt voort uit plannen voor nieuwbouw in het gebied. Maar doordat onzeker is of behoefte bestaat aan zoveel nieuwe woningen, moet de aanleg worden heroverwogen, vindt de werkgroep Gehavend Rotterdam. Volgens de werkgroep houdt de overheid te weinig rekening met de geplande aanleg van openbaar- vervoersverbindingen als Rand stad-rail. Deze zouden op termijn de aanleg van een N47Ö niet meer noodzakelijk maken. „Meestal wordt het openbaar vervoer te laat aangelegd en dan vormt het nooit een reëel alternatief voor wegin frastructuur. Dit is een gelegen heid de zaken om te draaien." Gewezen wordt op de vervelende milieugevolgen die de N470 kan hebben voor de zogenoemde Groenblauwe Slinger, de aaneen schakeling van natuur van Mid den-Delfland tot het gebied rond de Rottemeren. Bovendien zou het gevaar bestaan dat de N47Q een sluipweg wordt voor verkeer, dat de files op de snelwegen rond de grote steden mijdt. Die bedrei ging wordt alleen maar groter als op die snelwegen op termijn het rekeningrijden wordt ingevoerd. Gehavend Rotterdam - bestaand uit mensen uit milieu-, vakbonds- en kerkelijke kringen - reageert op de startnotitie miheu-effeet- rapportage N470 en dc nota 'Stad cn land in balans', het ontwikke lingsperspectief van de Groen blauwe Slinger. De werkgroep heeft zich ten doel gesteld de overheid te overtuigen van alter natieven voor grootschalige infra structurele projecten. Ia dit geval wijzen de werkgroepleden op al ternatieven voor de N470. Die weg moet in de voorlopige plannen van het njk lopen van de Doenka- de in Schiebroek (in het verleng de van de G.K. van Hogendorp- weg), langs de westkant van Ber- kel naar Pijnacker. Na die ge meente splitst de weg zich in een stuk naar Delft en een stuk naar Zoetcrmeer. Volgens de werk groep zal de weg in de eerste jaren van zijn bestaan Verliesgevend' zijn door de lage dekkingsgraad. Op dit moment lijkt de meuw- bouwmarktwat in de problemen. Volk shuisvestmg-m innend Ne derland vraagt zich ten zeerste af of uiteindelijk wel behoefte zal zijn aan zoveel nieuwbouwwonin gen op Vinex-lokaties. Gemeen ten strijden nu al om de aandacht van de kopers. De werkgroep beweert dat zulke nieuwbouwwijken een bedreiging vormen voor stadswijken. „Wat hebben we aan een nieuwe woon- wijk als deze een oudere woon wijk, als Schiebroek, leegzuigt en laat verpauperen?" Rotterdam De rechtbank heeft gisteren de 32-jarige Kaan B. uit Rotterdam veroordeeld tot 3,5 jaar celstraf. Hij zou vanuit de gevangenis leiding hebben gege ven aan vrouwenhandel in dub Je faime in het Scheepvaart kwartier. Zijn 6 jaar jongere vrouw G. E. moet 22 maanden jaar de gevangenis in. Tegen het tweetal was twee weken geleden respectievelijk vier en 2,5 jaar celstraf geëist. B, werd in 1995 al veroordeeld tot zeven jaar cel wegens vrouwen handel en verkrachting. B, zou dit keer met vooral medewer king van medeverdachte E. de leiding hebben gehad in Je t'ai» me. Zij kreeg telefonisch of op bezoekuur instructies hoe te handelen. Ook anderen werden door B. op die manier gecontro leerd en geïnstrueerd. Dat waren onder anderen de bedrijfsleider en een barjuffrouw die celstraf fen van veertien en twaalf maan den hebben gekregen. Hoofdrol „Hij speelde een hoofdrol, on danks zijn fysieke afwezigheid oordeelde de rechtbank over B. Het werd hem zwaar aangere kend dat hij in de gevangenis met dezelfde zaken doorging als waarvoor hij eerder was veroor deeld. De uit Polen afkomstige vrouw van B. werd verweten dat zijzelf komend uit een arm land, meedeed aan de vrouwenhandel. Op de aangifte van één vrouw na, werden alie feiten door de recht bank bewezen geacht Het gaat om zes Oost-Europese vrouwen die zonder geldige documenten naar Nederland werden gehaald en min of meer tot prostitutie werden gedwongen. De rechtbank vond dat slachtof fers wel iets hadden kunnen ver moeden - de vrouwen verklaar den bijvoorbeeld zelf risico te hebben genomen door in te gaan op de aanbieding huishoudelijk werk te verrichten- maar zij zouden in ieder geval een ver keerd beeld zijn geschetst en in Nederland zijn uitgebuit. De prostituees kregen bijvoorbeeld een dagvergoeding van maar 25 gulden. Deze uitbetaling was on geacht het aantal klanten. De rest werd ingehouden ter aflos sing van een schuld van tweedui zend gulden. Georganiseerd B. en E. zijn schuldig bevonden aan mensenhandel, mensen smokkel, het illegaal laten wer ken van buitenlandse vrouwen en dat allemaal in georganiseerd verband. De hoofdverdachte heeft al van tevoren laten weten tegen elke straf in beroep te zullen gaan. Volgens hem is hij onschuldig omdat hij noodgedwongen de laatste jaren niet meer in zyn zaak is geweest Na de inval va vorig jaar is Je t'aime voor een jaar gesloten op last van de bur gemeester. Rotterdam Reclamefirma Me- diamax probeert sinds een paar maanden een nieuw wapen uit in de strijd tegen vernielingen aan bushokjes. Om het verschijnsel van de ingegooide ruiten uit te bannen, is een aantal van de zoge heten abri's sinds kort met le xaanglas uitgerust. Bushokjes met reclame zijn a! ja renlang Mn regelmatig doelwit van vernielingen. Het kost Media- max steeds meer geld en tijd om de abri's te repareren. Vandaar dat het bedrijf de abri's, die het meeste worden vermeld, heeft voorzien van een speciaal soort polyesterglas dat door zijn dikte en structuur moeilijker is in te slaan is. In Rotterdam is ervoor gekozen om de abri's aan dc Schiedamseweg ter hoogte van het Witte Dorp te voorzien met le xaanglas. Volgens officieuze cij fers van het reclamebedrijf wordt daar minimaal eenmaal per maand een abri vernield. „Ik kan me zelfs herinneren dat het wel eens is voorgekomen dat we daar 's maandags een abri hebben ge repareerd en dat we er dinsdag weer heen konden," zegt een woordvoerder van de Rotterdam se vestiging van het Amsterdam se bedrijf.Passanten kunnen ech ter vrijwel dagelijks constateren dat er veel vaker ruiten worden ingegooid, Een maand lang 'tur ven' maakte duidelijk dat er slechts vyf van de 31 dagen géén ruiten waren vernield op de Schiedamseweg. Volgens het hoofdkantoor zyn de resultaten van het experiment tot nu toe al positief te noemen, „We hebben nog geen officiële cijfers. Maar we hebben gevoelsmatig wel het idee dat het aantal vernie lingen aan de Schiedamseweg minder is geworden," zegt een woordvoerder. Het experiment met het lexaanglas wordt in ieder geval tot januari 1999 voortgezet. Afhankelijk van de resultaten van dit jaar wordt het daarna verlengd en mogelijk uitgebreid. Gevaarlijk voor langsrijdend verkeer, voormensen met sandalen en slippers, voor honden en voor de portemonnee van meneer Medlamax: scherp snijdende glasscherven liggen verspreid rond de Vemielde abri. Archieffoto Rottertams Dagblad Het Pijnackerplein is een echte ontmoetingsplek, waarveel Rotterdammers gebruik van maken. Maar sommigen vonden hetzogezellig, datze vonden dat daar ook veel drank bij hoorde. En dan liep het uit de hand, Het alcoholverbod moet de schuimende woestheid ombuigen naar een brave dynamiek. Foto John de pater Rotterdam H. de W. (36) uit Vlaardingen zou ook in de gevan genis doorgaan met zijn verval singspraktijken. De foute datum in de dagvaarding, die hem in de gevangenis per fax werd toege stuurd, is volgens het Openbaar Ministerie (OM) het gevolg van geknoei. „Het is vastgesteld dat het gaat om een vervalsing," zei officier van justitie mr. R. de Rij- ck gisteren. Het vervallen in oude fouten was voor De Rijck reden om het verzoek tot opheffing van de hechtenis af te wijzen. De W. is hoofdverdachte in een omvangrijke documentenfraude met behulp van het bedrijf Europ- riee. Het gaat onder meer om ge sjoemel met paspoorten en rijbe wijzen uit België en Kenia, handel in valse biljetten van 100 D-Mark en de overdracht van een wapen. Op de vorige pro forma-zitting in mei probeerde advocaat mr. I. N. Weski op grond van de foute da tum - er stond 1997 in plaats van 1998 - de dagvaarding nietig te la ten verklaren. De rechtbank ging er niet op in, omdat de fax te veel vragen opriep. Naar nu dus vol gen-; de officier blijkt, gaat het om een vervalsing. Hoewel De W. als leidinggevende van Europrice als hoofdverdachte geldt, zijn vooral twee medever dachten interessant: R. L. (34) uit Rotterdam, die ook als hoofdver dachte wordt beschouwd, en Aad de Bruin. L, is een voormalige po litieman, die als medewerker van de Criminele Inlichtingendienst (CID) geheime informatie aan cri minelen zou hebben verkocht. De Door Wessel Penning RotterdamHet is misschien wel het meest knusse plein van het Oude Noorden, het Pijnacker plein. Het is niet kil, niet tochtig Het Pijnackerplein is intiem. Er is een heuse muziektent en de hui zen staan er dicht op, waardoor het plein een gesloten karakter heeft. Bovendien hebben actieve buurtbewoners en de deelge meente het in de afgelopen jaren wat opgekrapt, waardoor het er weer goed toeven is en het een streepje voor heeft boven andere pleinen in en om het Oude Noor den. Dat heeft ook nadelen. Sinds vele Rotterdammers de gezelligheid van de plek erkenden, het als een oase tussen ai net steen gingen zien en er vooral tijdens zomer avonden naar toetrokken, ont stond daar in de avonduren wei eens een wat broeierige sfeer. Om daar wat aan te doen heeft de deelgemeente inmiddels -naar een ideetje van de projectgroep Pijnackerbuurt- een alcoholver bod voor het plein en omliggende straten afgekondigd. „Dat is net op tijd," zegt Alice van der Hoe ven, projectleider Pijnackerbuurt. „Er komen nu wat warme dagen aan. Het zal wel weer druk wor den op het plein." Ze kent de verschijnselen van een levendig plein tijdens warme zo meravonden. In april nog, toen de hitte zich plotsklaps dagenlang aandiende, verlangde Van der Hoeven al naar invoering van het alcoholverbod. Het verzoek daar toe vanuit de deelgemeente lag al een half jaar of wat op het stad huis, maar kon niet al in april in gaan. Bierkratten Van der Hoeven beschrijft hoe tij dens die warme aprildagen Rul- terdammers van buiten de wijk ook naar het Pynaekerplein trok ken. Met auto's vol geelgekleurde bierkratten reden groepjes naar het Oude Noorden om op het plein een lekker balletje te trap pen en daarna - of nog tijdens het voetbalspel- tot 's avonds laat een lekker pilsje te drinken. „Want heb je een biertje, dan blijf je nu eenmaal langer zitten." Het werd een rotzooi. Er onstond weieens een opstootje. En de vol gende ochtend lag het plein dag in dag uit op sommige stukken met blik en glas bezaaid. Dat was niet zo prettig voor de vele kinde ren die overdag op het plein speel den. Van der Hoeven zegt het di plomatiek: „De aanwezigheid van kinderen op het plein verdraagt zich niet met de aanwezigheid van volwassenen, die er een zootje van maken." Begin vorige maand kwam uitein delijk het groene licht vanuit het stadhuis aan de Coolsingel. Het alcoholverbod kon ingaan. Van der Hoeven: „We hebben het voor zichtig geblddil urn de plèinbc- zoekers eerst te laten wennen aan het verbod. En de wijkagenten hebben het verbod eerst een maandje laten rondzoemen. Pas deze week is de eerste bon uitge deeld. Het verbod mag nu als be kend worden verondersteld." Het geldt ook voor de omliggende Zaagmolenstraat, de Eerste Pyn- ackerstraat, de Gerard Scholten- straat en de Bergweg. Van der Hoeven, benadrukt wei nig klachten te hebben over de in de buurt ruimschoots aanwezige horecabedrijven. Volgens haar is het af en toe oplaaiende overlast niet afkomstig vanuit de cafés en zouden de kroegbazen het drank gelag op het plein liever binnen hun eigen tent houden. De pro jectgroep studeert nog op een se rie afspraken - „in een soort con venant bijvoorbeeld" - tussen deelgemeente, bewoners en hore caondernemers om de overlast binnen de perken te houden. Van der Hoeven wil echter ook niet dat de maatregelen zo ver gaan dat het Pijnackerplein wat kJler wordt era zyn speciale ka rakter verliest. „Het moet natuur lijk zó'n plein blijven. Daar mag een beetje herrie en lawaai bijho ren. Daar moeten de omwonen den rekening meehouden. Je woont nu eenmaal aan een plein of je woont er niet." Rotterdam De 62-jarige Rot terdammer, die eerder deze week werd aangehouden in ver band met de aanwezigheid van grote hoeveelheden xtc-pillen in zijn woning aan de Beatrijs straat, is gisteren op vrije voe ten gesteld. Volgens justitie zijn er onvoldoende ernstige bezwa ren om hem in voorlopige hech tenis te houden. Zijn zoon, een 30-jarige Rotterdammer van Griekse afkomst, werd vanmid dag voorgeleid aan de rechter commissaris. De vader ontkent iets te maken te hebben met de honderddui zenden xtc-pillen die dinsdag in zyn wnnlng zijn gevonden Vol gens zijn advocaat mr. O. Ver meulen distantieert zijn cliënt zich volledig van de aangetrof fen drugs en de apparatuur om die te bewerken. „Hij gebruikt zelf niet, rookt niet, is volkomen clean," stelt de raadsman. „De pillen zip ook gevonden in de kamer die door zijn zoon werd gebruikt Zelf wist hij daar niet van af." Explosieven De advocaat bezocht de ver dachte woensdagochtend. De dag ervoor was hy aangehou den, evenals de zoon die in een woning aan de Spoorsingel ver bleef. Daar werden kilo's explo sieven, tienduizenden pillen en vijfhonderd gram heroïne ge vonden. Mr. Vermeulen stelt dat de va der alleen wordt verdacht van overtreding van de Opiumwet „Over die wapens wordt niet ge sproken," zegt hij over de eerste verhoren van de man door de politie. Volgens het Openbaar Ministerie is nog niet besloten of hy zal worden vervolgd. Bruin is een voormalige crimineel die zich tegenwoordig presenteert als deskundige op het gebied van misdaadpreventie en onder meer een boek hierover heeft geschre ven. De W. en L, zitten als enigen nog vast. Net als in mei probeerden ze gisteren Aad de Bruin de schuld in de schoenen te schuiven, ter wijl die al lang op vrije voeten is. Zelf heeft De Bruin zijn bemoeie nis met Europrice voorgedaan als een 'undercover-operatie' om aan te kunnen tonen hoe makkelijk er kan worden geknoeid met allerlei documenten. Mr. B. C. W. van Eijck, raadsman van L., hechtte daar weinig geloof aan, „Het is een leuke verklaring. Maar hij is er zelfbij de rechter-commissaris op teruggekomen." De Bruin zou het tweetal De W. en L. by 'foute' relaties hebben geïn troduceerd, waarna volgens zijn voormalige compagnons de zaak helemaal uit de hand is gelopen. Dieptepunt voor de hoofdver dachten was de mishandeling door enkele lieden toen die niet tevreden waren over de geleverde fvalse) documenten. Na bedrei ging van en afpersing door deze 'klanten' ging Europrice verder in de fout. Immuniteit De rechtbank wees de verzoeken van De W. en L. om hun hechtenis te schorsen af. Ondanks hun ver weer dat iemand als De Bruin niet langer meer is gedetineerd. Beide verdachten zijn in februari opge pakt. De ernst van de ten laste ge legde feiten rechtvaardigt vol gens de rechtbank niet om ze voorlopig vry te laten. Inhoude lijk zal de zaak op 15 oktober wor den behandeld. De Keniase am bassadeur hoeft dan niet te ver schijnen in verband met de valse rijbewijzen uit zijn land. Hij heeft zich met succes beroepen op zijn immuniteit als diplomaat. Meteen na behandeling van de documentenfraude in oktober is het de bedoeling ook de rechts zaak over corruptie door L. af te doen. Officier van justitie achtte het belangrijk dit niet apart te doen, mede gelet op de verwachte belangstelling voor dit proces. De corruptie waarvan L. wordt ver dacht is één van de grootste in de Nederlandse politiegeschiedenis. Als CID-medewerker kon hij be schikken over cruciale informa tie. Die zou hij tegen betaling heb ben laten lekken naar het crimi nele milieu. L. werd op heterdaad betrapt toen hij belastend materi aal over de vermeende drugsko- nmg Cock S. uit Rotterdam ver kocht In maart besloot het OM S. en achttien anderen niet te ver volgen in de omvangrijke drugs zaak waarin de Rotterdammer hoofdverdachte was. Advocaat Van Eijck wil ook graag dat beide zaken tegen zijn diént niet apart worden afgehandeld Het is voor hem echter de vraag ui' dit in oktober lukt. In dc corrup tie-affaire is volgens Van F.ijck een 'essentieel document' ver valst Hij voert een zogeheten arti kel 12-procedure om zyn gelijk te krijgen. Deze procedure duurt al en tydje en moet eerst /yn afge rond voordat met de rechtszaak over corruptie kan worden begon- Om welk document het precies gaat, wil de raadsman met zeg gen. Het gaat vermoedelijk om een stuk van politie en justitie in het dossier, op grond waarvan is besloten allerlei opsporingsme thoden toe te passen. Rotterdam Politiemensen heb ben woensdagmiddag in de Rot terdamse Millinxbuurt een 49-ja- rige man aangehouden. Hij wordt verdacht van het in bezit hebben van kinderporno. By huiszoeking in zyn wonmg trof de recherche van de afdeling jeugd-en zedenzorg van het dis trict Zuid een grote hoeveelheid videobanden, foto's, dia's en boekjes aan, Die bevatten voorna melijk afbeeldingen van blote jon getjes. De videobanden zijn ge maakt in Portugal en Sri Lanka, Daar filmde de verdachte veelal naakte kinderen op het strand. Er werden geen scènes aangetroffen van (gedwongen)seksuele hande lingen. De man is vanochtend voorgeleid aan de officier van jus titie. Rotterdam De FIOD heeft drie verdachten uit Rotterdam en Am sterdam aangehouden in verband met de smokkel van 4850 kilo ma rihuana. De drugs werden op 13 juli aangetroffen in een container, die in het Rotterdamse Eemha- vengebied op de kade stond. De straatwaarde van de verdovende middelen bedraagt 30 miljoen gulden. Volgens een woordvoer der van de FIOD is dit de grootste vangst marihuana van dit jaar. Verantwoordelijk voorde aanhou ding van de verdachten is het zo geheten Harc-team (hit and run containerteam). Dit is een samen werkingsverband tussen de doua ne, FIOD en rivierpolitie. Het schip dat de container had afgele verd, was afkomstig uit het Carai- bisch gebied. De marihuana zat verstopt onder een lading T-shirts met de bestemming Hongarije. Met behulp van een speurhond werden de drugs gevonden. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4