9 Jeugdproject moet wijken opwaarderen m m KORTING Rotterdams Dagblad Vlaardingse Dienst Welzijn start 'IJzerkoekjesprogramma' Studie naar verkeers situatie Holysingel Een wond van palen, reclameborden en een ratjetoe aan uitstallingen Ju o Nog geen reactie op brand in Maasland Rjjjden met een slok op Twee mannen plots onwel Inbraak in woning Vernielingen aan auto's 3 Z s weken vqoï* 28,- d Ja noteer mij voor io'r voordelig proefabonnement. f 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 11 augustus 1998 Maasland Het gemeentebe stuur van Maasland heeft nog al tijd niet geantwoord op vragen van bewoners, over de brand op bedrijventerrein Het Ambacht Op 22 februari ontstond hier een grote brand, die tot hevige onrust by omwonenden leidde. De hui zen van de omwonenden staan op slechts 25 meter afstand van het bedrijventerrein. Drie containers en een opslagruimte van kaas handel Lock stonden die bewuste zondagmiddag in lichterlaaie. Het vuur werd pas bedwongen toen de containers zo goed als leegge- brand waren. Het duurde opval lend lang voordat de brandweer een waterkanon kon inzetten. De bewoners hebben het gemeen tebestuur gewezen op het gevaar van de industrie zo dicht bij wo ningen. Zij vragen zich af of con tainers wel geschikt zijn voor de vele brandbare artikelen zoals verpakkingsmateriaal, olie en kunststoffen. De bewoners willen een 'controlestrook' van honderd meter langs het woongebied creë ren. In dat gebied moet duidelijk zun welke voorraden en risico's er zijn. Ze willen dat de industriële bedrijven op den duur verhuizen. Daarvoor in de plaats zouden klei nere ambachtelyke en handelsbe drijven kunnen worden geves tigd. In een raadscommissie is door de dorpspartij Open Groepering ai gevraagd waarom de beantwoor ding aan de bewoners zo lang uit blijft. Volgens wethouder L. de Nie is over sommige punten wel mondeling contact geweest. Het is een zaak die door drie commis sies moet worden behandeld, waaraan volgens hem wordt ge werkt. Na raadsvragen over de geringe diepte van de singel waaruit het bluswater moest worden gehaald, heeft De Nie toegezegd dat deze dit jaar zal worden uitgebaggerd. Maar dat moet nog steeds gebeu ren. Het late inzetten van het wa terkanon had volgens de brand weer niet alleen met die lage wa terstand, maar ook met aankoppe- lingsproblemen te maken. Vlaardingen Omdat hij met een flinke slok op achter het stuur zat, is de afgelopen nacht rond 1.50 uur op de Vlaardingse Prof. Rut- gerstraat een 34-jarige automobi list aangehouden. De Vlaardinger had zoveel gedronken dat direct zijn rijbewijs werd ingevorderd. Hij zal zich later voor de rechter moeten verantwoorden. Schiedam Door nog onbekende oorzaak werd gistermiddag rond 17.00 uur een 74-jarige inwoner van Schiedam onwel op het Boer- haaveplein. Een 53-jarige Rotter dammer schoot hem te hulp, maar werd vervolgens zelf onwel na het zien van de hoofdwond die het slachtoffer had opgelopen. Beide mannen werden overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. De Rotterdammer kon na onder zoek naar huis. Maassluis—De 50-jarige bewoner van een etage aan de Maassluise Kastanjedal ontdekte gisteren dat bij hem was ingebroken. De dief was via een regenpijp naar de eer ste verdieping geklommen en had daar een ruit van de badkamer in gegooid. Eenmaal binnen nam hij onder meer een sleutelbos mee. De bewoner kon nog niet zeggen wat nog meer was gestolen. Vlaardingen In Vlaardingen is gisteren schade toegebracht aan een aantal auto's. Bij een in de Adriaan Pauwstraat geparkeerde wagen ging rond 23.30 uur een stoeptegel door de voorruit. Ook een zijruit moest het ontgelden. Eeider op de dag was al een auto bekrast op de Schiedamseweg en werd een koplamp vernield van een auto in de Achterstraat. Vlaardingen De dienst Welzijn van de gemeente Vlaardin gen wil eind september van start gaan met een jeugdproject dat de wijken moet opwaarderen. Onder de noemer 'IJzer- koekjesprogramma' -naar de typisch Vlaardingse lekker nij - zal spel- en sportmateriaal worden uitgeleend aan Vlaar dingse kinderen en tieners. Ook zullen allerlei jeugdactivitei- ten worden georganiseerd. Het programma is soortgelijk aan projecten elders in Nederland, waaronder het Rotterdamse 'Duimdropproject'. In het kader van dat programma kan de jeugd op pleinen in kinderrijke wijken speelgoed en sportmateriaal le nen. Goed gedrag levert de zoge heten 'duimdroppen' op, een soort waardebonnen waarmee duurder speelgoed kan worden geleend. Via de Melkertregeling zyn beheerders voor het project aangesteld. De Vlaardingse variant is onder verdeeld in twee categorien: een onderdeel voor de jeugd van 2 tot 12 jaar en een onderdeel voor de tieners van 12 tot 18 jaar. Volgens woordvoerder van de Dienst Wel zijn Herman Berkhout is het IJzerkoekjesprogramma echter met in het leven geroepen om hangjeugd te bestrijden. „Dat is niet de eerste gedachte van het project," zegt Berkhout, „Hoewei het natuurlijk mooi is meegenomen als het minder hangjeugd tot gevolg heeft. Maar het plan is vooral bedoeld om de leefbaarheid en de leefkwaliteit in de Vlaardingse wijken te verho gen. We willen naar buiten toe la ten zien dat de wijken wat in huis hebben." Eind september zal worden ge start met het project voor de leef tijdscategorie 2 tot 12 jaar. Voor deze eerste fase is 15.000 gulden uitgetrokken, wat zal worden be steed aan de aanschaf van spel- en sportmateriaal en aan de bouw van een uitleenloket. Daarnaast zal buurthuis De Pypelaar m de Vettenoordse Polder, waar het IJzerkoekjesproject wordt ge start, voor nog eens 22.000 gulden worden verspykerd. De tweede fase van het program ma voor de tieners zal zo'n 110.000 gulden vergen. Daarvan moet on der meer een bestelbus worden gekocht waarmee materialen voor spel- en sportactiviteiten kunnen worden rondgebracht. „En we schaffen natuurlijk sportgoed aan als basketballen en skates," licht Berkhout van Welzijn toe. „Voor de oudere jeugd willen we in huis hebben wat er in de mode is. Maar het accent zal liggen op het orga niseren van dingen. Zoals een party straatbasketbal of een voet baltoernooi." Maar de financiering voor de tweede fase van het programma is nog niet rond. „Datvervolgbedrag van 110.000 gulden is op dit mo ment met voorhanden," zegt Berkhout. „Het is in ieder geval niet alleen door de gemeente Vlaardingen op te brengen. Daar om denken we ook in de richting van de provincie, fondsen en, ja waarom niet, het bedrijfsleven." Mocht dat niet zo voortvarend gaan als gehoopt, dan zal in eerste instantie alleen worden overge gaan tot de aankoop van spel- en sportmateriaal. „Dan moeten we bijvoorbeeld zo'm bestelbusje maar lenen in de wyk," aldus Berkhout. Volgens Berkhout is de financie ring door de gemeente, om het project in stand te houden als het eenmaal is gerealiseerd, wel rond. Dan zai de gemeente ieder jaar 147.000 gulden op tafel leggen. Er rest dan nog wel een exploitatiete kort van 30.000 gulden, maar om daar een bron voor te zoeken is nog alle tijd, verzekert de Dienst Welzijn. Vlaardingen De ontsluiting van de Vlaardingse wyk Holy wordt zeer waarschijnlijk in 1999 onder zocht. Met name de functie van de verkeersader, de Holysingel, zal nader worden bekeken. Op dit moment gaat via de Holysingel het meeste verkeer de wijk in en uit. Dit zorgt voor veel (geluids) overlast voorde omwonenden. Hardrijders Vanochtend heeft het college van burgemeester en wethouders, na lang aandringen van de omwo nenden, besloten samen met een aantal deskundigen en bewoners de verkeerssituaties te onderzoe ken. De geluidsoverlast wordt vol gens de bewoners veroorzaakt door hardrijders. „Maarverkeers- remmende maatregelen treffen is moeilijk, omdat de Holysingel een belangrijke verkeersontslui- De belangrijkste winkelstraat van Schiedam staat aan de voor avond van een grootscheepse re novatie. Eindelijk zijn de plan nen het vergadercircuit ontste gen en op de tekentafel terecht gekomen. Hierdoor kunnen de oude stenen na de Brandersfees ten uit de straat worden gelicht. Kortom: de Hoogstraat en omge ving gaan eindelijkop de schop. Het Rotterdams Dagblad be steedt in zes artikelen aandacht aan de renovatie die de Schie- damse winkelstraat er weer bo venop moet helpen. Vandaag de start van de serie, waarin de voorzitter van de winkeliersver eniging cn de stedebouwkundig ontwerper van de gemeente een wandeling maken van de Koemarkt naar het Grote Marktplein. Door Edwin Cornelisse Schiedam De gemeente en de winkeliers willen nog wel eens verschillende opvattingen huldi gen over de hoofdwinkelstraat van Schiedam. Soms staan ze met hun standpunten zelfs lijnrecht tegenover elkaar. Maar aan de vooravond van de grote opknap beurt van de bijna negenhonderd meter lange winkelstraat zijn voorzitter van de winkeliersver eniging John van Buuren en ste denbouwkundig ontwerper Ton Gjeltema het roerend met elkaar eens: van een wandeling door de Hoogstraat word je op het mo ment niet vrolijk. Sterker nog: als je speciaal gaat letten op alles wat niet deugt, krijg je een sterke aan drang om subiet rechtsomkeert te maken en je winkelplezier elders te zoeken. Winkelen in de Hoogstraat is op het moment slalommen langs re clamezuilen, lukraak gestalde fietsen, paaltjes, lantaarns, ver keersborden en een veelvoud aan uitstallingen. Ondertussen moet nog eventjes een dozijn bestelwa gens worden ontweken; alsof er helemaal geen verkeersbord aan het begin van de winkelstraat staat dat automobilisten na elf uur 's ochtends de toegang ver biedt. En albüf hel nog niet ge noeg is dienen, ook de eerste ver- sehijnseien van verpaupering zich aan. Verveloze gevels, leeg staande winkelpanden en beklad- derd straatmeubilair completeren het huidige straatbeeld. „Kijk dat bedoel ik nou," zegt John van Buuren als er nog am per drie stappen zijn gezet in de Hoogstraat. „Die lantaarnpaal en die prullenbak. Dat ziet er toch niet uit? D'r zit geen verf meer op, het staat scheef, er zitten deuken in. Een aanfluiting." Ton Gjeltema heeft de blik inmid dels omhoog gericht. Het woud aan reclameborden kan de ste denbouwkundig ontwerper dui delijk niet bekoren. „Als je om hoog kijkt zie je alleen maar een lichtreclamediarree," zegt hij. „Het is een kakofonie van recla me-uitingen waarbij men elkaar probeert te overschreeuwen. De afzonderlijke panden zijn niet meer te onderschei den. En dat is zonde, want er zitten ver schrikkelijk mooie pandjes tussen. Een groot deel van de charme van de Hoogstraat is nu achter de re clameborden gestopt." Het volgende punt dat veel kri tiek van het tweetal krijgt is de af rol naar het Broersvelö. Ook met deze straat hebben de gemeente en de eigenaar van winkelcen trum de Nieuwe Passage grote plannen. En dat is maar goed ook mmm rtfPQSTIRS YfiK IEÖBSIE' In de Hoogstraat verdwijnt op sommige plekken de straat letterlijk achter een brij van reclameborden, vlaggen en uitstallingen. Foto Gerrit de Heus/Hoel Dijkstra want het Broersveld oogt op het moment niet als een gezellige winkelstraat. Alleen een regi- mentje uitklapborden verraadt dat er achter de betonnen pilaren winkels zitten verscholen. De kil le uitstraling zorgt ervoor dat de straat nu dan ook veelal wordt ge bruikt als doorgaande weg, voor een wandeling van a naar b. Een verblijf in de straat zélf is zelden het doel van de wandeling. Legevriökeïs Een heet hangijzer in de Hoog straat is de leegstand. Een vijf tiental panden staat zichtbaar al langere tijd leeg. En de voorbij- oALlëft MLLERO Deze twee schetsen laten zien hoe de straat er u'rt zou zien als er wat minder uitbundig omgesprongen zou worden met de reclame uitingen. Links de huidge situatie en rechts het beeld zoals de gemeente dat voor ogen heeft, tekeningen Ton Gjeltema ganger die dit ontgaat wordt er nog eens fijntjes op gewezen door de grote vergeelde posters met te koop/te huur erop. „Het is in dit geval een beetje een kip en het ei verhaal," zegt John van Buuren. „De leegstand kun je bestrijden met nieuwe ondernemers maar die worden weer afgeschrokken door diezelfde leegstand. Het is een cirkeltje waar je alleen uit komt als je een duidelijke beslis sing neemt en bereid bent te in vesteren in de toekomst." Dat nog niet iedereen is doordron gen van dit besef blijkt tijdens de wandeling door de winkelstraat. Bij het pand van Budgetstoffen ontsiert de gele geveireclame de aehterligg ide winkel. Het ijze ren rolluik is al zo'n drie jaar niet omhoog gegaan. Een stukje ver derop bij het leegstaande pand waar blijkens de gevelreclame Textïelbuïs Marionelly heeft ge zeten, ligt de hele achtergevel er uit. Via de etalage kan recht streeks de achtertuin in worden gekeken. En dan is er nog de uit gebrande etage boven een. eetge legenheid voorbij het midden van de straat Plastic vervangt al lange tijd de ruiten. Ook de sector kunstof gevelplaten is goed verte genwoordigd in de Hoogstraat. „Punaise-architectuur," scham pert Gjeltema doelend op de kop jes van de bevestigingsboutjes in de hoeken van de kunststofpla ten. Rapportcijfer Aan het einde van de wandeling lijkt er weinig plaats voor enthou siasme over de huidige aanblik van de Schiedamse hoofdwinkel straat. De rapportcijfers van Gjel tema (4) en Van Buuren (6) spre ken boekdelen. De lijst met gebre ken lijkt ellenlang, zo heeft de wandeling duidelijk gemaakt. Maar ellenlang staat niet syno niem voor uitzichtloos. Zowel Gjeltema als Van Buuren heeft er aüe vertrouwen in dat het keer punt nu is bereikt. „Kyk, tot voor kort had ik er ook weinig vertrou wen in dat de betere tijden weldra zouden aanbreken," zegt de voor zitter van de winkeliersvereni ging. „Maar nu ligt er bij de ge meente een mooi plan op tafel en ook de winkeliers beseffen dat de schouders er stevig onder gezet moeten worden. Er gaat echt wat gebeuren en daarmee hebben we de halve winst al binnen." Gjeltema deelt deze mening. Hij gebruikt het eindpunt van de wandeling, het Grote Marktplein, als bewijs dat het allemaal nog goed kan komen met de Hoog straat. „Kijk hier eens om je heen," zegt hy. „Dit plein was er zo'n tien jaar terug heel wat erger aan toe dan de Hoogstraat De ver krotting had flink toegeslagen. En kijk nu eens. Zo zal het met de Hoogstraat ook gaan. Zo'n ople ving is echter een proces van ja ren. Dat gebeurt niet van de ene op de andere dag." tende functie heeft," zegt wethou der Kees van der Windt. Van belang is juist dat op een ver keersader als de Holysingel de doorstroming van het verkeer vlot verloopt, volgens de wethouder. „Bovendien worden de geluids normen niet overschreden op de Holysingel," zegt hij. De gemeen te vindt desondanks dat er toch wat aan het probleem gedaan moet worden en hoopt via een on derzoek manieren te vinden om de overlast voor omwonenden tie beperken. „In het verleden hebben we al ge luidsarm asfalt aangelegd," ver telt Van der Windt. „Dat heeft maar een beetje geholpen. Het is het rijgedrag van de automobilis ten, hardrijden en sneloptrekken bij de verkeerslichten, dat toch nog zorgt voor veel geluidsover last." Om dat rijgedrag te veran deren wil het college een zogehe ten matrixbord langs de singel plaatsen. Veel geld Wanneer een automobilist harder rijdt dan de maximum snelheid van 50 kilometer per uur, komt er op het bord de tekst te staan: 'U rijdt te snel'. Dit bord kost eeht^C veel geld (250.000 gulden) en da* gemeenteraad moet nog zyn to&£ stemming geven. „Ook is het maar de vraag of je het gedrag valt mensen op deze manier kunt be* invloeden," aldus de wethouder. Al anderhalf jaar vragen omwo nenden van de Holysingel bij de gemeente aandacht voor hun pro bleem. „Tot nu werd er alleen maar vriendelijk geknikt als we ons verhaal kwamen doen," zegt de secretaris van de bewoners commissie Louise de Colignylaan, mevrouw J. C. Sjouw. „Maar er ge beurde vervolgens nooit wat." Volgens haar is de Holysingel een ware racebaan. „Er wordt door gaans met honderd kilometer per uur gereden. En nooit zie ik de po litie controleren, terwijl ze hier behoorlijk wat geld aan bekeurin gen kunnen verdienen." De ge meente weet van de permanente snelheidsoverschrijdingen. Maar 'er is geen sprake van een ver- keersonveilige situatie' staat in een brief aan de omwonenden van de gemeente te lezen. Uitdaging De bewonerscommissie heeft by de gemeente er altijd op aange drongen iets aan de weg zelf te veranderen. „Doordat de automo bilisten twee rijstroken tot hun beschikking hebben, worden ze verleid om harder te gaan rijden," zegt Sjouw. „Vooral de verkeersr lichten zorgen voor een uitdaging. Die hardrijders geven juist extra gas als het licht net op rood springt, want dan hopen ze nog net het volgende te halen." Volgens haar zorgt dit laatste voor levengevaarlijk situaties. „Zeker met de drie bejaardentehuizen en de twee middelbare scholen hier aan de singel. Er is hier gelukkig nog nooit een ongeluk gebeurd. Misschien is dat wel de reden dat we anderhalf jaar actie hebben moeten voeren, voordat de ge meente maatregelen neemt. Het is allemaal behoorlijk frustrerend kan ik u vertellen. Ik ben be nieuwd of er nu wel naar ons wordt geluisterd." F* M Vu l snsï Neem nu een proefabonneme^ Rotterdams Dagblad f 6 weken langin;dc|^u^ Dat (s oen k (6 weken voor slechts 28.-) Naam: r, Vborl: m/v Adres: .Nr: Postcode: Plaats: Telefoon: controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service 0 Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Rotttfta** Da£bi»4 rka.vrf r«

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1