7 Rebellen zien NAVO als vijand Hongerige Sudanezen storten zich op voedselhulp 'Van m'n vrouw resten haar schoenen en een kettinkje' Taliban zetten opmars voort in Afghanistan Rebellen in Congo voeren 'blitzkrieg' UCK tegen inzet NAVO-troepen bij Noord-Albanese grens Opruimactie gif in Spanje is ware race tegen de klok Moord op 11-jarige verwart justitie VS Vrouw verliest been na vlucht Journalist moet Joegoslavië uit Excuses voor BerlijnseMuur VN-gezant naar Bagdad terug Toeristenhotel aangevallen Clinton snel naar Moskou Druk op dijken in China blijft Rotterdams Dagblad Woensdag 12 augustus 1998 Amsterdam Op een vlucht van Minneapolis naar Amsterdam zat een Britse vrouw naar eigen zeg gen zodanig beklemd dat ze later een been moest laten amputeren. De 58-jarige VaJ Clark heeft nu de betrokken Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Northwest Air lines aangeklaagd. Ze eist een schadevergoeding van ruim drie ton. Omdat alle bagage kastjes vol waren, moest de vrouw baar tas onder haar voeten plaat sen. Zes uur lang zat ze met opge trokken benen, waardoor een le vensgevaarlijke trombose ont stond. Twee dagen na de vakan tiereis in 1995 besloten artsen het linkerbeen af te zetten, meldde de Duitse krant Bild gisteren. De luchtvaartmaatschappij wijst elke aansprakelijkheid af. Een woordvoerder zei dat North west meeleeft met medische pro blemen van de vrouw maar die hebben niets te maken met de maatschappij. Ze had teveel baga ge bij zich en voorts had ze de be nen kunnen strekken.zoals ieder een wel eens tijdens vliegreis doet. Belgrado De Duitse journalist die berichtte over de vermeende massagraven in Kosovo is perso na non grata verklaard in Joego slavië. Dat heeft Radmila Visie, de Servische onderminister van In formatie, gisteren gezegd. Ench Rathfc-Ider, die werkt voor de Ber- tynse Tageszeitung (TAZ) en de Weense Die Presse, meldde na de Servische inname van het plaats je Orahovac en op basis van ver halen van ooggetuigen dat er hon derden Kosovaren in massagra ven buiten de stad lagen. Een team van de Europese Unie oor deelde later dat er geen sprake was van massagraven. Berlyn De partij die de almach tige communistische SED in Oost-Duitsland is opgevolgd, de PDS, heeft zich verontschuldigd voor het gmnsregime m de voor malige DDR en het daarmee ver oorzaakte leed. Partyleider Lo- thar Bisky en de Berlijnse partij- vooratter Petra Pau verklaarden gisteren dat er geen historische rechtvaardiging kan zijn voor de wijze waarop de DDR tot 1989 de vrijheden van zijn burgers be perkte, Gisteren was hel 37 jaar geleden dat de Berlijnse Muur werd gebouwd. Bagdad De speciale gezant van de Verenigde Naties in Irak, Pra- kash Shah, gaat morgen terug naar Bagdad. Hij probeert dan op nieuw een oplossing te vinden voor het geschil tussen Irak en de VN over de ontmanteling van het Iraakse wapenarsenaal. Irak heeft afgelopen week alle samenwer king met de VN-ontwapenings- missie (UNSCOM) opgeschort omdat de leider van de missie, de Australiër Richard Butler, zich gedraagt als een 'Amerikaanse politieagent'. Ankara Gewapende mannen hebben een toeristenhotel in de stad Uzungo! aan de Zwarte Zee aangevallen en in brand gesto ken. De hoteleigenaar is daarbij om het leven gebracht. Aangeno men wordt dat sprake is van een actie van Koerdische rebellen. De zeven daders, die met kalasj- nikovs waren gewapend, dwon gen de 35 gasten naar buiten te gaan. De hoteleigenaar werd ge dood toen hij probeerde te voorko men dat zjj het gebouw in brand staken. MoskouDe Amerikaanse presi dent Bill Clinton zal tussen 1 en 3 september een bezoek aan Mos kou brengen voor een topontmoe ting met de Russische president Jeltsin. De Amerikaanse regering wilde aanvankelijk dat de top ge houden zou worden nadat de Staatsdoema het START-II-ver- drag getekend zou hebben, maar dat gebeurt pas dit najaar. Na zijn bezoek aan Moskou reist Clinton door naar de Noord-Ierse hoofd stad Belfast. De avond van 3 sep tember en de dag erna brengt hij door in Dublin. Daarna vertrekt hij voor een dag naar het westen van Ierland om te golfen. Pristina/Brussel Het Kosovo Bevrijdingsleger UCK heeft de NAVO gewaarschuwd geen troepen te stationeren aan de noordgrens van Albanië. Zulks zal worden beschouwd als een vijandige daad die ook als zodanig zal worden beantwoord. Dat staat in een verklaring van de generale staf van het UCK die naar buiten werd gebracht door Albanese media in Pristi- na. De waarschuwing kwam gisteren, aan de vooravond van NAVO- overleg over de kwestie. Later vandaag kwamen vertegenwoor digers van de zestien NAVO-le- den in Brussel bijeen om te be sluiten over eventuele inmenging in het conflict. Plaatsing van troe pen aan de Albanese kant van de grens is een van de opties. Van inzet van NAVO-grondtroe- pen in Kosovo zeif is voorlopig nog geen sprake. Daarvoor is in elk geval toestemming van de VN- Veiligheidsraad nodig. Binnen die V-raad liggen China en Rus land dwars. Wel houdt de NAVO van 17 tot 22 augustus luchtoefeningen boven Albanië en m september boven Macedonië, om Servie duidelijk te maken dat het moet stoppen met zijn militaire offensief in Kosovo. Aan die oefeningen doen ook vier Nederlandse F-16's mee. De regering van Albanië vroeg de NAVO onlangs om steun bij het tegengaan van wapensmokkel naar Kosovo en van illegale grens overschrijdingen door UCK-strij- ders en om een einde te maken aan de algemene chaos in Noord- Albanie waar de maffia de dienst uitmaakt. In verschillende delen van Koso vo, met name in de westelijke re gio Djakovica. hebben gisteren opnieuw hevige gevechten ge woed tussen Servische troepen en Albanese opstandelingen. Het jongste offensief van Belgrado heeft in de afgelopen dagen vijf Servische politiemensen het le ven gekost. Acht anderen raakten gewond, melden Servische bron nen. Daarmee komt het dodental aan Servische zijde sinds I januari op 52. De verliezen aan Albanese zij de zijn zeker tien maal zo hoog. Servische media meldden verder dat in het vroegere bolwerk van de Kosovo-Albanezen in Malisevo een uitgebreid archief is gevon den van het UCK. Het bestaat uit lijsten met namen van UCK-strij- ders. video- en fotomateriaal en gegevens over uitgevoerde aan vallen, inclusief de namen van de aanvallers. Ook vonden de Serviërs in een fo tozaak een grote hoeveelheid fo to's en negatieven van gewapende UCK-aanhangers. Volgens media in Belgrado is onder de naar Ma lisevo teruggekeerde Albanese bevolking grote paniek uitgebro ken omdat een deel van hen het Kosovo Bevrijdingsleger actief heeft gesteund er. bang is dat dat nu uitkomt. Door Henk van den Boom Barcelona—De race tegen de klok om het zwaar verontreinigde Zuid-Spaanse natuurgebied Do- nana te zuiveren voordat de herfstregens vallen, heeft in korte tijd vier mensen het leven gekost. Maandag overleed het vierde slachtoffer aan de verwondingen die hy opliep bij een botsing tus sen twee vrachtwagens die daar aan het werk zijn. De Spaanse minister van Milieu, Isabel Tocino, garandeerde de zelfde dag dat het haar zal lukken het ernstig vervuilde gebied van vierduizend hectare voor oktober schoon te maken. De helft is nu klaar. Volgens Spaanse milieuor ganisaties is echter slechts twin tig procent van de besmette grond gereinigd en zal het niet lukken om de boel op tijd schoon te heb ben. Vriend en vijand zijn hoe dan ook unaniem van oordeel dat de schoonmaakoperatie wordt gere- geerd door chaos, totaal gebrek aan organisatie en de gebruikelij ke Spaanse politieke competen tiestrijd tussen regionale en cen trale overheden. Op 25 april brak bij het Zuid- Spaanse Aznalcollar een dijk door rond een gigantisch reservoir met spoelwater uit de mijnen van Boli den. Vier miljoen kubieke meter drab, gemengd met zeer giftige metalen, stroomde uit over een groot gebied en via de rivier Gua- diamar naar het beschermde na tuurgebied Donana, een moeras achtige streek waar veel vogels broeden en foerageren. Duizen den vogels en vissen stierven door de verontreiniging. Een groot gebied langs de rivier werd bedekt met een laag gif. Het gevaar bestaat dat de herfstre gens die laag afvoeren naar het natuurgebied. De enige oplossing is het gif voor oktober te verwijde ren. Daarom is onder leiding van het ministerie van milieu en met geld van de EU begonnen met een massale schoonmaakoperatie. In het getroffen gebied zijn enke le honderden mensen met vier honderd graafmachines en vrachtwagens koortsachtig bezig de vervuilde grond af te graven en te dumpen in een oude mijn schacht. Op de smalle weg er naar toe hebben nu al vijf aanrijdingen plaats gevonden, waarbij vier chauffeurs cm het leven kwamen. Ook zyn er voortdurend klachten over het ontbreken van bescher mende kledingtegen het gif. Door de droogte stuiven de giftige stof deeltjes op en worden ingeademd. Vanaf het begin van de milieu ramp hebben de conservatieve PP-regering in Madrid en de soci alistische deelstaatregering van Andalusié met elkaar overhoop gelegen over de manier waarop de zaken moesten worden aange pakt. Er ging veel tijd verloren voordat met het echte werk werd begonnen. Druk vanuit Brussel heeft de twee partijen uiteindelijk rond de tafel gebracht. Greenpeace en andere milieuor ganisaties veroordelen de aanpak van de autoriteiten. Volgens hen zal het op deze manier niet luk ken het gebied op tijd schoon te krijgen. Zij vrezen een tweede gif tige vloedgolf in het natuurge bied. Premier Aznar heeft vorige week, voordat hij naar zijn vakan tieadres vertrok, Donana bezocht en verzekerd dat He natuur geen gevaar 2a! lopen. Hij beloofde over een maand opnieuw naar het natuurpark te gaan om persoon lijk te controleren of het werk goed is uitgevoerd. PekJng/Qjqlhar— Zware regen val blijft de dijken langs de Chinese rivier de Yangtze on der druk zetten. De miljoe nenstad Wuhan, 1000 kilome ter ten zuiden van Peking, bleef gisteren net gespaard voor overstromingen omdat het rivierwaterpeil zich aan de rand van de dijk stabiliseerde. Er komt evenwel nog meer water aan. Stroomopwaarts in de provincie Sichuan bleef het gisteren gieten. Daardoor vreest Wuhan opnieuw hoge watersstanden, nadat het maandag voor de vierde keer sinds de watersnood in juni begon het water aan de rand van de dijken had zien staan. Met een peil van 29,39 meter bereikte de Yangtze in Wuhan de op één na hoogste stand in 133 jaartyd. Hongerige Sudanezen graaien nog wat resten bijeen na een voedsel uitdeling In het dorpje Acumcum in het zuiden van het and. Ondanks de hulp die al lerlei inter nationale or- proberen te bieden, duurt de hongersnood in Zuld-Su- dan voort. Foto Aleasandro Abbontóo/£PA Chicago De twee Amerikaan se jongesjes van 7 en 8 jaar die verdacht worden van de moord op een 11-jarig meisje, blijven voorlopig opgesloten. Dit heeft de kinderrechter in Chicago gis teren besloten. De zaak is ver daagd tot donderdag. Dan is het psychiatrisch onderzoek van de twee afgerond. De Amerikaanse justitie zit erg met de zaak in haar maag omdat nog nooit zulke jonge kinderen serieuze verdachten zijn ge weest in een moordzaak, „Dit is een tragedie. We hebben een kostbaar 11-jarig kind verloren. We hebben kinderen van 7 en 8 en het onderzoek van de politie wijst naar hen als daders. We hebben alle professionele infor matie nodig die we kunnen krij gen,zei hoofd Cathy Ryan van de afdeling jeugdzaken van de openbaai aanklager bij de korte behandeling van de zaak. „Ze zijn zo jong dat we heel voor zichtig moeten opereren bij al les wat er met hen gebeurt," voegde de woordvoerder van de openbaar aanklager eraan toe. Uit het politieonderzoek blijkt dat de jongens verklaard heb ben dat ze stenen naar elkaar heen en weer gooiden toen de 11-jarige Ryan Harris kwam aanrijden op haar fiets. Een door de jongste jongen gegooide steen zou het meisje aan het hoofd hebben geraakt, waarna ze van haar fiets viel. De jon gens hebben volgens de politie gezegd dat ze eerst de fiets van het meisje in de bosjes hebben verstopt en dat ze haar daarna ook de struiken hadden inge- sleept, waarna ze haar „zacht jes" zouden hebben aangeraakt Maar de patholoog-anatoom zei dat de doodsoorzaak van het meisje niet alleen een klap op haar hoofd was, maar dat ze ge stikt was. Bovendien had ze in haar vagina een wond die waar schijnlijk is toegebracht met een voorwerp. Kabul De fundamentalistische Taliban hebben vanmorgen hun opmars in het noorden van Afgha nistan voortgezet. Zy hebben Pul- i-Khumri in de provincie Bhaglan ingenomen. Volgens een woord voerder van de Taliban in Kanda har, het hoofdkwartier van de fun damentalistische beweging in het zuiden van Afghanistan, heeft de oppositie bij de verovering van de stad nauwelijks verzet geboden. Gisteren al veroverden de Tali- ban-milities Taloqan, een strate gisch gelegen stad 250 kilometer ten noorden van Kabul. Een oppo- sitiewoordvoerder bevestigde de val van Taloqan, de hoofdstad van de provincie Takhar, Rusland heeft maatregelen genomen om de zuidelijke grenzen van voor malige Sovjetrepublieken te ver sterken die grenzen aan Afgha nistan. Volgens een Taliban-woordvoer- der was het verzet van de opposi tie in Taloqan snel gebroken, maar de oppositiewoordvoerder zei dat de strijd de hele nacht had geduurd en dat de verliezen aan beide kanten erg hoogwaren. De Taliban veroverden eerder Shebergan, het hoofdkwartier van krijgsheer Rash id Dostum, en Mazar-e-Sherif, de grootste stad in het noorden. Volgens de Iraart- se radio vermoorden de Taliban, die tot de soennitische tak van de islam behoren, in Mazar-e-Sharif grote aantallen burgers, met na me sjiietische moslims. Ook zou den zij het consulaat van Turkme nistan hebben aangevallen en de diplomatieke staf' daarvan uitge wezen. De Taliban, die het overgrote deel van Afghanistan in handen heb ben, leggen een strikte versie van de islam op, waarbij de meeste vrouwen niet buitenshuis mogen werken, meisjes niet naar school mogen, muziek taboe is en man nen baarden moeten dragen. Eerder meldden Taliban-zegslie- den dat oud-premier Gulbuddin Hekmatyar, een van de leiders van de verzetscoalitie, in de pro vincie Takhar was doodgescho ten. Het bericht werd echter te gengesproken door de schoon zoon van Hekmatyar, Ghairad Ba- heer. „Ik heb hem vijf minuten geleden gesproken. Hij maakt het uitstekend, hij is energiek als al tijd," zei Baheer, die in de Pakis taanse hoofdstad Islamabad Hek- matyars party Hezb-e-Islami ver tegenwoordigt. Kinshasa/Pointe-Noire Congole se rebellen hebben gisteren de plaats Boma aan de rivier de Con go ingenomen. Dat hebben mede werkers van oliemaatschappijen in het buurland Congo-Brazzavil le gezegd. De regering in Kinsha sa heeft het bericht tegengespro ken. Diplomaten in Kinshasa zeiden dat de rebellen „niet meer" in Boma zijn en zich hebben terug getrokken, Boma ligt 75 kilome ter van de smalle Congolese kust. Langs die kust boekten de opstan delingen afgelopen week een be langrijke overwinning. 2e namen bij verrassing de kustplaats Muanda en het nabijgelegen Ba- Door Edith Lederer Nairobi Na twintig ziekenhui zen te hebben bezocht en dage lijks rondes langs diverse mortua- riums te hebben gemaakt, worden Joseph Kaimburi's angstige ver moedens eindelijk bevestigd. Eén van de lichamen die dicht op el kaar in het met stank gevulde mortuarium liggen, is van zijn ou dere broer. Ze hadden om 11.00 uur 's och tends afgesproken in het zieken huis van Nairobi om er een vriend op te zoeken. De 40-jarige David Kaimburi, die een vrouw en drie kinderen nalaat, zou echter nooit aankomen. Hij was volgens zijn 37-jarige broer naar de Ameri kaanse ambassade gegaan om vi sumformulieren voor een bezoek aan de Verenigde Staten op te ha len. Een bom explodeerde om 10.35 uur op de parkeerplaats achter het ambassadegebouw. Kaimburi hoopte drie dagen tang dat hij zijn broer in een ziekenhuisbed terug zou vinden. Hij was zelfs in een wanhopige poging naar zieken huizen buiten Nairobi gegaan. Terwijl hij by de rechthoekige ste nen plaat staat waarop het li chaam van zijn dode broer ligt, worstelt hy met zijn emoties. Van wege het enorme aantal slachtof fers van de aanslag liggen er nu twee lijken op een plaat, terwijl het er normaal maar een is. Terwijl Kaimburi spreekt, blijft hij naar zijn broer kijken. Diens dode lichaam is nog steeds ge kleed in de groene broek, het ge streepte shirt en de jas waarin hij van huis. ging. Zijn hoofd is be schadigd, maar zijn gezicht nog steeds herkenbaar. Een metalen identifieatieplaatje, nummer 3799, hangt om zijn enkel. „Het is erg pijnigend," zegt Kaim buri zachljes. Zijn broer was bij toeval in het ambassadegebouw. Een onschuldig slachtoffer van de terroristen. „Het is ongelukkig dat de bomaanslag gebeurt in een Afrikaans land waar we erg vreed zaam zijn, waar we geen proble men hebben," zegt hij. „We heb ben nooit moeilijkheden met Amerika gehad. De relatie is juist erg gocu." Terwijl hij praat, lopen tientallen Kenyanen door het mortuarium op zoek naar echtgenoten, broers, zussen, ouders, kinderen en vrienden. Sommige lichamen zijn nog redelijk intact, andere zwaar verbrand, weer andere geheel of gedeeltelijk onthoofd, terwijl en kele al aan het ontbinden zijn. Gruwelijk Het is een gruwelijk tafereel. Toch heerst er een bijna totale stilte. Het enige geluid komt van buiten, waar een vrouw hyste risch aan het huilen is. De 23-jari- ge Mary Otieno heeft net het li chaam van Elias Otieno, haar 30- jarige man geïdentificeerd. Hij was administratief medewerker in een kantoorgebouw dat aan de ambassade grensde. Het zaken- complex stortte in door de ont ploffing. Door smart overmand, is Mary Otieno buiten ingestort waar ze hartverscheurend ligt te huilen. „Ik begrijp niet hoe mensen zo wreed kunnen zijn," zegt de 34- jarige Francesca Otieno. zij is een nicht van de overleden Elias Otie no. Ze vertelt dat hij drie jonge kinderen nalaat, de jongste slechts een maand oud „Misschien is de wereld te mild voor ze. Misschien kunnen ze het daarom ongestraft doen," zegt Otieno. „Op de wereld wonen meer dan 5 miljard mensen. De terroristen zijn slechts stipje in ICfrjfr Een Israëlische generaal-majoor (midden) kwam gisteren pools hoogte nemen bij de reddingswerkzaamheden in Nairobi, foioepa die 5 miljard. Als we er allemaal 'nee' tegen zeggen, zal het stop pen." Op een andere plaats in het mor tuarium heeft de 38-jarige Mauri ce Orato net zijn vrouw geïdentifi ceerd. De 34-jarige Margaret Aki- nyi was een moeder van 4 kinde ren, allemaal tussen de 3 en 13 jaar oud. „Sinds de aanslag ben ik in ieder ziekenhuis geweest. Ik ben diverse malen naar dit mortu arium gegaan, maar ik kon haar niet vinden. Vandaag belden we naar het speciale telefoonnum mer en kregen we te horen dat we hier naartoe moesten komen," al dus Orato. Met de tranen in zijn ogen vertelt hij dat hij zyn vrouw heeft geïden tificeerd aan de hand van de kle ren die ze droeg toen ze naar haar werk in het kantoorgebouw naast de ambassade ging. Hij herkende haar ketting en schoenen. „rk ben een ongelukkige man, want ik ben zonder vrouw achter gebleven," zegt Orato, die een baan heeft bij deposterij. „Het le ven is nu erg zwaar voor mij en het gezin. De kinderen huilen al lemaal, Ik heb geen rust meer. Ze wagen naar hun moeder," zegt hij. Orato zegt niet te weten wat er tegen de terroristen kan worden gedaan. De medische faciliteiten in dit ar me Oost-Afrikaanse land zijn overspoeld geraakt. Het Interna tionale Rode Kruis is met behulp van computers een lijst aan het samenstellen met daarop alle do den en gewonden. Ook de mensen die alweer uit het ziekenhuis zijn ontslagen, staan erop. Bedoeling is om de lijst in de komende da gen te publiceren. Woordvoerd- ster Nina Galbe van het Rode Kruis zegt dat de hulporganisatie de opgedane kennis by het we reldwijd opsporen van mensen nu gebruikt om deKenyaanse autori teiten te helpen bij het identifice ren van de doden en het hereni gen met hun familie van de over levenden. nana in. Banana domineert de monding van de rivier de Congo, de levensader van Kinshasa. De „blitzkrieg" aart de kust vormt nu de uitvalsbasis voor aanvallen landinwaarts. Als de inname van Boma klopt is de belangrijkste in- en uitvoerhaven van Congo, Ma- tadi, de volgende plaats op de weg van de rebellen. Het lijkt erop dat zjj vanuit de kuststrook proberen op te rukken naar het noordoosten, richting hoofdstad Kinshasa. De rebellen zyn voor een deel overgevlogen uit het opstandige Kivu, de thuis basis van de Banyamulenge stam, die tot de initiatiefnemers van de opstand hoort. De staatsradio heeft gisteren ge vechten gemeld bij Kasangulu. vlakbij de hoofdstad. Het rege ringsleger heeft er naar verluidt een honderdtal Rwandese militai ren verjaagd die poogden solda ten over te halen zich bij de mili taire opstand aan te sluiten. Vol gens de staatsradio vielen daarby achttien doden aan Rwandese zij de. De Congolese president, Laurent- Désiré Kabila, heeft gisteren op nieuw Rwanda en Uganda ervan beschuldigd zijn land te zijn bin nengevallen. Zij zitten volgens Kabila achter de opstand van de Banyamulenge in de noordooste lijke provincie Kivu, De Verenig de Naties moeten de agressie te gen Congo onderzoeken en zich inzetten voor de terugtrekking van Ugandese en Rwandese troe pen. Intussen heeft Kabila in Congo en elders in Afrika weinig vrienden meer over. Een kleine, strijdvaar dige en goed bewapende stam in Kivu, de Maï-Mai', heeft zich vol-' gens rebellencommandant Jean- Pierre Ondekane gisteren bij de rebellen aangesloten. De „buiten landse Tutsi invasie" leidt er wel toe dat tal van Congolezen zich achter de impopulaire president scharen, „de nieuwe Mobutu zon der luipaardhoedje." Kabila zei gisteren dat tiendui zenden vrijwilligers worden be wapend om hun land te verdedi gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1