12 Varend ziekenhuis bij Wilhelminapier Kai Tak Airport, de hel van Hongkong, is dicht Dodelijk slachtoffer was Colombiaanse Organisator 'zeperd-festival' is goed ziek van rapper LL Cool J Kinderen schilderen voor Rode Kruis Controle sekscampers C,3"? -Cr .1 jmm - u* op V Werken op hospitaalschip Anastasis levert ook de vrijwilligers zelf veel op Abonnee Service Kwart rijdt veel te hard Drugspand gesloten Supermarkt overvallen Neergeslagen en beroofd van kettingen Vandalen opgepakt 'RW RRV R2 Rotterdams Dagblad -M Woensdag 12 augustus 1998 Hij droomde er al van toen hij zes jaar jong was: een fietstocht rond de wereld. Rotterdammer Marco Mout was als kind al gek van fietsen en is dat altijd gebleven. Halverwege het jaar 1997 vertrok hij om zijn droom waar te maken. In het Rotterdams Dagblad doet hij daarvan verslag. Vandaag aflevering 24. Hongkong is een rare stad. Sinds de Chinezen de stad hebben over genomen van de Britten, een jaar geleden, lijken er minder Europe anen te zyn. Dat valt mij niet op, maar dat vertellen de weinige 'blanken' me. Voeg daarbij de zware economische crisis, de schandelijk hoge prijzen, de ope ning van het nieuwe vliegveld, de hitte, de toestroom van arme Chi nezen en de vrees voor de toe- komst onder de nieuwe machts hebbers en het beeld van een woe lige stad is compleet. Maar is Hongkong wel een stad? Is het niet een magnetisch gezwel dat miljoenen gelukszoekers aan trekt, die worden gehuisvest in gruwelijk lelijke wolkenkrabbers. - Waar miljoenen gehaaste Chine- zen druk pratend over straat lo- r pen. Niet praten met elkaar maar Tin hun portable telefoons, hun i handy's, hun cellphones. 5 Op de veerboot naar Hongkong Island zei een Amerikaanse za- 'l kenman my: „De Hongkong-Chi- nezen zijn pathetisch" en hij wierp een minachtende blik op een groepje modieuze jongeren die allemaal in hun telefoons stonden te ratelen. In een juwe- herszaak zocht ik naar informatie over een bepaald horloge en werd de zaak uitgevloekt toen ik het ding niet wilde kopen. De verko per vond zijn aanbod het beste. „Donder op, idioot," riep hij, toen ik zei een beter aanbod te hebben gehad. In de Tim Hau tempel, waar ik een serene sfeer verwachtte, trof ik gokkers en lawaaiige verkopers aan. De luipaard in z'n kooi in de botanische tuin, liet zich in z'n slaap niet storen door hetlangs en boven hem razende snelverkeer van Hongkong Island. - Maar de meest gekke plek van Hongkong is toch wel het oude vliegveld Kai Tak, een van de ge vaarlijkste luchthavens ter we reld. Ik vertrok met één van de laatste vluchten van Kai Tak, kort voor de opening van het gloed nieuwe, superdure en super omstreden vliegveld op Lantau Is- 3 and, namelijk Chek lap Kok. Ik zal niet te veel op het nieuwe vliegveld ingaan, dat lijkt me ver der wel oké. Maar Kai Tak was hel op aarde. Toen ik via Kowloon naar het vliegveld fietste, vlogen de 747's en Airbussen zo laag over dat ik vreesde dat ze myn fiels- helm zouden raken. Voor piloten was het een nachtmerrie en voor de bewoners van de overvolle woontorens in de nabijheid van de landingsbaan niet minder. Kai Tak was aan het eind van z'n krachten, dus de sluiting kwam precies op tijd: vooral de honderd duizenden, veelal arme Chinese omwonenden zullen aan de stilte moeten wennen. Hoewel, de meeste hebben brul lende en lekkende airco's, dus maakt het misschien weinig ver schil. Maar toen ik myn fiets par keerde voor een lokale broodjes zaak donderden de vliegtuigen zo laag over dat de ruiten trilden, en ieder gesprek viel stil. Het leek wel of alle Kai Tak-mede- werkers het ook meer dan zat wa ren en voor het eerst had ik op een vliegveld geen problemen om mijn fiets door de douane te krij gen. Als ik nu al Chinese jade in mijn frame had willen smokke len, dan was dit het perfecte mo ment geweest Geen mens 2eurde over mijn fiets en de bagage en na twee uur stond ik, in een gloed nieuwe airbus, klaar voor vertrek. Naar Rome. Rotterdam De vrouw die zon dagavond om het leven kwam bij een auto-ongeluk op de Maasbou levard in Rotterdam, blijkteen52- jarige vrouw uit Colombia te zyn. Zij was op bezoek in Nederland. De vrouw overleed aan haar ver wondingen aan haar hoofd op weg naar het ziekenhuis. De politie is haar identiteit gister middag aan de weet gekomen door een vriendin in Amsterdam die contact met de politie heeft opgenomen. Zij vernam in de Co lombiaanse gemeenschap in Ne derland over het lot van de vrouw. De Colombiaanse heeft haar Am sterdamse vriendin de afgelopen weken enkele keren opgezocht. Waamm bet slachtoffer hier pre- des was, is nog niet bekend. Evenmin weet de politie wie de twee andere passagiers en de be stuurder waren die bij de vrouw in de auto zaten en na het ongeluk zich uit de voeten maakten. Vol gens bewoners van flats langs de Maasboulevard, die het ongeval hebben zien gebeuren, ging het om twee mannen en een vrouw. Het drietal is strafbaar omdat zij een vrouw in doodsnood hebben achtergelaten. Een link met de moord op het 4-ja- rige Capelse meisje Whitley van vorige week, sluit de politie uit. In die moordzaak zou een afreke ning uit het Colombiaanse drugs milieu een rol kunnen hebben ge speeld. „Ik mag niet inhoudelijk op die zaak ingaan, maar wat ons betreft is er totaal geen link," zegt politiewoordvoerder M. Lenfe- rink. Wel gaat hij er voorzichtig vanuit dat het drietal illegaal in Nederland verbleef dan wel zich bezighield met criminele activi teiten. „Als ze In een shock-toe stand het ongeval zouden hebben verlaten, dan hadden ze zich in middels wel gemeld. Deze men sen willen geen contact met de po litie. Dat is duidelijk," zegt Lenfe- informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 to? 19.00 UU' zaterdag van 15.00 tot 16-30 uur Telefoon: 010-4004 444 rink. De politie is verder op zoek naar eventuele horeca-ondeme- mers waar de vrouw en haar ge zelschap voor het ongeval een maaltijd hebben genuttigd. Au topsie heeft uitgewezen dat de vrouw een uur voor haar overlij den heeft gegeten. Overigens heeft het 20-jarige slachtoffer uit de auto die zondag achterop de wagen van de Colom biaanse klapte, het Dijkzigtzie- kenhuis weer mogen verlaten. Gevreesd werd voor een gebroken nek, maar dat bleek niet het ge val. Doör Sigrid Stamkol Rotterdam De Anastasis, met honderdzestig meter het grootste hospitaalschip ter wereld, is weer in Rotterdam. Statig kwam gisteren het grote, witte schip de Nieuwe Maas opgevaren, voortge trokken door sleepboten. Tot komende maandag is de Anastasia, het 11.700 ton me tende vlaggenschip van de internationale christelijke hulpverleningsorganisatie Mercy Ships, te bezichtigen aan de Holland-Amerikaka- de. Als het schip niet op promotietoer is, zoals nu ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van Mer cy Ships, dan ligt het in havenste den in de Derde Wereld en wor den er aan boord patiënten behan deld die in die landen anders vaak geen medische behandeling zou den krijgen. In de twee operatie kamers en dezes tandartsruimtes die het schip heeft, worden voor namelijk gezichts- en oogcorrec ties uitgevoerd. De vierhonderd bemanningsle den met ruim dertig verschillen de nationaliteiten leveren allen op hun eigen manier een bijdrage aan het genezen of opereren van volwassenen, maar vooral kinde ren. Die kunnen op het schip te recht voor oogoperaties, het ver helpen van een hazenlip of open gehemelte of kaakfracturen. De boot biedt onderdak aan ongeveer veertig patiënten. Gerda van Veen (27) is ruim drie jaar verpleegkundige op de Anas tasis geweest en kent het schip op haar duimpje. Toen ze 21 jaar was, voer ze voor het eerst mee op het hospitaalschip. De reis leidde toen naar Afrika. „Kinderen met een gezichtsafwijking hebben in die landen geen leven. Er wordt gedacht dat er een vloek op hun rust, dat het satanskinderen zijn. Ze zijn hun leven niet zeker. Het medische team geeft het kind niet alleen een beter uiterlijk, maar ook een maatschappelijk leven te rug." ri Het team Tost niet alleen medi sche problemen op, maar trekt ook het land in en probeert hulp te bieden op agrarisch en hygië nisch gebied. Ook goede voorlich ting is een taak die de hulpverle ners hebben meegekregen. Daar naast wordt op de plaats waar het schip aanmeert een bouwproject ten uitvoer gebracht, waardoor verschillende landen al een kli niek hebben gekregen door toe doen van Mercy Ships. Vrijwilligers Alle projecten, - de operaties, de bouw van de klinieken, de boot op zich-, zijn vrijwilligerswerk en ook de bemanningsleden zijn vrij willigers. Het schip moet het doen met de gulle giften van donateurs. Menno Gort (44), directeur van Mercy Ships, vaart al zeventien jaar mee op de Anastasis. Hij De Anastasis is met hon- meteren 11.700 ton het grootste hospitaal schip ter we reld. Tot maandag ligt het schip bij de Wilhelmi napier: ko mend week einde is het aan de Hol- land-Ameri- kakade. Foto Co r Vos Menno Gort (rechts), di recteur van Mercy Ships, vaart al ze ventienjaar mee op de Anastasis. Zijn werk wordt moge lijk gemaakt door kennis sen en vrien den. Hun gif ten zijn vol gens Gort veei per soonlijker dan de ande re bedragen die worden overgemaakt. Gerda van Veen zegt over haar werk: 'Je krijgt heel veel dankbaarheid terug in ruil voor je daden. Een moeder die huilt van blijdschap omdat haar kind van de dood Isgered. Als je zo iets ziet, dan weetje waar je het voor doet.' FotoCorVos heeft met zijn functie als direc teur, voorheen eerste stuurman, een vaste baan, maar geen salaris. Wel heeft hij een gezin te onder houden. „Ik moet het allemaal hebben van de giften van vooral kennissen en. vrienden. Zij ma ken maandelijks een bedrag over, waardoor ik mijn huis kan bekos tigen en de lasten kan betalen." De giften die zij geven, zijn vol gens Gort veel persoonlijker dan de andere bedragen die overge maakt worden. „Die komen te recht op een bank- of gironum mer en je hoort verder niet wat er met je geld is gebeurd. Nu weetje wie het in handen heeft, en kan diegene ook precies vertellen waar het aan wordt besteed. Het is veel persoonlijker, en je houdt door de giften een nauw contact met je familie- en kennissen kring. Mensen gaan geen geld ge ven aan iemand die niks van zich laathoren." Maandelijks moeten beman ningsleden 510 gulden eigen bij drage leveren aan kost en inwo ning. Het werken op het hospi taalschip brengt dus niks op, ster ker nog, het kost alleen maar geld. Toch meent Van Veen dat het wel degelijk iets opbrengt „Je krijgt heel veel dankbaarheid terug in ruil voor je daden. Een moeder die huilt van blijdschap omdat haar kind van de dood gered is. Als je zoiets ziet, dan weet je waar je het voordoet." Mercy Ships, maakt déefuit van de internationale interkerkelijke organisatie Jeugd met een Op dracht en beschikt verder over de Caribean Mercy voor het Cari- bisch gebied en de Island Mercy, die de eilanden in de Stille Oce aan aandoet. De organisatie over weegt nog twee schepen aan te kopen, met Zuid-Korea en Enge land als thuisbases. Mercy Ships verleent over de hele wereld hulp bij natuurrampen en in ontwikke lingsgebieden. Mercy Ships krijgt veel giften van kerken. Aan boord is ook een bij- belschool. Gerda van Veen kwam door zo'n school in aanraking met het schip. „Ik besloot een paar jaar geleden christen te worden en ging hier naar de bijbelschool. Ik werkte als verpleegkundige in het ziekenhuis in Zwolle en wilde iets meer doen. Toen heb ik me aangemeld als verpleegkundige op het hospitaalschip." Drie jaar lang heeft ze meegeva- ren en het heeft haar 'een heel an dere kijk op het leven' gegeven. „Ik besef nu hoe goed wij het in Nederland hebben. We hebben hier zo yeel kennis, waarom zou den we daar niets mee doen, zodat we arme mensen in andere lan den kunnen helpen?" Metamorfose Tijdens een rondleiding door het schip vallen de 'metamorfose-fo to's' die aan de muur hangen op. Mensen met tumoren in het ge zicht van wel een meloen groot, waarvan na de reparatie slechts een litteken zichtbaar is. Gort: „Soms keren we naar hetzelfde land een keer terug, dan kijken we of die mensen nogmaals ge opereerd moeten worden, of hoe het met ze gaat," De leeftijd van de bemanning van het hospitaalschip M/V Anastasis ligt rond de dertig jaar. Veel be trekkelijk jonge mensen zien de tocht naar Afrika om daar men senlevens te redden, ('want dat doen we uiteindelijk') als een groot avontuur. Sommigen blij ven langer 'plakken', en wonen met hun hele gezin op het schip. Zy hebben een grotere kamer dan de kajuiten met drie stapelbed den die de verpleegkundigen heb ben, Degenen die langer dan zes maanden aan boord van het schip zyn, hebben ook een grotere ka mer. Gerda van Veen heeft in de drie jaar dat zij werkzaam was als alge meen verpleegster, op een klein kamertje met vijf collega's gebi vakkeerd. „Ik vond het geen pro bleem. Iedereen houdt rekening met elkaar, iedereen weet hoe het is om een keer een nachtdienst te draaien en hoe vervelend het dan is om niet te kunnen slapen van de herrie. Dat komt dus ook niet voor." Verder is het grote gevaarte uitge rust met een zwembad, een super markt, een snackbar, een biblio theek en een school voor de kin deren van verpleegkundigen en artsen op het schip. Ook zyn er verschillende conferentiezalen en twee eetzalen. „Het is een klein dorp," zo zegt Gort over het schip. Begin november staat een bezoek aan Guinee in Afrika gepland. Tij dens de zomermaanden is het schip meestal op promotietoer. Zo heeft de Anastasis al in Duitsland en Delfcijl gelegen en lag het schip maandag nog op een scheepswerf in Pemis. Momen teel zijn de voorbereidingen voor de open dag en de komst van dui zenden bezoekers in volle gang. Gort: „In Delfzijl zijn achtduizend mensen komen kijken. We ver wachten in Rotterdam opnieuw een groot aantal mensen." Hospitaalschip Anastasis ligt tot maandag bij de Wilhelminapier. Vervolgens vertrekt het schip naar Stavanger. doet ook nog Lon den aan en sluit de promotietoer af in Antwerpen. Bezoektijden Hospitaalschip Anastasis: Zaterdag 10.00 uur -17.00 uur Zondag 13.00 uur -17.00 uur Rotterdam Op de Groene Kruis weg in Hoogvliet zyn gisteren in ruim twee uur tyd 25U automobi listen op de bon geslingerd we gens te hard rijden. In totaal passeerden 977 automo bilisten het meetpunt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 103 ki lometer per uur, terwijl vijftig is toegestaan. Rotterdam Naar aanleiding van klachten over overlast heeft de politie gisteravond een inval ge daan in een drugspand aan de Rhijnvis Feilhstraat, vlak achter het Marcomplein. In en rond de woning werden ze ventien mannen en vrouwen aan gehouden. Zij varieerden in leef tijd tussen de 26 en 50 jaar en zyn afkomstig uit Rotterdam. Gaar dingen, Bnelle, Schiedam en Am sterdam. Enkelen hadden ook geen vaste woon- of verblijfplaats In het pand werden gebruikers- hoeveelheden heroine en cocaïne en een aanzienlijke hoeveelheid geld gevonden Het pand is na de actie dichtge timmerd. Rotterdam Een nog onbekend gebleven man heeft gisteren een supermarkt aan de Jan Steen straat in Overschie overvallen. Met een wapen bedreigde hy de 21-jarige caissière en nam hij ver volgens enkele honderden gulden uit de kassa. Daarna fietste hij weg in onbekende richting. Rotterdam—Een 26-jarige Rotter dammer is afgelopen nacht voor zijn woning aan de Anemoon straat in Bloemhof neergeslagen en beroofd. Het slachtoffer werd met een knuppel op zyn achter hoofd gestagen op het moment dat hij zijn voordeur wilde ope nen. De daders hadden het ge munt op de gouden kettingen van de man. Op één na werden wer den de kettingen later gevonden De buren die wakker werden door het hulpgeroep van het slachtof fer zagen twee mannen wegren nen. Rotterdam Elf jongeren in de leeftijd van 13 tot 19 jaar zyn van nacht op de Nieuwe Binnenweg opgepakt. Ze hadden eerder in de omgeving van de Groenendaal vernielingen aangericht. Bewo ners hadden daar gezien hoe de jongeren tekeer gingen op auto's. De politie kon de jongeren even later arresteren. Door Yvonne Keunen Rotterdam„Het is helemaal van de baan," beaamt Aad Veerman. Want zonder LLCoolJ komt er geen Summer Jam Festival. „Dat wil ik zelf niet," zegt de Rotter damse organisator. De andere ge boekte artiesten krijgen netjes betaald, maar LLCoolJ zal bloe den. De Amerikaanse rapper zal als het aan Veerman ligt voor Alle kosten plus de verwachte winst opdraaien. Hoe hij dat enorme be drag van ruim twee miljoen gul den denkt terug te krijgen? „Met een kort geding in New York. En dat ga ik winnen ook." Eind augustus had het allemaal moeten plaatsvinden. Een festival met de vermaarde rap-artiest LL CoolJ, de populaire formatie K- CI Jojo (goed voor twee top vijf tig-hits) en het wat minder beken de Dawn. Voor vrijdag de 28e had Aad Veerman de Rotterdamse poptempel Ahoy' afgehuurd, de twee dagen daarvoor grote con certzalen in Londen en Birming ham. Veerman had op de naam Summer Jam Festival zelfs al een octrooi genomen. „Zodat ik vol gend jaar het festival weer zelf zou kunnen organiseren en niet een ander." Maar van die tweede editie komt het niet, laat staan ooit nog van een eerste. „Ik heb er mijn buik van vol," laat de exploitant van speelautomaten weten. „Ik orga niseer popconcerten omdat ik het ieuk vind en op deze manier gaat deleukigheid er wel snel vanaf. Ik heb als amateurbokser een aardig weerstandsvermogen weten op te bouwen, maar hier ben ik goed ziek van." LLCoolJ heeft Veerman vorige Aad Veerman is het ge gaan met LL Cool J. en hij lust m rauw. Ze bekam pen elkaar echter niet m de ring, maar voor een Amerikaanse rechtbank. Archieftoto John de Pater/Archieffoto Rob Vertiorst week per fax laten weten dat hij eind augustus niet komt. Niet in de Maaststad en ook niet in de twee Engeise sleden. De rapper zou acteur zijn geworden en geen tijd meer hebben voor een rapcon- cert. Acteur!" Veerman spreekt het minachtend uit. „Hij heeft een of ander filmpje vastgelegd voor acht miljoen dollar. De drie keer 47.000 dollar die we hem in april hebben betaald, heeft hij niet meer nodig. Hij wilde het ons zo lerugbeiaien. Maar dat wil ik niet. Ik wil dat hij alles betaalt. Twee miljoen is niks voor die gast." Veerman wil dat LLCoolJ ook voor de gage van de andere ge boekte artiesten opdraait En de duizenden verkochte kaarten, in prijs variërend van 60 tot 75 gul den, moeten uiteraard worden te rugbetaald. Ook zijn er veel kos ten gemoeic - et de 15.000 posters waarmee R "erdam, Den Haag en Amsterc m zijn volgehangen en de 220 OU promotie-flyers die de organisator heeft laten druk ken. „Dat is alleen al een aardig verlies," zegt hij. „Publicitair kon het niet beter. Maar het hele festi val is een zeperd geworden." Door één man. Precies dat is de reden om het New Yorkse bureau Fa mous, via wie Veerman de rapper heeft geboekt, voor het gerecht te slepen. De Crooswijker zal eisen dat de rapper ook opdraait voor de acht ton winst die volgens eigen bere keningen de komende jaren aan. het Summer Jam Festival zou zijn verdiend. Zelf reist hy niet af naar de Amerikaanse stad, maar wel Veermans troef: rijn zakenpart ner Jerry Costa. „Een Amerikaan die in Nederland al zeven jaar concerten organiseert. Als Neder lander sta ik daar natuurlijk een stuk zwakker." Hij heeft er nog wel aan gedacht om het concert zonder LLCoolJ te laten doorgaan. In Nederland was het dan vast nog aardig druk geworden, vermoedt Veerman, omdat K-CI Jojo hier razend po pulair is. Op aanraden van zijn ad vocaat zag hij daar echter vanaf. „Je kunt het vergelijken met een wedstrijd tussen Feyenoord en Ajax waarbij de Amsterdammers niet komen niet vanwege een voedselvergiftiging en worden vervangen door de spelers van NEC. Dat idee." Veerman is ervan overtuigd dat hij het kort geding dat binnen zes weken dient gaat winnen. Zo niet, dan kan hij de kosten wel betalen. „Een normaal mens zou failliet zijn, maar ik niet. Ik ga gewoon door. Niet met popconcerten, nee." Het enige dat Veerman nu nog organiseert, is zijn geestes kind voor zijn grote boks-idool: de vijfde Bep van Klaveren Memori al. Rotterdam Ruim vijftig Zuid hollandse kinderen gaan op vrij dag 21 augustus in het atrium van de Haagse Hoge School schilde ren voor het Rode Kruis. Deze schilderdag wordt gehouden in het kader van de sluiting van het Provinciaal Bureau Zuid-Holland van het Rode Kruis. Na 1 januari vindt de ondersteuning van vrij willigers plaats vanuit de dertien regiobureau's die over heelde pro vincie zijn verspreid. Uit elk van de regio's zyn vijf kinderen uitge nodigd om een schilderij te ma ken. Het uiteindelijke kunstwerk, samengesteld uit de dertien schil derijen uit de regio, krijgt een af meting van 100 bij 130 centimeter heeft als thema 'Het Rode Kruis en wy in de volgende eeuw.' De kinderen worden bij het schilde ren begeleid door de Voorburgse kunstenares Saskia van Dijk. Alle dertien regiobureaus hebben toegezegd dat zij een geldbedrag zullen reserveren voor bun schil derij. Het geld, dat op deze wijze bijeen wordt gebracht, zal op kor te termijn worden besteed aan een aantal nog te selecteren hulp projecten. Die projecten behelzen hulpverlening aan ZuidhoUandse kinderen en/of jongeren met soci ale en lichamelijke problemen. In september zal een jury een prijs beschikbaar stellen voor de mooiste schilderij. Tijdens deze prijsuitreiking zullen de schilde rijen overhandigd worden aan belasting hoeven betalen. Onder zoek wees uit dat van de zeven au to's er twee met hetzelfde kente ken reden. De eigenaar wordt hierover nog gehoord. De politie controleerde tydens de actie ook de inzittenden van de campers. Dat gaf geen aanleiding tot het uitschrijven van processen verbaal. Het is met verboden be taalde seks te bedrijven in een camper langs de rijksweg tenzij de Algemene Plaatselijke Veror dening van de gemeente waarin de parkeerplaats ligt, dat ver biedt. Rotterdam De landelijke ver keerspolitie heeft deze week op verschillende parkeerplaatsen rondom Rotterdam zeven seks campers gecontroleerd. Vijf mo biele peeshokjes werden vervol gens van de weg gehaald, waar van er twee met hetzelfde kente ken reden. Alle campers worden, gezien het bouwjaar, ook oadei- zocht op de technische staat. De politie had een tip gekregen dat de eigenaar van de campers zeven auto's met hetzelde kente ken liet rijden. Op deze manier zou de man maar een maal wegen-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4