Actiegroepen willen Netelenbos behoeden voor valse informatie [ORTII Rotterdams Dagblad Geslaagde repetitie voor Jeugdland 2000 Kabbelgoot moet leven in brouwerij brengen aan het Broersveid Onder de Indruk van ambulance Omwonenden noodschool Vlaardingen Ambacht dienen schorsing erzoek in *Winkelen Brief maakt korte metten met brochure 'Een verzonken A4' H oogstraat Bon voor fietsers Hermes finalist 8 weken veor 28,- ui bel gratis Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 13 augustus 1998 Op de Vlaardlngse Bouwspeelplaats naast de kinderboerderij verrijzen deze dagen bouwwerken die men in de reguliere ar chitectuur niet zo snel zal aantreffen. Maar het gaat hier dan ook om de bouwsels van kinderen die zich, in tegenstelling tot hun volwassen 'vakbroeders', niet geremd voelen door regels, wetten en voorschriften. De creativiteit bepaalt de grens. De bouwspeelplaats Is tot 3 september op de doordeweekse dagen geopend van tien tot vier uur. Naast het bouwen worden er ook allerlei activiteiten op touw gezet door de organisatie. Zo worden instanties als politie en brandweer bijvoorbeeld uit genodigd om te vertellen wat ze nu zoal dagelijks voor werk doen. Het was gisteren de beurt aan de medewerkers van de ambulance. En voor een paar kinderen was dat best wel een beetje griezelig. Want politie en brandweer, da's actie, span nend en stoer dus. Maar bij een ambulance denk je toch In eer ste instantie aan ongelukken en gewonden. En dat is toch best wel iets om van onder do Indruk te zijn. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De omwonenden van de plek waar het Vlaardings college van b en w een noodschool wil bouwen, hebben vandaag een schorsingsverzoek ingediend bij de rechtbank in Rotterdam. De omwonenden van de locatie waar de Hartmansstraat, de Goudsesingel en de Anthony Rnottenbeltsingel by elkaar ko men, willen zo voorkomen dat de twee verdiepingen tellende nood school voor hun deuren verrijst. De omwonenden willen dat de be stuursrechter het collegebesluit van 4 augustus schorst. B en w be sloten toen de bouwvergunning voor de noodschool te verlenen en de bezwaren van de omwonenden ongegrond te verklaren. Het bouwplan op de plek waar eigen lijk een buurtspeelplaatsje was voorzien, stuitte namelijk op felle weerstand in de buurt. De nood school van acht lokalen, twee ver diepingen hoog en opgetrokken uit portocabines, zorgt vooral by de bewoners van de splinternieu we huizen in de Hartmansstraat voor protesten omdat hy pal by hen voor de deur komt te staan. De toezegging van het college dat de school er hooguit vijf jaar zal staan, en korter indien de vervan gende permanente school eerder klaar is, kan de omwonenden niet vermurwen. De tegenstanders van het bouw plan kondigden tijdens een roeri ge informatieavond begin juni al aan dat de gemeente op felle weerstand kan rekenen als ze het bouwplan doorzet. Het college heeft besloten de bouw in de Hart mansstraat door te zetten omdat er simpelweg geen acceptabele en haalbare alternatieven voor han den zijn. Bovendien is de nood school hard nodig, zo zegt het col lege. De toekomstige gebruikers van het gebouw, de basisscholen 't Ambacht en Jan Ligthart, bar sten op het moment al uit hun voegen. Maar de strijd is nog lang niet voorbij, zo hebben de omwonen den laten weten, De volgende be langrijke zet is vandaag gedaan met het schorsingsverzoek bij de Rotterdamse rechtbank. De om wonenden verwachten dat de zit ting vrij snei plaats zal hebben ge zien de haast die er is bij de ge meente en de schoolbesturen. Het nieuwe sehoolseizoen staat voor de deur en er is voor de nieuwe leerlingen geen plaats meer in de oude gebouwen. De haast valt ook af te leiden uit de grote voortvarendheid waar mee de laatste dagen is gewerkt aan het bouwrijp maken van de piek in de Hartmansstraat. Er zijn veschillende bomen gekapt en de grond is geëgaliseerd. Volgens de werklui ter plaatse is het de be doeling dat de portocabines er eind volgende week staan. De om wonenden vermoeden dat de ge meente op het moment zo voort varend aan het werk is omdat ze het gebouw af willen hebben vóór de zittingsdatum bij de recht bank. Dan kan ter zitting het ar gument worden gebruikt dat het gebouw er nu al staat en dat sloop duur en onzinnig is. TAPA5BAR Perrito Calïente Spaanse keuken Catering service Terras op het water op i'n Spaans Lange Haven26 3111CG Schiedam Fax/telefoon 01Q-426389B Door Kor Kege! Rotterdam Bewonersgroe- pen uit Schiedam en Vlaar dingen willen voorkomen dat de nieuwe minister van Ver keer en Waterstaat, Netelen bos, zich bij haar inwerken op het verkeerde been iaat zetten door de provincie Zuid-Holland en de Stadsre gio Rotterdam. Zij hebben de nieuwe bewindsvrouwe een brief gestuurd, waarin korte metten wordt gemaakt met de brochure 'Een verzonken A4\ De voordelen, die hierin worden genoemd bij 'verwe ving' van een nieuwe rijks weg in de landschappelijke en stedelijke milieus, getui gen van illusoir denken, al dus de bewonerscomités. Een afschrift van hun brief aan Netelenbos hebben de comités ge stuurd aan de gemeenteraden van Schiedam en Vlaardingen, 'bond- genoten' in de strijd tegen een rijksweg door Midden-Delfland op maaiveldniveau, en van Rot terdam; de raad van Rotterdam is niet fanatiek vóór de rijksweg, maar bepaald ook niet tegen. De gemeente Rotterdam ziet evenals de Kamer van Koophandel en an dere ondernemersorganisaties een groot belang in doortrekking van de A4 tussen Schiedam en Delft, omdat het enerzijds de ver keersdrukte op de Ruit van Rot terdam zou ontlasten en omdat het anderzijds een schakel is in een internationale handelscorri dor tussen Amsterdam en Ant werpen. De bewonerscomités hekelen in hun brief aan Netelenbos vooral de recente brochure van de Stads regio, omdat hierin de suggestie wordt gewekt als zou de aanleg niet meer omstreden zijn, alleen de inpassing. Bovendien zou uit de brochure afgeleid kunnen wor den dat het leefmilieu verbetert bij de voorgestelde wijze van ver weving. Rekenfouten De bewonersgroepen wijzen Nete lenbos op koeien van rekenfou ten. Zo is het zandlichaam, waarin de rijksweg zou moeten verzin ken, in Midden-Delfland niet vier meter hoog, maar slechts één tot twee meter. Een rijksweg, die aan het oog en oor onttrokken zou moeten worden, moet dus beslist dieper dan op maaiveldniveau ko men, vinden de organisaties. Ze noemen het onterecht dat de Stadsregio de brochure voor reke ning heeft genomen, want dat is slechts een gemeenschappelijke regeling tussen de Rijnmondge meenten en er is in dit verband niet tot het uitgeven van de bro chure besloten. De twee meest be trokken gemeenten, Schiedam en Vlaardingen, zijn er niet eens bij betrokken geweest, licht Cobi de Groot toe namens het bewoners comité Vlaardingen Tegen Rijks weg 19 (rijksweg 19 is de oor spronkelijke aanduiding voor het traject van de A4 tussen het Kethelplein en Delft/Rijswijk). De comités waarschuwen Nete lenbos ervoor dat de geluidsover last aanzienlijk zal blijven, wat ai- leen te voorkomen is door ex treem hoge wallen (landschapont- sierend) en luifels. „Zelfs al waren er wel taluds van vier meter be schikbaar, dan nog zou de gega randeerde grens van 40 decibel niet gehaald kunnen worden, ze ker niet na een latere verbreding tot tweemaal drie rijstroken," staat in de brief. Tweemaal twee rijstroken geldt als maximum, destijds toegezegd door ministers Smit-Kroes en May-Weggen. Barbaars Over het 'verweven' van de rijks weg in de omgeving merken de comités op dat hierdoor een park achtige structuur verloren gaat, die nu juist ooit is aangelegd met het oog op een bufferwerking tus sen de rijksweg en de stedelijke omgeving. „Dit alles te rooien en te slopen om voor veel geld iets nieuws te creëren, onder welke fraaie naam ook, dat pas over vijftien jaar iets voor kan gaan stellen, zou door al le omwonenden en andere gebrui kers van de groenstrook als bar baars vandalisme ervaren wor den," schrijven ze. 'Rode verweving De variant van 'rode verweving', waarbij woningbouw wordt ge combineerd met de aanleg van de rijksweg, wordt eveneens afgewe zen. „Dat kan alleen maar beteke nen dat Schiedam en Vlaardingen aan elkaar vastgebouwd worden en dat is wel het laatste waar we in dit dichtsbevolkte gebied behoef te aan hebben," aldus de comités. Ze zeggen het te betreuren dat de minister van Verkeer en Water staat „steeds weer van onjuiste of onvolledige informatie voorzien wordt". Het zou beter zijn om al lerlei betrokken groeperingen bij de planvorming te betrekken, vin den ze. „Misschien komt dan het zo gewenste maatschappelijke draagvlak nog eens in richt." Aan de afrol van Hoog straat naar nog heel wat de be strating zo'n driejaar gele den speelde de haast een grotere rol dan de creati viteit. FotoGerrtt d« Heu$/Rool Dijk De belangrijkste winkelstraat van Schiedam staat aan de vooravond van een grootscheepse renovatie. Eindelijk zijn de plannen het verga dercircuit ontstegen en op de tekentafel terechtgekomen. Hierdoor kunnen de oude stenen na de Brandersfeesten uit de straat worden gelicht. De Hoogstraat gaat op de schop. Het Rotterdams Dagblad be steedt in zes artikelen aandacht aan de renovatie die de Schiedamse winkelstraat er weer bovenop moet helpen. Vandaag deel 2: de afrol naar het Broersveid. Het eerste deel van deze serie verscheen 11 au gustus. Door Edwin Comelisse Schiedam Een blik vanuit de Hoogstraat in de richting van het Broersveid maakt snel duidelijk waarom deze straat tegelijkertijd met de renovatie van de Schie damse hoofdwinkelstraat onder handen wordt genomen. Er valt best wel het een en ander te ver beteren aan de straat, om het maar eens voorzichtig uit te druk ken. Vanuit de Hoogstraat gekeken botst de blik van de voorbijganger op reclameborden en betonnen pilaren. Verdiept hierachter opge steld, bevinden zich de winkels en twee van de ingangen van de Nieuwe Passage. Maar dat moet je dus weten want de inrichting van de straat geeft geen enkele indica tie wat er valt te beleven achter het kille beton. De manier waarop de klinkers zijn gelegd verraadt dat het bestraten zo'n driejaar ge leden waarschijnlijk een haast klus is geweest- Recht tegen el kaar leggen van straatstenen (vleien in vakjargon) is de snelste methode. Maar ook de saaiste, zo als het Broersveid bewijst. Lange rechte ryen stenen leveren een straatbeeld op dat zich op zijn vriendelijkst laat omschrijven als suf en saai. Gelukkig zijn de ste nen rood van kleur anders was zelfs deze vriendelijke kwalifica tie niet van toepassing. Maar er gaat veel veranderen. Zo niet alles. Om maar wat te noe men: de klinkers worden er uitge haald, opnieuw gelegd, dit keer overigens wél in een speels pa troon. Vlakken en lijnen van grijs- kleurig natuursteen onderbreken straks de rode straatklinkers. Op de plek waar het Broersveid aan- takt op de Hoogstraat zal, net als op alle andere belangrijke kruis punten in de Hoogstraat, een groot vlak van natuursteen wor den aangebracht. Deze grijskleu- rige ruitvorm markeert de moge lijkheid om de winkelstraat te ver laten en een andere richting in te slaan, Maar het vormt ook een speels element dat ervoor zorgt dat de straat niet te monotoon wordt. Verder wil de eigenaar van de Nieuwe Passage de puien van de winkels aan het Broersveid naar voren halen. Hierdoor krijgt het Broersveid ook eindelijk de uit stralingvan een winkelstraat. Het lijkt dus wel goed te komen, daar tussen de Hoogstraat en de Lange Kerkstraat. Sterker nog: het gaat er misschien zelfs leuk worden, plezierig om te verblijven. Want bij de gemeente wordt op het mo ment druk nagedacht hoe men de straat kan verlevendigen met stromend water. In het midden van de bestrating van het Broersveid zou een lang gerekte ondiepe bak met stro mend water moeten komen. Bo venaan de afrol van de Hoogstraat naar de Broersveid wordt het wa ter de goot ingepompt, waarna het kabbelend naar beneden stroomt om ter hoogte van de ingang van de Nieuwe Passage in een put te verdwijnen. Het idee laat zich echter niet zo gemakkelijk uitvoeren als het is bedacht. Er zijn namelijk nogal wat obstakels die de komst van de waterbak bemoeilijken. „De straat moet toegankelijk blijven voor het verkeer, denk daarbij maar eens aan de brandweer en de ambulance. Die moeten er ge woon overheen, of zelfs doorheen, kunnen rijden," zegt stedenbouw kundig ontwerper Ton Gjeltema. De medewerker van de gemeente, die is belast met het ontwerpen van de inrichting van de Hoog straat en het Broersveid, heeft al heel wat schetsontwerpjes ge maakt voor de kabbelgoot. Tal van positieve reacties heeft hij inmiddels ontvangen. Op een in formatieavond over de Broersveid was er veel lof voor de kabbelgoot. „Water brengt leven in een straat of op een plein," zegt Gjeltema. „Kijk maar naar straatjes en plei nen in oude steden waar fontein tjes en grachten voor veel leven digheid zorgen. Of dichter bij huis: de Koopgoot in Rotterdam. Daar is de moderne uitvoering van de fontein bijna een attractie op zich." Zoiets als deze constructie heeft de gemeente In gedach ten voor de kabbelgoot In het midden van de bestrating van het Broersveid. Hoewel er veel enthousiasme bestaat voor het plan is nog onzeker of het ook wordt uitgevoerd. Tekening Ton Gjeltema Vlaardingen Bij een controle in het overdekte gedeelte van win kelcentrum De Loper in Vlaardin gen zijn gistermiddag zestien mensen beboet omdat ze door het voetgangersgebied fietsten. Schiedam Hermes DVS heeft zich als tweede geplaatst voor de finale van het Schiedams voetbal kampioenschap, die zaterdag (16.30op Harga wordt gespeeld. Tegenstander is Excelsior '20. De formatie van trainer Hans de Ro ver bereikte de eindstrijd door een 1-0 zege op WK. Doelpunten maker was Dennis Dekker. WK- doelman Stefan van Hagen stopte nog een strafschop. Vanavond wordt de laatste troostronde afge werkt. De wedstrijd SWSMC-Ür- sus vervalt: laatstgenoemde club heeft zich teruggetrokken. SchiedamDe eerste geslaagde stap in de richting van een groots jeugdfestyn rond de eeuwwisseling is gezet. Het acti viteitencircus van Jeugdland is met nieuwe gezichten in de or ganisatie en een nieuwe formule de afgelopen drie weken onder grote belangstelling door de wij ken van Schiedam getrokken. Met minimaal vierduizend deel nemers lijkt de organisatie klaar voor Jeugdland 2000. Vandaag is de editie van 1998 afgesloten met een groot Middeleeuws feest op het Hemaplein. De achttien vrijwilligers en de nieuwe organisatoren Daphne Meijer en Hm Schenkelaars zijn in gedachten al bezig met Jeugdland 2000. De T-shiits met het speciale logo worden trots gedragen. Dat feest moet in één woord 'spectaculair' worden. „Er moet nog wel wat aan wor den geschaafd," zegt Hm. „Met name logistiek. Je kan het ook niet vergelijken met vorig-jaar, want dit is anders. We zijn in fe bruari helemaal opnieuw begon nen. We hebben aan de rand van de put gestaan en zyn gespron gen zonder te weten of er een bo dem in zat." De sprong in het diepe heeft de organisatie in ieder geval zonder kleerscheuren overleefd. Ster ker nog, de nieuwe formule met de trefwoorden 'educatief, spor tief, interactief en vooral veel lol', lijkt de juiste om vast te houden. De medewerking en be trokkenheid van gemeentelijke diensten en culturele instellin gen was daarbij onontbeerlijk. Het succes van Jeugdland is zo groot dat er zelfs verzoeken zijn om ook buiten het reguliere zo mer- en herfstprogramma aan wezig te zijn bij andere grote evenementen in Schiedam, zo als het Brandersfeest. „Jeugd land is nu nog voor de kinderen van 5 tot 14 jaar," zegt Daphne. „Dat zou je in de toekomst kun nen uitbreiden. En het zijn puur activiteiten voor in de vakantie, maar je kan ook kijken of je <- daarbuiten elke woensdagmid-r, dag iets zou kunnen organise- ren." j- Met name het interactieve as-v peet is erg aangeslagen. De deel nemers werden steeds betrok-1 ken bij onder andere het straat- - theater en de muziekworkshops. Zo kwam h et voor dat een 5-jaxig - jongetje met schaamteloze be wegingen 'I wanna have sex on - the beach' zong, en een meekij-1, kende Turkse moeder tranen in - de ogen had van het lachen bij l een theatervoorstelling op hetJ Dr. Wibautplein. „Zoiets is ge weldig," zegt Pim. „Ouders ko- men hun kinderen hier ook niet. dumpen, maar blijven er steeds bij." Daphne: „We hebben veel posi tieve reacties gehad. Je krijgt zo een prettig contact met de ou ders. En voor de kinderen is het leuker om zelf mee te doen, dan alleen zittend naar een voorstel- - ling van een uur te kijken." Bovendien is de organisatie er; dit jaar in geslaagd om de con- tarten tussen kinderen in ver schillende wijken te bevorde ren. „De ruggegraat in het oude Jeugdland was het wijkgericht werken," zegt Pim. „Maar je zag dit jaar dat de jeugd later op an- dere locaties terugkeerde bij ac- tiviteitendieeerderalinhunei-- gen wyk geweest waren. En wat betreft de locaties hebben we 1 meer duidelijkheid kunnen ver- schaffen" Voor de vrijwilligers betekent de nieuwe werkwijze ook een ver- betering. Dit jaar werden twee in plaats van vier activiteiten per dag georganiseerd, en werd steeds met één in plaats van twee teams gewerkt Daardoor is volgens Daphne ook een hechte re band binnen de organisatie ontstaan. „Zonder de inzet van al die vrijwilligers is er ook geen Jeugdland, Volgend jaar is de generale repetitie en in het jaar 2000 moeten we er gewoon staan." Neem nu een proefabonnemé^ep ISSST**"6 0i»Herdam Dagbladen O Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. Naam: Adres: Postcode:. (6 weken voor slechts 28,-) a J Voort r,m/v Plaats: Telefoon:(tam. controle bezorging) Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Bi Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Nontnuai QaAikA wrifrrrmJaa

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1