flfa In Maassluis stuurt de politie iedere nacht prinses Christina weg fl genda Veerpontje De Kwakel stevent af op 300.000ste passagier Plan voor tram door Overschiesestraat draait uit op krachtmeting Nachtdienst Rotterdams Dagblad Zaterdag 15 augustus 1998 Door Marc Floor Maassluis Iedereen slaapt of is stappen in Rotterdam, Traag glijdt de surveillancewagen door de uitgestorven straten van de Steendijkpolder. Geen baldadig heid of hangjongeren deze nacht. De jeugd is de stad uit, op vakan tie. En dat scheelt, welen de agen ten. Het schijnsel van de straat lampen onthult slechts foulgepar- keerde auto's. Maar als ze daar aan beginnen, kunnen ze wel be zig blijven. Dan is het vanaf 22.00 uur onafgebroken oogsten. Nachtdienst Maassluis is voor de noodhulpwagen van de politie vooral geduldig rondjes rijden door de stad. Slechts af en toe komt er op één van de twee radio kanalen bericht binnen, afkom stig van de Rotterdamse of Maas- slui se meldkamer. Dan volgt plot seling een versnelling van de Volkswagen Vento, want bij een aanrijding-mét moet de nood hulpwagen er als eerste zijn. Op de/e zaterdagnacht kunnen - zo als meestal - versnellingspook en gaspedaal in de ruststand blij ven en kogelvrij-vest en EHBO- uitrustmg in de kofferbak. Ook op de Albert Schweizerdreef is het een stille donkerte, consta teren de dienstdoende agenten Isabel (25) en Kees (41) genoeg zaam. Hier wil zich nog wel eens een beruchte inwoonster van Maassluis ophouden. Een tussen wal-en-schip-geval, weet briga dier Kees. Te normaal om te wor den opgenomen, te gek om los te lopen. „Haar hebben we vaak drie keer op een avond." vertelt de bri gadier vanuit de voorstoel. „Zit geestelijk m de knoop en zwerft vaak over straat. Automobilisten schrikken zich dood omdat ze zo maar oversteekt." Later op het bureau zal hij laten zien hoeveel werk de Maassluisse oplevert. Ze heeft inmiddels een eigen, duimcndik dossier opge bouwd. Data van incidenten vol gen elkaar bijna dagelijks op. 'Vrouw ligt dood te gaan voor su permarkt' is een voorbeeld. Racen de Maassluise agenten met spoed op zo'n melding af, dan kun je don der op zeggen dat zij het weer is. „Iedereen kent dat verhaal wel van onze collega's in Krimpener- waard," zegt brigadier Kees. „Die hebben vorig jaar december zo'n zwerver uit de auto hebben gezet, die vervolgens is overleden. Als je -■■■" Agenten Kees en tsabelle onderwerpen een auto aan een routinecontrole tijdensde Maassluise nachtdienst. Foto Fred übochant/Roei Dijkstra dan zo'n geval bekijkt als het on ze, kan je je misschien voorstellen hoe dat gaat. Want bij het Riagg hebben ze er geen tijd voor en on dertussen kan je er als politie niks mee." Opeltjes Het houdt niet op bij de Maas- slui sse van de Albert Schweizer dreef. In district 1 weet iedereen dat Maassluis wat psychische ge vallen betreft de kroon spant. „We hebben ook een vrouw die bijna iedere avond opbelt dat prinses Margriet in haar kamer staat," doet agente Isabel er nog eentje. „'Stuur haar weg! stuur haar weg!' roept ze dan. Doen we dat even door de telefoon en het is weer goed." Isabel en Kees dirigeren de eerste auto van deze nacht aan de kant voor een alcoholtestje. Zaterdag nacht in Maassluis is zo rustig, dat zonder meer iedere wagen gecon troleerd zou kunnen wordenEr is echter een selectie die meestal lukraak is, maar soms op gevoel gaat. Bij Opeltjes bijvoorbeeld. Die worden het meest gestolen, gewoon omdat ze het gemakke lijkst te kraken zijn, wat ze dus al tijd interessant maakt voor een controle. Maar een auto met een gezinnetje erin levert in de regel niks op. dus die kan doorrijden. De automobilist reageert snel op het rood oplichtende bordje met in spiegelschrift 'Stop politie'. Terwijl Kees via de mobilofoon de meldkamer vraagt het nummcr- boid door de computer te halen, laat Isabel de bestuurder in de al coholmeter blazen. De man werkt zonder problemen mee. Zo gaat het meestal, is de ervaring van de agenten. Agressie van au tomobilisten die ze voor een con trole aan de kant zetten komt wei- n ig voor. „Dat ligt aan je instel I ing hè," legt Kees uit. „Je speelt een spel. Je kan ze wel meteen bij de kladden pakken, maar het is veel beter een beetje met ze mee te gaan. Soms heb je wel tien minu ten nodig om iemand te overtui gen dat hij toch echt moet blazen. Dan staan je tenen krom in je schoenen." Portier De automobilist heeft de test met glans doorstaan en mag zijn weg vervolgen. Voor Isabel en Kees is het tijd om eens te kijken of het Maassluise uitgaansleven wel binnen de perken blijft. Dat blijkt alleszins het geval te zijn. Een en keling is buiten te vinden, zittend op de stoeprand met het hoofd in de handen. Worstelend met de vraag hoe hij het beste zijn van al cohol doordrenkte maaginhoud kan binnenhouden. Vaste halte is de enige discotheek in Maassluis. Twee brede portiers in leren hesjes begroeten de agen ten bij de voornaam. „Ligt het nieuwe vloertje er al in?", infor meert Isabel belangstellend. Om daarna even naar binnen te glip pen om de boel te bekijken. Vol gens een van de portiers geeft zijn tent over het algemeen weinig problemen. „Jong publiek hè, dan heb je niet zoveel incidenten. En als het echt een keer uit de hand loopt, zetten we ze gewoon buiten. Dan is het ons pakkie-an met meer." Een volle taxi dropt zijn puberlading voor de deur. Briga dier Kees telt even de koppen die uitstappen. „Het moeten er niet teveel zijn. Ik heb wel meege maakt dat ze met z'n zessen in een wagen zaten. Dan houd ik ze staande. Wachten ze maar op een tweede taxi." Getweeen vertrekken de agenten weer. Dit keer geen extra passa gier, wat wel eens wil voorkomen. „Laatst nog," illustreert Isabel, „hebben we een meisje van 14 meegenomen. Die was zo volko men laveloos dat ze niet op eigen kracht kon thuiskomen." Terug op het politiebureau drin ken alle dienstdoende agenten een bakje koffie. Slechts vier uni formen waken over nachtelijk Maassluis. Maar in de nacht zijn ze nooit de enigen die wakker zyn. In de stad wordt altijd mee geluisterd met de politieradio. „Moet je 's nachts maar eens kij ken hoeveel lampjes nog in een willekeurige fiat branden," zegt Kees.Allemaal mensen die met hun oor bij een scanner zitten. Wat ze eraan vinden, het is mij een raadsel." Het blijft bij vier agenten die de orde moeten handhaven. En dat zullen er voorlopig niet meer wor den. Is er een grote vechtpartij in de stad, dan moet de assistentie van elders komen. Isabel: „Dat is het voordeel van werken in een stad als Rotterdam. Daar is assis tentie altijd bij de hand. Wat ze daar met de wapenstok kunnen doen, moeten wij hier met de mond oplossen." De nachtelijke surveillance maakt dat onmiddellijk duidelijk. Van de vier man moet er eentje in de meldkamer blijven. Dus zijn er slechts drie agenten beschikbaar voor de twee surveillancewagens. De jonge Isabel, niet al te groot van stuk, stapt echter zonder schroom alleen in de auto. Bij pro blemen doet ze een beroep op haar charme en inventiviteit. „Want als er hier iets gebeurt," zegt de agente, „komt dat ook ge lijk heel extreem over. Gewoon omdat het hier ai tijd zo stil is. Aangezien de 'backup' een tijdje kan duren, sta je er dan in je up pie voor. Dat maakt vanzelf heel creatief." Wel zit op de politieradio in de au to een noodknop. Drukt een agent die in, dan moet alle radioverkeer wijken voor berichten van zijn kant, De radio verandert automa tisch in een microfoon. „Dat gaat natuurlijk wel eens mis," gniffelt Isabel. „Dan stoten collega's er per ongeluk tegen aan en dan kan iedereen hen nietsvermoedend over de radio horen keuvelen." Potenrammers Het nachtelijk ritje gaat eerst naar het Likkebaertbos. Vaste prik, omdat het een bekende ont moetingsplaats is voor homo's. Maar die komen er niet alleen el kaar tegen. Ook potenrammers waren er voorheen veel te vinden. De laatste tijd is het echter rustig. Isabel stuurt langzaam de wagen over de kronkelwegen door het pikzwarte bos. Af en toe komt een andere auto haar tegemoet rijden, de lichten eenmaal knipperend in de hoop op een spannend contact. In een baldadige bui wil een poli tieauto nog wel eens een signaal teruggeven. Waarbij één van de agenten dan snel bukt om zijn col lega in verlegenheid te brengen. Laat in de nacht komt een van de zeldzame meldingen binnen. In een woonwijk is een inbraak- alarm afgegaan. Een race door de stad volgt, maar als Isabel arri veert zijn de twee andere collega's al op onderzoek in de woning. Een viertal buren staat buiten in nachtkleding het resultaat af te wachten. „Wij hoorden de alarm bel afgaan," vertelt een van hen. „En we weten dat de bewoners op vakantie zijn. Dus zijn we gaan kijken. Wel met z'n vieren hoor, dan voel je je een stuk veiliger." De agenten kunnen echter niks vinden in huis en besluiten dat het vals alarm is. Inmiddels be gint het eerste ochtendlicht door de lucht te breken. De nacht dienst zit er bijna op. Maar het laatste uurtjevoordat om 7.00 uur kan v, ^rden afgetaaid, wil nog wel eens druk worden, weet agente Isabel. „Dan komen de eerste schoonmaakploegen de bedrijfs panden binnen. En geheid dat er een paar 5643 als toegangscode in toetsen. Terwijl het 5644 moet zijn." Dit is de tweede aflevering in een vierdelige serie over wachtdien sten van de politie in het district Waterweg en Schiedam. Deel 1 verscheen zaterdag 8 augustus. Door Simon Zuilen Maasland Sinds de zomer echt is aangebroken, zijn het voor de schippers van veerpontje De Kwa kel drukke tijden. Dagelijks staan op de drie aanlegsteigers in de vaarroute rijen passagiers te wachten om te worden overgezet. Na tien jaar varen wordt zaterdag 29 augustus de 300.000ste passa gier verwacht. Het door het Recreatieschap Mid den-Delfland geëxploiteerde veerpontje vaart van 1 april tot 1 oktober dagelijks tussen het bui tengebied van Maasland en Vlaar- dingen. Vanaf de Kwakelweg naar café Het Jachthuis, vanaf deze tussenstop naar het Rommeer in de Broekpolder en vervolgens de zelfde route terug. Bij mooi weer is er op zaterdag en zondag een topdrukte, maar in de huidige va kantietij d is het ook op de andere dagen van de week een drukte van belang. Sinds De Kwakel in de vaart is heeft het een grote bekendheid verworven. Voor al die voetgan gers en fietsers is het vaartochtje een leuke onderbreking van hun tocht. Velen maken gebruik van de tussenstop om bij Het Jacht huis, dat door de Delftse Water sportvereniging (DWSV) wordt geëxploiteerd, iets te gebruiken. Om bij één van de volgende aan- legbeurten van het (motor)pontje weer hun reis te vervolgen. Het is tijdens het mooie weer van de laatste dagen zelfs zo druk ge weest, dat het pontje regelmatig vol was en passagiers moesten wachten. Het 'havengebeuren' van de watersportvereniging wordt geregeld door havenmees ter Joop Tettelaar. 'Havenmees ter' staat er dan ook op zijn achter het Veerhuis afgemeerde boot. „Vorige week was het echt een topweek," zegt Hilbrand van der Weij (64). „In juli was het door het slechte weer maar matig. We pro beren altijd zoveel mogelijk te va ren, maar vaak "dopten we tnpn al tussen 2 en 3 uur. Vooral afgelo pen twee weekeinden was het heel druk." De uit Maassluis komende Van der Weij is één van de acht vaste schippers van de Kwakel; daar naast zijn twee reserve-schippers inzetbaar. Het is geen toeval dat negen van die tien schippers als zeeloods werkzaam zijn geweest. Van der Wey: „We hebben ons hele leven op hei water doorgebracht. Dat blijft toch trekken en dan is dit werk op het pontje heel leuk om te doen." Hilbrand van der Weij en Jack Prins zijn met zeven 'dienstjaren' de langst dienstdoende schippers op De Kwakel. Prins is als oud-on derwijzer de enige niet-loods. Eén van de twee reserve-schippers is Hilbrand van der Weij's zoon Fok- Vo dis, in de voetsnorsn van zijn vader, ook zeeloods is. Om de betrokkenheid bij het pontje van de familie Van der Weij kompleet te maken, Hilbrands echtgenote Grietje vaart in druk ke tijden ook regelmatig mee. Zij verkoopt dan de veerkaaiijes (voetgangers twee kwartjes, fiet sers drie kwartjes en fietsers met aanhanger vijf kwartjes), maakt bij het wegvaren en aanleggen de trossen los en vast, en regelt het neerzetten van de fietsen op het dek, zodat zoveel mogelijk men sen mee kunnen. Hilbrand van der Weij laveert ondertussen met een opnieuw volgeladen pont be hendig door de vlieten, waar het met motor- en zeilboten, kano's, roeibootjes, surfers, opblaasboot- jes en ook zwemmers knap druk is. Ongelukken op het water zijn er echter niet bij. Van der Weij: „Iedereen speelt het spel op het water goed mee. Het zijn meestal dezelfde mensen, zo werkt dat hier nou eenmaal. Bovendien lig gen de snelheden heel laag." Op een bord bij de aanlegsteiger aan de Kwakelweg geeft het re creatieschap de kwaliteit van het water aanDie wordt wekelijks ge meten. De huidige kwaliteit geeft gemeld. Ferryman Hilbrand van der Weij en zijn me- de-schippers zijn de opvolgers van Joop van Noortwijk, die drie jaar terug door zijn gezondheid noodgedwongen moest stoppen. Van Noortwijk was vanaf het be gin de vaste schipper van het pontje en genoot daardoor be kendheid als 'Joop the ferryman'. „Joop komt af en toe nog wel eens kijken, toevallig afgelopen week nog," zegt Van der Weij. Van Noortwijk is nog regelmatig met zijn eigen bootje op de vlieten te zien, zoals het afgelopen week einde. En dan wordt er uiteraard nog wel een praatje met zyn op volgers gemaakt. De Kwakel werd tien jaar geleden door het recreatieschap in ge bruik genomen. De boot is in 1963 bij scheepsbouwer Vermeulen le Amsterdam gebouwd, om als Ha vendienst 5 te worden ingezet op onder meer het Amsterdam-Rijn kanaal. Later verhuisde de boot naar Enkhuizen voor het rolstoel vervoer over water. In juli 1986 kwam de boot voor zijn huidige functie naar Maasland, om door toenmalig gedeputeerde Burg man in zijn nieuwe functie als veerpont te worden gedoopt. Het recreatieschap Midden-Delf land werd in 1988 de nieuwe eige naar van het pontje. Aan dat tien jarig jubileum wordt zaterdag 29 augustus de nodige aandacht be steed met een bijeenkomst in café Het Jachthuis, Uitgaande van ge middeld zo'n 30.000 passagiers per jaar, wordt bij die gelegenheid de 300.000ste passagier in het zon netje gezet. Aangezien het pontje in werkelijkheid al twee jaar lan ger vaart, zijn er echter al heel wat meer dan 300.000 passagiers over- Het populaire veerpontje vaart 's zomers dagelijks tussen het buitengebied van Maasland en Vlaardingen. Foto Westlands Fotoburo Zaterdag 15 augustus MAASSLUIS Groote Kerk. Toren beWimmen, 18.45. bei- aardconcert, 19.15 en orgelconcert, 20.15u. ROTTERDAM Hist Museum 'Schielandshufs' lO.OO- 17.00 film- Meer over klompen in Nederland. Diergaarde Blijdorp Uitgeslapen. Blauwe Vis 23,00 Snake your Booty in the Hot Tub Mari tiem Museum Prins Hendrik 12.00-16.00 Cinemantiem. DeHAU van Rijndam tot Maas dam. de Doelen Diverse Zalen 23.00-05 OO Union presents d.nite in Nigjittown cie Doe len. The end sound system. Casino Rotter dam 21.00-02.00 Tno Snoopy. De Boot Ba- rocca 23.00-9.30 Cruise control. De Vtork 22.00 Subway. SL Laurenskerk 15.00 Or gelcyclus 1998. HAL gebouw 22,00- 06.00M.T.C.De Buurman 21 .OOJamsessie. Ntghttowrf23.DO UNION Presents D-Night. The end sound system. Theatercafe Ptan-C 22.00 Face the Fact. FTdams Centrum voor Theater 19.00 Faustdeel een en twee van Von Goethe, Reserveren noodzakelijk. Centrum van Rotterdaml3.00-20.00 F.F.W.D.; Rot terdam Dance Parade. Pa radljskeik 14.00- 17,00 Openstelling. Rondleidrngom 14.30en 16.00 uur. Park op de Wilhelmlnakade diverse tijden Wilheimina's Zomers 1998, WH- belminapkir 21.30 Wilheimina's Zomers 1998. Onder den adem van de Maas. Maan- iichttocht m.m.v. Josse de Pauw, Jean Pierre Ra wie, Jules Deelder, Heiga Ruebsamen en Jan Rot. VertrekvanafhetKoninginnehoofdter hoogte van de watertaxi s Reserveren 010- 4138326/4390580. Zondag 16 augustus SCHIEDAM Podium Café. Op zondag kan het anders, 21.3ÖU. Oc de 4 Molens. Koffie-mloop, ll.00-13.00u. ROTTERDAM Hist Museum 'Schietandshuls' 11.00- 17.00 film: Meer over klompen in Nederland./ 14,00 Speciale kmderrondteidmg. Maritiem Museum Prins Hendrik 12.00-16.00 Cine mantiem. De HAL: van Rijndam tot Maasdam. Diergaarde Blijdorp Uitgeslapen. Casino Rotterdam 19.00-01.00 Duo Venice. De Boot Ba roe ca 01.00-08,00 Let the beat control your body. Het Park bij de Euromast 12.00-22.00 tog van de Romantische mu ziek. De Buurman 20.00Jamsessie. Rotovm 22.0GTheSuperTuneCowboys. R'damsCen- trum voor TheaterlO.OO Faust deel een en twee van Von Goethe. Reserveren noodzake lijk. Museumpark Openluchttheater. Met om 13.00 uur. Ploepie de Rapzak van 'Circus Ca- prtol i'. Clowns. Om 14.30uur Laptomama met 'HamstersfromheH'.Om 16.00 uur Louisiana Radio, Park op de Wilhelmlnakade 15.00 Urf, een sprookje vanRetteketeiWilhelmfna- pier 14.00 Landvertmizersdag. Maandag 17 augustus SCHIEDAM Dc de Woudhoek, Klaverjassen, 19.30- 22-GQu. VLAARDINGEN Dc Soenda. KQffie-oehtend met aansluitend lunch, 10.00-13.00u. MAASSLUIS Grasveld Da Costapleln/Bllderdljklaan. Sporten spel, 14.Q0-16.30u. Van do.l3fmwo.lSaug. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Lethal Weapon 4' (16) dag.12.15-15,15-18.15-21.15 Cln.2: 'Pri mary Colors' (al) dag.17.45-21. Cln.3: The Big Hit' (16) dag. 13.15* 19- 21.45. Cln.4: The object of my affection' (al) dag.19,45- 21.30. Cin.5: 'Left Luggage' (al) dag. 16.15- 18.45. 'Hard Raio'(16) dag. 12.45-21.45 Imax Theater; Theiivingsea'(al) dag.lbeb.vr- •za.) 18. 'Amazon' (al) dag. 15-17, do.vr.ma.di.wo.ook 13, vr.za.ook 19. 'Everest' (al) dag.fbeh.vr.Z3.) 14-16-19.15, vr.za. 14- 16-18-20. Titanic' (12) dag.{bef>.vr.Z8.) 20.30. vr-za. 21.15, za.zo.ook 10. Lantaren; dag.21.3Q (16): 'Guantanamera' do. 'Copland V. TheFull Monty" za^o. Verras- S'ngsfilm, ma. 'Emma' dr. 'Starship Troopers' wo. Ven.l: 'Die Salzmanner von Tibet' (16) dag. 21.45, Ven.2: 'Karakter' (16) dag. 21.30. Ven.3; dag.21.30!16) Y-aura-MIde la neige 3 Noëi?' do. 'Funny Bones' vr. 'L'Appartement'za.di. The remainsoftheday' zo. 'Dyingtogo home' ma'Everyone says Hove you'wo. Ven4: 'JunkMair(16)do.vr j3 j.o.22. The ButcherBoy' (16) ma.di.wo. 22. Lumlère 1: 'Mafia!' (a!) dag.33.15-15.45- 18.45-21.30. Lum. 2: The X-fiies' (12) dag.13-15.45-18.30-21.15, Lum. 3: 'Deep Rising- (16) dag. 16.45-19.05-21.30. Lum. 4: 'Armageddon' (12) dag.17-20.3Q. Rexane: Tien verschillende adult films (18) dag, 12 t/'m 01.00. Pathé: The X-files* (12) dag. 11.10-13,40- 16.10-18.40-21.30. 'Mafia!' (al) dag. (beh.wo.) 11.40-14.50-17.10-1930- 21.50, wo- 11-13.15-15.30-21.50. Wild things' (16) dag,(beh.wo.) 11.20-13.50- 16.20-18.50-21.20. wq.11-13.30-16- 21.30. 'Crtyof Angels' (12) dag. 16.40-19.10- 21.40, di.nist om 21.40. 'Lethal Weapon 4' (16) dag (beh.wo.) 11.50-15.20-18.10-21. wo.11.50-15.20-21.10. Titanic' (12) dag. 15.30-19.30. 'Armageddon'(12) dag.11.50- 17.40-20.50. Sneak preview: Whodunnit1' df .21.40. Nachtvoorstellingen: Uim.1: 'Lethal Wea pon' (16) vr.za.OQ. 15. Lum.2: 'Species I!' (16) vr.za,00.30, Lum.3: 'Hard Ram' (16) vr- za.00.30. Lum.4: 'Armageddon' (12) vr- ,za.00.15. Kindermatinees: Cïn.2: 'Jacht op de klein tjes' dag.13-15.40. Cin.3: 'Mr.Magoo' tiag.16. C!n,4; 'De kleine zeemeermin' dag.12.25-15.25. Lum.3: 'De kleine zes- meermin' dag.12.45-14.45. Lum.4: 'Air Bud' dag.13.45. Pathé 'Het magische zwaard' dsg-15. 'Jacht op de kleintjes' dag. 13.10- 13.15. 'Pauiie de eigenwijze papegaai' dag. 11.30-13.40. Door Edwin Cornelisse Schiedam Het plan van de ge meente Schiedam om de tram in de toekomst door de Overschiese- straat te laten rijden heeft iets weg van een poging om een ten nisbal door een flessehals te du wen. In eerste instantie lijkt dit onmogelijk want een tennisbal past nu eenmaal niet door een fiessehals. Tenzij grof geweld wordt gebruikt. Dan is het heel goed mogelijk om de bal op de bo dem van de fles te deponeren. Zo lijkt het ook het geval te zijn in de Overschiesestraat. De gemeente wil hier rijkelijk de sloopkogel in zetten om de «ewenste doorban17 voor de tram te maken. Tot groot protest van de buurt die de juridi sche messen al aan het slijpen is. De gemeente Schiedam heeft met het voorontwerp bestemmings plan Tramplus Overschiese straat' een knuppel van formaat in het hoenderhok gegooid. In het plan worden een paar drastische veranderingen gepresenteerd voor het gebied tussen Schie en Singel. Gez.ien de aard van de in grepen konden felle reacties dan ook niet uitblijven. Zo is het de bedoeling dat de tram naar Noord eindelijk een halte krijgt bij het NS-station Schie dam Centrum. Een trambaan door de Overschiesestraat zou in de ogen van het Stadskantoor de ideale route zijn. Om dit plan mo gelijk te maken moeten dan wel zo'n beetje alle woningen aan dc oneven zijde van de straat worden gesloopt. De vrijgekomen ruimte tussen het water van de Schie en de klinkers van de Overschiese straat moet vervolgens gebruikt worden voor de aanleg van de trambaan en een linfcparkje. Hier mee worden twee vliegen in een klap geslagen, meent de gemeen te. Want het is de bedoeling dat er naast de trambaan en wandel route wordt aange) ,gd van het NS-station naar he, centrum. De twee gebieden krijgen op deze manier eindelijk een duidelijke visuele relatie. Iets waar het nu nog aan ontbreekt. Wandelaars moeten nu maar raden welke weg hen naar het centrum voert. En zoiets kan eigenlijk niet als je Schiedam Centrum na de opening van de metrolijn wil laten uit groeien tot regionaal verkeers knooppunt. Schrik De bewoners van de straat en de bedrijven die gebruik maken van de loodsen en schuren aan de wa terkant, werden in eerste instan tie overdonderd door de gemeen telijke plannen. Maar de schrik en verbazing heeft inmiddels plaats gemaakt voor woede en strijdlust. De vele schriftelijhke reacties, of ficieel zienswijzen geheten, die de gemeente zeer snel na de ter inza gelegging van het voorontwerp bestemmingsplan in de bus kreeg, mogen daar het bewijs van zijn. Woningstichting Noordvest. pan- dengroothandeiaar G. Toth en de Bewonersvereniging Schiedam Oost (BVSO) zijn maar een paar van de beUu gli tube mien uit heb ben gereageerd. Hoewel de be weegredenen van de verschillen de partijen verschillen, z,ijn de conclusies veelal hetzelfde: het Tramplusplan moet zo snel moge lijk van tafel. De prijs die de buurt moet betalen voor de verwezenlij king van de nieuwe tramroute is veel te hoog. Zo heefl bijvoorbeeld ook de klei ne stadsboerderij naast het Prove- niershuys een afspraak met de sloopkogel, als het aan het Stads kantoor ligt. Een van de laatste stadsboerderijen die Schiedam nog rijk is zou hiermee voorgoed verloren gaan. Maar eer het zover is, moet de gemeente nog wel eventjes een juridische strijd zien te winnen van eigenaar G. Toth. En die zal niet zonder slag cf stoot opgeven. Dat hebben eerdere krachtmetingen al bewezen. Ook Woningstichting Noordvest heeft bezwaar gemaakt. Dc- tram rijdt in de gemeentelijke plannen namelijk op drie meter afstand van het Proveniershuys. De aan leg van de rails en de trillingen van de tram zullen grote schade aanrichten aan het uit 1759 date rende monument op de hoek van de Overschiesestraat. Noordvest begrijpt ook niet hoe de gemeente met zo'n plan op de proppen kan komen als ze zich tegelijkertijd wil profileren als een gemeente met een rijkdom aan monumen ten. Als je het Proveniershuys ais een van de belangrijkste monu menten van de stad presenteert ga je er geen trambaan tegenaan leggen, zo stelt Noordvest. Sloop Bij üe gemeente zijn ook brieven binnengekomen afkomstig uit de Emmastraat. Want ook een paar panden in deze straat bij de ach teringang van het Stadskantoor, zyn in de plannen opgenomen. In de sloopplannen om precies te zijn. Vier panden moeten hier te gen de vlakte. Maar het is maar de vraag of dit ook zo moeiteloos zal gaan als de gemeente het presen teert. Want wederom zal men in het Stadskantoor G. Toth als be langrijkste eigenaar tegenover zich vinden. En blijkens de reno vatie van het oude melkwinkeltje op nummer 10, mag veilig worden aangenomen dat Toth geen plan nen heeft om op te krassen. De geluiden uit het Stadskantoor en de manier waarop 'Tramplus plan Overschiesestraat' is gepre senteerd, mogen als tekenen wor den beschouwd dat het de ge meente emst is met de verwezen lijking. Alle procedures moeten zo snel (en als het even kan: zo soe pel) mogelijk worden doorlopen. Het is echter niet waarschijnlijk dat deze wens ook werkelijkheid wordt. Gezien de vele protesten en het kaliber van de bezwaarma kers mag gevoegelijk worden aan genomen dat het in de Overschie sestraat uit zal draaien op een ju ridische krachtmeting.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1