Buurtaandelen voor Proveniershuys Abonneeservice Historisch centrum verraadt Vlaardingens band met het water Zt si Woningstichting Noordvest wil huurders meer bij woonomgeving betrekken Muziekcentrum OpMaat is nog niet uit de nood genda Gewonde bij schietpartij Beenletsel door Map tegen paal Meisje (16) verkracht 'Met een coördinator jongerenwerk is gemeente er nog niet' Telefoon: 010-4004444 Jaar cel voor mishandelen ex-vriendin Rotterdams Dagblad Maandag 17 augustus 1998 Rott SW bet jeuf Sch ver tes: ure in pla set He he1 je» sti lai Ui Af N< Pt IC T< dl B Door Edwin Comelisse Schiedam De 31 huurders in het Proveniershuys krij gen van Woningstichting Noordvest de mogelijkheid om buurt-aandeelhouder te worden van het monumenta le gebouw op de hoek van de Broersvest en de Oversehie- sestraat. Met het initiatief wil de verhuurder de betrokken heid van de huurders bij de woonomgeving vergroten. Als het proefproject aanslaat, zal het ook bij andere woon complexen van Noordvest worden aangeboden. Het plan kost de huurders van Noordvest niets. Het enige wat ze moeten doen is Woningstichting Noordvest toestemming geven om maandelijks tien gulden van de huur af tc halen en dit te stor ten op een aparte rekening. De huurders die deelnemen aan het project beslissen vervolgens waaraan het geld wordt besteed. Voorwaarde is dat het ten goede komt aan de verbetering van de woonomgeving. Daarbij moet bij voorbeeld worden gedacht aan het plaatsen van bankjes, het aan leggen van een nieuw rozenperk of het plaatsen van fietsklemmen. Alleen de huurders die van te vo ren hebben aangegeven dat ze 'buurt-aandeelhouder' willen wor den, hebben stemrecht bij de ver deling van de spaarpot. Het plan voor het buurt-aandeel- houderschap onstond nadat een groep bewoners van het Prove niershuys bij verhuurder Noord vest aan de bel trok over de uit straling van het monumentale ge- Het Proveniershuys. Als de proef met het buurtaandeelhouderschap bij de31 huurders aanslaat, wil Noordvest het ook aanbieden bij andere wooncomplexen. Foto fioei Dijkstra bouw en het hofje. Beide kunnen wel een opknapbeurt gebruiken, zo vond de bewonersgroep. Bo vendien gaven verschillende huurders aan dat ze bereid waren om zelf de handen uit de mouwen te steken bij het opknappen van het hofje. Het verzoek van de huurders van het Proeniershuys kwam precies op het goede moment. Bij Noord vest werd namelijk al enige tijd nagedacht over het buurt-aan- deelschap, van origine een idee van een woningstichting uit Ca- pelle aan den IJssel. Het duurde dan ook niet lang eer het monu ment van stadsarchitect Ary van Bol'Es, dat is gebouwd tussen 1756 en 1761, als proefproject werd aangewezen. Het spaarbedrag dat de bewoners kunnen besteden aan hun woon omgeving kan jaarlijks oplopen tot zo'n 3600 gulden. Maar het is niet onwaarschijnlijk dat de ge meente Schiedam en de woning stichting nog een extra duit in het zakje doen. Ze kunnen daarbij wel buurtaandelen kopen maar aan die aandelen zit geen stem recht verbonden. Dat is exclusief voorde bewoners. Als het proefproject over een tijd je door de betrokken partijen als geslaagd wordt ervaren, zal het ook worden aangeboden aan huurders van andere Noordvest- complexen. Daarbij denkt de ver huurder aan gelijksoortige woon complexen als de Lindenhof in het centrum, het Hofje van Belois in West en de voormalige gemeen tesecretarie in de Nieuwstraat. Waterweg De gemeenten Schiedam, VI aardingen en Maassluis gaan het Muziekcen trum OpMaat niet helpen bij het oplossen van de financiële pro blemen. In een brief aan het be stuur van de Stichting Centrum Muzikale Vorming Nieuwe Wa terweg Noord erkennen de ge meenten dat er aanloopproble men zyn geweest sinds de pri vatisering van de muziekschool drie jaar geleden. Maar de nood is volgens de gemeenten min der hoog dan door het bestuur wordt gesuggereerd. Voorzitter J.J. Eijsackers van de stichting schat het verlies momenteel tussen de 100.000 en 150.000 gulden. De helft van dat bedrag is volgens hem structu reel. „De problemen zijn wel minder," zegt Eijsackers, „maar nog niet opgelost. Steun van de gemeente blijft noodzakelijk." Het stichtingsbestuur heeft de problemen in maart middels een brief aan de Vlaardingse wethouder K. van der Windt aangekaart De overgang van een streekmtizieksehool onder gemeenschappelijke regeling van de drie gemeenten naar een zelfstandige muziekschool, heeft voor OpMaat financieel geen zoden aan de dijk gezet De oorzaak ligt onder andere in de strenge subsidieregelingen. Destijds hebben de drie ge meenten besloten om het mu ziekonderwijs voor volwasse nen niet meer te subsidiëren. Aangezien het leerlingenbe stand van de muziekschool vóór de privatisering voor 35 procent uit volwassenen bestond, heeft de nieuwe regeling bij OpMaat voor verlies aan inkomsten ge zorgd. Ook voert het muziekcentrum noodgedwongen een perso neelsbeleid dat financieel welis waar efficiënt, maar voor de kwaliteit van het onderwijs niet goed is. OpMaat werkt nu veel met uitzendkrachten, omdat dat goedkoper is. De personele wis selingen zijn volgens Eijsackers niet bevorderlijk, voor de team geest „Het is een manier van werken waar we niet helemaal gelukkig meerijn." De problemen uit de aanlooppe riode hebben nu pas financiële gevolgen, zegt Eijsackers, In 1996 heeft het muziekcentrum de begroting nog sluitend kun nen krijgen. „Wij proberen te achterhalen welke gevolgen te rug te koppelen zijn op de perio de dat de muziekschool nog on der gemeenschappelijk beheer stond." Eijsackers vreest bij voorbeeld grote problemen als het leerlingenbestand kleiner zou worden. Overigens is daar nog geen enkele reden toe, om dat OpMaat met ruim 8000 leer lingen in de drie gemeenten nog steeds groeit Eijsackers: „Maar er moeten geen gekke dingen gebeuren, want we hebben geen reserves waar we op terug kunnen val len, Het zyn bedragen die in vergelijking met het bedrijfle ven niet zo hoog zyn, maar voor een muziekschool die geen re serves heeft, is het een risico." Na gesprekken tussen de direc tie van OpMaat hebben de drie gemeenten geconcludeerd dat er geen reden tot paniek is. „Het leek alsof er problemen waren, maar alles is inmiddels in een rustig vaarwater terechtgeko men," aldus een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen. „Het muziekcentrum zit nu weer op een goed spoor wat be treft de financiën. Er is voor de gemeente dan ook geen reden om alsnog op het verzoek van OpMaat in te gaan." Vlaardingen Bij een schietpartij voor een discotheek aan de Vlaar dingse Koningin Wilhelminaha- ven is vrijdagavond een 24-jarige Vlaardinger gewond geraaid. De man was net in een taxi gestapt, toen hij van buiten door de ruit in zijn schouder werd geschoten. De dader wist aanvankelijk te ontko men in een auto, maar werd even later aangehouden op de Rotter damse Abraham van Stolkweg. De twee inzittenden van de auto, een 21- en een 22-jarige Rotter dammer, werden gearresteerd. Het slachtoffer van de schietpartij werd werd in het Schieland Zie kenhuis geopereerd. Hij was niet levensgevaarlijk verwond. Schiedam Een 18-jarige Sehie- damse is gisteravond naar het Schieland Ziekenhuis gebracht nadat zij achterop een brommer een paalde had geraakt. Het meis je zat bij haar vriend achterop, toen hij te dicht langs een paaltje reed op de Schiedamse Pemisse- straat. Ze liep heup- en beenletsel op door de klap. Vlaardingen—Een 15-jarig meisje uit Rozenburg is gistermiddag door een man in Vlaardingen ver kracht. De politie kreeg gister nacht hiervan melding binnen en moet de zaak nog onderzoeken. Het meisje was 's middags met de pont vanuit Rozenburg naar Maassluis gegaan en op de trein naar Vlaardingen gestapt. Toen zij uit de trein stapte, op het sta tion van Vlaardingen-West, werd zij plots vastgegrepen door een man. De nog onbekende man heeft vervolgens kans gezien haar mee te nemen naar een woning, waar hij het meisje verkrachtte. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00uur zaterdag van 15.00 !ot16.30 uur Fred Berkien is per 1 juli aange steld als coordinator van het jon* gerenophouwwerk in Schiedam. Dat is gebeurd in het kader van het Actieprogramma Jeugd Veiligheid 1998 van de gemeente, dat overlast van jongeren en jeugdcriminaliteit moet tegen gaan. Voor jongerenwerkers is in het actieprogramma een grote rol weggelegd. „Voor welke jon gerenwerkers?" vraagt Berkien zich echter af. „Op dit moment is het enige wat ik coördineer me zelf. En dat heeft niet veel zin, kan ik je vertellen." Door Sentina van der Meer Schiedam „Ik ben de enige in Schiedam die specifiek voor jon geren is aangesteld," zegt Ber kien. Naast hem zijn nog drie per sonen in Schiedam (Zuid, West en Nieuwland) als jongerenwerker bezig. „Maarzij werken voor wijk centra. Zij moeten ook meedoen aan algemene projecten in de wijk, waardoor zij zich minder goed op de jeugd kunnen concen treren." De jongerenwerkers zijn in dienst van de Stichting Stedelijk Welzijn Schiedam (SSWS). Deze stichting verricht in opdracht van de ge meente sociaal werk in diverse wijken. „Maar één van die drie jeugdwerkers werkt weer niet via SSWS. Het wijkcentrum waarbij ze zit, is niet aangesloten bij het Stedelijk Welzijn. Officieel mag ik dus niet eens met haar werken," gaat Berkien verder met zijn re laas. Op zich zegtdejongereneoördina- tor Vel blij' te zijn met het actie programma, dat onderdeel is van het Grote Stedenbeleid. De opzet van de programma, dat voorna melijk uit projecten bestaat, past in het Integrale Jeugdbeleid van de gemeente. Samenwerking tus sen organisaties als scholen, poli tie, justitie, GGD, Stichting Jeugdzorg en jongerenwerkers staat in ieder project centraal. Met het actieprogramma is een in vestering gemoeid van 861.000 gulden. Hieruit wordt ook de aan stelling van Berkien gefinan cierd. Hij moet er onder meer voor zorgen dat jongeren zich voortaan kunnen vermaken in de stad zon der dat anderen er al te veel hin der van ondervinden. „Het klinkt allemaal leuk en aar dig. De gemeente is er echter nog niet met het aanstellen van één coördinator jeugdwerk," zegt hy. „Er moeten echt wat jongeren werkers bij. Anders heeft deze in vestering weinig zin." Volgens Berkien moeten er in Schiedam zes jongerenwerkers actief zyn. Voor ieder stadsdeel - Noord, Zuid, West, Oost, Nieuw land en het Centrum- iemand die achttien uur voor de jeugd in de weer is. De coördinator zou ver der graag zien dat hij een beetje kan schuiven met de uren. „Bij voorbeeld wanneer een opstandig groepje jongeren tijdelijk voor wat meer problemen en conflicten in een wijk zorgt. Dan wi! ik daar extra mankracht kunnen inzet ten." Verhallenplein Berkien is zelf, naast de twintig uur coordinator, als jongerenwer ker zestien uur actief in Schie- dam-Noord. Die zestien uur is vol gens hem op dit moment te wei nig. „Zeker als je bedenkt dat bo ven het spoor de helft van de be volking woont en dat de gemeente zelf, in haar actieprogramma, aan geeft dal in Noord de meeste over last van jongeren wordt ervaren." Zo zou, volgens Berkien, de on langs ontstane onrust rond het Bart Verhallenplein in de wijk Groenoord nooit hebben plaatsge had als hy voor Noord (tijdelijk) wat extra mankracht had. „Ik wist dat sinds de herinrichting van dat plein het niet meer zo lekker liep tussen de oudere en jongere be woners. Ik hoopte dat bewoners het onderling konden regelen." Het probleem rond het plein is dat door de herinrichting de plek waar de jeugd elkaar altijd ont moette, is verdwenen. Nu zitten ze op de parkbankjes bij de speel toestellen. Tot groot ongenoegen van ouders van kleinere kinderen en van andere bewoners uit de omringende flats. Berkien: „Ik kan me echter maar met één ding tegelijk bezig hou den. Op dit moment ben ik bezig met een ontmoetingsplek bij ten- nishal 'Kethelhage' in de Woud- hoek, En daarnaast met het on dersteunen van bewoners die re gelmatig voetbaltoemooitjes voor de jeugd willen organiseren Hoofd van de gemeentelijke afde ling Welzijn, Marjan van de Hoek, kent de wensen van Berkien. „Of er te weinig jongerenwerkers in Schiedam zijn, kan ik niet beoor delen. In september zal het colle ge van burgemeester en wethou ders het bespreken. Dan wordt namelijk het actieprogramma na der ingevuld." Inmiddels heeft Berkien wel ge- i sproken met een aantal betrokke nen rond het Bart VerhallenpleinI „Het probleem valt mee. Het is al tijd hetzelfde liedje. Mensen moe ten meer mét elkaar praten in plaats van óver elkaar. Vraag ge woon of die radio zachter kan. Als er niks gezegd wordt, weten die jongeren ook niet wat ze fout doen. Dan zien ze alleen die lelij ke gezichten en denken ze: wat een chagrijn." Vakantiegangers komen thuis met de mooiste verhalen over uiterlij ke schoonheden in Italië, Frankrijk of Spanje. Maar ook thuisblijvers kunnen de vakantiegangers trakteren op verhalen over mooie, toeris tische plekjes. Want die liggen vaak dichter bij huis dan menigeen vermoedt. In Vlaardingen bijvoorbeeld. De stad is rijk aan monumen tale en cultuur-historische bezienswaardigheden. Je moet ze alleen weten te vinden. Dit is het derde deel in een serie over de verborgen bezienswaardigheden van Vlaardingen. Deel 1 en 2 verschenen op 10 en 14 augustus. Door Tonny van der Mee Vlaardingen De stad Vlaardin gen ontleent haar naam aan een rivier die er nog wel is, maar niet eens meer op de plattegrond van het stratengidsje staat: 'de Vlaar- ding'. Tegenwoordig hebben we hele andere gedachten bij een ri vier. Maar het klein, rustig voort kabbelend watertje dat vanuit de Kethel, via Ambacht het Buizen gat instroomt, is wel de bakermat van Vlaardingen. In het Buizengat ligt de oorsprong van de Vlaardingse haven. Het was de overwinterplaats voor 'ha ringbuizen', boten voorde haring vangst. Twee sluizen zorgden voor een goede watercirculatie. Door de getijden is de haven op diepte gekomen en werd het Bui zengat de aanlegplaats voor sche pen uit de Nieuwe Waterweg. De Havenstraat was de plek van de scheepswerven. Het Buizengat wordt nu omgeven door de Koi «alyk en de Westiand- seweg. Eerstgenoemde is de 3,5 meter hoge (Middeleeuwse) Delf- landsedijk die tot aan Maassluis doorloopt. De Westlandseweg ligt op de dijk die later is gebouwd en tot aan Schiedam loopt. Op het kruispunt van de twee dijken staat de korenmolen 'Aeolus' uit 1790. De dreiging van overstroming heeft ervoor gezorgd datde dijken rond Vlaardingen steeds een stukje opgeschoven zijn. Wan neer bestaande dijken niet hoog genoeg bleken, werd een stuk ver der gewoon een nieuwe dijk ge bouwd. Zo was de Maassluisedijk tot 400 jaar geleden nog de grens van de stad met het water. Vervol gens zijn er nog drie dijken achter gebouwd, tot aan de Nieuwe Wa terweg. Daaraan gekoppeld schoof ook de haven langzaam maar zeker in de richting van de Nieuwe Waterweg ('Het Scheur'), Dehistorischetouwbaanuitl611IigtnuaandeZomerstraatingeklemdtusseneensporthalenjongerencentrumPandomonium.FoiQ Roel Dijkstra via de Oudehaven en de Buiten haven. De hoogteverschillen m het histo rische hart van Vlaardingen her inneren aan de watergeschiede nis. De Grote Kerk staat op een terp die waarschijnlijk dateert uit de 7e eeuw. Het is de plek waar Willibrordus een parochiekerk bouwde, die in de 16e eew geheel afgebrand is. De Grote Kerk (of Sint Willibror- duskerk, of Sint Janskerk) vormt het centrum van een gebied met historische plekjes. Bij de kerk staan de Vleeshal uit 1681. van waaruit tol het begin van deze eeuw vlees verhandeld werd. Naast de hal stond de Waag 1580), waar producten als boter en vlees gewogen werden. Langs de Markt (omring) om de Grote Kerk heen. Ligt nog een aan tal monumentale panden, zoals het stadhuis en een weeshuis. In sommige muren staan gedenkste nen mei teksten waarvan nog nie mand de oorsprong of de beteke nis heeft kunnen achterhalen. Aan de voet van de terp ligt achter de Maassluisedijk de Oude Lijn baan uit 1611. Op deze 350 meter lange touwbaan, die nu aan de Zo merstraat ingeklemd ligt tussen een sporthal en jongerencentrum Pandemonium, werd touw ge maakt, wat niet verwonderlijk is in een stad die lol de 17e eeuw hel centrum van de grote visserij was. Langs de Markt staat een beeld van Dirk III. Deze Hollandse Graaf bouwde in 1018 aan deMer- wede (Nieuwe Maas) een militaire versterking, die beschouwd wordt als de kiem van het latere Vlaar dingen. Hij liet passerende sche pen tol betalen tot ongenoegen van de Duitse kéizer Hendrik II. Een door de keizer gestuurd leger werd in 1018 echter genadeloos verslagen. De door Dirk III gebouwde 'sterk te' gold als vertrekpunt voor het ontginnen en inpolderen van Schieland dat in de tweede helft van de 13e eeuw voltooid was. Dit kwam rnede dankzij de inzet van Aleid van Holland, regentes na mens Floris V, de man die Vlaar dingen in 1273 stadsrechten gaf. Maandag 17 augustua SCHIEDAM De de Woudhoeh. Klaverjassen. 1930- 22.Q0U. ROTTERDAM Maandag 17 augustus Nighttown Café 21.30 Popifilm. Diergaarde Blij dorp Uitgeslapen: actieve Junderspeur- toctit over slaapgedrag t»j dieren. Dinsdag 18 augustus SCHIEDAM Podium Café. Jamsessie, 21.30u. VLAARDINGEN Grote Keil*. Lunchconcert, 12.45-13.15u. MAASSLUIS Spee Iplaats van t Spectra m. Sport en spel. 14.00-16.30u. ROTTERDAM Hist. Museum 'Schtelandshuls' 10.00- 17.00 film; Meer over klompen in Nederland. Diergaarde BHJdorpUrtgeslapemactievekin- derspeurtocht over slaapgedrag bij dieren. Jazzcafé Dizzy 22.00 Bart WirtZ Kwartet. Van do.13 t/m w.19 aug. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Lethal Weapon 4' (16) dag.12.15-15.15-18.15-21.15 Cfn.2: 'Pn- maiy Colors' (al) dag.17.45-21. Cin.3: "The Big Hrt' (16) dag.13.15-19- 21.45. Cln.4: "The object of my affection' (al) dag,19.45- 21.30, Cln.5: 'left luggage' (al) dag. 16.15- 18.45. 'Hard Ram' (16)dag. 12.45-21.45 Ima* Theater: The livingsea'(al) dag. (beh.vr- .za.) 18. 'Amazon' (al) dag. 15-17, do.vr.ma.di.wo.ook 13, vr.za.ooklQ. 'Everest' (al) dag.(beh,vtza.) 14-16-19.15, vr^a. 14- 16-18-20. Titanic' (12) dag.(befi.vr.za,) 20.30, VT.za21.15, za.zo.ook 10. Lanta ren: dag.21.3Q (16): 'Guantanamera' do, 'Cop- land'vr. "TheFuIrMofity'za .zo. Verrassingsfilm, ma. 'Emma'dr. 'StarshipTroopers'wo.Ven.l: 'Die Salzmanner von Tibet' (16) dag. 21.45. Ven.2: 'Karakter' (16) dag. 21.30. Veru3: dag.2l.30(l6) Y-aura-t-iIdelaneigeèNoèi?' do. Tunny Bones' vr. 'L'Appartement' za.di. The remains of the da/zo. 'Dying to go home' ma.'Everyonesaysltoveyou'wo.Ven 4:'Junk Mail' (16) do.vr.za-zo.22. The Butcher Bo/ (16)ma.di.wQ.22. Lumlére li 'Mafïa!' (al) dag. 13.15-15.45- 18.45-21.30. Uim. 2: The Mies' (12) dag.13-15.45-18.30-21.15. Lum. 3: 'Deep Rising' (16) dag, 16.45-19.05-21,30. Lum. 4: 'Armageddon'(12) dagl7-20.30. Rexane: Hen verschillende adult films (18) dag.12Vm01.00. Pathé: The X-files' (12) dag. 11.10-13.40- 16.10-18.40-21.30. 'Mafia!' (al) dag (beh.wo.) 11.40-14,50-17.10-19.30- 21.50, wo. il-13.15-15,30-21.50. Wild things' (16) dag.lbeh.wo.) 11.20-13.50- 16.20-18.50-21.20, wo. 11-13.30-16- 21.30. 'City of Angels' (12) dag. 16.40-19.10- 21.40, di.me» om 21.40. 'Lethal Weapon 4' (16) dag.tbeh.wo.) 11.50-15.20-18.10-21, wo.ll.5Q-15.20-21.10. Titanic' (12) dag. 15.30-lS.30.'ArmegeddorT(i2)dag.ll.5G- 17.40-20.50. Sneak preview: "Whodunnit!" di.21.40. KfndemurtJnees: Cln.2: 'Jacht op de klein tjes' dag,13-15.40. Cln.3: 'Mr.Magoo' dag. 16. Cin.4: 'De kleine zeemeermin' dag.12,25-15.25. Lum.3: 'De kleine zee meermin'dag, 12.45-14,45, Lum. 4: 'AirSud' dag.13.45. Pathé 'Het magische zwaard' dag. 15. 'Jacht op de klantjes' dag. 11.10- 13.15. 'Paulie de eigen wipe papegaai' dag. 11.30-13.40. Rotterdam/Schiedam Wegens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan zyn Schiedamse ex-vriendin is de 37-jarige Rotter dammer H. P. vrijdag veroordeeld tot een jaar cel. De rechtbank achtte niet bewezen dat de man de Schiedamse had gedreigd te verkrachten en te doden. Boven op de twaalf maanden kreeg P. nog twee andere straffen, eentje van vijf maanden en eentje van zes weken, die hem in eerdere vo- rtissen voorwaardelijk waren op gelegd. De Rotterdammer was op 17 mei van dit jaar met een flinke slok op en een mes in de hand naar de wo ning van het slachtoffer gegaan, omdat hij niet kon verkroppen dat de vrouw enkele dagen daarvoor de relatie met hem had verbro ken. Op het moment dat zij het uitmaakte, 2at P. nog in de gevan genis. De Schiedamse wist toen nog niet dat hij de volgende dag zou vrijkomen. Rode draad P. was diep teleurgesteld over de beëindiging van de relatie. Hij had zich achter de tralies juist voorbereid op een verder bestaan met de vrouw, zonder het geweld en de drugs die tot dan toe de rode draad waren geweest in zijn le ven. Hij vermoedde dat een ande re man de ooizaak van zijn ramp spoed was en ging verhaal halen by de Schiedamse. Daar aangekomen begon hy met een mes te zwaaien en stak het dreigend in het meubilair. Ook sloeg hij zijn ex meerdere malen, niet alleen met de hand, maar ook met een telefoontoestel en een fles jenever. Dat hij daarbij onder het roepen van kreten als ïk maak je af en 'ik verkracht je, hoer1' de bedoeling had gehad haar te verkrachten of te doden, achtte de rechtbank niet bewezen. De twee voorwaardelijke straffen die naast de twaalf maanden geac tiveerd werden, waren aan P> op gelegd voor een mishandeling met een ijzeren pijp en voor deel name aan een caféruzie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1