22 Hugo Simon grootvorst en grootverdiener Bal na Pech voor Excelsior: bus defect en achter Kelder aan Coby van Baaien durft de concurrentie aan Oostenrijkse springruiter wint in Aken eindelijk belangrijkste concours O Ex-Sparta-spits Sammy Morgan even terug Roils Royce van pa inzet golftoernooi Protest Door Sjoerd Bootsma AkenAls een verloren 2C»on werd hij in de armen geslo ten. Het Duitse publiek treurde niet lang om de afge worpen balk van thuisfavo- riet Ludger Beerbaum. De 50.000 kijkers braken bijkans de tribunes af, nadat Hugo Simon met ET voor het eerst tijdens zijn imposante carri ère de 61ste Grote Prijs van Aken had gewonnen. Ooit had de springruiter uit Wei- senheim am Sand uit sportieve te leurstelling hun vlag voor de Oos tenrijkse tweekleur verruild. Nie mand die hem om die reden het succes en de bijbehorende 1,7 mil joen gulden misgunde. Voor één dag was Simon grootvorst van en grootverdiener in Aken. „Het heeft tot vandaag nooit zo mogen zijn, maar wellicht dat On ze Lieve Heer heeft willen wach ten totdat de Pulsar Crown be stond," lachte de winnaar zijn toe hoorders toe. „Sinds die prijs be staat is elke favoriet op de laatste hindernis onderuit gegaan. Ik ook, onlangs in Valkenswaard. Daarom had ik geen last van ze nuwen. Ik was al zo ervaren, ha, ha!" Succes verdringt het verdriet maar al te snel. Niemand die nog even dacht aan veertien maanden geleden, toen het paard Cash van Hugo Simon het leven liet in de stallen van hetzelfde Aken. Een hartaanval heette de officiële le zing. Op 31 augustus, tijdens de laatste dag van het Europees kampioenschap in Mannheim, raakte de Oostenrijker in grotere problemen. Een medewerker werd betrapt met een spuit in de nabijheid van ET. De gewonnen zilveren medaille leek besmeurd. Het materiaal (spuit met inhoud) was aanwezig, maar merkwaardig genoeg kreeg een laboratorium de bewijslast voor de internationale hippische federatie nooit rond. De tuchtcommissie van de FEI ac cepteerde vervolgens het verhaal van Simons veterinair Mare Suis, „Voor het imago van de club kan een samenwerkingsverband in elk geval geen kwaad. Het staat wel chic als je kunt zeggen datje goed bevriend met Barcelona bent. Sparta-trainer Hans van der Zee over de samenwerking met Bar celona in Vrij Nederland, .Achter mij hoorde ik een speler tussen neus en lippen door vragen of hij wist datAjax dit seizoen inde Arena alleen maar risicowedstrij den speelt. Nee, hoezo? vroegde an der. Omdat Marco Bakker een sei zoenkaart heeft gekocht" Opnieuw Hans van der Zee. „Ik ben neteewstmisuogei- Ik steek m'n kop liever in het zand dan dat ik de realiteit onder ogen zie. Ik laat mijn hart niet controleren om dat ik als de dood ben dat ze wat vinden." Weer Hans van der Zee. „Bij De Graafschap tref ik nog de atmosfeer aan die wceger ook zo kenmerkend was voor de Meer. Maardetypischegezelligheid isnti ookbijAjaxverdwenen, Laatst ben ik nog even naar de Arena geweest. Ikdacht: leuk, evenmijn gezicht to ten zien, misschien regelen ze nog een afscheidswedstrijdje voor me. Man tdat zat er niet in. Ik wilde een kopje JcQffte hebben. Moesten ze per telefoon regelen" Sonny Silooy in Sportvisie. lrAlswe vroegermetAjax in De Vij verberg moesten aantreden, dan zaten we toch met licht knikkende knieen in de bus. Je moet eens aan Dennis Bergkamp vragen iaat zijn eerste reactie is bij het horen van het woord De GraafschapDan trekt hij eenpijnlijkgezichtenzegt: Hans Kraayjr." Opnieuw Sonny Silooy. „Al vanaf mijn vijftiende draag ik mijn haar lang. In Culemborg was dat in, net ais Guns 'n RosesMetal- licaenmtunrlijkFeyenoord. InDe Kuip metzo'ndertigjongens inVak Rzitten, biertje,jointjeerbij.Jozsef Kiprich was onze held. Mijn vrienden zeiden dan:Ails je ooit te gen Feyenoord scoort, dan maken we je af." NEC-speler Patrick Pothuizen in Voetbalinternational. „De rugnummers 2 en 18 zijn bij Barcelona nog vrij, die zijn voor Frank en Ronald de Boer." De Spaanse krant Marca. Bondskanselier Helmuth Kohl feliciteert Hugo Stmon en ET met de overwinning in de 61ste Grote Prijs van Aken. Niemand die hem het suc ces en de bijbehorende 1,7 miljoen gulden mis gunde. Voor één dag was Slmon grootvorst van en grootverdiener. Foto Herbert Spies/EPA waarna de springruiter vrijuit ging. De federatie bood hem zelfs excuus aan. „Onbegrijpelijk," zei Hans Wali- meier, de Duitse FEI-toeziehthou- der, die destijds in Mannheim alert reageerde, gisteren in Aken voor aanvang van de Grote Prijs. „Wat moet ik zeggen als ik nu een jong iemand pak, terwijl men ie mand als Hugo Simon heeft laten gaan?" Felicitaties Dokter Peter Cronau, de Duitse veterinair tijdens het EK'97, keek gisteren van een afstandje toe, terwijl de winnaar handen te kort kwam om alle felicitaties in ont vangst te nemen.Ach, de ketting in het wielerpeloton is gebroken. Eens moet de waarheid in deze sport ook boven tafel komen." De waarheid van gisteren was dat een superieure ET zijn berijder naar de zege droeg. Nu was de 11- jarige Hannoveraanse ruin wel gedwongen om in de barrage de benen hoog te houden. Vlak voor het inrijden van de piste had Si- mon hem hard tegen de twee bal ken van een oxer gereden, waar door het paard uit angst een stuk hoger ging. Ook zonder die extra druk had de combinatie gisteren de eerste prijs gewonnen. Als laat- ste koppel ging Simon met ET de ring in, wetende dat concurrent Ludger Beerbaum met Ratina Z een balk had afgeworpen. De weg naar de hoofdprijs van 100.000 mark lag open. Belangrij ker was de bonus van het Pulsar circuit. Iedere winnaar van de Grote Prijs van Monterrey, Val kenswaard en Aken kan door een nieuwe victorie in een daaropvol gend concours een extra prijs win nen. Voor Simon (winnaar van Monterrey 1997) lag 800.000 dollar (1,6 miljoen gulden) aan de meet, voor Beerbaum, onlangs in Val kenswaard de beste, wachtte zelfs 100.000 meer. De Duitser maakte in zjjn haast een fout op de laatste hindernis. De rest was kinderspel voor Simon, waardoor de oudste Beerbaum tot het WK in Rome moet wachten voor een revanche. Jan Tops Jan Tops hoopt in de Italiaanse hoofdstad even sterk voor de dag te komen als gisteren. De 37-jari- ge inwoner van Valkenswaard, die Montemorelos in Rome aan de start brengt, reed Operette la Silla naar een keurige vijfde plaats. „Veel sneller had het niet gekund. Ik twijfelde of ik een korte wen ding moest nemen, maar ik was als de dood dat de achterbenen zouden wegglijden. Man, ik ben super tevreden, al pikt die Simon de prijs voor de beste ruiter van het concours voor mijn neus weg." Jos Lansink had andere neuspro- blemen. De neusriem van Calvaro Z brak in de eerste ronde tijdens de sprong boven de sloot. „Ik merkte het pas een paar sprongen later. Het was niet beslissend voor de fout op de laatste hindernis, maar zeker wel van invloed." isabell Werth won opnieuw de laatste grote dressuurrubriek. De Olympisch en Europees kampioene verbeterde met 82,84 procent niet haar record. Foto Reuters Aken Jiirgen Koschel wilde nog even wachten. Alvorens de bondscoach van de Nederlandse équipe zaterdag het CHIO Aken verliet, hield hij zijn toehoorders onwetend over de samenstelling van de ploeg voor het WK, eind september in Rome. Hij had im mers beloofd om zijn kwartet pas in Rotterdam bekend te ma ken. Tot die tijd houdt de Duit ser zijn mond gesloten. Coby van Baaien vond het alle maal best. Terwijl de bonds coach in Hamburg zijn koffers voor het EK-jeugd in Hickstead pakte, dwong de 41-jarige ama zone uit Brakel ook op de laatste dag in de Aachener Soers meer 'dan bewondering af. Met een fraaie score van 74,16 procent belegde zij met Olympic Ferro (11 jaar) tijdens de afsluitende Kür een zesde plek in een veld van de besje twaalf. „Dit waren dezelfde mensen die ook in Ro me jureren. Zelfs zij kwamen naar mij toe en feliciteerden mij met m'n prestatie. Iemand zei zelfs dat hij het geweldig vond hoe dit paard hetals enige nieu weling deed. En dat'in het hol van de leeuw. Nee," ik kan niet meer dan tevreden zjjn. En ui teraard moeten we vormbehoud tonen." Met Gonnelien Rothenberger- Gordijn (Dondolo) strijdt de amazone om de vierde positie in het WK-team, waarvoor Anky van Grunsven (Bonfire), Ellen Bontje (Silvano N) en Sven Rothenberger (Weyden) zich al hebben gekwalificeerd. Volgens sommige teamgenoten en inge wijden heeft Van Baaien haar plaats reeds meer dan verdiend. Eventueel gaat ze in Rotterdam nog een keer in de slag met haar rivale, „Ik moet eerst met mijn trainer overleggen. Het enige probleempje is dat ik de komen de week in Hickstead verblijf voor het EK voor junioren en Young Riders moet afdwingen. Maar dat geeft niet Ik denk dat een weekje rust Olympic Ferro ook goed zal doen. Hij moet dui delijk fit zijn om goed te preste ren. De afgelopen maanden heeft hij een paar kleine blessu res gehad. Elke keer als ik de draad oppakte, ging het dir? :t prima. Trouwens, ik ben niet bang voor concurrentie. Concur rentie moet er juist zijn." De laatste grote dressuurru briek eindigde wederom in een overwinning voor Isabell Werth. De Olympisch en Europees kampioene verbeterde met 82,84 procent niet haar record. Anky van Grunsven moest met TCN Partout genoegen nemen met een vierde plaats. De score van 77,07 procent vond zelf het Duit se publiek te laag. Het fluitcon cert voor de jury was een wel kom steuntje in de rug van de Gemertse. „Maar het was ook geen Bonnie?" hield ze haar te leurgestelde fans voor. De spelers van Excelsior zaten zaterdagmiddag tien minuten in de spelersbus op het parkeerter rein van Woudestein. Maar wat de chauffeur ook probeerde, hij kreeg 'm niet aan de praat. „Dan gaan we maar met onze eigen au to's naar Velsen," riep directeur Simon Kelder. „Dit gaat allemaal veel te lang duren." Vervolgens reed de selectie in een lange, rode colonne naar de uitwedstrijd by Telstar. „Ik fungeerde als een veredel- dereisgids," lachte Kelder later in de bestuurskamer in Velsen. „Want die gasten wisten de weg niet Maar ik had niet gerekend op 2o'n lange rit, dus hgd ik ook niet getankt. Dat moest ik onder weg doem Toen ik de afslag nam naar het benzinestation, gingen alle spelers achter me aan. Ze stonden keurig achter me te wachten. En voor de zekerheid hadden we niet alle auto's volgela den, maar bewust een soort 'reser ve-auto' gecreëerd. Voor als het noodlot nog een keer 2ou toe slaan..." Voorzitter Martin de Jager had eveneens de moeite genomen om in Velsen te komen. Hij raakte bij Leidschendam in een file ver zeild. (tEr was aan de andere kant van de weg een ongeluk gebeurd, en aan mijn kant stonden de men sen stil om te kijken." Toen hij vervolgens hoorde van de pech aan de spelersbus, zei De Jager te gen Keiden „Hoe kan dat nou, we hebben nog nooit zo'n dure bus gehad...?" Satellietclub Excelsior gebruikt de oude spelersbus van Feye noord. Blijkbaar mikt Raymond de Waard nog altijd op een plek als linksbuiten bij Feyenoord. Want wat zegt de linkspoot van Excelsi or in een vraag-en-antwoordspel in het programmablad van Tel star: „Meest overschatte voetbal ler? Henk Vos..." En laat die nou de linksbuiten van Feyenoord zijn... zwerfkinderen. Organisator Nico de Borst liep vorig seizoen ten ba te van deze Roemeense kinderen van het Kasteel naar Volendam. Tijdens de media-training, die Sparta vorige week kreeg van Cees Wijburg (consequent Wijd beens' genoemd door de spelers), gaf trainer Hans van der Zee een perfecte imitatie van Fritz Kor- bach. Pardoes proestte Dave van der Meer een slok water over de tafeL In het Kasteel van Rhoon, waar verzorger Henk Klamer - hoewel alles gratis was - schitterde door afwezigheid, hield Sparta vorige week de jaarlijkse sponsoravond. Hans van der Zee verscheen daar op slippers onder zijn clubkos tuum. Kew Jaliens bleek 's mid dags op de training ietwat on zachtzinnig op zijn kleine teen te hebben gestaan. Fysiotherapeut Ruud Daniels heeft 'm de volgen- Sammy Morgan moedigt tijdens de wedstrijd om de derde en vierde plaats tegen NAC de jeugdploeg van Norwich City aan. Met suc ces, want Norwich City zegevierde met l-O. Sammy Morgen was even terug In Neder land. Op advies van Hans Efjkenbroek plukte Sparta-tralner Mircea Petescu de bikkelhar de spits twintig jaar geleden weg bij Cam bridge llnited, uitkomend In de tweede divi sie. Na één seizoen op het Kasteel, waar Morgan samen met o.a. Michel Valke, Joh. van Zoest en Arfe van Staveren speelde, moest hij vertrekken voor Ruud Geels. De Noord-Ier verkaste naar het FC Groningen van trainer Theo Verlangen, eveneens voor een periode van één jaar. Vervolgens was het stil rond dé man van de kamikaze-acties én een gedenkwaardige 1-0 overwinning van Sparta op Feyenoord. Nadat hij In Engeland was teruggekeerd, verkoos hij de anonimiteit van het leraarschap als do cent wiskunde. Achteraf bleek dat de inmiddels 53-jarlge Sammy Morgan het voetbal toch niet kon missen. Tien jaar geleden werd hij Jeugdma- nager bij Norwich City en in die hoedanigheid gaf hij het afgelopen weekeinde met een A- selectie van zijn club acte de présence aan de Rotterdamse Oldegaarde tijdens de 39ste aflevering van het Maasstad-toernooi van Spartaan'20. Foto Miehei BierhulzetVCor Vos Gaat Telstar nu een schade claim indienen bij de KNVB om dat Excelsior als bezoekende club zo weinig toeschouwers blijkt te trekken? De selectie van Sparta treedt woensdag 2 september op het ter rein van Zwei-vers uil Capelie aan den IJssel aan. Onder leiding van trainer Hans van der Zee zullen 160 Capelse kinderen in de leef tijd van zeven tot en met twaalf jaar vanaf 14.00 uur een voetbal- circuit afleggen. De inschrijving loopt tot en met maandag 24 au gustus (tel: 0900-8877). De kosten bedragen 25 gulden en 50 air mi les per aangemeld kind. Vervol gens speelt Sparta (om 19.00 uur) een vriendschappelijke wedstrijd tegen zaterdag-tweedeklasser Spirit. De opbrengst van het duel komt ten goede aan Roemeense Sparta's trainer gunde Tinus Bosselaar, elftalleider van het tweede, de microfoon niet An ders sta je weer een half uur mop pen te vertellen." Dave van der Meer scoorde te gen ARC zijn eerste doelpunt met het rechterbeen. Wat is er aan de hand met Nico Jalink? Hij heeft nog steeds geen gele kaart opgelopen. Van der Zee: „Na een overtreding schudt hij zelfs uitgebreid handen met het slachtoffer." Sparta's trainer vraagt zich af of voorzitter Jan Bossink slechts één paar schoenen heeft. Dolf Roks, trainer van Sparta 2, mag met meer op de bank bij het eerste. „Het loopt nu als een trein," zegt Van der Zee, „maar met hem erbij, is gebleken, voor geen meter." Dennis de Noojjer deed bij Hee renveen mee aan een motivatie- •-Voor de amateurgolferdie za terdag 12 september tijdens het Open Royal Rolls-toemooi van de Goudse Golfbaan IJs- selweide op hole 9 een hole-in- one slaat, staat een heuse Rolls Royce Silver Shadow uit 1973 te wachten. De auto is van Wim de Meijer, de vader van de twee exploitanten van golf baan, Ronald en Michel de Meijer. „Mijn vader heeft de auto een halfjaar geleden voor de hobby gekocht. Het leek ons een leuk idee de bolide meteen als prijs op één van onze toernooien te zetten," aldus Ronald de Meij er, die er haastig bij zegt dat zijn vader van de actie afweet Er is een gerede kans dat pa De Meijer de sleuteltjes van zijn speeltje bij een amateurgolfer daadwerkelijk moet inleveren. „De afgelopen zeven jaar ver dween de bal op hole 9 al twee keer in één keer in de put," zo weet De Meijer. Voor het geval dat zaterdag 12 september weer gebeurt, heeft Usselwei- de voor de zekerheid een zoge heten hole-in-one-verzekering training. Hij moest, zoals bij Emi- le Ratelband, over brandende ko len lopen, waarbij hij blaren onder zijn voetzolen opliep. Voorstopper Johan Hansma brandde, terwijl hjj uitriep de beste voorstopper van Nederland te worden, beide voeten en was een week uitge schakeld. Dolf Roks: „Heeft Van der Zee ook verteld dat hij tijdens een rondootje twee uur in het midden heeft gestaan, voordat Jaliens op zijn voet ging staan?" OP HET BONDSBUREAU van de KNVB in Zeist is men zich vorige week een hoedje geschrokken. Lag daar ineens een woedende brief van Excelsior, waarin de club van het strijdvaardige duo Martin de Jager/Simon Kelder haar ongenoegen uitte over het af haken van Ajax 2 voor de beker competitie. „Dat scheelt ons in de recette," zo stond er in de brief op hoge poten aan het sectiebestuur betaald voetbal. De bomen in het Zeister bos ston den even te trillen van schrik, want als Excelsior boos is - bergje dan maar! De toom van Excelsior is ver klaarbaar. Ajax 2-Excelsior zou stellig meer publiek hebben ge trokken dan Sparta 2-Excelsior in Smits hoek, ondanks de heimelij ke aanwezigheid daar van mijn energieke chef uit het naburige Heerjansdam, die per fiets naar Smitshoek was gekomen, maar onderweg bemerkte zijn porte monnee te zijn vergeten, evenals zijn toch vaak handige perskaart. Met nog een handjevol toevallige voorbijgangers kon hij evenwel vanaf een dijkje de wedstrijd vol gen. En dat scheelde toch al gauw tien betalende toeschouwers, terwijl de Tecelte ook nog eens met Spar ta moest worden gedeeld. In Smitshoek was Sparta 2 trou wens de thuisspelende club, zoals Excelsior alle bekerwedstrijden uit speelt, omdat het bestuur in maart van dit jaar de KNVB ietwat voorbarig had verzocht in deze pe riode geen thuiswedstrijden te hoeven spelen. Voorzitter Martin de Jager was er destijds nog vanuit gegaan dat wethouder Kom^ ink inmiddels wel de hand over het hart zou heb ben gestreken en Excelsior de drie miljoen gulden subsidie zou hebben toegezegd voor de bouw van de laatste twee nieuwe tribu nes op Woudestein. De wethouder houdt evenwel zijn poot stijf, omdat hij vindt dat Ex celsior dwars heeft gelegen bij de besprekingen om samen met Sparta een stadion te betrekken, En omdat De Jager daarbij ook nog terloops had laten weten ■Woudestein desnoods uit eigen middelen te renoveren', blijft hij elke vorm van steun weigeren. Mocht de wethouder niet van standpunt veranderen, dan zou deze houding wel eens de dood steekvoor Excelsior kunnen bete kenen. De jaarlijks gederfde in komsten uit business-seats en sponsor-units, de almaar oplopen de kosten en de geringe publieke belangstelling doen het ergste voor Excelsior vrezen, En mocht Feyenoord - het is niet te hopen - het samenwerkings verband met Excelsior opzeggen, dan is het leed op Woudestein he lemaal niet meer te overzien. Het zou een desillusie betekenen voor Martin de Jager, op wiens initiatief het ooit weer tot een ge sprek kwam met Sparta met be trekking tot het samen bespelen van een stadion, die vervolgens een nieuw Woudestein als zijn le venswerk beschouwde, maar straks een dub op rood-zwart zaad moet achterlaten. De Jager beseft dit gevaar, maar klampt zich vast aan een laatste strohalm, die het nieuwe college van wethouders hem mogelijk zal aanreiken. Blijft die steun en die van de in vloedrijke buren uit Kralingen uit, dan lijken de dagen voor Ex celsior in het betaalde voetbal ge teld. De gemeente Rotterdam, die al ja ren vindt dat drie betaalde dubs in de Maasstad zeker eentje te veel is, zal er niet rouwig om zijn. En de KNVB evenmin. Steden als Apeldoorn (AGOW) en Almere staan al jaren te trappelen om een licentie die maar niet vrij komt, omdat de KNVB vasthoudt aan 36 clubs in het betaalde voet bal. De KNVB heeft de woede bij Ex celsior intussen wat getemperd door te laten weten sancties tegen Ajax te overwegen. Misschien datAjax de gederfde recette kan vergoeden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4