3 Verslagenheid overheerst bij staf Witte Huis De auto van de toekomst is snel, stil en zuinig Moreel gezag Waardering voor Hillary Roemruchte vlek dwingt Clinton tot vernederende bekentenis Rotterdams Dagblad Commentaar Boete voor casino in Schiedam Djanko 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. CU 3.59 6.43 6.73 6.69 4.99 Rotterdams Dagblad Dinsdag 18 augustus 1998 New York Misschien voor het eerst sinds Bill Clinton m 1993 president werd, drukken de Amerikanen diens vrouw Hil lary aan hun hart. Zij waarderen het dat zij haar man blijft verde digen, ook nu hij zijn overspeli ge gedrag heeft toegegeven. De Amerikanen hebben een haat-liefde-verhouding met de presidentsvrouw, die zeker in de eerste jaren na 1993 een stevige politieke rol opeiste. Zij gaven hun kinderen niet de naam H i- iary, uit ergernis over de L' u- ding van de presidentsvr' jw, Maar nu identificeren zy zich met haar, volgens Sfr^nanie Dolgoff, adjunct-hooiüredacteur van het maandblad Cosmopoli tan. De affaire-Lewinsky heeft de scherpzinnige juriste volgens haar menselijker gemaakt. Net als Jacqueline Kennedy draagt zij haar last 'charmant en waar dig', aldus Dolgoff. Ook de veranderde opvatting van de Amerikanen over over spel kan een rol spelen. Uit een opiniepeiling van een vrouwen blad blijkt dat 46 procent van de ondervraagden hun echtgenoot zou vergeven, nadat hij had be kend met een andere vrouw naar bed te zijn geweest. Zeven jaar geleden was de tolerantie je gens ue overspelige echtgenoot aanzienlijk geringer. Uit een on derzoek bleek toen dat slechts 12 procent van de ondervraagde vrouwen overspel kon vergeven. Voor het Witte Huis staan vier televisiepresentatoren op een rij elk voor hun eigen omroep verslag te doen van het verhoor van Clinton. Foto Paul J. Richards/AFP In het televi siekamp' wordt een ou de opname van 'First La dy' Hillary Clinton nog eensbeke ken. FotoRuöi Fremson/AP '/Kilt Door John Wanders Washington Het federale hart van de dolgedraaide Amerikaanse hoofdstad Washington oogde gis teren als het Vaticaan tijdens de verkiezing van een nieuwe paus. De wereld wachtte vol spanning of er al witte rook kwam uit het Witte Huis. In het Witte Huis zelf was de stemming er een van verslagen heid. Clintons naaste adviseurs verklaarden openlijk dat ze zich verraden voelden door hun presi dent. Zeven maanden hadden ze voor hem op de bres gestaan en volgehouden dat zijn glasharde ontkenning van een seksuele re latie met voormalig stagiaire Monica Lewinsky op waarheid be rustte. Erskine Bowles, stafchef van het Witte Huis, drong er bij alle mede werkers op aan de rijen gesloten te houden. Slechts een enkeling hield nog rekening met de moge lijkheid dat Clinton zijn seksuele relatie met Lewinsky zou blijven ontkennen, Liegen tegenover een federale 'grand jury' is een onver geeflijk vergrijp en de hoeveel heid belastend bewijsmateriaal bood de president geen andere mogelijkheid dan zijn relatie met Lewinsky op te biechten. Er was de getuigenis van Lewinsky zelf, die haar seksuele relatie met Clin ton, voor de 'grand jury' had toege geven. Er waren de belastende verklaringen van anderen. Er was de veelbeschreven jurk met de roemruchte vlek, een in potentie sluitend bewijs van een seksueel avontuurtje. Voormalig presidentskandidaat Jesse Jackson onthulde dat hij aan de vooravond van Clintons verhoor samen met de 'First Family' had gebeden. „Laten we Na het ruim vijf uur durende verhoor vertrok aanklager Kenneth Starr zonder een woord te zeggen. Foto Greg Gibson Terwijl binnen Clinton werd verhoord stonden buitende hekkendrommen mensen omtekijkerof ze een glimp konden opvangen van de president, foto Roberto Borea/AP er geen doekjes om vónden, hij (Clinton) schaamt zich voor wat er is gebeurd. Hillary moet de verne dering van dit alles ondergaan," zei de bekende zwarte dominee. Hij zei verder dat de 'First Lady' ondanks alles nog altijd achter haar echtgenoot staat, wat voor veel Amerikaanse vrouwen een belangrijke overweging is om Clinton te vergeven. „Hun huwe lijk zal deze crisis overleven," ver zekerde Jackson. Volgens ver schillende bronnen werd Hillary pas afgelopen dagen geïnfor meerd over de werkelijke aard van de relatie tussen Lewinsky en haar echtgenoot. De vernedering is voor Hillary Rodham Clinton, des te groter om dat zij in interviews een onwrik baar geloof uitsprak in de op rechtheid van haa* echtgenoot. President Clinton verklaarde op 26 januari met opgestoken vinger dat er nooit van 'seksuele relaties' met Lewinsky sprake was, dat hij nooit iemand had aangezet om hierover te liegen en dat alle be schuldigingen hierover 'vals' wa ren. Hillary trachtte het Ameri kaanse volk ervan te overtuigen dat 'Monica-gate' het werk was van een 'omvangrijke rechtscon- servatieve samenzwering' tegen de president. In een recent inter- vïewbeweerde zij zelfs dat het he le schandaal nooit zulke immense proporties had gekregen als het echtpaar Clinton politiek naam had gemaakt in een andere staat dan het enigszins achtergebleven Arkansas. Roekeloos De populariteit van de president bleef zeven maanden lang onaan getast door de affaire. Mogelijk dat daarin nu verandering komt. Nu Clintons aanvankelijke ont kenning een glasharde leugen is gebleken, zullen veel van zijn aanhangers zich bedonderd voe len. Ook voor de grote meerder heid van de Amerikanen die al lang overtuigd was van het be staan van een seksuele relatie tus sen Lewinsky en de president, kan Clintons spijtbetuiging har der zijn aangekomen dan ver wacht. Opiniepeilers wezen er al op dat de reactie van het publiek op de 'aannemelijkheid' van een seksuele relatie tussen Clinton en Lewinsky sterk zou kunnen afwij ken van de reactie op Clintons fei telijke bevestiging van die relatie. Zeker is dat de schaduw van Mo nica Lewinsky over Clintons pre sidentschap zal blijven hangen, waarschijnlijk tot in de eeuwig heid. Bill Clinton was dolgraag de geschiedenis in gegaan als vrede stichter in het Midden-Oosten. Maar de wereldpolitiek zal niet de eerste associatie zijn die latere ge neraties Amerikanen met deze president zullen hebben - tenzij hij de Derde Wereldoorlog ontke tent. Clinton zal in de geschiede nisboeken voortleven als de presi dent die zijn land in diepe verle genheid bracht door zijn onbegrij pelijk roekeloze gedrag met een donkerharige, ietwat mollige 21- jarige stagiaire van het Witte Huis. Immoraliteit wordt bepaald door het politieke beleid, niet door de seksuele uitspattingen van een president. De Nigeriaanse schrijver en Nobelprijswinnaar Wole Soyinka bekritiseerde drie maanden geleden met deze woorden de ophef die al zeven maanden woedt over wat zich allemaal in het Witte Huis zou heb ben afgespeeld. Soyinka smeekte om meer aandacht voor wezenlij ke zaken als de mensenrechten en de Amerikaanse president zal het inmiddels zonder meer met hem eens zijn. Niets is voor William Jefferson Clinton belangrijker dan zijn plaats in de geschiedenis. Hij wil op zijn daden worden beoordeeld en niet op zijn gebreken. De ontluisterende speech van Clinton van vannacht brengt een breukvlak in zijn presidentschap. De schrandere jurist en handige politicus is meermalen in zijn politieke loopbaan teruggekeerd uit ogenschijnlijk verloren posities. Steeds weer heeft hy spijt betuigd over fouten en over zijii wat al te eenzijdige uitleg van zijn werke lijkheid. Dit keer lijken de obstakels echter onneembaar, zelfs voor 'the Comeback Kid' uit Arkansas. De 42ste president van de VS staat vanaf nu nationaal en internationaal te boek als een leugen achtige man die zich in zijn werkvertrekken seksueel liet bevredi gen door een stagiaire die niet veel ouder was dan zijn dochter. Als er geen kink in de kabel komt, zal Clinton nog tot januari 2001 het gezicht zijn waarmee de Verenigde Staten de boer op moeten. De functie van Clinton is een veelzijdige. De Amerikaanse presi dent is staatshoofd, regeringsleider, bevelhebber van de strijd krachten en partijleider. Hij geeft-bovendien leiding aan Amerika's buitenlandse betrekkingen. Omdat Clintons natie de laatst overge bleven supermacht is, geldt hij als voornaamste wereldleider. Maar hoe serieus zullen zijn opponenten Clinton nog nemen? Zullen re geringsleiders en staatshoofden stiekem in hun vuistje lachen als ze een willekeurige medewerkster aan hem voorstellen? Zijn morele gezag is verdwenen. Niet eens zo zeer door rijn onver antwoorde gedrag, maar veel mee* door zijn gewoonte om de waar heid te beschouwen als een makkelijk meerkeuze-menu. Door zijn gedraai heeft hij het aanzien van de VS in de wereld onnoemelijk veel schade toegebracht. Bill Clinton heeft nog heel wat uit te leg gen. Mogelijk aan de aanklagers van Kenneth Starr. En zeker aan zijn politieke vrienden en naaste medewerkers. Wie kan zich nog herinneren dat in januari, tijdens de eerste dagen van de crisis over de president en Monica Lewinsky, het halve kabinet voor hem in de bres sprong? Met voorop minister Madeleine Albright van Buiten landse Zaken. Allicht geloofde zij dat de president de waarheid sprak, verklaarde Albright aan de poort van het Witte Huis. Sterker, ze wist het zeker. Clinton heeft binnen en buiten het Witte Huis veel uit leggen, maar wie gelooft hem nog? Het lijdt geen twijfel of de Republikeinen zullen garen spinnen bij de afbrokkeling van het presidentschap. De Democraten hopen bij de Congresverkiezingen van begin november de meerderheid in het Congres terug te winnen, maar die hoop lijkt vervlogen. De ver wachting is dat veel Democratische kiezers dusdanig gedemoti veerd zijn geraakt door de zaak-Lewinsky, dat ze zich niet zullen la ten registreren als kiezer en in november dus niet naar de stembus zullen gaan. De geloofwaardigheid van Clinton is--aan stukken, maar daarmee ook het aanzien van de Amerikaanse politiek. Het zorgvuldig geregisseerde aantrekken van het boetekleed doet daar niets aan af. Dat boetekleed was al teveel bezoedeld, Schiedam De gemeente Schie dam heeft de eigenaar van een pand waarin een casino is geves tigd een boete van ruim vijftien duizend gulden opgelegd en dreigt het erfpachtcontract op te zeggen. Dat zou sluiting beteke nen van speelclub De Joker, waar een variant van het Golden Ten- spel kan worden gespeeld. De gemeente zoekt al sinds de opening op 31 juli mogelijkheden om de tent te sluiten, omdat die criminelen zou aantrekken. Een mogelijkheid ligt in het erfpacht contract, omdat niet zou worden voldaan aan de voorwaarden daar in. Zo verplicht dat contract tot exploitatie van een snookerhal in het pand, wat een casino uitsluit Bovendien moet de zaak een 'open uitstraling' hebben. De rui ten zijn echter afgeplakt, waar door inkijk onmogelijk is. (SpERmA-vUkkÉN) rv/iEuw onTUerp A^ER,frAAN!E vLAC, RotterdamOver vijfjaar kan de Golf GTI worden afgedankt. Wie dan nog een beetje sportief wil rij den, stapt over naar de elektn- rii aangedreven Mercedes A kit. Supersnel, stil, zeer zuinig nauwelijks milieuvervuilend, dal is de elektrische auto van de toe komst, Shell maakte gisteren be kend te gaan samenwerken met Daimler Benz om de elektromotor van de toekomst verder te ontwik kelen. In 2004 moet het voertuig op de markt komen. De ontwikkeling van de elektri sche auto gaat hard. Er zijn inmid dels brandstolcellen op de markt die klein genoeg zijn om in be staande auto's in te bouwen. Een van de vroegere problemen was dat je een aanhanger vol accu's nochg had om een autootje te la ten rijden. De prestaties doen niet meer onder voor die van gewone verbrandingsmotoren. De nieuwe elektromotor, waaraan ook Shell meewerkt, krijgt een vermogen van 100 pk en gebruikt gemiddeld en liter brandstof op 30 kilome ter. „En dat is meer dan tweemaal zo zuinig als de huidige A klasse Mercedes," zegt een woordvoer der van Shell. Bovendien heeft een elektromo tor het voordeel dat hij meteen op toeren is. Accelereren van 0 tot 100 in acht seconden moet geen enkel probleem zyn. De oliemaatschappij is binnenge haald vanwege haar specifieke kennis omtrent brandstoffen. De brandstofcellen maken elektrici teit uit zuurstof en waterstof. „Het probleem is voldoende waterstof als brandstof mee te nemen," laat de zegsman van Shell weten. „Wa terstof is een vluchtige stof. Tot nu toe experimenteerde Daimler met tanks met waterstof onder hoge druk. Het kost veel energie om waterstof onder druk in de tank te krijgen. Bovendien is het geen veilig idee om zo'n tank vol waterstof in je auto te vervoeren. Denk maar aan de ontploffing van ruimteveer Challenger, toen ont ploften er ookwaterstoftanks." CPO Shell heeft een techniek, CPO ge naamd, waarmee het mogelijk is bestaande brandstoffen als benzi ne, diesel of lpg te verrijken met waterstofgas. „Daardoor wordt de benzine geschikt als brandstof voor de elektrische auto. De ver rijkte benzine kan ook door gewo ne verbrandingsmotoren ge bruikt worden. De automobilist kan dan bij de gewone benzine pompen terecht. Er zijn meteen voldoende punten waar getankt kan worden," schetst de woord voerder de voordelen. Roet Een motor die nog maar de helft aan brandstof gebruikt van de huidige motoren, dat lijkt nauwe lijks een voordeel voor een maat schappij die haar geld moet ver dienen met de verkoop van benzi ne. Op de langere termijn is de doorbraak van de elektrische auto echter onontkoombaar, is de ver wachting. Vooral wegens de veel betere milieu-eigenschappen. „De elektromotor stoot water en kooldioxyde (COj) uit. Dat laatste is een broeikasgas, maar de hoe veelheid is veel lager dan bij de conventionele verbrandingsmoto ren. Bovendien komt er geen roet meer wij en geen stikstofoxide. Ook wordt het m de toekomst mo gelijk de elektrische auto's op bio diesel te laten rijden. Dat redu ceert de uitstoot van kooldioxide nog verder." De maatschappijen willen meteen doorbreken met de elektromotor. Mercedes kiest nadrukkelijk voor inbouw in de A-klasse, de mid denklasser van het concern. Ook Ford is druk doende met het bou wen van een elektrische auto. Shell is er klaar voor. „De CPO techniek wordt al toegepast in bij voorbeeld Pemis. De brandstof le veren is geen probleem." - Oral B tandenborstel, advantage 35, J-. per stuk 4.79 Bonus voordeel 1.20 2 Fa deodorant, spray of roller, duopak 8.58 Bonus voordeel 2.15 3 Fa douche, duopak 8.98 Bonus voordeel 2.25 Unicura handsoap, pomp en navulling 1 duopak 9.08 Bonus voordeel 239 5 0rganics shampoo of conditioner, flacon 200 mi 5.99 Bonus voordeel 1.00 Aanbiedingen geiden t/m 23 augustus as

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1