Ouderen gepikeerd over reactie burgemeester en wijkwethouder Rotterdams Dagblad Keukenhulp bejaardenhuis stal uit woede over ruzie van ouders Eenden m de keuken en regenwater om te koken Hoe groot is de haven nu werkelijk? 0 Rioolzuivering Delfland toch bij Den Hoorn Hond vernielt 42 bomen Inbrekers stelen dekbedhoezen Drijvend vakantïepa Niet alie grondverwerkers NBM op 'Bijlmergrond' onderzoebt 6 wiieien wsoi2 28,- Of bel gratis 0800-06 42 Li Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad ■Tv Waterweg Woensdag 19 augustus 1998 Waterweg De nieuwe mam moet-installatie voor rioolwater zuivering van waterschap Delf land wordt ondanks een enorme kostenstijging naar alle waar schijnlijkheid toch gebouwd in de Hamaschpolder bij Den Hoorn. Dat valt te concluderen uit een ge sprek met dijkgraaf P. Zevenber gen. Hij verwacht binnen enkele maanden een financieringsvoor- stel te kunnen presenteren. Dat voorstel wordt van cruciaal belang, gezien de tegenvaller van honderden miljoenen guldens die deze zomer plotseling aan het licht kwam. Het project in de Har- naschpolder blijkt 1500 miljoen gulden te gaan kosten, in plaats van de 1100 miljoen gulden waar van Delfland de afgelopen jaren steeds is uitgegaan. De inwoners en bedrijven in Schiedam, VJaar- dingen, Maasluis, Hoek van Hol land, Berkel en de Haagse regio, die de hele bouwsom uiteindelijk moeten ophoesten, wacht daar door een nog veel sterkere tarief stijging van de rioolwaterbelas ting dan de verhoging van zes procent die hen nu al jaarlijks wordt opgelegd. Delfland bezint zich thans op 'de goedkoopste financiering', waar bij ook wordt gekeken naar moge lijke lease-constructies. Maar daarbij wordt wel uitgegaan van bouw in de Schipluidense polder langs de nieuwe rijksweg A 4. Al ternatieven zijn er niet echt, zo blijkt uit het interview met de dijkgraaf. Pagina 13: Delfland zoekt uitweg tijdens 'wandel-etappe' Schiedam De Schiedamse poli tie is op zoek naar de eigenaar van een hond die verantwoordelijk is voor de vernieling van maar liefst 42 bomen. Een medewerker van de groenvoorziening heeft giste ren aangifte gedaan vaii de moles tatie van de bomen, die alle aan de Vlaardingerdijk staan. De mede werker constateerde forse bijtspo- ren in de stammen, en denkt dat die zijn' veroorzaakt door een hond die regelmatig bij de bomen wordt uitgelaten. VlaardingenBij een beddenzaak aan de Vlaardingse Gerard Bur gerlaan werd gisteren rond zes uur uur ontdekt dat er is ingebro ken. Onbekenden hadden een ruit van de voordeur ingegooid met een baksteen en zich zo toe gang verschaft tot de winkel. Zij gingen er vandoor met zo'n dertig dekbedhoezen. Door Sentina van der Meer Schiedam Een dame van in de zeventig doet met tranen in haar ogen haar relaas. Ze woont boven het wijkcentrum Dr. W. Dreespiein, in een van de 32 ouderenflats. Twee andere bewo ners van de flat hebben al brieven geschreven aan burgemees ter Scheeres en de wijkwethouder van Nieuwland, P. Groene- weg. Daarin doen zij hun beklag over het wangedrag van jon geren. Maar de antwoorden die ze van de gemeentebestuur ders hebben gekregen, bevalt de ouderen helemaal niet. In het wijkcentrum waren gister avond de ouderen bijeengekomen om hun ongenoegen uit te spre ken. Tienerwerkster Adeline Treurniet van de jongerenont moetingsplaats aan de Dreespiein was degene met het luisterende oor. „Ik heb ze uitgenodigd. Vol gens hen zouden de jongeren zich hier ernstig misdragen. Voetbal len tegen de ramen, op hun bal konnetjes klimmen, dingen ver nielen, pesterig met scooters rondrijden en hen uitschelden," zegt de jongerenwerkster. „Van ons mogen ze best voetbal len," wordt er direct gezegd. Het antwoord van de burgemeester, dat hij het spelen van jongeren niet kan verbieden, vinden de ou deren dan ook onzin. Verbieden is helemaal niet aan de orde, vol gens hen. „Een jongerenontmoe tingsplaats direct onder een oude- renflat werkt gewoon niet. Auto matisch komen daar jongeren op hun scooters. 2e voetballen er en drinken bier," zegt een dame. Allemaal leuk voor de jeugd, vin den ze. „Maar wie is het die met de feestjes kan meegenieten?" Ze laten foto's zien van achtergeble ven bierflesjes en chipszakken op straat. Een man irriteert zich héél erg aan de jongeren. „Hoe ze ook die meisjes aflikken." Echter vol gens een vrouw gebeurt dat laat ste ook in de flat. „Bij ons in de lift. Ze komen makkelijk in de flat. We voelen ons niet veilig." Gepikeerd zijn ze over de brief van wijkwethouder Groeneweg. „Jongeren worden in toenemende mate geconfronteerd met een af nemende acceptatie van hun aan wezigheid. Ook voor jongeren hoort er een plaats te zijn binnen de samenleving in hun directe leefomgeving," luidt zijn ant woord. Een van de brievenschrijf sters concludeert: „We zijn dus rechteloos. Wij moeten rekening houden met de jongeren, maar wie doet dat met ons? Jongeren zij mobiel, wij niet." De ouderen hebben een simpele oplossing. „Zorg dat ze niet constant rond ons huis hangen. Geef de jeugd in ieder geval iets anders om op te schieten dan onze ramen. Geef ze een doel!" Aan de andere ant van de Parkweg is nog een L.-kje groen dat volgens hen mooi als trapveldje zou kunnen fungeren. Tienerwerkster Treurniet ziet daar er wel wat in. Ook Hidayet (16), die in het jongerenontmoe tingscentrum staat te tafeltennis sen met een vriendje is het met de ouderen eens. „Zeker wat betreft de overlast De voetballen komen nogal eens tegen de ramen. Het lijkt mij beter als op dat veldje een goal komt te staan." Door Marc Floor RotterdamHet leek alsof ze zich in een sollicitatiegesprek waande. Welwillend, zoekend naar de juis te formulering probeerde de 20-ja- rige S.R. haar nieuwgevonden rechtschapenheid aan politie rechter A. Wassing te verkopen. Maar de reden waarom de Vlaar dingse gisteren moest voorko men, was juist om toe te lichten wat er in haar vorige baan zo mis was gegaan dat ze op staande voet werd ontslagen. Want ze stal tij dens haar aanstelling als keuken hulp bij het Vlaardingse verzor gingshuis Vaartland de nodige za ken bij collega's en bejaarde be woners. Al snel nadat R. via het Jeugwerk- garantie-Plan in oktober '96 aan het werk ging in het verzorgings tehuis begon ze zaken uit de keu ken te verduisteren. Klein voed- selwaar over het algemeen, als ap pels en sinaasappels. Maar dat breidde zich langzaam uit naar Hoeken van aSsSlliis f Cruiseschip vergeleken mei vakantiepark Port Zèlande: Op de groeiende cruise-markt, een miljarden industrie, wil Rotterdam ook graag een graantje meepikken. Daarvoor is vorig jaar de oude vertrekhal van de Holland Amerika Lijn op de Wilhelminapier voor een bedrag van zestien miljoen gulden verbouwd tot cruiseterminal. Maar daar waar Amsterdam al jaarlijks bijna honderd cruiseschepen verwelkomt, daar meren dit jaar in Rotterdam slechts vier luxe passagiers-schepen af. Rotterdam rekent in 2000 op zeker twintig cruiseschepen. Gran Dorado Group 722 huisjes, 3268 bedden (bezettingsgraad 79%) 46 ha (waarvan 14 ha haven) 250-300 m/v personeel tropisch zwembad sporthal 12 restaurants en bars kinderspeelhuis Rotterdam-Vt 'ederij Holland America Line (HAL) 658 hutten, 1320 passagiers 62.000 ton 237 m lang, 32 m breed 644 bemanningsleden 2 zwembaden fitnessruimte 2 restaurants (2 zittingen) en 13 bars bioscoop kinderspeelkamer casino discotheek bowlingcentrum discotheek pizzakoerier supermarkt 1 week 2 pers. 685 tol ƒ1395 taxfreeshop korte cruise v.a. ƒ4120 p.p. "ereWwiitlh^benvorigiaa 5,7 miljoen mensen, ender «i 25.000 Nederlanders, een cruise gemaakt Rotterdams uagblad'Ueirdre Fabery de Jonge/Bron: Gran Dorado, Holland America Line Weslours Inc. Rotterdam heeft de grootste haven ter wereld, maar hoe groot is die haven eigenlijk? Hoe groot zijn de supertankers die er hun ruwe olie brengen? Hoeveel nieuwe auto's worden er via Rotterdam geïmporteerd? Hoe groot is het cruiseschip Rotterdam? En, welke havens zijn de concurrenten van Rotterdam? Tot aan het Wereldhaven Festival (4,5 en 6 september) tien keer (op zaterdag en woensdag) 'Haven in Beeld', wetenswaardigheden over de Rotterdamse haven, in deze krant. Jaap van der Lely: 'Het verkeer zegt me niets. Ik hoor het niet meer.' Foto Boel Dijkstra Elysium, Het Balkon, Vondelpark, De Meesters; zomaar enkele wo ningbouwprojecten die in Maassluis zijn gepland of al worden ge bouwd. 'Maassluis volbouwen' is de leus van gemeente en woning stichting WSM. En dat terwijl De Eerste Stad aan de Waterweg nu al één van de dichtst bevolkte gemeenten in Nederland is. Toch zijn er ook nog wel groene plekken te vinden. In de stad, maar logischerwijs toch vooral aan de randen van de bebouwde kom van de stad. In een korte serie elke woensdag een blik op de vier groene hoeken van Maassluis. Vandaag deel 3, Deel 1 en 2 verschenen op 7 en 12 augustus. Door Jan van Nierop Maassluis „Er lopen alleen mensen met een hond. En als dat er dertig op een dag zijn, is het veel." Jaap van der Lely vindt het park, dat zo'n anderhalf jaar gele den is aangelegd, maar overdre ven. De afvalbakken en bankjes die zijn neergezet; ze worden nau welijks gebruikt. Z'n vrouw is vooral ontevreden over de aan plant. ,,'t Is gewoon rotzooi, alle maal wildgroei." De Van der Lely's wonen aan de Maasdijk, op het meest westelijke puntje van Maassluis. Vanuit het keukenraam hebben ze zicht op het park of 'ecologisch bufferbos' zoals de gemeente het noemt. Be doeld als groene entree van de stad en het vormt een buffer tus sen woonwijk Orangerie en de be drijvigheid van het Maaslandse transportcentrum. Het ecologi sche zit 'm onder meer in de tot oevers gemaakte slootjes. Iets dat moet zorgen voor een geleidelijke overgang van droog naar nat zo dat de natuur zich beter kan ont wikkelen. Het aangelegde park is de laatste etappe van een 2ich steeds meer oprukkende stad. Van der Lely: „Ik zit hier al dik veertig jaar cn heb het allemaal zien gebeuren. Vanaf het politiebureau is het be- gonnen: stukken land die werden opgespoten en bebouwd. Hier stonden nog meer huisjes, die zijn allemaal afgebroken. Die moesten weg van de gemeente," Zeifis de voormalige tuinbouwar- beider blijven zitten. Want on danks het sterk toegenomen aan tal vrachtwagens dat over de dijk raast, woont hij er nog steeds naar tevredenheid. Dat verkeer zegt me niets. Ik hoor het niet meer." Hoe dicht ze ook bij de stad wo nen, het leven in huize Van der Lely heeft absoluut iets landelijks en primitiefs. Rondom het witte huisje -dat is opgekleurd met kozijnen in groen, rood en geel - heeft het echtpaar een stuk grond van zo'n negenhonderd vierkante meter, gepacht van Delfland. Een stuk grasveld met een grote boom ('onze parasol'), een moestuintje en aan de dijkkant een keurig ver zorgde bloementuin. Achter het huis lopen eenden die af en toe ook de keuken binnen- waggelen, en is er een flink regen vat. Dat laatste is pure noodzaak, want het huisje is niet aangeslo ten op het waterleidingnet. „Om te wassen en te koken gebruiken we gewoon regenwater. Dat kook je eerst. Of niet, dat maakt niets uit. En de gemeente zegt: als je waterleiding wil, ga je maar in de stad wonen." #3tEEStESS»SK;HfS/fcSKSESiE grotere zaken als portemonnee's en jassen van bewoners en colle ga's. De diefstal van de jassen en etens waren gaf S. grif toe aan de poli tierechter. Maar de diefstallen van de portemonnee's, één uit een bejaardenwoning en één uit een zusterpost, ontkende ze met klem. Ook al had ze die in eerdere politieverhoren wel bekend. „Dat heb ik toentertijd toegege ven uit angst," lichtte R. toe. „Ik was zo verschrikkelijk bang toen ik bij de politie zat, dat ik dat ge woon heb gezegd." Rechter Wassing wilde wel eens weten waaróm ze nou die diefstal letjes pleegde. „Want u heeft toch misbruik gemaakt van een ver- trouwenssituatie," verklaarde hij. „U kon als personeelslid overal naar binnen lopen en een deel van de mensen waar het om gaat zijn hulpbehoevend." Spanning Volgens R. was het de spanning thuis die haar tot de diefstallen dreef. „Mn ouders hebben zoveel ruzie en m'n moeder loopt vrese lijk vaak te schelden. En het is overal een rotzooi: de muizen ren nen gewoon door de kamer." Waarop de rechter vroeg of ze nou echt geen andere manier wist om haar frustratie kwijt te raken dan dingen te'stelen. R: „Ja, ik had het niet zo moeten afreageren. ïk kon het ook heel erg goed vinden met de mensen die ik heb bestolen." Officier van justitie M. Oudendijk had weinig begrip voor de motiva tie van de Vlaardingse. Zij geloof de ook niet in haar ontkenning de portemonnee's te hebben gesto len. Daarvoor vond ze de verkla ringen die R. bij de politie had af gelegd te gedetailleerd. „U heeft daarbij hele concrete dingen ge zegd over de inhoud van die por temonnee's," legde de officier I haar voor. „U zegt nota bene daar mee de stalling van uw paard te hebben betaald." Oudendijk zei zwaar ie tillen aan het misbruik van de vrije toegang tot de bejaardenwoningen die R. tijdens haar aanstelling in Vaart land had. „Bewoners en de werk gever moeten er voor 100 procent op kunnen vertrouwen dat u in zo'n situatie uw handen thuis houdt. Voor die bejaarde mensen gaat het om hun eigen huis." Ze' eiste een celstraf van drie maan den, die wat haar betrof kon wor den omgezet in 120 uur dienstver lening. „Maar dan uiteraard niet in een bejaarden- of verzorgings huis." R.'s raadsvrouwe M. E. Dijker- man wees op de impact die de ge beurtenissen op haar cliënt gehad zou hebben. Die zou zo groot zijn, dat ze alles had gezegd wat de po litie maar wilde horen. „Zo was zo geëmotioneerd, zo geschrokken. Als de dood mag ik wel zeggen. Dus dacht ze: laat die beschuldi gingen maar, dan sta ik tenminste weer zo snel mogelijk op straat." Dijkerman vond dat bovendien in het oog moest worden gehouden dat het om R.'s eerste strafbaar feit ging en dat ze sinds haar ar restatie nooit meer de fout was in gegaan. Ze vroeg de rechter dan ook slechts een voorwaardelijke straf op tc leggen. „Ik denk dat die dreig. ::g voldoende is." Misbruik Rechter Wassing achtte echter al le tenlastegelegde feiten bewe zen, ook de diefstal van de porte monnee's. Hij rekende de Vlaar dingse zwaar aan dat ze misbruik van haar positie had gemaakt en legde S. R. een maand gevange nisstraf en twee maanden voor waardelijk op, met een proeftijd van twee jaar. De maand cel mocht R. omzetten in een werk straf van 100 uur. Rotterdam/Schiedam NBM Amstefland heeft de Arbo Unie Rijnmond gevraagd nog eens te kijken naar het aantal mensen, dat is onderzocht wegens hei verwerken van vervuilde grond uit de Amsterdamse Bijlmer. Het bedrijf heeft het vermoeden dat de bewuste Arbodienst nog -niet alle oud-medewerkers, die om een medische keuring had den gevraagd, heeft onderzocht. Maandag maakte de Arbo Unie Rijnmond bekend dat uit onder zoek is gebleken dat oud-mede werkers van NBM Milieu .ira..- Schiedam geen nadeiige gevol gen hebben ondervonden van het verbranden van vervuilde grond van de Bijlmerramp, Een verbaasde ex-werknemer meldt nu dat hij nog helemaal niet is onderzocht, maar zich wel voor een keuring had opgegeven. Ook twee collega's van de man zijn volgens hem nog niet door gelicht Een woordvoerder van NBM- Amstelland zegt dat het bedrijf inmiddels contact heeft opgeno- men met de Arbo Unie Rijn mond. In totaal hadden volgens de woordvoerder 22 oud-werk nemers zich opgegeven voor een keuring. Maandag meldde de Arbo Unie Rijnmond dat uit het onderzoek van de 'zeventien medewerkers' bleek dat er geen sprake was van nadelige gevol gen. ;:- Hoe het kan dat mogelijk nog niet iedereen is onderzocht, weet de woordvoerder van NBM Amstelland niet. Hij verwijst door naar de Arbo Unie Rijn mond. Daar is echter niemand bereikbaar voor commentaar. In 1994 verwerlrte NBM Milieu, onderdeel vari NBM Amstel land, bij de Bijlmerramp ver vuild geraakte grond. Volgens opdrachtgever Koninklijke We genbouw Stevin (KWS) was de aarde door de vliegramp ver vuild met benzeen en kerosine. NBM-Amsteliand besloot in april dit jaar tot een medisch on derzoek van oud-werknemers die met de grond in aanraking waren, geweest Directe reden hiervoor waren de berichten over mogelijk bij de ramp vrijge komen uranium en een verhaal over een besmette oud-werkne- mermet gezondheidsklachten. proefabonneme iS Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. M (Swefen voor sfudj?-/ 28. i rrt/y 'f Adres: j. Postcode:... Telefoon:.. Nri *$&öbsS; p.y.tófówitraletezorglfiö) Stuur deze bon in een e.nv&lopzónderipostz^ra'iEic^; Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Sorvice £3 Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotfte&atnl-ji ^rfiiriWri

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3