12 Danssalon vecht sluiting aan Politie blij met hulp marechaussee Caféwand al jaren bron van 'sportieve studentenstrijd' Psychiatrische ouderen zijn welkom in verzorgingshuis mis®w 481 I* 4$ S^:. %0 êt *33? I 4£ W-K k U 2 Kwaliteit binnenwater moet beter worden Invalide vrouw verjaagt rovers Gemeente: 'Nieuwe afspraken om grip op de zaak te krijgen' Verkrachter voorgeleid Man zwaait boos met mes Bankbiljet weggegrist De Coolsirifeil Liever 'n file van goede ideeën Rotterdams Dagblad Woensdag 19 augustus 1998 Rotterdam Een 56-jarige in valide vrouw heeft zich gister middag kranig geweerd, toen ze in de Süedrechtstraat door twee jongens op een scooter werd overvallen. De vrouw reed zelf op een invaliden- scooter en werd eerst klemge reden en getrapt; de jongens probeerden haar tas los te ruk ken. Maar de vrouwpaktehaar wandelkruk en sloeg er haar belagers duchtig mee om de oren. Het tweetal droop af. Toen de vrouw naar het politie bureau van Pandrecht liep, zag ze het duo langsrijden. De bij rijder hield een doekje voor zijn bloedende mond. De poli tie stelt een onderzoek in. Rotterdam Ongeveer zestig pro cent van de grote binnenwateren m de Rjjnmond is ongeschikt als leefgebied voorplan ten en dieren. Er is vooral teveel stikstof en fos for. Ook is het gehalte aan bestrij dingsmiddelen in de binnenwate ren te hoog. Dat blijkt uit de vierde rapport van het samenwerkingsverband Mifieumonitoring Stadsregio Rijnmond, waar onder meer Rot terdam en DCMR Milieudienst Rynmond deei van uitmaken. De waterkwaliteit ligt volgens het rapport weer op het niveau van het begin van de jaren negentig. Het grootste probleem vormt nog steeds de overvloed aan algen, die stank en botulisme tot gevolg kunnen hebben. Van de grote binnenwateren is on geveer 37 procent goed tot zeer goed. Deze wateren zijn biolo gisch gezond. Dertien procent is, vanwege de concentraties stik stof, fosfor, zware metalen en be- schrijdingsmiddelen slecht tot zeer slecht. De laatste jaren zijn de concentraties afgenomen, maar ze zijn nog steeds te hoog om de in 2000 geplande verbete ring te halen. Volgens het rapport voldoet nog geen 20 procent aan de eisen. Waar de oppervlakte van de mees te binnenwateren nog verontrei nigd zijn, blijkt meer dan drie kwart van de bodems al schoon of hoogstens nog licht verontreinigd te zijn. Met meerdan vijftien pro cent is echt vervuild. Daar zijn nog te hoge concentraties aan zware metalen en PAfTs (verza melnaam voor giftige stoffen) aangetroffen. De kwaliteit van de rijkswateren in de regio verbetert zich sinds 1988 langzaam. In de afgelopen tien jaar is de kwaliteit verbeterd, volgens cijfers die Rijkswater staat hanteert van vijftig tot ne gentig. Dit geldt voor zowel de wa teren in het noorden (bijvoorbeeld de Nieuwe Waterweg) als die in het zuiden (de Haringvliet). Door Yvonne Kennen Rotterdam De Danssalon spant een kort geding aan tegen de gemeente Rotterdam. Het fameuze danspaleis aan de Rot terdamse Maasboulevard vindt de opgelegde sluiting voor drie maanden, waartoe loco-burgemeester Simons heeft be sloten, zeer onterecht. De gemeente is niet verrast door het kort geding, al wordt meestal eerst een bezwaarschrift bij de ge meente ingediend voordat juridi sche stappen worden onderno men. „Dat is gebruikelijk wan neer een zaak de deur moet slui ten. Het is een hele logische reac tie," laat een een woordvoerster weten. Volgens gemeente-ambtenaar V. Bouman is de opgelegde sluiting vooral bedoeld als een rustperio de. Voor de omgeving en voor de exploitant van De Danssalon. Laatstgenoemde krijgt op die ma nier de gelegenheid zijn bedrijfs voering te herzien, zegt ze. Bouman doelt daarmee vooral op het deurbeleid (in mei zou een portier hebben geschoten) en de verhuur van De Danssalon aan derden. „Dat laatste levert proble men op omdat de exploitant on voldoende verantwoordelijkheid neemt. Er moeten nieuwe afspra ken gemaakt worden omdat de exploitant anders de grip op zijn zaak kwijtraakt" Bedrijfsleider J, W. Veerbeek ontkent alle aantij gingen. De gemeente heeft sinds 1992, toen besloten werd het 'ruime be leid' af te schaffen, ai tientallen horeca-zaken gesloten, van buurt café tot mega-disco. In bijna alle gevallen (95 procent) was handel in harddrugs te reden. Sporadi sche aanleidingen waren geweld, schietpartijen en heling. Meest sprekende voorbeelden wa ren de discotheken Parkzicht en La Xala die respectievelijk in sep tember 1996 en in januari van het vorig jaar voor langere tijd op slot moesten. De disco in het park bij de Euromast moest dicht vanwe ge twee ernstige schietpartijen en de succesvolle opvolger van To- morrowland in de Prins Alexan- derpolder kon de deuren shiiten vanwege handel in xte-pillen. Zo wel de eigenaar als de bedrijfslei der van La Xala zijn wegens be trokkenheid daarbij veroordeeld door de rechter. Het zijn ook sprekende voorbeel den van hoe het na sluiting kan aflopen met een discotheek. Bei de discotheken moesten uiteinde lijk worden verkocht. Parkzicht omdat het gewoonweg niet meer open mocht van voormalige bur gemeester Peper en La Xala van wege een faillissement Parkzicht is na twee jaar nog steeds niet open. La Xala kreeg te maken met mislukte herope ningsplannen voordat het uitein delijk vier maanden geleden open kon onder de naam A20. Volgens de politie verloopt alles rond deze disco tot nog toe rustig, „Als er iets mis was gegaan, dan hadden wij het wel gehoord. En hij is nog steeds open," zegt een woordvoerder. De politie houdt de discotheek overigens niet scher per in de gaten dan andere dans paleizen. Agenten rijden er langs tijdens hun surveillance, niet meer en niet minder. Rotterdam De politie juicht het toe als de Koninklijke Marechaus see tijdens het Europees kampi oenschap voetbal in 2000 een handje helpt. Gisteren werd bekend dat het ka binet van plan is om de mare chaussee tijdens dit grote toer nooi in Nederland en België in te zetten. De Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) meldt dat de vorige minister van Binnenlandse Za ken, Dijkstal, dat tijdens een over leg in juli heeft laten blijken. „Hij wilde liever nog niet praten over dit soort zaken voordat de evalua tie vaij het WK in Frankrijk rond was," stelt een woordvoerder, „maar zei wel dat in 2000 des noods de marechaussee moet wor den ingezet. Die heeft tenslotte ook als taak de politie by te staan." Een woordvoerster van het minis terie van Binnenlandse Zaken Door Bemadette Neelissen Rotterdam „Er zit helemaal geen sappig verhaal achter, dus er valt ook niks over te vertellen." Nijdig en ongetwijfeld katerig de Eurekaweek is immers net be gonnen probeert Joost van de Rotterdamse studentenvereni ging Sanctus Laurentius aan de Infinmeriestraat 'de krant' af te schepen. Sanctus hangt het feit dat ze 'hun' pr-muur dit jaar af weer moesten staan aan maar liefst twee andere verenigingen liever niet aan de grote klok. Het 'bezit' van de bekende muur van het naburige café Pley, die sinds een jaar of zes dienst doet als een gigantisch reclamebord voor studentenverenigingen, staat bij deze clubs hoog op het verlanglijstje. Wie de gelukkige wordt, wordt jaarlijks bepaald door G. Pley, eigenaar van het ge lijknamige café aan de Oostzee dijk. Dit jaar zijn dat de Rotterdamsche Vrouwelijke Studenten Vereeni- ging (RVSV) en het Rotterdamsch Studenten Corps (RSC). Sanctus laat zich echter niet uit het veld slaan: middels een enorm zeild oek met de woorden Welkom bij Laurentius' en een al even fors uitgevallen luchtballon ('Grootser kan niet.. Mooier zeker niet!!) weet de vereniging zich verze kerd van in het oog springende publiciteit Maar de muur hebben ze dit jaar niet gehaald, ook al waren ze des tijds eerste vereniging die ge bruik maakte van de gratis adver tentieruimte. Sanctus-praeses Njek Schipper, blozend, blond en nog onwaarschijnlijk fris ogend achter goudgerande brilleglazen, vertelt over de traditie. „Sinds het terrein hier braak kwam te liggen voor de bouw van Econosto (een bedrijf dat afslui ters voor de industrie maakt, red.) staat die kale muur er, die offici eel bij café Pley hoort. Op een dag SF. f Reclame-uitingen vanstudentenverenigingen RSC en RVSVop de beroemde'muurvan Pley' worden bljnageheelaanhetoogonftrok- ken door de luchtballon en het zeildoek van Sanctus Laurentius. Foto mts van somereWRotteniamsDagbiad kwam iemand van Sanctus op het lumineuze idee om die muur te beschilderen." Met veel gevoel voor pathos: „Dat ging toen nog met ladders en verfblikken, man nen van staal waren het!" Maar de mannen van staal wer den al gauw 'verdreven' door het RSC, dat ook wel trek had in dat huizenhoge, kamerbrede stadspo- dium. Schippen „Een jaar later hadden ze het bij RSC ook gezien, en die zetten er me-een hun pro gramma voor de Eurekaweek (in troductieweek van de Erasmus- universiteit, red.) op. Slim, ja. Maar het jaar déérop waren wy weer aan de beurt. RSC heeft toen een enorm bord voor de muur ge zet, waar wij dus weer die ballon voor schoven De afgelopen twee jaren was de muur voor Sanctus, nu is de beurt aar- RSC en RVSV samen. „Die dotn het met hoogwerkers," schampert Schipper, om vervol gens tevreden vast te stellen: „Maar wij hebben hem toch vaker gehad dan zij." Tot een echte 'muur-oorlog' is het nog nooit gekomen, en dat zal niet gebeuren ook, aldus de praeses: „Je moet dit zien als een soort sportieve rivaliteit. Trouwens, misschien is het dit jaar wel voor het laatst dat het kan: binnenkort wordt het terrein bebouwd en komt er iets voor die muur te staan. De muur zelf blijft, maar we kunnen er clan niet meer bij." G. Pley, die de muur jaarlijks 'uit leent', neemt de gelegenheid al lereerst te baat om duidelijk te maken dat café Pley zélf dus NIET wordt gesloopt. Om de stu dentenperikelen kan hij wel la chen: „Ach, ze zijn gewoon jaloers op mekaar. Ik vind, je moet het een beetje eerlijk verdelen alle maal. Niet altijd dezelfde laten profiteren. Ze kwamen van een vereniging zelfs een keer aanzet ten met geld! En Sanctus maar overbieden... Dat schiet toch niet op. Ach, hoe je het ook aanpakt, er is er altijd wel één kwaad." noemt de uitleg van de politie bond echter 'voorbarig'. „Er is nog geen besluit genomen over de in zet van de marechaussee tijdens Euro 2000. De vraag is zelfs nog of dat wel nodig is." Met name de Nederlandse Politie bond (NFB) voorzag problemen met de inzet van politiemensen tijdens het toernooi. Vooral de be zetting buiten de voetbalsteden Amsterdam, Rotterdam, Eindho ven en Arnhem zou minimaal zijn. De bond concludeerde - net als ex-burgemeester Peper van Rotterdam - dat het EK om deze reden beter twee dan drie weken kan duren. Volgens commissaris T. Brekel- mans, projectleider politie voor Euro 2000, maakt de marechaus see al deel uit van dit project. Het gaat dan onder meer om de grens bewaking. Brekelmans sluit niet uit dat ook op andere organisa ties, zoals de vrijwillige politie, een beroep zal worden gedaan tij dens het EK. Hulp kan op diverse gebieden plaatsvinden. „Denk onder andere aan dingen op logis tiek gebied." RotterdamEen 25-jarige Rotter dammer wordt verdacht van ver krachting van een 21-jarige vrouw, vorige week vrijdagoch tend in de Van Benthemstraat in Rotterdam-Noord. De man is gis teren door rechercheurs van de af deling jeugd- en zedenzaken van het district Noordhoek gearres teerd. Hij is voorgeleid aan de offi cier van justitie. RotterdamEen 27-jarige Rotter dammer heeft op de Elderslo in Zuidvijk voor consternatie ge zorgd door met een mes te. zwaai en en te roepen dat hij mensen ging steken. De politie van het district Zuid maande hem het mes te laten vallen, maar pas toen een agent zijn dienstwapen trok, klapte de agressieveling het mes in. Hij werd gearresteerd. Nie mand raakte gewond. Rotterdam—Je staat bij een strip penkaartautomaat en je haalt een briefje van honderd gulden te voorschijn. Kan dat ding wisse len? Terwijl je staat te dubben, komt er een 18-jarige knul naast je staan en die vraagt om een vuurtje. Nee, zegje, ik rook niet, maar kun je misschien wisselen? De jongeman doet alsof hij wissel geld pakt. Dan grist hij het biljet uit je handen en hij rent weg. Het overkwam gisterenmiddag een jongen in de Voorschoterlaan. Mensen worden steeds ouder. En als gevolg van de vergrijzing neemt het aantal 70-plussers ook spectaculair toe. De logica van de statistiek zegt dat het aantal ouderen met een psychiatrische achtergrond dientengevolge ook groeit. Vaak wonen deze mensen in een psychiatrisch ziekenhuis, maar ook verzorgingshuizen pro beren op deze ontwikkeling in te haken. Het spaart kosten en als alles goed gaat, blijft de patiënt beter betrokken bij de samenle ving. Door Care! van der Velden Rotterdam Duiven vormen een plaag. Ze worden algemeen be schouwd ais vieze beesten. Ze le ven uit de vuilnisbak en sehijten de hele stad onder. Een bewoon ster van verzorgingshuis De Leeuwenhoek van stichting Hu- manitas dacht daar heel anders over. Vanuit het raamkozijn joeg zij met een netje op het gevogelte, volgens haar een culinaire delica tesse. En zowaar, zij ving er een.' Medewerkers van het huis troffen het beestje aan in haar koelkast Directeur Jan van den Berg van De Leeuwenhoek vertelt de anek dote met smaak. „Ze vroeg of wij het beestje op het menu wilden zetten. Ik heb haar gecomplimen teerd met de vangst en gezegd dat onze keuken niet tegen haar smaak op zou kunnen. Vervol gens hebben we ons op subtiele wijze van de duif ontdaan-" De vrouw woont inmiddels niet meer aan de West-Kruiskade. De psychiatrische patiënt werd van het huis van de Stichting Huma- nitas overgebracht naar De Bavo- kliniek. Maar met de duivenjacht had de overplaatsing niets te maken. Onaangepast ge drag mag best in De Leeuwen hoek, het leven in het verzor gingshuis fleurt er zelfs een beet je van op, „Maar de vrouw ging flink achter uit. Ze bezorgde de andere bewo ners op den duur veel overlast Dat was niet meer te hanteren, we liepen tegen de grenzen van onze mogelijkheden op. Ook voor haar was het daarom beter dat ze ver huisde. Dat van die duif was ove rigens zo gek nog niet. De vrouw kwam uit de Balkan. In haar jeugdjaagde zij ook op duiven. Op exemplaren die ongetwijfeld be ter te eten waren dan die vogels die hier vliegen." Opvang In De Leeuwenhoek wonen ne gentig ouderen. Ongeveer vijftien bewoners kampen met psychi sche danwel psychiatrische kwa len. Voor het goede begrip, tot de ze categorie worden niet de men sen gerekend die aan een vorm van dementie lijden. Dat zijn psy chogeriatrische patiënten. Ook daar heeft De Leeuwenhoek er zo'n vijftien van. In de dagver zorging wordt hen geleerd beter met de kwalen om te gaan. „We bieden deze mensen structuur. Ze eten samen, lezen gezamenlijk de krant Mensen hebben daar veel steun aan Mensen die de dag in ledigheid doorbrachten zie je in eens weer actiever worden. Iets dergelijks willen we ook opzetten voor onze bewoners met psychia trische kwalen." Trends in de ouderermrg dienen zich in Rotterdam vaak het eerst aan in Humanitas. In De Leeu wenhoek heeft dat te maken met de specifieke bevolkingssamen stelling in het Oude Westen. Ner gens wonen procentueel zoveel al lochtonen in een verzorgingste huis als daar. Met de opmars van oudere Tur ken, Antillianen en Surinamers krijgen de andere huizen de ko mende jaren ook te maken. Iets dergelijks geldt voor de groei van het aantal psychiatrische patiën ten. Jan van de Berg heeft er een verklaring voor. „Een deel van de bewoners ontwikkelt het psychia trisch ziektebeeld hier doordat ze ouder worden. Verder worden mensen sneller ontslagen uit het psychiatrisch ziekenhuis en blij ven ze met psychiatrische proble men langer thuis. Deze mensen zijn vaak niet meer in staat om zelfstandig te wonen. Vandaar dat ze in het verzorgingshuis terecht komen." Medewerkers van de Riagg zijn als gevolg van deze ontwikkeling inmiddels kind aan huis in De Leeuwenhoek. „De samenwer king is prima. Ze komen hier om mensen te begeleiden. En we kunnmt altijd bellen als er iets is. Maar ook onze eigen medewer kers worden bijgeschoold om be ter met dit type bewoners om te kunnen gaan." De opmars van de psychiatrische patiënt in het verzorgingstehuis is ook het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Milieu (VWS) niet ontgaan. De overheid De bevolkingssamenstelling van het Rotterdamse verzorgingshuis De Leeuwenhoek wordt steeds diverser. Hoogbejaarden wonen er naast relatief 'jonge' AOWers. Ook het aantal allochtonen groeit, net als het aantal mensen met psychiatrische kwalen. Voorde laatste groep wil De Leeuwen hoek een speciale dagopvang opzetten. FDtoCeeSKuiper/Rctterdams Dagblad. ziet de ontwikkeling in ieder ge val vanuit kostenoogpunl posi tief. Het dagtarief in het verzor gingshuis ligt aanmerkelijk lager «Lui in net psychiatrisch zieken huis. Het ministerie is zeer benieuwd hoe de opvang het best kan wor den vormgegeven. Daarom kreeg het Trimbos-instituut de opdracht de voor- en nadelen van de ver schillende manieren van opvang op een rijtje te zetten. De zaak were eken m vijf verzorgings huizen Voordeel In grote lijnen zijn er drie visies. In de 'verzorgende benadering' worden bewoners volgens het Trimbos-instituut 'geaccepteerd zoals ze zyn'. Voordeel: veel aan dacht voor gezelligheid en hulp bij persoonlijke verzorging. Na deel: de psychiatrische kwaal kan worden verwaarloosd. In de 'probleemgerichte benade ring' is het uitgangspunt dat aan de kwaal moet worden gesleuteld. Het nadeel is, dat in deze benade ring het woonklimaat minder aan dacht krijgt. Jan van den Berg voelt zich het meest aangespro ken door wat de onderzoekers als de 'normaliserende benadering' omschrijven. Centraal staan de mogelijkheden van bewoners om een 'zo normaal mogelijk leven' te leiden. De psy chiatrische problematiek wordt zo min mogelij k benadrukt. Deze ba- nadering sluit volgens de onder zoekers het best aan bij het stre ven naar maatschappelijke inte gratie van psychiatrische patiën ten. „We proberen hier de wijk in huis te halen," zegt Van den Berg. „Vrijwilligers zijn daarbij heel be langrijk. Vaak zyn het oudere mensen die ook uit de wijk ko men. Bewoners kennen hen, ze herkennen hun vroegere kapster of winkelbediende. Zo blyft de voeling met de normale samenle ving in stand." Grenzen De directeur benadrukt echter dat er grenzen aan de opvangzign, zo als het voorbeeld met de 'duiven- vangster' reeds aangaf. „Gedrag kan dermate storend zijn dat het niet meer gaat Maar er zijn best verbeteringen mogelijk. Vandaar ook ons streven naar gespeciali seerde dagverzorging hier in huis, die ook van nut kan zijn voor zelf standig wonende ouderen met psychiatrische kwalen." De Riagg wil meedoen, net als de Bavo-kUniek. Op dit moment is het de kunst om de juiste geld stromen aan te boren. Elders in het land zijn enkele pioniers daar reeds in geslaagd Van den Berg: „Ook de gespecialiseerde dagzorg houdt mensen langer weg uit het psychiatrisch ziekenhuis." Vyf uur 's middags. Een fors deel van de Rochussenstraat in Rotter dam ligt er verlaten bij. Vanwege de opbreking van het kruispunt met de 's-Gravendijkwal perst het autoverkeer zich via andere aders: de Westzeedijk, de Nieuwe Binnenweg. Er is geen doorko men aan. Kilometers file, zowel vanaf het Marconiplem als vanaf de Boompjes. Het Droogieever Fortuynplein is één en al opstop ping. De chaos is groter dan an ders, nota bene in de zomervakan tie. De Maastunnel zit verstopt. Wie geen mobiele telefoon heeft, kan niet eens vragen of thuis de Bokma koud gezet wordt. Ketel 1 is trouwens lekkerder. Rijkswaterstaat waarschuwt de autorijders: „Mijd Rotterdam!" Aanstaande vrijdag gaat een deel van de Van Brienenoordbrug voor tien dagen dicht. Rijkswaterstaat had als alternatief speciale bus sen willen inzetten, maar dat ge beurt veel minder dan gehoopt was. Het bedrijfsleven heeft am per op het aanbod ingespeeld. Omdat de werknemers niet wil den? Omdat de werkgevers het te duurvonden? Het verkeer in en naar Rotter dam-Centrum zal zich muurvast wrikken, is de verwachting. Waar om begint de massa op dezelfde tijd met werken? Van negen tot vijf, dat hoort helemaal niet in een 24 uurs-economie. Je kunt het zo zien: er zijn veel meer metrolijnen nodig dan die ene Beneluxlijn in Schiedam en Hoogvliet, waaraan nu gewerkt wordt. Eén oostwest- lijn en één noordzuid-lijn, dat is te weinig. Als de RET op de Caland- iijn en de Erasmuslijn meer toe stellen inzet, krijg je daar óók fi les. Ondergrondse files. Dat wordt nooit concurrerend met de auto. Citaat: „We maken nu nog fouten, wantje moet schattingen maken. Je kunt je vergissen, net zoals we in de Tweede Nota" (voor de ruim telijke ordening van Nederland) „de komst van de pil en de effec ten daarvan onvoldoende hebben ingeschat. Later is dat weer ge beurd, toen Winsemius minister vanVROMw i: er werd gedacht dat mensen thuis zouden gaan werken op grote schaal. Ik heb daar zelf nooit in geloofd. Mensen willen echt communiceren, dis cussiëren met elkaar. De mensen zitten liever in de file dan thuis achter het scherm. Hieruit blijkt: je kunt ontwikkelingen inbou wen, maar het kan ook heel an ders lopen." Dit citaat is afkomstig uit het weekblad Binnenlands Bestuur, dat een interview had met oud minister dr. ir. Wim Schut, ere doctor aan de Technische Univer siteit in Delft en voormalig direc teur van het roemruchte Stad Landschap in Rotterdam. De 78- jarige Schut is adviseur van het Rotterdamse adviesbureau RBOI, gespecialiseerd in ruimtelijke in richting. Vijf uur 's middags. Rot terdam laat zien dat Schut gelijk gekregen heeft. Telewerken thuis is praktisch mogelijk, maar wordt mondjesmaat toegepast. Rotterdam staat liever in de file. Wijsheid mag dan met de jaren komen, in zijn visie op de ruimte lijke toekomst van Nederland laat Schut zien dat wijsheid door de ja ren gelukkig niet hoeft te slijten. Zijn aanbevelingen zijn verplich te lectuur voor beleidsmakers. Schut herinnert zich de eensge zindheid na de Tweede Wereld oorlog. Nooit meer werkloosheid, was het motto. Dat heeft ofestsge- maakt voor: ieder voor Jchut ziet het individualisme ais de grootste cultuuromslag van de eeuw: een samenleving van ei genbelang. mensen met onvol doende besef van normen en waarden. Eigen genot eerst. Maar Schut propageert de creatie ve samenwerking. Een soort Soci aal-Economische Raad (SER), aangevuld met allerlei groepen die met de ruimtelijke kwaliteit te maken hebben. Milieu, onderwijs, recreatie, bedrijfsleven, ontwer pers, uitvoerders, Schut ziet een onafzienbare rij geïnteresseerden langskomen, mensen die willen meedenken over de verdere toe komst. Dat kan alleen maar con structieve ideeën opleveren, /egt hij. En hoewel de achilleshiel n dat het tijd en energie kost, en hoewel veel mensen vinden dat 'samenwerken' een ander woord is voor 'inleveren', de ruimtenood vraagt om een oplossing waar ie dereen zin in krijgt. Alle neuzen dezelfde kant dp. Want als we zo doorgaan, is het straks gek ais er ergens géén file is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4