13,i Griezelen om legenden tijdens Vlaardingse stadswandeling Ifland zoekt uitweg tijdens 'wandel-etappe' STAATSLOTEN Touwtitenonus Nivon houdt opnieuw fietspuzzeltocht Schiespoordag in teken van boeken Activiteiten in de wijk Vlaardingen overwoekerd door onkruid VERKOOPADRESSEN GEEN MOOIER LOT DAN EEN STAATSLOT Geen verwijt over forse kostenstijging genda Rotterdams Dagblad Woensdag 19 augustus 1998 Hoera, het voetballen is weer begonnen! Het Schiedams kampioen schap is achter de rug en het bekervoetbal voor de amateurs is van start gegaan. Wat een schril contrast! De serene rust afgelopen maan den by het cricket en dan dat geschreeuw, gevloek en geschop bij het voetbal. Ik weet eerlijk gezegd met meer wat ik leuker vind. De cricketsport bedrijven is een zaligheid. Vooral de 'derde innings' - hel samen met de tegenstanders legen van enkele kisten bier en schalen met hapjes na de wedstrijd - heeft mij altijd wel kunnen be koren. Vooral als we tegen het gemeente-team speelden en burge meester Scheeres (steevast in ruitjesbroek) meedeed. Want dan kwamerookjeneveroptafelen na verloop van tijd werden dediscus- sies er alleen maar leuker op. Van een klein bolletje wol, bij wijzen van spreken, werden dan enorme pullovers gebreid. Om uiteenlopende redenen hield ik het cricket voor gezien en veel eerder had ik mijn vrij anoniem gebleven voetbalcarrière al afgeslo ten. Het fysieke en verbale geweld waar ik op mijn vrije zondag mee werd geconfronteerd, werd me te veel. Maar geloof me, van beide sporten heb ik wel veel verstand. Als ze je hefckie omgooien ben je uit en als je de ballen er niet in schiet, verdien je ook niet te winnen. Het sporten op amateurniveau behoort amusant tijdverdrijf te zijn. Het opvallende is dat de sporters bij het uitoefenen van hun hobby, leiding nodig hebben. Ja, bij cricket is dat ook zo. Daar duldt de scheidsrechter geen enkele tegenspraak. Een luide 'gvd, wat doe je nou?' kost je een boeking en een wedstrijd schorsing. Nee, dan de voetbalscheidsrechters. Die zijn een stuk toleranter. En wat die alle maal naar hun hoofd krijgen geslingerd! Ik bespaar u de ziektes, maar als alle arbiters alles zouden moeten krijgen wat hen zo nu en dan wordt toegewenst dan waren de ziekenhuizen te klein geweest. Nou weet ik wel dat de hele maatschappij verloedert en sport emotie is, maar er moeten grenzen zijn. Ook in de voetballerij. Die grenzen moeten worden verlegd, of beter gezegd, worden teruggelegd. Om er gens te beginnen zouden de voetballers een voorbeeld kunnen ne men aan de cricketers. Gewonnen of verloren? Altijd kruipen de spe lers gebroederlijk bijeen rond een kratje. Wie thuis speelt betaalt. Probeer het maar eens. En dan die vreselijke ziektes. Nou heb ik die nooit uit mijn strot kun nen krijgen, maar een stevige vloek wilde ik er vroeger nog wel eens uitgooien. Totdat een kennis me dat afleerde. „Krijg de touwtiteno nus," hoorde ik 'm eens zeggen. En verdomd - sorry - na verloop van tijd had ik dat onbewust overgenomen. De wat? De touwtitenous! Mooi woord en het betekent niets. Heren voetballers, probeer het maar eens te onthouden. Enne, succes in de competitie! SANDER SONNEMANS Vlaardingen De Vlaardingse afdeling van het Nivon houdt zon- dagopnieuw de fietspuzzeltocht die in juni was geor ganiseerd ter ere van het 50 jarig bestaan van de af deling. Vanwege de hevige regenval op 14 juni waren er minder deelnemers dan het Nivon had gehoopt. De tocht voert langs havens en molens en andere mooie plekken van Vlaardingen en Schiedam. Het vertrek is net als vorige keer tussen 11.30 en 12.30 uur vanaf Nivonboerderij De Hoogkamer; terug komst tussen 14.00 en 16.00 uur. Ook leden die niet willen of kunnen fietsen zijn dan welkom om van de pannenkoek met een drankje te genieten. Deelname aan de fietstocht, inclusief de versnaperingen, kost 2,50 gulden voor leden; niet-leden betalen vijf gul den. De eerste Schiespoordag van het nieuwe seizoen op zaterdag staat in het teken van boeken. In het club huis van modelspoorvereniging Sehiespoor worden catalogi, tijdschriften en boeken te koop aangebo den, Ook is er een modelspoorbeuis in de kleine zaal van het clubhuis aan de Westerkade. De grote club- baan en de smalspoorbaan zijn tijdens de Schie spoordag in bedrijf en op de grote clubbaan is veel nieuws te zien. Zoals geïmiteerd water in de beken en het ven, volkstuintjes met groenten en de Sta tionsstraat met huizen, straatverlichting en fraaie bomen. De Schiespoordag duurt van 10.00 tot i6.00 uur. Het wijk- en buurtbeheer in Maassluis houdt in de zomerperiode niet alleen de jongste kinderen bezig, ook de jeugd van 10 tot 13 jaar komt aan bod. Naast activiteiten in de wijken, worden ook buiten de ge meentegrenzen uitstapjes georganiseerd. Vissen op het binnenwater in de Nieuwe Waterweg bijvoor beeld. Of vliegeren op het strand met speed wings. In de Maassluise Ankerstraat kunnen durfals zich bo vendien wagen aan het abseilen. Jongeren die mee willen doen moeten zich van te voren opgeven bij Jan van Bergen Henegouwen van het wijk- en buurtbe heer (5931835) of John Vinke van sportzaken ge meente Maassluis (5931748). Per wijk worden dage lijks verschillende activiteiten op touw gezet zoals vïotvaren, kabelbaan en klimwerk. Op woensdag 19 augustus is de wyk 't Hoofd aan de beurt, donderdag 20 augustus is dat de Bloemenbuurt en de Verto. De jeugd in de Componistenwijk komt op maandag 31 augustus aan haar trekken. De minimumdeelname is steeds vijf personen. Redactie Waterweg: Edwin Comelisse, Marc Floor, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Judith van Klaveren, Sentina van der Meer, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Sonnemans Telefoon 2732700 4004310 Waar ik in Vlaardingen ook ga of sta, overal zie ik onkruid om mij heen! Nergens in de wereld staat mijns inziens meer onkruid dan in ons histo risch vissersdorpje Vlaardingen. Natuurlijk is er voor de toerist in onze oudehavenstad veel te bezichtigen, maarveel van ditalleswordt overwoe kerd door een veelvoud aan wildgroei. Trottoirs, borders, vluchtheuvels, afvoergoten en -putten staan vol met torenhoog onkruid. Vlaardingen wordt niet meer bedreigd door het wassende water van de Maas, maar meer door de milieu-vriendelijke manier van het verdelgen van onkruid door mensenhanden. Deze manier is vooreen ingeldnood verkerendege- meente als Vlaardingen namelijk te kostbaar, dus doet men simpelweg helemaal niets. Juist! Goten worden niet of nauweljks meer geveegd en afvoerputten worden bijna niet meer leeg gezogen. Nee, nu groeit daar huizenhoog het onkruid. Verborgen historische plekjes wordter wel eens geksherend gezegd' Nog even en Vlaardingen is voor de toerist en zijn burgers niet eens meer te vinden en wordt Vlaardingen een verborgen stad ergens inde buurt van Rotterdam. Simpelweg van de kaart geveegd! Vlaard ingen omgekomen inzijn eigen wildgroei. In zij n eigenzuinigheid. Maakt u, nu het nog kan, in Vlaardingen eens een rondje onkruid. Het maakt met uit voor welke route u kiest, u komt het overal veelvuldig, in veelvoud en in diverse hoogtes tegen Ik wens u een plezierige, ondoor grondelijke en leerzame onkruidtrip, maar vergeet vooral uw kompas niet! Dirk Tempelaar, Vlaardingen Door Judith van Klaveren Vlaardingen In één van de voor name huizen van weleer aan de vlaardingse Hoogstraat, in de tijd dat deze nog een grote tuin had den en vrij uitzicht op weiden en velden, zit op een avond één van Vlaardings eerste en voornaamste burgers, een man op leeftijd, bij het ziekbed van zjjn vrouw. Echt ziek is ze niet, eerder verward. Er valt geen normaal gesprek met haar te voeren. Enkele dagen ge leden, toen zij nog buiten was ge weest, riep de straatjeugd haar na: 'ouwe toverheks'. Wat is dat toch, peinst de oude heer, die merkt dat dat vaker gebeurt bij oude men sen. Terwijl hij kijkt hoe de duisternis invalt, begint buiten een kat te miauwen, met lang uitgerekte, akelige schreeuwen. Iedere avond diezelfde zwarte kat, dat moet eens uit zijn! De man staat op, kijkt nog even naar zijn vrouw die rustig is ingedommeld, en pakt zjjn jachtgeweer. Als hij de schreeuwende kat buiten ziet, legt hij aan. Een schot weerklinkt en onder een boompje ligt de kat. Tevreden gaat de oude heer weer naar binnen en controleert of zijn vrouw niet wakker is geworden door het schot. Hij ontsteekt de lamp en loopt naar de bedstee. Maar wat is dat nu? Zijn vrouw ligt wit als het laken onbeweeglijk achterover. Ze is dood, Bovenstaande tekst is een verkor te weergave van De Zwarte Kat, dat de Vlaardinger A. Bijl Mz. in 1935 heeftopgetekend. Van Vlaar dingen zijn meer van dergelijke overleveringen over heksen en spoken bewaard gebleven, even als een aantal legenden. Bijl heeft enkele ervan gebundeld in Wan spoken en heksen in en om Vlaar- dingen', een boekwerkje dat in 1937 is uitgegeven en waarvan in elk geval een exemplaar is veilig gesteld bü het Stadsarchief. Wie nieuwsgierig is naar de Vlaar dingse legenden, kan meewande- len met het ServiceTeam VW Vlaardingen. De volksverhalen zijn als nieuw onderdeel opgeno men in de maandelijkse stads- Van De Vergulde Hand is een tastbare herinnering bewaard gebleven. Eva Timmermans heeft de legende opnieuw uit geschreven, zodatdetoehoor- ders bij haar voordracht, vrij dag tijdens de stadswande ling, lekker kunnen griezelen. Foto Roel Dijkstra wandeling. In juli werd dit voor de eerste keer gedaan; vrijdag volgt de wandeling van augustus. Be halve het bezoeken van de gebrui kelijke bezienswaardigheden doet de groep de binnentuin van het Muziekmuseum Ton Stolk aan, waar voordrachtskunstena res Eva Timmermans enkele van de legenden levendig navertelt. Het idee om de legenden aan de excursie toe te voegen is afkom stig van één van de medewerkers van het ServiceTeam. „We wilden de stadswandeling verdiepen," legt secretaris A, Ouwendijk uit. „Toen kwam Maija Smits hier mee aan. Zij had iets dergelijks eens op locatie in Ede gezien. We hebben een geschikte plek ge zocht en Eva Timmermans bereid gevonden mde te werken." De eerste keer was nog uitprobe ren, maar nu dat goed is gegaan, worden de legenden ook bij de ko mende drie wandelingen van dit seizoen ingelast. „Het was best geslaagd," zegt Ouwendijk. „Er waren enkele kinderen bij en die hebben zich ook geamuseerd." Ook Eva Timmermans is enthou siast. „Ik heb uit een boekje uit 1933 van de toenmalige stadsar chivaris Sigai enkele legenden gehaald en ze helemaal uitge schreven. De verhalen zelf zijn nogal droog, dus om er beeldend over te kunnen vertellen, heb ik de tekst wat levendiger gemaakt en er meer spanning in gebracht, zodat we lekker kunnen grieze len. Het is erg leuk om te doen." Internationaal Voorlopig draagt Timmermans de twee wellicht bekendste Vlaar dingse legenden voor:*De Katten- beker en De Vergulde Hand. De eerste mag zich zelfs in interna tionale belangstelling verheugen. Het verhaal gaat over een scheepsvrouwvolk dat met een schip aanlegt in de Vlaardingse haven. Daarbij veranderen de vrouwen in een troep katten en hun schip in een notedop. Zij ver maken zich op de havenkade, dansend rond en drinkend uit een zilveren wijnbeker. Niemand durft de kattenmenigte te passe ren. Totdat er een koopman komt die op tijd met zijn waar in Delft wil zijn. Onder de woorden 'in Godsnaam' drinkt hij uit de be ker. Geschokt door zijn uitspraak verdwijnen de katten, werpen hun notedop in de haven, waar hij weer een schip wordt en zij, na hun sprong aan boord, weer vrouw. De kattenbeker bestaat overigens echt, waar hij zich bevindt is ech ter niet bekend. Ook van De Ver gulde Hand is een tastbare herin nering bewaard gebleven. De le gende verhaalt over een inbraak in een boerderij aan de Vlaar- dingsedijk. De vrouw des huizes, die die avond alleen thuis is, hakt met een bijl de hand af van de in breker op het moment dat hij die door het raam steekt. De afgehou wen hand wordt boven de deur van de woning opgehangen en la ter vervangen door een gevel steen, die in reliëf de binnenzijde vertoont van een vergulde, opge heven linkerhand. In een andere lezing van deze le gende is een boerenknecht getui ge van de inbraak. Hij heeft zich verstopt en wil hulp halen door uit het raam te springen. De dieven bemerken dit en willen hem grij pen. De knecht laat zich juist val len en door het misgrijpen slaat de bebloede hand van één v- de dieven tegen de buitenmuur, waardoor een afdruk ontstaat. De gewelddadige gebeurtenissen en de zware moraal van het ver haal (misdaad loont niet en die ven worden vroeg of laat toch ge pakt, hetgeen in beide versies ge beurt) maakt De Vergulde Hand er niet vrolijker op. Aanmerkelijk leuker - althans om te lezen - is de legende van De Koekenbakster. Deze verhaalt over Saar, een vrouw uit de Paterstraat, die van beroep kraamvrouw is. Zij leeft een tevreden en teruggetrokken leven in haar kleine woning, tot zij op zekere dag gewaar wordt dat de buren over haar spreken. Niet dat zij iets heeft gedaan dat niet door de beugel kan, integendeel, want er is niets op haar aan te merken. Het zijn allerlei huiselij ke kleinigheden waarmee men -ar lastig valt. Dagen lang loopt Saar te piekeren hoe de buren dat toch allemaal te weten komen. In haar huisje is niemand bij haar werkzaamhe den aanwezig. Nu woont enkele huizen verderop vrouw Kaat. die een water- en vuumering heeft waar veel klanten komen. In haar winkeltje is namelijk iets aantrek kelijks: men hoort er altijd allerlei nieuwtjes var. Kaat, die er met haar magere verschijning, haar vreemde grijze ogen en slordige haren overigens heksachtig uit ziet. Als Saar op een dag pannenkoe ken staat le bakken, wordt haar aandacht getrokken door de zwar- te kater die in het raamkozijn ligt. Saar heeft wel eens gehoord dat heksen zich in een kat kunnen veranderen. Zou dat rustige dier soms Kaat zijn? Ze schrikt van de ontdekking en haar hart bonst he vig. Drie pannenkoeken heeft ze inmiddels laten verbranden en dan krijgt ze een idee. Ze vult de pan tot aan de rand toe met beslag en als dit z^ heet mogelijk is ge worden, pakt ze de pan op, loopt ermee naar het raam en gooit het hete goedje over de kop van de kat. Luid miauwend springt deze uit het venster en verdwijnt. Dan begint Saar te twijfelen. Heeft ze echt die vreselijke heks gestraft, of een onschuldig dier gekweld? Ze besluit naar Kaat te gaan om voor een duit water te ha len. Als ze het winkeltje binnen treedt, treft ze niet Kaat aan, maar een vriendelijke oude vrouw uit de buurt, die juist aan de aanwezi ge klanten vertelt hoe ze hierheen is geroepen om Kaat te helpen, die zich 'gebrand, vreeselijk ge brand' had. Terwijl de vrouw ver der vertelt, klinken uit het achter kamertje kreten van pijn. Saar weet genoeg, die kat is toch Kaat geweest. Belangstellenden voor de stads wandeling kunnen vrijdag verza melen op de Markt, waar de groep om 19.15 uur vertrekt. Deelname kost 2,50 gulden. Na vrijdag zijn er nog wandelingen op 11 september en 2 oktober. DoorHenkdeKat Waterweg „Ik spiegel me maar aan de Tour de France. Ondanks een onvoorziene wandel-etappe, is de karavaan toch op tijd geëin digd in Parijs." Dijkgraaf Zeven bergen was vroeger zelf een en thousiast wielrenner. Als vice- voorzitter van de KNWU en lid van het dagelijks bestuur van de UC1 is hij nog steeds actief be trokken bij dat metier. Waar schijnlijk daardoor schudt hij vlot die Tour-vergelijking uit de mouw, als de vraag wordt gesteld hoe het nu eigenlijk zit met de bouwplannen voor een grote zui veringsinstallatie, ter aanvulling op de Groote Lucht in Vlaardin- Schiedam Primera Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel. 010-4267513 Schiedam Tabaksspeciaalzaak B.P.H.Janse Broersvest 8A. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakshop Gonnekede Bot Winkelcentrum Hof van Spaland 6. Tel. 010-4714083 Schiedam Tabakspeciaalzaak Eliy Kap P.J. Troelstraiaan 31Tel. 010-4703037 Schiedam sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80. Te'. 010-4265513 Schiedam Primera Wilwan Velzen Geuzenpiein 17, Winkelcentrum de Woudhoek. Tel. 010-4705470 Schiedam Tabak Giftshop T. Jaarsma Borodiniaan 58. Tel. 010-4703768 Schiedam De Blockshop Groenelaan 103. Tel. 010-2730720 Maassluis Jan Boaster-Lederwaren Koningshoek 923-14. Tel. 010-5913243 Vlaardingen Multishop Boden Dr. W. Beckmansingel 53. Tel. 010-4359164 Vlaardingen Sigarenspeciaalzaak Berco Liesveld 161. Tel. 010-4349911 gen. Na jarenlange discussies leek de zaak eindelijk in kannen en kruiken. Rond kerstmis vorig jaar werd een akkoord gesloten over een bouwplek in de Hama- schpolder bij Den Hoorn (ge meente Schipluiden). Maar an derhalve maand geleden doken ineens onrustbarende berichten op. Het complex bij Den Hoorn gaat niet de veronderstelde 1100 miljoen gulden kosten op zich al een astronomisch bedrag maar zo'n 1500 miljoen gulden. Zevenbergen, net terug van va kantie, wil aanvankelijk radiostil te aanhouden over de kwestie. Als hij toch reageert, onthoudt hij zich van keiharde uitspraken. Maar uit zp-i woorden valt wél te destilleren dat het bouwproject niet wordt afgeblazen. Er is een wandeletappe, maar Den Hoorn blijft het einddoel. Dat intermezzo zal nog enkele maanden duren. Zevenbergen: „Maar voor het eind van het jaar hopen we een voorstel voor te leggen aan de Ver enigde Vergadering," het alge meen bestuur van het water schap. Alternatieve oplossingen, zoals een keten van kleinere installa ties, zjjn niet reéel, geeft Zeven bergen te kennen. „De zuivering van rioolwater vraagt om een op lossing waarmee we twintig tot dertig jaar vooruit kunnen. Op het terrein van Houtrust in Den B aag, nu onze grootste installatie, is die ruimte absoluut niet te vin den. Bij de kleinere zuiveringen in Berkel en Rodenrijs en Vlaar dingen evenmin. Dan ben je uit gepraat." Conclusie: voor de top van Delf land gaat het dus vooral om de vraag hoe dat plotselinge gat van vierhonderd miljoen gulden moet worden gedicht. In principe draai en de inwoners en bedrijven uit het gebied van Delfland daarvoor op. Ook Vlaardingen, Schiedam, Berkel, Maassluis en Hoek van Holland vallen daar onder. Be kend was dat de bevolking flink in de buidei zal moeten tasten om 1100 miljoen op tafel te krijgen. Jaren geleden besloot het Delf land-bestuur al dat de reinigings heffing elk jaar met zes procent omhoog moet, van de 264 gulden nu (voor een groter huishouden; alleenstaanden betalen 88 gul den) naar dik driehonderd gulden in de volgende eeuw. Nu daar een extra uitgavenpost van zeker 400 miljoen gulden bovenop komt, wordt de belastingdruk nog veel zwaarder. Zevenbergen: „Dan kom je op de duur uit tegen de 600 guld en per jaar, voor een huishou den. Daarmee zijn we niet geluk kig, Het Hoogheemraadschap van Delfland heeft lange tijd de laag ste tarieven van Nederland ge had, maar over tien tot vijftien jaar lijken we dooi te schieten naar de hoogste categorie," Er zijn drie mogelijkheden om die dreigende belastingdruk voor de inwoners alsnog iets te temperen. Zo zou het reinigingstarief afhan kelijk kunnen worden gesteld van de weggespoelde hoeveelheden wc- en afvalwater. Wie zuinig is, betaalt dus minder. Landelijk wordt nog gestudeerd op de voor- en nadelen van dit systeem. Mogelijkheid twee: de overheid schiet te hulp. Het waterschap in Delft heeft inmiddels een beroep gedaan op de de provincies en op de ministeries van vrom en ver keer en waterstaat. „De zwaarde re milieu-eisen die ons zijn opge legd voor de waterzuivering, zou den zt werd gezegdlandelijk anderhalmiljard gaan kosten. Maar alle :n al in Delfland zijn we dat bedrag kwijt. Wij vinden dat we daarvoor de overheid kunnen aanspreken, ook al omdat we moeten uitbreiden vanwege de bouw van Vinex-wijken en de aan leg van wegen, die volgens het ruimtelijk beleid van de overheid zijn gewenst." Maar of dat wat gaat opleveren, en dan nog op korte termijn, dat is de v.«wg. Zevenbergen lijkt dat ook te beseffen: „Wellicht zijn hier voor Europese fondsen beschik baar. Maar als we dit nu laten voorbij gaan, kunnen we later het verwijt krijgen dat we het niet hebben geprobeerd." De oplossing lijkt toch vooral te moeten komen van mogelijkheid drie: Delfland zoekt naar extra in komsten. De dijkgraaf houdt zich nog op de vlakte, maar het lijkt lo gisch dat momenteel vooral wordt gekeken naar verkoop van de nieuwe rioolwaterzuivering (en misschien ook wel de bestaande zuivering op Houtrust) aan een Amerikaans bedrijf, om daarna tot lease-huur over te gaan. Diver se andere waterschappen in Ne derland hebben die belastingcon structie al in praktyk gebracht. Een lease-pand met een markt waarde van 1500 miljoen gulden kan via de 'Amerika-route' zo'n 100 miljoen gulden in het laatje brengen, leren de ervaringen el ders. Maar ook relatief kleinere bespa ringen helpen, in de strijd tegen de tegenvallende bouwkosten. Zo wordt de rustpauze van dit mo ment door Delfland tevens benut om druk op de ketel te zetten te genover Schipluiden, bij de on derhandelingen over de noodza kelijke grond-aankoop. De ge meente verlangt veel geld voor de 39 hectare grote local'»1 in de Har- naschpolder, vindt 7. >rgen. Schipluiden waant zich sterk van uit het besef dat het waterschap geen andere locatiekeus heeft dan de polder bij Den Hoorn, aan gezien de provincie per se wil dat de installatie daar wordt ge bouwd. De dijkgraaf wil niet zeggen welk bedrag Schipluiden wenst. Maar het is 'aanzienlijk meer' dan de zestien miljoen gulden die het wa terschap kwijt zou zijn aan de hoek van 26 hectare op Ypenburg, waarop het oog aanvankelijk was gevallen. „Elkebouwgulden moet worden betaald door de inwoners en bedrijven uit ons gebied. Ik wil daarom geen cént meer betalen voor de Sehipluidense grond, dan echt nodig is," aldus de dijkgraaf gedecideerd. Waterweg Hoe is het eigen lijk mogelijk dat de bouwkos ten van de nieuwe rioolwater zuivering ineens zoveel hoger uitvallen. Er zijn afgelopen ja ren immers kosten-vergelij- kende onderzoeken gehouden door zowel stadsgewest Haag landen en de provincie Zuid- Holland, als door Delfland zelf. En nu: geen 1100 miljoen gul den, maar 1500 miljoen. Is dat niet een enorme misrekening? Maar dijkgraaf Zevenbergen weigert een beschuldigende vinger uit te steken naar de fi nancieel deskundigen die er zover naast zaten. „Dit is een gevolg van 'voortschrijdend in zicht'. Destijds is zo goed mo gelijk een raming gemaakt, maar pas dit jaar is echt het overleg begonnen met diverse instanties. Zo zijn we met het rijk gaan praten over perslei dingen die door het talud van een snelweg moeten, en mei bouwgemeenten in de Haagse regio omdat je een brede strook nodig hebt door de nieu we wijken. En dan blijkt die doorboring van het talud een heel kostbare zaak, en dat de gewenste breedte in de nieuwe wijken niet of slechts ten dele aanwe/: Dit betekent datje de r ge persleidingen van de rioolwaterzui vering het gaat om pijpen met een doorsnee van 1.80 me ter—tussen damwanden moet aanleggen. Dat levert voor die persleidingen een extra kos tenpost op van 300 miljoen gul den." Woensdag 19 augustus SCHIEDAM Pc de 4Molens. Noefsbal,19.00-20.00u.l>c Oost ROTTERDAM Diergaarde Blljdorp Uitgeslapen: actievekm- derepeurtocht over slaapgedragbij dieren. Eu romast 14.00 en 15,00 LEGO-bouwwed- stnjden op de Euromast. Vooraf aanmelden: 010-43648il. Nlghttown Theatercafé 22.00 Fresh Up. Noordplein 13.00-17.00 Kunst Kids. Beeldende vormmgcv!er bege leiding van Kunst Kids. Alle kinderen mogen meedoen. Donderdag 20 augustus VLAARDINGEN Dc de Bijenkorf. Klavegassen, 13.45- I6.30u. en jeu de boules en koersbal, 14.00- 16.30u. Dc Soenda. Creatieve middag, 14.00-16.00u. MAASSLUIS Speelplaats Montessorischool. Sport en spel, 14.00-16.30u. ROTTERDAM Hist. Museum 'Schlelandshuis' 10 00- 17.00 film: Meer over klompen in Nederland. DiergaardeB!ijdoip Uttgesl apenactieve kin derspeurtocht overslaapgedragbijdieren, Mu- unpark 21.30 Canal+Piembioscoop Met vandaag de film: love and Death on Long Is land. Diergaarde Blljdorp 17,00 tot 21.30 ZOOameravond. Blauwe Vis 23.00 Shake your Booty in the Hot Tub. Club Vibes23.00 Happy Station, ro.l.D« Vlerk21.00Skaiato- nes. St Laurenskerit 12,45 Middagpauze- concert. Vrij Entrepot U -23.00 Culinair Vnj Entrepot. Van do. 13 t/m wo.19 aug. ROTTERDAM Cinerama 1: "Lethal Weapon 4" (16) dag 12.15-15.15-18.15-21.15 Cïn.2: 'Pn- ma/y Colore' (al) dag.17.45-21. Cfn.3: The B g Hit' <16) dag. 13.15-19- 21.45. Cin.4: The objetf of my affection' (at) dag.19.45- 21.30. Ctn.5: 'Left Luggage' (a!) dag 16.15- 18.45. 'Hard Rain' (16) dag 12.45-21.45 (max Theater: Theliwigsea' (al) dag(beh.vr- .za18. 'Amazon' (al) dag. 15-17, do.vr.ma.di.wo.ook 13, vr.za.OQk 19. 'Everest' (al) dag.(beh.vr.za.) 14-16-19.15. vua. 14- 16-18-20. Titanic' (12) dag.(beh.vr.za.) 20.30, vr^a, 21.15.2a.20.00k 10. Lantaren: dag.21.30 (16): 'Guantanamera' do. 'Copland'vr. The Full Monty' za^o. Verras- smgsfilm, ma. 'Emma' di. "Starehip Troopers" wo. Ven.l: 'Die Salzmanner von Tibet' (16) dag. 21.45. Vfln.2: 'Karakter (16) dag. 21.30. Ven,3: aag.21.30 (16) Y-aura-t itde ia neige Noêi?' do. "Funny Bones' vr 1'Appartement' za.di. The remains oftheday' zo. 'Dytngtogohome' ma. 'Everyone says I love you' wo. Ven 4: "Junk Mail' (16) do vr.sa.zo.22. The Butcher Boy' (16) ma di.wo, 22. Lumière 1: 'Mafia'' (al) dag.13.15-15.45- 13 45-2130. Lum. 2: The X-files' (12) dag 13-15.45-18 30-21.15. Lum. 3: 'Deep Rising' (16) dag. 16 45-19.05-21.30. Lum. 4: 'Armageddon' (12) dag 17-20 30. Pathè: The X-files' (12) dag. 11.10-13.40- 1610 18 40-21.30. 'Mafia'' (al) dag lben wo.) 11.40-14.50-17.10-19.30- 21.50. wo 11-13.15-15.30-21.50 VWd things' (16) dag(behwo.) 11.20-13.50- 16.20-18.50-21320. wo.11-13.30-16- 21.30. OtyofAngels'(12)dag. 16-40-19 10 21.40, di.met om 21.40. 'Lethal Weapon (16) dag/beh.wo.) 11.50-15.20-18.1C wo.ll.5C 15.20-21.10. Titanic' (12) 15.30-1? .30.'Armageddon'(12)dag,ll 5Ü 17.40-20.50- Sneak preview: 'Whodunnit!' U1.Ü. Kindermatinees: Cin.2: 'Jacht op de Wein kes dag. 13-13.40. On. 3: 'Mi.iVroguo dag 16. Cln.4: 'De kleine zeemeermin' dag.12.25-15.25. Lum.3: 'De kleine zee- mee rmm'dag.12.45-14.45. Lum.4;'AirBud' dag!3.45. Pathé 'Het magische zwaard' dagl5. 'Jacht op de kleintjes' dag 11.10- 13.15. 'Paulie de eigenwijze papegaai' dag. 11.30-13.40.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5