beurzen Kilometers file bij afsluiting Van Brienenoordbrug Crisis op ÜL 1 Nederlanders gewond bij busongeluk in Frankrijk ELKE ZONDAG CEUKENj Doden door onbekend virus in Willemstad Sudan en Afghanistan doen beroep op Veiligheidsraad GRATES! Rotterdam Het nieuwe gezicht Cultuur Anne Heche: 'Ik ben lesbisch en de hele wereld mag het weten!' Zaterdag gtZcsndag De 'fr.taie 1 Diego altijd leeftijd' 1 op pad voor van 50 jaar i de haven Stijl van Leven Lang leve de 'oldies' ts Ook Zuid-Amerika in mineur Cl Gap Gemini JA Vos zorgt voor eerste drie punten Abonneeservice Nep-generaal protesteert bij IHC Galand 'Wag the Dog' opnieuw in de bioscoop COMPUTERS HARD SOFTWARE u Sport 10,11 Regio 13 ev Barometer 20 Weekeindbijlage 23 ev Stijl 35 ev RTV 40,41 Toerisme 42 j Jaargang 8 Nummer 2274 Zaterdag 22 augustus 1998 I Westblaak 180 1 13012 KN Rotterdam, 010-40044001 Rotterdams Dagblad TV RIJNMOND Zie ixik wccrhciKhl opp.tgina 2<l Rotterdam De afsluiting van de noord-zuid verbin ding over de Van Brienen oordbrug heeft gisteren rond de avondspits gezorgd voor 23 kilometer file op de rijks wegen rond Rotterdam, 's Avonds tegen tien uur waren er nog vijf van over. Op veel plaatsen deden zich kleine botsingen voor. Vooral de Beneluxtunnel kreeg veel verkeer te verwer ken. Extra problemen ont stonden daar omdat een te hoge vrachtwagen de tunnel in wilde. Dat probleem deed zich ook voor bij de Maastunnel in Rotterdam. Bovendien de den zich daar twee botsingen voor. Verstoppingen waren er ook op de Bosdreef en in de tunneltraverse. Verder stond er enige tijd een file van de Maastunnel tot het Marco- niplein. Vee! personenauto's reden toch over de doelgroepen- strook die op de Van Brienen oordbrug exclusief voor vrachtwagens is vrijgemaakt die richting het zuiden rij den. De overtreders krijgen een bekeuring thuis. In het wegdek is weegapparatuur aangebracht die in intact staat met de fotoapparatuur. Een woordvoerder verklaar de dat de politie zoveel druk te niet had verwacht. Op de Van Brienenoordbrug werden gisteravond de eerste voorbereidingen getroffen voor het verwijderen van de brugklep, die dit weekeinde wordt vervangen door een nieuw exemplaar. Het gigan tische karwei lag tot gister avond laat op schema. Zie ook pagina 3 l~ ,t Amsterdam/New York Op de meeste effectenbeurzen in de wereld zijn gisteren harde klappen gevallen. Steeds meer be leggers kregen het gevoel dat een internationale economische crisis in aantocht is. Naast het Verre Oosten en Rusland lijkt nu ook Latijns-Amerika een brandhaard te worden. Een ongebruikelijk beeld in de vrijdagse avondspits. Geen verkeer op een deel van de Van Brienenoordbrug. Foto Nieisvan der Hoeven/Rotterdams Dagblad De beurzen in Latijns-Amerika waren donderdag al zwaar in mi neur door de speculatie dat Vene zuela zijn munteenheid, de boli var, fors zal moeten devalueren. Het land is, net als Rusland, in grote financiële problemen ge raakt door de val van de olieprij zen. De index van de beurs in de Vene zolaanse hoofdstad Caracas sloot donderdag 9,2 procent lager en sleepte andere teurzen mee. Gis teren kwam de index in de loop van de handel op een verlies te staan van 9,8 procent. In Brazilië werd de beurshandel tijdelijk stopgezet toen de koersen tien procent waren gekelderd. Forse tussentijdse verliezen waren er ook in Argentime (8,8 procent) en Mexico (7,3 procent). Op de wisselmarkten stonden gis teren behalve de bohvar ook de Mexicaanse peso en andere valu ta's zwaar onderdruk. De centrale bank van Mexico greep in met steunaankopen. Het gaat erop lij ken dat de devaiuatiegolf, die in het Verre Oosten begon en ook Rusland trof. zich uitbreidt naar Latijns-Amerika. Ook de beurs in New York kreeg te maken met een flinke inzinking. De Dow Jo- nes-index kwam in de loop van de handel op een verlies te staan van Den HaagBij een busongeluk in Lotharingen in het noordoosten van Frankrijk zijn gisteren 35 Ne derlanders gewond geraakt. Van twee Nederlanders is de toestand ernstig. Het ongeluk vond gister middag om ongeveer vijf uur plaats op de autoweg van Luxem burg naar Metz in de buurt van de stad Thionville. By het ongeluk waren onk twee personenauto's betrokken. De 41 vakantiegangers waren met een Belgische bus van Exclusief Reizen uit Diest op weg naar Spanje. De bus was ingezet door de Nederlandse touroperator Pe ter Langhoul Reizen uit Alphen aan den Rijn. De chauffeur van de verongelukte bus vertelde dat het ongeval plaatsvond toen zijn voertuig van een oprit de snelweg opreed. Door de harde regen raakte een perso nenauto voor de bus in een slip. Toen de buschauffeur deze pro beerde te ontvrij ken, klapte hij te gen de vangrail waardoor de bus kantelde. Zeven van de Nederlanders zijn na het ongeluk overgebracht naar een naburige kazerne. De 35 ge wonden bevonden zich gister avond verspreid over drie zieken huizen, twee in de stad Metz en één in Thionville. Volgens een woordvoerder van de alarmcen trale SOS International valt het, afgezien van de twee zwaar ge wonden, met de meeste verwon dingen wel mee. De alarmcentrale beeft gisteravond een hulpteam naar Frankrijk gestuurd. Voor de Nederlanders die niet of licht ge wond waren, werden hotelbedden geregeld. Peter Langhout stuurde gisteravond twee bussen: één om reizigers op te halen en één om een aantal Nederlanders door te laten reizen naar Spanje. Het is de tweede keer binnen een maand dat Nederlanders betrok ken waren bij een busongeval in Frankrijk. Bij een ongeluk eind vorige maand bij Montélimar in Zuid-Frankrijk kwamen drie Ne derlandse vrouwen om het leven. Van 10.00 tot 17.00 uui Ttpkinkou vu 2.800,- tot 12.800,- Omdat u op de c*ot*n b*nt~ Chssmssweg 31. Baarl» Misssn World Trade Center, Rotterdam CAP GEMINI OP LOCATIE a. 29 augustus, 10 00 - 16.00 uur. Wij zoeken': startende cn ervaren li er .(acv/hbo-niveau). Bel nu: 0800 J b7b WillemstadEen infectie met een nog onbekend virus heeft in het Elisabeth Ziekenhuis op Curasao aan vier bejaarden het leven ge kost. Het virus heeft hun luchtwe gen aangetast waardoor ze stik ten. Nog eens 24 bejaarden en ze ven personeelsleden van het be iaardentehuis Dr. Hugenholz, waar de vier bejaarden woonden, zijn ziek en hebben problemen met ademhalen. Zes van hen lig gen m het ziekenhuis. De afdeling epidemiologie van de Cura^aose GGD kreeg al op 18 au gustus een melding bmnen dat er sprake was van een virus-infectie in het bejaardentehuis en stelde samen met onder meer het zie kenhuis en de Universiteit vari Rotterdam een onderzoek in naar de herkomst van het virus. Het vi rus heeft mogelijk iets te maken, met de gricpgolfcp Cureer Keesvan Wonderen be springt Henk vos, de matchwin- naar die zich ergens schuil houdt in het trosje Feye- noorders. Foto John de Pater Sittard De eerste drie punten zijn binnen, maar het kostte Feye- noord heel wat moeite de seizoensopening in Sittard tot een goed ein de te brengen. Pas in de laatste minuut van de officiële speeltijd maakte Henk Vos de winnende treffer tegen Fortuna (1-2). Igor Kor- nejev had Feyenoord na rust op 0-1 gebracht, Hamming trok de par tijen gelijk. Jean-Paul van Gastel bleef een rode kaart bespaard, om dat scheidsrechter Uilenberg een elleboogstoot over het hoofd zag. Zie ook pagina II Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur g van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Schiedam Een als generaal uit gedoste actievoerder leidt maan dagmiddag in Schiedam het pro test tegen het scheepsbouw- en offshoreconeem IHC Caland. Het protest is gericht tegen een om streden investering van IHC Ca land in Birma, dat volgens de ac tievoerders wordt geregeerd door 'dictators van de ruigste soort'. Het Schiedamse bedrijf presen teert maandag de halfjaarcijfers. De generaal zal bij de ingang van het kantoor de 'halfjaarcijfers' van Birma uitdelen. Andere actie voerders zullen zijn uitgedost als dwangarbeider en slachtoffer van de door de Birmese junta gene geerde mensenrechten. Staatssecretaris Ybema (Econo mische Zaken) denkt dat een boy cot of een andere economische sanctie tegen Birma alleen effect heeft als die internationaal breed wordt gedragen. Hij antwoordt dat, mede namens minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) op vragen van GroenLinks-kamerlid Rabbae. Hij had gevraagd naar omstreden plannen van IHC Ca land. dat in Birma een olieopslag plaats gaat bouwen en beheren. „De regenng veroordeelt het mensenrechtenbeleid van het be wind in Birma ten sterkste. Zij moedigt derhalve Nederlandse in vesteringen aldaar niet aan." Zie ook pagina 3 Door John Wanders Washington De ambassadeurs van Sudan en Afghanistan bij de Verenigde Naties hebben de Vei ligheidsraad verzocht een onaf hankelijk onderzoek in te stellen naar de motieven van de Ameri kaanse luchtaanvallen van don derdag. Sudan wil ook een spoed- zitting van de V-raad. De Amerikaanse minister van De fensie, Coke Ti, dreigde gisteren met nieuwe luchtaanvallen. Was hington beweert dat het handelde uit zelfverdediging, maar in een groot deel van de moslimwereld leeft de overtuiging dat de be schietingen met kruisraketten werden uitgevoerd om de aan dacht af te leiden van de politieke crisis rond president Clinton. In de donderdag verwoeste far maceutische fabriek in de Suda nese hoofdstad Khartoum, bevon den zich volgens de Amerikaanse regering grondstoffen voor het dodelijke zenuwgas VX. De ter reurorganisatie van Osama Bin Laden zou op deze plaats gewerkt hebben aan de opbouw van een ei gen arsenaal aan chemische wa pens. Sandy Berger, de nationale veiligheidsadviseur van president Clinton, zei gisteren dat Washing ton 'het fysieke bewijs' heeft voor die stelling. De Sudanese rege ring ontkent de beschuldiging in alle toonaarden en stelt dat de fa briek de helft van het nooddrufti ge land voorzag van medicijnen. Het Witte Huis stelt dat het 'wijd vertakte netwerk' van Bin Laden op het punt stond nieuwe aansla gen uit te voeren op Amerikaanse doelen overzee. In hoeverre de militaire actie van donderdag de ze terreurdaden heeft kunnen voorkomen, werd uit de woorden van Amerikaanse regeringsfunc tionarissen niet duidelijk. Aange nomen wordt dat Bin Ladens or ganisatie de Amerikaanse aanval len zal trachten te vergelden. De FBI heeft de autoriteiten in de VS gewaarschuwd extra waakzaam te zijn tegen mogelijke terreuraan slagen. Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft staatsburgers en diplomatieke vertegenwoordigers dezelfde waarschuwing meegegeven. Over de schade die is aangericht aan de bases en de kampementen van Bin Ladens organisatie in Af ghanistan was nog weinig be kend. Volgens berichten uit Af ghanistan zouden er 21 doden ziin gevallen in het gebied, 90 kilome ter ten zuiden van de hoofdstad Kabul, en niet ver van de grens met Pakistan. Dat land trok giste ren de bewering in dat een kruis raket door een navigatiefout op zijn grondgebied was ingeslagen en enkele doden had veroorzaakt. Zie ook pagina 7 Rotterdam De Amerikaanse film "Wag the Dog' komt op nieuw in de Nederlandse bio scopen. De in 1997 uitgebrach te film over een president die na overspel een oorlog begint, is nu weer actueel geworden door de Amerikaanse raket- aanvallen. Drie dagen eerder bekende president Clinton een ongepaste relatie met stagiaire Lewinsky. Volgens Polygram Filmed Entertainment zijn fic tie en werkelijkheid nu wel heel dicht bij elkaar gekomen, vandaar het opnieuw in roula tie brengen. In de politieke sa tire 'Wag the Dog' ziet een Amerikaanse president, na be ticht te zijn van overspel, nog maar één uitweg: het in scène zetten van een oorlog als aflei dingsmanoeuvre. 250 punten (2.9 procent) op 8361, maar toonde veerkracht. De New Yorkse effectenbeurs hield gister avond uiteindelijk redelijk stand te midden van de malaise op de beurzen elders in de wereld. Het koersgemiddelde sloot 77,76 pun ten (0,9 procent) lager op 8533,65. Op een aantal beurzen in Europa waren de verliezen nog veel gro ter. Frankfurt spande de kroon met een val voor de DAX-index van 5,9 procent, de grootste daling van dit jaar. Handelaren schreven de malaise, toe aan bezorgheid over de gevolgen van de crisis in Rusland voor het Duitse bedrijfs leven, vooral de banken. De beurs in Madrid verloor 5,8 procent. Dat was de grootste in zinking in acht jaar. In Londen sloot de Financial Times-index van 100 aandelen 3,3 proent la ger, teiwyl de CAC-mdex in Parijs 3,5 procent moest prijsgeven De beurs in Amsterdam deed het re latief niet eens zo slecht met een daling van de AEX-index van 2,8 procent. In Moskou verloor de RTS-index nog eens 5,6 procent. Sinds de fei- telyke devaluatie van de roebel aan het begin van de week kelder de het koersgemiddelde met 29 procent en sinds het begin van dit jaar met zo'n 80 procent. De beurzen in het Verre Oosten, die al een jaar in crisisstemming verkeren, sprongen er deze keer gunstig uit. De Hang Seng-index in Hongkong moest weliswaar 2,8 procent inleveren, maar in Tokio bleef het verlies beperkt tot 0,6 procent. De koersindex in Zuid- Korea sloot zelfs een fractie ho ger. ALLES MOET WEG TEGEN DUMPPRIJZEN ZO 23 AUG 10-16. uur Adres: Plaats: Telefoon: Bank/gJronr.-.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1