Nederlandse boeren helpen collega's in Rusland en Oezbekistan t Jelle Zijlstra pleit voor overdekte rijwielpaden Apple in de lift met nieuwe iMac Steeds groter deel van de omzet van Cebeco-Handelsraad komt uit het buitenland Nederlandse supers het goedkoopst Rotterdams Dagblad Maandag 24 augustus 11198 09m De Apple fabriek ïn Elk Grove, Caüfornië produceert 24 uur per dag nieuwe iMac computers. Foto Door Marie-Louise Thissen Rotterdam Industrieel ontwer per Jelle Zijlstra (32) werkt aan een moderne versie van het fiet- senplan. Ex-provo Luud Schim- melpennink had in de jaren zestig ooit de primeur. Hij bedacht en bouwde een overdekte ligfiets. Toen hij de fiets uiteindelijk door de stad zag rijden vond Zijlstra dat er iets aan het ontwerp niet klopte.Ik heb er eens goed naar gekeken. Het karretje rondom de fiets was technisch te complex, te massief, te vierkant in verhou ding met de rest. Trouwens de prijs van drieduizend gulden is beslist te hoog." De fiets laat Zijlstra niet los. „Het is een prachtig vervoermiddel. De constructie met de ketting is heel simpel en functioneel. Fietsen is en blijft het meest milieubewuste vervoermiddel dat er bestaat." In de Breitnerstraat in Rotterdam zijn onlangs twee fietshangaars. die hij ontworpen heeft, geplaatst. De gemeente heelt er nog eens vier besteld. Op de parkeerplek voor een halve auto, biedt zijn hangar ruimte voor de stalling van vijf fietsen. Walletjes Hij is erg geïnteresseerd in alles wat met vervoer en met mobiliteit te maken heeft. Hij doceert dit vak ook aan de Academie voor in dustriële vormgeving in Eindho ven. Zelf afgestudeerd aan de Technische Universiteit in DoJft heeft hij een typische techneuten opleiding gehad. „Het was een pao» opleiding, cigcr.üjfe he; on- dere uiterste van wat er nu in Eindhoven wordt gedoceerd: er wordt erg naar het artistieke, meer individuele van het ontwer pen gekeken. In Delft at je van ve le walletjes. Je verdiepte je in de samenstelling van staal, maar ook in ergonomie, wiskunde en be drijfskunde. Er werd zelfs geleerd hoe je aan een draaibank moest werken. Het vak vormgeving bleef daarentegen wat onderbe licht. Achteraf ben ik blij dal ik het hele brede scala in Delft heb geleerd." Centimeters In Eindhoven geeft hij zijn stu denten nu het proces van het ont werpen door. „Er wordt weinig aan het puur ambachtelijke van het vak gedaan. Een werkplaats met draaibanken en frezen is er wel, maar het wordt aan de stu denten zelf overgelaten of ze zich die vaardigheden willen eigen maken of niet. Soms stoort het me als ik zie dat een student zijn exa menwerkstuk gemaakt heeft in centimeters, terwijl dit in milli meters behoort te zijn. Als je bij een opdrachtgever komt en hij ziet dat, wordt hij niet serieus ge nomen. Dat is nu eenmaal zo, dat maak ik in de praktijk regelmatig mee." Zijlstra werkt als het nodig is voor een project vaak samen met ande re ontwerpbureau's, zoals Lijn 5. Dit project bij gelegenheid van het 200 jarig bestaan van Rijkswa terstaat bestond uit de samenstel ling van een boek. een cd-rom. een serie informatiepalen en een paar tribunes. De tribunes, het werk van Zijlstra. staan nu in Lo- bith en in Hoek van Holland. An dere opdrachtgevers zijn de PTT, waarvoor hij samen met Bureau Dunbar Telecenters heeft ontwor pen in de postkantoren en natuur lijk de fabrikanten van fietsen Ga zelle en Tinion Zijlstra verwacht dat er in de toe komst nog meer dan nu behoefte komt aan industriële vormgevers. ..In de afgelopen twintig jaar was een product goed of slecht. Nu is het zo dat elk merk, elk product zijn eigen doelgroep heeft. Zelfs voor een auto als Skoda is er een maal drie koeien. De melk wordt elke dag te voet of achterop de fiets naar de centrale meikon 1- vangst gebracht. Bij het eerste lo ket levert de boer de melk m en wordt er een monster van geno men. bïj loket twee ontvangt de boer zijn geld en bij loket drie kan hij veevoer voor zijn koeien ko pen." Wanneer de melk is ingezameld, wordt die dezelfde dag nog naar een moderne zuivelfabriek ge bracht en verwerkt. ..Op die ma nier kan een Indiase boer met veertig, vijftig gulden per maand zijn gezin onderhouden." schat Adema. „In India starten wij bin nenkort met een groentenproject. Wij leveren de zaden voor de doelgroep. Elk bedrijf heeft ont werpers nodig om na te gaan hoe het zich het beste in de markt kan onderscheiden. Ieder merk zoekt zijn doelgroep. Een vormgever is nodig om te bekijken wat past er nu bij een merk, welke identiteit. Neem nou de Swateh-auto's, die worden ter plekke in elkaar gezet naar de wensen van de koper. Dat heeft een heel andere benadering dan een Mercedes of BMW." Zijlstra maakt sinds 1993 deel uit van een groep collega's (02 Ne derland), die een bijdrage wil le veren aan de ontwikkeling van milieuproblemen. Hoe ga je om met de aanwezige grondstoffen? Zijlstra: „Wij zijn begonnen met kunststof. Waar moet je op letten? Wat is milieuvriendelijker: een koffiemok of plastic bekertje? Kunststof had een negatief ima go, toch heeft het ook voordelen. Een auto van kunststof bijvoor beeld is kilo's lichter. Wij hebben geprobeerd deze meningen te nu anceren." Goedkoper Hij js ervan overtuigd de bevol king in het westen makkelijk twintig keer goedkoper om kan gaan met zijn grondstoffen. Dat betekent dat een auto twintig keer zuiniger kan zijn, dus twin tig keer minder energie hoeft te verbruiken. Dat betekent een uit daging om leuke producten te ontwikkelen. Zijlstra heeft erva ren dat "groene" produkten niet verkopen. „Maar als je in het ka der van nieuwe ontwikkelingen handiger, sneller en ook nog mi lieuvriendelijker producten of diensten kunt bedenken, dan slaat het bij het publiek wel aan," Hij geeft een voo: luvld: een auto verhuurbedrijf als 'green wheels' biedt gemak, comfort en vervoer op tijden dat de klant het nodig heeft. Wat het vervoer betreft, vindt Zijl- groenten en de benodigde machi nes om het land te bewerken. Wij leren de boeren hoe ze ermee moeten werken. Als /.e voor hel eerst oogsten, zijn ze vaak ver baasd en blij. Zon grote op brengst hadden ze niet verwacht. Maar /over is het nog met. het duurt een lijd waarin veel energie van onze mensen wordt ge- vraagt!" De Cebecu-dochters Delta Daily Food en Aviko zijn internationaal de snelste groeiers Beide bed rij ven beschikken al over vele la- brie ken onder andere met de part ners ter plaatse in de Verenigde Staten en Canada. Aviko heeft zich ontwikkeld tot een van de vier grootste fritesspecialisten in de were ld Een ct >nt rad niet diver se restaurant ketens, die een snel le hap verzorgen in de VS. om voorgebakken frites te leveren maakte het noodzakelijk om tor piekke te produecren Export van uit Nederland zou veel te om slachtig en te kostbaar /yn Cebe- eo kon bovendien voldoende Am en kaan.se aard appel t el er s vin den om de productie van de fntes- fabriek ïe kunnen garanderen. Aviko bouwt in Duitsland een nieuwe fabriek om de vele super markten, die de fabrikant als klant heeft van diepgevroren voorgebakken frites te kunnen voorzien. Delta Daily Food produceert maaltijden voor luchtvaart maat schappij en maar maakt ook knnt- en-k laar-maal tijden voor diverse supermarktketens. Aardappelen, groenten en vlees zijn afkomstig van de aangesloten boeren en te lers. Friki. de pluimveespecialist exporteert als onderdeel van Ce- beco vooral naar landen in Euro pa. Ook het Duitse bedrijf in vleeswaren Sickendick is een be langrijkeexporteur. Volgens Ade ma exporteren de Cebeeo-bednj- ven vooral naar landen in Europa, zoals Duitsland, Belg ie en Frank rijk. Hij legt er de nadruk op dat de aangesloten bedrijven ketenbe waking toepassen. Dat wil zeggen (lal alle varkens, kippen en koei en van een paspoort worden voor zien. Van elk dier wordt de af stamming bijgehouden, maar ook de voeding, het eventuele ziekte verloop en de verschillende groei- fasen. Dit gebeurt om zoveel mo gelijk ziekten te voorkomen of lie ver zoveel mogelijk uit te bannen. Sinds 1990 groeit de export van Cebeco naar Oost-Europa. Neder landse boeren, die niet voldoende land hebben om hun kinderen een toekomst te verzekeren, emi greren naar landen als het voor malige Oost-D uitsla nd. Polen en Frankrijk. Zij blijven als het even kan lid van hun landbouwcoöpe ratie en ontvangen zo het zaai goed, het veevoer en de benodig de machines ook in hun nieuwe vaderland. Adema: ,.De Nederlandse boeren zijn ondernemend. De afstanden worden kleiner, een afstand van tien, twaalf uur wordt niet meer als een bezwaar beschouwd. Met de komst van zaken als e-mail ver andert de wereld steeds meer in een dorp". Door Erie Borsje Rotterdam De aandeelhouders van computerfabrikant Apple kunnen tegenwoordig weer la chen. De koers van het aandeel Apple is de laatste paar maanden in waarde verdubbeld, na een langdurige periode van kwakke len, onheilstijdingen over dalen de omzetten en naar huis ge stuurde managers. Ket succes van de Apple G3 Powermac heeft al voor positieve resultaten ge zorgd; de introductie van de iMac afgelopen week in de Ver enigde Staten zou er wel eens voor kunnen zorgen dat Apple definitief weer de weg omhocg heeft teruggevonden. Bijzonder Met de iMac, een computer die vooral bedoeld is voor de begin nende Internetter, hoopt Apple weer een belangrijke positie in te nemen op de consumenten markt. Tijdens de eerste bepre kingen van het ontwerpteam werd het idee geopperd dat de iMac iets weg moest hebben van de computer die de futuristische cartoonfamfiie Jetson zou ge bruiken. En dat lijkt gelukt: het wonderschone design van de iMac valt direct op. Een door zichtige azuurblauwe beeidbuis- kast waarin alle hardware is ver werkt, een doorzichtige muis en con ergonomisch toetsenbord maken de iMac tot een zeer bij zonder ogende computer. Contrast Een groter contrast met de saaie, grijze of beige windows pes iijkt haast niet mogelijk. Pikant de tail: de iMac beschikt niet meer over een fioppv-drive, Alle be standsuitwisselingen zullen daarom via het Internet moeten verlopen. Een eigenwijze keuze die typerend is voor de altijd wat tegendraadse houding van Ap ple in de computerindustrie. Ook de systeemspecificaties zijn indrukwekkend: op de website van Apple wordt trots gemeld dat de iMac maar liefst veertig procent sneller is dan een Penti um II4GQMHZ PC, Voeg daarbij de ingebouwde ethernet/ lOOkaart en een 56KB modem, een prijs van ongeveer 2600 gul den en het kan haast niet anders of de iMac moet wereldwijd een succes worden. De introductie van de iMac gaat in de Verenigde Stalen gepaard mol een enorm reclamcoffensicf dat zo'n slordige tweehonderd miljoen gulden gaat kosten. Speerpunt in de campagne zal de vergelijking zijn tussen de 'ingewikkelde' Windows-PC's en de gemakkelijk' te bedienen iMac. Steve Jobs, de terugge keerde Apple topman van het eerste uur: „We lanceren deze campagne omdat we de wereld willen laten weten dat de iMac de computer is voor al die m iljoe- nen mensen die makkelijk, snel en betaalbaar het Internet op willen." De financiële top van Apple heeft becijferd dat er zo'n vijf tot tien miljoen potentiële compu terkopers zijn. Vaak is toegang tot Internet de belangrijkste re den om tot aanschaf van een computer over te gaan. Daarom zal de marketing van de iMac vooral gericht zijn op de gemak kelijke manier waarop de iMac op het Internet aan te sluiten is. De verwachting is dat nog dit jaar ongeveer 800.000 iMac's zui len worden verkocht. Geduld Om aan de te verwachten vraag te voldoen, draait de Apple fa briek in Elk Grove, Caüfornië 24 uur per dag. Nederlandse klan ten zullen nog even geduld moe ten hebben: de iMac zal eind sep tember in ons land arriveren. Wie zijn nieuwsgierigheid niet kan bedwingen en de iMac al vast wil zien, kan een aardig Quicklime filmpje op de website van Apple oproepen De Amerikaanse advertentie campagne (f tfttnfc therefore iMac) is ook op www.apple.com aanwezig. Londen/Rotterdam Winkelen in Nederlandse supermarkten blijkt het goedkoopst van Europa te zijn. Wie in Nederland zijn bood schappen altijd bij Albert Heijn doet. zal de schrik van zijn leven krygen bij de kassa van een grote Britse supermarkt Een onderzoek van de Britse krant Sunday Times laat zien dat een karretje met 22 artikelen - va riërend van aardappelen tot zalm - in ons land ruim dertig pond (ruim honderd gulden) goedkoper is dan de 82.05 pond (ongeveer 270 gulden) die bij de Britse super marktgigant Sainsbury's op de bon staat. Dat is een verschil van 37,5 procent. Ook in vergelijking met andere Europese landen en de Verenigde Staten zijn de winkels van de Brit se 'grote vier' - Sainsbury's, Tes- co, Safway en Asda - erg duur, zo blijkt uit het onderzoek. Veel van de meest gangbare artikelen zün zeker 40 procent duurder. Het Britse Office of Fair Trading (OFT) is vorige maand een onder zoek begonnen naar de toene mende winsten van de super marktreuzen nadat de agrarische sector had geklaagd. De boeren zeggen dat de lagere prijzen die zij krijgen niet vertaald worden in goedkopere boodschappen. Uit het onderzoek moet blijken of de aanhoudende winstgroei van de grote vier (een stijging tot 400 pro cent in de afgelopen tien jaar bij Tesco) niet op een onbehoorlijke manier tot stand komt. Consumentenorganisaties zijn woedend over de hoge prijzen die de supermarkten hanteren terwijl zij hun marktaandeel nog steeds vergroten. „Het winkelend pu bliek zal geschokt reageren op de prijsvergelijking," zei Mark Pur- dy van de Consumers Association, frekenen was het goedkoopst bij de Nederlandse keten Albert Heijn, die in ons land in onderzoe ken nog niet eens als de voorde ligste uit de bus rolt. Door Marie-Louise Thissen Rotterdam In Oezbekistan werd mei hulp van de landbouw coöperatie Cebeco Handelsraad uit Rotterdam een zuivelfa briek geopend om als start de melk van achthonderd koeien te verwerken. In Rusland tekende Cebeco een contract met het Amerikaanse Pepsico en een Russische partner om voor een gloednieuwe fritesfabriek de teelt van aardappelen en de opslag te regelen, In India werd samen met drie Indiërs een bedrijf opgericht om te zien aan welk zaaizaad, maar ook aan welke fabrieken of projecten de boeren behoefte hebben. Al deze initiatieven zijn uiteenlo- ze kennis van landbouwgewassen pende projecten van de Neder landse voedingscoöperatie, waar van de concemtop in Rotterdam zit. Een steeds groter deel van de omzet van Cebeco komt uit het buitenland. Twintig jaar geleden was dit nog slechts tien procent, tien jaar geleden steeg dit percen tage naar twintig procent. In het afgelopen jaar was al de helft van de volledige omzet van 5.5 mil jard afkomstig uit het buitenland. Hoofddirecteur drs. Wytze Adema (55) schat dat het aandeel uit het buitenland alleen maar groeit. „Internationalisatie is een nor maal verschijnsel voor een be drijf," zegt hij, „ook voor een land bouwcoöperatie. Het is logisch als je na verloop van tijd eens over de grenzen kijkt. Concurrenten, vooral in voedingsmiddelen, wor den groter en omvangrijker, bui tenlandse bedrijven kom je tegen op je thuismarkt. Wil je blijven meetellen, dan is het zaak als be drijf mee te groeien. Sommige van onze bedrijven zijn al zo groot dat ze niet Nederland als hun thuismarkt beschouwen, maar Europa." Eeuw Cebeco Handelsraad bestaat vol gend jaar een eeuw. De 40.000 aangesloten boeren en tuinders zijn verdeeld in 29 regionale co- operaties, die op hun beurt weer lid zijn van Cebeco met zijn ruim honderd werkmaatschappijen, In al die jaren is de nodige kennis vergaard als het gaat om het telen van betere rassen aardappelen en groenten, het verzorgen van kip pen, varkens en koeien en het produceren van allerlei consu mentenproducten. Die kennis wordt in ontwikke lingslanden in praktijk gebracht. Adema vertelt dat de zuivelfa briek in Oezbekistan en de eigen kantoren in Kazachstan, Rusland en China evenzovele internatio nale projecten zijn. „Wij geven on- door aan anderen. Wij helpen bij de modernisering van de land bouw. In de meeste ontwikke lingslanden is de situatie in de landbouw te vergelijken met Ne derland in de jaren vijftig. Ik schat dat ze zeker tien, vijftien jaar nodig hebben om hetzelfde peil te behalen als die van de boe ren in Nederland. Soms worden Nederlandse boeren een tijdje uit gezonden om collega's van een Russische kolebos bij te staan. Die contacten worden over en weer zeer op prijs gesteld." zegt Adema. In landen als China is de coöpera tie nog niet zo ver. „Onze mensen van het kantoor in Peking zijn on ze oren en ogen. Zij proberen te ontdekken waar het land het meest behoefte aan heeft. Vanuit ons kantoor in Peking wordt voor zichtig gebouwd aan een netwerk. Het heeft geen zin om in China een fritesfabriek te bouwen, ter wijl de boeren ter plekke niet in staat zijn die kwaliteit aardappe len te telen, die nodig zijn om te verwerken tot frites. Dat zou kapi taalvernietiging zijn, dat doen we dus niet." Adema legt uit dat bij al deze in ternationale projecten het finan ciële risico zoveel mogelijk wordt afgedekt, doordat financiers als de Nederlandse Investeringsbank of lokale banken mede garant staan voor de risico's. „Nee, an ders beginnen wij niet aan een project." In India is Cebeco nog geen jaar bezig, maar daar staan al een paar projecten op stapel. Adema: Soms moet je er de hele infra structuur nog opzetten." Als voor beeld noemt hij een zuivelproject zoals dat over een reeks van jaren tot stand kwam. In het gebied ten noorden van New Delhi is een centrale melkontvangst ingericht voor de miljoenen boeren uit de duizend dorpen in de verre omge ving. Elke boer heeft één tot maxi- Drs. Wytze Adema van Cebeco-Handelsraad; „In de meeste ont wikkelingslanden is de situatie van de landbouw te vergelijken met Nederland in de jaren vijftig." Foto Jaap nozema/RotterdamsPagbisd Jelle Zijistra poseert bij zijn ontwerp de fietshangaar:,, De fiets is een prachtig vervoermiddel. De constructie met de ketting is heel Simpel en functioneel." Foto Cees Kuiper/Rotterdams DagWad stra dat wij in Nederland aan symptoombestrijding doen. Hoe meer autowegen er gebouwd wor den hoe meer files er zullen ont staan. Hij haalt een Amerikaan aan, die heeft uitgerekend dat de mensen gemiddeld een uur en tien minuten van hun werk wo nen. Dat was rond de eeuwwisse ling een huis in de directe omge ving van de fabriek. In hel begin van deze eeuw kwam de fiets ais vervoersmiddel op en gingen de mensen maximaal vijftien tot twintig kilometer van hun werk wonen. Nu is de auto als vervoer middel populair en wonen de mensen, vijftig, zestig kilometer ver van hun werk. Dus meer autowegen zullen de fi les niet oplossen, meent Zijlstra. Ook heeft hij er een hard hoofd in dat met de hoge snelheidstrein de mensen niet dichter bij huis maar verder weg gaan wonen. „Ik hoor mensen nu al praten dat ze toch vaker een weekend naar Parijs willen. De TGV brengt hen er in dik drie uur heen. dan blij ft cr nog voldoende tijd over om te winke len." Hij vindt dit een zorgwek kende situatie. Hoe hoger de in- komejujiihcKu.i, mul- am.lki de vervoermiddelen. Als de Ameri kaan gelijk heeft dan zal met de komst van de hoge snelheidstrein de mensen opnieuw verder weg van hun werk gaan wonen. De oplossing van fileproblemen en overbevolkte autowegen zoekt Zijlstra in het anders inrichten van je dagelijkse leven. Waarom een auto en geen fiets als ver voersmiddel?,, Het is een mooie machine, die je met spierkracht aandrijft," Zijistra wordt lyrisch. „De machine is schoon met een ketting als meest efficiënte on derdeel. Maar er zullen, willen in de stad nog meer mensen de fiets nemen, een aantal basisvoorzie ningen moeten komen. Als je bij het Centraal Station je fiets aan een paal vast maakt, dan word je door de spoorwegpolitie als een crimineel benadert. Meneer, er zijn fietsrekken. Ja, maar die zijn allemaal vol." Zijlstra pleit voor overdekte fiets paden in de stad, en geen fietspa den, die op een bepaald moment doodlopen. Hij denkt aan een spe ciale overdekte fietsbaan op palen tussen Rotterdam en Delft met hier en daar een rustplaats in de vorm van een grand café of een busstation. Hij laat een schets zien. zoals hij het voor zich ziet. Mensen, die comfortabel uit de re gen en de wind met een gelijkma tig gangetje fietsen. „Ik ben ervan overtuigd dat bij een vernieuwde waardering voor de fiets de aanleg van overdekte fietspaden niet eens zo duur wordt gevonden. Snelwegen kos ten inclusief een behoorlijke ge luidswal meerdere miljoenen per kilometer, een overdekt fietspad is stukken goedkoper."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2