i» ~jt"konijnenpijp; raftrwrarefT Voorlopig streep door noodschoot Rotterdams Dagfelad Na geiiiêêïite zijii winkeliers aan zet in de Hoogstraat Raadsman casino is vooral geïnteresseerd in de observaties Opstap wordt structureel maar kan niet uitbreiden weken Kritiek op Vlaardings huisvestingsbeleid basisonderwijs groeit Overval op Albert Heijn Schenking voor sport en spel Collectief abonnement 0800-0842 Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 25 augustus 1998 Vlaardingen De huisvesting van het Vlaardingse basisonder wijs begint zorgwekkende vormen aan te nemen. Dit stelt di recteur G. D. van Doodewaard van basisschool 't Ambacht naar aanleiding van de uitspraak van de bestuursrechter van de Rotterdamse rechtbank. Deze heeft gisteren de bouwver gunning voor de noodsehool, die het college van b en w in de Hartmansstraat heeft gepland, geschorst. De uitspraak van de bestuurs rechter was vanwege het spoedei send belang telefonisch. Een schriftelijke onderbouwing van de uitspraak volgt later. Öp hel moment is daarom alleen bekend dat de gemeente niet mag begin- nen met het plaatsen van het noodgebouw. Later zal duidelijk worden of de schorsing van tijde lijke aard is of dat de gemeente wellicht moet zoeken naar een al ternatieve locatie. Het college had de noodsehool willen bouwen op de plok waar de Hartmansstraat, de Goudsesingel en de Anthony Knottcnbeltsmge! bij elkaar komen. Het tijdelijke onderkomen is bestemd voor 250 leerlingen van de basisscholen 't Ambacht (christelijk) en Jan Lig- thart (openbaar) en zou 18 sep tember worden opgeleverd, „We hadden dus sowieso een noodscenario," stelt Van Doode waard nuchter. „We blijven op de Julianalaan, waar we al een half jaar in deze omstandigheden heb ben gezeten. Dat kunnen we nog wel enkele weken langer uitzin gen." De schooldirecteur benadrukt dat aan de situatie in eerste instantie niets verandert. „De ouders van de leerlingen hebben vlak voor het einde van het schooljaar een brief thuisgekregen waarin staat dat hun kind de eerste weken naar de Julianalaan moet. Dus er komt op 7 september geen kind op de verkeerde plek." Het :s alleen niet zoals het hoort. Schiedam Onder bedreiging van een vuurwapen heeft een cas- sière van de Albert Heijn aan de Schiedamse Lange Kerkstraat gisteravond geld moeten afstaan aan een onbekende man. De on geveer 35-jarige overvaller stapte met zonnebril en pet op rond 19.15 uur de zaak binnen en eiste geld. Nadat hem dit was overhandigd, ging de man er vandoor op een lichtgroene mountainbike. Win kelpersoneel zette nog de achter volging in, maar raakte de over valler kwijt in de buurt van de Lange Haven. Het is nog niet be kend hoeveel geld is gestolen. Maassluis De gemeente Maas sluis gaat een cheque ter waarde van duizend gulden van de plaat selijke Rabobank gebruiken voor de zomerse sport- en spelactivitei ten voor Maassluise jongeren en kinderen. Afgelopen juni van dit jaar is burgemeester J. Sterken- burg-Versluis actief geweest bij het fiets-promotieplan van de bank. Bij die gelegenheid ontving de gemeente de cheque. Schiedam In het kader van de invoering van 'het studiehuis' bij scholengemeenschap Schraven- lant gaan de openbare bibliotheek en de school intensiever samen werken. Het eerste resultaat van deze samenwerking is een collec tief abonnement voor alle leerlin gen van de school. De lenerspas- sen voor de leerlingen worden dinsdag 1 september door de bi bliotheekleiding overhandigd aan Schravenlant. Het voorgezet onderwijs staat een tjjd van grote veranderingen te wachten. Voor het komende jaar staat de hoogste klassen van de havo en vwo de invoering van 'het studiehuis' te wachten: een ande re manier van onderwijs waarbij de zelfwerkzaamheid van de leer lingen centraal staat. Leraren krijgen daardoor ook een anueie rol. Zij staan minder vaak voor de klas en zijn vaker bezig met het individueel begeleiden van de leerlingen. vervolgt Van Doodewaard. bedui dend somberder nu „We /ittcn met negen groepen m /even loka len. Een groep is ondergebracht m het speellokaal, een andere in de ge mee n s chap c ru i mt v Da t k an natuurlijk met zo bitjven Ik hoop niet dat van uitstel afstel komt De hele situatie omtrent de huis vesting in het ondennjs vervult ons onderhand met de nodige zorg." Of't Ambacht stappen gaat onder nemen tegen de gemeente, kan Van Doodewaard met zeggen. „Ik wacht op de uitspraak van de rechter. Ik weel immers nog met wat zijn overwegingen z.ijn. Daar na zal ik overleggen met het be voegd gezag van de school Verheugd Bewoner P. Harent, die het schor- smgsverzoek namens hemzelf en tien andere omwonenden had in gediend, zegt 'tevreden en ver heugd' te zijn. „De eerste slag hebben we gewonnen. Ik vind het belangrijk dat de rechter z.ijn ver stand heeft gehanteerd en niet in het zielige verhaal van de ge meente is getuind dat het onder wijs in de knel komt." Bij de gemeente reageert men te leurgesteld .Het is vervelend." beaamt T, van Olst van de afde ling Stadsontwikkeling. „Dit had den we niet verwacht. We zitten in een noodsituatie." Een noodsce nario heeft de gemeente niet. .Als we de definitieve uitspraak bin nen hebben, zullen we ons bera den over hoe we met dit probleem om moeten gaan." aldus Van Olst. Fractievoorzitter J. Ranshuijsen van W2000 heeft inmiddels schriftelijke vragen gesteld aan het gemeentebestuur. Daarbij uit hij onder meer zijn zorgen over de wij ze waarop de kinderen bij het begin van het schooljaar onder wijs moeten volgen. „De procedu re ten aanzien van de Hartmans straat verdient met bepaald een schoonheidsprijs." stelt Ranshuij sen. Door Judith van Klaveren Maassluis Het Opstapproject in Maassluis krijgt eindelijk het felbegeerde structurele karakter. De gemeente heeft toegezegd het project, gericht op het vergroten van de onderwijskansen van 4- tot 6-jange kinderen uit gezin nen in achterstandsituaties, voortaan te financieren. Uitbrei ding zit er echter niet in, want daar is volgens de gemeente geen geld voor. Opstap draait in Maassluis sinds maart 1993 en wordt gecoördineerd door de Stichting Samenlevingsopbouw Maassluis (SSM). Tot op heden moest de stichting telkens op nieuw subsidie aanvragen voor de uitvoering, waarmee ook steeds tot het laatste moment on zeker was of het project de vol gende keer doorgang zou vinden. De gemeente heeft nu besloten Opstap structureel te bekostigen. Omdat Opstap succesvol is ge bleken, wil coördinator Margot Kleijntjes graag uitbreiden, zo dat er elk jaar twee groepen kun nen starten. In haar evaluatiever slag wijst zij erop dat met de hui dige constructie steeds een gene ratie uitvalt. „Nu kunnen alleen kinderen van groep 1 met pro grammajaar 1 meedoen. Volgend jaar kunnen dan alleen kinderen in groep 2 met programmajaar 2 meedoen." Volgens een gemeen tewoordvoerster zit uitbreiding er vooralsnog niet in. „Het bud get staat enorm onder druk, er moet zoveel uit worden betaald," licht zij toe. Hoewel de SSM ge lukkig is met de structurele sub sidie, ervaart de organisatie het als een teleurstelling dat het pro ject niet kan groeien. Uitbreiding zou immers de wachtlijst doen verdwijnen. Volgens ÏÖeyntjes hoeft dit niet veel geld te kosten. „Het zou op een goedkope ma nier kunnen, namelijk via het Buurtmoederarbeidsplan of via een Melkertbaan." Anders dan in de meeste andere steden is Op stap in Maasluis multicultureel opgezet. Dat wil zeggen dat er niet specifiek een groep is voor Turkse en één voor Marokkaanse vrouwen, maar dat gewerkt wordt met moeders van gemeng de afkomst, óók uit andere lan den. Bovendien is Opstap in Maassluis, anders dan de oor spronkelijke opzet, niet meer uit sluitend gericht op allochtone moeders. Ook steeds meer vrou wen van Nederlandse afkomst raken in achterstandsituaties, hetgeen invloed kan hebben op de onderwijskansen van hun kind. Verder zijn de kerntaken veranderd. Opstap is niet meer alleen een project waarbij het maken van weekbladen en boek jes voorthuis lezen centraal staat, maar tevens onderwijs- en opvoe dingsondersteuning. Zowel in het materiaal als in de begelei ding komt dit tot uitdrukking, waardoor het beter aansluit bij het basisonderwijs. Zo wordt veel aandacht besteed aan taal, lezen, objecten, rekenen, ruimte en tijd. In haar evaluatieverslag be schrijft Kleijntjes enkele positie ve effecten, Zo hebben de moe ders de thema-bijeenkomsten van het afgelopen jaar zo positief ervaren dat ze gevraagd hebben of ze komend jaar mogen blijven komen. Een aantal Marokkaanse moeders met peuters gaat sinds kort naar het taal- en stimule ringsproject van de Stichting Kinderopvang Maassluis. Daar naast volgt een groepje Marok kaanse moeders sinds kort Ne derlandse les. De winkeliers zullen hard aan de slag moeten om het percentage verwaarloosde en leegstaande panden stevig terug te dringen. Foto term de Heus/Roet Dijkstra De belangrijkste winkelstraat van Schiedam staal aan de voor avond van een grootscheepse re novatie. Eindelijk zijn de plan nen het vergadercircuil ontste gen en op de tekentafel terecht gekomen. Hierdoor kunnen de oude stenen na de Brandersfees ten uit de straat worden gelicht. De Hoogstraat gaat op de schop. Het Rotterdams Dagblad be steedt in een zes artikelen aan dacht aan de renovatie die de Schiedamse winkelstraat er weer bovenop moet helpen. Van daag deel 5: de inzet van de win keliers. Deel 1,2,3 en 4 versche nen respectievelijk 11,13,18 en 20 augustus. Door Edwin Cornelisse Schiedam—Voor de winkeliers in de Hoogstraat breken spannende tijden aan. Heel spannende tij den. Want de gemeente heeft nu op een niet mis te versiane ma nier duidelijk gemaakt dat het dit keer toch echt menens is met de plannen voor de Hoogstraat. De straat wordt volledig overh oop ge haald om vervolgens een prachti ge nieuwe jas aangemeten te krij gen. Nieuwe stenen, nieuwe bankjes, nieuwe prullenbakken. Alles nieuwen fris. En daarmee is het moment aangebroken dat de winkeliers aan zet zijn. Want een cosmetische ingreep met nieuwe klinkers, bankjes en prullenbak ken alléén is niet genoeg om de winkelstraat weer boven Jan te maken. Ouk vai'i dc winkeliers wordt het een en ander verwacht. Om maar eens meteen met een heet hangijzer te beginnen: de uitstallingen in de straat moeten f'A-.1 fors worden teruggebracht. In de algemene plaatselijke verorde ning (apv), de lijst met regels waar iedere burger zich aan hoort te houden, is nog niet zolang geie- den opgenomen dat de grens voor de uitstallingen op één meter uit de gevel ligt. Alles hierbuiten is wandelgebied en dus verboden terrein voor de handelswaar van de ondernemers. Een wandeling door de Hoog straat leert dat er op dit moment nog veel winkeliers zijn. die blijk baar niet op de hoogte zijn van de verscherpte regels in de apv. Ster- Kvr nog. uic denken dat het be treffende apv-arlikel andersom uitgelegd moet worden: een me ter wandelgebied cn de rest is hel verlengde van de etalage. Sommi ge manden, karren en borden staan zelfs op de middenas van de straat. „Winkeliers zijn gewend om hun goederen uit te stallen op straat," zegt John van Buuren. voorzitter van de winkeliersver eniging Hoogstraat. „Dat heeft at- tentiewaarde. Het lokt de klanten naar de winkel. Maar het besef dringt nu toch wel door dat het te ver is doorgeschoten. Er staat nu zoveel op straat dat de klant niet meer op een normale manier kan winkelen. We moeten dus wat an ders verzinnen om de aandacht te trekken." Wat dat betreft zit de voorzitter van de winkeliersvereniging op één lijn met de gemeente. Hij hoopt dan ook dat de gemeente een goed handhavingsbeleid gaat hanteren. Optreden als dat nodig is en vooral: overtreders aanspre ken op hun verantwoordelijkheid. Er 2al daarom, volgens Van Buur en. een goed beheersplan moeten komen. „De gemeente moet niet de klinkers m de straat leggen en vervolgens niets meer uitvoeren," zegt hij. „Het beheer van de Hoog straat moet na de renovatie goed onder de pannen worden ge bracht. Als er onkruid tussen de weggehaald. Als er een prullen bak kapot is. moet deze worden vervangen. Graffiti moet worden weggehaald, er moet toezicht wor den gehouden op de uitstallingen. Van dat soort dingen. Zaken die de kwaliteit van de straat op peil houden." De vraag dringt zich op of het toe zicht houden op de uitstallingen wel onder de verantwoordelijk heid van de gemeente hoort te vallen. Het zijn immers de winke liers zélf die het straatbeeld in de Hoogstraat 'vervuilen'. Maar bij deze gedachtengang wordt uitge gaan van het idee dat de winke liers in de Hoogstraat uiterst eensgezind zijn. En dit blijkt in de praktijk toch iets anders te liggen. Het feit dat slechts zestig procent van de winkeliers in de Hoog straat lid is van de winkeliersver eniging is daar een bewijs van. In hoogtijdagen is dit wel negentig procent geweest. „Veel grootwin kelbedrijven voeren het beleid dal ze niet lid worden van winke liersverenigingen." zegt John van Buuren. „Dat is nu eenmaal zo. Het is spijtig maar je kan ze moei lijk dwingen. Ondertussen vor men ze echter wel een groot deel van het winkel bestand in de straat. Het enige wat je als winke liersvereniging dan nog kan doen is blijven proberen om ze te be straat. En soms heb je daarbij suc ces. Zo hebben we onlangs de mensen die met lid zijn, gevraagd mee te betalen aan de nieuwe feestverlichting. Met succes want een groot dcc! heeft dit gedaan." Naast dit bescheiden succes zijn er volgens de voorzitter nog meer punten die bewijzen dat de winke liers bereid zijn hun steentje bij te dragen aan de renovatie. Zo heb ben veel winkeliers uit eigen wil al een deel van hun uitstallingen weggehaald. Verder hebben tien tallen ondernemers, wederom uit eigen beweging, hun gevels opge knapt. Er is echter een probleem waar de winkeliersvereniging tot nu toe steeds de tanden op stuk bijt. Er zijn nog steeds veel panden in de Hoogstraat die langdurig leeg staan en verpauperen. Zo is er een pand waar na een felle uitslaande brand niets meer is gebeurd. Bij een andere winkelruimte zijn de rolluiken nu al jaren naar bene den en is de poster 'te huur' flink vergeeld. Verder zijn er veel pan den die al jaren geen verfkwast meer hebben gezien. „Het zijn panden die er niet uitzien maar wij als winkelliersvereniging heb ben daar geen invloed op," zegt John van Buuren. „We spreken de eigenaren er op aan, maar verder gaan onze mogelijkheden niet. Er is nu wel een brief van de ge meente uitgegaan waarin die pandbezitters worden geattan- deerd op de renovatie. Hierin wor den ze verzocht om hun eventuele verbouwingsplannen vóór de her- strating uit te voeren. Als ze na de renovatie aan de slag gaan met hun pand en ze beschadigen de straat dan zullen ze aansprakelijk worden gesteld. Ik hoop dat dit een prikkel om de handen uit de mouwen te steken." Door Marc Floor Schiedam Ondanks dat zij nu van twee kanten wordt bestookt, houdt de vereniging die het Schiedamse casino De Joker ex ploiteert de moed erin. Nadat eer der de gemeente Schiedam een boete van 15.000 gulden oplegde aan de eigenaar van het pand aan de Broersveld, deden politie en justitie afgelopen donderdag ook nog een inval waarbij de speelta fels in. beslag werden genomen. Voor advocaat L. P. H. Hameleers van HMB-advocaten, die de ver eniging bijstaat, is duidelijk dat het juridisch steekspel nu gaat be ginnen. Daarbij is hij vooral geïn teresseerd in de wijze waarop de politie de speelclub heeft geobser veerd. „Er heerst by ons bepaald geen paniek," zegt Hameleers als reactie op het bezoek van justitie. „Je weet van tevoren dat zo'n in val kan gebeuren. Het was be kend dat er meningsverschillen bestonden over het spel dat bij mijn cliënt kon worden ge speeld." Hameleers zegt echter goede ervaringen te hebben met het omstreden Euro Observatie Game wanneer het op de rechts gang aankomt. „De laatste vier za ken die ik hierover heb gevoerd, leidden tot vrijspraak," zegt hij. „Gebeurt dat hier ook, dan heeft vereniging De Joker wel een be hoorlijke schade geleden. Want zij moet natuurlijk wel haar verplich tingen blijven nakomen en heeft inkomstenverlies. Het lijkt me re delijk om dat dan terug te vra gen." Woordvoerder van justitie in Rotterdam, G, P. van de Beek, denkt juist dat justitie een sterke zaak heeft. Hoewel het vooronder zoek nog niet is afgerond, is hij er van overtuigd dat straks een goe de bewijsvoering aan de rechter kan worden overlegd. „We heb ben een vrij grote ervaring met de VTaag wat nou een gokspel is en wat niet," licht Van de Beek toe. „Over het Golden Ten-spel is uit voerig geprocedeerd, tot aan de Hoge Raad toe. Die heeft uitein delijk een heldere instructie gege ven over de status van het spel, waar wij mee uit de voeten kun nen." Justitie heeft de inval in het casino gedaan omdat zij overtre dingen op de wet op de economi sche delicten en op de wet op de kansspelen constateerde. „Vol gens de eigenaar van het casino is Euro Observatie Game een be hendigheidsspel. Wij zijn op basis van observaties van de politie van mening dat het een gokspel is," verklaart persofficier Van de Beek.Als we daar niet stellig van waren overtuigd, hadden we geen inval gedaan." Volgens raadsman Hameleers van de vereniging is vooral van belang op welke ma nier de observaties hebben plaats gevonden. Hij wacht nog op de rapporten, maar meent dat die niet anders kunnen uitwijzen dan dat het merendeel van de klanten middels behendigheid Euro Ob servatie Game heeft gespeeld. „Mijn cliënten hebben zelf ook ge observeerd." vertelt hij. „Zij heb ben genoteerd hoe vaak is gewon nen en hoe vaak is verloren. Als je alles in acht neemt, zui je zien dat het merendeel - en daar gaat het juridisch gezien om- behendig heeft gespeeid." Hameleers geeft justitie ronduit gelijk wanneer zij stelt dat de wet op de kansspelen niet mag wor den overtreden. „Maar ik ben be nieuwd op welke observaties dat in het geval van De Joker is geba seerd. Dan hebben we het over vragen als: zat een speler tijdens het draaien naar de kroonluchter te kijken of naar het spel? Op dat niveau hoort de discussie thuis. En dat kan nog heel interessant worden. Want behendigheid hoeft nog niet tot winst te leiden. Stel, ik speel heel behendig tennis te gen Boris Becker, dan zal ik toch verliezen." Hameleers meent dat zyn client vooral het slachtoffer is van een een-tweetje tussen politie en gemeente. „Ik denk dat de een de ander heeft ingeschakeld," zegt hij. „Er is intensief overleg geweest tussen justitie en ge meente over hoe iets te weren wat niet welkom is. Die politie-inval is heel opmerkelijk, zeker zo snel na de opening. N«em nu een proefabon ÖJa, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement, j (6 weten voor slectts f 28,-) Naam:Voortn,. -m/y j Adres.' - Postcode:.. Nrr....' Plaats:.. Telefoon:<l.v.m.<»ntrctebejortfn«} Stuur deze bon (n een envelop zonder postzegel naar: - Rotterdams Dagblad, Afd, Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam' MI'MPWWI Jfetiartfnu bigMal Ti A-BlriTi'jiir'rr.-fTiTfrT DORPSSTRAAT 174 2992 AB 8ARENDRECHT BU OE WATERTOREN TEL 018M11100 MAANOAG CESIOTÏN -VRUDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5