13,; Geen pont erbij in Maassluis m 'Recreatie? Het grootste bocht dat er rondloopt' Rotterdams Dagblad Tunneltje en vlonderbug vormen sluitstuk van de Schiedamse fietsroute m Theatergroep Roth speelt De Meiden op Hof van Verschijnsel Hoe groot is de haven nu werkelijk? File door vat met gif in berm Brand in de keuken Weg afgesloten voor aanleg riool Tuinset gestolen Kort ziekenritje van Vlaardingse WeteM 6 weteii voor 28, Of bel gratis Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Kotterdams Dagblad Waterweg Woensdag lb augustus iy98 Vlaardingen/Scftiedam Het Kethelp'em is gisterochtend ruim een uur deels afgesloten geweest vanwege een lekkend vat met een bijtende en giftige stoi Het vat lag in de berm van het verkeers plein komend van Rijksweg A 20 in de richting Beneluxlunnel Op de A 20 ontstond hierdoor een file v an zo n zes kilometer De brandweer is vanaf 10 30 uur bezig geweest met het opruimen van het nog halfvolle vat en het schoonmaken van het wegdek Een chauifeur had de politie maandagmiddag al geïnformeerd, dat erop het Kethelplein mogelijk een vat van zijn vrachtwagen was gevallen Ér kwamen bij de politie echter geen meldingen binnen van auto mobilisten die hinder ondervon den van het kapot gesprongen vat De giftige stof bevatte een mix van loodstof antimoonoxide en caustic soda, en zou geen on middellijk gevaar voor de omge ving opleveren Schiedam In een woning aan de Schiedamse Delflandseweg is gis termiddag brand uitgebroken m de keuken Toen de brandweer ar- nveerde, was er niemand thuis De sehadc aan de keuken is door de brandweer geschat op zo'n tienduizend gulden Maassluis Een aannemmgsbe drijf start vandaag met de aanleg van riolering m de Nijverheids straat en de Elektraweg m Maas sluis Tijdens het werk moet de weg worden afgesloten Het kar wei neemt waarschijnlijk zes we ken in beslag Schiedam De bewoners van een woning aan het Schiedamse Slot van Assemburgpad keken gister avond vreemd op toen zy om elf uur 's avond thuis kwamen Onbe kenden bleken hun teakhouten tuinset te hebben gestolen Het tumstel moet behoorlijk zwaar zijn geweest, volgens de politie De dieven zullen daarom een paar keer af en aan hebben gelopen Spljkenisse Een 74-jange Vlaar dingse, die gisteren onwel werd op het metrostation Centrum in Spljkenisse, heeft wel een heel kort ritje met de ambulance ge maakt De vrouw moest per am bulance naar het Ruwaard van Putten Ziekenhuis worden ge bracht Dat ziekenhuis ligt schuin tegenover het metrostation Door Jos van Nierop Maassluis De gemeente Maassluis neemt geen actie naar aanleiding van vragen van het CDA over de files bij de veer pont naar Rozenburg De verkeersdrukte doet zich voor al voor m de avondspits en wordt veroorzaakt door de werkzaamhe den aan rijksweg A 20 Net als veel andere noord-zuid verbindin gen m de regio wordt deze drukte nog eens vergroot door de repara ties aan de Van Bnenenoordbrug Maar m de door het CDA aange dragen oplossingen ziet het coi'e ge van b en w mets Zo is het tijde lijk in de vaart brengen van de tweede veerpont op korte termijn met mogelijk Daarvoor is - zo is nagevraagd bij de provincie- zeer spec'fiek personeel r.odig, bemanning die alleen maanden van tevoren is te regelen Rijks waterstaat heeft daar geen voor bereidingen voor getroffen Een ander voorstel van de chris tendemocraten heeft vooral be trekking op de toegankelijkheid van de wijk 't Hoofd In de avond- spits moeten bewoners, die per auto hun wijk willen bereiken, daarvoor soms een half uur in de file staan Zo stonden er gisteren rond 17 00 uur auto s tot voorbij het station Maassluis Centrum, terwijl aan de andere kant de toe gang tot het bedrijventerrein zo'n beetje werd geblokkeerd Om de weg voor wijkbewoners te bekorten zouden zij met hun auto gebruik moeten kunnen maken van het fietspad dat over de dijk de wijk inloopt, oppert het CDA Dit zou dan uiteraard wel 'gecon troleerd', dus onder toezicht van de politie moeten gebeuren Het college van b en w ziet echter niets m dit voorstel Nog afge zien van de formeel (verkeerslju- ndische kanttekeningen die kun nen worden geplaatst bij het ge bruiken van het fietspad door au toverkeer," meldde het college, „zijn we er geen voorstander van gezien de beschadigingen die een meer dan incidenteel autogebruik aan het fietspad zal vei oorzaken Opmerkelijk is dat de politie - in elk geval afgelopen maandag - een dergelijk gecontroleerd ge bruik al wel heeft toegestaan Schiedam De fietstunnel en de vlonderbrug die vanaf volgende maand worden aangelegd by de Joppelaan/Kerkiaan zullen het sluitstuk vormen van de fietsrou te door het stedelijk groen van Schiedam Er wordt op het mo ment op bestuurlijk niveau druk overlegd hoe deze laatste onder delen van de groene fietsroute ge financierd gaan worden Maar dat lijkt slechts een formaliteit Het is daarom de verwachting dat er m het voorjaar van 1999 een fietsrou te ligt die de recreant, langs de Poldervaart, van de Beneluxtun- nel naar Midden Delfland voert De tunnel en de vlonderbrug die aangelegd moeten worden onder en naast het spoor vragen aardig wat meet- en regelwerk Over dat laatste bijvoorbeeld de gemeente moet zaken doen met de NS en die staan niet bekend als de ge makkelijkste onderhandelaar Maar ook de civieltechnische kant van het werk heeft aardig wat voe ten in de aarde Zo wordt er by het aanleggen van het fietspad onder het spoor, gebruikt gemaakt van een m onbruik geraakte tunnel buis Daarbij moet echt op de vier kante centimeter worden gewerkt want als de fietsvlonder in de tun nel is aangebracht, resten nog slechts enkele centimeters tussen het hoofd van de toekomstige fiet ser en het plafond Er hoeft straks niet gebukt te worden maar het is zeker af te raden om op de peda len te gaan staan als men het tun neltje induikt Direct na het tunneltje zal een lange fietsvlonder worden aange legd die de fietser naar de andere oever van de Poldervaart brengt Het fietspad zal hier een stukje langs het water doorlopen, dan af buigen naar links om vervolgens parallel aan het spoor by de Kan- delaarweg uit te komen. Hierna kunnen verschillende wegen aan het begin van Midden Delfland worden ingeslagen Naast de aanleg van het fietsroute onder het NS spoor zullen nog an dere stukken fietspad worden aangelegd langs de Poldervaart Ook hier moet de gemeente nog aan beginnen Dat er interesse bestaat voor de groene Schiedamse fietsroute wordt niet alleen bewezen door het feit dat de gemeente geld be schikbaar stelt om de aanleg mo gelijk te maken Ook de tellingen by het gedeelte van het Poïder- vaartfietspad dat al in gebruik is, van Spienngshoek naar de sport hal Margriet, bewyzen dit Per dag njden hier honderden fiet sers waarmee dit stuk fietspad meteen het drukste van Schie dam is geworden De groene hoeken van een dichtbevolkte stad Elysium, Het Balkon, Vondel park, De Meesters; zomaar enke le woningbouwprojecten die in Maassluis zijn gepland of al wor den gebouwd. 'Maassluis volbou wen' is de leus van gemeente en woningstichting WSM, En dat terwijl De Eerste Stad aan de Waterweg nu al één van de dichtstbevolkte gemeenten in Nederland is. Toch zijner ook nog groene plekken te vinden. In de stad, maar logischerwijs toch vooral aan de randen van de be bouwde kom van de stad. In een korte serie een blik op de vier groene hoeken van Maassluis. Vandaag het vierde en laatste deel. Eerdere afleveringen ver schenen 7,12 en 19 augustus. Hoeken SIÜ s Door Jos van Nierop Maassluis Achter het net langs de Boonervliet, aan het begin van de Zuidbuurt, wordt een klem huisje zichtbaar Begroeid met klimop en op het zwarte dak staat '1866', geschreven met rode dak pannen Een aangebouwde bij keuken en naast het huis een ou de badkuip die dienst doet als re genton Het onderkomen van het echt paar Van der Wel zal er naar alle waarschijnlijkheid niet al te lang meer staan „Zo gauw wy er uit gaan wordt het verkocht, gaat het tegen de vlakte," is hun verwach ting Het stuk land zal dan worden toe gevoegd aan het geplande recrea tiegebied Tussen hun huis en de spoorlijn moet het, is de bedoe ling, een plek worden voor recreë rend Maassluis Met een kanovy- ver, fiets-en wandelpaden en wel licht een restaurant Nu nog wordt een groot deel van het stuk grond bevolkt door koeien en schapen Jaap van der Wel woont al veertig jaar in de Zuidbuurt en was ook landarbeider in het gebied Dat er steeds meer landbouwgrond ver dwijnt vindt by maar niks „Er za ten hier vyfentwintig boeren, nu kun je ze op een hand tellen De milieubeweging zit daar achter, die maakt alles kapot," klaagt de Zuidbuurtbewoner terwijl hij met n hand een wegwerpgebaar maakt Je moet bijvoorbeeld een betonnen put hebben voor de mest Ach ach, al die regeltjes Een weg De plannen voor een recreatiege bied /yn Van der Wel vene van nieuw Er zijn al vijfentwintig plannen geweest Dertig jaar gele den moesten we ai ruimte vrij ma ken omdat er een weg zou komen Hy is er nog niet Van de wandelaars en kanovaai- ders, die naar aiie waarsehyniyk- heid gaan komen, verwacht hy vooral veel overlast „Recreatie7 Dat is het grootste bocht dat er rondloopt En dat gaat hier dan Jo pen, allemaal mensen die denken dat alles mag Het onderko men van het echtpaarVan der Wel ach ter het riet langs de Boonervliet, aan het begin van de Zuid buurt, zal er waarschijn lijk niet lang meer staan. Foto Roel Dijkstra De Zuidbuurt is alleen voor be stemmingsverkeer en je mag er maar dertig kilometer per uur rij den Toch is het landelijk gebied voor veel automobilisten-met- haast een gewilde -en snelle- sluiproute Van der Wel, lachend Er vs geen mens die zich aan de dertig kilometer houdt Ja, éentje die hier woont Die houdt dan de hele boel op Omdat er een flink stuk grond tussen hun huis en de weg zit, stoort het oudere echtpaar zich met al te veel aan het verkeer Hun huis kan dan ook absoluut met op tegen een rijtjeshuis m een woonwijk Jaap van der Wel „Je zit hier frank en vry fk kan naar buiten lopen zonder dat mensen zeggen 'daar loopt die wee buiten' Zo lang ze ons hier met rust laten, vind ik alles best Door Mariette Oisthoorn Vlaardingen Clatre en Solange, de twee dienstmeiden van mada me, proberen op hun zolderkamer te ontsnappen aan hun dagelijks bestaan Ombeurten spelen zy de rol van mevrouw, een ritueel dat zich telkens herhaalt Ze vernede ren elkaar, halen elkaar onderuit en voeren hun erotisch geladen spel steeds verder door Tot ze al- Van alle containers die vanuit Rotterdam naar het (Duitse) achterland worden vervoerd, gaat dertig procent (ongeveer 800.000 containers) 1 Met e per binnenvaartschip. De verwachting is dat het container i/ervoer per binnenvaartschip de komende jaren flink zal toenemen. Jaarlijks zo'n vijftien procent. keer de lading van 360 vrachtwagens vervoeren. Maasvlakte 134 meter 17 meter diepgang 3 meter faadcapaateit 4600 ton (338 teu, 20 voets-containers) bouwkosten f 11 miljoen kruissnelheid 23kmfu Met de doorbraak van de Beerdam heeft de binnenvaart een veilige en snelle vaarweg naar en van de overslagbedrijven op de Maasvlakte Rotterdam heeft de grootste haven ter wereld, maar hoe groot is die haven nu eigenlijk? Hoe groot zijn de supertankers die er hun ruwe olie komen brengen? Hoeveel nieuwe auto's worden er via Rotterdam geïmporteerd? Koe groot ïs het cruiseschip Rotter dam? En, welke havens zijn de concurrenten van Rotterdam? Tot aan het Wereldhaven Festival (4,5 en 6 september) op zaterdag en woensdag 'Haven in Beeld', wetenswaardigheden over de Rotterdamse haven, in deze krant. lebei niet meer kunnen Angela Vermeulen en Esther van Sprang zyn Claire en Solange in het stuk De Meiden van de Franse schrijver Jean Genet Tijdens het Hof van Verschynsel (26 tot en met 30 augustus m Het Hof/Oran- jepark) spelen zij de voorstelling dagelijks, samen met Arthur de Ruiter, die de rol van mevrouw voor zyn rekening neemt De loca tie is bijzonder de kapel op be graafplaats Emaus, waar schilder en acteur Hans Rikken vorig jaar tydens het Hot van Dolage 'Krap- p's laatste band' speelde van Sa muel Beckett Nu regisseert hy De Meiden De schrijver Jean Genet, in 1910 geboren, kwam openlijk uit voor zyn misdaden en zyn homosek sualiteit hy verheerlijkte geweld en predikte dat het goed is om slecht te zijn Het stuk De Meiden baseerde hy op het waargebeurde verhaal van de gezusters Papin In 1933 vermoordden de twee zus sen op lugubere wyze hun me vrouw en haar dochter die hen, naar later bleek, jarenlang wreed hadden behandeld In het stuk dat Genet in de jaren veertig in de gevangenis schreef, lopen schijn en werkelijkheid on gemerkt in elkaar o -er Gaat het over macht en onmacht, wellust en woede, vertrouwen, liefde en haat Vallen Claire en Solange van een dominante m een onderdani ge en kwetsbare rol en houden zij elkaar gevangen in hun spel De Meiden is geen makkelijke kost, zowel voor de toeschouwer als de spelers Angela Vermeulen haalt zich de avonden weer voor de geest dat zy bijna woord voor woord het stuk las De Meiden is als een puzzel, zegt ze waar ze steeds meer van ging begrypen „Het basisverbaal lijkt heel droog, maar er zitten zoveel dubbele bo dems in," vult Esther aan „Loop jes, zinnen, alles vali nu op z'n plaats Ciaire omscnryit zij als behaag ziek iemand die mooi gevonden wil worden, in de belangstelling wil staan en aangeraakt wil wor den Ze verbergt haar kwetsbare kant achter woorden, in tegenstel ling tot Solange, die meer van zichzelf laat zien „Claire en So lange hebben een soort haat/lief de verhouding," omschrijft Ange la de relatie tussen de twee mei den „Soms is er een moment van genegenheid, als ze moe zyn of als ze zich er even aan overgeven, maar daar kunnen ze allebei met mee omgaan Het is een soort oorlog voeren tus sen die twee Claire met woorden, maar Solange weet op haar beurt weer precies de zwakke punten van Claire Zij is lichamelijk en geestelyk sterker Het zoeken en vinden van de per sonages m zichzelf was wroeten, zeggen Angela en Esther Vooral voor de gemene trekjes van Claire en Solange moest diep woiden ge graven Het is ze gelukt door aller lei situaties terug te halen, situa ties waann ze verdrietig of boos waren en gebeurtenissen uit hun omgeving Dat gemene moet je eruit durven halen," zegt Angela Je moet ervan leren genieten dat je gemeen bent en accepteren dat het ook mag' Esther ,Ook de kleding die we dragen helpt enorm Dan ben je meteen een an der type De spelers, beiden afkomstig uit Rotterdam, denken dat het pu bliek dat tydens het Hof van Ver schynsel naar het stuk komt kij ken best moeite heeft om alles meteen te begrijpen Esther Maar ik denk dat ze genoeg mee krijgen om het boeiend en span nend te vinden Angela voegt er aantoe „Als ze de benauwdheid en de spanning maai voelen Dat vind ik belangrijk Theatergroep Roth speelt De Met den ion 26 tot en met 30 augustus dagelijks tijdens het Hof van Ver schijnsel Aantang 20 30 uur fron- dag 15 00 uur) Verzamelen bi) de kassa op het fesiivalterrem De locatie van De Mei den is bijzon der: de kapel op begraaf plaats Emaus. Foto Roel Dijkstra ï"V' Neem nu een proefabonnement .Rottèrdams Daghlad<$norfenMyj 'Swek^n Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. 16 weken voor slechts 28. Naam- Voort: m/v 1 i Adres. Postcode' Nr: Plaats ^Telefoon: yvm controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam ï/jfeftatttMi 1 Vm i M .-i i i.JW 1 Mi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3