14 'Meer islamitische basisscholen nodig' Provincie steunt Thuis Op Straat Onderverhuur bedreigt leefbaarheid oude wijken Verliefd worden 'erger' dan framebreuk of hongerklop Stekende vrouw langer vast Hans Haak wil 750 uur drummen op V5* 4* Openbaar onderwijs het populairst in Rotterdam De Coolsi De wijk is van ons allemaal RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 26 augustus 1998 Hij droomde er al van toen hij zes jaar jong was: een fietstocht rond de wereld. Rotterdammer Marco Mout was als kind al gek van fietsen en is dat altijd geble ven. Halverwege het jaar 1997 vertrok hij om zijn droom waar te maken. In het Rotterdams Dagblad doet hij daarvan ver slag. Vandaag aflevering 25. "Wat is het ergste wat je kan over komen als je alles verkoopt en je gaat voor een onbepaalde tijd fiet sen. Een lekke band? Frame breuk? Hongerklop? Ziekte? Geldnood? Nee, niks van dit alles. Als je, zo als ik, alles ver koopt om lekker te gaan reizen, dan hou je er geen rekening mee dat je. tij dens de eerste maanden van die reis, in een Turks dorp een mooie vrouw ontmoet die uit België komt. Ben ik nog te volgen? Nee, awel, het is te zeggen, deze Rotter damse fietser werd verliefd op 'ne Antwerpse. Zo, dat is eruit, geen vragen meer. Het was gelijk raak, 's avonds doken we al het lokale Turkse badhuis van Bergama in. Maar toen deed zich een groot -probleem voor: zij moest terug pïggr Antwerpen voor huis, werk ^.eiaïfonmg Albert en ik moest door '"richting Syrië en president Hafez 'Al Assad. Om nog meer op Henk van der Meyden te lijken: ze heet Catheri ne. is géén dom blondje, en ik kan erg met haar lachen. Tot zover de details. Nu de problemen. We be sloten te gaan schrijven. Voor mij was het makkelijker naar Antwer pen te schrijven, dan voor Cathe rine naar mij, omdat ik geen vaste verblijfplaats had. Vooral de Turkse postbeambten dreven mij soms tot moordneigingen, wan neer ik een poste restante-brief van Catherine zag liggen die mij, om onduidelijke redenen, gewei gerd werd. Zo hielden we het biina tien maanden vol, maar de brieven werden steeds somberder van toon. Het ging te lang duren. Toen ik haar per telefoon uit Nieuw- Zeeiand voorstelde samen te gaan fietsen, bleek ze al een mountain bike te hebben gekocht en in trai ning te zyn. In mei nam ik de beslissing haar uit te nodigen om van Rome terug te fietsen naar Antwerpen en die uitdaging nam ze aan. Na een jaar zagen we elkaar weer. Ik zou nog veel meer romantische details kunnen beschrijven, maar de realiteit is hard. Na een weekje Rome en opnieuw aan elkaar wen nen, wachten de steile klimmen van de Appenijnen. Hoeveel zou ze nog van mij houden na zo'n eerste dag afzien? Om het nog er ger te maken was het op onze ver trekdag uit Rome, koud. regen achtig en winderig. Toen er na veertig kilometer ook nog een on weer losbarstte, verwachtte ik zwaar gemopper en geklaag. Maar mijn Belgische heldin fietste ge staag door, In Moricone hoopten we een cam ping of pension te vinden. Cathe rine was kapot. Maar in dit aardi ge dorp was niets te vinden. Toen dachten we een klooster te heb ben gevonden en Hepen, met de fietsen aan de hand door de prachtige poort. Helaas was het een erg dooie boel. Het bleek een kerkhof. On danks de ver moeide benen lukte het Cathe rine nog om 25 kilometer verder te fietsen, naar Nerola, waar een groot pension zou zijn. verzekerde iedereen ons. Nerola bleek een prachtig dorp, alleen boven op een berg. Toen we na veel gezwoeg eindelijk boven waren bleek dat enige pension al driejaargesloten. Fijn! Nu plensde het zo, dat onze regen jassen zowel binnen als buiten zeiknat waren. Ik vreesde voor onze relatie. Als ze dit nog leuk vindt, dacht ik, dan zit het wel goed. Ik was zelf al aan dit soort ontberingen gewend en maak al jaren korte of langere fietsreizen. Maar voor deze dame is dit alles nieuw. Een vriendelijke Italiaan zag ons staan en stelde voor z'n kleine schuurtjes te ontruimen. Een uur later stonden de fietsen en de tent droog onder het afdakje van de schuur, en maakte ik thee met vers brood. Onze eerste fietsnacht samen lagen we dus in een schuur. Maar Italië stelde ons niet teleur. De volgende ochtend was het stra lend weer en hadden we vanuit onze schuurtent een prachtig uit zicht over het dal. We begonnen aan onze reis naar Siena, om de Palio bij te wonen. Als we het met elkaar uithouden, dan zal ik volgende keer meer vertellen over deze historische paardenrace. Ik moet nu stoppen en voldoen aan mijn verplichtin gen. De belangrijkste is: het mas seren van Catherine's benen, met echte massage-olie en geen ket tingolie. Reizen met een vrouw is zwaar, maar je hoort mij niet kla gen. Rotterdam Met een startsubsi die van 275.000 gulden wil het pro vinciebestuur van Zuid-Holland het mogelijk maken dat het suc cesvolle Rotterdamse project Thuis Op Straat (TOS) wordt ge ëxporteerd naar Leiden en Gou da. In beide gemeenten hebben de betrokken wethouders zich al enthousiast getoond. Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland wil len er dan wel van kunnen uit gaan dat de gemeentebesturen vanaf 1999 de TOS-projecten zelf financieren. De provinciale steun is vooral bedoeld om een snelle start mogelijk te maken. De bedenker van TOS is voorma- iig opbouwwerker Ton Huisken s, directeur van de stichting Rotter dam-West. Hij kreeg het voor el kaar dat allerlei verantwoordelij ke instanties, zoals politie, club huiswerk, scholen en bewonersor ganisaties intensief gingen sa menwerken om op een aantal 'moeilijke1 pleinen in Rotterdam de sfeer om te buigen naar een po sitief leefklimaat. Sport en spel, voldoende toezicht en vrijwillige medewerking van omwonenden blijken een succesformule te zijn. De Zuid-Hollandse gedeputeerde George Brouwer, verantwoorde lijk voor het grootstedelijk gebied Rotterdam, werd op het project at tent gemaakt door de provinciale advies- en ondersteuningsorgani satie Program, inmiddels gefu seerd met Janzeuven uit Den Haag en omgedoopt in JP Part ners. Brouwer was na een confe rentie over TOS in Leiden derma te in zijn sas, dat hij Thuis Op Straat met verve met zijn collega gedeputeerden heeft uitgedra gen. Het voorstel aan de Provinci ale Staten is nu om de subsidie toe te kennen om de Rotterdamse vinding in andere steden kans van slagen te geven. De provincie beslist eerdaags ook of het project Home Start (onder steuning bij opvoeding) na Gou da, Dordrecht en Leiden nu ook gestart kan worden in Zwijn- drecht en Alphen aan den Rijn. Hier heeft het college van GS in totaal 50.000 gulden voorover. De gedeputeerden willen voorts mentorprojecten voor werklozen en allochtone jongeren stimule ren, Zes van de acht projecten worden opgezet in Rotterdam en Dordrecht, op initiatief van het Da Vind College en het Groene Delta College in Dordrecht en ROC Zad- kine, stichting Krosbe en het ho ger onderwijs in Rotterdam, als mede de regio Zuid-Holland- Zuid. Met de zes subsidies is 180,380 gulden gemoeid. Rotterdam De 29-jarige vrouw die half augustus is opgepakt wegens het op straat neersteken van vooral vrouwelijke voorbij- nu, tig dagen achter slot en grendeL De vrouw, afkomstig uit Zee land, wil zelf volledig meewer ken aan de onderzoeken naar haar daden. Dat meldt .haar advocaat mr, Aü. Borgman. Nog niet bekend is of en zo ja wanneer de vrouw voor de rechter moet verschij nen. „Voorop staat dat ze behan deld wordtaldus Borgman. De Zeeuwse wordt ervan verdacht tussen eind juli en half augustus zeven vrouwen en een man te hebben gestoken in Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Mid delburg. Rotterdam Er is grote be hoefte aan meer scholen voor islamitisch basisonderwijs. Daarvan zijn er momenteel twee. oftewel 1,2 procent van alles basisscholen in Rotter dam en dat moet 9,5 procent worden. Dat blijkt uit een onderzoek dat in maart van dit jaar onder 7700 ge zinnen werd gehouden L resul taten zijn vanmorgen aan wuiiiou- der E. Kuijper van ondeiwijs en jeugdbeleid aangeboden. Rotter dam wilde weten aan wat voor soort schooltype behoefte bestaat en op welke plekken die scholen dan moesten komen. Dit naar aanleiding van de behoorlijk ver anderde voorbeur van ouders voor de diverse schoolsoorten. De enquête werd in opdracht van de gemeente opgesteld door het Instituut Toegepaste Sociale We tenschappen (ITS) in Nijmegen. Bijna de helft van de ondervraag den heeft de vragenlijst ingevuld en teruggestuurd. Een mooie sco re, vinden onderzoekers Nico van Kessel en Corine Tiebosch van het ITS. Uit de onderzoeksresultaten blijkt dat voor islamitisch basis onderwijs de belangstelling het grootst is in Delfshaven, Stads centrum en Feijenoord. Deze voorkeur wordt, zoals te verwach ten viel, vooral gevonden onder Marokkanen en Turken. Aanvragen Rotterdam heeft al de Al-Ghazali- school in Spangen en de Ibn-I Si- nasehool in Chariois. Er liggen aanvragen voor nog drie islamiti sche basisscholen: een in Feijen oord. een in Middelland/Nieuwe Westen en een in Kralingen/ Crooswijk (westkant). Uil het onderzoek blijkt voorts dat er per deelgemeente en culturele achtergrond grote verschillen in wensen bestaan. Uitgaande van Rotterdam in zijn geheel hebben de meeste ouders (38 procent) een voorkeur voor openbaar basison derwijs. Dat is vrijwel gelijk aan het percentage dat al kinderen op die scholen heeft zitten. Van dat schooltype hoeft er dus voorlopig geen bij te komen. Op de tweede plaats komt het pro testants-christelijk onderwijs met bijna 20 procent. Voor het rooms- katholiek onderwijs spreken de ouders van 15 procent van de kin deren hun voorkeur uit. Het islamitisch basisonderwijs mag zich verheugen in de belang stelling van 9,5 procent, een per centage dat maar een fractie ho ger ligt dan dat voor het alge meen-bijzonder onderwijs (8.6 procent). De andere richtingen (antroposo fisch, evangelisch, hindoe, en re formatorisch en gereformeerd) moeten meteen heel wat geringer aandeel genoegen nemen. De voorkeur voor evangelisch basis onderwijs bedraagt 1.9 procent. Verschillen tussen de onderschei den leeftijdsgroepen en verlang de schoolsoorten zijn lang zo groot niet. Het enige wat daarover kan worden gezegd is dat naarma te kinderen jonger zijn. hun ou ders voorkeur hebben voor alge meen-bijzonder en islamitisch on derwijs. Later slaat de balans door naar de openbare scholen. Zoals te verwachten vief staan voorkeuren voor schoolsoorten niet los van culturele achter grond. De ondervraagde ouders konden zelf aangeven tot welke groep ze zichzelf rekenen. Daarbij kon men kiezen uit Nederlanders, Marokkanen, Turken, Surina- mers, Antillianen/Arubanen, Kaapverdiers. Chinezen/Vietna- mezen of, kortweg, anders'. Er vanuit gaande dat die eigen be oordeling klopt met de door de ge meente gehanteerde statistieken blijkt dat er geen sprake is van een oververtegenwoordiging van allochtonen. Eerder het tegendeel lijkt waar: 71,7 procent van de ge ënquêteerden vulde in 'Nederlan der' te zijn. Hij poseert monter, Hans Haak (30). De vraag is hoe hij eruitziet na 750 uur drummen, een record dat hij met in gang van lok- tober wil bre ken, Foto Cor VOS Door Patrick Tieben RotterdamZijn vrouw verklaar de hem in eerste instantie voor gek, maar ze is hem uiteindelijk toch gaan steunen bij zijn poging het wereldduurrecord drummen te verbeteren.„Dat ik vanaf 1 ok tober 41 dagen van huis weg bent, omdat ik in de muziekschool ga wonen, eten en slapen, was geen probleem. Dat is ze wel gewend, want ik zit heel vaak in de studio," legt Hans Haak een 30-jarige Rotterdamse postbode, uit. .Andere mensen zeiden dat ik dit doe omdat ik mezelf wil promo ten. Maar dat is niet zo. Uiteraard zou ik het leuk vinden als ik door de publiciteit rond deze recordpo ging meer studiowerk zou krijgen en mijn in september uitkomende cd er beter door wordt verkocht. Maar dat is niet de belangrijkste reden om dit te doen. Ik heb ge woon een grote vorm van presta tiedrang in me. Ik wil altijd grens verleggend bezig zijn. En daarbij, ik verdien hier helemaal niets aan. Want de opbrengsten zijn be stemd voor de Dierenambulance in Rotterdam." Het idee voor de huidige record poging ontstond vlak voor de jaar wisseling. „Ik vind het leuk om dingen te doen die andere men sen niet zo snel zouden doen en ik had wel weer zin om iets bijzon ders te doen. Ik ben toen het Guinness Record Book gaan na pluizen. Daarna heb ik contact op genomen met de deelgemeente IJsselmonde." Toen IJsselmonde enthousiast reageerde, zijn de deelgemeente en Haak samen op zoek gegaan naar een locatie. Dat is uiteinde lijk de muziekschool aan de Hein- dijk geworden. Volgens Haak hoe ven de buurtbewoners geen ge luidsoverlast te vrezen. „Want we hebben de boel zo ingericht dat het geluid wordt gedempt." Het huidige record stamt uit 1981, toen een Amerikaan 738 uur ach tereen heeft gespeeld. De op brengst van deze recordpoging gaat naar de Dierenambulance in Rotterdam. Het is de bedoeling dat Hans Haak tot 11 november, dus 41 dagen, achttien uur per dag (van zes uur 's ochtend tot middernacht) achter het drumstel plaatsneemt. De semi-professio- nele drummer krijgt na ieder uur vijf minuten en na iedere drie uur een kwartier pauze. De muziekschool wordt alleen op 1 en 14 oktober verlaten voor een live optreden met een aantal an dere muzikanten in de Baroeg aan de Spinozaweg. De uren dat hij daar optreedt, tellen ook mee voorde recordpoging. Hans Haak is getrouwd en vader van een 13-jarige tweeling, Kevin en Daisy. Hij werkt als postbode en begon op 9-jarige leeftijd met drummen. Maar dat werd pas echt serieus toen hij op zijn zestiende in zijn eerste bandje zat Inmiddels heeft hij in zeventien bands gezeten die jamsessies en optredens in zaaltjes en buurtcen tra verzorgden. De laatste tien jaar heeft hij zich meer toegelegd op het sluuiuwerk. Als studiomuzikant heeft Haak veel soundmixbanden ingespeeld en is hij veelvuldig te horen op cd's van onder anderen Cock van der Palm, Wally Tax en de band Noodweer. Daarnaast heeft hij twee jaar lang in popshops les ge geven aan jongeren. Haak noemt zichzelf dan ook, in de positieve zin van het woord, een muzikale zwerver. Hij werkt graag met verschillende mensen en houdt ervan om regelmatig er gens op te treden. ,.Ik ben geen fi guur om een paar jaar in één band te zitten. Ik wil elke keer weer iets nieuws, want daardoor kan ik me steeds verder ontwikkelen zowel als mens en artiest." Grensverleggend Daar horen dus ook speciale ac ties bij. Zo was hij één van de dui zend drummers die op uitnodi ging van Cesar Zuiderwijk op de Maas hebben gespeeld en heeft hij in 1996 al eens meegedaan aan een 24-uurs drummarathon, waar van de opbrengsten naar het Sop hia Kinderziekenhuis ging. Het idee om de opbrengsten aan uc Dierenambulance Rotterdam te geven, kwam van Hans Haaks vrouw. „Zij vertelde me dat die vijfentwintig jaar bestaat en volle dig op vrijwilligers draait. Ze kun nen dus wel wat steun gebrui ken," vertelt Hans Haak. „Daarom wordt er vlak voor de start een gironummer bekend ge maakt en gaat er tijdens de drum actie in de muziekschool en de op tredens in de Baroeg een collecte bus rond." Hans Haak hoopt dat er veel men sen komen kijken. „Ik hou ervan om voor veel mensen op te treden. Daarom is iedereen welkom om in de muziekschool of in de Baroeg binnen te wippen en een praatje met me te maken. Dat geeft me gelijk wat afleiding en ontspan ning. De toegang is gratis, dus dat hoeft het probleem niette zijn." De laatste maanden is Hans Haak begonnen met de voorbereidin gen. Hij is minder gaan roken, is gezonder gaan eten en werkt aan zijn conditie. „Ik weet dat het niet makkelijk wordt. Het zal zowel li chamelijk als mentaal zwaar zijn. Zeker omdat deze recordpoging toch een bepaald risico inhoudt. Want ik krijg veel aandacht van de radio, televisie, tijdschriften en kranten. Dus als ik het niet haal, sla ik een modderfiguur." Maar daar gaat de drummende PTTer niet van uit. „Als ik ergens aan begin, dan maak ik het meest al af. Ik wil minimaal 739 uur ha len en als ik dat heb, dan haal ik die laatste elf uur ook wel." Door Wessel Penning Rotterdam „Tachtig procent van de woningen in deze buurt wordt illegaal onderverhuurd. Tachtig procent!" Helmie Doedee, bewonersactiviste in de Nozemanbuurt in het Nieuwe Westen, is stellig. Stelliger dan de Delfshavense deelraadsvoorzitter Tom Harreman. „Tachtig pro cent? Dat lijkt me stug," zegt die. Stelliger is Doedee ook dan de vertegenwoordigers van corpora ties en de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting (dS+V), die niet met percentages willen 'smijten1 en graag de resultaten van nieu we onderzoeken in Rotterdam af wachten. Ondertussen wordt wei erkend dat oude Rotterdamse wij ken zuchten onder de illegale on derverhuur. Ze wil niet ongenuanceerd over komen ze°t ze. Helmie Doedee sinds 1969 bewoonster van het Nieuwe Westen en inmiddels een van de meest actieve wjjkactïvis- ten- wil alleen maar dat het leven in een probleembuurt als die rond de Nozemanstraat wat draaglijker wordt. Daarom wil ze eens aan de kaak stellen dat haar buurtje -sinds een paar jaar prettig gevuld met mooie opzoomerstrcten- zucht onder het grote verloop, onder de vele verhuizingen en onder het gegeven dat steeds minder men sen weten wie hun buren zijn en waar ze nu weer vandaan komen. „Want hoe kun je in zo'n wijk als deze nu toch iets van een gemeen schapsgevoel scheppen? Zo krijg je nooit een leefbare wijk. Alles wat je in jaren opbouwt, kan zo weer weg zijn," zegt Doedee. „Ik kan hier toch niet in mijn eentje gaan opzoomeren." Ze kijkt niet meer op van een ver huizing meer of minder. „De ene week zie je de meubels komen. De andere week later zie je ze alweer gaan. Zijn er nieuwe bewoners ge komen. Heeft de hoofdbewoner het huis alweer overgedaan aan het "eefie.het nichtje of dat ande re familielid, dat toevallig ook een woning nodig had." Boos Ze gunt iedereen zijn eigen huis je, daar niet van. Maar het stoort haar zo bijzonder dat veel van die nieuwe bewoners nauwelijks be langstelling tonen voor het wel en wee in de buurt. Ze ziet 'actieve1 buurtgenoten de buurt verlaten. Omdat ze vinden dat de leefbaar heid achteruit holt. Of omdat ze geen passende nieuwe, betaalbare grote woning vinden. En als ze vervolgens merkt dat die ene be woner een vier- of vijfkamerwo ning overdoet aan een kennis of familielid -zonder dat het huis gewoon via de huurkrant op de huurmarkt verschijnt- dan wordt ze steeds weer boos. Ze wil dol graag eens de discussie aanzwen gelen over die vermaledijde on derverhuur. Dan heeft ze aan Tom Harreman, deelraadsvoorzitter te Delfsha ven, een goeie. „De onderverhuur kan zorgen voor dooie straten," constateert hij. „Krijg al die nieu we, kort blijvende bewoners maar peni zo v#»r om mee te doen aan zoiets als opzoomeractiviteiten. Lijkt me heel moeilijk." Harre-man: „Het is een bekend fe nomeen in grote steden. Een wil lekeurige 'Jan Jansen1 huurt legi tiem. En na een tijdje zegt hy te gen zijn neefje: 'Kom jij er maar in. En. na dat neefje komen er steeds weer nieuwe bewoners, Vaak familieleden, dan is het uit eerlijke naastenliefde. Maar soms laat 'Jansen' ook de huurprys op lopen van zeshonderd naar elf honderd gulden. Dan gaat het om een ordinaire manier van geld verdienen." Harreman heeft gezien hoe door de jaren heen op de deuren van echte 'onderverhuurpanden' steeds nieuwe naamplaatjes ver schenen, totdat uiteindelijk de bordjes helemaal verdwenen en er heuse 'spookbewoners' waren ontstaan. Maar hij durft de mate van onderverhuring in 'zijn' Delfshaven niet aan te geven. Lie ver wacht hij de resultaten af van een door de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting verricht pilot- onderzoek in de Sneilinckstraat in Delfshaven af. Maar, zoals ge zegd. die tachtig procent van Doedee lijkt 'm erg veel. Dat vindt ook Hetty Römer van de corporatie Woonbron in het Nieu we Westen. „Tachtig procent? Dat lijkt me werkelijk overdreven. Dan heb je het dus over acht van de tien huizen. Hoeveel dan wel? Dat durf ik niet te zeggen." En be leidsmedewerker S. Adrianow van De Maaskoepel (de organisa tie, die de corporaties in Rotter dam en omstreken bindt) wacht ook liever op de uitkomsten van het onderzoek van de dS+V. „Ik heb begrepen dat het onderzoek inmiddels is afgerond." Niet beschikbaar „Dat klopt," zegt dS+V-project- manager Paul van Beek, „Maar de gegevens zijn niet beschikbaar. Dat zijn ze op z'n vroegst volgend jaar zomer." Van Beek vertelt dat de resultaten van het onderzoek 'Onrechtmatige Bewoning' nog niet klaar zijn voor openbaarheid. Bij nader inzien wordt het pilot- onderzoek, gedaan in 136 wonin gen, in reikwijdte wat te gering geacht. „Ik wil opgrond van zo'n klein onderzoek geen uitspraken doen We willen meer woningen in andere omstandigheden gaan onderzoeken," zegt hij. Van Beek wil ook niet ingaan op de vraag of het 'mogelijk' is dat, zoals Doedee zegt, in de Nozemansbuurt tach tig procent van de woningen ille gaal onderverhuurd wordt. Hoogvliet gaat zondag in de tijd machine. Inwoners wagen zich aan een toekomstvisie. Ze kijken in de tijdmachine eerst naar een film die door jongeren is gemaakt en als ze naar buiten komen, volgt een discussie voor de videocame ra over hoe de wijk erover vijf jaai uitziet, of liever: uit móet zien. Het z.at deelgemeentebestuurder» nuttig studiemateriaal opleveren, want ze kunnen zien in hoeverre de plannen voor ingrijpende wij zigingen m Nieuw Engeland be kend zijn bij de bewoners en nl' het een beetje met elkaar over eenkomt. De tijdmachine is een hoogtepunt op de wijkdag. waar mee het project 'De wijk is van ons allemaal' wordt afgesloten. Een ken nismak mg sbingo. een wijkspcl om te zien wie Hoogvliet hel beste kent. een barbecue en een tekenwedstrijd zijn andere onderdelen op de wijkdag die op de speeltuin in de Constan/a- straat wordt gehouden. Tot zover lijkt dit alles een gewone aankon diging, maar er is natuurlijk meer aan de hand. Dat kun je/.ien aan de vliegerwedstrijd. Volgens de altijd actieve Sila Wiel. Hoogv] je tervan het Jaar 1997. is de vlieger een multicultureel symbool \an verbondenheid. Dus drukt het vlieger festijn uit dat het m Hoog vliet afgelopen moet zijn mei de stroeve scheiding tussen cultu ren. Om die reden is de stichting De Wijk is van Ons Allemaal erbij betrokken. De organisatie is in dertig gemeenten actief met op de kop af vijftig projecten en alleen al in Rotterdam vinden er activi teiten ptaats in Delfshaven. het Oude Noorden, Feijenoord. Char iois en Hoogvliet. Eerder al deed de Schiedam se flatwij k Nicuw- land er ervaring mee op, dankz.y de plaatselijke stichting Medelan ders van Overal en Nergens. De wijk is van ons allemaal: beter kun je niet uitdrukken dat ieder een er belang bij heeft dat aaneen gesloten buurten gezellig, schoon en veilig zijn. In Hoogvliet heb ben opbouwwerker Dean na Goz./.i en jongerenwerker Ronald Bij naar er geen spijt van dat ze het programma 'De wijk is van ons al lemaal' naar Nieuw Engeland hebben gehaald. Het is een kwets bare wijk. Er is de laatste jaren ai veel gedaan om de gebouwde om geving te verbeteren, maar de be woners en de instanties vinden dat ook de sociale samenhang be ter moet. Onderhuidse spannin gen moeten omgebogen worden naar samenwerking voor een leef bare wijk. De activiteiten van de ze maand vormen een aanzet „Voor het eerst wordt een duide lijke richting gekozen om bewo ners zelf meer bij hun wijk te be trekken," zegt Deanna Goz.zi. Maar Hoogvliet zat toch niet stil? Het was de eerste Rotterdamse deelgemeente waar fundamen teel over wijk- en buurtbeheer werd gediscussieerd en waar d*. ambtenaren overgingen tot een wijkoverleg met bewoners in alle wijken. Ook de aansluiting bij het stedelijk bureau Opzoomer Mee werd gevonden. Periodiek wor den actieve bewonersgroepen in het zonnetje gezet. En dan zou nu voor het eerst een duidelijke rich ting zijn gekozen om de bewoners bij de wijk te betrekken? Toch klopt dat. Deanna Gozzi geeft in feite precies aan waar het in de Rotterdamse traditie van in- - spraak bij stadsvernieuwing, wijk- en buurtbeheer en wijkvei ligheidsplannen nog aan ontbrak, namelijk aan een uitgekiend sca la aan activiteiten waar je jong en oud, allo- en autochtoon, man en vrouw mee bereikt en, minstens zo belangrijk, waarbij het blikveld wijder is dan de eigen straat of het bouwplan om de hoek. Met het programma 'De wijk is van ons al lemaal' wordt iets wezenlijks toe gevoegd aan het succesvolle op- zoomerpakket. De wijkgedachte staat centraal. Onder de bewo nersorganisaties zijn er die zich op vele belangrijke thema's rich ten, van woonlastenproblematiek tot drugscriminaliteit en onveÜig- heid in het verkeer, maar aan sprekende debatten over de wijk met grote groepen wijkbewoners hebben bepaald niet overal priori teit meer. Waar het wel gebeurt, blijkt er flinke belangstelling te zijn, zoals in Blijdorp/Bergpolder en Ornot-TJss#?] mnnde. Er is b" ac tieve mensen een toegenomen be hoefte om het overwijkplannen en -visies te hebben, omdat ze de verbanden tussen groot en klein gaan zien. Eigenlijk zou de hele Rijnmond zondag eens een kijkje in Hoogvliet moeten nemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4