15,; Historische begraafplaats als alternatief voor stadspark A Sport-'complex' Spooroverweg wordt 's nachts afgesloten Reanimatiecursus in Holy Ziekenhuis Bouwdorp op terrein van ijsbaan van start Hoekse computer club weer onder dak Extra afvaart naar Europoort jgenda Rotterdams Dagblad Woensdag 26 augustus 1.998 f Zou dat multifunctionele sportcomplex in de Broekpolder er nou ei genlijk nog wel komen? Shell zit goed in de slappe was, maar om nog zó le investeren in haar sportcomplex De Vijfsluizen als er snode plannen zijn om in het Vlaardingse groengebied een 'sportdorp1 uit de grond te stampen.... Dan ga ik twijfelen. Bij Shell, of beter gezegd, de Rotterdamse Ontspanningsvereniging Shell (ROVS), is wel ai gesproken over de Broekpolder, maar veel verder dan het instemmen met een onderzoek naar de mogelijkhe den, is men daar nog niet gekomen. Er zijn nogal wat oudere leden die de opheffing van de beslotenheid van hun club niet zien zitten, laat staan dat ze de verhuizing toejuichen. Logisch ergens, mensen verkassen liever niet meer op latere leeftijd. Worden ook eigenwijzer en daardoor moeilijker hanteerbaarder. Niet dat ik daar problemen mee heb overigens, het is een normaal verschijnsel, Kyk. van mij mag dat sportcomplex in de Broekpolder er komen. Drie voetbalclubs er laten fuseren tot één grote regiotopper, een toffe zaalvoetbalclub, tennisbanen, jeu de boules-bakken voor de ouwe- tjes, doe er maar een paar squashbanen bij, een sportcafé, gemoede lijk bistrootje, een sporthalletje en een zwembadje. Als dat er komt, geloof me, dan wordt ook de infrastructuur verbeterd, komt er zelfs een bus te rijden en wordt de Broekpolder, met de daar al gevestigde Die Flardingha Ruiters en hockeyclub Pollux, een trekpleister van jewelste. Vlaardingen kan dan een sports tad worden en net als Schie dam en Maassluis nationale en internationale sportprestaties op de kaart zetten. Er schijnt een projectontwikkelaar te zijn die het hele 'zooitje' neer wil zetten en wil gaan beheren. Nou heien dan maar daar in de Broekpolder, zou ik bijna willen zeggen. Maar zoals bekend praten ze er in de politiek vaak lustig op los; sla gen ze er in van een klein bolletje wo! een enorme pullover te breien. Als er niet snel spijkers met koppen worden geslagen, komt dat sportcomplexer nooit. Net als de die derde sporthal in Vlaardingen. Je zou er bijna een sport-'complex' van krijgen. Over sportcomplexen gesproken. Dat in Kethel is fraai opgeknapt. WK heeft een mooi terras, buurman ODC een voordeurdeler: Ursus. Dat wordt komend voetbalseizoen een gezellige drukte daar. Ver draagzaamheid moet er het toverwoord worden. Dus niks geen Ver keerde' of gekleurde'publiciteit meer a.u.b. Daar zou dezekrantzich de afgelopen weken aan schuldig hebben gemaakt Oei! Hoe kan dat nou? Onze drukinkt is doorgaans zwart, kleurtjes gebruik je als je het mij vraagt, alleen om mee te Verven'. SANDER SONNEMANS Redactie Waterweg: Edwin Comelisse, Mare Hoor, Ben van Haren, Daniëtle Hermans, Judith van Klaveren, Sentinavan der Meer, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal De spooroverweg bij de Kerkweg/Kandelaarweg wordt het komende weekeinde twee nachten afgeslo ten voor alle verkeer. Van 23,30 tot 6.30 uur kan er op vrijdag en zaterdag geen gebruik worden gemaakt van de overgang. De afsluiting is nodig omdat groot onderhoud wordt uitgevoerd aan de spoorlijn tussen Schiedam Delft. Vlaardingen De Nederlandse hartstichting houdt dinsdag 1 sep tember een reanimatiecursus in het Holy Zieken huis. In twee avonden worden de cursisten, zowel in de theorie als de praktijk, geleerd wat zc moeten doen om iemand te helpen met een hartstilstand. Deelname kost vijfentwintig gulden. De hartstichting geeft ook herhalingscursussen om de kennis en vaardigheden op peil te houden. Deel name hieraan kost tien gulden. Voor beide activiteiten kan men zich aanmelden bij LH. Vink (010) 4750189. Het bouwdorp op de ijsbaan, langs de Vlaardings- edijk, in Maassluis is deze week van start gegaan. Jonge timmerlieden en projectontwikkelaars in de leeftijd van 8 tot en met 12 jaar kunnen zich vier da gen lang uitleven in het maken van creatieve, sfeer volle en architectonisch al dan verantwoorde bouw sels. Bouwmateriaal wordt per kind voor 1,50 gulden aangeleverd. Het bouwdorp is alle dagen tot vier uur 's middags geopend en wordt georganiseerd door het wijkbe heer, het sociaal-cultureel werk en de gemeente Maassluis. Naast het bouwen van een eigen huis Kunnen de kinderen deelnemen aan andere activitei ten: schminken, haarstrengetjes vlechten, klimmen en klauteren, skeeleren, voetballen en vlotvaren. Ook worden er spelletjes gedaan als zaklopen, skip pybal, blikken gooien en steltlopen. Kinderen kun nen bovendien nog een nestkastje voor vogeltjes bouwen. Hoek van Holland De Senioren Computer Club in Hoek van Holland heeft nieuw onderdak gevonden. Door een grote toe vloed van leerlingen op de Jozefschool moest de ruimte die daar altijd werd gebruikt, worden verla ten. Dat betekende lichte paniek bij de club, maar dank zij bemiddeling van de ouderenbonden en de Stich ting Welzijn, kon het probleem snel worden opgelost. Er bleek namelijk in het Bertus Bliekhuis een ruimte voorhanden die voor de oudere computer-fanaten op maat was gesneden. Die ruimte is op tijd ingericht, zodat in het nieuwe seizoen de deelnemers daar aan het werk kunnen op de computers, de laserprinter, de ink-jetprinter en alle andere attributen die in de loop van de laatste jaren bijeen zijn gebracht. Ook het internet is in de nieuwe ruimte bereikbaar. De nieuwe ruimte wordt vandaag in gebruik geno men, tegelijk met de kapsalon en de 'Gouwe gang' die de verbinding vormt tussen de seniorentoren en het Bertus Bliekhuis. Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Sonnemans Telefoon 2732700 4004310 De rondvaarten met schip dc Watergeus vanuit Hoek van Olland door de Europoort worden 's zondags uit gebreid. Er komt een tweede afvaart. Voor de tocht van 15.15 tot 16.45 uur is er voortaan ook een vaart om 13.00 en 14.30 uur. Vertrek is vanaf de Berghaven in Hoek van Holland. Iedere keer kunnen honderd passagiers mee. Kaartjes zijn te koop aan boord en ook bij de GWK in Hoek van Holland. Door Judith van Klaveren Vlaardingen Ingeklemd tussen drukke verkeersaders als de Westlandseweg en de Burgemeester Heusdenslaan ligt begraafplaats Emaus als een oase van rust. De aanwe zigheid van diverse oorlogs graven en complete fami liegraven geven de begraaf plaats een interessante histo rie. Maar ook de talrijke rij kelijk gedecoreerde grafste nen maken een bezoek aan dit Vlaardingse kerkhof de moeite waard. Het klinkt raar: voor je ontspan ning wandelen over een begraaf plaats. Toch is volgens Jan Ander son - kenner van de Vlaardingse historie- de Algemene Begraaf plaats Emaus min of m<-' een openbaar park. Begraven wurdt er nog nauwelijks; alleen mensen die reeds vóór 1970 een graf heb ben gekocht, worden hier nog te ruste gelegd. Graven waarvan geen grafrechten meer worden betaald, worden geruimd. Op de vrijgekomen plek vindt gazonvor ming plaats, volgens Anderson een 'prima plek voor een picnic'. „In andere landen is dat heel ge bruikelijk," meent Anderson. „Daar hebben begraafplaatsen in derdaad de functie van park. Mensen gaan erheen om te wan delen of een boek te lezen. Ook op Emaus zijn bezoekers welkom. En neem maar van mij aan: als je ge stresst bent en je loopt hier een half uurtje rond, kom je gegaran deerd anders terug." Toegegeven: met name op een zo merse dag is begraafplaats Emaus een aangename afwisseling voor het warme, drukke stadsleven. Afgeschermd van het ver keerslawaai door de hoge, dichtbegroei de bomen biedt het kerk hof een aardig alternatief voor een stads park. Kleine gazons liggen her en der verspreid over het ter rein, onderling verbonden door de grindpaden die als lange lanen langs de graven leiden. Bij veel grafstenen liggen bloemen. Op verschillende plaatsen zijn rust punten ingericht, met brede hou ten banken bij de bomen, die het zonlicht op schilderachtige wijze filteren. De enigen die zich niets aantrekken van de stilte zijn de vogels, in grote aantallen aanwe zig en luid kwetterend dan wel prachtig zingend. Boomgaard Emaus bestaat feitelijk uit twee begraafplaatsen: een christelijke en een katholieke. In de jaren ze ventig zijn deze samengevoegd tot algemene begraafplaats. Het katholieke deel is het oudste ge deelte van de begraafplaats. Dit dateert uit 1820, toen de familie Van Mill een deel van haar boom gaard aan het Emaus beschikbaar stelde aan de Vlaardingse katho lieken. Emaus lag toen nog in Zouteveen, het gebied op de grens van Vlaardingen en Am bacht. De schuur naast de boerde rij van deze familie werd gebruikt als schuilkerk voor de katholie ken, omdat zij niet in Vlaardingen mochten Kerken. Jaarlijks wer den hier zo'n tien missen gehou den. In 1820 werd de grond door een bisschop uit Haarlem gewijd, zodat er ook kon worden begra ven. Het algemene gedeelte van de be graafplaats werd in 1828 door de gemeente Vlaardingen aange kocht. Tot dat jaar werd er in en rond de Grote Kerk begraven, maar dat werd toen van over heidswege verboden. Na aankoop van een drietal woningen aan het Emaus (de nummers 4,6 en 6} op 11 juli 1828, inclusief tuin, boom gaard en plantage, werd dit ter rein het jaar daarop ingericht als algemene begraafplaats. Nadat de gemeente in 1911 ook de huizen met de nummers 10,12,14 en 16 had aangekocht, kwam na enkele ingrijpende verbouwingen de hui dige inrichting van dit deei van de begraafplaats tot stand. De cultuurverschillen tussen bei de begraafplaatsen zijn duidelijk te onderscheiden. Zijn de grafste nen op het katholieke deel bijna uitsluitend voorzien van een kruis; de van oorsprong christelij ke begraafplaats kenmerkt zich door een grote verscheidenheid aan bijzondere grafstenen, in al lerlei vormen en van uiteenlopen de materialen. Vele zijn rijkelijk gedecoreerd met symboliek. Tij dens een rondleiding met cursis ten van 'Ken uw Stad' van de Vlaardingse WV geeft Anderson uitleg over deze symboliek. Het meest voorkomende symbool is de tak. „De achterliggende ge dachte is dat de duivel de tak heeft afgehakt, als metafoor voor het leven dat is afgesneden," ver klaart Anderson. Op veel andere stenen is een zandloper te zien. De begraafplaats als een oase van rust, met schilder achtige dooil<ijkjës door de bomen. Met name op een zomer se dag biedt Emaus een aangenaam al ternatief voor het drukke stadsleven. Foto Fred Libochant/ Roef Emaus is rijk aan graven met symboliek en grafmonumenten. Het graf van Hugo Maarleveldis een typisch voorbeeld van monumenten waarop veel symboliek is verwerkt. Foto Fred Libochant Roei oijKstra „Dat wil zeggen dat het leven een einde heeft." Een ander symbool op de grafste nen vormen de tekens van Alpha en Omega. „Dat staal voor de be trekkelijkheid van het leven." legt Anderson uit. „In die beperk te tijd heb je te leven." En dan zijn er nog de nummers van psalmen, die op veel stenen staan. „De met-orthodoxe chnstenen ge bruiken nummers van met-berij- mende psalmen." voegt Anderson toe. Opvallend is dat op de meeste ste nen drie namen staan vermeld. Ook daar heeft dc eigenaar van het Streekmuseum een verkla ring voor. „Vroeger was het ge bruikelijk een graf te kopen als je ging trouwen Maar ook als een van de ouders overleed, kocht men alvast een graf ernaast. Vaak zie je dus de namen van de ouders èn die van hun zoon of dochter. Als er twee namen op de steen staan, is er mogelijk nog ruimte graf." Hoewel Emaus in principe niet meer in gebruik is, wordt er nog een paar keer per maand begra ven. In 1970 besloot de gemeente hiermee te stoppen en richtte z.ij de begraafplaats in Ylaardmgen- Holv m. Omdat er protest kwam van de mensen die tot m de jaren zestig op Emaus hun grafrechten hadden gekocht, is bepaald dat zij hier nog wel kunnen worden be graven. In tegenstelling tot vroeger zijn er geen eeuwigdurende grafrechten meer. Een graf kan worden ge huurd voor tien jaar of gekocht voor twintig jaar. Worden deze grafrechten niet meer betaald, dan wordt het graf geruimd. De overblijfselen uit geruimde gra ven komen terecht in een groot graf. De stenen worden geruimd en op de lege plek wordt gras ge zaaid. Monument Meer nog dan de symboliek trek ken op Emuus de grafmonumen ten de aandacht. Sterk m het oog springend is bijvoorbeeld het graf van Kornelus Samuel van dei- Brugge. een Vlaardtnger die leef de van 1833 tot 1902. Op zijn graf ment. bestaande uit een rechtop staande steen met daarop een groot blok. Op de vier zijden van de zuil staat achtervolgens te le zen: Ter nagedachtenis, zijn vrienden', 'uit dankbaarheid, de ij dub", 'uit erkentelijkheid, varia' en 'uit achting, badinrichting'. „Dit is een typisch negentiende eeuwse manier van mensen eren," vertelt Anderson. ..Mijn heer Van der Brugge was een no tabele en zijn graf is betaald door zijn vrienden en diverse vereni gingen waarvan hij lid was." Een ander voorbeeld van /o'n be taald grafmonument is dal van Hugo Maarleveld. De/e Vlaardm- ger (geboren in 1855 en overleden op 4 februari 1886) was schilder op de Hoogstraat, weet Anderson. Zijn graf -overigens een fami liegraf- wordt gemarkeerd door een enorme /uil met daarop afge beeld een palet, een /eis (symbool voor tiet leven dat is afgerukt) en een zandloper. 'Liefdedragers, brandmeesters. Ciecendo, varia. Tot nut van 't algemeen', staat op een zijde 'Liefde, eenvoud en kunst maakte hem bemind en ge- eerd', op een andere zijde van het monument. Na de Tweede Wereldoorlog kwa- als een ondergaande zon en een vlinder. De laatste staat voor de kortstondigheid van het leven, legt Anderson uit. „Een vlinder leeft kort, maar geeft toch het le ven door." Ook werden veel her kenningstekens gebruikt. Zo is opliet graf van een voormalig chauffeur een stuur te zien, en bij andere graven het em bleem van de padvinderij, het Leger des Heils of fami liewapens. Bij zonder is ook de grafzerk in de vorm van een harp, bij het graf van wijlen de Vlaardingse musi cus Arnold Vrancken (1899-1971) en zijn vrouw Annie Vraneken- de Haan (1901-1971). Historische betekenis ontleent begraafplaats Emaus verder aan de diverse graven van oorlogs- en verzetshelden. De grootste van deze gedenktekens is ter nage dachtenis van vijftien geuzen en drie Amsterdamse stakers. '2y die hier rusten werden op 13 maart 1941 op de Waalsdorper- vlakte te Scheveningen door de nazi's ter dood gebracht", meldt de begeleidende tekst op het monu ment. .,In 1945 zijn de stoffelijke resten van de zes Vlaardingse geuzen op gegraven van de Waalsdorper- vlakte en met militaire eer in 1946 hier opnieuw ter aarde besteld." vertelt Anderson. Hun witte graf stenen zijn voorzien van het wa pen van het Koninkrijk der Ne derlanden. met daaronder op elke steen afzonderlijk de naam en ge boortedatum van het slachtoffer. Ook is er een gedenkteken voor de uit Vlaardingen afkomstige In- die-strijders. 'Gedenk in uw ge dachten, dat zij hun leven gaven, en vtT\a.ï\ hun verwanten, m den vreemden zijn begraven', staat er te lezen. „Ondanks dat zij hier niet zijn begraven," zegt Ander son. „wordi op deze manier toch een gedenkmogelijkheid gebo den." Een ander in het oog springend monument met een opmerkelijke historische achtergrond is dat van dc vijf brandweerlieden die in fe bruari 1951 zijn omgekomen inde Koningin Wtlhelminahaven. Daar was een laag olie die op het water dreef in brand gevlogen. Door de enorme rookontwikkeling raakte de brandweerauto van de weg en kwam in de haven terecht. De brandweerlieden zijn verdron ken. Overigens had deze ramp vanwege zijn aanzienlijke schade ook veel andere slachtoffers, die door de brandwonden voor hun le ven getekend waren. Helemaal achterin Emaus, ten slotte. is in 1970 een hoek inge richt als km der begraaf plaats. Hier is kriskras door elkaar een tiental sobere grafstenen ge- plaats. Op verzoek van Anderson is dit gedeelte tot monument ver klaard. „Als een kind overlijdt, is de droeven is groter dan bij een ouder of een ander familielid." Anderson vijst erop dat kinderen in vroeger jaren op een simpeler manier werden begraven dan nu het geval is. „Vroeger was er im mers veel kindersterfte. Tot circa 1940 mochten de vrouwen niet der ging met andere familieleden en de dominee. Vervolgens ging de dominee mee naar huis voor koffie en een bitterkoekje. Daar na was het tijd voor een plezierig uurtje." Begraafplaats Emaus is op door deweekse dagen toegankelijk van 09.00 tot 16.00 uur; op zater dag en zondag is bet hek ge opend van 09.00 tot 17.00. (Met dank aan '150 jaar Dragen en beg ra ren tn Vlaardingen' van de Historische Vereniging Vlaar dingen Woensdag 26 augustus SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Koers Dal, 19 00-22. OOu VLAARDINGEN Het Hof/O ranjeparii. Opening Hof van Ver- schijnsel. 20.00u ROTTERDAM Museumpark 21.30 Canal Pleinbioscoop. Met vandaag de film: Love Serenade. Dier gaarde BlIJdorp Uitgeslapen. Een nieuwe ac tieve kinderspeurtocht over slaapgedrag bij dieren. Wilhelminapler20,30 en 22.00 Wil- helmina's Zomers 1998 Orkater. Draaikon ten. Reserveren 010-41383264390580. Nlghttown Theatercafé 22.00 Fresh (Jp. Park op de Wllhelmlnakade diverse tijden Wil! ra's Zomers 1998. Donderdag 27 augustus SCHIEDAM Dc de Woudhoek. Opening seizoen, 13.30- 16 OOu. VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert. 12.45-13.15u. MAASSLUIS Usbaan Vfaardingsedijk. Bouwdorp, 10.00- 16 OOu ROTTERDAM v, Hlst Museum 'Schlelandshuis' M 00- 17.00 Meer over klompen m Nederland. Mu seumpark 21.30Canal PlembioscoöpT Met vandaagdetilm Kleine Teun DiergaardeBlij- dorp Uitgeslapen. Een nieuwe actieve kinder- speurtocht overslaa pged ragbijdierenWith el- mi na pier 20.30 en 22.00 Wiihelmma's Zo mers 1998 Orkater. Draaikonten Reserveren 010-4138326/4390580. Diergaarde BlIJ dorp 17.00 tot 21.30 ZOOameravond. Blau we Vis 23.00 Shake your Booty m the Hot Tub. Club Vibes 23.00 nappy Station, iio.i. Si, Laurenskerk 12.45 Middagpauzeconcert. Manege Kralingse Bos diverse aanvangstij den 50e C.H.I 0.1998. Bioscopen Van do.2G t/m wo.2$ aug. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Species If (16) dag 13-16- 18.45-21.30 Cm.2: Lethal Weapon 4" {161 dag. 12.15-15.15-18 15-21.15 Cln.3: Tita nic' (12) dag 12 30-16.15- 20.15 Cin.4: 'Primary Colors' (at) dag.17.45 21 Cin.5: 'TheBigHit' (16) dag. 18 45-21 30 I max The aten 'The iivingsea(aij dag beh.vr- .za 18. za.zo.ook 12. 'Amazon' (a!) dag. 13- 15 17.vr.za.ookl9. Everest'(all dag.(beh.vr- za14-16-19.15, vr.za 14-16-13-20 Tita nic (12) dag (beh.vr.za 20.30. vrza.21.15 Lantaren: dag 2130|16)' 'Romeo and Juliet' do. 'Seven Years in Tibet' vr. "Alien" za.20. 'Aliens'za.22.15.Al-en3'za 01.00 'AlienRe surrection' zo. Tre Tango Lesson ma. The sweet hereafter di Lost Highway'wo Ven.l: 'Junkmail' (16) dag 22.Ven.2:'DieSalarian- ner von Tibet (16) dag 21.45. Ven.3: dag 21,30(16) 'La Promesse'do. four wed dings ana a funeral' vr 'Como agua para cho colate's. ,Wa!iice&Gromiiareback,':o. 'Love valour' Compassion' ma Tierra di. Ridicule' wo Ven 4: KiemeTeunT16;dag.22. Lum.1: Mefia' ion dag 13.15-16-18 45- 2130. Lum. 2: 'Armageddon' (12) cag 13.30-17 20.30. Lum. 3: 'Deep Ris'ng (16) dag 19-21 30 Lum.4:'TheX-files'(12i dag. 15 45-18 30-21 15 Rexane: Tien verschillende adut films (18) oag 12 tm 0100. Pathé: TheX-files' (12) dag. 11.10-13.40- 1610-18.40-21.30. Mafia1' (al) dag 11.40- 14 50-17 10-19 30-2150. Wild things'(16) dag 16.20 13.50-21.20. City of Angels' (12) dag. 16 40-19.10-21 40, di rvetom 2140 'Lethal Weapon 4' (16) dag 11.50-15.20 18.10-21 'Six days, seven n'ghts' (al) dag 11.30-14.10-16.35-19-21.40 'Armaged- d> 15 20. Sneak preview: Freezing" di.21.40. Kindermatinees: Cin.4: 'De kieine zeemeer min Cag.13.15-15.45. Cin.5: 'Jacht op de k'entjes dag 13 15 30. Lum.3: 'De kleme zeemeermin dag. 13.30-15.15. Lum.4: Air Bud" dag. 13 Pathe: Het magische zwaard' dag.11.20-13.50. 'Jacht op de kleintjes' dag. Ibeh.di11.50-14.40. di. 11-13.10. 'Pauiie de eigenwijze papegaai' dag. 11.30-13 40.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5