Casino De Joker stapt zelf naar de rechter Rotterdams Dagblad Oude kastanjeboom verhuist op de slede De roof- en moordmysteries van Vlaardingse boerderijen College legt zich niet neer bij uitspraak over noodschool msmmmsmmmm Leovanlërïaïïir •Konïïig der Verlovingsringen ^Lijnbaan 50 KeuzeuïtlOmerkSi DcsiÜëT" Vereniging wil speeltafels terug en opheffing van maatregel MARTINSHOF m Ernstig rugletsel voor glaszetter Twee maanden cel voor diefstal uit Schieland Advocaat: 'Gemeente handelt in strijd met bestemmingsplan' - i v KT 6 welceü vmv 28,- f Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement.*!] 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 28 augustus 1998 Schiedam Een 23-jarige glaszet ter uit Hoogvliet is gistermiddag na een bedrijfsongeval met ern stig rugletsel afgevoerd naar het Schieland Ziekenhuis. De man was op de eerste etage bezig met het inzetten van een raam in een woning aan het Vaassenplein toen hij zijn evenwicht verloor. Hij viel van drie meter hoogte van zijn ladderen liep daarbij rugletsel op. De arbeidsinspectie zal een on derzoek instellen naar de oorzaak van het ongeval. Schiedam Een 33-jarige Rotter dammer is gistermiddag door de Rotterdamse politierechter ver oordeeld tot twee maanden cel straf voor een aantal diefstallen in het Schiedam se Schieland Zie kenhuis. De man had daar in mei en juni van dit jaar twee laptops en meerdere malen geld gestolen om zijn heroïneverslaving te kun nen bekostigen. De politierechter rekende het de Rotterdammer zwaar aan dat hij juist bij een zie- ken huis spullen had ontvreemd. r,,Dat is toch een plek waar men sen zich velig moeten voelen." Door Marc Floor Schiedam Raadsman L. Hameleers gaat volgende week bij de Rotterdamse rechtbank het verzoek indienen om de voorlopige maatregel die van kracht is op het Schiedamse casino De Joker op te heffen. Momenteel is het door die maatregel van justitie verboden om in de speelclub het spel Euro Observatie Game te spelen. Hameleers gaat ook een verzoek indienen tot teruggave van de inbeslaggenomen speeltafels. „We willen dit zo snel mogelijk voor de eco nomische politierechter brengen," zegt de advocaat. „Je kunt volgens mij alleen zo'n voorlopige maatregel nemen wanneer men sen strafbare feilen hebben gepleegd." En dat is bij zijn cliënt Vereniging De Joker Schiedam niet het geval, meent Har.eleers. De raadsman heeft de intentie om de rech ter een zo compleet mogelijk beeld van het omstreden spel te geven. „Daarbij zijn we, als het geen behendigheidsspel zou zijn Den Haag/Schiedam Weinig medelij den toonde advocaat G. Cartigny don derdag tijdens hoorzitting bij de Raad van State in Den Haag met Janssen de Jong Plan Coördinatie bv uit Son en Breugel. Janssen de Jong is op de hoek Westerkade/Nieuwe Haven in Schiedam een appartementencom plex aan het ontwikkelen. De bouw is reeds in een gevorderd stadium, maar als het aan Cartigny ligt. wordt de bouw stilgelegd. Dc advocaat trad gis teren bij de Raad van State in Den Haag op voor de Fabriek Machinaal Breeuwwerk bv, dat eigendommen heeft naast het nieuwbouwcomplex. In eerste instantie vocht Cartigny de voor het complex afgegeven bouwver- - ning aan bij de rechtbank in Rot- i.im. Volgens hem is niet duidelijk vi uurom de gemeente met name voor bedrijfsgedeelten van het complex zondermeer een bouwvergunning kon afgeven. Er zou in afwijking met het ter plaatse geldend bestemmingsplan zijn gehandeld en de gemeente zou onvoldoende hebben gemotiveerd waarom dat is gebeurd. Bij de recht bank werden de bezwaren echter on gegrond verklaard. Daarom is Cartig ny nu namens de breeuwfabriek naar de Raad van State gestapt om hoger beroep aan te tekenen. Daar werd de zaak gisteren behandeld. Waar de breeuwfabriek vooral mee zit is dat de gemeente strengere milieuregels is gaan opleggen aan de breeuwfabriek om de toekomstige bewoners en ge bruikers van het nieuwbouwcomplex te beschermen. Over twee weken wordt de uitslag yan het hoger beroep bekend. Janssen de Jong vertelde dat er grote belangen op het spel staan. Er lopen immers al contracten met bij voorbeeld aannemers. Advocaat Car tigny toonde zich weinig onder de in druk. „Men wist waaraan men begon toen men reeds begon met bouwen toen de bouwvergunning nog niet on aantastbaar was," reageerde hij. maar een gokspel, in twee minuten klaar." zegt een zelfverzekerde Hameleers. „Want dat is namelijk verboden. Het gaat er dus om: wordt het behendig gespeeld?" Hij wil bij die vraag de observaties van de politie in het casino een grote rol laten spe len en de winst die spelers in het casino hebben gemaakt. „Voor mijn zaak is het na melijk goed dat spelers overwegend heb ben gewonnen," legt Hameleers uit. „En ik heb van mijn cliënt begrepen dat er goed is gewonnen in de tijd dat het casino open is geweest." In verband met de inval door politie en jus titie op 20 augustus is gisteren ook adviseur R. De Mey van eigenaar van het pand aan de Broersveld De Meij Holding bv door de politie verhoord. Volgens De Mey betrof dat gesprek vooral informatie over de voorlopi ge maatregel. „Ze wilden mij erop attenderen dat er een misdrijf in mijn gebouw plaatsvond," licht hij toe. „Maar wat kan een verhuurder er nou aan doen dat mensen in zijn onderko men iets uitvoeren wat voor de wet niet mag? Als er een inbraak wordt gepleegd in een woning vindt er ook een misdrijf plaats binnen de muren van iemand anders." Het opzeggen van het huurcontract met vereniging De Joker is voor De Meij voor alsnog geen optie. Alleen als ze veroor deeld worden zou ik kunnen zeggen dat hun activiteiten niet overeenkomen met de voorwaarden in het huurcontract." Ook De Meij zelf gaat juridisch actie onder nemen, Hij gaat bezwaar aantekenen tegen de boete van 15.000 gulden die zijn bedrijf van de gemeente Schiedam kreeg opgelegd omdat het casino zich niet aan de voorwaar den van het erfpachtcontract heeft gehou den. „Ik ben nog altijd niet van plan om die boete te betalen," zegt De Meij stellig. Waarschijnlijk de oudste kastanjeboom van Schiedam zal straks per slede worden verplaatst. De operatie gaat ruim een ton kosten. Foto Roei Dijkstra Door Edwin Cornelisse Schiedam In het centrum van Schie dam staat over een tijdje een opmerke lijk transport op de agenda. Ook een duur transport: totale kosten ruim een ton. Maar het gaat hier dan ook om waarschijnlijk de oudste kastanje boom van Schiedam. De boom. die twee wereldoorlogen en de sloop- en bouwwoede van eerdere gemeentebe sturen heeft overleefd, staat bij de in gang van de parkeergarage van het Stadskantoor. Maar of dat zo blijft, is nog maar de vraag. De gemeente heeft namelijk plannen om de omgeving van de Overschiesestraat/Emmaslraat drastisch onder handen te nemen. On derdeel van die plannen is de verhui zing van de kastanjeboom naar een plek schuin aan de overkant van de straat. Het verhuizen van de kastanjeboom hangt af van de haalbaarheid van de plannen die de gemeente heeft voor het gebied tussen Singel en Schie. On langs is het plan gepresenteerd om de tram door de Oversehiesestraat te la ten rijden. Verschillende panden aan de oneven zijde van de straat (de wa terkant) en panden op de hoek met de Emmastraat moeten tegen de vlakte om de tram de ruimte te geven. Verder moet de overgebleven ruimte worden ingericht als een lintparkje zodat de wandelaar langs het water van de Schie van het NS-station naar het cen trum kan lopen. Ook de oude kastanjeboom staat in de weg bij de gemeentelijke tramplannen voor het gebied. Maar in het geval van de kastanjeboom wil het Stadskantoor niet zo rigoureus te werk gaan als met de oude panden in de Oversehiese straat en de Emmastraat. Want die hebben, als het aan de gemeente ligt, een eenmalige afspraak met de sloop kogel. Voorde boom wordt echter alles in het werk gesteld om hem te behou den voor het nageslacht. Uiteraard zijn er met zo'n verhuizing forse kosten gemoeid, want een boom van dit kaliber til je niet zo maar even tjes op. In het geval van de kastanje boom kan er zelfs geen gebruik wor den gemaakt van een hijskraan. Boomkroon en kluit (doorsnede: vijf meter) wegen bij elkaar namelijk zo'n 75 ton. En om zo'n gewicht te tillen heb je een kraan nodig met 900 ton aan ta kelkracht. De grootste kranen die in ons land beschikbaar 'zijn, kunnen 'slechts' een last tillen van 400 ton. En dan hebben we het wel over enorme kranen die ter plekke worden ge bouwd en waarvan de huur op zo'n 10.000 gulden per dag komt. Het lijkt een beetje overdreven om een hijs vermogen van 900 ton in te zetten voor een boom van 75 ton. Maar dat is nodig omdat voor iedere meter dat de kraan verwijderd is van het te tillen voorwerp, er extra vermogen nodig is. Dit principe laat zich nog het best ver gelijken met het optillen van een ge wicht. Als je dit dicht tegen het li chaam aan doet, is het stukken makke lijker dan met gestrekte armen. De oplossing die nu is gekozen, en waarvoor het gemeentelijk draaiboek al klaar ligt, is om de boom op een sle de naar de nieuwe plaats te vervoeren. De verticale manier van verplaatsen (hijsen) wordt dus vervangen door een horizontale-variant (slepen). Om de verhuizing mogelijk te maken zal de wortelkluit worden ondergraven waar- na er een grote stalen, onderheide plaat wordt aangebracht onder de vijf tig ton wegende kluit. Vervolgens wordt een sleuf gegraven van de oude naar de nieuw plek. Door deze gleuf wordt de plaat, met daarop de boom, naar de nieuwe plek aan de Schie ge trokken. Met twee enorme lieren zal dit huzarenstukje worden verricht. Vakantiegangers komen »v thuis met de mooiste verha gen over uiterlijke schoonhe- - Tden in Italië, Frankrijk of Spanje. Maar ook thuisblij vers kunnen de vakantiegan- 1 gers trakteren op verhalen Over mooie, toeristische plek jes. Want die liggen vaak dieh- ter bij huis dan menigeen ver moedt. In Vlaardingen bij voorbeeld. De stad is rijk aan monumentale en cultuur-his torische bezienswaardighe den. Je moet ze alleen weten te vinden. Dit is het zesde en laatste deel in een serie over de verborgen bezienswaar digheden van Vlaardingen. Eerdere delen verschenen op 10, \4,17,21 en 24 augustus. Door Tonny van der Mee VlaardingenIn de eerdere delen van deze serie zijn de historische boerderijen van Vlaardingen al op 'verschillende manieren aan bod geweest. De nagenoeg verdwenen stadsboerderijen tegenover de ge koesterde boerderijen, die nu een moderne functie vervullen. Maar misschien minstens zo fascine rend zijn de boerderijen waarover al eeuwenlang mysterieuze ver halen de ronde doen. Vlaardingen kent er twee. Misschien wel de bekendste ligt langs de Maassluissedijk tussen Vlaardingen en Maassluis in: boerderij 'De Vergulde Hand'. Er zijn twee versies van het verhaal achter deze boerderij. De ene is van de vtouw die de hand van een indringer met één slag afhakte. Het bloedspoor van de indringer liep tot aan de Maas waar de man naar alle waarschijnlijkheid in verdronken was. De afgehakte hand werd boven de deur van de woning opgehangen en later ver vangen door een gevelsteen, 'die aan weer en wind blootgesteld, nu en dan opgeschilderd wordt en in relief vertoont de binnenzijde van een vergulde opgeheven linker hand op zwarten grond, onder steund door een engelenkopje met twee vleugels van zilver, on der de rechtervleugel met zwarte letters op een witte band het woord Anno en onder de linker in dezelfde kleuren het jaartal 1640, terwijl boven en aan weerszijden van de hand een groene, wit om boorde draperie, hangende aan twee vergulde knoppen, aange bracht is.' Roofmoord Volgens een andere lezing is de 'vergulde hand' de afdruk tegen de buitenmuur van een bebloed- de hand van een inbreker, die tij dens een roofmoord tevergeefs probeerde de enige nog in leven zijnde bewoner te grijpen toen die via het raam de woning uitvlucht te. De moordenaars konden ge pakt worden, waarna de bebloed- de afdruk van de hand tegen de muur verguld werd. Toen die af druk door de tijd heen verbleekte, werd een steen met een vergulde hand ter herinnering in de gevel aangebracht. Versie één of versie twee mag waai- zijn, de gevelsteen met de vergulde hand is in ieder geval nog steeds duidelijk aanwezig aan de voorkant van de boerderij. Dat is anders bij boederij 'De De Vlaardingse boerderij, op het kruispunt van de Zuidbuurtseweg en de Maassluïsedijk. Iets ver derop heeft De Moord woning gestaan. Foto Roel Dijkstra Moordwoning', die ooit langs de Zuidbuurtseweg gestaan heeft. Door de bouw van de Westwijk is de Zuidbuurtseweg in tweeën ge hakt. Middengedeelte, en daar mee ook 'De Moordwoning', is verdwenen. Het verhaal achter 'De Moordwo ning' is echter identiek -mis schien iets simpeler en minder specaculair - aan het verhaal ach ter 'De Vergulde Hand'. De afgele gen woning was enkele eeuwen geleden eveneens het doelwit van dieven. Om de bewoners onscha delijk te maken, werd een hevig krijsend varken als lokaas ge bruikt. Achtereenvolgens de knecht, boer Jan Arentsz. en zijn vrouw, die op het gekrijs afkwa men, werden vermoord. Alleen de onschuldige baby in de wieg werd in leven gelalen. De dieven zagen echter een twee de boerenknecht over het hoofd. Hij holde na de roofmoord naar Vlaardingen om te vertellen wat er was gebeurd. Door de angst die hij had doorstaan, werd hij krank zinnig. Sindsdien droeg de boer derij de naam De Moordwoning. Het kind in de wieg kreeg, als eni ge overlevende, de bijnaam 'Over schot'. Van 'De Moordwoning' is dus niets meer overgebleven. De boer derij moet iets verder gestaan hebben dan de boerderij, met de mooie tuin, die nu op het kruis punt Maassluisedijk'Zuidbuurt- seweg ligt. Het kruispunt her bergt tevens een ander cultuur historisch 'geheim'. Want op de plek waar nu enkele paaltjes het eind van hul au to gedeelte en het begin var; een klein lïetsgedeelie van de dijk inluiden, heeft van 1810 tot 1931 een tolhuisje ge staan, waar betaald moest worden voor het gebruik van dc dijk tus sen Maassluis en Vlaardingen. (Deze serie is tot stand gekomen met medewerking ran J. Ander son) Vlaardingen Het Vlaardingse college van b en w legt zich niet neer bij de uitspraak van de be stuursrechter over de geplande noodschool in de wijk Ambacht. „We gaan kijken of we tegemoet kunnen komen aan de eisen van de rechtbank," zegt wethouder H. C. J. Roijers. Bestuursrechter mr. P. van Zwie- ten van de Rotterdamse recht bank besliste deze week dat de ge meente Vlaardingen de nood school in de Hartmansstraat niet mag bouwen, omdat de gemeente niet aannemelijk heeft gemaakt dat de noodlokalen binnen de maximum termijn van vijf jaar weer weg zijn. Het gemeentebe stuur houdt evenwel vast aan een noodgebouw op die plek. „We wil len kijken of we dit beter kunnen motiveren, zodat de rechter de schorsing opheft," zegt Roijers, die deze week zijn collega K. van der Windt van onderwijs ver vangt. Volgens de wethouder zal de ge meente 'alles opnieuw de revue laten passeren'. Ook in verband met de tijd is belangrijk of het zin vol is te pogen de schorsing op te laten heffen. .Anders gaan we als nog naar alternatieven zoeken." Vrijstelling Bestuursrechter Van Zwieten wijst er in zijn motivering van de uitspraak op dat vrijstelling van het bestemmingsplan -hetgeen noodzakelijk zou zijn voor het plaatsen van de noodschool in de Hartmansstraat- slechts moge lijk is voor ten hoogste vijf jaar. Deze vrijstelling wordt dan ook uitsluitend verleend wanneer aannemelijk is dat het beoogde bouwwerk niel langer dan vijf jaar zal staan. Volgens de be stuursrechter is deze tijdelijkheid niet verzekerd. De intentieverklaring voor een nieuw, permanent schoolgebouw op het terrein van de Christelijke Scholengemeenschap Aquama rijn, die de gemeente en de school hebben opgesteld, kan, meent Van Zwieten, 'niet beschouwd wuruen als een genoegzame ba sis'. „Op grond van de verklaring, die nog niet eens is ondertekend, staat onvoldoende vast dat daad werkelijk binnen vijfjaar een per manent schoolgebouw zal worden gerealiseerd." Bovendien zou tijdens de in spraakavond van 10 juni door ver tegenwoordigers van Aquamarijn zijn gesteld dat er 'in dit stadium nog niets definitief is'. De plan nen voor vervangende permanen te schoollokalen zijn, oordeelt de bestuursrechter, 'onvoldoende concreet en bovendien afhanke lijk van onzekere factoren'. Overigens vindt Roijers de uit spraak van de rechtbank voor de jurisprudentie 'een heel belang rijke uitspraak'. „Er staat niet in dat we onzorgvuldig gehandeld zouden hebben. Het gaat de rech ter erom dat hij niet overtuigd is dat we binnen de termijn van vijf jaar kunnen blijven. Maar dat kan bijna geen enkele gemeente ga randeren, in verband met allerlei procedures zoals inspraak." ■ÜpsèSSf 2 xB&im f (6 weken voor slechts 28,-) 1 Naam:,.Vood:m/v-j Adres:Nr: Postcode:. Plaats: Telefoon:. ,(i.v.m.controleöeïorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service £3 4 Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam l IHUIkrlIK figaai n^VitTtrrnj-rVr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3