12 Reddingsplan voor Campagne voor VOC-schip Delft gestart trauma-helikopter ^Danssalon versus gemeente: welles-nietes, nietes-welles Nieuw zakelijk leider voor RO Theater Spoedoverleg hulpverleners over noodoplossing van 650.000 gulden Nieuw wegdek bij Ridderster Her-bruikbare traplift in opmars aT ZsÊaêkWtëre kans op i Reuze-kraslot r trekt bekijks op Coolsingel Geen treinen door brugkarwei 'Liftjes nu zelden of nooit verplaatst, het is immers precisiewerk' Rotterdams Dagblad Vrijdag 28 augustus 1998 Rotterdam Regionale hulpverleningsdiensten uit Zuidwest- Nederland voeren vanavond in Spijkenisse spoedoverleg over het in de lucht houden van de trauma-helikopter tot 1 januari. Voor de tussenliggende periode is een reddingsplan ontwik keld dat ongeveer 650.000 gulden kost. De Rotterdamse brandweer- comandant J. D. Berghuijs ver wacht dat de regio's die gebruik maken van de trauma-heli, geza menlijk voor dit bedrag garant willen staan, in afwachting van fi nanciering door het ryk. Een tij delijke oplossing is noodzakelijk geworden omdat minister Borst (Volksgezondheid) een beslissing over de financiering heeft uitge steld. De trauma-heli, gestationeerd op Rotterdam Airport, vliegt sinds een jaar bij wyze van proefin Zee land, West-Brabant en delen van Zuid-Holland. De proef werd tot nu toe betaald betaald door bedrij ven in het Rotterdamse havenge bied verenigd in de stichting Eu ropoort Botlek Belangen (EBB), de ANWB en Rijkswaterstaat Zuid-Holland. De heli verleent medische hulp by ernstige ongevallen en ver voert incidenteel patiënten. De proef wordt algemeen als een suc ces beschouwd en daarom vinden de gemeente en de ANWB dat het rijk de financiering moet overne men. Volgens een wetenschappe lijke studie kan de helikopter dankzy zijn snelle inzet jaarlijks twintig tot veertig mensenlevens redden. Mede daarom vindt ook de Ziekenfondsraad dat de heli kopter moet blij ven vliegen. Oorspronkelijk liep de proef af in juli. De ANWB en EBB waren be reid nog een maand als geldschie ter te fungeren. Maar vanaf sep tember hoeft vanaf die zijde niet meer op geld te worden gerekend. Volgens brandweercommandant Berghujjs is het aan het publiek niet uit te leggen om de helikop ter vanaf september aan de grond te houden totdat de minister een beslissing heeft genomen. „Eerst veel geld steken in een voorzie ning, er dan tijdelijk mee stoppen en een paar maanden later weer vrolijk verder gaan, dat begrijpt niemand," zegt Berghuijs. Het ministerie liet onlangs weten dat ervóór 1 december een beslis sing over de financiering van de trauma-heli zal worden genomen. DoorConnyTaheij Rotterdam Rotterdammers kunnen de komende maanden hun liefde voor de geschiedenis van hun stad tonen. Willen ze dat het historische linieschip De Delft herbouwd wordt, dan moe ten ze massaal voor tien gulden een aanmonsterpakket kopen. Want als er draagvlak is bij de be volking, dan zal het Rotterdamse bedrijfsleven niet achter kunnen blijven en wil ook de gemeente een flinke duit in het zakje doen. Om de driemaster te kunnen her bouwen is zo'n twintig miljoen gulden nodig. En ais het even kan moeten de bewoners van de Maasstad van dat bedrag zelf één miljoen gulden in het laatje bren gen. Het comité van aanbeveling sprak gisteren tijdens de presen tatie van de plannen alle vertrou wen uit dat binnen een halfjaar 10,000 tot 25.000 mensen zich aanmelden als vriend van De Delft. Het aanmonsterpakket met een bouwtekening en het eerste scheepsjournaal is al ver krijgbaar op een groot aantal plaatsen in de stad, zoals bij deel gemeenten, postkantoren, 's lands grootste kruidenier en de centrale bibliotheek in de Hoog straat, waar vanaf september tot gn met begin november een mo del staat te pronken. Een model van het schip dat in 1782 is ge bouwd op de werf van De Hoop en de Wit in Deifshaven en op 11 oktober 1797 bij de zeeslag van Camperduin kapot werd gescho ten door de Engelsen. Zo'n tweehonderd jaar later is het idee ontstaan om De Delft te herbouwen als toeristische at tractie voor het gebied Deifsha ven dat de gemeente de komen de jaren wil opkrikken. Boven dien kunnen er twee- tot driehon derd mensen werkervaring op doen bij de bouw van het schip, en is dat werk al een beziens waardigheid op zich. Burgemeester en wethouders en vier raadscommissies willen het plan met negen miljoen gulden steunen als er voldoende animo bestaat bij de bewoners en het bedrijfsleven. „We willen niet al leen de moderne kant van de stad laten zien, maar ook de luis terrijke geschiedenis," aldus wethouder H. Kombrink. De be stuurder mocht even later samen met onderzoeker F. Fischer op de kade, getooid met 'echte' VOC- hoeden, een kanon ontsteken. Om te zorgen dat De Delft bjj de Rotterdammers gaat leven, kun nen ze zich aanmelden om zelf de handen uit de mouwen te steken tijdens de bouw of rondleidingen te verzorgen. Als alles meezit be gint de bouw in het jaar 2000 op de kop van de Lloydspier of in de Schiemond tussen Croon en het Scheepvaart- en Transportcolle ge Jan Backx De bouwplaats in het VOC-kwartier aan de Achter haven is te klein. tier tot vijfjaar later kan de vlag in top. Of de nieuwe driemaster straks kan varen, is nog niet dui delijk, Hoogstwaarschijnlijk zal het dan niet volledig onder zeil zijn. De voornaamste functie is immers om publiek te trekken naar Deifshaven. Dat betekent ook dat De Delft niet voor hon derd procent exact nagebouwd zal worden. Want vergaderen of borrelen op het dek in originele grootte is nauwelijks mogelijk. Je zou er niet rechtop kunnen staan en dat is niet erg aantrek kelijk. Door Bemadette Neelissen n Een duidelijke zaak kon je het niet noemen, het kort geding van de Danssalon tegen de gemeente Rotterdam dat gisteren in de rechtbank plaats greep. Mis verstanden en elkaar tegenspre kende verklaringen vlogen over en weer, en rechtbankpresident mr. J. P, G. Foell zat regelmatig met een boekdelen sprekende glimlach op het gelaat te luiste ren. De videobsnd met beelden van de gewiaakte_ schietpartij hoefde hij, uiteraard na overleg met de advocateri'vaM'béjdél.'par- tijen, dan ook niet eens te zien. De Danssalon wil het besluit'van de burgemeester om de zaak van af 14 augustus jongstleden drie maanden dicht te gooien ge sehorst zien. De burgemeester nam dat besluit naar aanleiding van een schietincident in de vroe ge ochtend van 2 mei, waarbij twee portiers van De Danssalon werden beschoten door mannen met bivakmutsen. Een andere portier zou daarop vanuit de zaak hebben teruggeschoten. Dat er teruggeschoten is door een portier van De Danssalon lijdt geen twijfel. Maar hoe is dat pre cies gebeurd (op de band is vol gens de politie zelf niet te zien waarvandaan geschoten is), en van waaruit, en wa'. hebben de ex ploitanten van De Danssalon daarna gedaan om eer veiliger si tuatie te creëren? Vragen met, zo als bleek, uiteenlopende 'ant woorden'. De crux van het verhaal is dat de gemeente De Danssalon laksheid in het uitvoeren van beveiligings maatregelen verwijt, zoals het zorgvuldig gebruik van detectie poortjes en het opgeven van na men en adressen van portiers bij het Bureau Bijzondere Wetten. Bovendien zou De Danssaion de identiteit van de schietende por tier hebben achtergehouden, hoe wel bedrijfsleider J. W. Veerbeek 'met zjjn neus op het ontladen van het vuurwapen' zou hebben ge staan. De Danssalon ontkent bij monde van advocaat J.W.T.M. Usseï- dijk verantwoordelijk te zijn voor het gebeurde. Veerbeek laat we ten niets van dat al gezien te (kun- nen) hebben, dat het gebruikelijk is dat collega-portiers elkaar niet controleren bij het doorlopen van de detectiepoortjes en dat, hoewel De Danssalon die avond was ver huurd aan derden, de verantwoor delijkheid nog altijd bij de Dans salon blijft. Daarom is er op 'ver huurde' avonden altijd iemand vanhetexploitanten-trioN.Schre- gardus, R. Mans en Veerbeek aan wezig. Bovendien zouden er zowel voorafgaand aan het incident als daarna alle mogelijke veiligheids maatregelen getroffen zijn. De Danssalon vindt de sluitings maatregel dan ook veel te zwaar ('een straf, terwijl dit een bestuur lijke zaak is'). Er is immers sinds het gewraakte incident geen spra ke van overlast meer geweest, en er is door De Danssalon alle me dewerking aan het politie-onder- zoek verleend. Volgens pleitbezorger voor de ge meente T. Zanen spreken de fei ten voor zich: „Er is een schietin cident geweest met eemgewonde, de aanwezigheid'van eeh persoon met vuurwapen in de zaak staat vast en die persoon is er ook nog eens heel gemakkelijk binnenge komen." En: „Hij zou bekend moeten zijn bij de exploitant en de overige portiers. De exploitant zegt dat hy de naam niet kan los krijgen bij collega's of portiers." Volgens Zanen heeft Schregardus gezegd dat hij 'bjj verhuur aan derden niet verantwoordelijk is voor wat er gebeurt, laat staan te weten wie er dan aan de deur staat" Volgens Schregardus is dat alle maal lariekoek. Hij mag de identi teit van de dader dan niet kennen, maar volgens hem is de politie di rect na het incident gebeid met de mededeling 'de schuttter is nog hier' maar kwam de politie een voudig niet op tijd opdagen. Bo vendien zou hij nooit gezegd heb ben dat De Danssalon niet voor de veiligheid verantwoordelijk is bij verhuur aan derden. En is er sinds die mei-ochtend nog iets aan de knikker geweest? Nou dan? Zanen: „Het is goedkoop om te zeggen: 'Het gaat nu goed'. Dat is mosterd na de maaltijd. Waar het de gemeente om gaat is: ze is bang voor herhaling. Of er nou een week of zes maanden niks ge beurd is maakt niets uit, het erom dat de situatie onzeker is." Zanen geeft toe dat De Danssalon economische schade lijdt door de sluiting, en dat terwijl ze na een donkere periode juist weer in de lift zat. Maar veiligheid, het be lang van de openbare orde, gaat voor economisch belang. Boven dien is de gemeente nog clement geweest, zegt Zanen: „We hebben niet eens hun vergunning inge trokken." De gemeente vindt het ook vreemd dat De Danssalon recen telijk een aantal faxbrieven heeft gestuurd heeft waarin men de hand in eigen boezem stak en aankondigde 'er wat aan te gaan doen', „Waarom dat allemaal belo ven als er niets aan de hand is, zo als ze nu zelf zeggen?" vraagt Za nen zich af. „Dat had vanaf 2 mei moeten al gebeuren. Als het kalf verdronken is dempt men de put." Poell wil weten waarom den ge meente pas op 14 augustus actie ondernomen heeft. Zanen: „De burgemeester is pas op de hoorzit ting van eind juli geschrokken." Rechter Poell: „Maar de burge meester leest toch ook wel kran ten?" IJsseldijk oppert of er soms spra ke zou kunnen zijn van 'miscom municatie'tussen de partijen. „Er blijkt bijvoorbeeld helemaal geen wapen ontladen te zijn onder de ogen van meneer Veerbeek (dat is op de videoband niet zichtbaar, zegt de politie)," Als al die dingen eerder verwoord waren had het misschien niet eens tot een zaak hoeven komen, denkt hij. „Mijn cliënt vindt het verschrikkelijk wat er gebeurd is, maar er zijn —ook vóór het inci dent— veiligheidsmaati egelen genomen waar je U tegen zegt. Ik vind dit een zware straf." Zanen sputtert nog wat tegen, De Danssalon had 'meteen actie moe ten ondernemen', maar aan de patstelling, het welles-nietes-ver- haal, is weinig meer te verande ren. Poell zal vandaag uitspraak doen. Drie abseilers openen de vakjes van het enorme kraslot aan de gevel van C A aan de Coolsingel.Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam De Lotto is deze week begonnen met de verkoop van nieuwe krasloten die een hoofdprijs van een miljoen gul den hebben. Dit heugelijk gok- nieuws werd gistermiddag opge sierd met het onthullen van een 10 bij 15 meter hoge kraslot aan de pui van C&A op de Coolsingel. Na het openingspraalje van Lotto directeur Tj. Veenstra kregen de tientallen toeschouwers de kans om onder leiding van Radio iO Gold-presentator Jos van Eerden een prijs te winnen door één voor één de 78 vakjes op het reuzelot door drie abseilers te laten ope nen. Zelfs de regen kon de lange rij gewillige kandidaten niet de ren. Schuilend onder hun para plu's bleven ze geduldig wachten tot zij aan de beurt waren om een vakje te openen en te zien wat zij hadden gewonnen. Velen gingen naar huis met tien duizend dropguldens, een straatje krasloten of een Monopolyspel. Maar de hoofdprijs ging naar de 26-jarige Diana Vergeer. Zij koos om 14.15 uur het juiste vakje uit en won een miljonairsweekend voor twee personen in het Amster damse Krasnapolsky Hotel met alles erop en eraan. Vrolijk gillend en springend nam de Rotterdam se de prijs in ontvangst. „Ik ga ge lijk mijn zus bellen, want ik neem haar mee," zie de gelukkige win nares. Rotterdam Er rijden geen trei nen tussen Rotterdam CS en Rot terdam Alexander op dinsdag 1 en woensdag 2 september. Dan wor den de spoorbruggen over de Rot te en het Noorderkanaal vervan gen. Tussen de stations Blaak en Alexander worden de reiziger met de metro vervoerd. De RET zet ex tra treinstellen in en rijdt met een hoge frequentie. Tussen Alexander en Noord ko men bussen te rijden en tramlijn 4 moet worden gebruikt tussen CS en Noord Het NS-kaartje is op die dagen geldig in bus, metro en tram. Dordrecht Rotterdam Geert ter Steeg (36) is de nieuwe zakelijk leider van het RO Theater. Hij was bestuur der van de FNV-vakbond voor Kunsten, Informatie en Media. Met zijn benoeming per 1 oktober is het Rotterdamse toneelgezel schap na een lange directiecrisis weer compleet, in een geheel nieuwe structuur. Directeur en eerste regisseur is de al eerder be noemde Vlaming Guy Cassiers. Alize Zandwijk is de tweede regis seur. De artistieke kerngroep be staat verder uit oude getrouwen en nieuwkomers: Catherine ten Rruggencate, Guus Dam, Herman Güis, Joop Keesmaat, Mark Riet man, Esther Scheldwacht, Ina Veen, Walter Verdin, Stefan de Walle en Marc Waning. Knopen Met de benoeming van Cassiers (die inmiddels is verhuisd naar Rotterdam) is het RO terug bij een model met slechts een direc teur. Cassiers is de man die kno pen doorhakt, eindverantwoorde lijk is en aanspreekpunt voor het bestuur. Geert ter Steeg wordt ad junct, maar in financiële zaken mag Cassiers hem niet monddood maken. Kunstwethouder Kom brink kreeg gisteren in de raads commissie op zijn verzoek uit drukkelijk die verzekering van RO-voorzitter Van Rossen (ook burgemeester van Hellevoetsluis) Als zakelijk leider Ter Steeg vindt dat directeur Cassiers be slissingen neemt die fmancieel onverantwoord zijn, moet hij dat zelfstandig melden aan het stich tingsbestuur van het RO Theater. Het nieuwe RO Theater brengt de eerste première op 10 oktober in de Rotterdamse Schouwburg: De Sleutel van Junichiro Tanizaki, in regie van Cassiers. De tweede is op 21 november in het eigen RO- theater: Nacht^siel van Maxim Gorki, in regie van Alize Zand wijk. Om allereerst het Rotterdamse publiek kennis te laten maken met het vernieuwde gezelschap speelt het RO de eerste helft van het seizoen uitsluitend in deze stad. Niet alleen op de A20 en aan de Van Brienenoord- brug wordt op dit moment hard gewerkt. Bij het knooppunt Ridderster, tussen Rotterdam-Zuid, Ridderkerk en Baren- drecht, zijn wegwerkers dag in dag uit bezig met het asfalteren van het wegdek. Ook dit weggedeelte moet, zo verwacht Rijks waterstaat, na de zomer maanden klaar zijn. Foto Nlek. van der Hoeven/Rotter dams Dagblad Door Peter de Lange Rotterdam Voor veel gehandi capten is een traplift het tover middel dat hen in staat stelt in hun eigen huis te blijven wonen. Maar trapliften zijn duur en daar om is niet iedere gemeente er even gul mee. Rotterdam behoort tot de gemeenten die aanvragen terughoudend behandelen. Ko men de kosten van een lift boven de 3825 gulden, dan krijgt de aan vrager het advies maar te verhui zen naar een woning zonder trap. Alleen in de allernoodzakelijkste gevallen, bijvoorbeeld als de ver zorging door een verhuizing in gevaar zou komen, wordt de aanvraag goedgekeurd. In Rotterdam komen jaarlijks niet meer dan dertig aanvragen door de keuring. Een terughoudend beleid kan tot vreemde situaties leiden. Zo trachtte een Rotterdammer, wiens aanvraag was afgewezen en die per se niet wilde verhuizen, bij de woningbouwvereniging ge daan te krijgen dat de traplift in het leegstaande huis een paar nummers verderop in de straat, in zijn eigen huis zou worden geïn stalleerd. Volgens de corporatie was dit onmogelijk: trapliften, zo luidde het argument, zijn maat werk, die kun je niet zomaar in ie der huis her-gebruiken. Toen de woning een niet-invalide huurder kreeg, werd de bewuste lift eruit gesloopt en met de vuilnisdienst meegegeven. De Rotterdammer gaf de moed niet op en wist via een adverten- tiekrantje een tweedehands trap- liftje te bemachtigen. Hij mon teerde het eigenhandig in huis en logenstrafte daarmee de bewering van de woningbouwvereniging dat een liftje dal voor het ene huis is gemaakt, niet past in een ander huis. Verhuizen Eind goed, al goed - maar niet heus. De gezondheid van de Rot terdammer en zijn vrouw nam zienderogen af en zij moesten ver huizen naar een verzorgingscom plex. Wat gebeurde er met de lift? Die werd door de huisbaas ge sloopt en als schroot naar de Ro- teb gebracht. Het toeval wilde dat de volgende huurder eveneens zwaar invalide was. Het huis werd voorzien van een nieuwe traplift. Over bureaucratie gesproken. Maar gaat het altijd zo? Nee, ver zekert Michel Tettero van Voor zieningen Gehandicapten, de 'dochteronderneming' van de so ciale dienst die beschikt over aan vragen om woningen geschikt te maken voor minder valide bewo ners. Tettero: „Dit is de eerste keer dat ik hoor van een geval waarin een traplift wordt wegge- mieterd. Ik veronderstel dat het ding technisch niet in orde was, Sommige aannemers streven een bepaalde norm na en houden bij de bouw rekening met latere aan passingen voor gehandicapten. Maar dat gebeurt nog maar op heel kleine schaal," Bij de invoering van de Wet Voor zieningen Gehandicapten e§n jaar of vjjf geleden, werd de be slissingsbevoegdheid over hulp middelen voor zieken en gehandi capten van het rijk naar de ge meenten overgeheveld. Iedere ge meente is sindsdien vrij zijn ei gen invulling te geven aan het ge handicaptenbeleid. Daardoor wijst de ene gemeente eerder een traplift toe dan de ande re. een andere reden kan ik niet be denken." Meestal, voegt Tettero hier aan toe, reserveren corpora ties die huizen waar een lift is aan gebracht, voor gehandicapte huurders. Dit wordt bevestigd door het Wo ningbedrijf Rotterdam, de groot ste huisbaas van de stad. „We bie den zo'n huis aan in de Huur huiskrant en pas als er na verloop van tijd geen reacties op komen, gaat de lift eruit, zodat de woning aantrekkelijk wordt voor andere huurders." Het WBR erkent dat er zelden of nooit trapliften worden verplaatst van de ene woning naar de ande re. „Dat kan ook niet. Trapliften zijn precisiewerk. Hooguit kun je bepaalde onderdelen hergebrui ken." „We zoeken naarstig naar een sys teem waardoor trapliften herge bruikt kunnen worden," zegt de v»^idvoerder van Tbyssen de Reus, een fabriek in Krimpen aan den IJssel die al ruim twintig jaar trapliften maakt. Voorlopig, laat deze fabriek weten, zijn alleen de stoelen geschikt voor hergebruik. De rails zijn slechts voor eenmalig gebruik bedoeld. Ze worden op maat gemaakt. Enorm Verklaring: „De trappen in hui zen van dertig, veertig jaar oud verschillen enorm met de trappen uit tegenwoordige woningen. Veel gemeen ten redene ren dat oude ren zelfstan dig thuis la ten wonen goedkoper is dan het optuigen van intensieve zorg. Een traplift van gemiddeld 10.000 gulden wordt dan niet gezien als een ex cessieve uitgave. „De meeste gemeenten gaan door de knieën voor een aanvraag van iemand die al veertig jaar op het zelfde adres woont en die niet wil verhuizen," weet de zegsman van Thyssen de Reus uit de praktijk. Het nieuwe beleid heeft er voor gezorgd dat de productie van trap liften de laatste jaren fors is geste gen. Thyssen de Reus maakte twintig jaar geleden jaarlijks 250 trapliften, tegenwoordig zijn dat er circa drieduizend. Inzinking De belangrijkste concurrent, Otto Ooms in Bergambacht, geeft een productie op van 95 stuks per week. Ook hier zit de productie, na een tijdelijke inzinking direct na de invoering van de WVG, ste vig in de lift. Anders dan veel fabrikanten, claimt Ooms liften te vervaardi gen die wèl geschikt zijn voor her gebruik. Deze uitvinding, Flexirail geheten, is inmiddels door veel gemeenten 'geadop teerd' omdat hij mei enkele sim pele aanpassingen van de ene wo ning in de andere is over te mon teren. Zo kunnen gemeenten meer aanvragers van een traplift van dienst zijn, terwijl de kosten toch binnen de perken blijven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4